CHRISTELÏJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH Y O O E ZEELAND. 1886. No. 24. Dinsdag 21 December. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Hoe hebben wij het nu? Een bezoek op „Veldwijk1. Binnenland. DE ZEEUW, elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,0272 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. Zij die zich met I Ja- nuari op ons blad abon- neeren ontvangen de in dit kwartaal nog verschijnende nummers g r a t is. „Bij den aanvang van het jaar 1887 wenschen ondergeteekenden hunnen ge- achten Begunstigers en Vrienden Gods besten zegen toe." Die genegen zijn onder nevensgaande ad vertentie, welke in ons blad bij gelegenheid van het Nieuwjaar zal opgenomen worden hun naan en woonplaats te plaatsen tegen betaling van 10 cents worden verzocht tot uiterlijk 31 Dec. a. s dezelve op te geven. Na dien tijd kunnen geen opgaven meer worden aangenomen. Ook stellen wij onze lezers in de gele genheid tot het inzenden hunner nieuwe- jaars-advertentiën tegen betaling van 25 cents, mits de advertentie niet grooter dan 6 re gels zij. (INGEZONDEN.) Het weekblad van Z. V. W. D. geeft in zijn No. van 12 December eenige beschou wingen ten beste over de ingediende Zon dagswet. Natuurlijk is dit blad met deze wet niet ingenomen. Daarover sprek en we ook nietmaar aan 'tslot van die beschouwingen geeft dat blad als zijn verlangen te kennenle wat minder wetten te hebben, 2e wat min der ambtenaren en 3e wat minder te be talen. Dit is op het standpunt van het Weekblad wel wat zonderling geredeneerd. «Wat minder wetten.» Is het niet juist de liberale partij geweest die alles, letter lijk alles, wil hebben gereglementeerd of onder wettelijke bepalingen gebracht Is het niet juist de liberale partij ge weest die zoo goed als alles onder staats-, provinciale of gemeente-bemoeiing heeft gebracht en voor dat alles waren dan toch zeker wetten noodig. «Wat minder amb tenaren» ook wij zouden daar vrede mede hebben we zouden dan al dadelijk een aan tal openbare onderwijzers kunnen missen, dit zijn immers ook ambtenaren? Maar, zoo vragen we, zijn er niet juist een [j groot getal ambtenaren noodig om al die wetten en reglementen uit te voeren En dan last not least «wat minder te betalen.» Dit lezende gelooft men nauwelijks zijn oogen. Zijn het ook weer niet de liberalen ge weest die de huishouding van Staat, provincie en gemeente zoo hebben uitgebreid dat daarvoor millioene guldens meer moesten uitgegeven worden? Men denke b. v. aan het onderwijs hooger, middelbaar en lager, hoe ontzaglijk veel millioenen daaraan zijn besteedEn hoe kon dit geschieden zonder meer te be talen En nu de schatkist leeg is en tekor ten met leeningen moeten gedekt worden nu vraagt men om vermindering van lasten. Wanneer van onze zijde vroeger werd beweerd dat dit alles minder kon dan was dit natuurlijk laster. We willen evenwel gaarne vau de opmerking, van het Week blad nota nemen, 't kan nog te pas komen. Nog een ander punt in 't zelfde no. van dit blad voorkomende willen we even be spreken. 't Blad noemt het namelijk treurig, dat door de drukkende belastingen de zoutin- dustrie in ons land nagenoeg is dood ge gaan; dat door drukkende belastingen de suikerindustrie stervende is en dat door vrijen invoer uit landen, die beschermende rechten heffen den leerhandel en den schoenmakerijen een groot verlies is toe gebracht. Van het eerste begrijpen we niets. In onze eenvoudigheid hebben we altijd gedacht dat de zoutindustrie juist door de belasting op de been werd gehouden. Wanneer men weet dat het invoerrecht op het geraffineerd zout f 12 per 100 KG. en de accijns op het ruw zout, dat de grond stof is voor de zoutindustrie, slechts f9 bedraagt, dan zouden we zeggen, dat de zoutindustrie hier te lande nog al wat be scherming geniet. De voorspelling zou dan ook niet te gewaagd zijn, dat de zoutindu strie juist voor een groot deel te gronde zou gaan wanneer rechten en accijns werden afgeschaft. Dat de suikerindustrie hier op sterven zou liggen is ook wel wat overdreven. Wij meenen dat die industrie het nog al zoo slecht niet maakt en de fabrikanten zich nog een behoorlijk overwicht kunnen ver zekeren. Men kan hierover raadplegen een thans nog zeer lezenswaardig artikel in het April no. van de Gids van 1878 van de hand van prof. N. G. Pierson. En nu ten slotte nog het verlies dat de leerhandel en de schoenmakerijen lijden. Wij meenen dat we wel eens in ditzelfde weekblad klachten gelezen hebben over de hooge prijzen die de schoenmakers ons nog altijd laten betalen niettegenstaande het leer zooveel goedkooper is geworden. Maar waar we vooral op wilden wijzen is, zonder partij vóór of tegen bescher mende rechten ook voor ons land te kiezen, dat het ook hier weer de liberalen zijn die het invoeren van beschermende rechten tegenhouden. B. Het was een goede gedachte van de vrienden, den heer Den Boer, zoo pas van een bezoek op «Veldwijk» teruggekeerd, uit te noodigen in ruimer kri ïg zijne er varingen uit dit schoongelegen gesticht voor krankzinnigen en zenuwlijders mêe te deelen. Hij deed dit Vrijdagavond op eene meester lijke wijze. Het was geen doorwrochte rede, waarop hij zijne vele in de Chr. School saamgekomen hoorders onthaalde, maar eene opeenvolging van losse raededeelingen, die boeiden door hare ongekunstelde voordracht en iets van de opgetogenheid van den oog- en oorgetuige der wonderen Gods op Veld wijk aan de belangstellende hoorders mede deelden. Ds. de Pree leidde den spreker in met een woord naar aanleiding van Marcus 9 15, e. v. v. Bij de verheerlijking op fhabor kwamen Mozes en Elia den Heer ontmoe ten en Hem aanzeggen, dat Hij van hier de heerlijkheid kon ingaan. De Heer be sloot echter, niet van Thabor (d. i. zonder Zijn gemeente) maar van Golgotha, (d. i. met Zijne gemeente) op te stijgen. Bij zijn terugkomst, o, scherpe tegenstelling aan der. voet van dezen berg der heerlijk heden vond Hij als blijk van Satans protest tegen Zijn besluit, de discipelen twistende over een bezetene, waarop de Heer, onder een uitroep van smartelijke ontroering den duivel uit het kind uitwierpen hem, ofschoon onwillig (want bij den uitgang scheurde hij het kind) voor Zijne goddelijke macht deed bukken. De inleider knoopte hieraan vast eenige mededeelingen omtrent Veldwijks geschiedenis. Onderanderen hoe een inspecteur van het geneeskundig staats toezicht het bestuur van Veldwijk ge luk gewenscht had met de keuze van het terrein, en hoe een ongeloovig geneesheer in een onzer grootste steden van den arbeid op Veldwijk getuigd had: «Indien er geloof bestaat, dan heb ik daar de uitwerking er van waargenomen. Op Veldwijk, zoo begon de heer den Boer, heeft men zooals ande ren in de laatste jaren reeds deden, ge broken met het stelsel om de krankzinnigen binnen de muren op te sluiten. Men geeft ze zooveel mogelijk de vrijheid, om zich in de natuur of op het land bezig te houden. Die vrijheid heerscht op Veldwijk, dat slechts door een afsluitboom van den spoorweg ge- scffeiden is, die van Utrecht naar Harder wijk loopt. Geen der verpleegden, hoe ook daartoe in de gelegenheid, dacht er ooit aan onder dien afsluitboom door te loopen, en langs den spoorweg te ontsnappen.Zij hebben de aan genaamste beweging op het terrein, volgens Spreker groot 166 gemeten. Maar er is toezicht De krankzinnigen op Veldwijk verrichten landbouw- en anderen arbeid. Het perso neel van den rijkste tot den minst bezol digde arbeidt daar door de kracht des ge- loofs en den drang der christelijke liefde. Hiervan noemde spreker treffende voorbeel den op. De dokter (Vermeulen) leidde hein in verschillende paviljoens van het gebouw rond, aan het hoofd waarvan een vader en moeder geplaatst zijn. Een patient uit de eerste der drie klassen die aanvankelijk zeer woest was geweest, had een stok op des dokters rag stuk geslagen. Deze daaren tegen stak hem de hand toe en zei hem «Lieve vriend, in den naam van mijnen Heiland vergeef ik het u»waarop de woeste man ontstelde. De liefde had hem ontwapend en van dien dag af, onderwerpt hij zich aan alle voorschriften des dokters. Nog een ander ontembaar krankzinnige werd aan handen en voeten gebonden vóór hem gebracht. Ds dokter-directeur stond op, sprak hem vriendelijk toe en sneed zijn banden los onder het zeggen van: «Wel, vriend 1 gij zijt tot vrijheid geroepen en hebben ze u nu zoo gebonden Hij raakte met hem in gesprek en de zieke was stil geworden. Spreker verhaalde, met verschillende ze nuwlijders een gesprek te hebben aange knoopt, waaruit hem gebleken was van hoe verschillenden aard deze ontzaglijke ziekte is. Maar bij allen was waar te nemen eene ondergeschiktheid zonder vrees voor den directeur en allen die over hen gesteld waren. Dit stille schoon gelegen boschachtige landgoed is een oase te midden der heide streken van de Veluwe, maar ook van bin nen, te midden van zooveel zieleleed en lijden is Veldwijk een wonder van Gods Liefde, een bewijs van wat de barmhartig heid des geloofs vermag. Een bewoner van Ermelo deelde Spreker mede: «Ik woon te Ermelo, twintig minuten hier van daan. In den beginne konden wij daar het ge schreeuw der verpleegden hooren, en thans is het er altijd even rustig.» Wij kunnen natuurlijk bij alle bijzonderheden die de spreker aanhaalde niet stilstaan. Mochten onze Zuidbevelandsche lezers er meer van willen weten, zij vragen den heer Den Boer dat hij ook; buiten Goes zijn herin neringen van «Veldwijk» kome voordragen. De collecte jbracht f 13,op. Goes 20 Dec. '86. In het verslag van den gemeenteraad te Goes komt een vermelding voor van een benoeming van A. Dekker. Dit is eéne vergissing. Deze heer stond slechts op 't dubbeltal met dhr. M. Sterk die met al- gemeene stemmen in de commissie van regenten voor 't weeshuis hei benoemd werd. In plaats van den heer L. Sampon is tot amanuenses aan de Hoogere Burger school te Goes benoemd de heer J. W. v. Aken. Benoemd - tot Griffier bij het tweede kantongerecht te Rotterdam jhr. mr. van Kinschot, thans te Zierikzee. Benoemd tot deurwaarder der directe belastingen te Hellevoetsluis de heer C. Riemens, thans te Oostburg. Met zekerheid verneemt men, dat de tramlijn Iersekendam-Station Kruiningen niet gelegd zal worden. Herbenoemd tot burgemeester van Krabbendijke de heer Domiuicusvan St. Annaland de heer Bierensvan Tolen de heer De Vulder van Noorden; van Veere en Vrouwepolder de heer Wijnmalen. Vllssingen. De Imperial Continental Gasassociation alhier zal, naar men ver neemt, er eindelijk toe overgaan, den prijs van het gas, die tot hiertoe 12 cent per kub. meter heeft bedragen, te verlagen. Gedurige vermindering van verbruikers, die zich petroleumlampen aanschaffen, zal haar tot een verlaging nopen. Centrum. Wollertsdijk. In de Raadsvergadering van Donderdag was de heer C. Jacob met kennisgeving afwezig. Een tweetal luiste raars waren opgekomen. Er werd met algemeene stemmen besloten, lo. de be grooting voor 1887 vast te stellen overeen komstig het voorstel van H.H. Ged. Staten. 2o. den heer Mieras toetelaten tot het geven van onderwijs aan de school op het dorp, zonder bezwaar voor de Ge- meente-financiën. 3o. Een post op de begrooting voor loopenden dienst over te schrijven uit de onvoorziene uit gaven. 4o. Voorts werd door B. en W. voorgesteld de voor den onderhoud der ge meentewerken voorwaarden vast te stellen als vorig jaar. Door enkele raadsleden werd daar tegen bezwaar gemaakt en 's Raads [goedkeuring verlangd voor de toewij zing, alszijnde de laatste besteding niet geweest in het belang der ingezetenen én der Gemeente-financiëndit wilden zij voorkomen. Alleen konden zij zich veree nigen indien de post niet boven de f10 gaat. Over dit voorstel staakten de stem men. (Vervolg wegens plaatsgebrek Vrijdag.) Hazeleu-epidemie Goes. Het totaal aan- gegevenen bedroeg 7-47. hersteld 705, over leden 15 zoodat het getal lijders tot 27 is af genomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 1