tweede''kamer~" Ingezonden. Overzicht van Verkoopingen Aanbestedingen. Afloop Aanbestedingen. Correspondentie. Burgerlijke Stand. OESTERBËURS. Marktbericht. ADVERTENTIES. De zondagschool-vereeniging Maandag 3 Januari 1887. De uitlevering aagd door Neder- >ke van het niet tram naar Krui- R. C. bevestigd, concessionaris en inleg op zich zou 3rzaakDe aan- Vlake blijft nog men aan de N. hedenavond per ld hier aankwa- ist van Leiningen, rine, en als zoo fort en eskvder luitende mailboet ie der Maatschap- jis naar Engeland Waterstaat, handel de koninklijke uitstel verleend werken aan de m van eirtdopleve- 1887, ten einde in geene stoornis der stoomvaart- in dit jaar reeds el Iaat zich aan- lijken bijna drie- in elk der vorige rstaand lijstje kan nderwijzers, maar ons land. Ziehier geen geneesheer 03, Zuid-Holland land 37, Gtlder- ■ijsel 21, Drente land 2. :en hevige vecht- n eenige herberg- ieente Kloetinge). dienzelfden nacht, bij de politie te dader, die ook lommissie tot be- In den dienstbaren pilde bekroningen Ir 50jarigen dienst I. Fak Brouwer voor löjarigen wed. Ingelse, en lOjarigen dienst lie Ripping. Deze 1 een getuigschrift, pk. (A. R. C vild in onze pro- br a. s. gesloten. verneemt is de I' eenigen tijd geen "ie hand verkocht de Stella, kapi- den storm vóór gen en na eene del van een haak Ina een verpleging Iterdam overleden, weezen achter. morgen strandde De bemanning, Het scheepje Ibijna tegen het Jen zijn. (Volgens lig afkomstig van "le hr. Piccard.) water de zee- i. Irbenoeming van lot burgemeester, Veere uit eenige |eur, Des avonds Jitspanning door hade. I. heeft de koster |k te Amsterdam |rie «verdreven.» hebben dit ge- lestigdwij zullen linding tusschen er. Yerseke iemand I landbouwer den Jen en van een den staart af Bruinisse. Was vroeger tot het plaatsen van een orgel in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. alhier aanvankelijk besloten, Woensdagavond 22 Dec. LI. werd in een daartoe uitgeschieven vergadering van kerkeraad, kerkvoogden en notabelen het plan voorgesteld. Een leeuing groot f 3000. en te plaatsen in aandeelen van f50. zal daartoe worden aangegaan. De gelden voor rente en aflossing zullen worden gevonden uit de opbrengst van een daartoe op te richten Stuiversvereeniging. Een commissie van uitvoering, bestaande uit vijf personen, is benoemd. Bij de heden voortgezette behandeling van de Begrooting voor Waterstaat be toogde de heer Smit de noodzakelijkheid der herziening van de volgens hem verou derde achterlijke wet regelende het toezicht op het gebruik van stoom-toestellen. Hij achtte wenschelijk met aanneming van het Engelsche stelsel, dat er toezicht zij in het belang van industrie en veiligheid. Deminis- ter verklaarde zich tegen deze centralisatie, en meende overigens dat het toezicht vol doende geregeld is en een rechtvaardige toepassing der wet behoorlijk is verzekerd. De heer v. Bijlandt merkte nog aan dat niet verzekerd is het mailvervoer naar Duitschland door de maatschappij Zeeland bij invoering van den dagdienst. De minister verwees hem naar zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken. Over vereenvoudigde regeling van de zeebriefpost naar de Oost wordt onderhandeld. De begrooting voor waterstaat wordt hierop aangenomen met 52 tegen 17 stemmen. Aangenomen wordt nog de Provinciale hondenbelasting voor de provincie Limburg en het begrootingshoofdstuk Onvoorziene uitgaven. De Begrooting voor financien wordt ins gelijks aangenomen met 45 tegen 15 stem men. Daarna wordt de Credietbegrootirig voor Marine aangenomen, nadat de lieer Schimmelpenninck vanderOije van Nijenbeek van Goes een woord van warme hulde ge wijd had aan den afgetreden Minister van marine. De Kamer is daarna op reces gescheiden. GOES. Met genoegen plaatsen wii on derstaand bericht: De verdienstelijke directeur der Gasfa briek alhier, de heer H. de Liefde, ontving heden, bij zijn aanstaand vertrek naar elders, van het personeel der fabriek een fraaien Barometer tot aandenken. Mijnheer de Redacteur! Vergun me een laatste woord over het bewuste voorstel der Rechterzijde. Aan u verblijve dan naar redacteur-recht hèt laatste. Het verblijdt mij, dat gij het met de door mij genoemde Bladen bijna eens zijt. Ik dacht dat ook wel. De Christelijke scholen zouden de sub sidie kunnen weigeren, indien ze vrijheid- doodend was, zegt Gij nog. Die bladen nu beweren: a dat subsidie aan de scholen van den Staat der 19e eeuw, niet direct, maar in de toekomst (en daarin steekt het gevaar) «vrijheiddoodend» moet en zal zijn; h dat, wordt ze gegeven, zulks tweespalt zal veroorzaken, dewijl de Staat- schen ze zullen aannemen, bijna in ieder geval,: terwijl de vrijen reeds te veel leer geld hebben gegeven, om ze gemakkelijk te accepteeren. En wat aangaat «den heer Donner, de consequente vosrstander der vrijheid» in hem vergist Gij, denk ik, U ten dezen wel een weinig Wanneer Gij met ZEd. hierover spreekt gelijk ik deed zou u dit blijken. Ten slotte neem ik de vrijheid er u aan te herinneren, dat het geen voorstel van «onze Volksvertegenwoordigers» maar wel van de Rechterzijde was, en dat niet «onze Voiksv rtegenwoordigers», zijn bestredeu maar slechts het voorstel, het voorstel van de Rechterzijde. Daar we met een voorstel der Rechter zijde te doen hadden zou het ook, bij on- derhandsche correspondentie, zelfs de vraag geweest zijn, aan wien wij ons hadden te adresseeren. Zoo als Gij weet, hebben velen aan Dr. Schaepman het vaderschap er van toegekend. Daarenboven was het door de indiening publiek eigendom geworden en werkte het op het publiek in en dientengevolge moest ook het publiek de tegenpartij hooren. Waar nog bijkomt, dat de pers recht had aan de zijde van Mr. Keuchenius te gaan staanen ook, dat mede-onderteeke- naars van het voorstel het weerspraken, dat het subsidiestelsel er in lag. Geloof me, dat ik niet ten tweeden male op uwe aanteekeningen zou zijn terugge komen, indien het slechts mijn persoonlijk gevoelen, en niet het schrijven ran ver- jcheidene Christelijke Bladen gold. Doch nu punctum. X. De geachte inzender heeft het voorbarig optreden der pers tegen het voorstel der Rechterzijde (onderteekenaars o. a. Mackay en Lohman) niet goed gepraat. Dal elke voorwaarde die de wet kan stellen in geval van subsidieering der vrije school vrijheid doodend moet zijn, is niet waar te maken. Ten eerste, omdat de vrije school in Neder land in dit geval nog niet verkeerd heeft, en ten tweede, omdat de geschiedenis der vrije school in Engeland, ons het tegen overgestelde leert. Daar toch wordt de vrije school gesubsidieerd onder zeer vele door de wet gestelde voorwaarden die niets hinderen. Noch nu, noch in de toekomst kunnen voorwaarden als de volgende: het minimum aantal leeruren, het onderwijs in bepaalde vakken: lezen, schrijven,"enz., vrij heiddoodend zijn. Reeds nu zijn der chris telijke school voorwaarden gesteld met name: eenige vorm van toezicht en de verplichte acte voor onderwijzer. Deze laatste is zeker een allerhinderlijkste voor waarde, al stappen velen daar over heen. Toch zal niemand ze voor vrijheiddoodend houden. Bovendien kan de wet bepalen dat men vrij is het subsidie al of niet aan te nemen, en waar zou dan de gevreesde tweespalt moeten van daan komen? Een strijd van persoonlijke roeeningen in een, zelfde schoolbestuur zou kunnen ontbranden- maar daarvoor behoeft toch geen voorstel te worden bestreden. Terwijl de strijd tusschen meerdere besturen en partijen, bij voorwaarden die gelijkluidend zijn met de reeds bestaande, geen gevolg zou kunnen zijn van het staatssubsidie. Dat deze onze stellige meening kan sa mengaan met ons principiëel verzet tegen eiken vorm van subsidie aan onze kerken, hopen wij mettertijd, als art. 468 aan de orde komt, aan te toonen. De geachte inzender is van het onderwerp afgestapt; wij drukken zijne voetstappen. Red. Maandag 27 December. Hoofdplaat, 1 uur 's namiddags, door No-, tarissen de Smidt en Dobbelaere: Olmen Esschen en Canada's. «BCftrnvrrMi iinm iiiii^nPTOnr'm* i Woensdag 29 December. Wemcldinge, 3 uur 's middags, door P. Daane: Het afbreken dei- bestaande en het bouwen eener nieuwe herberg en stalling. Nadere inlichtingen geeft A. Ie Clercq, ar chitect te Kruiningen. (Verpachting). Middelburg, Het recht tot het ophalen van Beer, Aseh en Vuilnis, voor den tijd van 3 of 7 jaren. Ingaande 1 Me- 1887. Brieven op zegel aan het gemeentei bestuur vóór 20 Januari 1887. Dinsdag had te Axel de aanbesteding plaats van 103 duizend K. G. Superphosphaat van 14% in water oplosbaar phosphorzuur, waarvoor werd ingeschreven door de HH. A. Dieleman voor f3.96 D. A. Adriaanse f3.87 Van Hoorn en Luitjeus f3-78 A. J. Rottier f3.77V2 Salamonsen f3.65V2 H. I. Vlaeminck f 3.49'/2 D. J. Oggel f 3.49. de 100 K. G. De levering is aan den laagsten inschrij- r gegund. De levering van tarwebrood geduren de den winter ten behoeve van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Goes, is bij lo ting gegund aan C. A. Van Nieuwenhuij- zen voor 11 ets. per Kilo. Bij de aanbesteding, door de Nieuwjaars commissie gehouden, is de levering van wittebrood gegund aan J, Slager voor 11Va cent; die van spek aan J. Ossewaarde 49 ets per KG. en die van steenkolen aan I. Fokke, voor 50 cent per HL. Door het bestuur van het gasthuis te Goes is gisteren de levering van de volgen de artikelen aanbesteed en gegund aan de heerenJ. den Herder, kropbrood ad 7 Va cent en fijnbrood ad 11'/a cent per kilo; J. Dierkx, rundvleesch ad 56 cent, kalfs- vleesch ad 70 cent per kiloE. Sloover, varkensvleesch ad 62 cent per kilo J. Osse- waarde, zoutevisch ad 44 cent, stokvisch ad 32 cent, witte suiker ad 51 cent, bas taard suiker ad 52 cent alles per kilo, en bierazijn per 40 liters f 1,50C. Duvekot, witte kaas ad 60 cent, komijne kaas ad 46 cent, koffieboonen ad 88 cent, alles per kilo, en zout per 50 kilo f6.20; Joh. Ver- venne, siroop ad 18 cent per kilo; Ph. Wessels, groene zeep per 30 kilo f8.25; B. Janse, wijnazijn per 40 liters f2.50. Andere kleine artikelen werden ter levering aan den heer Ph. Wessels opgedragen. De levering van vleesch en brood is voor het le kwartaal 1887, die van het varkens vleesch voor het geheele jaar en die van de andere artikelen voor het le halfjaar. Op 23 Dec. werd [te Zaamslag aan besteed de levering van 221 duizend KG. Superphosphaat van 14% phosphorzuur op losbaar in water waarvoor werd ingeschre ven door de heeren Vaesen en Steinhausen a f 3.82 Goorler en Kamininga a 13.74 D. A. Adriaanse a f3.63 J. A. Pateer a f3.481/, D. J. Oggel a f 3.47 11. .1. \laeminck a f3.39 Salomonsen a f 3.291.,/ per 100 KG. De levering werd den laagsten inschrijver gegund. Stukken van C., Nomen, ds. M. en an deren moesten wachten. Van 19 33 Dec. '86. Middelburg. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: J. Klaaijsen jm. 23 j. met M. P. Geldot wede. 37 j. A. Lorier jm. 27 j. en S. Meeuse wed. 34 j. BevallenJ. Francooij geb. Simonse z. W. M. Becking geb. Bauer z. M. J. Mervel geb. Jobse d. C. E. Hooftman geb. Van Hoeflaken d. L. Vos geb. Si monse d. - J. W. Barbier geb. Landstra d. M. de Boks geb. Verhage z. A. J. Leijdekkers geb. Langevelt d. Geboren: Een onechte zoon. OverledenA. C. C. Rikmans 29 j. z. S. W. Polet 5 j. d. LeveidoosEene dochter van W. van Oosten en N. Alewijnse. Van 20 24 Dec '86. Goes. OndertrouwdGeene. GehuwdGeene. Geboren Elisabeth Tannetje d. v. J. C. de Buck en M. den Herder Paulus Wil lem z. v. P. W. den Boer en J. P. G. Huijsse Pieter z. v G. A. Weide en L. van der Does Jan z. v. C. Schouwenburg en O. Kramer. OverledenFranciscus Seraphicus Au- gustinus Knitel 81 j. wedr. van| Pietronella Joanna de Witte Leuntje 3. w. d. v. Adriaan de Dreu en Maatje de Dreu Pieternella Jacoba Camerling 2 j. Per telegraaf. Ierseke, 24 December 1886. Er was veel aanbod. Zaaioesters verkocht k 19, en groote a f 44 de duizend. Middelburg 23 December, '86. De aanvoer van granen was heden zeer klein en vond tot ruim vorige prijzen nemers. Jarige Tarwe is opgeruimd. Nieuwe Tarwe werd in puike soort f7,éi f7,10 betaald, mindere f6,90 a 6.75 naar deugd. Rogge werd tot f5,50 aangeboden. Wintergerst weinig ter veil en tot f4,75 a f5,naar deugd te plaatsen. Zomergerst vond tot f4,40 a 14,50 goede kooplust. Haver werd tot f3,a f3,50 naar kwaliteit geveild. Pairdeboonen waren tot f6,- gezocht maar werden meestal hooger gehouden. Platteboonenf 5, - a 15,50 naar deugd be taald. Bruineboonen waarvan slechts enkele monsters ter markt werden opfll,ge houden tegen biedingen van f 10,50, waar toe niets werd afgegeven. Witteboonen werden meest op f9;50 en daarboven ge houden, welke prijs slechts bij uitzondering werd betaald. Groene Erwten komen in puike kooksoort weinig meer voor, goede soort werd tot f 8,50 k f9.aangeboden, extra puike daarboven. Mestingsoort tot f7,-— geveild. Koolzaad niet ter markt. Zomerzaad tot f8,50 geveild. Canariezaad zonder handel. Versche boter f 1,05 a fl,15 per Kilo. Eieren f7.de 100 stuks. Vlissingen. Versche boter f 0,60 af 0,55 per V2 Kilo. Goes, den 21 December 1886. De aanvoer van Granen was ruim vol doende voor de vraag. In de prijzen was geen merkbare verandering zoodat alle Art vorige prijzen opbrachten. Jarige Tarwe f—- a fNieuwe Tarwe f6,25 a f6,70 Rogge f5,00 a f5,10 Winter Gerst f4,40 a f4,60 Zomer Gerst 4,20 a f4,40 Haver f2,80 a f3,00 Bruine fBoonen f9.75 a flO,Paardenboonen f5,50 a f5,70 Koolzaad fk f Groene Erwten t8,25 a f8.75. Boter f 0.54 a 10,55 Eieren f 1,50 a fl,60. OOSTBURG. 22 December 1886. Markt flauw, naar tarwe meer vraag. Jarige tarwe f7,60 Nieuwe f6,25 tot f7,00 Winter Gerst f4,50 tot f4,75. Zomer f 4,25 tot f4,50. Rogge f5,25 tot f5,50. Erwten f6,00 f6,50. Kook f7,00. Haver 6,00 a f6.50 p. 100 kilo. Paardeboonen f5,75 tot 6,25 per H. L. f Heden overleed plotseling, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde vader, behuwdvader, grootvader en schoonbroe der, de heer FRANCISCUS SERAPHICUS AUGUSTINUS KNITEL, in den ouderdom van ruim 81 jaar. Namens de Familie L. A. KNITEL. Goes, 21 December 1886. V Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden mijn geliefde Echtgenoot JAN CEVAAL Wz. in den ouderdom van ruim 28 jaar. Oost- en West-Souburg, 22 Dec. '86. Wed. J. CEVAAL— L. Jacobse. Voor de zeer talrijke bewijzen van belangstelling gedurende de ziekte, en van deelneming bij het overlijden van vier onzer geliefde kinderen, zoo van hier als van elders ontvangen, betuigen wij, mede uit naam van familie en de drie kinderen, onzen oprechten dank. Goes, 20 December 1886. D. T- v. d. VIJVER. M. v. d. VIJVER— Louwerse. Voor de vele blijken van hartelijk» deelneming betoond bij het overlijden zijner geliefde echtgenoote, betuigt, mede namens zijne familie, zijnen dank A. RADEMAKER. Middelburg, 21 Dec. '86. De ondergeteekenden betuigen bij deze hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bjj gelegenheid van het overlijden van hun ga- liefden vader D. GOETHEER. FAMILIE GOETHEER. Wolfertsdijk, 24 Dec. 1886. Voor de talrijke bewijzen van deel neming, zoo van hier als van elders gedu rende de ziekte, en na het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot ontvangen, betuig ik mede uit naam mijner kinderen en behuwdkinderen mijnen oprechten dank. Wed. P. J. JVAN PUFFELEN—Gernler. Middelburg, 24 Dec. 1886. Ondergeteekende bedankt bij dezen voor de vele hartelijke blijken van vriend schap en hoogachting bij gelegenheid van zijn 50en verjaardag ontvangen. Middelburg. M. KEULEMANS, Predikant. «Maran-atha» betuigt haren dank voor de milde bijdragen haar geschonken, waardoor zij weder in staat is de kinderen met een Kerstgeschenk te verblijden. De geschenken zijn te bezichtigen op Zaterdag len Kerstdag des namiddags van 12—3 uur in 't lokaal der Chr. Jongel. Vereeniging. (Wijngaardstraat.). De feestviering met de kinderen is wegens de mazelen tot later uitgesteld. De Bewaarschool, in de Wijn gaardstraat, der Chr. Geref. Gemeente alhier, zal D. V. hëropend worden op Goes, 24 Dec. 1886. Het Bestuur: M. DE JONGE Jz., Voorz. C. ORANJE Lz., Secr.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 3