WEIL ANP Bank van Leening. Openbare verkooping openbaar verkoopen angen. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Laatste en Telegrafische Berichten. Overzicht van Yerkoopingen enz. Aanbestedingen. AD Y ERTENT1EN. Correspondentie. Graanmarkten. Veemarkt. op Dinsdag 14 December 1886, Woensdag 15 December 1886, Te veilen in 2 Perceelen. EOODE WINKEL - GOES. Koekjes-Chocolade ROODE WIÏTKEL SOES. EEN THOOLSCHE CHAIS opening bleek latten, waarop gevangen den se Coham, van the Columbus. nieuw doosje, ste en waarop waarop de Bgevangen was. zijne vrijheid 1st gemeten en gels eene span- bit zeldzame het leven van overschrijden. imen uit Wee- kn het Rumeen- loote dynamiet- |een aldaar zich verbrijzelde lijk man, die de Overigens werd N. R. C. dagen den post- krviers bestalen, jichter niet ge- Engelsche wet kllen te straffen gd zijn. Ithans begonnen Inde aankomen, postbeambte te passagierstrein klagen brug, toen 1 groot aantal var- Ie slachtplaatsen vervoerd. Eens lier het gewicht rkens tuimelden jgon. Sommigen tnder de wielen lidenen kwamen lidden onder de Bizigers gekwetst. J in een slachters- llangs op een lad- ]i, die aan stokken Terwijl hij daar- ret zijne rechter lie in den muur [was oorzaak dat hij bleef echter zijn lichaam reet [neden-arm open, gin der hand tus- I ongelukkige man n aarde. Op het lip waren reeds het ongeluk was 'erd zoo spoedig en toestand ver- ar een hospitaal in den 22jarigen onderens waardig, enstaaude hij at- >nd, kalm en be- had toegedragen. sen wij op het feit, ïwers in den regel an naar goddelijke ans een voorbeeld i-commissie wordt t. Zij immers zal ruitgang verande- Is dit nu geen Vij voor ons ver- ze commissie geen gezien dat de Re- vare met terug te vaderen en Zijne De wijze waarop in laten wij in het ons te wijzen op een algemeenen en een dankdag door sommige ge it te schrijven door senschelijkheid van ndagsrust en Zon- e bevordering van i kring, in huis en oodat het volk leere 3S Heeren. deze hoofdgrief en ischelijk standpunt egen die commissie Wij dingen niets sid en humaniteit, men af, doch kun- instemming te be- tuigen niet het schrijven van den h<»er C. N. Vermeulen in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 7 Oct. 1886, no. 5293. Deze heeft den spijker op den kop geslagen, als hjj zijne verwondering uitspreekt dat onder al de leden dier commissie geen enkel prac- tisch landbouwer wordt gevonden. Hij had gaarne gezien (en wij ook) dat de lange lijst van voorname heeren sp*edig ware aangevuld met degelijke landbouwers die desnoods den ploeg besturen en den vlegel hanteeren. Slaan wij slechts het oog op Zeeland en de Commissie-leden uit dat ge west, dan zeggen wij: het is treurig dat niet een practisch landbouwer uit Zeeland de eer is waardig gekeurd, lid van die Commissie te zijn. De Zeeuwsche landbouw wordt door deze heeren niet vertegenwoordigd. Zijn er dan in Zeeland geen landbouwers die, al dra gen zij het oude Zeeuwsche costuum, de belangen der landbouwers in het bijzonder .en daarnaast de algemeene belangen had den kunnen behartigen? Voorzeker, wij kennen mannen die genoeg ontwikkeld zjjn, om hunne gedachten behoorlijk in woorden uit te drukken, en die veel beter met den toestand van den landbouw bekend zijn, dan mijnheer A en mijnheer B. Land bouwers, die verschillende betrekkingen met eere bekleeden, zulken hadden wij in de eerste plaats in de commissie willen be noemd zien. Hunne voorlichting had onder Hoogeren Zegen den landbouw nuttig kun nen zijn. Menschelijker wijs hadden wij van hen meer heil mogen verwachten dan van de heeren, die van den practischen landbouw, de kleine bijzonderheden, de oorzaken van den achteruitgang weinig of niets weten. Mijnheer A of landb. B hebben laten boe ren, uit ruime beurs, onder buitengewone omstandigheden, meestal op niet zeer voor- deelige wijze, hoe kunnen zij den to stand waarover zij een oordeel moeten vellen kennen? En dan hoe zal die commissie bij machte zjjn reeds bestaande en verouderde toestan den te veranderen? Laat ze beproeven eene van de oorzaken van achteruitgang door ons opgenoemd, weg te nemen. Wjj gelooven niet dat daar eenige commissie toe in staat zal wezen. Wij zullen daarom op de daden en de werkzaamheden van de thans benoemde commissie wachten; maar meenen toch reeds te kunnen voorspellen, hoe alles zal loopen. De commissie zal vergaderen; zich splitsen in afdeelingen die een onderzoek zullen in stellen naar oorzaken en gevolgende com missie zal rapporten opmaken, en aan de regeering verzenden; adviezen vragen en geven; en nadat een massa papier is be klad en beschreven, en de zaak genoegzaam is overwogen en bedelibereerd, dan zal het einde wezen: «De commissie wordt onder dankbetuiging voor hare gewichtige diensten aan de regeering en het land bewezen ontbonden.» De regeering zal overwegen welken weg zij dient in te slaan om aan den landbouw hulp te verschaffen. De landbouw zal intusschen kunnen blijven wachten op de zoo noodige hulp, die hij beter deed van God te vragen dati op deze wijze van menschen te verwachten. En in de archieven zal het nageslacht eens eene verzameling stukken vinden ten bewijze, dat er eenmaal een commissie bestond, wie door de regeering was opgedragen een onderzoek te stellen naar de oorzaken van den achteruitgang in den landbouw en die daar over aan de regeering heeft gerapporteerd 1 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Voor het Loc. Comité der Unie seen school met den bijbel» alhier, trad 1. 1. Vrijdag in de Chr. School op, Ds. Mac. Pherson van Westkapelle. Naar a nleiding van de doopsbelofte sprak Zijneerwaarde tot de ouders en maakte hun duidelijk dat krachtens deze belofte én de opvoeding én het onderwijs Christelijk moest zijn. Zij konden dus, wilden ze geen meineedigen worden, niet anders dan hunne kinderen naar de Christelijke school zenden. Na nog menig behartigingswaardig woord tot de vergaderden gericht te hebben eindigde ZEerw. en wij hopen dat ook weder dit woord goede vruchten moge dragen voor het Christelijk onderwijs. Aagtekerke, 13 Dec. 1886. O. Van 10 13 Dec. '86. Goes. OndertrouwdGeene. GehuwdGeene. GeborenCornelia Katharina d. v. L. Sampon en C. K. Moeliker. Elisabeth Adriana d, v. P. Verburg en L. v. d. Ileijde. OverledenAnna Martina 1 j. d. v. Jac. de Kok en F, Meeuse. Josephus 7 m. z. v. M. de Witte en J. Otte. Anna Catharina Heijnen 72 j. ongehuwd. Van 9 12 Dec. '86. Middelburg. Ondertrouwd: L. J. van der Most, jm. 24 j. met M. R. de Kat jd. 21 j. A. Lorier, jm. 27j.metS. Meeuse, wed. 34 j. GetrouwdGeene. Bevallen: A. C. Janse geb. van de Woes tijne d. W. Krijger geb. Trielier d. Overleden: J. J. Meurs, 60 j. man van S. Castelijn. J. C. Snoep 40 j. vrouw van A. J. de Lange. E. A. Hendrikse, 2 j. d. A. van Wilgenburg, 7'/2 m. z.P. N, Kaljé, 73 j. man van J. C. Cramer. N. G. Bos, 74 j. wed. van J. Will. TWEEDE KAMER. De Kamer wordt geopend te half 2. Een amendement om de bezoldiging van een nieuw aan te stellen bibliothecaris aan de hoogeschool te Groningen te vei hooger, wordt aangenomen. Een auder amendement tot schrapping van de verbouwingskosten voor de Hoogere Burgerschool te Venloo wordt verworpen. RECHTSZAKEN. (hooge raad.) De advocaat generaal, Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lohman, concludeerde heden tot verwerping van de cassatie-voorziening in de zaak van F. Domela Nieuwenhuis. Uit spraak is bepaald op Maandag 10 Januari. Dinsdag 14 Deember. Goes, aan het station bij wed. Rjjk, om half 14 Werkpaarden, 2 Kalfkoeien, 1 Brink enz. Informatiën bij den heer Pelle. Woensdag 15 December. Biggekerko, 10 uur 's morgens, door No taris Verheij, op de hofstede van Brasser: Afbraak, Balken, Steen, Pannen, Boomen, Werk hout en op de hofstede van Schout: 9 Olmen. Kolijnsplaat, in het «Wapen van Zeeland», 5 uur 's midd., door Notaris RoelofWei land, te veilen in 2 perceelen. Terneuzcn, 2 uur 's middags, in het Nederl. Logement, door Notaris Dronkerseen Winkelhuis en Erf in de Lange Noord straat B 76. Klootinge, aan 't sterfhuis van Meeuwse, door Notaris Mulock Houwer, 10 uur's mor gens: Meubelen, Veeren Bed, Slachters gereedschap enz. Donderdag 16 December. Kwadendainme, 10 uur 's morgens, bij P. de Jonge, door Notaris Mulock Houwer: een partij Planken, Huisraad, 1 Windmolen, 15 Varkens, 2 Geiten, Arbeider.-rgereedschap, Kruiwagens, Graanzakken, enz, Heinkenszand, in de herberg van Modde, 11 uur 's morgens, voor P. Luteyn, door Notaris Paardekooper Overman1 Wind- korenmolen, Woonhuis, Bouwland, Erf en Tuin, te Heinkenszand (68,40 Are). Wemeldinge, 11 uur 's morgens, door Notaris Gallis Merens, in de herberg van Daane, voor de erven Van der Hage: 1 Woonhuis, Winkel, Bakkerij, Koetshuis, Tuin, groot 6,65 Are. Middelburg, half 2, door Notaris Verhulst, in «de Vergenoeging» 1,9530 H.A. Wei land in den Eendekotsweg. Vrijdag 17 December. Middelburg, 1 uur, Noordsingel, S 33a, door Notaris Tak, MeubelenTafels, Bureau, Gordijnen, Vloerkleeden, Ornamenten, 2 Bij bels met koperen sloten, Ketels, Porselein enz. Dinsdag 14 December. Oostburg, 11 uur 's morgens, in de zaal van het Kanlongerechthet onderhoud der gevangenen in het huis van bewaring ge durende 1887. Gezegelde inschrijvingsbil jetten inzenden vóór 9 uur aan den Secretaris van het College van Regenten. Vóór of op Maandag 20 December. Goes. Biljetten inleveren bij den Weled. heer J. A. A. Fransen van de Putte, tolde levering aan de Nieuwjaarscommissie van 350 KG. Zeeuwsch of Amerikaansch spek le soort; 700 KG. Kropbrood en 150 HL. Steenkolen. Vrijdag 24 December. Tcrneuzen: Het uitvoeren der Bedijking, van Buitengronden, in het Axelsche Gat. Aanwijzing op het terrein Woensdag 15 December om 11 uur. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst. 'bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, voor de maand November 1886. ONTVANGEN Reservefondsf 4082,81 Storting aandeel - 11540,20 Terugbetaling op Schuldv. - 125793,44 Interessen daarvoor en ger. interest- 4790,69 Opgenomen gelden - 85885,026 Onkosten- Gezamenlijk bedrag f 232092,16s UITGAVEN Reservefonds- 40,— Terugbetaalde aandeelen. - 767,70 Verleende voorschotten -182683,36 Terugbetaalde interessen. - 454,33 Terugbetaalde opgenomen gelden - 46352,935 Interessen van opgenomen gelden- 324,40s Onkosten- 163,725 Gezamenlijk bedrag - 230786,455 Kas-saldo f 1305,71 Aldus conform de kasboeken opgemaakt den 5 December 1886. Het bestuur. Ingezonden Stukken worden Vrijdag geplaatst. Per Telegraaf. Rotterdam, 13 December 1886. Tarwe was ruim prijshoudend. Haver 10, Canariezaad 25 ets lager. Bruine Boonen 25 cent hooger. Overige artikelen bleven onveranderd. Nieuwe Tarwe (beste) f6,90 f 7,40 id. (mindere) - 6,- 6,70 Rogge-4,70 - 5,50 Nieuwe Wintergïrst -3,90 - 4,80 Nieuwe Zomergerst -3,60 - 4,60 Nieuwe Haver -2,30 - 3,30 Paardeboonen -6,- 6,40 Duivenboonen -6,50 - 7, Nieuwe Blauwe Erwten - 7,55 - 8,50 Bruine Boonen -9,75 -10.75 Witte - 8,25 - 9,50 Kanariezaad. -8,-10, Koolzaad -7,75 - 8,25 Axel, 11 Dec. '86. Jarige Tarwe fa fNieuwe Tarwe f8,25 a f8,60. Rogge f 6,25 a f6,50 Wintergerst f 7,40 a f 7,60. Zomergerst f7,00 a f7,25, Haver f6,00 a f6,25, Erwten f8,00 a f8,75. Paardeboonen f 7,00 a f7,50. Alles per 100 Kilo. Rotterdam, 13 Dec. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 135 Runderen. 32 Kalveren, 534 Schapen of Lammeren. 520 Varkens en geiten. De prijzen waren als volgt Runderen lste qual. 60 cent. 2e qual. 55, 3e qual. 50 cent. Kalveren lste qual. 90 c., 2e qual. 80 cent. Schapen lste qual. 50 c., 2e qual. 45 c., alles per kilo; Varkens lste qual. 21 c., 2e qual, 20 c., 3e qual. 19 c. Licht soort 20 c. per 7» kilo. De handel in kalveren was slap. VLAS. Rotterdam, 13 December '86. Er was heden aangevoerd 46646 steen. AARDAPPELEN. Spuische Jammen f 3,a f3,30 Geld. blauwe »2,40 Champions»2,30 »2,50 Zeeuwsche blauwe »2,»2,40 Overmaasche Jammen 3,25 3,50 Flakkeesche»3,»3.30 ^uitsche Jammen 2,30 »2.50 Door Gods goedheid voorspoedig be vallen van een welgeschapen DOCHTER J. L. VAN DER HEIJDE, geliefde Echt- genoote van P. VERBURG Az. Goes, 12 December 1886. Heden overleed onze vierde lieveling JOHANNES JACOBUS, in den jeugdigen leeftijd van bijna 3 jaren. Goes, 9 December 1886. D. T. VAN DE VIJVER M. VAN DE VIJVER- Louwerse. De ondergeteekende betuigt hierbij haren dank voor de bewijzen van deelne ming in het verlies, ondervonden bij het overlijden van haren broeder, dhr. L. J. EYBAARD, in leven geneesheer te Krab- bendijke. Den Haag, 13 December 1886. Wed. De GRAAG Eybaabd. des middags te half een ure, bij wed. Rijk aan het station te Goes, van: 4 Werkpaaiden, 2 Kalf koeien, 4 Mestputloopers, 2 Tilbury's, 1 Brik $5 voor 6 personen, 1 Men-||p wagen, 1 Ploeg, 1 Eggei en meer andere roerende goederen. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De Notaris H. ROELOF te Cortgene zal, ten verzoeke van zijne principalen, op des namiddags te 5 ure in «het Wapen van Zeeland» te Colijnsplaat, in het Eene partij uitmuntend gelegen in de gemeente Colijnsplaat het dorp, aan den Dwarsmolenweg, Oud Noord Beveland, k Sectie A Nos. 703, 550 en 702. groot 3 Hectaren, 27 Aren, 20 Cent „ren^ Behoorende tot de nalatenschappen van den Heer Jan de Looft, en Mejuffrouw lena Visser, Wed. Jacob de Looff. Nadere inlichtingen geeft de Notaris en de heer D. DE LOOFF te Colijnsplaat. Goes. VERKOOPING op Donderdag 16 December e. k. des namiddags te half twee uren in het koffiehuis „de Prins van Oranje" van Panden over de maanden Juli, Augustus en Sep tember 1885 beleend. De uitstekende Poeder-chocolade van de H. H. GR00TES GEBRs. verkrijg baar tegen 18,20, 25 en 30 ct. per H. G.(ons.) van 3, 372) 4 cent en hooger. voor 4 personen. Te bevragen bjj N. MEIJER te lerseke.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 3