Vergadering van den Gemeenteraad te Goes. Tweede Kamer. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken Ingezonden Stukken. üterikzee, 24 Nov. In de Dinsdag ge houden zitting van den gemeenteraad, is het eerste suppl. kohier van den Hoofdei. Omslag voor 1886, op 201,7072 vastgesteld. Besloten is aan den heer M. C. Voor- beijtel ontslag te verleenen als pachter van het ophalen der straatmest enz., voor den nog loopenden tijd van 2 jaren, onder voor waarde dat hij gedurende dien termijn zal betalen 400 per jaarde onderhandsche verpachting voor 7 jaren daarvan aan C. Koopman te Nieuwerkerk voor 400 per jaar, ingaande 1 Jan. a. s., is goedgekeurd. Voorts is besloten tot den verkoop van eenige boomen op de Oude Haven, in de kweekerij, in den Ka weg en op den Grachtweg. De begrooting van het Burger-Weeshuis voor 1887 is goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op 8823. De Voorzitter deelde mede dat is inge komen een adres van den heer C. J. van Zandijk om tegen 1 Jan. a. s. ontslagen te worden als regent van het Burgerl. Arm bestuur, welke betrekking hij sedert 1861 bekleedde. Dit adres is aangehouden tot eene volgende vergadering, wanneer ook in de periodieke aftreding zal moeten worden voorzien. (IV. b Omtrent de werkzaamheden aan de tram- BreskensMaldeghem schrijft men aan de M. C. Met het leggen van den weg gaat men goed vooruit; de werklocomotief rijdt met zijn zandtrein reeds tot dicht bij Oostburg; de rails liggen bijna over de ueheele lengte van den weg, terwijl men aan de de Draai brug met den onderbouw der remise en woningen gereed is m de kapspanten op de remise worden aangebracht. Het zoet water-reservoir aldaar is bijna gereed. Het etablissement te Draaibrug zal nog al van eenige beteekenis zijn: er komen daar een locomobile van 6 paardenkrachten, twee groote draaibanken, een schaafmachine, een boormachine, een aantal andere werktuigen volgens de laatste uitvindingen. Te Bres- kens zijn reeds vier open goederenwagens aangekomende eerste locomotief, tot ver zending gereed, is bij het inladen te Breda te water geraakt; terstond is echter order gegeven de tweede af te zenden. In het geheel zijn er 5 locomotieven van de gun- tig bekende machinefabriek te Breda van Backer en Rurb, besteld en zjo goed als gereed. Onder de gemeenten Noordgouwe en Kerkwerve zijn minstens 11 schapen dood in de weide gevonden. Zij waren door een hond doodgebeten. De rijkspolitie doet on derzoek. Slnls, 22 Nov. 188G. In de heden ge houden raadsvergadering werd de Gemeen- tebegrooting voor 1887 vastgesteld en wel in ontvang en uitgaaf op t 46425,25 met een sluitpost van 1185,495 waaruit echter ter bekwamer tijd de bijdrage der gemeente aan den tram moet betaald worden. Voor kosten van het Openbaar onderwijs werd p. m. f 10,000 uitgetrokken, daaronder begrepen ongeveer f2000 voor aflossing van kapitalen en betaling van rente van deze, opgenomen voor den bouw van scholen en onderwijzerswoningen. Een voorstel om den hoofdelijken om slag geraamd op f 3500 met f 250 te ver minderen en in de plaats daarvan een schoolgeld tot zulk een bedrag te heffen werd met vier tegen twee stemmen ver worpen. Voorts werden herbenoemd tot regenten van het Gast- en Weeshuis de heeren: 1. Bekaar en J. F. Idennequin en tot lid van het algemeen armbestuur van het voor malig HeiUe de heer E. Bonte. Er bestaat alhier eene bloeiende Chris telijke School, waar natuurlijk schoolgeld wordt geheven. Z. M. heeft de gratie aan Jeanne Lorrette niet willen verleenen, aangezien zjj al veel beter is en in de gevangenis goed verpleegd wordt. Donderdag 25 November, 's middags te 2Va ure. Voorzitter: de heer Burgemeester. Afwezig de heerenOchtman, den Boer, van Asperen Vervenne met, en Lambrechtsen, zonder kennisgeving. Notulen werden gelezen en goedgekeurd. Mededeelingen worden gedaan van het sluiten der openbare scholen tengevolge der mazelenepidemie. Van het verzoek des Voorzitters aan de Besturen van alle Bij- on dere scholen om tot eene gelijken maat regel over te gaan, waaraan door allen behalve door het bestuur der Christelijke school in de Wijngaardstraat is voldaan. Van wisseling in het persoceel der openbare scholen en van de samenstelling der Nieuwe- jaarscommissie. Ingekomen waren Verzoek van den heer J. J. Ochtman om ontslag als lid van de commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs, waarbij de Voorzitter een warm woord van dank uitsprak oor de uitnemende diensten door dien heer als zoodanig bewezen. Aanbevelingen voor verschillende com- missiën die in December benoemd moeten worden. Verzoek van S. van der Peijl om ontslag van pacht van het bij hem in pacht zijnde gedeelte vest, en afstand van een kieinere oppervlakte n. 1. 60 bij 12 Meters. Verzoek der bewoners van den Oostsingel om boomen te rooien. Beide laatsten gesteld in handen van 11. en W. Zonder discussies en hoofdelijke stemming werd besloten* a. Tot verkoop van 52 boomen aan het ®udehoofd en 19 boomen aan de Johannes Antonides van der Goeskade. b. Tot af- en overschrijving op de Ge- meentebegrooting voor 1886. c. Tot vergunning aan W. Timmerman tot het maken van een uitweg enz. aan den stationsweg. d. Tot goedkeuring van het Tweede suppletoir kohier van de belasting op de honden. Aan het einde der vergadering, bij de gewone rondvraag betuigde de heer v. d. Hoek'zijn leedwezen over de weiDering van het bestunr der Christelijke school in zake sluiting der school, stelt voor dat de Raad zijn instemming uitspreke met de poging van den burgemeester tot sluiting dier school en hoopt dat bij hernieuwing van 't ver zoek het bestuur uier school aanleiding zal vinden er aan te voldoen. De heer Callen- fels sluit zich hierbij aan, vooral uit sanitair oogpunt acht hij de sluiting wenschelijk. De Voorzitter voegt daarbij dat op eene school, kinderen waren die de ziekte onder de leden hadden en dus de besmetting daar ingebracht hadden. De heer de Jonge zegt dat hij met genoegen deze zaak ter sprake gebracht ziet. Hij wenscht een vraag te doen naar aanleiding van het antwoord door het bestuur der Chr. school aan burge meester gezonden. Zeker blad (spr. bedoelde de Goesche Courant) wist te vertellen dat de school wegens financiëele redenen niet kon worden gesloten. Hij zou wenschen dat het antwoord werde voorgelezen. De Voorzitter zegt dat daarvan in het schrijven geen sprake was. Wel van versehil met zijn denkbeelden en een te groot getal nog ter school komende schoüeren. De heer de Jonge herneemt dat bedoeld blad dan eene onwaarheid heeft verteld aangaande eenige ingezetenen en verklaart zich tegen 't voor stel. Hij brengt den Voorzitter beleefdelijk zijne hulde voor zijne met ijver genomen maatregelen, doch wenscht gevraagd te heb ben, of die maatregel wel baten kon, daar de kinderen nu wel niet op de scholen, maar toch op andere plaatsen de besmet ting overbrachten, en dat niet alleen buiten schooltijd, maar den geheelen dag. Het eene gevaar ontloopt men om in 't andere te vervallen. De besmettingskans wordt van de school naar de straat overgebracht, niet meer door kinderen van een zelfde school, maar van alle scholen. De heer Quist vindt dezen maatregel ook niet afdoende, zoolang niet kunnen gesloten worden: herbergen, socië teiten, kerken, kortom alle plaatsen van openbare samenkomsten, desnoods alle par ticuliere woningen. De Voorzitter merkt aan dat de ziekte niet oudere menschen treft, waarop de heer de Jonge aanmerkt dat, indien wij namelijk aan die besmet tingstheorieën gelooven, het vaststaan moet dat de grooten de besmetting der kleinen aan anderen overbrengen. De Voorzitter sloot de discussie en het voorstel werd met 7 tegen 2 stemmen (die van de heeren Quist en de Jonge) aangenomen. De ver gadering is daarna op de gewone wijze gescheiden. Maandag werd eerst behandeld het wets ontwerp, waarbij aan Veere weer het hef fen van verbruiksbelasting voor 5 jaren werd vergund. De heeren Farncombe Sanders en v. d. Feltz laakten het zeer dat de minist* r de arme Veerenaren met den beker van een onhistorisch persoon als Maximiliaau v. Bourgondië opgescheept lieten, waai verkoop van dien beker hen o, zoo te pas kon komen. Zooals reeds gemeld is, mag Veere f2 recht heffen op 1 last tarwe en f 12 op 1 H. L. gedistilleerd. De wik- en weegloonen der 4 Noord- Hollandsche steden werden in de laatste zittiiigen der Kamer behandeld. De achter uitgaande landbouw zag die cent of wat meer voor die loonen gaarne afgeschaft, terwijl de steden ze gaarne behouden. De heeren v. d. Kaay en v. Dedem kwamen voor deze laatste op met de bewering dat deze loonen geen belastingen zijnen dat de Noord-Hollandsche gemeenten een blijvend recht hebben op de heffing er van. De heer v. Osenbruggen riep hun toe: «alshet oude rechten zijn, waarom wilt gij ze dan nog 5 jaar bestendigen J uist daarom moest ge ze afstemmen.» De beweerde nood dier 4 gemeenten kon ook geen reden tot heffing zijn, want volgens den heer Rutgers heffen 3 hunner een recht van Va tot 2 percent. Eindelijk stelden deze en de heer v. Asch v. Wijck voor de heffing voor Alkmaar tot 3 jaar te beperken, en het weegloon tot 70 cent te verminderen. Alzoo geschiedde het, waarop de regeering dezelfde veranderingen in de ontwerpen voor Hoorn, Edam en Purmerend bracht. Het gewijzigd «ntwerp werd met 54 tegen 1 stem aangenomen. De heer v. Dedem, geraakt over de 10 cent v«rlies, die Hoorn te lijden kreeg, stemde tegen. Het adres van mevr. Bulkley is naar den minister verzonden. Het wetsontwerp tot toekenning van een voorschot aan het Amsterdamsch entrepot dok tot herbouw daarvan, werd na bestrij ding door de heeren Gildemeester, Hartog en Gleichman met 32 tegen 22 stemmen verworpen. Het wetsvoorstel tot wijziging van het wetboek omtrent de sectie, is zon der debat, rnet algemeene stemmen aan genomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Sir-Jansland, B. Bollée, kand. ^e Harderwijk. Bedanktvoor Kolijnsplaat, door J. S. W. Troostenburg de Bruin, te Berkel en Rodenrijs; voor Hoek, door J. v. d. Bergen, te Kortgenevoor Arnemuiden, door F. Fortuin, te Barendrecht; - voor Axel door C. P. N. Pikaar te Overschie. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen naar Hillegom, door W. Groeneveld, te Bruinisse. Goes. Door het bedanken van den heer Sloover, werd heden door het kiescollegie bij de N. H. G. in de vacature Boshoff an dermaal tot ouderling gekozen de heer D. Kodde. Onder het kerknieuws in de M. C. van Vrijdag treffen wij aan een bericht dat begint met de volgende woorden «Den druk moede van de de tyranr.ie der Kuiperiaansche party, heeft men te Rotter dam, waar een Lion Cachet, Geesink en an deren met ongewone driestheid hun schepter zwaaien, waar geen andere predikanten meer beroepen worden dan slaafsche volge lingen van dr. Abraham Kuyper Zulk eene woordenkeus doet aan kerke lijke tichelovens denken. Dr. Geesink is dan een Farao! We halen alleen aan «Een» Geesink, met ongewone driestheid zijn schepter zwaaiende.-» Over deze woorden zal zelfs de grootste tegenstander der gereformeerden lachen moeten, indien hij over zulk eene onbeschaafde proeve van verdachtmaking niet toornen zal. Laten wij mogen zeggen dat «een» Geesink tot de netste en beschei- denste Rotterdammers behoort, die zich in de kerkelijke kwestie nooit op den voorgrond dringt en, waar hij met andere broeders in kerkelijke zaken verschilt, een oneindig waar diger en fatsoenlijker toon aanslaat ,dan de schrijver van het kerknieuwspamflet in de Middelburgsche. De heer J. H. Tazelaar, beroepen pre dikant te W/eesp, zal D, V. Zondag 26 Dec. zijne intrede aldaar doen. De bevestiging zal geschieden door Docent M. Noordzij van Kampen. Tot notabele te Wemeldinge (vac. wijlen P. v. d. Schraaff) werd met 52 stem men gekozen de heer A. I'aauwe Mz. De overige 48 stemmen waren over verschillende personen verdeeld. Krabbeudijke. Maandag had de stemming plaats voor 2 kerkeraadsleden, ter voorziening in de vacatures, te ontstaan door de perio dieke aftreding van den ouderling M. Noor- dijke en den diaken K. Nieuwenhuize. Van de 15 leden van het kiescollegie waren 13 opgekomen; er werden echter slechts 12 biljetten ingeleverd, daar de predikant alhier de gewoonte heeft, aan geenerlei plaatselijke stemmingen deel te nemen. In plaats van den aftredenden ouderling (die niet meer in aanmerking wenscht te komen) werd bij 2e vrije stemming geko zen. Joh. van Maldegem met 7 stemmen die echter bedankte. Voorts werden uitge bracht op H. A. Breker 2 stemmen, op G. A. Brekeij en Jan van 't Leven ieder 1 stem1 biljet was in blanco. Daarna werd dhr. K. Nieuwenhuize als diaken her benoemd met 9 stemmen '1 biljet was in blanco ingeleverd, terwijl 2 briefjes van onwaarde moesten worden verklaard als geen persoon duidelijk aanwijzende. Hy heeft zijne herbenoeming aangenomen. Een nieuwe verkiezing is bepaald op Maandag 29 dezer. Mej. S. J. de Wagemaker te Middel burg is benoemd tot onderwijzeres aan de christelijke school te Weesp. Zij aanvaardt D. V, 16 Jan. 1887 hare betrekking. Ter vervulling der vacaturen, ontstaan door het overlijden van den heer J. Koole en het bedanken van den heer P. Lampert, zijn lot bestuurders der Christeelijke Burger- School in de Bogardstraat te Middelburg gekozen de heeren C. Verhage en J. Snoep. Kantougerelit te Middelburg*. Heden Dinsdag zijn veroordeeld: J. S. E., te Middelburg, wegens het zich niet bij zijne paarden bevinden op de openbare straat, in staat om hen te besturen en te geleiden, tot f 1. b. s. 1 d.W. K. te Middelburg wegens het visschen met een kruisnet zonder akte, tot tl. b. s. ld; verbeurdverklaring van het kruisnet of f2. en van de paling off 0,50; bij gebreke van een latere uitlevering dier voorwerpen, tot betaling van die geldswaarden verwezen s: 2 en 18.S. B. te Veere, wegens het niet voeren van een lichtende lantaarn, op een stoomschip, waarmede men de Zeenwsche stroomen bevaart, tot f5, b. s. 2 d.J. J.H.,C. M. de P. wed. A. tl., te Vlissingen wegens burengerucht, tot f3. b. s. 1 d.; A. S. te Domburg, wegens idem, tot f5. b. s. 3 d. J. T., te Vlissingen, wegens het rapen van kreukels, tot f5, b. s. 1 d.; C. M.M. H., M. B.C. S.te Vlissingen, wegens het baden aan het strand, op verboden plaats, ieder tot fl. b. s. 1 d. L. A,te Mid delburg, wegens het belemmeren van den openbaren weg, met daar zaken neer te zetten, waardoor de vrijheid, van de passage belet of verminderd wordttot f 1. b. s, 1 d. J. O. te Arnemuiden, wegens het als voer man zich niet gedragen naar de bevelen der politie ten aanzien van de met zijn voertuig te volgen richting, tot fl. b. s. 1 d.S. W. J. te Vlissingen, wegens het werpen vnn vuilnis in een haven, tot f 1. b. s. 1 d. en allen in de kosteu van het geding. De arrondissements-rechtbank te Mid delburg heeft den kapelaan J. H. G. te Hoofdplaat, wegens overtreding der jacht wet tot een boete van f 5.en wegens po ging tot omkooping tot een van f75 ver oordeeld, subs. '1 dag gevangenisstraf voor de eerste en 1 maand voor de tweede boete. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Te 's-Gravenhage werd 11. Dond. door de Afdeeling van Patrimonium eene open bare vergadering gehouden, aan het einde waarvan een twistgesprek plaats had tus- schen dhr. Kater en burger Domela Nieu- wenhuis. In dat twistgesprek werd het openbaar, dat de partijen, door genoemde personen vertegenwoordigd, beiden tegen het liberalisme gekant zijn, ja om het felst dat bestrijden. Het lezen van het verslag dier vergade ring deed bij den redakteur der Midd. Crt. twee vragen opkomen. «Wat zullen de Christelijk-Historische bladen, die altijd op dhr. D. Nieuwenhuis afgeven en zijne vervolging toejuichten, thans, na die verklaring van dhr. Kater, doen Wat blijft er over van hunne verzekering dat de liberalen eigenlijk vermomde sociaal democraten zijn, nu zoo duidelijk is geble ken dat de antirevolutionairen zeer dicht, en in ieder geval veel dichter dan onze partijgenooten, bij de partij van Domela Nieuwenhuis staan.» Wat de eerste vraag betreft, daarover behoeft niet gesproken te worden. De be doelde bladen zullen wel laten zien watj zjj doen zullen, namelijk het socialisme be strijden. Met de tweede vraag ter publieke markt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2