lAS CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1886. No. 21. Zaterdag II December. Eerste Jaargang. WILDE. 1887. no 6 7. -it LAKE. .GO Ct. per Ons. P. DH UI J, elde VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. Dhuy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE* ibbst** c"e z'c'1 met 1 ^a~ Kiestabel. tdienst lienst. Buitenland. Binnenland. ZEEUW, J* 5? it. GOES. uitnemend fraai 'deele van het ten geschenke Koninkrijk. i t g e v e r. >t om te gelooven, onderzoek in is ge- Pillen en Zalf saara grondregel rusten, )or de ondersteuning i, de vrouwen eigen in elk gestel, liet zij gematigd klimaat, iij hebben herhaalde an streek afgeraakt leze de gewone art- en voorgeschreven len; nog meer vol- ziekte volkomen en rdt. u. m. u. m. 3 1,30 3,30 Woensd. en Zat.. 7,30 2,20 10,30 11,— 7 - door 30 7,25 ,42 7,36 ,49 7,43 ,2 7,56 ,12 8,5 ,23 8,13 ,30 8,20 ,36 8,25 ,47 8,35 ,54 8,42 ,7 9,3 ,17 9,13 ,29 9,25 ,38 9,34 ,5 9,45 ,7 10,50 ,34 11,12 ,44 11,20 it daartoe de te Vlissisgan 2,50 12,30 1, elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,027a UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. jscourant gratis.) iiPUs» nuari op ons blad abon- neeren ontvangen de in dit kwartaal nog verschijnende nummers gratis. IJ K S vm.6 en 9, nam. 3 u. .40, nam. 12 en 4.36. vin. 7,15ennm. 1.15. iddellijk na aankomst - u. en 5,36 u. nam. en naar het Spoor den. De regeering heeft een kiestabel gevoegd bij haar ontwerp tot grondwetswijziging. Volgens deze tabel zal de provincie Zeeland 5 hoofdkiesdistricten bevatten, te weten Middelburg, Oostburg, Goes, Hontenisse en Zierikzee, die elk één lid zullen kiezen. Het hoofdkiesdistrict Middelburg zal be staan uit: Middelburg, Vlissingen, Veere, Oostkapelle, Domburg, Vrouwepolder, Se- rooskerke, Aagtekerke, Grijpskerke, Wets- kapelle, St. Laurens, Meliskerke, Zoutelande, Biggekerke, Oost- en West-Souburg, Kou- dekerke, Ritthem en Nieuw- en St. Joos- land Het hoofdkiesdistrict Oostburg uitCad- zand, Retranchement, Zuidzande, Sluis, Aar- j den burg, Eede, St. Kruis, Oostbutg, Wa terlandkerkje, IJzendijke, Breskens, Groede, Nieuwvliet, Schoondijke, Hoofdplaat, Biervliet, Terneuzen, Hoek, Philippine, Westdorpe, ;Zaamslag, Sas van Gend en Axel. IHet hoofdkiesdistrict Goes uitGoes, Arnemuiden, 's Heer Arendskerke, 's Heer Abtskerke, Wolfertsdijk, Heinkenszand, 's Gravenpolder, Kattendijke, Kloetinge, We- meldinge, Wissekerke, Colijnsplaat, Oortgene, Kats, Tholen, Oud-Vossemeer, Poortvliet, St. Annaland, Stavenisse, St. Maartensdijk, Scherpenisse en St. Philipsland. Het hoofdkiesdistrict Hontenisse uit Hon tenisse, Overslag, Zuiddorpe, Koewacht, Boschkappelle, Hulst, Clinge, St. Janstoen, Stoppeldijk, Hengstdijk, Graauw en Lan- gendam, Ossenisse, Rilland-Bath, Waarde, Schore, Kruiningen, Krabbendijke, Yerseke, iKapelle, Borsele, Driewegen, Nisse, Ove- zande, Hoedekenskerke, 's Heerenhoek, Ou- delande, Ellewoutsdijk en Baarland. Het hoofdkiesdistrict Zierikzee uit: Zie rikzee, Haamstede, Noordwelle, Renesse, Serooskerke, Burgh, Eikerzee, Ellemeet, Brouwershaven, Zonnemaire, Duivendijke, Kerkwerve, Noordgouwe, Dreischor, Ooster- land, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Bruinisse, Goedereede, Ouddorp, Stellendam, Dirksland, Melissant, Middelharnis, "Sommelsdijk, Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Herkingen. Mogen wij ons op deze nieuwe tabel, voor wat Zeeland aanbelangt, voorloopigde volgende bescheidene opmerkingen veroor loven. lo. Het is een stap in de goede richting te noemen dat voor Zeeland althans het stelsel van dubbele districten is losgelaten. Bij de jongste verkiezing te MiddelburD waren er eventjes over de 1300 kiezers die liberaal geregeerd wilden wordenen bijna 1300 kiezers die den heer Keuchenius gaarne gekozen zagen" Nu zenden die 1300 kie zers twee mannen naar de Kamer, en die 1250 nul. Dit is een onrecht, wat bij de indeeling in enkele districten wel niet wordt weggenomen, maar toch minder stuit. Of een tabel, waarbij ook aan :de minderheden gedacht werd, niet beter, niet billijker ware geweest, laten wij thans inj het midden. ,v samenstelling van het hoofdkies district Goes, is naar onze bescheiden mee ting niet gelukkig. Dat Arnemuiden, als eenling van hare Walchersche zusteren af gescheurd, bij het Bevelandsch-Toolsch-Flip- landsch gezelschap gevoegd wordt, is alleen met een beroep op art 77 der grondwet (1) te verdedigen. Een andere vraag is het echter, of het practisch is een stuk van Z. Beveland af te scheuren en bij het nieuwe district Hontenisse te voegen. Kon nu niet Z. Beveland in zijn geheel tot een hoofdkies district Goes vereenigd worden, terwijl dan Tholen met St. Filipsland bij Schouwen ge voegd werd Practisch gemak biedt de vereeniging van Filipsland met Goes al even weinig als die van b. v. Ierseke met Hon tenisse, en die van Dirksland met Zierikzee. 3o. Het nieuwe hoofdkiesdistrict Honte nisse heeft met het oude Zierikzee de onmoge- lijke samenvoeging van wat niet bij elkaar behoort gemeen. De Westerschelde vormt zeker wel geen band tusschen de twaalf dorpen om Hontenisse en de zestien uit Z. Beveland. Evenmin behoorde Goeree met Overflakkee bij Zierikzee gevoegd te zij o. Moet er bij de indeeling in kiesdis tricten toch niet een weinig ook op over eenkomstige belangen gelet worden De kiezers van Flakkée hebben nooit hunne inlijving bg Schouwen toegejuicht, en de practische Zuid-Bevelandsche landbouwer, die weet dat tijd geld is, zal zich met het denkbeeld, kiezer van Hontenisse te zijn, niet dan zeer langzaam verzoenen. 4o. De tabel bestendigt voor wat Zie rikzee betreft, het schandelijke onrecht dat den Flakkeeënaars werd aangedaan, toen liberalistische districtverknipping hun eiland van het district Dordrecht afsneed en big het liberale Zierikzee voegde. Eene ver knipping, die thans zelfs het nageslacht van Thorbecke zal moeten afkeuren. Eene ver knipping, waardoor de antirevolutionair Bichon v. IJselmonde zijn zetel verloor, Dordrecht geliberaliseerd werd en de meest antirevolutionaire stemmen van de Flak- keesche kiezers, door vereeniging met het toen reeds overwegend liberaal-gezinde Schouwen en Duiveland, onschadelijk wer den gemaakt. 5o. Dat door deze indeeling Zeeland in zijne meerderheid evenals nu liberaal zal vertegenwoordigd worden, mag veilig ge zegd worden. Zijn onze inlichtingen juist, dan kon Goes zijne bekwame vertegen woordigers Lohman en Schimmelpenninck er wel eens bij verliezen. Niemand ver- denke echter den minister, al is hij een erkend vaardig knipper, dat dergelijke ver moedens bij de samenstelling zijner kiesta bel, voor wat Zeeland betreft, hebben voor gezeten. (1) Art 77 der Grondwet luidt: Het leden der Tweede Kamer wordt bepaald, naar de be volking, voor iedere 45000 één. Het vasten. Met zeer groote belangstelling werd on langs geschreven over het vasten, dertig dagen lang, door Sj/\ci. Thans neemt Mer- latti de proef voor vijftig dagen. Zonder nu op de winsten te willen af dingen, die in zekere tijdsomstandigheden, uit deze proefnemingen kunnen verkregen worden, gelooven we toch dat het goede doel de proefnemingen niet heiligt. Het is, o. i., God verzoeken. M. a. w., zonder noodzaak zijn leven wagen. Het wordt daarom tijd dat er ook eens gewaarschuwd, ja dat er een heilig protest tegen aangeteekeDd wordt. Want hebben zeer vele Bladen, door op de mogelijke win sten er van te wijzen, het aangemoedigd, zou het dan nu geen tijd werden, dat zij er tegen waarschuwen met het oog daarop, dat het de gezondheid en het leven zou kunnen kosten? V Vrome onzin. De afkeer voor de fijnen is toch ook in Middelburg zoo groot! Een inzender inde Middelburgsche had heel wat te zeggen over eene advertentie, waarin dezer dagen van een aanstaand koperen feest gesproken werd. Daar stond o. a. in: «Zoo de Heere wil en wij leven.» Ook werd er in ge sproken van «den God van alle genade.» Dit nu is volgens dien inzender «vrome onzin.» Hij zegt er van: «Menschen van werkelijk vromen zin moeten, dunkt mij, van zulke bombasterjj een afkeer hebben.» Menschen van werkelijk vromen zin Zooals bijvoorbeeld deze vrome inzender met zijn dunkt mijl Nu is wel geen enkele redactie verant woordelijk voor ingezonden stukken. Doch voor bovenbedoeld snorkend geschrijf is de redactie der Middelburgsche wel degelijk aansprakelijk, wijl zij er nog eene noot aan toevoegt. In die noot spreekt zij van overlijdensannonces die alle denzelfden vorm hebben en blijkbaar door een lijkdienaar worden opgesteld. En dan eindigt zij iiMen kan daarnaar de oprechtheid en welgemeendheid van zulke verzekeringen afmeten Nu lazen wij in diezelfde Middelburgsche, op de volgende pagina twee treffende doods berichten. Een bedroefde weduwe en diep verslagen ouders melden daarin het over lijden van den jeugdigenzendeling v.Splunder. Eilieve, trilde er nu in het hart van den redacteur der Middelburgsche nog niet zoo weinig medegevoel met de eveneens «fijne» diepbedroefde stellers van deze «overlijdens- annonce,» dat hij zijn onaandoenlijk, bijna verdachtmakend geschrijf niet nog één dag kon achterhouden? De «fijne» lezers van de Middelburgsche weten nu, als zij een «vrome» advertentie aan dat blad inzenden, hoe daar over die vroomheid misschien gedacht wordt. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. O Wij onderstreepen. Plaatsgebrek noopt ons slechts aan te stippen. Over 't algemeen nemen wij waar: wrijving tusschen de volken onderling en tweespalt in eigen boezem. In België, waar het clericale ministerie niet met algemeenen dienstplicht is ingenomen, wordt het door den onafhankelijken afgevaardigde voor Brussel, graaf d'Oultremont, geprest de wet tot afschaffing der plaatsvervanging te aan vaarden, die door de meerderheid niet wordt gewenscht, maar ter wille van het partij verband zal worden aangenomen. Het zedelijk overwicht der partij kreeg een gevoeligen knak door den moord van Van der Smissen, onafhankelijk afgevaar digde voor Brussel, maar te vreezen is dat zijn ambtgenoot, die algemeenen dienstplicht begeerde, aan de clericale meerderheid den doodsteek geeft, w; t wij voor België niet wenschen. In Frankrijk moest de minister de Frey- cinet het ook al van zijne vrienden hebben. Hij, de blinde volgeling van wijlen Gam- betta, de eerzuchtige bestrijder van vroegere regeeringen, moest na een kortstondig mi- nistriëel leven van één jaar, door de hand van zijne radicale vrienden sneven. Hg trad af om een door de rechterzijde en de radicalen doorgedreven amendement van zeer ondergeschikt belang. Daarom alleen De kwestie zat vrij wat dieper. Daar was geen samenwerking tusschen de partgen meer mogelijk. Hij deed wijs dat hij heen ging. Zijn minister van onderwgs zal een nieuw kabinet vormen. Rusland blijft nog altijd de spookgestalte die Europa schrik aanjaagt. Het keert zich meer en meer van Duischland af en wendt zich lachend tot Frankrijk. Wel is het zachter gestemd jegens Bulgarge, maar dewijl dit verweesde land geen prins van Mingrelië tot vorst verlangt, zal deze zachte stemming ook al niet van langen duur zijn. Duitschland, gedachtig aan de spreuk «Die den vrede wil, wapent zich ten oorlog,» heeft een aanmerkelijke verhooging van het oorlogsbudget voorgesteld, door Moltke verdedigd en door Oostenrgk afgekeurd. Op 't oogenblik is de toenadering tusschen Duitschland en de overige groote mogend heden zeer gering, wg zullen er het beste van hopen. Ook Denemarken, waar Kamer en Re- lang als kat en hond tegen elkander over stonden, begint zich meer te wapenen. Denken wij daarbij aan iiet wakkerschud- dend woord van Claudius aan de Neder landers, en aan de vele inwendige ver deeldheden, dan kunnen wij niet anders dan de almachtige Hand bewonderen die den krater dicht houdt, en Europa's vulka- nischen bodem vooralsnog voor uitbarstingen vrijwaart. Middelburg. Donderdagavond is de ge restaureerde achterzaal in het Vereen igings- huis in gebruik genomen. Dit lokaal was toen liet huis ten dienste der Chr. Jong. Vereen. Rom. I 16a werd aangekocht het netste en bleef onveranderd. Sinds was het door gedurig gebruik en door het al lengs verfraaien der andere lokalen tot het minste geworden. Eene erf making van Mejufvr. Wed. de Ridder, wier zoon jaren lang aan de vereeniging verbonden was, stelde de commissie voor lokaliteit in staat de gewenschte verbeteringen aan te brengen. De vloer, twee treden hooger, werd ver nieuwd en gelgk met dien der voorzaal ge bracht, de antieke schoorsteen werd ver maakt, eene kast geschikt gemaakt tot berging van opvouwbare zondagschoolban ken, de zoldering geplafonneerd enz. Tot algemeene tevredenheid werd het timmerwerk verricht door den heer J. P. Akkerman, het schilderwerk door de firma Sterk en zoon. Tot het houden van voordrachten en le zingen vormen de beide benedenvertrekken nu een geschikt geheel. De samenkomst van Donderdagavond werd geopend door den eerevoorzitter, den heer W. J. J; Koole. De heer J. C. van Vlaan deren, die de vereeniging in verschillende betrekkingen diende en persoonlijk met den heer de Ridder nauw bevriend was, schetste

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 1