Storuiberichten. Tweede Kamer. Kerk- en Scliooluieuws. Landbouw, enz. Rechtszaken. het leven van disti trouwen vriend, en bracht in herinnering wat hij voor de ver- eeniging geweest is, en hoe hij ook in an dere betrekkingen was bemind geweest, daarbij wijzende op het schoorsteenstuk, dat in vergulde letters op mat-zwarten grond te lezen geelt: WED. J. DE RIDDER Vogel overleden 1885 J. C. DE RIDDER geboren 1843 lid 1860 secretaris 1865 vice-president 1871 eerelid 1873 overleden 1879 De ouders onder de aanwezige begun stigers wees hij op het voorbeeld van Me- jufvrouw de Ridder die haren zoon eene echt christelijke opvoeding gafen hem tot alle goed werk aanmoedigde, de leden ver maande hij zonen te zijn zoo als de Ridder er een was. Menige herinnering uit den ouden ver- eenigingstijd werd opgehaald, en met een paar voordrachten werd een der aange naamste avonden besloten. Behalve het Vereenigingshuis, door Excel sior onlangs te Amsterdam op de Keizers gracht geopend, zullen er in ons Vaderland weinig dergelijke gelegenheden te vinden zijn, zoo geriefelijk en net als dat, in welks bezit zich de genoemde Middelburgsche ver- eeniging verheugen mag. Worde er een ruim gebruik van gemaakt De gedrukte, zorgvuldig bewerkte catalo gus van de vereenigingsbibliotheek zal eerst daags voor leden en begunstigers verkrijg baar zijn. Mnzelen-epideinie, Goes. Sinds Maandag werden 11 nieuwe getallen aangegeven, zoodat het totaal aangetasten 735, herstel den 591 en overleden 15 bedraagt. Blijven dus in behandeling 125. In één huisgezin overleed gisteren het vierdt kind binnen eenige weken, hoewel niet rechtstreeks, aan deze ziekte. Zie advertentie. De heer L. Sampon, amanuensis aan ie H. B. S. te Goes, is als zoodanig benoemd te Groningen. G. C. De heer dr. N. J. F. Verschoor te Goes heett wegens hoogen leeftijd en na eene ruim 50jarige praktijk, Jeervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking van gemeente geneesheer. Ci) Te Middelburg schijnt een plan in overweging te zijn tot het oprichten van een coöperatieve slachterij. Kats. Dinsdag 11. is het elfde en Vrijdag d. a. v. het twaalfde en laatste stuk met succès aan den Calamiteusen Leendert-Abra- hampolder gezonken. Daaamedeisditgroote zinkwerk, behalve nog wat steenbestorting, afgeloopen en is er weder een kapitaal van omstreeks 1.0,000 gulden uitgegeven tot meerdere veilighaid van dien polder. En deze uitgaaf staat niet alleanvóór ruim twee jaar zijn twaalf kraagstukken gezet en zes dammen aangelegd en verleden jaar is er een flinke inlaagdijk aangebracht, wel een bewijs, dat hier een felle strijd tege i de zich steeds breeder baan zoekende Schel de wordt gestreden. Nieuwsbode Uit Wemeldinge wordt gemeld dat concessie is aangevraagd voor een tram van hier langs het kanaal naar Vlake. Deze tram 20u ook den bewoners van Schouwen en Duiveland kunnen ten goede komen.mits er een boot in de vaart gebracht worde van de Westerschelde op Zierikzee. De heer J. L. de Weille, ontvanger der belasting te Axel is op verzoek eervol ont slagen. Een grappenmaker heeft de lafheid gehad de Tweede Kamer beet te nemen, door haar een jtelegram te zenden, getee- kend door mevrouw Bulkley. Deze heeft daarvan terstond kennis gegeven. Dejustitie doet onderzoek. Te Colijnsplaat breiden de mazelen zich- nog sterk uit. Er zijn nog meer dan 300 lijders, Ook te Kapelle kwamen gevallen voor. Te Wdhelhelmiriadorp is het bij een geval gebleven. Te Terneuzen zijn nog 260 lijders in behandeling. Tot rapporteurs over het voorstel Schaeprnan tot wijziging van Art. 194 der Grondwet (het bekende onderwijs-artikel) zijn benoemd 4 liberalen (Mees, Rengers, de Ranitz en v. d. Kaaij) en 1 antirevolu tionair (Godin de Beaufort.) Het voorstel is over 't algemeen niet ongunstig ontvangen. De Standaard vreest echter voor verwerping, al komt haar het voorstel nog al aanneme lijk voor. De heer L. La ban heeft ontslag ge nomen als lid van den gemeenteraad van Ierseke. Tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arr. Middelburg voor de kantons Oostburg, Terneuzen en Hulst, standplaats Middelburg, is benoemd mr. C. Baart de la Faille, advokaat te Leeuwarden. Ook is de heer .1. J. v. d. Harst te Middelburg eervol ontslagen als plaatsvervangend lid van den geneeskundi gen raad van Zeeland. Aan de Tweede Kamer zijn eenige naturalisatie-ontwerpen aangeboden, o. a. een voor F. L. E. Muller, oesterhandelaar- te Ierseke. Vlissingen. Woensdag 11. had de her stemming plaats voor een lid van den gemeenteraad, ter voorziening in de vaca ture, door het ontslag nemen van den heer A. Koppejan Sr. ontstaan. Ingeleverd werden '192 stembriefjez, waarvan 7 van onwaarde. Herkozen werd de heer A. Koppejan Sr. (a) met 124 stemmen, terwijl op den heer G. J. Rekkers slechts 61 stem men werden uitgebracht. Indien de liberale kiesvereeniging «Plicht en Recht,» alhier, eenvoudig tot «opdoe.ken» besloot, zou haar gemis door niet velen worden betreurd, getuige het groote succes, dat zij gedurende den laatsten tijd met al hare candidaten behaalt Men schrijtt ons uit Ritthem: Voor omstreeks 50 jaar wandelde men bij laag water heel prettig langs het strand van het Fort Rarnmekens naar Vlissingen. Thans echter is er van dit strand, eenmaal door onzen Zeeuwscben dichter Bellamy bezongen, niet het minste spoor te ontdek ken. Ook hier wordt weer bewaarheid, dat de zee zich zoekt schadeloos te stellen, voor hetgeen men haar op eene of andere wijze ontneemt. Door het bedijken van enkele schorren en het leggen van twee dammen ten behoeve van den spoorweg door Zeeland van Vlissingen naar Bergen op Zoom, schij nen de golfstroomingen hare richting langs de Zuidkust van Walcheren genomen te hebben, en hebben ons alzoo vaa ons heer lijk strand beroofd. Op sommige plaatsen is de afneming zoo steik geweest, dat er van het Spaansche schip «de Amicos», dat vóór 3 jaar hier gestrand is, weldra niets meer te vinden was, daar het geheel in de diepte verdween. Het polderbestuur van Walcheren, zeker ook beducht voor verdere verwoestingen, van het Schelde water, heeft daarom dit jaar besloten eenige duizenden guldens op de begrooting uit te trekken tot versterking der zeewering aan het Zuiden van ons voormalig eiland, en meent dus door ver nieuwing van paal- en kramwerk, en door omstreeks zestig scheepsladingen steenglooi ing onzen alouden vijand in toom te kunnen houden. Gemelde verbeteringen, welke reeds een aanvang genomen hebben, worden uit gevoerd onder toezicht van den aannemer Quakkelaar te Vlissingen, die het werk voor ruim 22000 gulden heeft aangenomen. 8 December. Door den hevigen storm, die heden woedde, zijn er eenige gaten in den dijk geslagen. Do schade, daardoor aangebracht, is echter van geringe betee- kenis. Indien het springvloed geweest was, zouden de verwoestingen niet te berekenen zijn. 9 December. Bij onderzoek is gebleken, dat de schade door den storm veroorzaakt, niet zoo gering is als men wel dacht. Op eene lengte van 200 M. is het pas vernieuwde kramwerk weggeslagen, welke schade d#or den orkaan van heden nacht nog wel aan merkelijk zal vermeerderd zijn. Dat de hevige stormen der laatste dagen ongelukken zouden veroorzaken, was te voorzien. Het stoomschip Reval, van Riga naar Gent bestemd en geladen met vlas en lijnzaad, raakte Dinsdag avond op den Banjaard vast. De «Zeemeeuw» en de «Willem III» stoomden van Brouwershaven er heen, doch moesten onverrichter zake terugkeeren. Het bootsvolk is te Burgsluis binnengebracht. Het schip is verloren. Naar wij vernemen is het schip «de Volhardingschipper J. W. Zijlmans, geladen met steenkolen, van den heer F. te Goes, bij Ooltgensplaat gezonken. De Engelsche schoener Susan Viltory, gezagv. Pellard, van Antwerpen bestemd naar Londen, is met verlies van beide ankers te Vlissingen aangekomen. In hel Veersche gat is op de Vrouwen plaat gestrand de Belgische vischsloep «Ostende 3.» De bemanning is gered en naar Veere vertrokken, b 'halve de stuurman die ziehzelven gered had, zoodra het vaartuig stootte, en na in de duinen te hebben rondgezworven, zijn lotgenooten naar Veere gevolgd is. De schuit vvas voor de stranding tegen het lichtschip gestooten. Te Borssele is een sloep aangekomen, waarin zich schipper de Rouw uit Vlissingen bevond met zijn knecht. Hun schip, een tjalk rnet steen geladen, was in het kanaal van Terneuzen gezonken. Hier en daar te land beliepen enkele be woners eenige rnateriëele schadeo. a. is een in aanbouw zijnd paar huizen van den heer D. Klemkerk op de 's Heerhendriks- kinderen-barriére te Goes ingestort. Te Middelburg werd een schutting, te Nieuwland een ioods, te Arnemuiden een groepje boomen tegen den grond geworpen. Twee visschers uit Scharwoude, broeders, 25 en 19 jaar oud, hadden Woensdag hunne netten uit zee gehaald, toen door een ruk wind hun bootje omkantelde en zij in het gezicht van de kust den dood in de golven vonden. Het zelfde lot trof ook twee visschers uit Hoorn, vóórdat zij hunne netten hadden ingehaald. De Woensdag avond van Vlissingen naar Queenboro vertrokken mail toot Prins Hen drik arriveerde aldaar gisteren ochtend eerst te 9 u. 35 m., zijnde door den storm vertraagd. De gelijkertijd van Queenboro vertrokken mailboot WillemPrins van Oranje kwam daarentegen, ondanks den hevigen storm, gisteren ochtend intijds voor de gewone aansluiting te Vlissingen binnen. Veertien reizigers waren uithoofde van den storm te Queenboro achtergebleven. Gisteren morgen was er door den sterken wind een stuk zink losgeraakt aan het dak van een heerenhuis, te Haarlem. Een timmerman met zijn knecht zouden het herstellen. De timmerman zou in den winkel spijkers gaan halen en liet den knecht alleen op het dak. Deze werd door een rukwind van het dak geworpen. Per brancard naar het ziekenhuis verroerd, is hij terstond overleden. Volgens te Vlissingen ontvangen be richt, zitten aan de Rnitingen een stoom boot en een bark aan den grond. Sleep- booten zijn tot het verleenen van assistentie derwaarts vertrokken. De twee engelsche schooners, die te Rarnmekens aan den grond zaten, zijn resp. gisteren en heden op deze haven gesleept. De heden afgekomen Har- wichboot heeft de «Claud Hamilton» op sleeptouw genomen. Heden namiddag is alhier gearriveerd en in het droogdok gekomen, de engelsche stoom boot Spey, komende van Gent. Uit de laatste zittingen kunnen wij we gens plaatsgebrek slechts enkele mede dee lingen doen. De heer Kenchenius herinnerde den minister dat volgens het wetboek van strafrecht straf baar is de regeering die eenige bepaling der Grondwet veronacht zaamt. Hij vroeg of, uit vrees daarvoor, de minister niet geneigd was, de Kamer op het grondwettig getal te brengen. Hij riep den steun in van den heer Heldt, die tegenwoordig de leider der liberale partij is, blijkens het feit dat juist in zijn geest het kiesrechtariikel gewijzigd werd, en de libe ralen zich haasten het steeds met hem eens te zijn. Dat de kamer met 11 mannen als Heldt vermeerderd werd, moest noch hem, noch der liberale partij onverschillig zijn. Toen de meerderheid aan de rechterzijde was, vond de minister het voegzaam dat er nieuwe leden bij kwamen. Is dit nu niet meer zoo, nu de linkerzijdein de meerder heid is. Aan den minister van koloniën vroeg de heer K. maatregelen tot ontsmet ting tegen de beri-beri. In de avondzitting van gisteren voelde de heer Rutgers den minister aan den pols over de grensregeling tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amstel. De heer Schiuimel- penninck v. <1. Oye uit Goes nam het op voor het recht der homoeopathische genees kunde. Hij vroeg inlichtingen omtrent het afleveren van geneesmiddelen door ge- neesheeren in gemeenten waar apothekers wonen. Of de minister de wet zoo opvat dat een homoeopatisch geneesheer geen homoeopatische middelen mag afleveren. Kan dat niet, zegt spreker, dan wordt de homeopatische practijk onmogelijk en dat is onbillijk. In Pruisen is het afleveren van die mid delen wel geoorloofd. Daarom zou hij wil len weten of een geneesheer homoeopatische middelen gratis mag afleveren. Al wordt de homoeopathische geneeskunde hier te lande met spot bejegend, in het buitenland, zoodls Amerika, Italië, Frankrijk, vooral Pa rijs, Oostenrijk zijn daarentegen veel homo eopatische geneeskundigen. Hij citeerde een Fransch geschrift ten be- toogc dat men hier niet te doen heeft met eene soort van kwakzalverij, gelijk hij achter zich hoorde zeggen. De minister antwoordde dat de wet niet onderscheidt tusschen homoeopathische- en andere geneesmiddelen. Het bereiden van geneesmiddelen zonder daartoe bevoegd te zijn, is. behoudens ontheffing op plaatsen waar geen apothekers zijn, straf baar. De heer Sciiiniinelpenninok betreurde het zeer dat een homueopathisch geneesheer zijn prac tijk niet mag uitoefenen, ook al is hij even goed doctor als een ander.» Dit is de eerste stap op den weg al is hij niet bemoedigend. Nederland staat in vele opzichten achter bjj het buitenland. Toch mag de wakkere Goesche afgevaardigde hopen dat voor het nut der homoeopathische geneeswijze de oogen zullen opengaan, waai' net nog niet bewezen recht der inenting van Pasteur, c. s. nu reeds door zoovele Nederlandsche ka merleden wordt aangebeden. Ned. Hei'v. Kerk. Beroepente Breedevoort, J. A. v. Boven, te en VV. Souburgte Oudelande, ds. D. Wielinga te Kruimngen. De Synode heeft het vonnis van den Amsterdamschen Kerkeraad bevestigd en de predikanten voor immer uit hunne bediéning ontzet. Voor- en tegenstanders^ zullen deze tjjding zeker wel niet huivering gelezen hebben. Wij ontvangen bericht, dat de kerke raad der Gerelormeerde kerk te Anjum het synodale juk heeft afgeworpen en de Dord- sche kerkorde van 1618 heeft aangenomen. Hij gat hiervan kennis aan Z. M. den Koning. Standaard. De heer v. d. Putte van Vlissingen is niet te Middelburg, maar te Domburg tot hoofdonderwijzer benoemd. De heer A. R. Vermeulen te Middelburg, verkreeg acte gymnastiek, M. O. En Mej. S. van Boven te Midelburgactehandteekenen. Ellewoutsdijk. In de Ned. Herv. kerk, zijn herkozen tot notabelen, P. Geense met 36 en P. Stouten met 35 stemmen en tot kerkvoogd A. Mol, Johz. welke die benoeming heett aangenomen. De heer A. B. H. Funke van Oost burg heeft dejbenoeminglot hoofdonderwijzer aan de school met den Bijbel te «de Lemmer» aangenomen. fruwiiBi li fuiMWiBiiwiiifiw mnmrrTn Als een bewijs hoe treurig het met den landbouw op Java gesteld is, diene dat volgens de Locomotief het land «Golle» te Salatiga, getaxeerd op f 118,000 onlangs bij openbare veiling opbracht f490. Voor dit bedrag werd de boekhandelaar Bisschop te Samarang eigenaar. Dat het den erfpachters niet beter gaat, blijkt uit het bericht in het Bataviaasch Handelsblad, dat drie perceelen, gezamenlijk groot 1283 bouws, waarvan een in Rembang en twee in de Preanger, aan de Regeering worden teruggegeven. Deze perceelen zegt het Vaderland, openen de rij, want het is te voorzien, dat spoedig meer zullen volgen. De Belgische schipper, die zich schuldig maakte aan diefstal van een gedeelte eener lading tarwe, hem van Antwerpen naar Goes ten vervoer toevertrouwd, werd gis teren door liet gerechtshof te 's-Gravenhage tot tweemaandenjgevangenisstraf veroordeeld. In zijne daarna gehouden correctioneele terechtzitting nam het hof kennis van het appèl van een vonnis der rechtbank te Mid delburg, ingesteld door een schipper uit Ierseke, waarbij dezen eene maand gevan genisstraf is opgelegd wegens mishandeling van den gemeenteveldwachter, die op ver zoek van de vrouw van bekl. in diens woning was gekomen om haar te bescher men tegen de mishandeling welke zij van haren man, die in kenneüjken staat van dronkenschap verkeerde en het huisraad stuk sloe ontkende dediger, burg, di< veroordee van den en gedag.» behandelde veldwachtei zijner bed voegdheid in twee wachter arrestatie Hij ineen die vragei worden vernietigin rechtsvervc Adv.-gei redeneerin eenigen. wat hem gedaan requisitoir vonnis. Deze makkelijk ter, evenals is. De Testam rit gang, dus sloten gehi derwerp van de tekst om of Gezangi eindeljjk begin of gezongen in de kei lukkig. kinderlijke zich aan van leersto tisch inger de kennisn Memo aan de Herv. en zevi Ansteri Onvern ste, helaa om ten van alles hen heeft een de rechters waarbij zijn die voor de op welke en daar bevooroord nigen kun met de eens zjj vele rede Gi Om meldt m De justit uit Sta\ Maar tens hebben mensche.iü». lijk is i voorwerpen mogelijk nen.Uit dat op 1 het 7 M3. Oost-Vlaai in gezelsc! Zij waren te gaan te doen zulk een geboet, Roompot Jea Arnh. Zij zal De dief te voor den hij gedee drank

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2