Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Schetsen uit Den Haag. In het buitenland zijn overleden Paul Berl, Fransch resident-generaal in Tongkin Graaf Frederik Ferdinand von Beust, gewezen Saksische minister en Oos- tenrijksch kanselier Jules Malou, Belgisch minister van staat Arthur, gewezen president der Vereenigde Staten vao Noord- Amerika Koning Lodewijk II van Beieren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Chaam, ds. N. de Jonge, te Brussel. Bedankt voor Oudelande, door ds. B. Wie- Ienga te Kruiningen Zondag 1.1., had de bevestiging en in trede van Ds. J. P. Tazelaar in de Christe lijke Gereformeerde kerk te Weesp plaats. De bevestiger, Doc. M. Noordtzij van Kam pen, sprak naar aanleiding van Lukas 2 13 en 14. De bevestigde had tot tekst Ps. 423a. C. B., logementhouder te Terneuzen, heett cassatie aangeteekend van het Vrijdag door het gerechtshof te 's Gravenhage tegen hem gewezen vonnis. M. C. Mazelen. Goes nog 2 lijders over. Kloetinge ongeveer 40. Te Wemeldinge neemt de ziekte toe. Het aantal huisgezinnen, waar zij heerscht, bedraagt 45. Te Tholen breiden de mazelen zich uit. Te Terneuzen nemen zij sterk af. Te Ierseke zijn de mazelen epi demisch verklaard. Er zijn reeds 75 aangetast. Te Kolijnsplaat kunnen de mazelen als geweken worden beschouwd. Meer dan l/5de gedeelte der bevolking is er door aangetast geweest. Borsele. De mazelen die ook hier sterk heerschen zijn gelukkig afnemendein ruim 40 gezinnen bevonden zich aangetasten. Maandag werden 21 biljetten verwijderd, echter doen zich nog eenige nieuwe gevallen voor. Goes. Toen heden morgen de bootwagen, komende van het Katscheveer alhier een handkar passeerde, die door een jongentje bestuurd werd, reed deze er zoo hevig tegen aan, dat de jongen met den boom daarvan in de ruiten werd geduwd, waarbij hij zijn hand ernstig kwetste. Onzen stadgenoot, M. D., trof gisteren een ernstig ongeval. Terwijl hij zelf en nog een ander bezig waren een muur te herstellen, stortte deze om, met het onge lukkig gevolg dat beiden er onder geraakten en M. D. ernstig aan het been gekwetst werd. Dr. G. verleende geneeskundige hulp. De commissie ter behartiging van de belangen der suikerbietentelers vergaderde dinsdag voor 'teerst te Goes. Tot voor zitter werd benoemd de heer J. J. Van Weel te Wolfaartsdijk en tot secretaris de heer H. J. E. Gerlach, te Middelburg die in plaats van den heer Voorbeytel, die be dankt had, tot lid was benoemd. Er werd besloten, vooralsnog geen pu bliciteit te geven aan de gehouden beraad slagingen. s'-Heer Arendskerke. Gisteren werd door een geacht ingezetene alhier eene uitdeeling gehouden van dekens, wat zeker voor allen in dit jaargetijde een welkome gift mag geheeten worden. Heinkenszand. De collecte voor de alge- meene Nieuwjaarsbedeeling heeft in deze gemeente opgebracht f202,90. Het Engelsche stoomschip Ross, ka pitein Mills, van Galatz naar Antwerpen is heden nacht (Donderdag) aan de Walvisch- staart omhoog gevaren. Haden avond ten 5 ure is het schip, met behulp van vier sleepbooten, vlot gesleept en zonder verdere assistentie naar Antwerpen vertrokken. Naar wij vernemen is voor het afsleepen geen accoord aangegeven en zal het daarvoor verschuldigde door arbiters te Antwerpen worden vastgesteld. Naar rnen ons meldt, zien de uitgevers van het te Amsterdam verschijnende week blad «de Schelpvaart» zich genoodzaakt, door gebrek aan belangstelling, de uitgifte van dat blad met dit jaar te staken. Daar «de Scheepvaart» degelijk werd geredigeerd en voor de bij scheepvaart betrokkenen niet van belang ontbloot was, zal het door de uitgevers genomen besluit ongetwijfeld door velen met leedwezen worden vernomen. Nieuw en St* Joosland. De ter voorkcr «tiing van bedelarij op den Nieuwjaarsdag gehoudene Collecte brachr 1292,50 op. Men schrijft one uit Tlissinyen: Uit ingewonnen berichten is ons gebleken, dat de engelsche bark «Scotsman,» onlangs aan de Ruitingen gestrand, als een «wa terschip» moet worden beschouwd, zoodat er geen hoop meer bestaat om bedoeld schip naar Vüssingen te sleepen en daar te repa- reeren. Het bericht uit Nieuwpoort in de N. Rott. Ct. van 22 Dec., dat men in een en ander naar wensch was geslaagd, be rust dan ook op een misverstand. Ook vernemen wij nog, dat onmiddellijk na stran ding bedoeld schip door het bezoek van strandjutters werd vereerd, die na wel ge slaagde plundering getracht hebben, het schip in brand te steken. De stuurman Luke, van het Woens dagochtend te Vlissingen gepasseerde duit- sche driemastschip «Susanne» raporteert, dat door een hevige stortzee de kapitein, H. Zinke, op den 26 Dec. in het Engelsche Kanaal over boord is geslagen. De «Susanne» behoort te Bremen thuis en zeilde op den 26 Nov. van New-York naar Antwerpen. Onlangs wendde de firma Engels te Antwerpen zich tot de redactie der Shipping Gazette met de vraag, of liet haar ler oore gekomen gerucht waarheid kon zijn, dat sommige engelsche reederijen hare kapiteins last zouden hebben gegeven, om bij stran ding van schepen voortaan niet meer de reddende hand te bieden. De Redactie van de Shipping Gazette heett hierop geantwoord, dat ook haar het gerucht aanvankelijk ongeloofwaardig voor kwam, doch dat een nauwkeurig ingesteld onderzoek haar overtuigd heeft, dat er inder daad reederijen zijn, die aan hare kapiteins instructiën hebben gegeven, wel menschen- levens, doch geen bezittingen meer te redden. De redactie draagt zelfs kennis van de namen dier reeders, die zij echter niet wil noemen. Met het oog op het zeer geringe bergloon, dat gedurende den laatsten tijd aan de betreffende reederijen is toegekend, moet bedoeld besluit genomen zijn. Het Belgische stoomschip Archiduc Rudolphe dat eenige dagen geleden van Antwerpen komende, uit de Vlissingsche haven zee koos, is Woensdagmorgen hier teruggekeerd. Er waren namelijk door den storm eenige op het dek geladen spoorwa gens losgeraakt en over boord geslagen waar door het schip veel averjj bad beloopen. Naar de M. G. verneemt is van het te Vlissingen met averij binnengeloopen En- gelsehe driemastschip Annie E. Wright eergisteren een gedeelte der bemanning ge deserteerd. Op verzoek van den gezagvoerder werden de deserteurs door de politie opge spoord en aan boord teruggebracht; eenige waren langs het kanaal naer Veere geloo- pen, meenende dat het de weg naar Ant werpen was. Kapt. Wright heeft niet veel gelnk met zijne reizen naar Antweipen. Eenige jaren geleden verloor hij opdeÖpij- kerplaat zijn schip S. B. Weldon, dat als wrrk verkocht en later afgebracht werd en, na in het droogdok te Middelburg gerepa reerd te zijn, in het bezit kwam van eene Bremer reederij en thans onder den naam Alice, nog goede reizen doet. Gisteren zijn in de Wielingen drij vende opgevischt en te Vlissingen aange bracht verscheidene vaten palmolie, ver moedelijk afkomstig van een op de naburige kust verongelukt schip. Gisteren is de overeenkomst tusschen de provincie Zeeland en de maatschappij de Schelde te Vlissingen geteekend, voor den aanbouw van een raderstoomboot ten behoeve van den provincialen dienst op de Wester-Schelde. Naar wij vernemen bestaat er uit zicht, dat de zaak van de te Vlissingen ten behoeve van den provincialen sioom- bootdienst op de Wester-Schelde te maken ponton in de buitenhaven volgens het ont werp van het gewestelijk bestuur spoedig zal in orde komen. De garnizoens-voedingscommissie voor het jaar 1887 te Middelburg zal bestaan uit: kapitein voor speciale diensten, Van Dorth; officier van gezondheid 2e klasse, Verheijden; tweede luitenant-kwartiermees ter. Koster. Te Grijpskerke heeft op eene bevol king van 74(1 inwoners, sedert 18 Juli 1886, geen enkel sterfgeval plaatsgehad. De heer J. W. Vader te Cortgene keurt het in een ingezonden schrijven inde Standaard af dat Mej. Yskes te Zaandam 's Konings gratie weigerde. Zaamslag. Woensdag middag is aan den calamiteusen Eendracht-polder, tusschen peilraaien 23 en 26, eene oeverafschuivinir ontstaan, lang ongeveer 200 en breed on geveer 70 Meter. Nieuwvliet, 25 Dec. Heden vierde de Chr. Jongeliugsvereen. alhier haar zilveren feest. In 1861 in den Naam des Vaders, des Zoons en des H. Geestes onder de leiding van den heer P. J. Israël, thans te Stutgurt, opgericht, mocht zij onafgebroken bestaan. Het was een blijde dag en menig hartelijk woord werd vernomen. Stelle de Heer der gemeente die vereen, nog verder tot rijken zegen. Te Breskens bij de Witte Brug is de voddenkoopman Dierinks uit Groede, die aan toevallen scheen te lijden, plotseling voor zijn kruiwagen dood neergevallen. Opmer king verdient, dat ook zijn vader vier jaren geleden niet ver van deze zelfdplaats insgelijks dood werd gevonden. Het IV. v. d. D. deelt zijn lezers mede, hoe men een goed middel kan bereiden, om de laarzen te beveiligen tegen het door dringen van sneeuw en water. Men smelt een lialveu liter gekookte lijnolie, 24 decagr. schapenvet, 15 decagr. witte was en 9 decagr. hars boven een matig vuur, om een mengsel te verkrijgen, waarmede met suc ces de zolen en naden worden bestreken. De brandkast van den heer Debbaut, den kapitein der Cléopatre, wiens lyk dezer dage i te Stavenisse aanspoelde, is op last van het parket geopend geworden en vol komen leeg bevonden, terwijl ze geen spoor van inbraak vertoonde. Volgens het zeggen van sommige personen, die met Debbaut zaken deden, droeg deze zijn geheel ver mogen bij zich. M. C. Te Barneveld is op een man geschoten, terwijl hij op zijn bed lag. Hij leefde met zijn vrouw en drie stiefzoons. Twee dier laatsten waren naar de kerk. De jongste, een 19 jarig jongman, wordt voor den dader gehouden. Us kost menschenvleisch. Al hebben wij nog niet veel ijs gehad, er is toch al iemand als slachtoffer gevallen. Te Terlaak is Zaterdag een man en te Swichem een meisje door het ijs gezakt. Beiden verdronken. Tegen A. D. Dz. te Oostzaan is proces verbaal opgemaakt wegens misbiuik van vertrouwen. Door zekeren S. M. was hem f 260 ter hand gesteld, om daarvoor 2 koeien te koopen. Hieraan werd gevolg gegeven en de koeien aan S. M. afgeleverd, die bij de afrekening nog iets aan de reeds gegeven som gelds moest toevoegen, bene vens het commissieloon a f2 voor iedere koe. Toen echter S. M. door de verkoopers der koeien om betaling werd aangesproken, bleek het dat A. D. Dz. het ontvangen geld ten eigen bate had aangewend. Iemand, die thuis veel overlast had van ratten en muizen, kocht in de stad bij een boekverkooper een werkje, getiteldOnfeil bare middelen tot het verdelgen van ratten en muizen.» Toen hij den volgenden dag zijn boekje eens wilde raadplegen, bleek het hem, dat de muizen het vernield hadden. «Een mooi ding,» riep de man toornig uit, «dat boekje deugt ook geen lor.» Woensdag werd te Staphorst ter aar de besteld het lijk van de wed. Z., nalatende drie gehuwde kinderen die zich allen in een goed middel van bestaan mogen verheugen. Zij was heel haar leven zeer zuinig en woonde in een afzonderlijk vertrek bij een harer zoons in, doch hield tot het laatste oogenblik haar eigen huishouden. De in komsten van eenige landerijen stelden haar in staat om behoorlijk te kunnen rondkomen. Bij het nazien der nalatenschap ontdek ten de kinderen, dat in het woonvertrek onder den grond twee blikken trommels bewaard waren, die geheel gevuld waren met geld. De eene, een groote steken- trommel in den vorm van eene stembus, was gevuld met guldens en de andere, een langwerpig vierkante effectentrommel, met rijksdaalders. Buitendien vond men in den laatsten bovenop drie bankbiljetten elk van f200. (Z. C.) Een zelfde geval deelt men aan de N. R. C. mede, namelijk dat Vrijdag jl., na de teraardebestelling van het lijk van den heer L. Steenmeijer, in diens tuin te Sex- bierum, in den grond is gevonden een pot inhoudende aan goudgeld een waarde van 414,000 en aan zilvergeld een bedrag van f 2000, alzoo te samen een sommetje van f 16,000. De heer Steenmeijer bereikte den ouder dom van bijna 93 jaren, en had aan de mede reeds bejaarde, bij hem inwonende echtelieden, voor zijn sterfuur; aan dezen aanwijzing van de aanwezig zijnde som ge daan. Het moet gevonden zijn in een broei bak, en aldaar voor ongeveer 12 jaren aan den schoot der aarde zjjn toevertrouwd. Die arme schoolmeesters komen al meer en meer in het gedrang. «Van het kastje naar den muur» gaat liet met hen. Het is alsof men van alle kanten een loopje met hen neemt en het kan dan ook nie mand verwonderen, dat er uit hun midden allerlei klachten komen, die maar al te zeer gegrond zijn. Wie nagaat wat er nu reeds sinds jaren over onderwijs en onderwijzers gesproken en geschreven wordt, zou wel haast meenen dal deze laatsten de gewichtigste personaad- jes ter wereld zijn, wien elk als om strijd het voordeel aandraagt. En dit is toch zoo jammerlijk met de werkelijkheid in strijd. Van al dat geschrijf en gekijf en gewrijf zijn zij in menig opzicht de be klagenswaardige du pen. Tweede kamer en pers, regeering en examen-commissiën, schoolbesturen en clubs, alles dolt en solt tot halsbi ekens toe met school en school meesters. En de schoolmeesters raken er bij in den druk. Het eene voorstel volgt op het andere en iedere nieuwe regeling komt eene vroe gere verdringen, die nog den tijd niet ge had heeft iets anders te bewerken dan de grootste verwarring en ongeregeldheid. O, die fraaie wetten en besluiten, welke in onzen verlichten tijd aan alle zijden en op ieder gebied als paddestoelen uit den grond rijzen, wat hebben ze ons arme Ne derland al moeite, kosten en verdriet be rokkend Zie maar eens de examens, en, om niet verder te gaan, het examen voor de hoofd- acte. Eerst komt er de wiskunde bijen straks gaat de opvoedkunde er af. En toen was het nog niet goed en moest het tot een splitsing komen in een mondeling en schriftelijk gedeelte. Vooral die laatste ver andering bracht al zeer weinig verbetering, 't Is wel mogelijk, dat die splitsing met het oog op de wijze van onderzoeken eenig voordeel aanbrengt, maar den kandidaten brengt zij al zeer weinig nut aan. Met betrekking tot hetgeen vooraf moet bestu deerd en letterlijk ingepompt worden, mag men het examen niet te moeilijk noemen. Dat erkent ieder die het heeft bijgewoond. Maar het zijn juist de eischen zelve, het is de studie die het groote struikelblok legt, waar zoovele kandidaat-hoofdonderwijzers niet over komen. Voor hen, die zich voor het genoemde examen bekwamen, is het één jagen van het eene vak op het andere. Zoo hebt ge uw rekenboek uit de hand gelegd of ge grijpt naar uw spraakkunst en niet zoodra hebt ge u een uur lang stomp gedacht op de fraaiighedens der te genwoordige taalkunde of ge zoekt zenuw achtig, en gehaast naar atlas en «handboek der aardrijkskunde» om u zeiven daaruit het noodige toe te dienen. En zoo gaat ge maar voort dag uit dag in, 's morgens vroeg en 's avonds laat en berooft u van de noodige nachtrust om als de examens gekomen zijn naar het woord van den dichter «weer te worden leeggevraagd.» Daarin kon nu eene groote verbetering komen, indien het den heeren stuurlui aan wal maar believen mocht die in te voeren. De behandeling der verschillende vakken ligt voor de studeerende onderwijzers te ver uiteen en zoodoende ontbreekt eenheid in de studie. Als men zijn «Geschiedenis» uit de hand legt duurt het te langen tijd eer men die weer kan opnemen. En dat werkt na- deelig en verlammend op geestkracht en degelijke kennis. Herhaalde malen heb ik die klachten gehoord. Had een onderwijzer al zijn tijd voor de studie vrij dan zou dit bezwaar natuurlijk voor het grootste deel vervallenmaar nu een groot getal zjjner uren natuurlijk door zijnen dagelijkschen arbeid in beslag genomen worden mag men zoo zware inspanning en moeilijke taak van hem niet vergen. Voor aankomende ou derwijzere, die als kweekeling over 't alge meen bij minder vakken over meer tijd te beschikken hebben geldt deze bedenking dan ook niet. Voor het hoofd-examen zou echter eerie andere regeling zeer gewenscht zijn. En dat wel een splitsing in twee gedeelten, die ieder de vakken omvatten, welke met elkander in onmiddellijk ver band staan. Bij de vakken van het tweede examen konden dan opgenomen worden de zulke die op de vakken van het eerste ge deelte steunen. Wanneer de onderwijzer dan voor iedere afdeeling één jaar studeert, zal hij ongetwijfeld meer kans van slagen hebben dan wanneer hij twee jaar voor het tegenwoordige examen werkt. En aan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2