CMRISTELIJK- NÏEUWSBLAD HISTORISCH YOOR ZEELAND. 1887. No. 28. Dinsdag 4 Januari. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkeik, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Buitenland. Binnenland. Rechtszaken. Kerk- en Sclioolriieuws. Gemengde Berichten. ZEEU elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,02 '/2 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Slavernij in het Bepublikeinsche Frankrijlat De schrijver van «Een blanke slavin b(n® vrijd», een Engelsch advocaat, geeft or>" een nieuw voorbeeld, hoe de reglementeerinir der zonde de ontucht in de Fransche repin" bliek in de hand werkt. Hij schrijft: EeB.r avond of wat geleden stond ik op ee'J tram, die zich in een der voornaamst*5, straten van Havre voortliaastte om de boe1" van Trouville nog te krijgen, toen de aar dacht van den conducteur weid afgelei? door een oploop, waarschijnlijk het gevol'e van een ongeluk, dat was gebeurd. Hfn was tusschen licht en donker; een dicht'" menigte golfde de straat op en neêr, telken1 over de rails, die midden door de Rue <F Paris loopen. Ofschoon de tram onophod' delijk door een schel gefluit waarsctiuwdr was hij toch genoodzaakt te stoppen. He6 was onmogelijk door de menschenmassa hee1 te komen, waaruit men somtijds hoord1- schreeuwen of uitjouwen en waaruit daa weer een luid gelach naar boven steef* Vrouwen en kinderen werden door he gedrang bijna onder de wielen van de- tram geduwd. Voor een groot deel bestonder de passagiers van den tram uit dames e> jonge meisjes van goeden huize. 5 Na eenige oogenbliaken zag ik? twe' mannen, groote sterke kerels, die eer" jonge vrouw van 16 tot 18 jaar droegc.n of trachtten te dragen. Het meisje klein-11 zich in haar radeloosheid aan alles vast, ars de lantaarnpalen, aan de kruk van cfe winkeldeur, aan de stoepleuning, zelfs aan de straatsteen en. Natuurlijk werd haur lichaam tusschen die twee mannen voort- gesleurd en sleepte zjj bijna over de straat; hare kleederen waren bevlekt met modder en bloed, want de ruwe greep der mannen had roode vlekken bij de anderen gevoegd. Hierdoor zag men dat de oploop niet door een ongeluk was veroorzaakt, ofschoon men uit de kreten, het gillen en het geschreeuw van het arme meisje wel had kunnen denken, dat zij in een gedrang onder den voet ge raakt en nu door pijn en angst in stuip trekkingen gevallen was. Kreten vol doodsangstHelptHebt medelijden Moord De politie Redt mijO! OOwerden onophoudelijk door haar uitgestooten. Zij deed wanhopige pogingen om los te komen of om alleen maar haar hoofd in een ge makkelijke houding te krijgen. Met haar gelaat naar beneden werd zij voortgesleept en hare lange haren, die losgeraakt waren, sleurden over het vuil van de straat. Een oogenblik zelfs gelukte het liaar zich los te rukken, maar zoolang de worsteling duurde, stond een politieagent in volle uniform, en dus in de waarneming van zijn dienst er dood kalm naar tezien, onverschillig zoowel voor de zich samendringende menigte als voor hare doordringende kreten. Op de vraag: «wat moet dit alles beteekenen? is die vrouw dronken?» antwoordde hij met een glimlach: «O neen, mijnheer? in 't geheel niet! 'tIs eenvoudig een van die ingeschreven meisjes, die haar huis ont vlucht is, en die nu door haar patroon is gevonden en teruggehaald wordt. Dat is alles!» De schrijver voegt er bij: Natuur lek kon ik niets doen dan eenvoudig mijn weg vervolgen, maar ik overdacht onder de hand welk een uitstekenden zedelijken invloed een dergelijk tooneel moest hebben op de bevolking en boven alles op de dames "oor'deeling door het Sanhedrinop de Apos telen, op Stetanus, op de Hervormers,- op de Afgescheidenen en op alle leeraren vaie den laatsten tijd, die des Heeren wil boven menschelijk gezag stellende, in deze belijt denis door alle mogelijke kerkelijke bestu-1- ren werden bemoeielijkt. Vertelt nog een£ kortelijk de geschiedenis der schorsing, enz,t en maakt de gevolgtrekking dat zij in hef hun van God geschonken ambt behooreni te blijven. Dit belangrijke geschrift worde veel gelezen, overwogen en besproken. Het brenge de twijfelacbtigen tot de besliste keuze voor of tegen de Synode, opdat uit eenga wat niet bij elkaar behoort, de wor tel dei1 bitterheid worde weggenomen en de tijdelijk afgebroken samenwerking tot uitbreiding van Gods Koninkrijk spoedig weder tot stand kome. Het geschrift jkost 15 cent. Bjj Wormser te Amsterdam zag mede het licht: „Machtsvertoon of Wettig gezag. De Synodale maanbrief' (gesteld tegenover) „liet woord van den Koning der Kerk." De schrijver: dr. Ph. J. Hoedemaker, wiens betuigingen van instemming met zijne geschorste broeders vroeger nog al eens leden aan mits en behoudens en bij-- aldien heeft zich in deze heldere brochure,n met ongekenden gloed voor de «afgezetten» verklaard. Hij legt den vinger op verschei- -wuv Syjjodale organisatie Ingeval de Grondwetsherziening niet de aftreding van de geheele Tweede Kamer noodzakelijk maakt, en dus slechts de helft van het aantal leden aftreedt, zullen in dit jaar aan de beurt van aftreding zijn 2-4 li beralen, 10 antirevolutionairen en 9 room- schen. De aftredende antirevolutionairen zijn de hh. v. Alphen, v. Asch v. Wijck, v. Pal- landt, de Geer, Lohman, Mackay, v. Was senaar, Huber, v. d. Borcli en v. Bijlandt. Van de liberalen in de provincie Zeelanti treden af de hh. v. Kerkwijk en Buteux. Deze laatste, afgevaardigde voor Middelburg, beeft van de 41 zittingen die van 20 Sept. tot 24 Dec. zijn gehouden, er slechts zes of zeven kunnen bijwonen. De voorspel ling van onze zijde gewaagd, dat de heer Buteux niet veel in de vergaderingen der Kamer zijn zou, is dus uitgekomen. In de vergadering van de 2e Kamer der Staten-Generaal van 23 Dec. j. 1. werd o. a. aangenomen het Artikel betreffende de f 10,000 voor tie land bouw-commissie, in gesteld bij Koninklijk Besluit van 16 Sept. 1886. Over dit artikel werd stemming gevraagd door den heer v. d. Borch, antirevolutionair afgevaardigde uit Zevenbergen, die met 't oog op den korten tijd die der Kamer nog overbleef, en r.a de grondige en degelijke bestrijding der Commissie door den liberalen afgevaardigde uit Amsterdam Rutgers van Rozenburg, meende beter te doen deze zaak aan het oordeel der Kamer over te laten. Deze stemming, die tengevolge der poli tieke overwegingen van de linkerzijde, ten gunste van de commissie uitviel, kon echter niet getuigen van groote sympathie voor die commissie. Met 35 tegen 24 stemmen werd het desbetreffende artikel aangenomen, terwijl men zeker kan veronderstellen, dat alle voorstanders gestemd hebben, is het zeer waarschijnlijk, dat de 11 leden, die niet bij de stemming aanwezig waren, ook in andere omstandigheden onder de tegenstem mers zouden behoord hebb -n. Ook is het opmerkelijk, dat de meeste leden der Kamer die direct of indirect met den landbouw te maken hebben, tegen het subsidie voor de •omrnissie stemden, o. a. de Heeren Rutgers van Rosenburg, van Pallandt, Schimmelpenninck v. d. Oije, Oor ver Hooft, van Wassenaer, van Alphen, van der Borch, Goekoop en anderen. Moge de commissie de verwachting, die men van haar heett, beschamen, en iets doen, dat in het belang van den landbou wenden stand uitkomt. De verschillende hoofdstukken der Staats- hegrooting voor 1887 zooals zij door de Tweede kamer aangenomen zijn bedroegen I. Huis des Konings f 660.000. II. Hooge Collegiën van Staat en Kabinet des Konings - 616,007. III. Departement van Buitenland. Zaken - 681,151. IV. Depart, van Justitie - 5.059,759 V. Depart, van Binnen- landsche Zaken - 10,183,018 VI. Depart, van Marine (kredietwet) - 6454,186,26 VIL4. Nationale Schuld - 33871,314.28 VIIjB. Depart, van Financ. - 23328,244,83 VIII. Depart, van Oorlog - 20354,016. IX. Depart, van W. H. en N- 23,666.396,21 X. Depart, van Kolon. - 1.310.508.43 XI. Onvoorziene Uitgav. - 50,000. f126,220.097,35. In hooger beroep stonden Vrijdag voor het gerechtshof te 's Gravenhage terecht drie personen, een te Noordgouwe en twee te Iiapelle woonachtig, die door de recht bank te Zieriksee waren vero irdeeldde le tot 1 maand, de 2e tot 45 dagen en de 3e tot 15 dagen gevangenisstraf, ter zake van eene oneerbare handeling tegenover eene jonge vrouw, terwijl een hunner bovendien tot f8 boete werd verwezen voor het toe brengen van slagen aan die vrouw. De eerstbedoelde veroordeelde had in het vonnis berustde beide andere waren in hooger beroep gekomen. Het Openb Min. had van het geheele vonnis appèl aangeteekend, mits dien was thans deze zaak in haar geheel aan 'shof's beoordeeling onderworpen. De bekl. ontkenden allen hunne schuld, en mr. Patijn, die voor den niet geappel leerd hebbende bekl. als verdediger optrad, was van meening, dat zijn cliënt slechts als medeplichtige kon worden aangemerkt en zijne straf eene vermindering moest on dergaan. Adv.-gen. mr. Bijleveld geloofde echter, dat bekl. wel degelijk als mededader moest worden beschouwd en eischte bevestiging van het vonnis. Naar »De Heraut" mededeelt, heeft de Ned.Gereformeerde (doleerende) kerk te Am sterdam alleen aan collecten dit jaar reeds meer dan een halve ton gouds ontvangen en beloven de hoofdelijke inschrijvingen evenveel. Een zilveren doopbekken is reeds als geschenk ontvangen en een stel avond- maalzilver toegezegd. De heilige Doop is Zondag voor het eerst in »Frascati' be diend; bij de hervatte eatechismusprediking aldaar waren 4000 menschen opgekomen; slechts de helft kou een plaats vinden. Aan 25 kinderen is de Doop toegediend. Op de twee Kerstdagen werd f6000 gecollecteerd. De kerkeraad heeft een geschikte verga derplaats en alle kerkelijke diensten worden vrijwillig verricht. Gedurende de beide Kerstdagen is er gecollecteerd De som van f5570,541/,,, met bestemming als volgt: dia conie f872,55, voor de onkosten f969,50>/2, vrijwillige bijdrage ten behoeve van het kerkelijk leven f3728,49. Het Classicaal Bestuur van Dokkum, uit 5 modernen en 5 orthodoxen bestaande is te Kollum opgetreden «doende wat des kerkeraads is.» Axel, 2 Januari. Heden middag meest Ds. Brand van Zaamslag alhier als ringpre- dikant voor de gemeente- optreden. Maar, in plaats van van middag kwam hij heden morgen, Hierop was niet gerekend, want ZEerw. had het niet doen weten; als naar gewoonte zou er een preek gelezen worden, doch de preekbeurt werd hem heden morgen geweigerd, en van middag is hij niet terug gekomen. Naar men zegt, wil hij den kerkeraad vervolgenzoodat we hier ook een kerkelijk conflict te wachten hebben. Nu de wintervorst onze vaarten in ijs banen heeft veranderd, willen wij eens wijzen op het groote verschil van smaak dat in sommige streken van ons land gevonden wordt. Wat bijv. in Friesland heiligschennis is, schijnt op sommige plaatsen van Zeeland eene liefhebberij te zijn. De kleinste jongen eerbiedigt daar het recht der schaatsenrijders, terwijl hier en elders dat recht door sommige baldadigen met voeten getreden, of liever met steenen geworpen wordt. Wat beteekent toch dat steenen werpen op de ijsbanen Toch niet om de schaatsen rijders te gerieven of de banen te verfraaien Of is het een protest tegen het ijsvermaak? Wij zullen de waarschuwingen niet licht tellen, die den liefhebbers van bovenbedoeld vermaak jaarlijks toekomen, doch getrouw aan de leuze: «Recht voor elk op zijn ter rein,» wenschen wij ook voor de Zeeuwsche schaatsenrijders een ongestoorde lichaams beweging te mogen pleiten. Niet allen kunnen evenveel met het schaat senrijden ophebben, maar ter voorkoming van ongelukken en ter bevordering van goede manieren dient toch iedereen het ijs tegen den moedwil der straatjeugd te beschermen. Te Vlissingen is Vrijdag het eerste convooi schapen aangekomen, waarmede de lang besproken nieuwe lijn tot veever- voer naar Londen een aanvang heeft genomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1