Binnenland. Kerk- en Sclioolnieuws. Rechtszaken. Land bouw, enz. Gemengde Berichten. ■werd door beiden gedaan. De Voorzitter ▼roeg ten slotte aan Thomas, of hij thans zijne veinzerij wilde afleggen en op eenige tragen antwoorden. Hij antwoordde nu werkelijk; maar het was slechts om zijne schuld te ontkennen en zijne vrouw en hare beide broeders als de eenige moorde naars voor te stellen. 's Hofs uitspraak was voor Thomas en zijne vrouw «schuldig» zonder, voor de beide zoons «schuldig met verzachtende om standigheden. Het hof veroordeelde de beide eersten tot de doodstraf, Alexis Le bon tot levenslangen en Alexander tot twin tig jaren dwangarbeid. Er ging bij de verklaringen der monsters herhaaldelijk een rilling door de gerechts zaal. De ijverige Claudius heeft in een met gloed geschreven request aan de Tweede Kamer verzocht, toch vooral de begrooting voor oorlog niet aan te nemen, voordat zij wist dat Neder]a id voorbereid is op een mogelijken aanval van vijandige naburen in oorlogstijd, en of deze minister wel de aangewezen man was om Nederland in die stelling te brengen en te handhaven. Hij waarschuwt allen, wijl de oorlog niet verre is, Frankrijk en Duitschland zich schrik barend wapenen, en Nederland bij gebrek aan goede verdediging gevaar loopt in dezen oorlog of in een der volgende zijne onaf hankelijkheid te verliezen. Deze ernstige vermaning heeft niet belet dat de begrootin van oorlog met 48 tegen '25 stemmen aangenomen werd, nadat het amendement Reuther om den post voor de nieuwe rijkschool te Haarlem te schrappen, verworpen was, en de heer Schiinmelpenninck yan der Oye uit Goes en van Asch v. Wijck tegen drankverkoop in de cantines en vóór bescherming van het Militairen-tehuis te Kampen gepleit hadden. De liberale partij stond den minister in alles trouw ter zijde Eere wien eere toekomt In de avondzitting der Tweede Kamer van gisteren heeft de heer Heldt den mi nister gewezen op het ongerief dat de 3de klasse-reizigers ondervinden die van Zeeland en N. Brabant naar Amsterdam reizen en soms 3 uren in stationsgebouwen moeten wachten. Hij vroeg verbetering in dezen toestand en meerdere gelegenheid voor de 3de klasse reizigers der spoorwegen, om van een sneltrein gebruik te maken. Het ontwerp waarbij de heer Muller te Ierseke Nederlander wordt gemaakt, is door de Tweede Kamer aangenomen. Te Goes overleed Dinsdag pl itseling de heer F. S. A. Knitel, sedert jaren Regent van het Burgelijk Armbestuur en gedu rende 40 jaren lid van de Commissie voor de (Economische Spijsuitdeeling. In deze en andere collegies zal zijn gemis diep ge voeld en betreurd worden, terwijl ook armen en kranken in den waardigen man veel zullen verliezen. Zijne nagedachtenis zal ook in de Roomsch Catholieke Parochie in zegening zijn, wijl zij in hem een harer beste leden verliest. Minister Weytzel (oorlog) is tijdelijk belast met de portefeuille van marine. Tot lid van den raad der gemeente St. Laurens is met '21 van de 32 geldig uitgebrachte stemmen gkozen de heer H. Vader. Den 1 en Januari 1887 treedt definitief in werking de lijn VlissingenLonden van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij te Amsterdam voor het vervoer van schapen via Oldenzaal en Venloo uit Duitschland naar Vlissingen. Als agent voor de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij treedt daarbij op de Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen. Wolfertsdijk. Aan den raad werd Don derdag verder voorgelezen een schrijven, houdende bezwaar tegen de vermeerdering van het aantal leden van het B. A. De be noeming van een lid in plaats van wijlen W. van Strien werd uitgesteld. 7o. En kele raadsleden klaagden over slecht politie toezicht, wat blijkt uit het straatrumoer dat de jeugd in de dorpstraat veroorzaakt; en uit de ontvreemding op sommige tijden van aardappelen, stroo, enz. waarop de burgemeester toezegde te zullen acht geven. De aangehouden punten werden daags daarna in een avondzitting behandeld. Het punt: Voorwaarden voor aan te besteden werken werd nu met 4 tegen 3 stemmen verworpen, zoodat voortaan voor posten boven de f 10 de goedkeuring van den Raad wordt vereischt. Voorgelezen werd en brief van Gedeputeerde Staten, hou dende goedkeuring der gemeente-rekening. Op voorstel van den heer Jacob werd het reglement voor het armbestuur, na eenge- dachtenwisseling over het voorstel tusschen de heeren De Kater en Van Damme, ge wijzigd, zoodat de '2 overige leden van het Armbestuur met 15 Januari a. moeten aftreden en 5 leden gekozen moeten wor den. De aftredenden zijn herkiesbaar. In zake de goedgekeurde rekening voor dokters woning zal de Raad zich misschien tot den Koning wenden. Donderdag 23 December jl. deed de justitie uit Middelburg te Arnemuiden een onderzoek naar aldaar gepleegde oneerlijke handelingen bij de verkiezing voor drie no tabelen bij de Ned. Hervormde Gemeente. Er was namelijk op een bepaald persoon maar éen stem uitgebracht, niettegenstaande er zes op hem hestemd hadden. Mazelen-epidemle Goes. Totaal aangege ven 748, hersteld 724, overleden 15. Nog in behandeling 9. Te Middelburg heersehen de mazelen nog in ongeveer 40 gezinnen, terwijl te Colijnsplaat nog 230 kinderen zijn die aan die ziekte lijdende zijn. Heiitkenszaud. De mazelen zijn ook hier uitgebroken, reeds in drie huisgezinnen zijn er lij lende. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oostburg Ds. J. G. Klomp te 's Gravenlande. Het bericht als zou ZEw. voor dit beroep reeds bedankt hebben, kunnen wij beslist tegenspreken. Wel heeft ZEw. in een brief aan den kerkeraad zijn leedwezen be tuigd over de bekende voorwaarde van het collegie van kerkvoogden en notabelen. 's Heer Arendskerke. Tot leden van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier zijn gekozenals ouderling J. Vermet Jr. en als diaken J. Smit. Krabbendijke. Maandag avond werd al hier tot ouderling gekozen, dhr. A. de Visser die thans zijne benoeming heeft aangenomen Te Cortgene bracht de collecte voor de scholen met den Bijbel op f 157.68 en te Oostkapelle 116.19. Geslaagd bij het examen Middelbaar Onderwijs, Aardrijkskunde te 's Hage, Mej. J. W. Cruucq te Wolfaartsdijk. Nieuw- en St. Joosland. Den heer C. Broersehoofdonderwijzer alhier die dit jaar zijn 25 jarigen arbeid als koster, voor zanger en ontvanger der Ned. Herv. Ge meente herdacht, werd Maandagavond door eene commissie uit den kerkeraad, kerk voogden en notabelen, bij monde van onzen geliefden leeraar, met vele gelukwenschen een gouden bril in een net foudraal als huldeblijk aangeboden. Benoemd tot ouderwijzer te Middel burg de heer J. M. Thiel te Cainperland. min Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van Dinsdag 21 December 1886 zijn veroordeeld: we gens ongedekt vervoer van accijnsgoederen en weigering van visitatie: L. N., 20j. en A. M., 23 j., beiden wonenle te Kemseke (Belgie), de le tot 2 gevangenisstraffer, van 3 weken ieder en '2 geldboeten ieder van f7, subs. 7 d. hechtenis voor iedere boete; de 2e tot 1 gev. van 3 weken en 1 geldb. van f7, subs. 7 d. hechtenis; en A.deR., 34 j., J. F., 18 j. en A. d. R. allen wo nende te Stekene (België) ieder tot eene gev. vati 3 maanden en eene geldb. van f 7, subs 7 d. hechtenis voor ieder. Allen in de kosten en met verbeurdver klaring der aangehaalde goederen. Vooits is nog veroordeeld C. V., 27 j., landbouwer wonende te Vrouwepolder, we gens verkorting der verschuldigde belasting op het pers oneel, tot eene geldboete van f189,alsmede in de kosten. De zaak der schippers uit Sliedrecht en Ierseke zal voor het gerechtshof in N. Brabant moeten dienen bijaldien de Hooge Raad zich eenstemmig verklaart met den advocaat-generaal jhr. mr. Lobman, die het feit van afpersing eener handteekening on der bodreiging met den dood niet bewezen acht. Conclusie 17 Jan. a. s. De socialisten Van der Stadt en For- tuyn zijn Dinsdag weer vóór geweest. Zij waren veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf. doch waren in hooger beroep ge komen. De advocaat-generaal achtte de schuld van beklaagden (het schrijven en verspreiden van oproerige geschriften) door de feiten en bekentenissen, volkomen bewe zen, doch de verdediger Mr. v. d. Bergh betoogde dat het niet aanging op een schuld bekentenis iemand te straffen. Hij drong aan op vrijspraak. Aan een in de Staatscourant van 19 '20 Dec. opgei.omen verslag over het oogstjaar 1886 in de provincie Zeeland is het volgende ontleend De zaaitijd der wintergranen was over bet geheel ongunstig. Gdukkig evenwel dat kort daarna droog weder volgde, hetgeen veel herstelde van 'tgeen men reeds verlo ren waande, hoezeer het niet te ontkennen valt, dat op vele perceelen de tarwe en de wintergerst en dit inzonJerheid op de vetste kleigrondente dun zijn opgekomen en gebleven. Ook klaagt men algemeen over een te langdurige winter en een te koud voorjaar, waardoor ook het koolzaad in hooge mate heeft geleden. In vele ge meenten werd het win terkoolzaad dan ook zeer vroeg in het voorjaar omgeploegd en dat dit niet onnoodig is gewees:, blijkt wel uit het feit, dat het door den ploeg gespaard geblevene nog geen middelmatige opbrengst gaf. Van de wintergewassen heeft de tarwe zich nog het best hersteld en zoodoende een nog meer dan middelmatig beschot ge geven, de opbrengst aan stroo was echter minder groot. De zomergewassen zijn algemeen wat laat uitgezaaid, een gevolg van het koude voor jaar. Dit is niet zonder nadeeligen invloed gebleven op de uitkomsten van den oogst. Evenals over het algemeen gezegd kan wor den, dat de vroegst gezaaide zomergerst de best gevulde aren en de langste halmen opleverde, kan dat ook op de haver en meer and- re gewassen worden toegepast. De commissie in zake het telen van suikerbieten is benoemd. Het zijn de hee ren G. J. v. d. Bosch, J. J. v Weel, C. Zuid weg, P. Voogd, J. Heijboer, J. Pol derdijk; Jan Nieuwenhuijze en J. Oele Hz., de beide laatsten komen in aanmerking bij mogelijk bedanken. De heer Voorbeijtel be dankte reeds. Ten tweeden male werd te Stavenisse het lijk van Debbout opgegraven, in tegen woordigheid ditmaal van een procureur des Konings uit Belgie en een geneesheer uit Gent. In 't hoofd vond men hagelkorrels. De knecht, Wijngaert werd (zooals bekend is) te Loncq gevat en naar de gevangenis te Kijsel overgebracht. «Toen hij daar (zoo schrijft de Neuzensche Courant) van den cipier vernam dat hij verdacht werd van moordaanslag werd hij eensklaps in tegen woordigheid van den uit Gent overgekomen Belgischen procureur gesteld. Wyngaert was ten prooi van een geweldige ontroe ring. Door de behendige vragen des pro cureurs in de klem gebracht, kwam de ellen deling weldra tot bekentenissen. Hij had, zeide hij, een geweer medege nomen. Den dag der misdaad deed zijn patroon hem hevige verwijtingen, kwam op hem aan met een mes gewapend en dreigde hem te dooden. Toen nam Wyngaert zijn geweer, schoot en trof Debbout die met verbrijzelden schedel neerviel. Ziende dat hij dood was, wierp hij het lijk in de zee. Daar hij alleen rnet de «Cleopatra» niet dorst varen gaf hij een teeken aan een stoomboot die hem tot aan Hansweert sleepte. Na tot aan Antwerpen te zijn gebracht, liet hij zijn vaartuig in een bocht der Schelde achter. Vervolgens ging hij naar Gent, leefde daar als een prins, ging verscheidene malen naai Deinze en ver school zich ten slotte in Frankrijk. Bij het onderzoek bleek dat Wyngaert, drie weken voor de misdaad, van een inwoner van Nevele, een geweer had geleend. Dit geweer, waarmede hij beweert de misdaad begaan te hebben, zou in zee geworpen zijn. De Boot waarop de moorl heeft plaats gehad en welke tot overtnigingsstuk moet dienen, is naar Gent overgebracht. De meid van het slachtoffer, een meisje van 15 jaai' en haar broeder werden te Deinze ondervraagd. Beiden hebben bekend zich met Wyngaert meester te hebben ge maakt van kleedingstukken en andere voor werpen zich in het huis van Debbout be vindende. De dieven hebben zelfs de brandkast omgekeerd om te zien of er geen middel was om er in te breken. De uitlevering van Wyngaert wordt gevraagd door Neder land en België.» Ons bericht uit Ieiseke van het niet tot stand komen van den tram naar Krui dingen, wordt door de N. R. C. bevestigd. Een geschil tusschen den concessionaris en de Maatschappij die den aanleg op zich zou nemen, is vermoedelijke oorzaak. De aan vrage voor een tram naar Vlake blijft nog ernstig gemeend. Uit Vlissingen meldt men aan de N. R. C. van '23 Dec. Onder de reizigers, die hedenavond per expres-trein uit Duitschland hier aankwa men, bevond zich prins Ernst van Leiningen, admiraal der Britsche marine, en als zoo danig commandant van het fort en eskvder te Sheerness. Met de aansluitende mailboet Willem, Prins van Oranje der Maatschap pij Zeeland zette hij de reis naar Engeland voort. De Minister van Waterstaat, handel en nijverheid heeft aan de koninklijke maatschappij De Schelde uitstel verleend voor de oplevering der werken aan de Buitenhaven, en den datum van eirrdopleve- ring vastgesteld op 1 Juni 1887, ten einde gedurende het winterseizoen geene stoornis te brengen in den dienst der stoomvaart maatschappij Zeeland. Te Stavenisse werden dit jaar reeds 25 huwelijken gesloten. Het laat zich aan zien dat het aantal huwelijken bijna drie maal zoo groot zal zijn als in elk der vorige jaren. - Zooals men uit onderstaand lijstje kan zien, zijn er wel te veel onderwijzers, maar veel te weinig dokters in ons land. Ziehier het aantal plaatsen waar geen geneesheer gevestigd is. Limburg 105, Brabant 103, Zuid-Holland 58, Zeeland 57, Noord-Holland 37, Gelder land 36, Utrecht '29, Overijsel 21, Drente 13, Groningen 6 en Friesland 2. Dinsdagnacht heeft een hevige vecht partij plaats gehad tusschen eenige herberg bezoekers in «de Groe» (gemeente Kloetinge). Een hunner heeft zich nog dienzelfden nacht, ofschoon zwaar gewond, bij de politie te Goes aangemeld en den dader, die ook gewond is, aangegeven. Middelburg. Door de Commissie tot be vordering der belangen van den dienstbaren stand alhier zijn de volgende bekroningen uitgereikt: aan I.Lahr, voor 50jarigendier.st als bediende bij de firma I. Fak Brouwer en Zonenaan I. Moens voor 15jarigen dienst als bediende bij de wed. Ingelse, en aan Johanna Kokkee, voor lOjarigen dienst ais dienstbode bij de tamilie Ripping. Deze bekroningen bestonden uit een getuigschrift, vergezeld van een boekwerk. (N. R. C.) De jacht op klein wild in onze pro vincie wordt 31 December a. s. gesloten. Naar de N. R. C. verneemt is de groote Sloe-polder, die vóór eenigen tijd geen kooper vond, thans uit de hand verkocht voor ruim 260,000 gulden. De gezagvoerder van de Stella, kapi tein Bruins, Zaterdag door den storm vóór IJmüiden overboord geslagen en na eene lange worsteling door middel van een haak bewusteloos opgehaald, is na een verpleging van enkele dagen, te Amsterdam overleden. Hij laat een weduwe en 7 weezen achter. Domburg 23 Dec. Heden morgen strandde hier een Belgische vischsloep. De bemanning, 4 personen sterk, is gered. Het scheepje zit hoog op het strand bijna tegen het duin aan, en zal wel verloren zijn. (Volgens de Midd. Crt. is het vaartuig afkomstig van Blankenberge, eigenaar de hr. Piccard.) Men vreest dat storm en water de zee weringen zullen beschadigen. 5 Ter eere van de herbenoeming van den heer G. P. Wijnmalen tot burgemeester, wapperde Maandag te Veere uit eenige woningen de Ned. driekleur, Des avonds bracht de zangvereeniging Uitspanning door Inspanning hem een serenade. Volgens de Midd. Crt. heeft de koster Karres van de Nieuwe kerk te Amsterdam de bewakers uit de consistorie «verdreven.» De Amsterdamsche bladen hebben dit ge rucht tot nog toe niet bevestigd; wij zullen nadere berichten afwachten. De telefonische verbinding tusschen Bruinisse en Sirjansland is er. - Dinsdag nacht heeft te Yerseke iemand de laagheid gehad bij een landbouwer den paardenstal binnen te sluipen en van een jong paard de manen en den staart af te snijden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2