C',s Rechtszaken. Ingezonden. Overzicht van Verkoopinden enz. Aanbestedingen. Afloop Aanbestedingen. Burgerlijke Stand. Graanmarkten. Veemarkt. ADVERTENT1EN. w Merlatti, die door zijn vijftigdaagsche vasten een levend geraamte was geworden (zijn oppassers hoorden, naar men verzekert, zijn beenderen rammelen, en vreesden dat hij uiteen zou vallen) is nu druk bezig met zich te versterken. Hij heeft een aantal bewijzen van belang stelling ondervonden. Eenige vermogende da mes schreven hem zelfs brieven, waarin zij hem, dien zij als «een held» beschouwden, hand en hart aanboden. Voorts ontving hij zestig kisten met allerlei voedsel, dat men voor een uitgehongerd mensch geschikt achttehij zou zeker wel een maand werk hebben om dat alles op te eten. Ook werd hem geld gezonden, maar dat stond hij af ten behoeve van de armen. Er worden hem floor impresario's ver scheidene verlokkelijke aanbiedingen gedaan om zijn vastkuur te herhalen; maar geluk kig heeft hij verklaard, dat tot geen prijs te willen doen. Lissabon, 24 December. Het Engelsche pantserschip Sultan, stootte dezen nacht tegen het Fransche stoomschip Ville Vic toria, zoodat laatstgenoemde zonk met 60 koppen aan boord. De meesten verdronken. Beide schepen lagen, toen de ramp ge beurde, voor anker. Aan de muren der hoogeschool te Weenen werd dezer dagen de bekendmaking aangeplakt, dat het den studenten verboden was, honden mee te brengen. Nu verscheen Zaterdagochtend een der jongelieden in de groote voorzaal der universiteit met een grooten kater, dien liij aan een ketting liet rondwandelen, tot groot vermaak van zijne mede-studenten, maar niet van het dier zelf, dat door allerlei sprongen zijn ongenoegen te kennen gaf. De portier, die verontwaardigd de verwij dering van den kater eischte, werd verwe zen naar de bekendmaking, waarin alleen van honden, niet van katten, sprake was. De man wist niet recht wat hij doen moest hij ging naar den rector, maar deze was afwezig. Voor de portier echter van zijn vergeefschen gang terugkwam, was de stu dent, die de grap niet te lang wilde rekken reeds vrijwillig met zijn kater heengegaan. Een onzer landgenooten, die voor het eerst den winter in Engeland doorbracht, meldt aan de Z. C. uit Birmingham Vrijdag den 18 December kwam er tegen halfelf in den morgen zulk een hevige mist opzetten, dat in minder dan 5 minuten de geheele stad in duisternis was gehuld. De mist had een grauwgroene kleur, op sommige plaatsen werd hij gebroken door een vuurrooden gloed, die ons aan een hevigen brand deed denken. Ik kon mijne nieuwsgierigheid niet be dwingen om eens te kijken hoe het er buiten uitzag; ik kleedde mij aan en wan delde de straten door. In alle huizen en winkels was licht ontstoken; de bewoners van Birmingham zeiden mij, dat zij nog nooit in hunne stad zoo iets hadden bijge woond, maar zij voegden er bij, dat zoo'n mist voor Londen niets vreemds was. Wat mij als Hollandsche betreft, op mij maakte een zeer angstwekkenden indruk zoowel de mist die al nader en nader kwam, als de duisternis, die met ieder oogenblik heviger werd. Men zou denken, dat het einde der wereld nabij was. Ge kunt begrijpen met hoeveel genot ik den nevel langzamerhand zag verdwijnen, en hoe aangenaam ik het vond mijn gas- kraantje te kunnen uitdraaien. Op vele plaatsen in Duitschland is het spoorwegverkeer, door de groote massa gevallen sneeuw, nog gestremd. Thans blijkt dat het paar aangehou den verdachten, die te Brussel in verhoor zijn genomen, geen aandeel hadden in den postdiefstalmaar het waren toch twee schelmen, medeplichtig aan een diamanten diefstal, vroeger in Nederland gepleegd. Een hunner heette Eberhard en had arg waan gewekt doordat hij te vaak van klee ding en naam verwisselde en laatst door het afscheren van zijn baard zich nog meer onkenbaar had gemaakt. Hij had zich ook verraden, toen hij op 't postkantoor brieven afhalende, door een beambte naar zijn naam gevraagd werd en hij zijne ontsteltenis over die onverwachte vraag niet kon verbergen. Een geneesheer zeide onlangs Slaap waar je kunt slaap is voor alles goed en herstelt de krachten." Die raad is niet altijd goed gelijk onlangs zeker iemand onder vond. Hij had het danig beet en kreeg van een bejaarden oom den raad, met de voeten in heet water te gaan zitten en een g'xjot glas warme grog- te drinken, vóór hij naar bed ging. Zoo geschiedde het. Hij prachtige woning, met allerlei gemakken voorzien, zoodat er niets in ontbreekt. Neemt hij er zijn intrek, dan zal hij u dankbaar zijn, maar nauwelijks komt hij een weinig tot zich zeiven of de vraag rijst bjj hem op«van waar moet ik de middelen krijgen, om te zorgen dat dit huis geen vervallen grootheid wordt? Zulk is het geval met Westkapelle. Men heeft eene school ten geschenke ontvangen, maar niet het personeel. Om onderwijzers en onderwijzeressen te bezoldigen moet deze arme gemeente eene jaarlijksciie uitgave doen van vijf en veertig honderd gulden, terwijl andere uitgaven op de school be trekking hebbende, geraamd worden op ongeveer zes honderd gulden, zoodat men komt tot de som van een en vijftig honderd zat voor het vuur met de voeten in een bak met heet water en een glas gloeiende grog naast zich. Hij begon zich reeds beter te gevoelen en dronk met kleine teugjes het warme vocht. Allengs viel hij in slaap. Toen zijn vrouw, die maar - vast naar bed was gegaan, tegen drie unr in den morgen wakker werd bespeurde zij tot haar verbazing dat zij alleen was. Zij ging naar beneden en vond daar haar echtge noot slapende in zijn stoel, het vuur was uit, de voeten stonden onbeweeglijk in het water, waarin zich reeds een klein vliesje ijs gevormd had en een leeg glas stond naast hem. Zijn verkoudheid was niet beter. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van Vrijdag 24 December 1886 zijn veroordeeld: Wegens mishandeling: B, S. 30jhuis vrouw van J. B., zonder beroep, wonende te Kruiningen, f 8 boete, subs. 8 d. hechte nis; J M. 23 j., arbeider, wonende te Oude- lande, tot 2 m. gev.P. O. 30 j. boeren knecht, wonende te Koewacht, tot 14 d. gev.; G. Z. 22 j, arbeider, wonende te 's Heer Hendrikskinderen ('s Heer Arends- kerke), tot 2 m. gev. en le A. T. 23 j., wonende te Wissenkerke ('s Heer Arends- kerke) en 2e P. de K. 21 j., wonende te 's Heer Hendrikskinderen ('s Heer Arends- kerke), beiden arbeiders ieder tot 2 m. gev. Wegens diefstal: A. M. 22 j.bakker, wonende te Wachtebeke (Belgie) en M. J. de S., 33 j., laatst gewoond hebbende te Biervliet, beiden gedetineerd, ieder tot 2 m. gev.; H. J. van A., 32 j. zonder beroep en zonder vaste woonplaats, laatstelijk te Vlissingen, thans gedetineerd, wegens dief stal, 3 maal gepleegd, en landlooperij, tot 6 m. gev. en 6 d. hechtenis, met veroor- deeliug tot plaatsing in eene rijkswerkin richting voor '1 jaar en 9 m.; C. F., 29j. landbouwer, wonende te Grijpskerke, we gens wederspannigheid en mishandeling, tot 7 d. gev.; M. N., 61 j. landbouwer wonende te Wissenkerke, wegens het op zettelijk beschadigen van eens anders goed, tot f 12 boete, subs. 8 d. hechtenis, en J. G. G., 46 j, schrijnwerker, wonende te Middelburg, thans aldaar gedetineerd, we gens bedelarij en landlooperij, tot 2 hech- teuisstraffen van 3 d. ieder, met veroor deeling tot plaatsing in eene rijkswerkin richting voor 4 m. Allen in de kosten. id iiii limotmittirrrirrrt Mijnheer de Redacteur! Toen hier, ongeveer twee jaren geleden de nieuwe Openbare School gereed was, en voor iedereen ter bezichtiging gesteld werd, zag men velen van de gelegenheid gebruik maken om het inwendige daarvan in oogenschouw te nemen. Men was opgetogen; omdat men door de ijverige bemoeiingen van het Gemeente bestuur in het bezit was gekomen van zulk een fraai gebouw, om daarhenen zijne kinderen te kunnen zenden, die daar in het vervolg een onderwijs zouden kunnen ontvangen, dienstbaar aan de bevordering van Christelijke en maatschappelijke deug den; men was opgetogen, omdat de ge meente voor de stichting daarvan bijna geene uitgaven te doen had. Immers, werd de bouw gerekend op ruim dertig duizend gulden; de Staat had er dertig duizend voor over, en het weinigje dat er te kort kwam moest dan maar betaald worden door de gegoede burgers, maar vooral door de fijnen, die niets met de volmaakte Staats school ophadden. Welk eene bevoorrechte gemeente, die zoo goedkoop aan eene school komt! De opgewondenheid is nu echter een weinig bekoeld, want het spreekwoord is hier bevestigd«het einde draagt de lasten.» Stel u voor, gij geeft aan een arme eene gulden. Nu wordt er wel om subsidie verzocht, maar die is niet genoeg om die enorme onkosten te dekken. Hoe groot de toelage is die het gemeentebestuur bij het Rijk aanvraagt, is mij onbekend. Eene som van twee en twintig of van zestien honderd gulden ik kan u daarop geen antwoord geven. Soms hoor ik kwade tongen beweren, dat men toch niet ontvangt wat men aanvraagt, maar altoos honderden guldens minder. Of zulks waar is of niet, is mij eveneens geheel en al onbekend. iEén ding weet ik echter zeer goed, en dat dat men ons g>ed weet te vinden, wanneer het aankomt op betalen van hoofdelijken omslag. De som van negen tien honderd gulden moet jaarlijks opge bracht woi'den door de belastingschuldigen in deze gemeente, en de liberaal, hier, zoowel als overal elders, zegt Laat ons toch zorgen dat de tegenstander der open bare school wat meer betaalt dan wij.» De burgerij zucht onder de zware lasten, waaruit volgt, dat de armoede, die hier groot is, zoo weinig kan gelenigd worden. Zou er nu geen enkel liberaal zijn, die mij antwoord kan geven op de vraag: «hoe kan de toestand in deze gemeente verbeterd worden?» U dankzeggend voor de plaatsing dezer regels, blijf ik, hoogachtend, Uw dw. dn. W. A. MAC PHERSON, Pred. Westkapelle, 22 Dec. 1886. Woensdag 29 December. Hoedekenskerke, 2 uur 's namiddags, door Notaris Prins, in de herberg van Van der Stel: lo. Een Hoefje met BoomgaardD 633 en 634. Groot 59,25 A. 2o. Een Bouw- schuur inet Wei- en Bouwland. 77 A. 3o. Een perceel Bouwland aan den weg naar Kwadendamme, D 653.Groot 97 A. 4o. Drie perceelen Bouwland aan denPlat- tenweg en Zeedijk, 2,34,70 Hectaren. Alles eigendom van M. Paauwe aldaar. Goes, in de «Prins van Oranje», 10 uur 's morgens: Vendutie, door Deurwaarder De Vos. Donderdag 30 December. Middelburg, 8 uur 's avonds, door Notaris Verhulst, in de «Vergenoeging»Een Win kelhuis en Erf in de Langedelft A 189, en een Huis en Erf in de Lange Lombard straat C 58. Te zien 29 en 30 December van 1012 en 24 uren. Woensdag 29 December. Wemeldinge, 3 uur 's middags, door P. DaaneHet afbreken der bestaande en het bouwen eener nieuwe herberg en stalling. Nadere inlichtingen geeft A. Ie Clercq, ar chitect te Kruiningen. (Verpachting). Middelburg, Het recht tot het ophalen van Beer, Asch en Vuilnis, voor den tijd van 3 of 7 jaren. Ingaande 1 Mei 1887. Brieven op zegel aan het gemeente bestuur voor 20 Januari 1887, Te Middelburg is door den directeur der registratie en domeinen in Zeeland bij en kele inschrijving aanbesteed, het uitvoeren der bedijking van buitengronden, gelegen in het Akselsche gat, onder de gemeente Ter Neuzen. Van de elf ingekomen bil jetten was het minst ingeschreven door den heer P. I. Verbiest, te Hontenisse, voor f25,500. Van 23 - 26 Dec. '86. Middelburg. Ondertrouwd: S. D. Ad miraal, jm. 27 j. met H. A. Verkouteren jd. 30 j. GetrouwdL. J. v. d. Most, jm. 24 j, met M. R. de Kat, jd. 21 j. Bevallen L. Polvliet geb. Sterk, z. J. Verhulst geb. Gideonse, z. Overleden: B. Tazelaar, 78 j. wed. van C. G. Wisse. J. F. Koelemen, 64 j, man van C. Matthijsse. N. Alewijnse, 29 j. vi'ouw van W. van Oosten. C. W. Wolf 2'/2 m. L. W. van Puffelen 20 j. d. Van 24 27 December. Goes le huwelijks afkondiging van J. Schertzing 32 j. jm. van Zwijndrecht met J. Oosthoek 31 j. jd. wonende te's Heeren- hoek, onlangs te Goes. GetrouwdGeene. Geboren: Hendrica Corneliad. v. J. Beuns en J. Weezepoel. Willem Frederik z. t. F. van Riet en M. de Windt. Overleden: Johanna Maria 4 j. d. v.F. Aarts en J. iH. Janssen. Per Telegraaf. Rotterdam, 27 December 1886. Binnenlandsche granen bij geringen toe voer alle onveranderd. Buitenlandsche en Meel vast, maar stil. Van Vlas ter markt 29033 steen. Bij weinig kooplust werden kleine gedeelten iets lager geplaatst. Van Ajuin geen noteering. Nieuwe Tarwe (beste) f7,t 7,50 id. (mindere) - 6,25 - 7, Rogge. .- 4,50 - 5,40 Nieuwe Win ter gerst - 3,50 - 4,50 Nieuwe Zomergerst - 3,60 - 4,40 Nieuwe Haver. .- 2,- 3.40 N. Koolzaad (Zeeuwsch) 7,70 - 8, Paardeboonen .- 5,50 - 6,25 Duivenboonen .- 7,- 7,25 Nieuwe Blauwe Erwten - 7,50 - 8,40 Nieuwe Schokkers - 9,50 -11, Bruine Boonen .- 9,50 -10.75 Witte - 8,— - 9,75 Kanariezaad. .- 8,- 9,50 Axel, 24 Dec. '86. Jarige Tarwe f a f Nieuwe Tarwe f8,25 a f8,60. Rogge f 6,50 a f6,75. Wintergerst f7,25 a f7,60. Zomergerst f7,00 a f7,25, Haver f6,00 k f6,25, Erwten f 8,00 f 8,75. Paardenboonen f 7,00 a f7,50. Alles per 100 Kilo. Rotterdam, 27 Dec. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 126 Runderen. 27 Kalveren, 317 Schapen of Lammeren. 448 Varkens en 2 geiten. De prijzen waren als volgt Runderen lste qual. 68 cent. 2e qual. 60, 3e qual. 55 cent. Kalveren lste qual. 90 c., 2e qual. 75 cent. Schapen lste qual. 60 c., 2e qual. 50 c., alles per kilo; Varkens lste qual. 23 c., 2e qual, 22 c., 3e qual. 21 c. Licht soort 20 a 21 c. per V2 kilo. VLAS. Rotterdam, 20 December '86. Er was heden aangevoerd 21033 steen. De handel in Vlas was slap. AARDAPPELEN. Spuische Jammen f 3,10 a f3,60 Geld. blauwe »2,80 »3, Champions»2,20 »2,70 Zeeuwsche blauwe »2,60 »2,90 Oermaasche Jammen »3,25 »3,50 Flakkeesche»3,»3.60 Duitsche Jammen 2,50 2.70 Voorspoedig bevallen van een ZOOZV, J. VERHULST—Gideonse. Middelburg, 24 December 1886. Heden overleed plotseling, tot onze diepe droetheid, onze innig geliefde vader, behuwdvader, grootvader en schoonbroe der, de heer FRANCISCUS SERAPHICUS AUGUSTINUS KNITEL, in den ouderdom van ruim 81 jaar. Namens de Familie L. A. KNITEL. Goes, 21 December 1886. Heden trof ons weder een gevoelig verlies door het overlijden van onze zeer geliefde jongste dochter en zuster LAURA WIDHELMINA. Zij stierf zacht en kalm bijna 21 jaren oud zijnde. Ieder die haar gekend heeft zal kunnen beseffen wat wij in haar missen. God sterke ons in dit zware verlies. Mede namens broeders en zusters Wed. P. J. VAN PUFFELEN geb. GeRNLER. Middelburg, 25 Dec. 1886. De ondergeteekenden betuigen bij deze* hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij gelegenheid van het overlijden van hun ga- liefden vader D. GOETHEER. FAMILIE GOETHEER. Wolfertsdijk, 24 Dec. 1886. Een KALFVAARS op de rekening, bjj G. GESCHIERE Jz.t Serooskerke. (W.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 3