NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CMRISTELIJK- HISTORISCH 1886. No. 20. Dinsdag 7 December. Eerste Jaargang. 1996^" z') (i'e zictl me* 'a~ VERSCHIJNT G. M. Kleifikerk, te Goes F. P. D'liuy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTEXTIEN Minister Karnebeek. Binnenland. EU W, elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. P; ijs per drie maanüen franco p. p. f0,65 Enkele nommers- 0,0272 UüVLVK VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 40 cent. nuarj 0p ons blad abon- neeren ontvangen de in dit kwartaal nog verschijnende nummers gratis. Strafrechtspleging en straffen. Onder dezen titel geeft ede (antirevolutio naire) Nieuwe Provinciale Groningers een zeer duidelijk overzicht van de verandering door de invoering van het nieuwe Straf wetboek gemaakt, in verband met het ge wijzigd wetboek van Strafvordering. Wij nemen er het volgende uit over. «Tot dusverre werden bij ons te lande de misdaden berecht door de gerechtsho ven, de wanbedrijven door de arrondisse- ments-rechtbanken en de overtredingen door de kantongerechten. Voor de misda den was de uitdrukking crimineel, voor de wanbedrijven de uitdrukking correctioneel gebruikelijk. Die uitdrukkingen waren als het ware in de volkstaal overgegaan. Op dit gebied heeft, evenals op dat der straf- *ca, waarcer st-aka, eone belangrijke ver andering plaats gegrepen. De onderschei ding tusschen misdaden en wanbedrijven is namelijk vervallen en beide worden on der den naam van misdrijven begrepen en door de rechtbanken berecht, met hooger beroep op de gerechtshoven. De overtredin gen zijn bij de kantongerechten gebleven, maar haar aantal is aanmerkelijk uitge breid. Op enkele uitzonderingen op deze regelen, voor het groote publiek' onbelang rijk, achten wij het overbodig de aandacht te vestigen. «Thans nog enkele opmerkingen over] de straffen, waarbij wij ons ook tot den regel bepalen. Tot dusverre hadden wij ten on zent tuchthuisstraffen van af vijf jaren tot levenslang, gemeenschappelijke correctio- neéle gevangenisstraffen van ten hoogste vijf jaren, cellulaire gevangenisstraffen van ten hoogste twee jaren, gelijkstaande met vier jaren gemeenschappelijke correctioneele gevangenisstraf en eindelijk politie-gevan- genisstraffen van korten duur, die eveneens in gemeenschap werden ondergaan. «Voortaan hebben wij slechts gevange nisstraf en hechtenis. De eerste bedraagt ten minste één dag en wordt ten hoog ste levenslang opgelegd, de tweede duurt van één dag tot één jaar. De eerste wordt bedreigd tegen misdrijven, de twee de tegen overtredingen. De eerste vijf jaren der gevangenisstraf worden in de cel ondergaan. Tegen den langen duur de zer celstraf zjjn door velen bezwaren geop perd, terwijl anderen haar hebben verde digd. In het ontwerp Smidt bedroeg de celstraf ten hoogsta drie ja/ren, doch later breidde men haar uit tot vijf jaren. De vraag of eene celstraf van vijf jaren te lang is of niet, is eene vraag die voor elk geval moeilijk te beantwoorden is, al komt het ons voor met het oog op de ondervinding op dit gebied met name in Duitschland en België opgedaan en met het oog op de meeste veroordeelden, dat daartegen geene overwegende bezwa ren bestaan. Evenwel de practijk zal in ons land per slot van rekening deze vraag moeten beslissen. Totdat er eenige tijd sedert die bepaling gewerkt heeft zal zijn verloopen, zullen wij derhalve verstandig handelen, zoo wij geen beslist oordeel uit spreken; op dit gebied is ongetwijfeld, gelijk op zoo menig ander, de ondervin ding de beste leei meesteres.» f, Verdedigers van het recht. De Zoom klaagt over het streven van vele advocaten om «politieke misdadigers» te verdedigen, ja zelfs te bewierooken. Hierin heeft de Zoom gelijk. Deze kwade onhollandsche gewoonte is uit Frankrijk en Belgie ingevoerdiets wat niet anders kan, wijl op het verlaten van de wetten Gods noodwendig verstomping van het rechtsgevoel, zelfs bewierooking van de zonde moet volgen. En al kwam het nu nog zoo ver wel niet, vergoelijking der misdaad is aan de orde van den dag. De Zoom wijst terecht op nog eene oorzaak daarvoor, op den eeredienst van het recht. «Niet de eeredienst van het rechtsbewust zijn, van het zedelijk recht dat somwijlen in botsing kan komen met het geschrevene, met de letter der wet, maar de vergoding juist van de letter, met verkrachting van het rechtsgevoel.» Op gronden aan de - letter der wet ontleend, wordi zelfs voor -c!v- den sluipmoordenaar bijna nog vrijspraak gepleit. Men denke aan de verdediging van de giftmengster, van Jeanne Lorette, van mevrouw Bulkley, van den sluipmoordenaar Langelaan, van de Amsterdamsche stee- nengooiers, enz. Wat kiest gij De president der Vereenigde Staten vaar digde dezer dagen een geschrift uit om het volk uit te noodigen den 25 Nov. een dank- en bededag te houden ter erkenning van «de goedheid en genade Gods en ter alsmeeking van «Zijne voortdurende be scherming.» Deze dankdag is gehouden. De N. Prov. Groninger teekent hierbij aan: «De regeering van Frankrijk daarentegen beijvert zich om zooveel mogelijk alles wat naar godsdienst zweemt uit het land weg te vegen, menschen te vergoden doar het oprichten van standbeelden en een tweeden toren van Babel te bouwen ter overscha duwing van de kerktorens. De Vereenigde Staten verheugen zich, gelijk de president herinnert, in het voort durend genot van een vrijen regeeringsvorm, over voorspoed in handel en landbouw, en over waren vooruitgang. En Frankrijk? Het gaat nog altijd gebukt onder de gevolgen van den Fransch-Duitschen oorlog; herhaaldelijk wisselt het van regeeringsvorm in zielental neemt het af door het verfoeilijk twee- kindcrstelselonder de mogendheden van den eersten rang bekleedt het nog een plaats, maar geenszins eene belangrijkeen geteisterd wordt het door overstroomingen. Aan welk van beide landen wil Nederland zich spiegelen Het schijnt aan het laatste. Moge het eindelijk de oogen afwenden van den revolutiestaat en zich keeren tot Hem, Wiens hulp onze voorvaderen nooit te ver geefs hebben ingeroepen 1» heeren, als het hem tegenloopt, nog weet te vermaken. Die kunst verstaat de heer Karnebeek nog niet. Hij maakt zich dik of wordt korrelig als de Kamer zijne be grooting besnoeit, en toont dat op gevoelige wijze. Het is merkbaar dat in het mini sterie hij juist de man is, wiens politieke haan koning kraait. Hij, de eenige zuivere liberaal, weet het scheepke in liberale wa teren te sturenmaar als nu de liberale heeren het met hem niet eens zijn, dan wordt deze prikkelbare staatsman kwaad op j de heeren der rechterzijdeHet liep dezer dagen in het oog hoe afstuitend de heer Karnebeek de antirevolutionairen be handelde. Hij kan zijn afkeer van dat soort 1 mannen zelfs acher de groene tafel nog niet verbergen. De zachtmoedige antirevo lutionair v. Bijlandt (deze uitdrukking is aan de liberale pers ontleend) had een amendement helpen aannemen waardoor het personeel van Buitenl. Zaken geen verhooging van jaarwedde zal kunnen erlangen. Nu hij later voor, den gezant te Lon den met het oog op het duurdere leven te Londen dan in andere hoofdsteden van Eu ropa, wat de minister zelf toegaf, eene verhooging van jaarwedde van f800 toe te staan. Dit maakte den minister warm. Openlijk vroeg hij of de heer van Bijlandt vriendjes wou begunstigen. Laten wij letterlijk uit het Bijblad over nemen wat de minister zeide De heer van Karnebeek, minister van buitenlandsehe zaken, mag een goed diplo maat zijn, hij is toch nog geen v. Lijnden, nog veel minder een Heemskerk. Van Lijnden toch bleef bij de grootste teleur stelling in de Kamer met een stalen gezicht zitten kijken, terwijl Heemskerk zelfs de «De geachte afgevaardigde uit Amers - foort vraagt mij, of ik gezind zou zijn, een door hem voor te stellen amendement tot verhooging met t 300 van het trakte ment van een kanselier te Londen over te nemen. «Die vraag heeft mij ten uiterste be vreemd, en ik heb mij afgevraagd of 's lands zaken hier met dien ernst worden behandeld waarop zij aanspraak hebben, of de voorstellen van den minister wel met de noodige aandacht worden over wogen. De minister verklaart, zeker be drag te behoeven voor de ambtenaren van zijn departement, maar de Kamer slaat die verklaring in den wind en neemt f600 van dat bedrag af. «Het tmendement thans aan de orde wordt verdedigd door de commissie van rapporteurs, en nu zou een lid van die zelfde commissie willen voorstellen om f300 te voegen bij het traktement van een ambtenaar, omdat dit noodig en ver diend is! «Welk spel speelt men Is het hier te doen om gunsten uit te deelen, om vrienden te helpen Ik heb aangevraagd, wat ik in 's lands belang noodig acht Waarop de Voorzitter hem tot de orde riep met deze woorden «Ik moet den minister doen opmerken, dat in hetgeen hij zeide, allicht iets zou kunnen gevonden worden, dat zeer kwetsend is voor een der leden der kamer, zoodat ik Z. Exc verzoek met meer gema tigdheid te spreken.» Na de pauze kwam de minister terug op het gesprokene, met verduidelijking van zijne bedoeling, tot genoegen van de Kamer. Dit verblijdt ons, maar het woord is ge sproken en de minister is zelf oorzaak dat het vertrouwen in zjjn beleid door dit in cident eenigszins geschokt werd. Mazelen-epidemie, Goes. Aangetast 720, hersteld 526, overleden 14, dus nog in behandeling 180. Axel. In een der buitenwijken alhier zijn de mazelen in 3 huisgezinnen uitgebroken. Indertijd klaagden de hh. Van Beest en de Vos bij de Tweede Kamer over schan delijke overtredingen in de kolonie Veen- huizen. De minister heeft thans aangetoond dat zij zich ten onrechte beklaagden. De Vos heeft ontslag gekregen wegens laster van de onderdirectrice, Mej. Franck, ter wijl Van Beest hetzelfde lot werd aange zegd, zoo hij zich weer derwijze onbetame lijk over den directeur uitliet. Van Beest heeft toen zijn ontslag genomen. Hij werd ook beschuldigd j dat hij misbruik maakte van zijn zedelijk overwicht over de mindere beambten, zoodat langer verblijf, hoewel hjj de eenige geneesheer te Veenhuizen was, hem toch zou zijn ontzegd geworden. De regeering heeft medegedeeld dat de staatsrekening voor 1884 sluit met een nadeelig slot van f 1,304,727,78. Een heel sommetje. Middelburg. In den Zaterdag gehouden gemeenteraad is o. a. de jaarwedde van den inspecteur van politie, die door vermin dering van werkzaamheden f 750 had moe ten worden, op f800 gehandhaafd. Het verzoek der firma Jeras om kwijtschelding van de boete wegens te late oplevering van werk aan de Burgeravondschool, wordt toe gestaan. De heer Visser te Oost-Kapelle wordt benoemd tot onderwijzer aan een der Scholen. De reeds herhaaldelijk be sproken quaestie of de gemeente zal voort gaan de gemeentereiniging aan een parti culier op te dragen, dan wel door eigen exploitatie in di:n tak van dienst te voor zien, is mede uitgemaakt. In een zitting met gesloten deuren, is tot verpachting be sloten. De groote kosten aan eigen exploi tatie verbonden, gaven den doorslag. De voorwaarden van verpachting werden in ge heime zitting vastgesteld. Heinkenszand. In de kom dezer gemeente heeft zich een geval van typhus voorgedaan. Een lijder is reeds bezweken. Heden werd op last van het gemeentebestuur het bedde- goed, enz. onteigend en verbrand. Tot lid van den gemeenteraad te Hoedekenskerke is met 38 tegen 11 stem men gekozen de heer C. van Liere. In de gemeente Koudekerke is eene groote partij waschgoed van den bleek ge stolen. Men schrijft ons uit WestkapelleDaar er in de laatste tijden aan den dijk geen schade is toegebracht door weer en wind, zoo zijn er in deze gemeente weinig of geen werkzaamheden. De armoede neemt dan ook hand over hand toe, en nu en dan rijst de vraag bij ons op«Waarvan leven de men schen toch?» Diakenen, wier roeping en plicht het is, de arme lidmaten der gemeente te onder steunen, gaan een moeielijken tijd tegemoet, en de bede om wijsheid van Boven mag wel door hen worden opgezonden. Wat het Algemeen Armbestuur zal doen is ons ge heel en al onbekend. Volgens wet en orde mag dit de diaconie, als zijnde eene zuiver

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 1