Tweede Kamer. Kerk- en Schooliiieuws. Landbouw, onz. Boekbeoordeeling. Gemengde Berichten. Sclietsen uit Dei kerkelijke instelling, jniet aan banden leggen. Konden de arme ouders en de arme kin deren nu maar eten van de prachtige open bare school, die tot een spot voor de ge meente staat, en meer dan dertig duizend gulden gekost heett; dan zou 't nog wel schikken, maar dat is juist andersom. Die kan, moet mede opbrengen om dat keurige gebouw met den Nederlandschen Leeuw er boven op een weinig in orde te hel pen houden, maar ook om aan tegenstan ders van den waren Godsdienst hun trac- tement te verzekerenopdat dezen zich be ijveren zouden het onderwijs dienstbaar te maken aan de beoefening van «Christelijke en maatschappelijke deugden»!! In Patrimonium, het orgaan van de Vereeniging van dien naam, komt het rap port van dit Verbond voor, als antwoord op de door de enquèt»-commissie gestelde vragen. In dat rapport wordt verklaard dat Patrimonium de optreding der enquête commissie niet met onverdeelde blijdschap begroet. lo. «Dewijl Patrimonium van uitbrei ding der staatsbemoeiing geen heil verwacht maar wel vreest dat toeneming der ellende en al meerdere berooving van de persoonlijke vrijheid der enkele buigers het noodlottig gevolg, ook van deze enquête zijn kan. 2o. Omdat de gedane vragen niet on duidelijk aanwijzen, dat men op bepaalde gebruiken en misbruiken het oog heeft; onder welke laatste (misbruiken) er zijn, waarvan ieder weet, dat ze sinds jaren door de regeering en haar beambten in hoogere en lagere bedieningen of oogluikend zijn toegelaten en straffeloos in weerwil eer.er bestaande wet zijn geduld, of zelve in praktijk gebracht. 3o. Dewijl Patrimonium's leden eene geheel andere levens- en wereldbeschou wing z(jn toegedaan dan de meerderheid der volksvertegenwoordigers, die aan uwe Commissie haar mandaat verleende, ja ook dan de meerderheid der leden uwer Com missie zelve huldigen; redenen onzes inziens te over voor ons, om van de ingestelde Commissie van enquete weinig goeds te verwachten.» Toen in 1884 de duitsche predikant Gloël ons vaderland bezocht, oin inet zijn kerkelijke toestanden, en christelijk leven van nabij kennis te maken, bezocht hij ook enkele christelijke scholen, zooals die van «Meester Smit» te Halle. Ook de Haveloo- zen-school te Amsterdam werd door hem met een bezoek vereerd. Zijn indruk daar van beschreef hij toen op een wijze, die ons te meer doet beseffen wat in den nu over leden N. M. Feringa wordt verloren. Hij schreef dan «Een ganscli anderen aanblik vertoonde mij de Haveloozen-school te Amsterdam. De allerellendigste kinderen waren hier bij een, kinderen van vagebonden, gevangenen, enz.; die van de straat waren opgeraapt, en hierheen gebracht, om voor volkomen verwildering bewaard te blijven. Tot de openbare school hebben zij meestal geen toegangen daar er geen schoolplicht bestaat, is het zeer moeilijk deze, zonder ouderlijk opzicht ronddolende kinderen, aan geregeld schoolbezoek te gewennen.. Straf moet zooveel mogelijk worden vermeden, wil men de arme, achterdochtige kinderen, niet ge heel terugschrikken. Daarentegen krijgen zij, nevens het onderwijs, ook dagelijks in de school wat te eten en eens in 't jaar een nieuw pak kleeren. Een beminnelijker! indruk maken de kinderen niet; van de hollandsche zindelijkheid is bij hen geen spoor te ontdekken, en velen kan men het aanzien, hoe hard de bodem van het hart wel zijn moet Hulp- en liefde-behoevend zyn ze echter des te meer. En daarvan is de man overtuigd, die sedert 40 jaar die schooj leidt. En hij weet dat zijn arbeid is een werk Gods; en getuigt dien zonder Gods machtigen bijstand nooit te hebben kunnen verrichten. «Het is een worsteling tusschen licht en duisternis, dien we hier dagelijks door te maken hebben. En wie van meening mocht zijn, in eigen kracht vernieuwend op het menschelij!; hart te kunnen werken, die kome eens enkele jaren hier onderwijs geven; hij zal spoedig er kennen dat met eigen kracht hier niets wordt gedaan.» En toch weet de trouwe onderwijzer er van te getuigen, dat God menigen zaad korrel heeft laten opschieten, die naar onze gedachte reeds lang was vertreJen. Tal van liefelijke ervaringen hebben hein steeds weder gesterkt, om met vreugde voort te gaan. Eenige der havelooze jongens zijn christelijke onderwijzers geworden en menig ander heeft den ouden meester nog lange jaren bewijzen van innige dankbaarheid gegeven.» «Liefde tot de'ziel is de ziel der liefde,» dit is ook d( or Feringa in zijn zelfverloochenen- den arbeid weder bewezen. Moge zijn plaats op waardige wijze vervuld worden. De rij ksveldwachter F. Sehultz is van St. Filipsland naar Kapelle (Nieuwerkerk) en .1. J. Rademaker van Kapelle naar St. Filipsland overgeplaatst. In eene 15 Nov. te Delft gehouden vergadering van de studenten debating-clnb werd de stelling verdedigd, dat de Staat zich de opleiding van tooneelspelers en ge heel het tooneel moet aantrekken omdat dit een volksbelang is. Prof. Pekelharing wees er op dat de Staat zich het onderwijs aan trok, dat het tooneel waarlijk deel uitmaakt van het volksonderwijs en de Staat dus de tooneelbelangen niet mag laten liggen Dit kort bericht zegt meer, dan lange verhandelingen. Delvenaar. -- De justitie uit Zierikzee heeft Donderdag te St Maartensdijk een onderzoek ingesteld naar het daar voor eenige dagen gevonden geraamte in den binnenberm van den zee dijk. Naar men zegt is het geraamte on geveer 15 jaar oud. Aangaande de Oesterindustrie leest men in het Dagblad van Zaterdag 4 December ll. het volgende bericht «Hoe slecht het met de Oesterzaak thans «gaat in Zuid Beveland, blykt uit de vele «openbare verknopingen van zaaioesters «en aangeslagen pannen. Velen, tot dit «uiterste gedrongen, zien zich verplicht, «tegen eiken prys van de hand te doen. «Werden reeds dit jaar bij duizenden «minder pannen gelegd, nu kan men «zeggen dat deze cultuur opgehouden «heeft te bestaan. Duizenden guldens «zijn in een paar jaren tijds verloren en «velen zijn zonder werk. lerseke gevoelt «dezen slag zeer.» Dit bericht eischt aanvulling. Het zou toch oorzaak kunnen zijn dat het vertrou wen in een der belangrijkste takken der Zeeuwsche Industrie noodeloos geschokt werd. Wat het Dagblad zegt, heeft alleen betrekking op een zeer klein onderdeel der eigenlijke oesterondernemingen. Bijna alleen kleine speculanten kunnen zoo spreken. Deze heeren bezitten geen duim grond in de Schelde, huren eenvoudig eenige percee- len van anderen en doen de eigenlijke cul- teurs de felste concurrentie aan in pannen en zaaigoed. Van deze artikelen is dan ook de markt zoodanig overvoerd dat de bezitters, door de bestaande overproductie tot eiken prijs moeten verkoopen, en dan nog moeilijk koopers kunnen vinden, wijl de groote ondernemers ruimschoots zijn voorzien. Aanslag en groei der oesters laten dit jaar niets te wenschen over. De prijs der leverbare oesters is ook niet ongunstig, zoo dat voor de in bovenstaand bericht uitge sproken bezorgdheid vooralsnog geen reden bestaat. In de jongste zitting van de Tweede Kamer werd de minister onder handen ge nomen door vele liberale leden, doch hij vond steun bij de heeren Reekers en Keuchenius. Deze laatste getuigde van hem dat het nageslacht hem eenmaal eeren zal als den rechtschapenste uit het ministerie Heemskerk. Het maakte een goeden indruk, terwijl de heeren van de overzijde zich zoo interesseerden voor mevrouw Bulkley, de heer Keuchenins het opnam voor twee kisderen uit het volk, die tengevolge van twee ongelukkige wetten een vonnis hadden te ondergaan, doch die op raad van dezen minis ter van den Koning gratiehaduen ontvangen. De ee .e is Neeltje Fuchs te Den Haag, die eertij Is een slecht leven leidde, maar nu tot het pad der deugd was terugge bracht, en die nu, zich toch nog aan de schandelijke keuring van publieke vrouwen moetende onderwerpen, zulks geweigerd had. De andere is Mej. IJskes, bewaar- schoolonderwijzercs te Zaandam, die, meenende dat de vaccinewet niet toepasselijk is op bewaarscholen, kinderen had toegelaten, waarvan zij geen inentingsbewys had ont vangen. De heer Keuchenius wees op het stoffelijk nadeel, dat de minister voorkomen had, maar tegelijk ook op het zieleleed dat hier dezen twee vrouwen was aangedaan. Ieder die gevoelt wat het zegt, om de on verstandigheid eener wet, die natuurlijk moet toegepast worden, openlijk als gevon- nisde gebrandmerkt te worden, heeft me delijden met deze twee slachtoffers der pro stitutie- en der vaccinewet, die hoe eer der hoe beter dienen ingetrokken te worden. De Nieuwe Rotterdammer noemt deze bewaarschoolhouderes spottend: eerie dame die uiterst gesteld is op eene verzameling van jeugdige kleinen, wier aanvallig teeder uiterlijk door de kinderziekte kan geschon den worden. En een liberaal lid der Kamer, de heer de Vos, riep den heer Keuchenius spottend toe, dat li ij een bond moest op richten tot betaling van de proceskosten roor gemoedebezwaarden. Zoo zien wij weerAls de gemoedsbe zwaren komen van de zoogenaamde clerica- Jen, dan wordt er gespot. Maar komen zij uit den liberalen hoek. zooals bijv. de eeds kwestie en de Zondagswet, dan hooi t men gemoedelijke mannen als de Meijier bittor klagen over onrecht, of krijgshaftige naturen als Lieftinck op hoogen toon razen over gemoedsbezwaren. Dit noemen wij meten met twee maten. De heer Keuchenius keurde het mede af dat de politie zich scheen geleend te heb ben tot verspreiding van brieven van den Malthusiaanscben bond, waarvan de heer Ileldt secretaris is. (Deze bond bedoelt het tegengaan van te veelvuldige geboorten.) De heer Heldt kwam daar tegen op, doch werd tot de orde geroepen. De bevestiging van ds. Karres te Bruinisse zal op 12 Dec. a. s. plaats hebben. De stemgerechtigden to St. Annaland hebben met 59 tegen 25 stemmen het be sluit goedgekeurd om de oude pastorie af te breken en ter zelfder plaatse een nieuwe te bouwen. De Synode heeft eindbeslissing geno men in zake de Amsterdamsche geschorsten, die later zal publiek gemaakt worden. Reeds vroeger schreef men ons uit Stavenisse De werkzaamheden op het land kunnen hier als geëindigd worden beschouwd, en de landman heeft reeds het zaad aan den akker toevertrouwd, op hoop van een voordeelig schot en ruime prijzen. Maar of dit het geval zal zijn? Er wordt wel gehoopt, want een ieder weet maai- ai te goed dat de tegenwoordige toestand van den boer bijna onhoudbaar is. Het graan heeft bijna geen waarde, de peên zijn hier, evenals op andere plaatsen niet groot geweest, hebben weinig gewogen, dit is van zelf voor den boer nadeeligdie al- tjjd nog zyn hoop op de peên stelt; alléén de aardappelen hebben een goeden prijs, men hoopt hier voor f2,30 per mud, doch overigens kwijnt alles aan achteruitgang. Dit alles is natuurlijk ook niet gunstig voor den werkman, die op 't land zijn schamel brood moet verdienen, maar niet klaagde, toen ze nog werk in den winter hadden; doch zy' die toen ruimschoots bezigheden hadden, loopen thans reeds geruimen tijd ledig, gaan den winter met bange schreden te gemoet, en voelen maar al te goed den druk der tijden. Eene nieuwe aardappelziekte. Door prof. Ferd. Cohn, te Breslau, is eene nieuwe aardappelenziekte beschreven. Zij treedt zóó op, dat de stengels dei aardappelplanten van beneden naar boven bruin worden en later de bladen afsterven. De stengels blijken uitgehold en met een bedorven stof gevuld. In die holten vond Cohn larven van eene vlieg, die de stengels hadden uitgevreten. Bij sommige soorten van aardappelen komt de ziekte meer voor dan bij de andere. Reeds van verscheidene plaatsen in Duitsch- land is over het voorkomen van deze ziekte bericht ingekomen. N. R. C. FILIPPUS. Een scheurkalender, die in tienduizend gezinnen een huisvriend geworden is, be hoeft geen aanbeveling meer. Toch willen wij gaarne zeggen dat de kalender van Fi- lippus voor 1887, welks inhoud door de bekende vertrouwde handen is bewerkt, er ditmaal bijzonder mooi uitziet. Het schild vertoont een bloemkrans, die met de Engelsche wand- en kamerteksten wedijvert, en dat zegt nog al wat. De volgende toelichting wordt er bij ge- gegeven Op het schild is voorgesteld het leven van den menschslechts kort spreidt eene bloem hare schoonheid ten toon, niet lang ook vertoeft de mensch hier op aarde. Links beneden is de jeugd voorgesteld door de grasspruitjes, die zich tot halmen ont wikkelen. De geknakte knop der koren bloem wijst op het sterven der jeugdigen. De bijna geopende korenbloem ziet, even als de grootere grashalmen, op de rijpere jeugd ze vormen zoo den overgang naar de kracht van het leven welke op de fris- I sche geopende roos duidt. Ook op dien leeftijd sterven menschen, en dat wordt aangegeven door den gebroken tak. Reals is de ouderdom afgebeeld door den ver welkten nik bloemen, de rijpe korenaar, de uitgebloeide rozen en de dorrende bladeren. Ook de vlinder op het dekstukje predikt de vergankelijkheid en de opstanding. Met genoegen vermelden wij tevens dat de waarlijk schoone bloemen geteekend zijn naar de natuur door een jeugdig Middel burger, den heer Stompsde vlinder ook is van zijne hand. VTrra-MHyp VT- w ««-- n-BTTTmin mmmn Zaterdag morgen, na aankomst van (Ion eersten trein aan het station Kruiningen, is een der wielen van het rijtuig van den huurkoetsier L, op den Zanddijk afgeloopen, waardoor het paard schichtig werd en op hol sloeg, met het ongelukkig gevolg dat het rijtuig van den dijk kantelde en de eenige passagier, A. T. uit Goes, lichte kwetsuren bekwam. De koetsier had de om oorzichtigheid uit den wagen te springen en de zorg voor het paard aan den postbode, die zich toevallig naast hem op den bok bevond, over te laten. Het rijtuig kantel de gelukkig aan de meest vlakke zijde van den dijk, waardoor grooter onheil werd voorkomen. s Heerenhoek. Bij de landbouwster de Wed. L. Rijk alhier kwam het zeldzame geval voor, dat één koe het leven schonk aan drie kalvers, alle drie vaaisjes, welke allen in den besten welstand verkeeren. Stavenisse 3 Dcc. Heden middag is alhier een lijk van een manspersoon aangespoeld, dat door eenige werklieden, die daar aan wezig waren aan den dijk is gebracht, en waarvan door hen aan do bevoegde macht kennis is gsgeven. Het lyk is naar het lijkenhuisje gebracht. Met lijk was, zoo meldt de M. C., naar gissing van een persoon, p. m. 50 jaar oud en van Duitsche afkomst. Het was we ldeed in een wollen hemd, met witten Irals- boord, rood gestreepte das en bruine kou sen, terwijl de bovenkleeding bestond uit een bruin gestreept pak. Schoeisel had het niet aan. Het verkeerde nog niet in een erg en staat van ontbinding en men vond er niets bij dan 5 losse centen. Daar de schedel en het aangezicht totaal verbrijzeld zijn, wordt er vermoed dat de man een gewelddadigen dood is gestorven. De justitie is van een en ander in kennis gesteld. Zaterdagmorgen viel in den Haa" eene groote sinterklaasbezending in het water. Het paard, dat voor een tijdelijk in dienst dei pakketpost rijdenden wagen gespannen was, schrikte op den Loosduinschen weg van de passeerende stoomtram naar het Westland. Koetsier, paard wagen en lading i (een menigte postpakketjes) tuimelden in de sloot bij de houtkooperij. Gelukkig kieeg de voerman geen letsel en konden paard en karretje weldra op het dro^e worden gebracht. Wat de pakketten aan gaat ze werden grootendeels teruggevon den, maar hoe ze uit de doozen en" kistjes en papieren ie voorschijn zullen komen, dat laat zich denken Zaterdagmiddag had te Zwolle een treffend ongeval plaats. De karreman Gerrit Schoeman bevond zich met zijn kar nabij het buitengasthuis, toen zijn paard schrikte en op hol sloeg. De man had het ongeluk van den bok te vallen en onder de wielen te geraken, waardoor hij bij iui onmiddellijk een lijk was. De man laat eene weduwe met negen kinderen achter. Het IV. y. d. D. verzekert nu, dat reeds op den jaardag van het Prinsesje het denkbeeld van bevrijding van mev. Bulkley i uitgesproken werd in een adres van geluk- wensching, door mr. W. J. ten Hoet tot de Koningin gericht. Het geschiedde in dezen vorm, dat het prinsesje als gunst op haar jaardag genade zou verzoeken voor «een arm, ziek grootmoedertje» Daarop zouden de eeiste stappen om gratie voor de vrouw te verkrijgen gevolgd zijn. --Te Dordrecht is eene dienstmeid door de politie gesnapt, die bij verschillende schoenmakers aldaar laarzen en pantoffels stal en by uitdrageis verkocht. Zaterdagmorgen zoude drie dieven terecht staan we< van vee in een weide. Een geleide van rijksveldwachters hardlooper van beroep. Bij gekomen, keerde hij zich een Blde weg. De veldwachters niet inhalen en nog is de man Te Laren (in Groning» door eene koe gedood. De n I voor eene kar gespannen en I onwillig was, had hij het mish P het in angst of woede hem i kracht tegen den inuur stiet uren later aan de gevolgen s Ook Dokknm heett tha derdjarige. De weduwe \lin Zaterdag haren honderdsten De ramp te Durham, c dag meegedeeld, was nog dachten. Er zijn namelyk no; werkers bedolven, die waar 1 omgekomen zijn. - Te Santander in Porlu handelaar uit Malaga overlee vermogen een vreemde bes gegeven; de jaarlijksche ie duro's, moeten besteed wo bruidschat van vier arme echter moeten luidens tesl schikking boven de dertig j: leelijk zijn. Wie dit laatste staat in het testament niet Uit Rome wordt aan d Ztg. eene gebeurtenis gescb innert aan de verhalen uit I nacht. In Sorre d'Annunzii boschwachters een even me gelukkige ontdekking. Op tochten door het gebergte op een rotsblok zitten oin t wie beschrijft hun ontzettinj blok langzaam begint te zak komen in een grot, waar blik zes kisten en versct waarneemt. Nog grooter werd hun ver zy de kisten met goud en c kostbare waren gevuld vond met moeite den uitgang de gevonden, haastten zy zich heid om verslag van hun doen. Een ingesteld onderz het licht, dat de grot de van een wijd' vertakte roi Men vond zelts een lyst van bende 150 man groot, provincie werden dientengev nen gearresteerd, waarondt kooplieden. In de «Standaard» van ik: «Het gedenkteeken door den bliksi Neen, waarde lezer, mee yoorbijzie, hoe in datzelfde lezen stond, dat de kerk da een gelijk lot onderging. I| dat ik uit dit feit alleen ni bewijzen kan tegen Napolei de revolutie, die hij vertege zijn niet slechts gedenkteek rechtigheid, niet slechts scho slechts zondige plaatsen, evengoed bedehuizen en stichtingen, die door de hai getroffen worden. Het bor is mij dan ook slechts eene denken en tot schrijven, bestaat eene zonde der gedi 't licht stellen en bestrijden Gods vuur dan heeft he van Napoleon I getroffen, of dit als bewijs gelden nj man, schijnt mij dit feit eq test tegen de vereeriug, t dachtenis van dien man Het bevreemde toch niemaj zaak op deze plaats ter spr is eene droeve en beschamj dat Napoleon in vele kringj verdedigd wordt, kringen, vaak het allerminst verwaf daartegen nu kom ik op Het getuigt zeer zeker vi ringe mate van oppervlakk man op het vleiendst benol wordt, en dat onder liedei) beweren christelijk te zijn beginselen te zijn toegedaar) zoogenaamde christelijke j onder jonge christelijke on<| men van dien man spreke» krachtige, majestueuse, eer Op Corsica.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2