Tweede Kamer. Kerk- en Schoolnieuws Rechtszaken. Gemengde Berichten. De lezing te Midd| Iericke. Gelijk te vreezen was breiden ok hier de mazelen zich langzamerhand ui t. Reeds is een 16 tal kinderen aange tast waarvan j. 1. Zaterdag een aan de ge volgen overleed. Te Wemeldinge breiden de mazelen zich langzaam uit; vertoonen zich echter tot hiertoe niet kwaadaardig. Ook te Aagtekerke heeft zich heden een geval van mazelen voorgedaan. Nadat de liberale partij sedert jaren al maar hooge posten heeft goedgekeurd voor openbare school, middelbare meisjesschool, kortom voor tal van zeer hoog opgevoerde onderwijsuitgaven, en vooral sinds de aan neming van Kappeyne's schoolwet met kwistige hand over de belastingpenningen der Natie heeft beschikt; een achtste mi nisterie heeft gesticht met tal vat. ambte naren die veelgeld kostten; en maatregelen in zake Atjeh heeft goedgekeurd, die Neder land en Indië geldelijk en zedelijk zeer hebben doen achteruitgaan nu is diezelfde liberale partij op eens met eene zuinigheids koorts aangetast, te bedenkelijker omdat zij de Marine betreft, de eenige factor die nog in staat is, Nederlaud's onbeduidendheid voor het oog der volken te verbergen. Niet de normaalscholen maar de marinewerven hebben het nu gedaan. De minister van marine heeft dit spel naar behooren gestraft. Toen reeds meerdere amendementen aan genomen waren en door de partij, ondanks de tegenwerking der Rechterzijde het amende ment Borgesius om geen torpedo-booten aan te maken, wat de minister onuitvoer baar achtte, toch aangenomen werd, ver klaarde de minister deze gehavende be grooting niet te kunnen uitvoeren en ging heen. Nu zal zijn ontslag zeker wel volgen. Daar doet nu de minister Heemskerk nog al zoo zijn best voor, oin den liberalen heeren te believen. Zie telegr.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen, te Hardenberg, dr. C. C. Schot te Tolen; te Wemeldinge, C. Ynsonides, te Waspik Aangenomen naar Leiderdorp, door W. J. Pijzei, te Eist. Bedankt voor Zoutelande, J. v. d. Berge, te Kortgene. 's Gravenpolder. Benoemd tot ouderling bij de Hervormde Gemeente alhier de heer L. Fierloos en tot diaken A. Oele, Enkele christelijke bladen hekelden indertijd ds. Reriier te Amsterdam over zijn blijven in de Hervormde Kerk, terwijl zijne vrienden geschorst werden. Er werd zelfs gezegd dat hij op den bewusten 28 December naar Delft was gegaan om niet geschorst te worden. Thans schrijft de flinke man, dat hij zich bij zijne broeders voegt, en dus elke betrekking tot het ge nootschap afbreekt. Zullen nu de bladen die ds. Renier in zijn karakter aantastten, den moed hebben, hem te prijzen? Wij vermoeden dat men nog zeggen zal dat hij vooruit zag geschorst te zullen worden. In den kerkelijken strijd mengen wij ons niet, doch hoe het zij, wij prijzen deze daad. In ds. Renier zit karakter. De kerkeraad van Dordrecht heeft eene motie aangenomen, waarin der Sy node aangezegd wordt dat de gevolgen van de afzetting der Amsterdamsche predikan ten voor hare rekening zijn. Vijf niet-geschorste ouderlingen te Amsterdam kwamen Donderdagavond met de 75 afgezette en nog 3 andere kerke- raadsleden samen. Zij hebben, na als ker keraad te zijn opgetreden, het «juk der synodale hiërarchie» afgeworpen, de Kerk orde van 1619 weder ingevoerd en provi- sioneele regeling voor de ambten vastge steld, den naam weer opgenomen van Ne- derduitsche Gereformeerde Kerk, verklaard, onder reserve van alle rechten, voorshands doleerende op te treden, en besloten eene Vereeniging op te richten, die de uitwen dige belangen der Kerk behartigen zal. Alle aanwezigen, behalve een, die verklaarde nog niet te weten wat hern in dezen te doen stond, lieten hun naam op de rollen brengen. Van deze vergadering is notariëel proces verbaal opgemaakt. Oost- en West Souburg. Bij de herbe noeming van Kerkeraadsleden, werd tot ouderling herbenoemd A. de Munck Fz. en wegens bedanken van H. van Ecken. die als diaken 8 jaar zitting had, daarvoor be noemd L. Wille booi'dse Az. De collecte voor de Vrije Universitet aldaar bracht f 40,50 op. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van Vrijdag 17 December 1886 zijn veroordeeld: J. F. v. d. V., 16 j. zonder beroep, wo nende te Middelburg, wegens oplichting, tot 3 m. gev.F. LI. 44 j., wagenmaker, wonende te Rilland-Bath, wegens mishan deling, tot 4 m. gev.; H. 0. 35 j. winke lier, wonende te Ierseke, wegens mishan deling en beleeuiging, tot een geldboete van f25, subs. 12 d. hechtenis; le. J. F. G., 31 j. sjouwerman, zonder bekende woon- of verblijfplaats, vroeger wonende te Mid delburg, en 2e G. v. d. K. 19 j., wonende te Goes, wegens wederkeerige mishande ling, den len tot eene gev. van 7 d., den 2en tot 1 geldb. van f 3, subs. 3 d. hecht C. N. 17 j., metselaar, wonende te Goes, wegens wederspannigheid, tot 14 d. gev. en E. D. 32 j., machinist, wonende te Ant werpen, wegens mishandeling tot 7 d. gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: le. A. B. 22j. brood bakker, 2e. J. B. 51 j., klompenmaker, en 3e. C. d. P. 46 j., vrouw van J. B., win kelierster, allen wonende te Kwadendamme (Hoedekenskerke), beklaagd van mishan deling. Een achtenswaardig Franschman. in Indië gevestigd, zegt volgens het Dagblad over den heer van Rees, den liberalen gou verneur generaal van Neerlandsch Indië, naar aanleiding van de onrechtmatige Ijio- niaszaak: »Uw regeering, in haar belang, behoorde dien man terug te roepen anders arm Nederland i» Vergelijken wij de bevolkingslijst van sommige steden in Nederland van 1840 met die van 1886, dan blijkt dat het zielental te Arnhem het sterkst (176 percent) is toegenomen. Vlissingen nad 8,981 inwo ners in 1840 eu heeft nu 11,641 dus toe neming 31 percent. Middelburg 15,858 en 16,340 dus toeneming 3 percent. Wolfertsdijk. Zondagavond omstreeks 9 uur werd de landbouwschuur van C. Valkier alhier een prooi der vlammen. 2 varkens en 2 geiten benevens nat hooi en stroo zijn verbrand, ook een waleploeg tijdelijk gebor gen van den wagenmaker A. M. de Groote welke eerstdaags zou verloot worden is mede verbrand. Het armen woonhuis is behouden. Alles schijnt verzekerd te zijn behalve nat stroo, hooi van verschillende personen. Oor zaak onbekend. De nieuwsbladen springen wel wat raar met Jeanne Lorette om. Nu heet het weer dat zij zoo goed als beter is. Wij willen het hopen. Voor zoover thans bekend is gewor den, zegt de Midd. Crtheeft de vreeselijke orkaan van de vorige week 128 schipbreu ken veroorzaakt, waarvan 61 ter hoogte van de Britsche kust. Het levensverlies was gelukkig, niet zoo talrijk als men bij het totaal cijfer der rampei tusschen de 300 en 400 zou moeten vreezen. Op de hoogte der Britsche eilanden kwamen in 't geheel 18 menschen om, terwijl aan vreemde kus ten 66 personen verdronken. Het totaal aantal schipbreukelingen voor het loopend jaar is thans 1490. Als iets bijzond rs wordt medege deeld, dat bij den landbouwer J. V. te Serooskerke, (W.) een stier geslacht werd, oud eén jaar en 20 dagen wegende 500 halve Kilogram. Zaterdag 19 December is te Ellewouts- dijk, door den aannemer v. d. Velde het eerste zinkstuk groot 1800 M3, met goed gevolg gezonken. Te Stadskanaal had in het winkelhuis van den koopman in manufacturen Boswijk genaamd dezer dagen een diefstal plaats, onder zonderlinge omstandigheden. De dief had zich nl. des avonds voor het uur der nachtrust in het huis weten te dringen en was op een bed gaan liggen. Zoodra nu allen sliepen, begon hij zijn werk, en droeg een flink pak manufacturen weg. Hij werd door twee voorbijgangers opgemerkt, waar op hij met de gestolen goederen haastelijk de vlucht nam. Door hen achtervolgd, wierp hij de goederen weg eu ontvluchtte. Bij een landbouwer te IJselmonde, zaten een paar huisgenooten voor liet raam te breien, toen eensklaps een groote haas dooi de ruiten sprong. Hjj stootte een bloemen_ tafeltje omver en sprong op den schoot van de vrouw des huizes, die wel een oogenblik ontstelde, maar later toch met den onverwachten bout in den pot ver zoend was. De vorige week heeft in iie gemeente O. en W. Souburg een adres gecirculeerd, zooals te Vlissingen, ten einde de Directie van de stoomtram Mij., lijn Midd. Vliss. te verzoeken, den laatsten trein later te doen rijden, in belang van onderscheiden parti culieren, die daaraan behoefte hebben. Te Oosterhout overleed plotseling de vrouw van den landbouwer P. H. Aange zien die vrouw door hare huisgenooten slecht werd bejegend en zich in dat gezin meer malen plotselinge sterfgevallen hebben voor gedaan, is het lijk door de politie in beslag genomen en gerechtelijk geschouwd. Het onderzoek duurt nog voort. N. R. C. Donderdag is de justitie uit Zieriksee andermaal te Stavenisse gewe st, om een nog nader onderzoek in te stellen, naar het daar aangespoelde lijk op verzoek van den uit Gent gearriveerden broeder des overledenen. Dientengevolge is dan ook Donderdagmorgen het lijk, in tegenwoordig heid van de Justitie en de doctoren de Visser en Geluk opgegraven, en heeft de bedoelde persoon, het lijk als dat van zijn broeder herkend. Het lijk werd daarna weder begraven. Zoo vertelt het ook de Nieuwsbode in haar nommer van Vrijdag, en zij voegt er bij dat er zware vermoedens gerezen zijn tegen den knecht des versla genen Debbout, Wijngaarden geheeten. Deze is namelijk volgens de N. R. C. na te Hans- weerd verklaard te hebben dat zijn meester overboord gevallen en ondanks alle pogingen tot redding verdronken was, naar Antwerpen vertrokken, waar hij het jacht in bewaring heeft gegeven en terstond daarop per spoor naar Gent is vertrokken, ten einde, zooals hij opgaf, aan familieleden en vrienden van den verongelukte mededeeling te doen van de ramp. Aldaar aangekomen heeft ech ter deze persoon ever het ongeluk het stil zwijgen bewaard en is hij met den mees ten spoed in het huwelijk getreden, om nog den volgenden avond met zijne jonge echtgenoote naar Frankrijk te vertrekken. De politie heeft echter spoedig daarop kendis gekregen van het voorval, en een bevel, tot zijn aanhouding uitgevaardigd, heeft Woensdag II. tot zijn arrestatie geleid, te Roncq bij Halluin, vanwaar hij naar Gent is overgebracht. De verdachte heeft verscheidene schrammen in het gelaat, zoo- f dat waarschijnlijk eene worsteling heeft plaats gehad, vooraleer het slachtoffer door den knecht overboord geworpen is. Te Delft is Vrijdag een paard, toe- behoorende aan den heer W. A. De W. aldaar, op last van oen rijksveearts afge maakt, als lijdei.de aan schurft. De huid is onder politietoezicht onschadelijk gemaakt, terwijl het vleesch voor gebruik is goed gekeurd. Te Winsum heeft een door het Dep. der M. t. N. v. 't. Alg. uitgeschreven wed strijd plaats gehad in zindelijkheid. Een commissie van 5 personen heeft bij 25 personen, die zich voor den wedstrijd had den aangegeven, dezen zomer op verschillende tijden een onderzoek ingesteld. Als een teeken van trouwe liefde wordt aan de N. R. C. gemeld, dat te Lochem een paar in den echt is verbonden, dat dertig jaren met elkander had verkeerJ. De bruidegom telde 63 en de bruid 58 jaren; de laatste had niet eerder willen trouwen, omdat zij hare meesteres niet wilde verlaten, daar deze hulpbehoevend was en eerst onlangs is overleden. Ie Nunspeet zal eene weduwe voor de vierde maal in het huwelijk treden. De bruid telt 70 zomers, en haar aanstaande heeft juist de helft van haren leeftijd. Veel omslag behoeft het paar niet te maken, daar zij eene behoeftige slaapsteehoudster is, en hij haar vaste logé, een voormalig apothekersbediende. Zaterdagochtend zijn te Nijmegen e nige dameskleedingstukken gevonden be staande uit een zwarten castoren hoed, een mantel, een handmof, eene voile, handsciioe- nen en een fijne zakdoek, gemerkt D. Af komst onbekend. Te Hees bij Nijmegen is zekere B. oud 65 jaar, tuinmansbaas, in een waterton verdronken. Men vond hem op het hoofd staande in de ton. Daar de man veel mis bruik maakte van sterken drank, en des avonds in b :schonken toestand was gezien, on derstelt men, dat hij, willende drinken, zijn evenwicht heeft verloren en in de ton is geschoten. Omtrent de schipbreuk van de Annette aan den Hoek van Holland, wordt aan som-, mige bladen gemeld Nadat eene poging tot redding te ver geefs door de inwoners van 's-Gravezande was ondernomen, nam het loodspersoneel van den Hoek van Holland in de reddings boot plaats. Bij eene manmoedige worste ling met de golven geraakte de boot in de nabijheid van het schip dwarszee, en sloeg om. De loodsen wisten zich aan de kiel vast te klampen, hun schipper mocht daarin niet slagen. Een 40tal mannen poogden de in nood verkeerende redders te helpen. Daar zij door de zeeën telkens werden te ruggeslagen, gelukte het hun niet om ge zamenlijk spoedig genoeg vooruit te komen. Een hunner, G. Storm, een geoefend zwem mer, besloot nu een uiterste poging te wagen, om ten minste den schipper op de omgeslagen boot te helpen. In de nabijheid van zijn doel gekomen, bleek het dat hij te veel van zijne krachten had gevergd. Van het strand zagen zijn broeder en dorps- genooten zijn doodstrijd, en terwijl het hun gelukte de loodsen te redden, moesten zij den wakkeren Storm met schipper van Eijk voorloopig aan hitn lot overlaten. Met eene oploopende zee werd hij op een pier geworpen, en werkelijk zag men hem overeind komen, doch voor aan Storm hulp geboden kon worden, sloeg eene volgende zee hem weder weg. Nog eenmaal zag men hem een hand boven water steken en eenige oogenblikken later werden Storm en van Eijk bewusteloos uit het water gehaald. Men trachtte te vergeefs hunne levene^ees- ten op te wekken. Een volgende reddingsboot werd ontboden en eene nieuwe bemanning ondernam den tocht; onder hen bevond zich J. Storm, die kort te voren zijn broeder levenloos uit zee had gehaald. Gelukkig behoefden ze zich niet '.e water te begeven, daar men inmiddels geslaagd was eene lijn over de Annette te schieten, waarmede de equipage den wal bereikte. Tusschen Enk huizen en Stavoren zijn uit de Zuiderzee opgevischt en te Stavoren aangebracht acht vaten petroleum. Volgens zeggen der bergers drijven er nog verschei dene soortgelijke vaten in de Zuiderzee. Onder Leersum is door het schrikken van een voor een rijtuig gespannen! paard, zekere A. Wildeman onder de Ooster- stoomtram geraakt. De man werd deerlijk verminkt, een haüd en been moesten hem afgezet worden. Zaterdagociitend had te Spaarndam een treurig ongeval plaats. De kapitein van een sleepbootje, C. Giltay, van Sliedrecht, had het ongeluk in de rivier te vallen. Kort daarna werd hij levenloos opgehaald. De ongelukkige laat eene weduwe met vijt kinderen achter. De vischsloep, vermoedelijk van een Ostendiseheu visscher, de vorige week door den storm vóór de gemeente Vrouwepolder op het strand gerukt, zou jongstleden Maan dag met behulp van een sleepboot in zee gebracht worden, 't Was echter vergeefsche moeite, dewijl aldaar buiten springtij, geen voldoende hoogwaterstand bereikt wordt om het vaartuig los te krijgen. De bemanning zes personen sterk is behouden ge bleven. Te 'sGravenhage is zekere Blom een venter van het socialistisch weekblad Recht voor allen gearresteerd onder ver denking dat hij zijn driejarig kind met het hoofdje tegen de beddeplank heeft doodgesla gen. Hij ontkent de misdaad te hebben gepleegd. De getuigenissen der buren zijn evenwel zuo bezwarend voor den gearresteerde, dat men geen termen vindt om op vrije voe ten te laten. Ook het visum repertum van de lijkschouwing is nog niet ingekomen. Meermalen en ook op den dag van het overlijden van het kind hebben de buren den verdachte de vreeselijkste vervloekingen tegen het wicht hooren uitbraken. O. a. heeft men hooren uitroepen: Ziedaar kr schreeuw nou als je dood bent.-' De landbouwer K., re Horn, nabij Roermond, vertoonde sedert maanden tee kenen van krankzinnigheid hij deed echter niemand kwaad. Vrijdagnacht evenwel kreeg hij aanvallan van woede en sloeg hij vrouw en kinderen op erbarmelijke wijze, zoodat deze door burgemeester en veldwachter moesten worden ontzet. In het hemd is hij daarna te water gegaan, kwam er weer uit en verbergde zich in de schuur in het hooi. De ongelukkige zal thans naar een gesticht worden vervoerd. Een zonnesteek, bij het hooien gekregen, wordt als oorzaak zjjner krankzinnigheid genoemd. Zekere Overkamp te vrouw doodschieten, en w toe in schemeravond op. aan, naar hij meende, doe anderde 20-jarige Agnes P haar dood, vluchtte, doch we De politie te Brussel morgen gevangen genomen die verdacht worden betrok den diefstal van den postt twee Duitse hers; ieder van 600 mark op zak. Keizer Wilhelm is op tachtig jaar officier geweest hij vieren. Het Centrum g hoe het komt dat dit feest r verjaardag, maar op Nieuwi worden. «Toen namelijk konir helm UI den 1 Januari 180! gen kwam en de geheele ki He hem aldaar haar nieui aanbood, zeide hij tot zijn Wilhelm (thans de Keizer) verjaardag geen gelegenheid naar behooren in tenue te l gij naar Memel moet, zoo reeds vandaag tot officier, interims-uniform.» De prins tafel en trok den destijds aid «interimsrok» aan, die in civiel tenue een omgeslagen, staande, kraag had. Daarbi pluim, degen, enz., zoodat de stond naar eisch als officier c vertoonen. Jammer slechts du kbrt was om het naar het ge tjjd van achteren in een staa zoodat hij zich met een valsche behelpen. Te Pultawa, in Rusl dezer dagen, een paar reizetn bjj een groot grondeigenaar hem om een koffer met waarde, een paar dagen voor bewaren. Dit verzoek werd de koffer in de slaapkamer g Nauwelijks stond die er, o van den grondeigenaar bes voorwerp, en begonnen op w te blaffen. Men kreeg achtei koffer werd, in tegenwoordig paar stevige kerels, geopend. Een tot de tanden gewap kwam er uit te voorschijn, t delijk arresteerde en knevelde, dat in dien nacht zeven zijni zouden komen om het landgi deren. De noodige maatregelt nomen en men had, tegen den het genoegen de deugnieten waarna zij naar de gevarq overgebracht. Volgens aankondiging hield Chr. Werkl. Vereeniging «Lu go» eene openbare verg. waa. optrad de Weleerwaarde lied hamer om zijn aangekondig| «Valsche en ware eenheid» te De zaal was flink gevuld m stellenden die zich zeker hui niet beklaagd hebben, getuigej onverdeelde aandacht. Spreker schetste de eenheid Gods en toonde aan dat de st gestolen heeft. De valsche eenheid zou eigd miteit moeten heeten. God do| steeds als wet in al het gescli De satan moet zich vergenoeg eenheid er boven op te legger Sedert eeuwen is de satan volgelingen te drijven tot eene zijnen wil. De toren bouwen reeds trachtten de valsche eenh ken door, vlak tegen de ordon een vaste gemeenschap te sticht spoor gingen de wereldverov Ook zij trachten de geheele wc natie te maken, doch als ze bij hadden bereikt, greep God tt het webbe hunner plannen in door een forschen greep hun j Met vele voorbeelden van tweede, Nebukadnezar. Alexan cedorrië en ten slotte Napoleon die allen gestaan hebben naar de wereld omvatte, staafde spr weren. Dezen hebben echter meen. Ze wilden eerst de volkl scepter doen knielen, en daarn naliteiten doen verdwijnen. D want telkens deed de spankrach naliteiten de vormen der allee r barsten. De Fransche revolutie begreer Ze zeiNeen ge moet niet e^

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2