Binnenland. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Boekaankondiging. Burgerlijke Stand. Overzicht van Ver enz. met den wensch dat de stemming op Dins dag dien uitslag hebbe, dat vrede en rust in Zutfen blijven heerschen! De argelooze lezer wete, dat de stemming voor het kerkelijk kiescollege met die voor de provinciale staten aldaar saamvalt. De libe rale kiezer heeft heel onnoozel zijn stukje zoo ingericht, dat niemand zeggen kan, welke stemming hij bedoelt. Maar toch, alle prac- tijken zijn den liberalen lief, zelfs van on- noozele kiezers, Best mogelijk, dat deze leeperd morgen 2 vliegen in één slag slaat, dank zij zijn «liberale» vroomheid. Praatjes. Op het weinig genietbaar mazelen-debat in de jongste raadsvergadering te Goes ko men wij niet gaarne terug. Toch nog een enkel woord over de houding der Goesche Courant in zake hare onjuiste mededeeling als zou de christelijke school, om financiëele redenen niet hebben kunnen gesloten wor den. Niettegenstaande de burgemeester duidelijk verklaarde dat van financiëele be zwaren in het antwoord der commissie geen sprake was, houdt dit blad toch vol, dat het wel zoo was. Een praatje schijnt dan bij de G. C. meer geloof te vinden dan eene mededeeling van den burgemeester. Of dit voorzichtig is, laten wij aan anderen ter beoordeeling over. Doch al ware het zoo, dat financiëele bezwaren hier hadden ge golden, mag dan de Goesche Courant daar op aanmerking maken, die met hare vriend jes in zake onderwijs steeds van de mildheid van den staat profiteert, en voor het chris telijk onderwijs, dat haar niet aanstaat, nooit een cent heeft te betalenterwijl de voor standers van christelijk onderwijs, zoo te Goes als elders, eerst moet helpen het onderwijs van de vrienden der Goesche te betalen, en dan nog eens, van wat zij overheeft, haar eigen sehool mag onderhouden. De Goesche Courant, die door het christelijk onderwijs, nooit voor een cent benadeeld werd, moest niet zoo uit de hoogte op die financiëele bezwaren, gesteld dat zij genoemd waren neerzien 1 Mazelcn-epidemle, Goes Totaal 667 aan getast; 338 hersteld; 12 overleden. De ziekte is dus afnemende. L. 1. Zaterdag is ook te Ierseke een geval van mazelen geconstateerd. Ten aanzien van de vacature in den gemeenteraad te Vlissingen, waarover Woens dag 8 Dec. herstemd moet worden, schreef onze correspondent de vorige week, 'dat zij ontstaan was, doordat de hper A. Koppejan Sr. zijn ontslag als raadslid had genomen, daartoe zedelijk gedwongen door eene bo vendrijvende partij in den raad dezer ge meente, die hem in geen enkele commissie herkoos, waarin hij vroeger zitting had. De heer Koppejan was candidaat der anti revolutionaire kiesvereeniging. Uit Vlissingen schrijft men aan de Af. C. Bij het aan boord zetten van een zeeloods op het Engelsch stoomschip Dunluce, komen de van Carthagena, bestemd naar Terneuzen, in den namiddag van den 25en dezer bij Dungeness, is de Vlissingsche loodskotter no. 10 door gemeld stoomschip aangevaren, waardoor het loodsvaartuig den boegspriet, fokkestag en stang verloor. Het stoomschip, dat zelf een gat in den boeg kreeg, kwam met den loodskotter ten anker in de bocht en bleef aldaar liggen tot den volgenden niorgen, toen het den kotter op sleeptouw nam en daarmede naar hier stoomde, waar beide schepen gisteren avond aankwamen. Zierikzee, 24 Nov. Met goed gevolg werd heden een kraagstukje ter grootte van 1440 M. in den val aan Borrendamme gezonken, ter voorziening van den steilen rand van dien val. De nieuwe binnenberm achter den, overgehaalden dijk is tbans geheel voltooid. Behalve het aanbrengen van nog een ge deelte noodbeslag en het bezetten van den laagwaterrand, waarmede men binnen enkele dagen gereed komt, zijn de voorloopige werkzaamheden afgeloopen. De verdere werken, noodig tot voorziening van den oever, zullen naar wij vernemen, binnen kort worden aanbesteed. ZZNb.) Sedert eenige dagen worden tusschen de stations Middelburg en Kruiningen van den Staatsspoorweg opmetingen verrichtten behoeve van de doortrekking van het tweede spoor hetwelk nog dit jaar tot het laatste station gereed komt. De aanbesteding van dit werk, waarmede het dubbel spoor op de geheele Zeeuwsche lijn is voltooid, zoude reeds in het voorjaar verwacht worden. (ZZ. Nb.) De «Ned. Speet.» heeft deze week als plaat: Een peinzende oude maagd, waarop de Min. Heemskerk een blik werpt. Het opschrift is: VEERE-THULE. Er was een maagd in Zeeland, "Wie toen z' in schoonheid blonk, Een hertog van Bourgonje Een gouden beker schonk. En toen zij arm, vervallen, Gerimpeld was en grjjs, Gaf zij gaarn voor wat welvaart Haar gouden beker prijs. 't Werd haar verboón. Nu krijgt zij Belasting op drank en gemaal, En moest nog voor haar beker Doen maken een foudraal. Vrij naar Goethe's König von Thule.) Het volgende staat in het jongste num" mer van het Weekblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen Westelijk Deel: „Hoe langer hoe mooierDoor den bond der schaatsenrijders in Friesland is aan ver schillende gemeentebesturen een verzoek gericht om des winters voor rekening der gemeente overal baanwachters en baanve gers aan te stellen. Heel goed gevonden. Eerlang wordt er nog een verzoek aan de gemeentebesturen gezonden, om het 's winters te laten vriezen. Het tweede verzoek zou al weinig dwazer zijn dan het eerste!» Niet om het bij kris en kras, of uit oude gewoonte, met dat Weekblad oneens te zijnmaar omdat wij gemeld verzoek zoo dwaas niet vinden, gevoelen wij ons ge drongen onze tegenovergestelde meening uit te spreken. Die Friesche bond verzoekt niet aan de Zandsregeering dat er eene wet worde uit gevaardigd, bij welke baanvegen enz. ver plicht wordt gesteld in alle gemeenten van Dokkum tot Aardenburg, of van Modder gat tot Ede. 't Is een Friesche bond, die 't vraagt in Friesland en aan Friesche gemeentebesturen. In die provincie rijdt ieder schaatsen man en vrouw, jong en oud, arm en rijk. In verscheidene steden onzes vaderlands geeft men van gemeentewege subsidie aan schouwburgen, trots veler ergernis en te genstand. In sommige streken drijft men den aan leg van tramwegen door, al zijn er, op zijn zachtst gesproken, een aantal personen niet mede gebaat. Letterlijk ieder in Friesland stelt prijs op eene goede en goed onderhouden ijsbaan. Aansluiting der ijsbanen, heel de provin cie door, verhoogt het levensgenot van iede- ren Fries. Wie in friesland zou er pruttelen tegen eene gemeente-uitgaaf, door welke tal van onvermogenden en behoeftigen aan een dag geld zouden komen? Dwaas, ja dwaas in 't kwadraat zou 't wezen als alleen de leden van den bond op de gemeente-banen mochten rijden en glijden, als er alleen banen werden aange legd en onderhouden voor een zeker soort van Friezen. Er worden door gemeentebesturen wel zaken ondernomen, doorgedreven en volge houden, minder algemeen gewild dan ijsba nen in Friesland. De heer A. B. H. Funcke, Hoofonder- wijzer a/d. School met den Bijbel te Oostburg^ is als zoodanig benoemd te de Lemmer, In de Vrijdag te Axel gehouden raads zitting kwam ter tafel het in de vorige zitting aangehouden voorstel van den heer A. v. O. Kruysse, betrekkelijk eene verhoo ging met f100 der jaarwedde vau den onderwijzer, met hoofdakte. A. W. Wisse, welk voorstel met 7 tegen 2 stemmen werd verworpen. Af. C. De heer Joost v. d. Berge te Bruinisse is benoemd tot 5en onderwijzer aan de open bare school aldaar. Heinkenszand. Zondag 28 Nov. aam I. C. IJ. Bussing de Vries pred. alhier van zijn ge meente afscheid, naar aanleiding van Fi- lippenzen 1 27a. Een vrouw te Middelburg had een arti kel overtreden uit een reglement op de wegen en voetpaden in Zeelard, zooals dat vastgesteld is in Nov. 1880 en Juli 1881. De Kantonrechter ontsloeg die vrouw van rechtsvervolging, op grond dat dit reglement niet behoorlijk was aangekondigd; want met het noemen van deze 2 datums blijft toch nog onzeker wanneer het is vastgesteld, en op twee datums vaststellen, dat gaat niet. De Hooge Raad heeft thans ook in dien zin beslist. Het reglement heeft als zijnde niet behoorlijk afgekondigd, geene verbindende kracht. Tegen 1 Jan. zijn weer gedurende December de bekende nieuwjaarskaarten ver krijgbaar, waarmee men, tegen tien cent, per telegraaf zijn heilwenschen kan doen overbrengen. Elke nieuwjaarskaart mag ten hoogste tien woorden bevatten. De naam der plaats van afzending wordt ambtshalve medegeseind. Voor drie vacante onderwijzersbetrek kingen op het eiland Terschelling (salaris f500) boden zich 44 liefhebbers aan! De dief te Westervoort schijnt zijn slag geslagen te hebben om 3 uur in den mor gen. Omstreeks half 5 was hij reeds in een herberg te Duiven, waar nog alleen eene boerenmeid op was. Deze heeft gezien dat hjj de gestolen reisdeken in eenen zakdoek knoopte, het dameshorloge bekeek, brieven uit de jas te voorschijn haalde en er weer instak, enz., waarna hij zijn bier met twee halve groschen betaalde, die hij uit eene hand vol rijksdaalders zocht, de gestolen jas omsloeg, naar het uur van vertrek van den eersten trein naar Duitschland vroeg en heenging, om een oogenblik later nog even terug te komen, daar hij de insgelijks ge stolen parapluïe had achtergelaten. Door de inlichtingen der meid heeft de politie een tamelijk nauwkeurig signalement kunnen opmaken. Hij is een Duitscher, p. m. 25 jaar oud, klein en vlug en zonder baard. Omstreeks half negen is hij de grenzen te voet gepasseerd bij Baberich, waar de Prui sische politie hem, naar wij hopen, spoedig pakke. Te Amsterdam wilde het volk een man te lijf, die zijn 17 jarige overleden vrouw ten grave bracht. Men hield het er voor dat zij ten gevolge zijner mishan delingen gestorven was. Eene ernstige waarschuwing voor kinderen. Woensdag namiddag vermaakten zich eenige jongens met het voortschuiven van een ledigen zandwagen langs de tramrails te Oostburg. Ondanks herhaalde waarschuwingen be proefde één hunner die vóór den wagen liep, gedurig er op te springen. Hjj struikelt en de wagen rijdt over zijn linkervoet en tegen zijn rechterbeen. Had de knaap geene klompen aan gehad, zoo ware zijn voet gewis afgereden, nu kwam hjj vrij met een vrij ernstige kneuzing van z(jn voet en een lichte wonde aan zijn been. Ellewontsdijk. In de kom dezer gemeen, te heeft zich een geval van typhus voorgedaan Te Leermens is een boerderij afge brand. Paarden, rundvee, varkens, koren, hooi, wagens en gereedschappen werden een prooi der vlammen. Een 21 jarige rijke boerendochter had kennis gekregen aan een jongeling uit eene naburige gemeente. De stiefvader verbood hun alle verkeer en hield nauwlettend toe zicht op het meisje, dat nooit de straat op mocht, dan alleen om naar de kerk te gaan en dan nog onder behoorlijk geleide. Toch bleven de geliefden in stilte briefwisselen. Voor eenige dagen bleef de dochter wat langer dan gewoonlijk te bed. Men ging kijken en vond dat het bed niet gebruikt was. Het meisje was met het beste wat zij had ver trokken, haar vrijer meenemende. De stiefvader ijlde hen na, naar Zutfen, naar Rotterdam en vond ze reeds afgereisd >aar de Nieuwe Wereld. Als een bewijs dat er tegenwoordig levendigheid in fabrieksaardappelen heerscht en de slechte tijden weder voor betere plaats maken, diene, dat de aard ippelen van het aanstaand gewas nu reeds worden opgekocht voor 70, 80 en 85 cents 'tmud. Uit Breda wordt aan de N. R. Ci-t. gemeld H eden meldde zich aan het commissariaat van politie een huisvader aan, de bekente nis afleggende dat hij, bij gelegenheid van een grooten brand, die eenige jaren geleden aan de Boschstraat woedde, voor een bedrag van ongeveer f1000 had gestolen, ten na. deele van iemand, die reeds in het gasthuis is overleden, 's Mans geweten liet hem geen rust, en van daar zijne bekentenis, die aanleiding gaf tot zijne inhechtenisneming. Bjj den dikken mist, die Dinsdag jl" te Leeuwarden heerschte, liep een oud man in het water. Ofschoon hij er spoedig uit gehaald en zoo goed mogelijk verzorgd werd, is hij aan de gevolgen overleden. Dezer dagen is, volgens de Zaanl. Ct., het zoo bekende Czaar Peterhuisje te Zaan - dam Luit handen van Z. M. den Koning overgegaan in die van den Keizer aller Russen. Het kind van den landbouwer W. te Kollum (Fr.) viel spelende in eene sloot. Dadelijk sprong de hond des huizes in het water en redde het kind van een gewissen dood. Vrijdag avond, ongeveer een kwartier voordat de sneltrein uit Brussel het station Heivoort zou passeeren, hoorde de stations chef op eenigen afstand het geluid van kloppende hamers. Bjj onderzoek bleek, dat zij bezig waren met boomen over de rails te leggen. De justitie doet ernstig onderzoek. Op eene landbouwtentoonstelling te Halmstad in Zweden hing koning Oskar II zelf, een buitengewoon grooten en schoonen stier, een medaille om den nek. Gevoelig voor zooveel eer, knielde de stier neder en bleet in deze houding, tot de koning hem toestond weder op te staan. In den afgeloopen zomer had de eigenaar met veel moeite het dier dit kunstje geleerd, waarbij dan het melkmeisje voor den koning moest figureeren. Van den Uitgever J. A. Wormser ont vingen wij ter beoordeeling- Laatste woord tot de consciëntie van de Leden der Synode door de vervolgde leden van den Kerkeraad van Amsterdam. Te hunnen dienste opgesteld door Dr. A. Kuyper. «De Zeeuw» is geen kerkelijk blad, doch dit sluit niet uit dat we op zuiver antire volutionair standpunt kennis nemen kunnen van de zaak der geschorste leden des Am- sterdamschen kerkeraads, welke schorsing, zoo die door afzetting gevolgd wordt, ook op maatschappelijk gebied gewichtige ge volgen zal hebben. De brochure die we nu voor ons hebben liggen, is het (daatste woord» dat nunu «alle kronkelpaden van den kerkrechtelijken doolhof zijn afgeloopen,» de aandacht vestigt op het hart der zaak, het onontwijkbare verschil van tegenstrijdige levensovert uiging. Met vaste hand, neen, met forsche vuist wordt nu alles terzijde gesteld, wat niet de hoofdkwestie raakt; beleden wordt, wat de om «verregaande onrechtzinnigheid» ge schorste broeders gelooven; gelooven met een overtuiging,» om welke uit onze harten uit te roeien, Gij ons het hart zelf uit den boezem zoudt moeten wegnemen»; aange toond wordt met logische kracht en bezie ling het ontzagljjke verschil van geloofsover tuiging der nu met elkander in botsing gekomen partijen. Verpletterend is de geleerde en dikwijls onweerstaanbare schrijver voor de Synode, als hij met het oog op haar verleden, er op wijst dat zjj niet behoeft door te gaan, dat zij, door het vonnis over hen te be krachtigen, in strijd zou komen met haar eigen houding, gedurende lange jaren, tegen allerlei overtredingen van den ernstigsten aard. En ontzaglijk ernstig wordt de schrijver als hij de Synodej wijst op de gevolgen, die dit uit elkander scheuren zal hebben. Al die gevolgen worden haar voor ooge* gehoudenen uit de lucht gegrepen is niet één toestand, die de schrijver met allen ernst aantoont. Men houdt z(jn hart vast bij een blik op dat alles voor de Synode. Wat zal zij doen Ieder, die niet door partjjdrift verblind is, make kennis met dit ernstige, waardige, en dikwijls hartaan grijpende «laatste woord.» Die objectief wil zijn, zal er veel uit leeren. Van 26 tot 29 Nov. '86. Goes. Ondertrouwd G. A. Vooijs 23 j. jm. wonende te Rotterdam, onlangs te Rijns burg en Pieternella Paasse 22 j.jd. te Goes. Gehuwd Geene. GeborenPieter Adriaan z. v. M. Reier- se en S. Brandt. Overleden: Maarten 5 m. z. v. J. Meeuws* en C. M. Hujjsse. Van 25 28 No- Middelburg. Ondertroi GetrouwdGeene. Bevallen H. J. de W Overman d. J. A. Harth d. F. C. Michels geb. c C. van der Weele geb. de OverledenH. de Gro van C. Crats J. H. van z. H. Kraat, 83 j. m ver J. van Egem, 76 j. E. Witte N. Joziasse, Dhont, 87 j. wede. van P. Willemse, 71 j. wede. van Woensdag 1 De» 's Heerenhoek, 10 uur hofstede van Thomaes, dot dekooper OvermanOlmt Tronkboomen en Atbraak. Kapelle, half 11 uur Mr. Saaymans Vader, doe Merens: 100 opgaande Can boomen, aan den Zanddijk onder Ierseke. Donderdag 2 Dece Ovezand, 10 uur 's morgt van wed. Thomaes, door kooper Overman: 60 Canad Goes, 10 uur 's morgen meester en Wethouders va hoeve van S. van Noort, do lock Houwer: 40 en 12 01 Joannes Antonides van de Olmen. Vrijdag 3 Decen Hoedekenskerke, 10 uur Notaris Paardekooper Ovei dijk tusschen de Hoondert- polders150 Olmen en bij Domburg-, 10 uur 's morgt Tak: vóór het huis A 62: Glas- en Aardewerk. Daarnt beien, Dekens, Karpetten, Daai na om 1 uur 's middag van wed. Baart: lo. Een Schuur en Stalling te Dom Een Huis en Erf met T straat A 5. 3o. De onverdt Schuur, aan de Weststraa onder Aagtekerke bij Mal Hofsteedje met Woonhuis, land te Zoutelande. 6o. Wi kapelle. Zaterdag 4 Decei| 's Heer Arendskerke, aan Nieuwen Kraaijert, bjj de H mijn, 11 uur 's morgens, b^rt: 250 Olmen. Maandag 6 DeceJ E Ter Inge (Ellewoutsdijk), gens, op di hofstede van l) v. d. Kloes, voor den heer 109 zachte en enkele harde! 1 RUland-Batli, 11 uur 's hofstede van Blok, voor door Notaris Prins: Olmen Dinsdag 7 Decei Goes, 7 uur 's avonds, van Zeeland», door Notaris een Woon- en Winkelhuis aan de Langevorststraat, Schouwenburg). Woensdag 8 Dece Krabbendijke, 5 uur 's herberg van Krijger, door I Houwer: een Woonhuis, Tuin, groot 21,40 Are en alles van wjjleu L. J. Erjbal Donderdag 9 DecJ Krabbendijke, halt 10 's r sterfhuis van Eijbaard, dooi Houwer: Meubelen en Huis in de herberg van Krijger: I veren Werken. Ierseke, 10 uur 's morgen; door Notaris Prins: een voorraad: Porselein, Glas-] Lampen, enz. Ovezand, 11 uur 's morgt I van wed. Rijk, door Notq Hoefje in de gemeente Boomgaard en Bouwland, Vrijdag 10 Dece; Kwadendamme, 10 uur P. de Jonge, door Notaris een partij Planken, Huisrai 15 Varkens, 2 Geiten, Arbe Kruiwagens, Graanzakken,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2