I Binnenland. Iveik- en Schoolnieuws. Gemengde Berichten. ling is ook in geenen deele vriendschappe lijk. Tuikije, niet zonder reden zijn nabuur met ontzag naar de oogen ziende, heeft zich in de laatste dagen zoo dicht bij Rus land aangesloten dat het Engelands onge noegen heeft opgewekt. Eenige briefwisse ling was er het gevolg van, waarbij Tur kije, wetende dat het met groote heeren slecht kersen eten is, zich beleefd veront schuldigde met de alles afdoende reden, dat het met Rusland op goeden voet dient te staan. Ook Bulgarije ondervindt de gevol gen van deze nauwere vereeniging. Turkije heeft alle betrekkingen met dat land afge broken. De Engelschen zijn in hunne genegenheid voor het Bulgaarsche volk ook niet een stemmig. De koningin en het ministerie op een na zijn voor, de minister Churchill is tegen de Bulgaren. Deze laatste maakte daarvan eene zeer ernstige kwestie. Hij trad uit het ministerie en naar men vreest uit de conservatieve partij, welks spelbre ker hij toch reeds lang was. Churchill met zijne radicale gevoelens behoort niet te huis in een conservatie! ministerie. Dat Rusland en Frankrijk goede vrienden en kwade samenzweerders tegen den Euro- peeschen vrede zijn, is sinds lang bekend geweest. Rusland heeft nog altijd zin in Constantinopel, terwijl Frankrijk aast op den Rijn. Duitschlands regeering, die zich tot de tanden wapent, stelt zich wel tevre den met de som, die de Roomsche Staats partij haar voor uitbreiding van het leger heeft toegestaau, gedachtig aan het spreek woord «Beter een half ei dan eene ledige dop;» maar het zal toch niet rusten voor het zich tegen den in den Rijksdag ge- noemden en den ongenoemden vijand vol komen veilig waant. En zoo kibbelen de volken, en zoo beraadslagen de parlementen, terwijl het socialisme in eigen kring en daarbuiten steeds voortwoekert. De natiën zonder God, steunende op hunne gebroken rietstaven, schrijden onvermijdelijk voort naar den dag der groote uitbarsting, door een modern diplomaat voorgevoeld en door •wie aan Gods Woord nog hecht, met vreeze tegemoet gezien. Waarlijk het jaar 1886 liet vele donkere wolken achter aan den politieken hemel. Bedenkelijke voorteekens. De in de laatste jaren opgekomen radi cale partij in Europa begint meer en meer gevaarlijk te worden voor hare eigene leiders. Wij zagen reeds vroeger dat de Iersche volksleider Parnell door de zijnen niet meer algemeen bemind wordt. De heftige volks menner O' Donovan Rossa, de aanlegger van Iersche volksoproertjes, ligt ook met zijne partij overhoop. De radicalen onder hen, de mannen van het dynamiet, beschuldigen hem openlijk van valschheid en verraad. Nog erger gaat het in Erankrijk toe, waar dezer dagen een afgevaardigde der werk liedenpartij met steenen geworpen werd door zijne kiezers, omdat hij volgens hen «den heer» uithingen waar onlangs een sluipmoordenaar tot in de zalen van het Parlementsgebouw doordrong en een leider der radicale partij te lijf ging, omdat hij niet naar der radicalen zin regeerde. Maar wat behoeven wij de voorbeelden zoo ver te zoeken. Werd niet de heer Heldt, die vóór eenige jaren met de socialisten n bond onder de roode vlag en als afge vaardigde der Nationale Vergadering den minister om algemeen stemrecht vroeg, niet door de socialistische partij smadelijk als verrader harer goede zaak uitgeworpen? En wie die van Raay's overmoedig op treden tegen Domela Nieuwenhuis kent, ziet niet met bange bezorgdheid den dag tegemoet dat de «werklui» in de socialistische partij nog eens met dien «heer» zullen afrekenen Wee den leiders, die het bestwapen Gods Woord het volk uit de handen nemen. Dat ontwapende volk ziet dan naar andere wapenen uit. Het deinst zelfs voor den dolk niet meer terug. Ook hier geldt: «Die wind zaait, zal'storm oogsten.» Neem het volk den eerbied van het gezag uit het hart weg, en gij werpt tegelijk ook het gezagvan uw woord en den eerbied voor uw persoon te grabbel. Mazelen-epideuiie Goes. Totaal aangege ven 750. hersteld 729, overleden 15. Nog in behandeling 6. Daar de ziekte geweker. is, zullen de openbare scholen 3 Jan. heropend worden De Eerste Kamer heeft de Indische suikerwetjes met bijna algemeene stemmen aangenomen. Te 'sGravenhage heeft zich een co mité gevormd van mannen uit verschillende partijen, om 's Konings 70en verjaardag feestelijk te vieren. Vlissingen. Van een der werven te Govan bij Glasgow is Donderdag namiddag met goed gevolg te water gelaten de Duitsch- landhet tweede van de aldaar in aanbouw zijnde drie nieuwe stoomschepen ten be hoeve van den dagdienst der Maatschappij Zeeland. Men verneemt, dat de vervaardigin van een nieuw raderstoomschip met machine en ketel, ten behoeve van den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, wordt opgedragen aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde alhier. IV. R. C. Door onzen stadgenoot den Heer E. van den Bosch te Goes is voor rekening van den Heer Jacob Blok Az. te Rilland- Bath, (in het Zuiden) aangekocht een vol bloed Engehch Shorthorn-Stier, welk dier uit London was verzonden per stoomboot »Egret". Zaterdag telegrafeerden gebroeders Smith, agenten dier boot te Rotterdam, dat de »Egret" tussehen Vrijdag en Zaterdag is verongeluk t. Voor de veefokkerij in Oostelijk-Zuidbe- veland is het zéér te betreuren dat met die boot ook die stier is verongelukt. De beste resultaten mochten van dat dier wor den verwacht, niet alleen muntte hij uit door prachtigen lichaamsbouw, maar was ook zijne afstamming hoogst zeldzaam. Reeds 19 voorgeslachten waren van dien stier genaamd «Baron Guijnne II in het Engelsche Shorthorn Rundveestamboek in geschreven, waaronder naast de vermaarde stieren Cambridge IV en Belvedère, ook een afstammeling van den wereld beroemden stier »Hubbock" voorkomt, waaruit het Engelsche Shorthorn-ras is voortgekomen. Mogen de onderhandelingen die reeds tot het bekomen van een anderen Stier zijn aangeknoopt, rnet een gunstiger uitslag voor onzen Zuid-Bevelandschen veestapel worden bekroond. Over bovenstaande ramp meldt men aan de N. R. C. van 25 dezer uit Maassluis het volgende: Het Engelsche stoomschip Egret, van Lon den met stukgoederen naar Rotterdam, is gisteren nacht ongeveer 3 uren bij het binnenkomen door de hooge zee op den lagen strekdam bij het zuiderhoofd van den Nieuwen Waterweg vastgeraakt en blijven zitten. Reddingsbooten van hier en den Hoek van Holland, benevens sleepbooten van den sleepdienst L. Smit Co. hebben te vergeefs getracht het schip te naderen, doch konden geen hulp verleenen, daar zij zelf groot gevaar liepen om op den dam verbrijzeld te worden. 's Namiddags omstreeks 1 uur verliet de equipage van de Egret met eigen 3 booten het schip, doch de booten sloegen dadelijk om, waardoor de loods Steehouwer benevens 6 man verdronken; de kapitelm en verdere bemanning kwamen zwemmende en met behulp van verschillende personen aan land. Door kapitein T. Klop, van de sleepboot Zuid-Holland, werd de eerste machinist van de Egret opgevischt, die nog teekenen van leven gaf; het mocht hem echter niet gelukken bij den drenkeling het leven weder op te wekken; evenmin slaagden daarin de twee geneesheeren die zich aan boord begaven van de Zuid-Holland, welke in middels naar hier gestoomd was. Het stoomschip heeft roer en achtersteven verloren en is lek. Goes. Vrijdag-avond vergaderde de ver eeniging Eigen Hulp onder anderen om haren voorzitter, den heer L. Sampon, die naar Groningen vertrekt, voor het laatst in haar midden te zien. Met een hartelijk woord nam de heer S. afscheid van de ver eeniging. Hij ontving van de leden tot aandenken een fauteuil met 6 stoelen. Op de fauteuil was een nikkelen plaat aange bracht met eene inscriptie. In plaats van den heer Sampon werd tot bestuurslid ge kozen de heer G. v. d. Broeke. Later zal tot de keuze van een president worden overgegaan. Tot leden van de commissie van toezicht werden herkozen de heeren A. Schrijver en J. de Keyzer, en gekozen de heer J. Prins, Het aantal leden bedraagt 66. Het is verbazend toegenomen doordat de eigenaars van de stoom-meelfababriek aan hunne werklieden de voorwaarde gesteld hadden, dat zij van bovengenoemde Ver eeniging lid moeten zijn. De heer Vorsterman van Oyeri, hoofd der openbare schaol te Aardenburg, heeft Donderdag te Haarlem in de vereeniging Volk ionder wijs de volgende stelling verdedigd: «Het openbaar onderwijs is niet ingericht overeenkomstig de bepalingen van de Grond wet, daardoor voldoet het niet aan de be hoeften des volks en werkt belemmerend op het bijzonder onderwijs.» Prachtige stelling en dat van een tegen stander Maar vergissen wij ons niet, dan hebben w(j hier weer met een soort wreede barmhartigheid te doen, want de radicale man vindt niet dat de schoolwet van '78 te mild is voor de vriendjes van het open baar onderwijs, maar integendeel veel te karigHij kwam tot deze slotsom- Het openhaar onderwijs moet overal kosteloos gegeven worden. En het bijzonder onderwijs moet volkomen vrij zijn. Raai, raai, wat is dat Hier gaat weêr het beeld op van het paleis dat op aller kosten moest gezet wor den, en van den armen man, die toen hij dat paleis meè had helpen optrekken, vol komen verlof kreeg, om nu op eigen kosten ook zulk een paleis te bouwen. De redenaar werd geweldig toegejuicht door zijne in kleinen getale opgekomen vrienden. Geweldig toegejuicht! Wij be grijpen het. Volksonderwijs is toch al niet scheutig, en als daar nu iemand zegt, dat zij nu voortaan de portemonaie heelemaal mag dicht houden en zelfs nog geld toe- krijgt, wel de meest scheutige man zou er van in de handen klappen De Haarlemsche Volksonderwijsmannen hebben, dank zij Vorsterman van Oyen's milde advies, donderdagavond gewatertand Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schoondijae, A. M. Venker, te Brouwershaven te Aalsmeer, J. v. d. Berge i, te Kortgene; te's Heerhendriks- kinderen, C. Ynsonides, te Waspik. Bedankt voor Bredevoort, door J. A. v. Boven te O. en W. Souburgvoor Hoek, door H. Bokma, te Krabbandijke. Aan het thans verschenen «Jaarboekje der christelijke gereformeerde kerk in Ne derland, voor 1887,» wordt o. a. het vol gende ontleend Het aantal christelijke gereformeerde ge meenten bedraagt 375, waaronder eenige zijn gecombineerd er zijn 307 predikanten en in 80 gemeenten vacatures3 candida- ten zijn nog beroepbaar. Emiriti predikan ten 16. Onder de gemeenten die het meeste aantal leden tellen, komen voor Amsterdam met 4720, Rotterdam met 4525, Hooge- veen met 2300, Leiden ^rnet 1900, den Haag met 1765, Urk met 1730, Kampen met 1700 leden. Voorts zijn er 80 christelijke gereformeerde gemeentescho len, waarvan 37 gesubsidieerd door de «Ver eeniging voor gereformeerd schoolonderwijs» 34 hulpvereenigingen van de gereformeerde zondagschoolvereeniging Jachin, 212 chris telijke jongelings- en 108 jongedochters- vereenigiugen, die onder toezicht staan van de kerkeraden der christelijke gereformeer de gemeente of in betrekking staan tot de gemeente383 Zondagscholen, die be stuurd worden door leden of onder toezicht staan van de kerkeraden der christelijke gereformeerde gemeenten. De theologische school te Kampen telt 76 studenten. In onze provincie bedraagt het aantal leden te Middelburg 1035en te Goes 770. De vermoedelijke ontvangsten der «Zeeuw- sche Maatschappij tot bevordering van Landbouw on Veeteelt» bedragen over 1886 f6408,59 en de uitgaven f 4408,59, zoodat de rekening een goed slot van f2000 doet verwachten. De vorige rekening gaf een voordeelig saldo van f 3082,59. De be grooting voor 1887 sluit met een ledental van 2210, op f5139,25 in ontvang en uit gaaf. De «Afd. Walcheren» heeft besloten voor gezamenlijke rekening van de leden, die het verlangen, kunstmeststoffen aan te koopen. Dezer dagen waren drie heeren in eene coupé le klasse van den spoortrein gezeten, toen een hunner zijne Darwinisti sche iiées aan zijn metgezel kenbaar maakte, daarbij verder gaande dan Darwin zelf en besloot met te zeggen, dat hij de stellige meening koesterde, dat wij menschen, van apen afstammen. De derde hun onbekende persoon, de heerj S., een zeer bekend lid onzer Tweede Kamer, hoorde het gesprokene blijkbaar opmerkzaam aan. Een oogenblik later begon nu weder de eerste zijne over- drevene idéés uit te spreken en wel door te zeggen, dat hij een jongen had, die al een paar jaar oud was, maar waarover hij nog niet besloten was, of hij hem al dan niet zou laten doopeu. Ten slotte richt hij zich tot den heer S. en zegt»ik merk dat u mijn gesprek gevolgd hebt, zeg mij nu eens, moet i« mijn jongen al of niet laten doopen «Wel neen», zegt de aangesprokene, «ik heb nooit gehoord dat een aap zijn jongen laat doopen.» De onbezoldigde rijksveldwachter H. te Heruen (gem. Bergharen), verdacht van zich ie hebben laten omkoopen om tegen den gemeente-veldwachter van Bergharen proces-ver baai op te maken wegens dron kenschap, zal Donderdag a. s., te Tiel be schuldigd van meineed terecht staan. De vorige week hebben twee ontzag lijke inbraken plaats gehad, een in de Roomsch Catholieke kerk te Zeist, en een bij een handelaar te Amsterdam. Om de gestolen voorpen alle op te noemen, zou wel een kolom van «de Zeeuw» vereischt worden. Vooral te Zeist zijn vele voorwerpen van waarde ontvreemd. Toen een jongeling vau 17 jaar, in een der watermolens van de kolk by Lambertschageu wonende, Woensdag de deur uitging om zich naar Aartswoude te begeven, had hjj het ongeluk door de glad heid der straat te struikelendaar de molen iu vollen gang was, en hjj juist in de richting der roeden viel, werd hij er door getrolfen en bleef onmiddellijk dood. Te Avenhorn brandde Maandagavond door onbekende oorzaak een boerenplaats af. Van den inboedel is niets gered, en twee paarden, ter waarde van f 1000, werden mede een prooi der vlammen. Maandagmorgen was een brievenbe steller in uniform, van het postkantoor te Zaandijk, goed voorzien van geld, in een koffiehuis te Zaandam, maakte grove ver teringen en onthaalde de aanwezige gas ten op onbekrompen wjjze. Hij vertrok daarna naai- Amsterdam, doch is kort daar op door de politie teruggebracht. Men meende dat hij geld had ontvangen bjj den rijks-ontvanger te Zaandam, enten eigen bate had aangewenddoch hel bleek dat hjj zjjn eigen geld had verteerd. - Het ljjkje van een zesjarig knaapje, dat eenige dagen geleden uit de ouderlijke woning te 's- Hage werd vermist, is uit het water van den Zuidwal aldaar opgehaald. Te Deutichem bestaat eene vereeniging van vrouwen uit den arbeiderstand, welke door de leideressen en opzichters in de ge legenheid zijn gesteld haar ondergoed en andere kleedingstukken op de minst kost bare wijze zelf te vervaardigen, waartoe zij 's weeks tweemaal in een verwarmd lokaal bijeenkomen. De grondstellen worden ver strekt op deze voorwaarde, dat zjj na af werking der kleedingstukken V» der kosten betalen, terwijl door de kas wordt ver goed. In gevallen van nood wordt daarmede echter de hand gelicht. Dé ontvangsten beloopen thans p. m. f100 minder dan de uitgaven per jaar. De oud-burgemeester Tijchon, wonen de te Sippenaeken, bij Epen (Wittem, Lim burg), werd gisteren ochtend dood in zijne woning gevonden. Hij was aan het hoofd zwaar gewond. De politie heeft een onder zoek ingesteld. De man had zich wegens gemeenteaangelegenheden vele vijanden ge maakt, en men verdiept zich derhalve in gissingen. Niettegenstaande de vele bezwaren van de zijde der landbouwers in Zuid-Beveland, hebben velen reeds besloten, tegen den prijs van flO per 1000 kilo en f70 voorschot per bunder, wederom suikerbieten te zaaien. Bij den tegenwoordigen prijs der granen meenen zij met voordeel de teelt te kunnen volhouden. Zoom. In den gemeenteraad van Stavenisse werd een voorstel tot beperking van kinder arbeid tot op 12jarigen leeftijd met (5 tegen 2 stemmen verworpen. Acht jongens uit de Weesinrichting te Neerbosch zullen in het begin van het volgend jaar naar Noord-Amerika \ertrekken. Dit zijn ie eerste weezen emigranten, die door den directeur van deze stichting aldaar in Hollandsche gezinnen zullen worden geplaatst. Naar men zegt zou een 96jarige Rotter dammer voornemens zijn eerlang in het huwelijk te treden. Vrijdag middag is de aak Pieternella, schipper Van Biezen, met ijzererts van Gent naar Ruhrort, op de Schelde bij Hansweert ge zonken, doordat een boeiketting tussehen liet roer den achtersteven geheel afrukte. De opvarenden zijn gered. Merlatti, die door zijn vasten een levend geraamte (zijn oppassers hoorden, naar zijn beenderen rammelen, - hij uiteen zou vallen) is r met zich te versterken. Hij heeft een aantal bewij stelling ondervonden. Eenige mes schreven hem zelfs brie\ hem, dien zij als «een held» hand en hart aanboden. Vot zestig kisten met allerlei vo voor een uitgehongerd mt achttehij zou zeker wel ee hebben om dat alles op te e hem geld gezonden, maar da ten behoeve van de armen. Er worden hem door im\ I scheidene verlokkelijke aan bit om zijn vastkuur te herhaLn kig heeft hij verklaard, dat te willen doen. Lissabon, 24 December, pantserschip Sultan, stootte tegen het Fransche stoor nscli toria, zoodat laatstgenoemde koppen aan boord. De meeste Beide schepen lagen, toen beurde, voor anker. Aan de muren der Weenen werd dezer dagen de 1 aangeplakt, dat het den stude was, honden mee te brengen. Zaterdagochtend een der jongi groote voorzaal der u ui versite een grooten kater, dien nij ai liet rondwandelen, tot groot zijne mede-studenten, maar dier zelf, dat door allerlei ongenoegen te kennen gaf. De portier, die verontwaari dering van den kater- eisehte, zen naar de bekendmaking van honden, niet van katten, De man wist niet recht wat h hij ging naar den rector, ma afwezig. Voor de portier ech vergeefschen gang terugkwam dent, die de grap niet te lan< reeds vrijwillig met zijn kater Een onzer landgenooten, eerst den winter in Engelant meldt aan de Z. C. uit Birminj Vrijdag den 18 December k halfelf in den morgen zulk ee opzetten, dat in minder dun geheele stad in duisternis was De mist had een grauwgroi sommige plaatsen werd hij gt een vuurrooden gloed, die hevigen brand deed denken. Ik kon mijne nieuwsgierigh dwingen om eens te kijken buiten uitzag; ik kleedde mij delde de straten door. In allt winkels was licht ontstoken van Birmingham zeiden mij, nooit in hunne stad zoo iets woond, maar zij voegden er f mist voor Londen niets vreem Wat mij als Hollandsche b< maakte een zeer angstwekke zoowel de mist die al nader en als de duisternis, die met ied heviger werd. Men zou denk einde der wereld nabij was. Ge kunt begrijpen met hoe den nevel langzamerhand zag en hoe aangenaam ik het von kraantje te kunnen uitdraaien Op vele plaatsen in het spoorwegverkeer, door de gevallen sneeuw, nog gestremi Thans blijkt dat het pa: den verdachten, die te Bruss zijn genomen, geen aandeel h postdiefstalmaar het ware schelmen, medeplichtig aan ee diefstal, vroeger in Neder la Een hunner- heette Eberharc waan gewekt doordat hij te ding en naam verwisselde en afscheren van zijn baard z onkenbaar had gemaakt. Hij verraden, toen hij op 't postk.. afhalende, door een beambte n gevraagd werd en hij zijne die onverwachte vraag niet Een geneesheer zeide zie on kt onl waar je kunt slaap is voor herstelt de krachten." Die raa goed gelijk onlangs zeker ie vond. Hij had het danig b van een bejaarden oom den r voeten in heet water te gaan g,-oot glas warme grog- te drii naar bed ging. Zoo geschied

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2