WEILAND, OPENBARE VERKOOPING. 42,000 puik aangeslagen OESTERPANNEN, 40,000 Oesters Ie soort en 80,000 2e Openbare verkooping openbaar verkoopen: Schetsen uit Den Haag. Laatste en Telegrafische berichten. Ingezonden Stukken. Overzicht van Verkoopiiiffen enz. Burgerlijke Stand. Graanmarkten. Veemarkt. advërteniïèn: Vrijdag 10 December 1886, op Dinsdag- 14 December 1886, Woensdag 15 December 1886, Zaterdagmorgen zouden te Arnhem drie dieven terecht staan wegens het stelen van vee in een weide. Een van hen, onder geleide van rijksveldwachters, was toevallig hardlooper van beroep. Bij het gebouw cekomen, keerde hij zich eensklaps om en |jl,je weg. De veldwachters konden hem niet inhalen en nog is de man niet ingehaald Te Laren (in Groningen) is iemand door eene koe gedood. De man had de koe voor eene kar gespannen en daar het dier onwillig was, had hij het mishandeld, waarop het in angst of woede hem met zulk een kracht tegen den muur stiet, dat hij eenige uren later aan de gevolgen stierf. Ook Dokknm heett thans eene hon derdjarige. De weduwe Vlint aldaar vierde Zaterdag haren honderdsten verjaardag. De ramp te Durham, door ons Zater dag meegedeeld, was nog erger dan wij dachten. Er zijn namelijk nog twintig mijn werkers bedolven, die waarschijnlijk allen omgekomen zijn. Te Santander in Portugal is een wijn handelaar uit Malaga overleden, die aan zijn vermogen een vreemde bestemming heelt gegeven; de jaarlijksche rente, een 6000 duro's, moeten besteed worden voor de bruidschat van vier arme meisjes. Dezen echter moeten luidens testamentaire be schikking boven de dertig jaar oud en leelijk zijn. Wie dit laatste zal uitmaken, staat in het testament niet vermeld! Uit Rome wordt aan de Wiener Allg. Ztg. eene gebeurtenis geschreven, die her innert aan de verhalen uit Duizend en een nacht. In Sorre d'Annunziata deden twee boschwachters een even merkwaardige als gelukkige ontdekking. Op een van hun tochten door het gebergte gingen zij eens op een rotsblok zitten om te rusten. Maar wie beschrijft hun ontzetting, toen dit rots blok langzaam begint te zakken en zij neer komen in een grot, waar hun verbaasde blik zes kisten en verschillende zakken waarneemt. Nog grooter werd hun verwondering toen zjj de kisten met goud en de zakken met kostbare waren gevuld vonden. Nadat zij met moeite den uitgang der grot hadden gevonden, haastten zij zich naar de over heid om verslag van hun ontdekking te doen. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de grot de oorraadskamer van een wijd vertakte rooverbende was. Men vond zells een lijst van de leden der bende 150 man groot. In de geheele provincie werden dientengevolge vele perso nen gearresteerd, waaronder aanzienlijke kooplieden. M. C. In de «Standaard» van 3 November lees ik: «Het gedenkteeken van Napoleon I door den bliksem getroffen.» Neen, waarde lezer, meen niet, dat ik yoorbijzie, hoe in datzelfde bericht ook te lezen stond, dat de kerk daar ter plaatse een gelijk lot onderging. Ik weet het wel, dat ik uit dit feit alleen niets hoegenaamd bewijzen kan tegen Napoleon of ook tegen de revolutie, die hij vertegenwoordigt. Het zijn niet slechts gedenkteekenen der onge rechtigheid, niet slechts schouwburgen, niet slechts zondige plaatsen, maar het zijn evengoed bedehuizen en Gode gevallige stichtingen, die door de hand des Heeren getroffen worden. Het bovengemelde feit is mij dan ook slechts eene aanleiding tot denken en tot schrijven, niets meer. Er bestaat eene zonde der gedachte, die ik in 't licht stellen en bestrijden wil, Gods vuur dan heeft het gedenkteeken van Napoleon I getroffen. Daargelaten nu, of dit als bewijs gelden mag tegen dien man, schijnt mij dit feit een Goddelijk pro test tegen de- vereering, welke der nage dachtenis van dien man te beurt valt. Het bevreemde toch niemand, dat ik deze zaak op deze plaats ter sprake breng. Het is eene droeve en beschamende waarheid, dat Napoleon in vele kringen vereerd en verdedigd wordt, kringen, waar men dit vaak het allerminst verwachten zou. En daartegen nu kom ik op. Het getuigt zeer zeker van eene niet ge ringe mate van oppervlakkigheid, dat deze man op het vleiendst benoemd en betiteld wordt, en dat onder lieden, die nog wel beweren christelijk te zijn en christelijke beginselen te zijn toegedaan. Vooral onder zoogenaamde christelijke jongelieden, ook onder jonge christelijke onderwijzers hoort men van dien man spreken als van eene krachtige, majestueuse, eerbiedwaardige fi Op Corsica. guur, waarop de historie trotsch behoort te wezen en de nakomelingschap met eer bied staren mag. Ik noem dit oppervlakkigheid en terecht. Men weet niet, wien men roemt en kent den man niet, dien men eerbiedigt. Wie is hij Wat anders dan een man, onbruikbaar voor ieder hooger en edeler beginsel. Bruikbaar slechts voor die soort van be ginselloosheid, die zelfzucht heet. Het laagste, het platste, het meest naakte egoïsme werd zijn leven lang door hem gehuldigd. De liefde was aan dat koude, meedoo- genlooze hart ten eenenmale vreemd. Hij strafte om eigen voordeel, beloonde uit berekening. Wie hem slaafs gehoorzaamde kreeg een pluimpje als een schooljongen; wie zich tegen zijn wil dorst verzetten, werd getrapt als een hond. De volkeren waren hem als marioncLten om zijn kermisroem te verbreiden en ko ninkrijken waren hem verguldsel op den hoed en gouden ornamenten op de mouwen. Hij was een reusachtig athleet, dien nie mand aandorst, een Goliat, waarvoor nog geeu David gevonden werd, een «zwarte man» om er de kinderen mee naar bed te jagen. Ziedaar in eenige trekken het grof zin nelijk karakter van den man, die door een even zinnelijk en zedeloos nageslacht als een won ier wordt aangegaapt, maar waar van ieder christen, in wiens hart het licht van Gods oneindige liefde door genade schijnen mag, zich met walgi g afkeert. Heb ik te veel gezegd, waar ik de ver eering van Napoleon I oppervlakkigheid noem, vooral, als men die aantreft bij lieden, die zich christenen noemen? En dit gebeurt toch. O, dat het niet erger naam dan opper vlakkigheid verdiene Ik wil ten slotte wijzen op een ander figuur der wereldgeschiedenis. Lijnrecht tegenover dezen geweldenaar uit Belials geslacht, stel ik den Held uit Juda's stam. Jezus Christus, het middelpunt der we- reid-historie staat daar als de onbegrensde, onbaatzuchtige Liefde. Hij had geen gedaante of heerlijkheid. De voseen hebbeu holen en de vogelen des hemels nesten, maar voor Hem geen plaats der ruste voor het moede hoofd De kroon, die Hem slechts sieren kan is gevlochten uit vinnige doornen en zijn kleed bevlekt door eigen bloed. Maar Hij heeft het geenen roof geacht Gode evengelijk te zijn en het is Zijn on betwistbaar recht, wanneer Hij spreekt „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde Knielt Nomen. Benoemd tot hoofdonderwijzer aan een der openbare scholen te Middelburg de heer G. v. d Putte, waarnemend hoofd te Oost- Souburg. TWEEDE KAMER. De voorzitter opent heden de vergadering te half 2. Een amendement waarbij be paald wordt dat het Openbaar Ministerie aan de deurwaarders de dagvaardingen en beteekening van vonnissen in strafzaken kan overlaten wordt aangenomen met 38 tegen 26 stemmen, RECHTSZAKEN. De conclusie van het Openbaar Ministerie van den Hoogen Raad luidt tot verwerping van de voorziening in het cassatie-beroep van den socialist Belderok (aanplakken van op roerige biljetten). Buiten verantwoordelijkheid derRedactie. Mijnheer de Redacteur! Zonder nu altijd verband te willen zoeken tusschen twee gelijktijdige gebeurtenissen, wil ik u toch mededeelen, wat mij in de laatste dagen zoo is opgevallen, toen ik ken nis nam van het feit, dat het Bestuur der chr. school, Wijngaardstraat andermaal be leefd geweigerd heeft die school te sluiten. Ik heb namelijk van goed ingelichte zijde vernomen dat sedert het sluiten van de openbare scholen alhier, van de leerlingen der chr. school slechts vijf kinderen uit een gezamenlijk getal van vier huisgezinnen door de mazelen werden aangetast. Tevens dat sedert de laatste mitnoodiging van j den ste delijken raad de mazelen zeer zijn afgeno men, en het aantal schoolgaande kinderen op die school met 50% is vermeerderd. Hierin zou dan eene les liggen voor hen, die zoo vaak dwepen met de statistiek terwijl de maatregel van den gemeenteraad sluiting der schalen op het standpunt van die statistici behoorde afgekeurd en die van de christelijke school behoorde toegejuicht te worden. Mogen bei Ie partijen voortaan immer van het nemen van soortgelijke maatregelen verschoond blijven. Goes, 5 Dec. '86. F. Dinsdag 7 December. Roes, 7 uur 's avonds, in «het Wapen van Zeeland», door Notaris Mulock Houwer een Woon- en Winkelhuis en Erf, staande aan de Langevorststraat, C 212 (Even J. Schouwenburg). Woensdag 8 December. Krabbendijke, 5 uur 's middags, in de herberg van Krijger, door Notaris Mulock Houwer: een Woonhuis, Schuur, Erf en Tuin, groot 21,40 Are en een Boomgaard, alles van wijleu L. J. Eijbaard. Donderdag 9 December. Krabbendijke, halt 10 's morgens, aan het sterfhuis van Eijbaard, door Notaris Mulock Houwer: Meubelen en Huisraad en daarna in de herberg van Krijger: Gouden en Zil veren Werken. Ierseke, 10 uur 's morgens, bij H. Okkerse, door Notaris Prins: een geheele Winkel voorraad: Porselein, Glas- en Aardewerk, Lampen, enz. Orezand, 11 uur 's morgens, in de herberg van wed. Rijk, door Notaris Liebert: een Hoefje in de gemeente Oudelandemet Boomgaard en Bouwland, 1,98,90 Heet. Vrjjdag 10 December. Roes, in «het Wapen van Zeeland», voor de erven Schouwenburg, 10 uur's morgens, door Notaris Mulock HouwerMeubelen, Bedden, Winkelgoederen, Kaas, Kruiwagen, Korven, Kisten enz., en om 6 uur's avonds Timmermansgereedschap. Zaterdag 11 December. Middelburg, op de buitenplaats «Welge legen», 10 uur 's morgens, door Notaris Verhulst: Olmen, Esschen, Kastanjes en Populieren. Hoedckenskerke, bij M. Paauwe, 10 uur 's morgens, door Notaris Prinso. a. 2 Werk paarden, 1 Wagen op ijzeren Assen, 1 Kap- wagen, 1 Sleep, 1 Sleebord, 1 eiken Rolblok, Eggen, Ploegen, bossen Kanthooi, Haver- stroo, Paardentuig en Planken. Nieuw- en St.-Joosland, 2 uur 's namid dags, door Notaris Woutersen, in de herberg «de Roode Leeuw»een Woonhuis, met Wagenmakers-werkplaats, Erf en Tuin, op het dorp Nieuwland, A 94, groot 1,68 Are. Te zien Vrijdag van 1012 en 24 ure. Van 2 6 Dec. '86. Goes. Ondertrouwd: Geene. GehuwdCornelis de Bad 26 j. jm. van Wilhelminadorp met Johanna Cornelia Moer man 25 j. jd.te Goes. GeborenJan Paulus z. v. JP. Maartense en C. M. de Pan. Maria Jacoba d. v. C. Pieper en C. Vertregt. Reineco d. v. R. Scheele en H. C. Hoogvliet. Overleder.Johanna Gerritse 53 j. gehuwd met Cornelis Schrijver. Van 2—5 Dec. '86. Middelburg OndertrouwdJ. Klaaysen jm. 23 j. met M. P. Geldof wed. 37 j. GetrouwdGeene. Bevallen M. Listing geb. Kroeneig z, C. J. A. M. Lahz gob. v. Heume d. C. S. van der Klip geb. Bos z. Overleden E. J. van Loo 3 m. d. L. P. A. Willems 7 m d. Per Telegraaf. Rotterdam, 7 December 1886. was ruim prijshoudend. Gerst en haver 10. Canariezaad 25 ct. lager. De overige artikelen onveranderd. Nieuwe Tarwe (beste) f6,90 f 7,40 id. (mindere) -6,- - 6,70 Rogge -4,70 - 5,50 Nieuwe Wintergirst -3,90 - 4,80 Nieuwe Zomergerst -3,60 - 4,60 Nieuwe Haver -2,40 - 3.40 Paardeboonen -6,- - 6,40 Duivenboonen -6,50 - 7- Nieuwe Blauwe Erwten -7,55 - 8,50 Bruine Boonen -9,50 -10.50 Witte -8,25 - 9,50 Kanariezaad. -8,25 -10,25 Koolzaad -7,75 - 8,25 Axel, 4 Dec. '86. Ruime aanvoer. Jarige Tarwe ffNieuwe Tarwe f8,25 a f8,50. Rogge f 6,50 a f6,75 Wintergerst f7,00 a f7,50. Zomergerst niet aangevoerd. Haver f6,00 f6,25, Erwten f 8,00 a f 8,75. Paardeboonen f 7,25 a f7,50. Alles per 100 Kilo. Rotterdam, 6 Dec. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 149 Runderen. 42 Kalveren, 1257 Schapen of Lammeren. 568 Varkens en 3 geiten. De prijzen waren als volgt Runderen lste qual. 70 cent. 2e qual. 65, 3e qual. 60 cent. Kalveren lste qual. 90 c., 2e qual. 80 cent. Schapen lste qual. 55 c., 2e qual. 50 c., alles per kilo; Varkens lste qual. 21 c.2e qual, 20 c., 3e qual. 19 c. Licht soort 20 c. per Va kilo. VLAS. Rotterdam, 6 December '86. Er was helen aangevoerd 41820 steen. De handel in dit artikel was slap. AARDAPPELEN. Spuische Jammen f3,a f3,30 Geld. blauwe »2,40 Champions»2,30 »2,50 Zeeuwsche blauwe »2,»2,40 Overmaasche Jammen 3,25 3,50 Flakkeesche3,3.30 Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden, mijn ge liefde echtgenoot en der kinderen zorgdra gende vader GILLES GESCHIERE, in den ouderdom van ruim 55 jaren. Allen die den overledene gekend hebben, kunnen beseffen wat wij in hem verliezen. De Heere sterke en trooste ons in dezen moeilijken weg. hieuwdorp, 28 Nov. 1886. De Wed. G. GESCHIERE Geb. Janse. De Notaris PILAAR zal op des namiddags ten 1 uur, te Ierseke, in de herberg bij J Harthoorn, verkoopen: waarvan 37,000 liggen op perceel 72 in het Windgat en 5000 op perceel 50 in den Ooitasch. VOORTS: liggende in den put Oosterschelde te We- meldinge. Aanwijzing geschiedt door J. VAN DE STEL te Wemëldinge en W. VAN DEN BERGE te Krabbendijke. Monsters zullen voorhanden zijn. des middags te half een ure, bij wed. Rijk aan het station te Goes, van 4 Werkpaaiden, 2 Kalf- koeien, 4 Mestputloopers, 2 Tilbury's, 1 Brik voor 6 personen, 1 Men-||§|| wagen, Ploeg, 1 EggeJ l en meer andere roerende goederen. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De Notaris H. ROELOF te Cortgene zal, ten verzoeke van zijne principalen, op des namiddags te 5 ure in «het Wapen van Zeeland» te Colijnsplaat, in het Eene partij uitmuntend gelegen in de gemeente Colijnsplaat, nabij het dorp, aan den Dwarsmolenweg, polder Oud Noord Beveland, kadaster Sectie A Nos. 703, 550 en 702. samen groot 3 Hectaren, 27 Aren, 20 Centiaren. Te veilen in 2 Perceelen. Behoorende tot de nalatenschappen van den Heer Jau de Looff, en Mejuffrouw Lena Visser, Wed. Jacob de Looff. Nadere inlichtingen geeft de Notaris en de heer D. DE LOOFF te Colijnsplaat.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 3