NIEUWSBLAD CHRISTELIJK- HISTORISCH YOOR ZEELAND. 1886. No. 19. Zaterdag 4 December. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT elken MAANDAG- EN VRIJDAGAVOND. G. M. Klemkerk, te Goes EN F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Buitenlan d. Binnenland. Dl 7.Ill W, Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,0272 UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. Zij die zich met Ja nuari op ons blad abon- neeren ontvangen de in dit kwartaal nog verschijnende nummers gratis. 'f Spoed. De Kamer schijnt spoed te maken met de begrooting. Reeds is hoofdstuk IV bijna afgehandeld. De Amsterdammer, een libe raal, dies vertrouwbaar blad, zegt er niet onaardig van: «De onheilspellende windstilte schijnt voorbij. Als een vriendelijke Aeolus, met ronde, bolle wangen, blaast de liberale partij lustig in de zeilen van Heemskerks scheepje. Dit heeft reeds een vaart om er van te duizelen. Drie hoofdstukken der Staatsbegrooting zijn reeds door- of over gezeild. De rest ligt, als de reis even voor spoedig blijft, in enkele dagen achter den rug. Heerlijk vooruitzicht! Daar hebt ge de onafzienbare zee der Grondwetsherzie ning reeds voor den boeg. En dan hoe schoon is dit land! Dien juichkreet zult ge dra van een der scheepsgezellen vernemen. Hoe jammer, dat oude bevaren zeelieden zich ook nog wel eens vergissen kunnen.» C Onzen zin doen of er uit Dit was het ultimatum der liberale pers en der meerderheid in de Tweede Kamer. Hun ultimatum, dat wil zeggen, hun laat ste woord, waaraan minister Heemskerk zich te houden had. Wij hebben dezer dagen een kleine bloemlezing verzameld van drei gementen der liberale pers tegen den mi nister. Als men ze allen gelooven moest, zou men zeggen: de minister leeft geen uur meer. Maar zie nu de liberale partij eens op eens goedig zijn geworden Eventjes trachtte de heer van Baar hen deze week nog eens tot spreken te bewe gen, toen hij hun «laatste woord» heel ondeugend naast het non possumus: «wij kunnen niet» der rechterzijde plaatste.Te ver- geefs.De meerderheid zweeg stil, daardoor hare tevredenheid te kennen gevende over Heems kerks grondwetwijziging in zake art. 76. Onzen zin doen of er uitDe minis ter heeft blijkbaar het eerste verkoren en nu zijn dreiger en bedreigde van den over last der uitzetting af. Hier heeft de berg eene muis gebaard. Dat de prins van Mingrelië de lieveling van de groote mogendheden, ook de oog appel van zijne aanstaande onderdanen, de Bulgaren, zou geweest zijn,moet nog bewezen worden. Het Bulgaarsche regentschap wilde niets van hem weten, minder oin zijn lagen rang dan wel omdat zijn vader indertijd zijn prinsdom aan Rusland ver- schacherd heeft. Rusland heeft de candida- tuur von Prins Nicolaas van Mingrelië in getrokken. Bulgarije is anders niet het eenige kleine land dat den grooten eenige zorg baart, want het groote Engeland zit nog altijd met Ierland in de war. De ministerraad gesteund door den onderkoning en anderen, heeft besloten krachtdadige maatregelen te nemen ter onderdrukking van onwettige samenspanningen tegen het betalen van pacht. De pers en de raddraaiers zullen het hard te verantwoorden krijgen. Een Bulgaarsch gezantschap van drie per sonen trok waarschijnlijk uit Bulgarije naar de verschillende hoven der groote mogendhe den om hen in te lichten aangaande den stand van zaken. Dat Rusland en Turkije de tijdelijk verzoende aartsvijanden dit met leede oogen aanzien, laat zich denken. De Fransche Kamer stond aan de regee ring de credieten toe voor Tongkin en Ma dagascar, twee gebieden waar Erankrijks rust ook nog geene rust op lauweren is. De meerderheid die de Fransche Regeering in de Kamer steunt wordt al kleiner, zoodat de president aan eene kamerontbinding gaat denken. De aanzienlijke legerversterking in Duitsch- land, door den keizer persoonlijk verdedigd met, het oog naar hij zei; zeide op den toestand in Europa, zal door den Rijks dag wel worden toegestaan. De groote mogendheden wapenen zich zooveel zij kunnen; waar het toe leiden zal, is verborgen, doch zeker is dat elke gebeurtenis de mensch- heid nader brengt tot het tijdperk waarin de «zwaarden tot spaden» zullen geslagen worden. De hongerlijders. Merlatti, die heden zijn 37sten vastendag is ingegaan, is nog niet dood maar ziet er uit als een geraamte. Succi is te Parijs ook niet gelukkig ge weest. Hij wilde daar zijne kunst vertoo- nen, onder toezicht der geneesheeren, doch deze wilden zich niet leenen, indien ook niet een tweede persoon gelijktijdig met Succi de proef met de bewuste likeur nemen zou. Hierin stemde Succi niet toe en de commissie van geneesheeren werd ontbonden. Succi ging zich nu bij den redacteur van een Parijsch blad beklagen en verzocht zijne medewerking. «Wat kan ik voor u doen?» vroeg de journalist. «Moet ik dan van honger sterven vroeg de man, die zoo goed honger lijden kon. «En uw beroemde likeur dan?» besloot de redacteur het gesprek. Eenige nette citaten uit een Amster- damschen brief aan de Goesche Courant gericht, mogen in «de Zeeuw» eene plaats vinden. «Wat had aanleiding gegeven tot het alarmeerend gerucht? De heer H. A. Höweler en zes zijner christelijk-historische geestverwanten hebben een adresbeweging in 't leven geroepen, waarbij «trouw tot in den dood» wordt gezworen aan de vijf afgezette Amsterdamsche predikanten. Met opgaaf van woonplaats en ouderdom moesten de onderteekenaren van het adres verklaren: dat de bedoelde vijf predikanten tot hunnen dood en tot den dood der adressanten de leeraars van deze laatsten zullen blijven. Daar men meende, dat het denkbeeld eener zoodanige adresbeweging nooit in gezonde hersenen kon opkomen, vreesde men aan zeven gevallen van «godsdienstwaanzin» te moeten denken.» «'tls waarlijk prachtig en geeft na tuurlijk voedsel te meer aan het gerucht van een kolossale epidemie, zooals hier boven is gequalificeerd. Het cijfer van zeven duizend onderteekenaars van het adres is zeer karakteristiek. Het getal der ontwerpers bestond uit het heilig getal van 7 en dat van de onderteekenaars bedraagt het duizendvoud van 7Ver moedelijk zal menig woonvertrek ook wel 7 handteekeningen geproduceerd hebben, dus een door 7 gezinnen bewoond huis 7 maal 7 gelijk 49 handteekeningen. Dit telt toe. En de «eenvoudigen naar de wereld» hebben in den regel nog al talrijke gezinnen!» «Aan kwaadwillige bedoelingen mag men natuurlijk niet denken. Die huizen niet in het hart van de «uitverkorenen Gods.» Dat deze misschien nog jeugdige schrijver geen gelegenheid had eerbied te hebben voor een anders overtuiging kunnen wij hem vergeven. Doch voor zichzelven had hij zooveel eerbied behooren te hebben, dat hij dergelijk Asmodee-achtig geschrijf niet publiceerde. Ylissingen. Met de mailbooten der maat schappij «Zeeland» werden in de maand November vervoerd: in de richting naar Queensboro 2190 en in tegenovergestelde richting 1799, te zamen 3989 reizigers. (G. C.) Bij kon. besluit is, als blijk van Zijner Majesteits goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuig schrift toegekend aan F. de Leef, koopman te Vlissingon, wegens het redden van dren kelingen op verschillende tijdstippen, onder anderen in het jaar 1880, toen hij uit de Schelde aldaar twee personen met levens gevaar heeft gered. Eergisteren werd op de werf der ko ninklijke maatschappij de Schelde te Vlis- singen de kiel gelegd van de stalsn rader stoomboot Voorwaarts, te bouwen ten be hoeve der vennootschap de Zeeuwsche Oes terput te Bergen op Zoom. De machine en stoomketel, zoowel als de stoomkorin- richting zullen aan dezelfde fabriek worden vervaardigd. Uit Ylissingen schrijft men ons: Het engelsche driemastschip «Forest King», Kapt. Doyle, op 31 Oct. met eene lading petroleum van New-York naar Ant werpen vertrokken, is Zondagnacht op de Kaloot omhoog gevaren. Dank zij der assistentie van zes (de M. C. meldt abussief vier) sleepbooten, is de Forest King Maandag middag vlot geraakt en door twee sleepbooten naar Antwerpen gesleept. Voor het aftrekken van het schip is geen accoord gemaakthet verschuldig de hulploon zal bij arbitrage te Antwer pen worden vastgesteld. Zierikzee 30 Nov. Het Waterschap Schouwen heeft in zijn algemeene verga dering van heden, tengevolge van jde oever- afschuiving en den dijkval in het district Borrendamme, zijne begrooting gewijzigd, welke nu loopt over een bedrag van f 260,828,115. Deze vermeerdering zit hoofd zakelijk in het hoofdstuk buitengewone werken, hetwelk gebracht is op f 69700. Om deze buitengewone uitgaven te dekken, is het dagelij ksch bestuur gemachtigd f58500 uit het reservefonds te nemen. De buitengewone werken bestaan behalve het herstellen van den dijkval enz. op zich zelve hoofdzakelijk in het aanbrengen van een kraagstukje van p. m. 1500 M2, het doen zinken van 7 stukken te zamen groot 12000 M2 en het overstorten van ruim 10000 scheepstonnen steen. Tevens werd op genoemde verg. besloten om ter aanvulling van het reservefonds het dijkgeschot te veihoogen van f3 tot f3,80 per IIA. Dit laatste behoudens goedkeu ring door Gedep. Staten. De telephoongeleiding van Bruinisse naar Sirjansl-and is de vorige week afgewerkt. De opzichter van den rijks-waterstaat J. Bos, wordt 1 Jan. verplaatst van Sas van Gent naar Goes. 's Heer Arendskerke. In de kom der ge meente deden zich gevallen van mazelen vooro. a. twee bij volwassenen. Ook te Zaamslag heerschen de mazelen epidemisch. Op een der scholen ontbraken Maandag van de 193 leerlingen 109. De openbare school is voor 6 weken gesloten wijl de ziekte heerscht in het gezin van den hoofdonder wijzer de Vries en den onderwijzer de Vos. Zij is echter niet kwaadaardig. Het nieuw benoemde hoofd der Chr. school zal op 13 Dec. in plaats van op 1 Dec. geinstalleerd worden. Wat Goes betreft daar blijven de mazelen afnemen. Het aantal aangetasten bedraagt 700, herstelden 458, overleden 14. Er waren 33 aangetasten en 120 herstel den aangegeven, zoodat nu nog 220 in be handeling zijn. Wissenkerke. Heden morgen had aan den Vlietepolder alhier een treurig ongeluk plaats. Twee aldaar werkzaam zijnde men- schen werden door een groot stuk aarde dat losliet bedolven met het ongelukkig ge volg dat een hunner, een zekere J. BI., er van onder gehaald werd met een gebroken been. De ander kwam er zonder kwetsuren af. Sluis, 1 Dec. 1886. Welk eene levendig heid het vervoer van suikerbieten alhier aanbrengt, kan worden opgemaakt uit de volgende opgave. Van medio September tot ultimo Novem ber werden alhier aangevoerd 13,325,415 K.G. Suikerbieten, die na aan het alhier bestaande weegtoestel te zijn gewogen naar Belgie werden verscheept. Men verneemt alhier met genoegen dat eene commissie uit de commissarissen van den tramweg BreskensMaldeghem aan het einde dezer week onze gemeente zal bezoeken om met het Gemeentebestuur in overleg te treden over de richting die de tram in deze gemeente zal volgen. Het is te hopen, dat eene schikking zal worden getroflen, opdat het publiek niet de dupe worde van de gerezen bezwaren tusschen deze beide lichamen. Met den aanleg vordert men intusschen goed. De woonhuizen aan de Draaibrug zijn reeds onder de kap gebracht, terwjjl de verbinding tusschen Breskens en Draai brug reeds is tot stand gekomen. Z. M. heeft o. a. benoemd tot plaatsv.- Dijkgraaf van den Catspolder, den heer A. Markusse Az., en tot plaatsv.-Bijkgraaf van den Kavelpolder den heer J. van Liere. - Benoemd tot ontvanger der registra tie te Tholen, de heer J. J. Haesebroek, surnumerair. De heer J. Z. Risch, veearts te Cortgene heeft bedankt voor zijne benoeming te Varsseveld. Naar de M. C verneemt, heerscht er

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 1