4 T -t Schetsen uit Den Haag. Ingezonden. Correspondentie. Burgerlijke Stand. Overzicht van Verkoopingen Graanmarkten. f V- Veemarkt. ADVERTENTIES. Voorloopige Bekendmaking. leneden had kunnen jntzaggelijke water- ildig geraas op de lan woedende gol- isten, planken, brok- r wild dooreen wier- jr vei'dwenen was, ood en 8 anderen irnielde hrug liggen, imerende passagiers, in zijn 10 zwaar en een passagier en Lomen wonden, en few-York aankwam, n levensgevaar aan len, volgens scheeps- ïn. ks de geleden zware moed van kapitein cunnen volbrengen, ikend als een der de Reci-Star-lijn. Maasbode. jama is eene stoom- woonplaats diende den bouw eener Iden der grootste ig vonden '24 per- ■s, den dood in de n. jij de voorstelling de wcretd in het i&tclet, had erach- rikwekkend tooneel 3, die naar het ge- het voetlicht had jen blikken te voren slagen op den kop it. De olifant liet leel brengen, doch le schermen geko- de snuit op de ;ens bij het lichaam netei' ver tegen den /erd in een deernis- ggedragen, en er behoud van zjjn jn wraaklust had istig. N. II C. Ijlen met een krui- eleden maakten de ag van een zon- verdienen. Een 3n-en-veerlig jaar, t oosten var Schot van beroep, was vingers van zijn ij niet meer kon armoede vervallen, ijn gezin te voor aar ondanks zijn ost voor zijn vrouw rdienen, werd de zijnen al slechter akte de wanhoop >en hem plotseling naamgenoot, den den geest kwa- j, al kan ik mij ïfeiten naam ver wereld van mij srdienen. Zoo ge- :ht een kruiwagen, jijkerde, met het naar Londen en t ongeveer 1000 uur gaans. In waar hij kwam, aten om nun naam ije dat zijn con- n de eerste dagen >ij vele blijken van siasme nam steeds sche bladen het bekend maakten al waar hij kwam, i zijn kar, en in- hem om strijd, d eenige dagen op ouw reeds zestig ir hij de hoofdstad is te grooter werd i den energieken i, dikwerf moest li tee nd rijven. In 1 hij de geheele v op ruime wijze derlinge, maar in en zeer prijzens- Centrum leiziger vindt een ept den kellner en enamer kent dan n. «Wel zeker», uk, «soep in het Vaderland "t Ik wil hiervan niet afstappen zondor te hebben aangewezen hoe men ook nog op eene andere wijze met de onderwijzerswe reld solt en met dat sollen zich zeiven in het aangezicht slaat. Men heeft de onverstandige instelling gemaakt om de examens publiek te doen afnemen. Daar gaat ge dan «op de kaak» en zijt blootgesteld aan de nieuwsgierige blikken van hen, die niet half vermoeden, hoe ze u daar in den weg staan. Maar de bepaling is er nu eenmaal. En wat heeft nu bij de laatste onder wijzers-exarnens te 's-Gravenhage plaats gehad In piaats van den; kandidaten moed in te spreken hebben eenige examinatoren aan hen, die de examens der vorige dagen naar recht (1) hadden bijgewooud, dit verweten, voor men ze examineerde. Men oordeele zelf over dergelijke handelwijze. En wanneer nu een kweekeling of on derwijzer het geluk heeft de zoo lang en vurig begeerde akte te verwerven, wat is dan het loon voor al die moeite, voor al die inspanning Arme schoolmeesters, zeg ikhet is toch maar al te zear bekend, hoe er tal van onderwijzers snakken naar eert betrek king en die bij al hunne sollicitaliën nul op het rekest krijgen. Die fraaie kunst matige onderwijzersteelt der laatste jaren heett al wat ellende aangebracht. Nu, dat ligt ter verantwoording van hen, die ons met hunne kostelijke wetgeving begiftigd (bijna schreef ik vergiftigd) hebben. Maar dat nu de voorstanders van Christelijk on- darwijs en met name de besturen der Christelijke scholen van deze malaise partij trekken in het nadeel hunner onderwijzers, dat acht ik met een inzender in de «Stan daard» onbetamelijk. De traktementen der Christelijke onder wijzers dalen op voor hen onrustbarende wijze. Op sommige plaatsen biedt men hun een salaris aan, waarmede zij onmo gelijk kunnen rondkomen. En nu is het wel fraai en vroom gezegd, dat men voor zijn beginsel veel moet opofferen, dat men ln den dienst des Heeren niet op geldelijk voordeel uit moet zijn enz. maar dergelijke redeneering is wel op zijn plaats in het hart van hen, die het offer brengen, maar mag nooit eene geldige overweging zijn voor besturen, dia dit offer zouden vergen. Een aankomend onderwijzer heeft veel noodig. Vooral zijne studie kost veel geld. is veelal aan een slechte, koopenkele dingen wil ik aanwijzen. Bij minder verdiensten heeft een jong onderwijzer eigenlijk meer uitgaven dan een, die reeds langer als zoodanig werk zaam is. Zijne opleiding heeft vaak aan zijne ouders veel opoffering gekost. En uit zulke kringen moet men de onderwijzers toch hebbenwant waar vindt men onder hen jongelieden van meer gegoeden stand Die worden immers dominee of dokter of advokaat! Of wel ze bemachtigen het eene of andere vette postje in dienst van den Staat. Wordt men dus onderwijzer, dan komen met de akte de zorgen. Alles moet men zich aanschaffen. Eerst steekt men zich in de kleeren dan koopt men boeken, bij gedeelten, voor de hoofdonder wijzers-studie; verder komen de lessen. De kosthuizen zjjn ook niet malsch. Genoeg om aan te toonen, dat een salaris van 350 gulden dwaasheid en ook 400 en 450 gulden te weinig is en oneveredig met de waarlijk dure levenswijze. En redeneeringen als ik hierboven noem de zijn dan ook bij de schoolbesturen ten eenenmale misplaatst. Nog eens, de onderwijzers ea vooral de Christelijke onderwijzers raken in het ge drang en het wordt hoog tijd, dat men hen er weer uithelpt. NOMEN. Boekbeoordeeling. De Uitgever Wormser te Amsterdam zond ons: „Afwerping van het juk der Syno dale Hiërarchie." Dit geschrift bevat I Bekendmaking van den Amsterdamsehen KerkeraadII Be richt van Reformatie J III Verklaring der ontzette Kerkeraadsleden. De «Bekendmaking» betreft de afzettings bul der Synode, de uittreding uit het «ver band» en de constitueering der Amster- damsche Kerk tot een «Nederd. Gerefor meerde Kerk (doleerende)», waarin de tucht zal gehandhaafd en de sacramenten weer zullen bediend worden. (1) Na»r r.cht ja; ilc acht het evenwel niet ver standig. Het «Bericht» houdt een zeer ernstig woord in aan de leden der Kerk te Am sterdam. De schrijver er van, dr. Kuyper, doet dit met een gloed waarin de over tuiging spreekt. Hij wijst op het diep ver val der Amsterdamsche Kerk, rnet hare 175000 ingeschrevenen, waarvan slechts een tiende deel ter kerk ging, en een zeer klein deel avondmaal vierde. Hoe weifelend de geschorste en ook vroegere leden van den kerkeraad tegen dit euvel waren opgetre den. Hoe God zelf in hen die weifeling bezocht, doch ook tegelijk hen uitredde en voor eene nieuwe taak bekwaamde. Waar schuwt de gereformeerden, ofschoon hunne vrijheid eerbiedigende, dringend dat zij Ko ning Jezus als eenigen Koning over zijn Kerk zullen erkennen en niet langer in stemmen met eene opgedrongen macht die nu reeds 70 jaren met willekeur over hen heerscht. De «Verklaring» strekt tot weerlegging van tal van beschuldigingen waarmede de geschorsten in dit jaar als het ware zijn overladen geworden. Onder anderen, als zou ds. v. Son, c. s. de kerkelijke goederen hebben willen aan zich trekken ten bate der Vrije universiteit. Geeft een onkennend antwoord op de vraag of hunne afzetting ook in den hemel daarvoor zal gehouden wordenzich daarbij terecht beroepende op des Heilands ver oordeeling door het Sanhedrin; op de Apos telen, op Stefanus, op de Hervormers,- op de Afgescheidenen en op alle leeraren van den laatsten tijd, die des Heeren wil boven menschelijk gezag stellende, in deze belij denis door aile mogelijke kerkelijke bestu ren werden bemoeielijkt. Vertelt nog eens kortelijk de geschiedenis der schorsing, enz. en maakt de gevolgtrekking dat zij in het hun van God geschonken ambt behooren te blijven. Dit belangrijke geschrift worde veel gelezen, overwogen en besproken. Het brenge de twijfelachtiger) tot de besliste keuze voor of tegen de Synode, opdat uit eenga wat niet bij elkaar behoort, de wor tel der bitterheid worde weggenomen en de tijdelijk afgebroken samenwerking tot uitbreiding van Gods Koninkrijk spoedig weder tot stand kome. Het geschrift jkost 15 cent. -* Bjj Wormser te Amsterdam zag mede het licht: „Machtsvertoon of Wettig gezag. De Synodale maanbrief'' (gesteld tegenover) „het woord van den Koning der Kerk." De schrijver: dr. Ph. J. Hoedemaker, wiens betuigingen van instemming met zijne geschorste broeders vroeger nog al eens leden aan mits en behoudens en bij aldien heeft zich in deze heldere brochure, met ongekenden gloed voor de «afgezetten» verklaard. Hij legt den vinger op verschei dene wondeplekken der Synodale organisatie. Hij stelt de geheele gemeente aansprake lijk voor de uil werping der «geschorsten.» Hij beklaagt haar en zich zeiven dat er te veel heil gezocht is in de verovering van kerkelijke zetels. De jongste daad der sy node bracht de schromelijke verzwakking der orthodoxen aan het licht. De kiescol leges hoewel hier en daar met voordeel opgetreden, zijn ondergegaan in den kerkelijken partijstrijd. Van het Modernisme verlost op vele plaatsen heeft men zich in de laatste dagen, tot in het hoogste collegie toe, tot handlangers der Modernen ver laagd enz. Wij lazen dit jongste geschrift van dhr. H. met genoegen. Het sprak tot ons in beslister toon dan ooit. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. EEN VERBETERING. Mijnheer de Redacteur U schrijft dat de heer Heldt door de Socialistische partij smadelijk als verrader harer goede zaak werd uitgeworpen. Dit is niet geheel juist; de heer Heldt is nim mer bij de socialistische partij uitgeworpen, maar ongeveer 4 jaar geleden, heeft hij zich daar vrijwillig èn met een aantal an deren aan onttrokken. De reden was in het volgende gelegentoenmaals begon de socia listische partij voor het eerst in ons land de revolutie als eenigste middel tot het be komen van algemeen stemrecht te prediken. Een aantal personen, waaronder ook Heldt, verlipten toen de socialistische partij èn vormden later de bond tot verkrijging van algemeen kies- en stemrecht, die zulks langs wettigen weg tracht te bekomen. In September 1884 had vanwege ge noemde bond een manifestatie te 's Graven- hage plaats: daar sloten zich de socialisten met hun roode vlag bij aan en als afge vaardigde van den bond van algemeen kies- en stemrecht bevond zich daarbij de heer Heldt, dus niet als socialist, dat hij toen reeds sedert 2 jaar niet meer was. Heldt noemde zich tot vóór zijne verkie zing, als lid der Tweede Kamer, voorstan der van algemeen stemrecht, doch meenende zijn zetel voor Sneek in de Tweede Kamer te zullen verliezen, verklaarde hij vóór uit sluiting van militairen en bedeelden te zijn, vandaar zijne uitwerping uit den bond van Algemeen Kies- en Stemrecht. Genoemde bond redeneerde aldus«indien men zich voorstander van algemeen stem recht noemt, moet men elke ongegronde uitsluiting vermijden, en zich geheel aan de eerst afgelegde verklaring houden. Is men het hiermede echter niet eens, dan moet men dit te voren bedenken en zich niet aansluiten bij eene vereeniging, die algemeen stemrecht eischt!» Aanvaard, mijnheer, mijn dank voor de plaatsing dezer kleine verbetering. Hoogachtend, UEd. Dw. Dr. F. Axel, 1 Januari 1887. Alhier heeft zich het volgende geval voor gedaan, waarover de gevoelens algemeen af keurend zijn. Onze Burgemeester is den eersten Kerst dag uit de gemeente vertrokken en was heden er nog niet in wedergekeerd. En kele stukken van de secretarie uitgegaan, ten minste die van 28 Dec., zijn door den oudsten Wethouder geteekend. Tegen 1 Januari meldden zich eenige herbergiers ter secretarie aan om verlof te vragen muziek uitvoeringen op den nieuwjaarsavond te mogen geven. De oudste Wethouder weiger de dat verlof te geven. Daarop telegrafeer den de belangstellenden naar den Burge meester. En buiten weten der Wethouders om werd hun per telegram verlof tot die uitvoeringen gegeven. X. Art. 188, Wet op de samenstelling enz. der Gemeentebesturen geeft hiertoe o. i. het recht. Red. Door de vele drukten van den oudejaars avond op de postkantoren konden de adver- ten tien uit Middelburg niet op tijd ter drukkerij zijn. G. M. KLEMKERK.. Van 30 Dec. '86 —2 Jan. '87. Middeeburg. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. BevallenM. C. Leidekkers geb. Lange- veld z A. M. Frederiks geb. Deïst z. Overleden A. Dingemanse, 72 j. wede van M. Beekman S. M. Caljouw, 10 m d. A. van Puffelen, 15 m. d. P Pasveer, 3'/2 j. z.M. J. Lenselink, 7 m. d Woensdag 5 Jan. "Wissenkcrke, half 12, op de hofstede van Marcusse, door Notaris Liebert84 Olmen. Donderdag 6 Jan. Oudelande, 10 uur, door Notaris van der Kloes, voor de Rentmeesters der Ambachts heerlijkheden van Baarland en Oudelande: 117 Canada's, 169 Olmen- en 56 Wilge- boomen met kap, staande aan den Dijk bij J. Meeuwse aan den Grintweg tusschen Ellewoutsdijk, Driewegen en Oudelande. Te beginnen aan den molen van Ellewoutsdijk. Kruiningen, 10 uur, door Notaris Prins: Esschen bij den Zanddijk; en 35 perceelen Kaphout en Stronken in den Verloren Hoek. Eigenaar J. Blok, Kruiningen. Nieuwdorp, Hofstede van Adr. Blok Lam- schapen, Jaarlingen, 1 Bijt en 2 Rammen. Informatiën dhr. Pelle. Vrijdag 7 Januari. Waarde, 11 uur, door Mr. Liebert voor J. Mol: 64 Olmen en 56 Canada's. Maandag 10 Januari. Wemcldinge, half 11, door Notaris Gallis Merens, voor Jan Kole: 80 Canada's en 6 Abeelen, vroeger bosch van burgemees ter Dekker. Dinsdag 11 Januari. Middelburg, 10 uren, door Notaris Ver hulst, in het Venduhuis: Meubelen en andere goederen, 5 prachtige Modelschepen en een Raderboot met volledige Inventaris en Booten. Vrijdag 14 Januari. Oudelande, 10 uur, door Notaris P. Over man, voor wed. Schouwenaar: 2 Werkpaar den, 2 Geiten, Varkens, Men wagens, 1 Lang- wagen, 1 Windmolen, Geeselsteen met Paard, Manden, Stroo, Klaverhooi, Mangels, Aard appelen, Meubelen, Koper-, Glas- en Aar dewerk, enz. Woensdag 19 Januari. 'sHeer Hendrikskinderen, half 11, door Mar. Snoeck, op het hoefje van M. Verdonk 1 Ruinpaard van 14 en 1 Ruinpaari van 6 jaar. 1 Menwagen en Ploegen, 1 Egge, Weihooi, Mangels, enz. Informatiën de heer Pelle. Te koop bij inschrijving: 33 balen Mui len uit de Meestoof «De Eendracht.» Tot Dinsdag 11 Januari te 2 uur inlichtingen bij dhr. J. M. Kakebeeke op 't kantoor. Per Telegraaf. Rotterdam, 3 Januari 1887. Granen met onbeduidenden aanvoer vast onveranderd. Buitenlandsche hooger gehou den. Meel vast en 50 eent hooger. Var. ajuin geen aanvoer. Lijnzaad vast. Mee krap geen markt. Nieuwe Tarwe (beste) id. (mindere) Rogge Nieuwe Wintergirst - Nieuwe Zomer gerst - Nieuwe Haver. - N. Koolzaad (Zeeuwsch)- Paardeboonen - Duivenboonen - Nieuwe Blauwe Erwten - Nieuwe Schok kers - Bruine Boonen Witte - Kanariezaad. - 7, 6,25 4.50 3,50 3,60 2,- 7,70 5,50 7,-' 7,50 - 9,50 - 9,50 - 8,- - 8,- Axel, 31 Dec. '86. a fNieuwe Rogge f 6,50 a f6,75. f 7,60. Zomergerst - 7,50 5,40 4^50 4,40 3.40 8,~ 6,25 7,25 8,40 -11- -10.75 - 9,75 - 9,50 Jarige Tarwe f Tarwe f8,25 a f8,60. Wintergerst f7,25 a f7,00 a f7,25, Haver f6,00 k f6,25, Erwten f 8,00a f8,75. Paardenboonen f 7,00 a f7,50. Alles per 100 Kilo. BOTERMARKT. Vlissingen, 31 Dec. Boter 57'/2 a 60 cent de V2 Kilo. Rotterdam, 3 Jan. Op de veemark waren heden aangevoerd 202 Runderen. 32 Kalveren, 352 Schapen of Lammeren. 527 Varkens en 5 geiten. De prijzen waren als volgt Runderen lste qual. 78 cent. 2e qual. 70, 3e qual. 65 cent. Kalveren lste qual. 95 c., 2e qual. 80 cent. Schapen lste qual. 60 c., 2e qual. 50 c., alles per kilo; Varkens lsta qual. 21 c., 2e qual, 20 c., 3e qual. 19 c. Licht soort 20 a 21 c. per 7a kilo. VLAS. Rotterdam, 3 Januari '87. Er was heden aangevoerd 23774 steen. Handel vlug. AARDAPPELEN. Spuische Jammen Geld. blauwe Champions Zeeuwsche blauwe Oermaasche Jammen Flakkeesche Duitsche Jammen f 3,60 af »3,30 »2,— »2,40 Door Gods goedheid bevallen van eene DOCHTER, Mevrouw A. SLEES WIJK VISSER— Albring Hingst. Pastorie Rijsoord, 30 Dec. '86. Heden overleed de jongste mijner lievelingen ANTONETTA, slechts 15 maan den oud. Dat het brengen van dit nieuwe offer mij zwaar valt, zal ieder kunnen beseffen. Wed. A. Van PUFFELEN— scheele. Middelburg, 31 December 1886. De erven oan wijlen den Heer P. J. VAN PUFFELEN maken, tot wegneming van mogelijk misverstand, aan de geachte Be gunstigers bekend dat met 15 Januari 1887, de Timmermans- en Metselaars affai re, ge dreven onder de firma P. J. VAN PUF FELEN Sc ZOON, onder diezelfde firma, voor eigen rekening zal worden voortgezet dooi den Heer J. A. VERTREGT van Goes, bij wien de Zoon der Weduwe tot zijne meer derjarigheid opleiding zal ontvangen en ver der als deelgenoot in de zaak hoopt op t« treden. 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 3