CMF NIEI Tweede Kamer. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. 1886. No. 2( Posterijen. Pakketpost op 5 Decemll Burgerlijke Stf sterfte onder de jonge oesters, daar bij de Zuid-Hollandsche zaaid zijn. Deze week werden de beraadslagingen over de begrootingen begonnen. De hoofd stukken 14, namelijk Huis des Konings, Hooge Collegies, Departement van Buitenl. Zaken en van Justitie werden be handeld. De beide laatste echter niet zonder eenige besprekinghier en daar werd ook iets bezuinigd. Bjj behandeling van Buitenl. Zaken klaagde de heer de Vos over te hooge uitgavendrong de heer Mees op bespoediging van een tractaat met Spanje aanvroeg de heer de Ranitz om herziening der uitleverings tractaten, vooral met Duitsch- landen berispten de heeren v. d. Loelf en v. Kerkwijk het gering betoon van ijver der Regeering, toen daar in Frankrijk een vermeerdering van belasting op de Java-suiker dreigde, zoodat niet meer kon belet worden dat in het Fransche parlement de onzin nigste dingen over onze Java-suikercultuur waren uitgekraamd, waardoor de Neder- landsche suiker bijna van de Fransche markten zou geweerd zijn. Meer aandacht mag geschonken worden aan de opmerkin gen die door de heeren Van Bijlandt en Schimmelpenninck v. d. Oye uit Goes ge maakt werden. De eerste bracht twee dingen ter sprake. De maatregelen tegen den handel in meisjes en de christen vervolging in Turkije. Wat het laatste betreft, wees de heer v. Bijlandt erop, dat Nederland voorheen zoo dikwijls voor ge- loolsvervolgden in de bres sprone. Nu worden de Mahomedanen in Turkije, die Christenen worden, door de Turksche re- geering wreed vervolgd. De Engelsche en Amerikaansche gezanten zijn daar te Kon- stantinopel tegenop gekomen. Waarom doet de Regeering van het eveneens nog christelijke Nederland daar niets aan? De heer Schimmelpenninck v. d. Oye, uit Goes, wees op het onbarmhartige feit dat een minderjarige, die over de grenzen ge zet wordt, daar aan zijn lot wordt overge laten, en op de treurige gevolgen, die zulk eene uitzetting zonder meer na zich kan sleepen. Uit deze van begin tot eind zoo heldere en verstaanbare rede nemen wij het volgende over: «Een paar voorbeelden die hier van pas zijn. «Er is kermis geweest ik doel op een waar feit; toen de kermis beëindigd was en de kermisgasten vertrokken waren, werd er een knaap van 10 jaar achterge laten en door de politie op straat in wan- hopenden toestand gevonden. «De jongen weet bijna niets dan dat zjjn oudei's ver weg, zeg bijvoorbeeld Hongarije, wonen. Moet nu de politie eenvoudig een brief schrijven naar Pesth of elders met de mededeel, ng dat op dien dag en dat uur het kind over de grenzen zal gezet worden en de ouders het daar dus kunnen komen halen? Dan zal het waarschijnlijk plaats grijpen dat de ouders er niet zijn, omdat het hun aan geld voor de reis mangelt moet dan het kind aan de grens aan zijn lot worden overgelaten? «Een tweede geval. Een vreemd meisje wordt door een van die helaas vele bestaande monsters naar ons land gelokt en in een bordeel gebracht, maar het rampzalige kind komt door de zorg der politie dit publiek huis weder uit. Moet dan door de politie eenvoudig aan de ouders ot den voogd een briefje geschreven worden dat het kind op een bepaald aangegeven dag en uur ovei de grenzen zal worden gezet en dit -- als ouders ol voogd er niet zijn, aan zijn eigen lot worden overgelaten Het is onlangs gebeurd dat een meisje, wier ouders door de politie gewaarschuwd waren, over de grenzen is gezet en nooit is terechtgekomen niettegenstaande de ingewonnen information van personen, buiten de politie ook om, die zich de ongelukkigen aantrokken. «De Regeering zeide in de Eerste Kamer dat «naar omstandigheden moest gehandeld worden.» Naar omstandigheden! Rekbaar parlementair woord. De Kamer verlangt iets, de Regeering antwoordt dat naar omstan digheden zal worden gehandeld en mijne ondervinding leerde mij dat het volgende jaar alles onveranderd was gebleven.» Als verder de heer Schimmelpenninck op grond van het strafwetboek de bescherming dier arme zwervelingen heeft ingeroepen, eindigt hij«Ik veronderstel dat de Ministers met mij overtuigd zullen zijn van het teedere, ik zou bijkans zeggen van het heilige van deze zaak, die ik heden behandel in nauw verband met recht en zedelijkheid, en dat zjj zullen begrijpen dat voorbeelden die ik die hier en aanstipte en die nog met vele kunnen ver eilanden ge- meerderd worden, luide getuigen. Ik spreek in een Nederlandsche Volksvertegenwoordi ging ten aanhoore eener Nederlandsche Re geering die mij en zoovele anderen in den lande moeten helpen om dit vraagstuk van het hoogste zedelijke belang tot een goed einde te brengen.» Over hoofdstuk Justitie een volgende maal. Nog kunnen wij kort mededeelen dat de heer Schaepman een voorstel heeft inge diend tot j, wijziging van het befaamde on- derwijs-artikel (art. 194 der Grondwet). Hij wil dat het artikel aldus luide: »Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering. »Het geven van onderwijs is vrij. »Het toezicht van de overheid op het on derwijs in het algemeen, de inrichting van het openbaar onderwijs, en, voor zoover het lager of middelbaar onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijkheid, worden door de wet geregeld. »Het lager onderwijs wordt zoodanig ingericht, dat voor ouders, voogden en ver zorgers de gelegenheid niet ontbreke, om de kinderen, die onder hun macht zijn, ot aan hun zorg zijn toevertrouwd, in het genot te stellen van voldoend lager onder wijs, waarbij hun godsdienstige overtuigin gen niet worden gekrenkt. »L)e kosten van het lager onderwijs, ver strekt aan kinderen van bedeelden, ot van hen, die, ofschoon niet bedeeld, onvermo gend zijn schoolgeld te betalen, worden naar een bij de wet vast te stellen maatstaf, aan iedere school door zoodanige kinderen be zocht, uit de openbare kassen vergoed. »De Koning doet van den staat der hooge-, middelbare en lagere scholen, jaailijks een uitvoerig verslag aan de Staten-Generaal geven.» Het oude art. luidt: Het openbaar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering. »De inrichting van het openbaar onderwijs wordt, met eerbiediging van ieders gods dienstige begrippen, door de wet geregeld. Er wordt, overal van overheidswege voldoend lager onderwijs gegeven. Het geven van onderwijs is vrij, behoudens het toezicht der overheid, en bovendien, voor zoover het middelbaar en lager onderwijs betreft, be houdens het onderzoek naar de bekwaam heid, enz. Mevr. Bulkley. Sommige leden der Kamer, zoowel van de rechter- als van de linkerzijde hebben den minister verdedigd, terwijl anderen van de linkerzijde hem aanvielen. Velen vonden den minister een te streng toepasser van de gevangeniswet. De minister heeft zich uitvoerig verdedigd en door Mevr. Bulkley is een breedvoerig telegram aan de Tweede Kamer verzonden. De heer van Houten nam het op voor de vervolgde socialisten. Hij beval aan, hun zaak te laten doodbloeden. het doctorandus-exa- heer P. Rinders van Ook de heer A. de Visser te Krabbendijke heeft zijn benoeming tot ouderling bij de N. H. G. aldaar niet aangenomen. 's Heerenhoek. Gekozen door Notabelen tot Kerkvoogd de heer P. Karelse, en door het Kiescollege herkozen als ouderl. M. Kosten en J. Wissekerke en als diaken de heer A. Polderdijk. Geslaagd voor men te Utrecht de Middelburg. In eene gecombineerde vergadering van Kerkvoogden en Notabelen te St.-Anna- Irnd is besloten de predikantswoning in die gemeente af te breken en te herbouwen. Over dit besluit zal men nu nader het ge voelen der manslidmaten vernemen, waar voor de stemming is bepaald op a. s. week. Ds. v. d. Hoogt te Zaandam deelt met blijdschap in de Roeper mede dat op het verzoek van «Patrimonium» om gratie voor de Zaandamsche bewaarschoolhoude- res, in zake inentingsbewijzen harer leerlin gen door den Koning goedgunstig is beschikt. De heeren Ph. S. van Ronkel; v. d. m en J. J. Groen, ouderling te Leiden, hebben aan alle kerkeraden der Ned. Herv. Gemeenten een afschrift gezonden van een door hen aan de Algemeene Synode gezon den adres, met verzoek om adhaesie. In dat adres verzoeken zij de Synode om een algemeenen boete- en bededag uil te schrij ven, vóórdat eene eindbeslissing wordt ge nomen in zake de kerkelijke conflicten. Verder verzoeken zij der Synode om eene commissie van 3 personen te benoemen, die met de hoofdpersonen der kerkelijke beweging tot een vergelijk trachten te ko men, «ter voorkoming der breuke Sions.» Naar de Hervorming meldt zal een dergelijke stichting als die van ds. l'ierson te Zetten worden opgericht, doch een in vrijzinnigen geest. Ned. Herv. Kerk. Drietal. Rotterdam Hoekstra, te Utrecht; Winckel, te Oudewater; dr. Schot te Tholen. Beroepen te Nieuwvliet, A. J. van Riet, te Oude-Niedorp; te Vrouwepolder, J. G. Deur, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Oosterland, door B. Bolleé, cand. te Harderwijk. Bedankt voor Meliskerke en voor Oost- Kapelle door E. Eisma, te Bennekom; Voor Schore en Vlake, Sir Jansland en Bath en Rilland door B. Bolleé, cand. te Harderwijk; voor Middelburg, door G. Klaarhamer, te Montfoort. Benoemd tot pred. in Nederl. Indië, ds. J. P. Verhoef!', te Scherpeoisse. Evang. Luth. Kerk, Aang 'nomen naar Leeuwarden, door D. Pont, te Vlissingen. Goes. De heer D. Kodde heeft zijne be noeming tot ouderling bij de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. In zijn plaats is tot diaken gekozen de heer E. Sloover, die mede deze benoeming aannam. Westkapelle. Tot ouderlingen dezer ge meente zijn verkozen de HH P. van Sig- hem Wz., en Leunis Dekkeren tot dia kenen de HH. W. Jobse Wz., en P. van Sighem Pz. Te Breskens zijn als ouderlingen bij de N. H. G. herkozen de heer A. v. d. Sande, en gekozen de heer P. Risseeuw, in plaats van dhr. P. Leenhouts, aftr. die bedankte, -en als diaken Jac. v. Kampen in plaats van Abr. du Buck, aftr. die bedankt had. Aan manslidmaten te Kollum is door het Classikaal Bestuur van Dokkum gevraagd eene verklaring al of niet te teekenen, dat zij in het synodaal verband blijven. Door 26 kerkeraden, onderanderen die van O.- en W. Souburg en Krabbendijke is instemming aan de Synode betuigd met het schrijven van dr. v. Ronkel in zake de afzetting der Amsterdamsche broeders. Tot onderwijzeres te Amsterdam werd benoemd mej. K. A. Pervoost te Colijnsplaat. Z. M. heeft o. a pensioen verleend aan M. de Mol, hoofd eener openbare school te Veere. In den Haag heeft een dierenvriend een hondje, dat wegens een onhebbelijkheid, van een minder liefhebbend dierenvriend een schop kreeg. Hierover ontstak de dieren vriend zoo in toorn dat hij op het hoofd van dien man een vuurstoof stuk sloeg. Het gerecht veroordeelde hem tot f 10 boete, ondanks zijne bewering dat verontwaardigde dierenliefde hem tot de wandaad genoopt had. Heinkenszand. Den slager C. v. S. van 's-Heerenhoek, die Maandag voor een inge zetene alhier een stier heeft gedacht met behulp van eeuige andere personen, werd door den stier een stoot tegen zijn been toegebracht, zoodat hij per as naar zijne woning moest gebracht worden. G. C. De provincie Zeeland neemt trouw deel aan de verzorging van Londen door zendingen garnalen uit Vlissingen en Veere en oesters, mosselen en andere schelpdieren uit Bruinisse, Bergen op Zoom, Goes, Krui- ningen, Ierseke. enz. die met het ..poor of de Rotterdamsche boot aankomende op de mailbooten gebracht worden en dan, na aankomst te Queensborough dadelijk gelost en naar Londen verzonden worden, waar zij dan in «Billingsgate market» verkocht worden. «Met sinte Katrijn Dan is de melk mijn.» zegt een overoud rijmpje, en ofschoon in de meeste streken des lands liet gebruik, waarop hier wordt gedoeld reeds geheel vergeten is, vinden toch nog in enkele plaatsen de boeren als zij in den morgen van den 25 sten November hunne koeien komen melken, dat anderen hun reeds zijn voor geweest. In vroeger tijd bleet ieder, die zijn vee zoo laat in den herfst buiten had, dien morgen eenvoudig te huis«er was toch geen melk te halen.» Natuurlijk wist ieder wel, waar zijne melk bleef. De gehuurde vaste knecht en de daggelder waren er steeds de naasten toe. Zoo kreeg ook daar moeder de vrouw tegen den winter wat boter in den pot of een kaas op de plank. Het stoomschip «City of Amsterdam» is heden morgen bij Vilssingen aan den grond geraakt. Te N. en St. Joosland heeft zich een geval van Typhus voorgedaan met doode- lijken afloop. St. Maartensdijk, 28 Nov. Eenige arbei ders (dijkwerkers) bezig zijnde met het ver richten van eenig graafwerk aan den bin- nenberm van den zeedijk voor den Muije- polder, ongev. uur gaans buiten de kom iler gemeente, stuitten op eene diepte van ongeveer '/a meter op het geraamte van een menscheljjk lichaam. Ter zelfder plaatse en op de zelfde diepte vonden zij ook een mes, waarvan het heft nog in goeden staat was. De vinders van het skelet beweren dat de overblijfselen van de hersenen nog in den schedel aanwezig waren. Indien dit het geval was, zouden volgens deskundigen 8 tot 15 jaren kunnen verloopen zijn, sinds het lichaam daar begraven werd, wat echter door deskundigen niet kou geconstateerd worden, aangezien door de vinders alles uit den schedel verwijderd was. De mogelijk heid van eene gepleegde misdaad is niet uitgesloten. Iireskens. Twee nieuwe locomotieven, de «Schoondijke» en de »Oostburg» zijn aan gekomen en beproefd. Een groote verbete ring 'is het met het oog op de paarden, dat er geen stoomfluit gebezigd wordt. De locomotief No. '1 die te Breda verongelukte en thans is opgevischt, wordt Maandag hier verwacht. De vorige week kwam een Gelder- sche landbouwer een burgerwoning te Oot- marsum binnen en verzocht «een zeupken» De bewoners keken den vreemden gast verwonderd aan en brachten hem een glas water. «Nee», zeide hij. «dat meen ik nicli, ik mot 'nen borrel haben», waarop hem te kennen gegeven werd dat hij zich in geen tapperij bevond. «Ie hebt jao de vergun ning op de deureDe bezoeker had ech ter niet goed gelezen er stond «Besmet telijke ziekte. Mazelen.» Het Duitsche Keizerlijke Postambt heeft met betrekking tot het beslag van de paar den iets nieuws ingevoerd, dat ook elders de aandacht verdient. Tusschen de hoef ijzers der paarden worden nl. kleine, uit Bra- ziliaansche vezelstof gevlochten, kurkachtige kussentjes, de z. g. Beckmann'sche hoef- kussens, geschoven. Daardoor verkrijgt het paard het vermogen,om zelfs op de gladste straat, op asphalt enz. zóó vast te kunnen staan, dat, zooals uit lang voortgezette proeven is gebleken, het gevaarlijke uit glijden geheel belet wordt. Bovendien wordt de schadelijke werking van de harde straat door het elastieke kussen verzacht, wat van zeer groot belang geacht moet worden. Er heeft Vrijdag een zeer zonderlinge diefstal plaats gehad in den trein van Os- tende naar Verviers. Onderweg is van de Engelsche mail 1 Va miljoen francs ontvreemd. Er waren 22 zakken met waarden openge sneden o. a. waren 41 pakjes met diaman ten, vele wissels enz. weg. Men heeft ver nomen, dat drie personen Zaterdagochtend van het Noorderstation te Brussel met een huurrijtuig naar het Zuiderstation zijn ver trokken. Zij zouden over Calais naar En geland gevlucht zijn. Men houdt hen voor de dieven. Ten einde in den waggon te komen, hadden zij de hangsloten, waarmede de portieren waren gesloten, doorgevijld. Daarna pleegden zij den diefstal en ver vingen toen de gebroken ha ïgsloten door andere van ongeveer gelijk maaksel, zoodat de deuren waren gesloten. Ook hadden zij, zoo goed het ging, de zegels der be ambten er weer aan bevestigd. Vermoedelijk zijn zij aldus te werk ge gaan. Eeti of twee der dieven zijn uit de passagierscoupé gegaan, en terwijl de trein voortrolde, over de treeplank naar de post wagen geslopen, hetgeen natuurlijk in de duisternis niet werd gemerkt. Ze hebben toen de sloten doorgevjjld, de deur geopend en de zakken geleegd bij het licht van een lantaarn, die is gevonden. De buit, die een Hinken omvang had, werd geborgen in zak ken, waarmede de dieven weer de reizi gerecoupé opzochten. Een voor een zijn zij toen aan de volgende stations uitgestapt elk met ean zak met brieven' en stukken. De justitie geeft de hoop op de dieven te vinden, die met de postboot van Calais naar Dover zijn teruggekeerd en dus in Engeland vi; kJ Ais een staaltje van mol bij de dieren kan het volgen Een weduwvrouw te Wissenlj kat met kinderen. Heel die k houden, dat ging niet aan, en| besloten de jongen aan het geven. De katjes werden in worpen in tegenwoordigheid Deze kwam hare kinderen te er twee. Dit getal was nog bij het leven te houdeu en er nog een verdronken. De| katjes nu beducht zijnde dat pand, hetzelde pad op zou ga: op en bracht het in een weidl was gelegen en verborg het ij staande korenstapels. De ou geregeld iederen dag eten en keerde dan weer terug. Dit veer 6 weken en toen kwam daard met haar kind naar hu| Door den sectiechef te en de kommiezen Fenijn en 1| Eede, is den 49 November II. nederlaag van 16 Kilogram get| en 15 Kilogram zachte zeep in het gemeentehui; contra het gemeentebestuur j| is opgemaakt. Te Pest zijn weder 207| pokken waargenomen. Het vallen aan die ziekte bedroeg Nog werden te Petersburg Hamburg 6 gevallen van pok! teerd. Te Munsterscheveld is meisje, dat door hare md was thuis gelaten, in het vuu| hoewel op haar noodgeschrei kwam opdagen, is het aan dd hevige brandwonden overleder Gisteren woedde te Lond brand. Vier pakhuizen en eei] werden vernield. De scha 1,200,000 gulden. •- Te Durham had gistere! een ontploffing plaats. Van dd werden 3 gedood cn 14 overigen zijn gered. Aan het Publiek wordt tel geven dat pakketten ter verzj worden aangenomen in de van openstelling voor\ den Z\ van 8'/2 tot lll/j des morgeq tot 3 des avondsterwijl van de postpakketten per trej loopers plaats vinden evenals dagen. Postkantoor, Goes 3 Del De Directe! WIERTS VAN COf Van 29 Nov. 2 Ded Middelburg. Ondertrouwdl wenhuijs jm. 24 j. met J. H.[ GetrouwdGeene. Bevallen F. S. van den Joosse d. E. van Maaren L. Freeman geb. Van derj Geldof geb. Van den Broeke van de Ransou geb. Van der A. Wielemaker geb Lorier Kalle geb. Krijger, d. OverledenD. Wielemakd P. Hendrikse, 75 j. wede.| H. Scheermeijer, 83 j. we Entink J. Joosse, 5 j. z. Meersseman, 4 j. d.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2