Kerk- en Sclioolnieuws. Gemengde Berichten. Landbouwbelangen. schrappen, uitgetrokken voor nieuwe werken aan de Bovenkerk te Kampen en de St. ber- vaas te Maastricht. Mazelenepidemie, Goes. Het totial aan- gegevenen bedroeg 739, hersteld 663, over leden 15, zoodat het getal lijders tot 61 is afgenomen. In de Vrijdag te Terneuzen gehoud«n raadsvergadering hebben o.a. de volgende herbenoemingen plaats gehad, nl. tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer dr. H. 1!. van Nes; tot leden van het burgerlijk armbe stuurde heeren J. Wieland en .1. van de Ree, en tot commissarissen der brandweer de heeren J. A. Tazelaar en J. Dieleman Wz. Tot tweede gemeentevroedvrouw werd benoemd mej. M. Bijl, aldaar, op eene jaarwedde van 1200. Omtrent het in een vorige zitting aange nomen voorstel, om een nieuwen toegangs weg naar het station van den spoorweg, van af den dijk bij de begraafplaats, te maken, hoofdzakelijk in het belang van een veilig verkeer met rijtuigen, werd me egedeeld dat nog onderhandelingen gevoerd worden met twee landeigenaren, tot het atstaan van een gedeelte grond, waarover men den nieuwen weg wenschte gelegd te zien. net uitzicht bestaat echter op een gunstig resultaat. (Af. C.) Ned. llerv. Kerk. Beroepen te Hoek, H. Bokma. te Krab- bendjjke. Drietal te Tholen vacature-Croll J. Feritiga te Bunnik, H. Pop te Hagestein en G. Klaarhamer te M mtfoort. De heer Elout van Soeterwoude maakt in de Standaard bekend dat hij wegens de uitspraak der Synode der /5 Amstei- damsche kerkeraadsleden, alle bet^kk'"° met het Hervormd kerkgenootschap afbreek Hii zegt daarom alle gemeenschap op met kerkbesturen, die zoo kennelijk den oorlog verklaard hebben aan de waarheid Gods en aan haar trouwe belijders, en hij spreekt de hoop uit dat alle gemeenten en bijzondere geloovigen, die de aloude belij denis der kerken dezer landen liefhebben en in praktijk wenschen te brengen, te za- men zich vereenigen in een nieuwe ge meenschap.» Bii de Ned. H. G. te Middelburg zijn tot diakenen herhozen de lih. R. M Smits en J P de Wagemaker, die eerst bedankt hadden doch thans zich de benoeming heten wel- 'sHeer Arendskerke Als leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gem, alhier, zijn Solen, de aftredende.lede» Chr. West- veer, Jac. Nijsse, C. Meulenberg en C. Engelaar. Naar men uit goede bron aan de tAmst. Ct.» mededeelt, komen onüer de af gezette kerkeraadsleden te Amsterdam twee Een voor van leden, die in het geheel niet op 14 Dec. ter vergadering aanwezig •waren. Het is ons een genoegen, onze lezers op de in deze Courant voorkomende adverten ce van den heer II. F. Halleman, Masseur te Middelburg, opmerkzaam te maken. Allen lijders aan jicht, rheumatiek, ver lammingen, verstijvingen, opzwellingen rugo-egraats- en lendenpijn, enz., is de behandeling door massage (wnjving) met het meeste succes op verlossing van deze in de meeste gevallen vreeslijke pijnen, juist dan aan te bevelen, als alle andere wijzen van behandeling vruchteloos bleken te zijn. Men schrijft ons uit Breskens. Den afge- loopen zomer heerschten hier in vele gezin nen de mazelen. Bijna elke woning was van een biljet voorzien. Thans zijn de mazelen, en dus ook de biljetten vertrokken, althans op één na. Op 4e deur van eene woning prijkt, ofschoon de hoeken er reeds afgeregend zijn, het overigens nog leesbare biljetBesmettelijke ZiekteMazelen. VV at is de reden? l)e vader had, toen de ziekte in zijn gezin uitbrak, ter Secretarie kennis gegeven, waarop onmiddellijk de aanplakking voMe. Toen nu zijn zieken hersteld wa ren! ging hij ook daarvan kennis geven, doch werd teruggezonden om een bewijs van deu dokter te halen. De man schijnt daarin geen genoegen te nemen, v0°roe vende dat hij wel op zijn woord geloofd werd bij de eerste arngifte en waarom nu niet bij de laatstcl Volgens zeggen van een Belgischen zeeloods, te Vlissingen uit zee binnen, heeft hij bq den jongsten storm in de Noordzee een stoomschip zien zinken, waarvan bij het dek alles was weggeslagen en de masten over boord waren gegaan. Noch van de bemanning, noch van de vlag was iets te ontdekken. Het kleine kwijnende stadje Zierikzee is tot groot genoegen voor <.e bewoners, met drie groote stoomboten gezegend, wier directiën door uiterst lage tarieven voor per sonen- en goederenvervoer op Rotterdam en Dordrecht en flinke inrichting der boo ten het den reizigers zoo aangenaam nioge- lijk maken. Of dit nu in de eerste plaats uit belangstelling voor de Zierikzeesche rei zigers of uit concurreutie-zucht geschiedt, laten wij in 't midden. Feit is, dat het bestaan van de «Zeeland» naast de «Zie rikzee «I» en «II» door velen wordt toege juicht. Een der Zierikzeesche zusters wint het in snelvareudheid ver van de Zeeland en laat dit bij gelijke afvaai t, even buiten het Havenhoofd ran Zierikzee steeds duidelijk nierken. Deze snelle vaart der Z. Zeesche booten heeft nochtans niet belet dat ook zij door den storm getroffen werden. No. I verloor zijn roer aan het Zijp; op de reis naar Rotterdam, zoodat hare passa giers op de «Telegraaf» moesten oveigaan, terwijl No. 2 op de reis naar Zierikzee dooi het doorgaan van het anker, een keerpaal en een ijzeren pontreep van de aanlegplaats te 's Gravendeel door midden brak. Tot chef-conducteur op de tramlijn Breskens—Maldeghem is benoemd de heer van Reenen, van de Ooster-stoomtrammaat- schappij. Nieuwsbode. Xe Ter Horst is eergisteren het huis van den landbouwer M. Hermans door eene onbekende oorzaak afgebrand. Van den inboedel is niets gered 1 paar l, -4 koeien, 4 schapen en 2 varkens vondeu den dood in het vuur. Alles was verzekerd. Te Randwijk kregen twee personen twist in een herberg. Een hunner, een oud bekende vi n de justitie, die reeds I maal wegens vechten govonnisd is, zekere H. R., bracht daarbij den ander met een mes eene gevaarlijke wond aan den hals toe. De tjalk van schipper G. Visser zat Zaterdag tusscben Ellewoutsdijk en Borssele vol water tegen het strand. Vrijdag morgen, omstreeks half twaalf ure, kwam het stoomschip Ingerid van Rot terdam, opstoomende naar Dordrecht, bene den 'sGrave*deel bij het stoomgemaal Loudon in aanvaring met het tjalkscnip - an schipper Mulder van Puttershoek, geladen metsteenen en pakhooi. Het tjalkschip is onmiddellijk gezonken. Naar men zegt was het geassureerd. Vrijdagnacht is op de Zuiderzee, niet ver van den Marker-vuurtoren, eene tjalk o-ezonken, welke door het noodweer over vallen was. De 80-jarige schipper en de twee knechts trachtten in den mast eene schuilplaats te vinden. De schipper werd evenwel door eene stortzee overvallen en verdween in de golven. De knechts werden den volgenden dag door Gooische visschers gered en te Volendam binnengebracnt. Daar werden zij liefderijk opgenomen en verzorgd. Doch ondanks de goede verple- o-in» is toch een der knechts, een man in de volle kracht des levens, te Volendam gestorven, ten gevolge van de doorstane ellende. Eenige Winschoters, onder welke ook Geert Enting, straatmaker aldaar, kwamen eero-isterenmiddag bijlangs de Bult, waar ook de gebr. Fr. uit Oude Pekela aanwezig waren, die aldaar den geheelen nacht hadden gevischt. Het schijnt, dat deze een jonge ling uit Oude Pekela, die hen bij het vissc ;en had geholpen, mishandelden. Nu trad E. als beschermer van den jongen op, doch hierover waren de gebroeders, Jan en Johannes, zoozeer gebelgd, dat een hunner bij E. in de boot sprong en hem in liet water wierp. Enting, zwemmen kunnende, wilde zich nog zien te redden, doch nu kwam de andere van de beide genoemde broeders om hem te weerhouden, door hem naar men zeide, een paar stompen toe te brengen. Ziende in welke positie E. verkeerde, wilde S. Hazelhoff, arbeider aldaar, hem een haak reiken, doch ook hij wevd daarin verhinderd door de gebroeders Jan en Johannes F., die hem bovendien dreigden, zoo hij hulp bood, er ook hem te zullen inwerpen. Niettegenstaande dit echtei moet H., toen hij zag dat E. zich zelf niet meer kon redden, een laatste poging met eene boot in het werk gesteld hebben, doch hij zag hem ongeveer in hei midden van de A. wegzinken. Als lijk werd F. weer opgehaald. De daders zijn in hechtenis. Verleden Maandagavond werd te Leeuwarden liet St. Nicolaasfeest gevierd, en de stuurman der Adèle, terwijl de boot hier vertoefde, was ten huize van zijn hier wonenden getrouwden broeder, toen er eene glasruit werd ingeslagen. Zijne schoonzus ter, die zeer zenuwachtig D, schrikte erg, en meende dat er werd ingebroken. De stuurman vliegt naar buiten en treft daar een beschonken melktapper aan en of schoon nog niet gebleken is of deze dan wel een ander de glasruit heeft ingeworpen meent hij dat deze de dader was, grijpt hem wat ruw aan en werpt hem achter over op de steenen, waardoor eene hevige bloedstorting is ontstaan. De getroffene is toen weer overeind gekomen, maar in de nabjj zjjnde vaart geloopen en verdronken. Op een diepte van 75 voet heeft men te Pernis bij het slaan van een Nortonwel zuiver drinkwater gevonden. Te Veldhuizen brandde gedurende den storm een boerenhofstede af. De bewoners hadden sfechts even tijd om het gebouw te ontvluchten. Twee en twintig koeien die op stal stonden, zijn verbrand. Aan blusschen viel niet te denken. UitTessel wordt aan de iV.fi.G'.gemeld Eenige dagen geleden spoelde hier uit zee een groote bruinvisch aan, van wel negen voet lang. Spoedig zaten een aantal meeu wen en kraaien op den buit te azen. Ze werden echter verjaagd door eenen verba zend grooten arend, die dag aan dag zch aan het lijk te goed deed, zoodat eindelijk alleen het gebeente bleef. Een 73jarig metselaar, op een steiger aan de gasfabriek te 'sGravenhage werk zaam, had 't ongeluk te vallen en zich zoo danig, vooral inwendig te bezeeren, dat de dood onmiddellijk volgde. Te Zierikzee heeft een onbekende f 1000 geschonken voor een extra-bedeeling aan de armen aldaar. Eergisteren werden door de rechtbank te Amsterdam de pleidooien gehouden in de procedure van het Class. Bestuur, doende wat des Kerkeraads is tegen de heeren Dr. Rutgers en Goedhuys tot afgifte van het archief. Als pleiters voor de gedaagden traden op de advocaten Heemskerk en Heineken. Zij verwezen onder anderen naar de rechtsge leerde adviezen van de heeren De Geer, v. Bemmelen en Farncomde Sanders. Voor de eischers trad op de heer Moltzer. Een 18jarige knaap te's-Heer Arends- kerke zou met een oud geweer, dat geladen was, op vogels schieten. Het geweer sprong in stukken en een deel er van trof hem aan het hrofd. Zwaar gewond werd hij naar binnen gebracht; zijn toestand is niet zonder gevaar. Tot de St. Nicolaasverrassinge i van dit jaar behoorde voor een winkelier te Utrecht ook de omstandigheid, dat de vloer van zijn wel voorzien winkeltje, wegzonk en vaten met ingemaakte groenten, klompen, turf, hout, aardewerk, kruidenierswaren enz in den kelder terechtkwamen. Uit het door de justitie ingestelde onderzoek omtrent het leggen van balken over de rails nabij het station Heivoort, met het doel om den sneltrein van Brussel te laten ontsporen, is gebleken dat het ge- heele verhaal verzonnen was, met geen ander doel dan om den stationchef eene loffelijke vermelding voor buitengewonen dienstijver te bezorgen. Een ontzettend ongeval heeft Zondag te Pesth plaats gehad. Vijf officieren zaten met eenige andere personen, waaronder een kind van negen jaar, in een café Een der officieren richtte schertsend zijn revolver op het kind. het schot ging af en trof het in het hart. Onmiddellijk keerde de luitenant het wapen tegen zich zelf en overleed een uur later. Ouderdom van een Albatros. Op liet Engelschc schip Duchess of Argyill, be merkte men onlangs een zeer grooten al batros. Men meende aan den hals van den vocel een voorwerp te zien, dat veel had van een vijf-frank stuk. Men ving het dier door middel van een baak, waaraan een stuk varkensvleesch was bevestigd. Men bevond toen, dat het vreemde voorwerp een kompa«doosje was, hetwelk door drie sterke koperen draden aan den hals van den vo gel was vastgemaakt. Twee dezer draden waren versleten, en de doos zelf grijs-groeu van kleur geworden. Bij de opening bleek zij een stuk papier te bevatten, waarop niet inkt stond geschreven: gevangen den 8sten Mei 1848, door Ambrose Coham, van het Amerikaauscbe schip The Columbus. Men maakte daarna een nieuw doosje, waarin men het eerste plaatste en waarop men aanbracht den datum, waarop de vogel voor de tweede maal gevangen was. Daarna gaf men den vogel zijne vrjjheid terug, nadat men hem eerst gemeten en bevonden had, dat de vleugels eene span wijdte hadden van 3 M. 70. Dit zeldzame feit schijnt te bewijzen, dat het leven van een albatros de 50 jaar kan overschrijden. Naar luid van telegrammen uit Wee- nen heeft in de nabijheid van het Rumeen- sche slot Cotroceni eene groote dynamiet- ontploffitig plaats gehad in een aldaar zich bevindend magazijn. Het verbrijzelde lijk werd gevonden van den man, die de ontploffing had veroorzaakt. Overigens werd er niemand gekwetst. N. R. C. De schelmen die dezer dagen den post trein van Ostende naar Verviers bestalen, zijn herkend. Zij kunnen echter niet ge arresteerd worden, daar een Engelsche wet verbiedt in Engeland diefstallen te straffen die buiten Engeland gepleegd zijn. Ook in Belgie is men thans begonnen de briefmalen, die via Ostende aankomen, bij den doorvoer door een postbeambte te doen bewaken. Te Chicago reed een passagierstrein onder een over den weg gelagen brug, toen zich-op die brug juist een groot au ntal var kens bevonden, die naar de slachtplaatsen der firma Alberton werden vervoerd. Eens klaps bezweek de brug onder het gewicht van de dieren en al de varkens tuimelden op het dak van een waggon. Sommigen vielen er af en werden onder de wielen verpletterd, maar verscheidenen kwamen door het dak heen en midden onder de ontstelde passagiers terecht. Gelukkig werd geen der reizigers gekwetst. Karei Sturm, knecht in een slachters winkel te Berlijn, klom onlangs op een lad der, om worsten te krijgen, die aan stokken aan de zoldering hingen. Terwijl hij daar mede bezig was, stiet hij met zijne rechter elleboog tegen een haak die in den muur bevestigd was, en de pijn was oorzaak dat de man van de ladder viel; hij bleef echter aan den haak hangen. Door de zwaarte van zijn lichaam reet de haak den geheelen beneden-arm open, en schoot toen aan het begin der hand tus- schen de spieren door. De ongelukkige man zweefde tusschen hemel en aarde. Op het eerste geschreeuw om hulp waren reeds personen toegesneld, maar het ongeluk was helaas gebeurd. Sturm werd zoo spoedig mogelijk uit zijn vreeselijken toestand ver lost en met een rijtuig naar een hospitaal vervoerd. De kloekheid van den 22jarigen man was werkelijk bewonderenswaardig, want hij vertelde, niettegenstaaude hij af schuwelijke pijnen doorstond, kalm en be- daard hoe het onheil zich had toegedragen. Vervolg.) In ons vorig artikel wezen wij op het feit, dat ook voor onze landbouwers in den regel meer naar menschelijke dan naar goddelijke hulp wordt uitgezien. Mogen wij daarvoor thans een voorbeeld aanhalen. Van de Staats-commissie wordt door velen heil verwacht. Zij immers zal in deze dagen van achteruitgang verande ring, verbetering brengen. Is dit nu geen steunen op menschen? Wij voor ons ver wachten dan ook van deze commissie geen heil. Wij hadden liever gezien dat de Re geering ons voorgegaan ware met terug te keeren tot den God der vaderen en Zijne hulpe te doen inroepen. De wijze waarop dit had moeten geschieden laten wij in het midden, doch veroorloven ons te wijzen op de noodzakelijkheid van een algemeenen bededag in het voorjaar en een dankdag na den oogst, zooals die door sommige ge zindten gevierd wordt, uit te schrijven door de Regeering. Op de wenschelijkheid van i strenger toezicht op Zondagsrust en Zon dagsheiliging, en van de bevordering van liet christendom, in eiken kring, in huis en school en maatschappij, zoodat het volk leere wandelen in de vreeze des Heeren. Maar afgedacht van deze hoofdgrief en ons eens op zuiver menechelijk standpunt plaatsende, hebben wij tegen die commissie nog wel andere bezwaren. Wij dingen niets af op ieders sbekwaamheid en humaniteit Wij blijven van de personen af, doch kun nen niet «akten onze instemming te be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2