CMRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH YOOR ZEELAND. 1886. No. 17. Zaterdag 27 November. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Binnenland. elken MAANDAG- en \RIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,02Va UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met I Ja- nuari op ons blad abon- ontvangen de in dit kwartaal nog verschij nende nummers g r a t is. Politieke Zinsveranderiug. Toen minister Heemskerk den heer Spren- ger v. Eijk, uit Indië naar Nederland riep om minister van koloniën te worden, meende ieder dat het bestuur van koloniën nu eens in zeer vaste handen zou overgaan. Helaas, hoe dit tegenvielIntegendeel de koloniën zijn thans aan eene zeer onvaste hand toevertronwd. Enkele voorbeelden mogen spreken. In zijn redevoeringen zegt de minister telkens dat hij het eens is met de sprekers die, let wel! hem verklaard hebben, het met hem, miuister niet eens te zijn. En als hij dan een poos heeft voortgeredeneerd, blijkt eindelijk dat hij het dan toch weer niet geheel eens is. Een tweede voorbeeld. Op 1 Nov. werd in de Staatscourant publiek gemaakt de uitbesteding der Ombiliën-steenkoienvelden. De heer Iieuchenius komt met zijn motie, teneinde die uitbesteding af te keuren, en drie weken later, op 23 Nov., trekt de minister die uitbesteding in. En als dan de heer van Dedem vraagt, of hij zijne ooren wel gelooven mag, dan is de minister ver wonderd dat men hem verdenkt, niet van guller harte te zullen doen, wat hij van den beginne niet gewenscht had. Dezer dagen verdedigt de minister met kracht eene spoorweglijn op Java. «Indien ooit,» zoo zegt hij, «dan moet ze nu aan gelegd.» En wij zouden het niet geloo ven, als het niet in de «Handelingen» stond, de minister verklaart zich in dezelfde zitting ingenomen met een voor stel om die spoorlijn niet te maken. Ten slotte. Het suiker wetje van den minister viel niet in den smaak der heeren W. v. Dedem c. s. Tegen het gebruiken de waardigheid eens ministers in dienen zij een ander suikerwetje in, dat het tegen overgestelde bedoelt als dat van den minis ter. De minister, onbewust van zijne waar digheid, legt zich daarbij neer in plaats van tegen dergelijke achterstelling van de regee ring op te komen. Straks wordt het sui kerwetje aangenomen en de minister voert het uit. Dit zou men kunnen noemen de politiek van den "balanceerstok. De Del- venaar merkt terecht op: Dat zien de li beralen gaarne, maar dat ondermijnt alle gezag. Keuchenius. Dat de liberale pers het schrijven van de Standaard over Keuchenius aanvalt, pleit niet voor hare onpartijdigheid. Zoo ver is het dan met de partijdrift gekomen, dat men de bekwaamheid en de zelfverlooche ning van zijn tegenstander niet meer roemen durft, ja zelfs openlijk ontkent. De beteekenis van de motie-Keuchenius is al evenmin begrepen als die van het amendement-Kuyper in 1874 betrekkelijk de wet op den kinderarbeid. De groote pers verkondigde in 1874: «Onder schate rend gelach der Kamer trok de heer Kuy- per zijn amendement in.» Maar men begreep het niet. Vandaar dat men thans naar een Wetboek op den Arbeid vraagt met een luidruchtigheid als had niet dr. Kuy- per, maar de liberale pers het eerst den wensch naar zulk een Wetboek in haar medelijdend hart voelen opkomen. Welk eene treffende overeenkomst tus- schen 1874 en 1886. Nog verloochende de liberale pers hare tactiek van belachelijkmaking niet. Want evenals van Kuypers voorstel in 1874 schreef zij nu van Keucheniu's motie, dat zij inge trokken wordende, den voorsteller een be spottelijk figuur deed maken. De kleine pers doet het best op zulke kinderachtige onjuistheden te zwijgen. Wij voor ons zeggen er nog dit van: Kuypers ingetrokken voorstel had 12 jaar noodig, eer het de zijdelingsche waardeering van het «denkend deel» kon machtig worden. Keuchenius' ingetrokken motie zal misschien na 12 maanden reeds de goedkeuring der liberalen verwerven. Van de liberalen in Indië althans, die op het gebied van denken minder achter lijk zijn dan hunne geestverwanten in het moederland, mogen wij de waardeering van Keuchenius' pogen mei'grond tegemoet zien. Het kon. besluit van den 7den, in werking getreden den 17den, bevat tot beteugeling der pokziekte onder de schapen de volgende bepalingen Art. 1. Vervoer van schapen en van versche huiden, onbewerkte wol, klauwen, vleesch, mest en van allen afval van ge noemde dieren uit of naar gemeenten of gedeelten van gemeenten, door den Minister van binnenlandsche zaken aangewezen, is verboden. Deze aanwijzing wordt door plaatsing in de Staats Courant ter algerreene kennis gebracht. In bijzondere gevallen kan 's Konings Commissaris in de provincie, daartoe door den Minister van binnenlandsche zaken ge machtigd, speciale vergunning verleenen tot het vervoer van een of meer der bovenge noemde voorwerpen onder de door hem te bepalen voorwa irden. Art. 2. Het houden van schapenmarkten en openbare verkoopingen van schapen en het brengen van schapen op eenige markt mag, ook voor zoover het bij eenige provinciale of plaatselijke verordening is toegelaten, niet plaats hebben in gemeenten, waarvan de aanwijzing door den Minister van Binnen- landsehe Zaken door plaatsing in de Staats courant teralgemeene kennis wordt gebracht. Openbare verkooping van schapen van denzelfden eigenaar of behoorende tot de nalatenschap van een overledene blijft, ook inde aangewezen gemeenten, geoorloofd met schriftelijk verlof van den burgemeester, na dat de districts-veearts of plaatsvervangende districts-veearts aan dezen heeft gerappor teerd dat de schapen geen besmettelijke ziekte hebben. Deze toestemming van den Burgemeester geldt slechts gedurende 7 dagen na hare dagteekening. De Statuten der Vereeniging tot bevorde ring der Homoeopathie in Nederland zijn bij Koninklijk Besluit van 3 October 1886 (Staatsblad No. 32) goedgekeurd. De Ver eeniging is derhalve als rechtspersoon erkend. In art. 3 van de Statuten lezen wij De Vereeniging heeft ten doel het bevor deren der Homoeopathie in Nederland, onder anderen door a. het aanmoedigen van de wetenschap pelijke beoefening der Homoeopathie; b. v. door geneeskundigen in de gelegenheid te stellen deze geneeswijze theoretisch en prac- tisch te leeren kennen; b. het verspreiden van de kennis dezer geneeswijze onder het Nederl. volk c. het bevorderen der gelegenheid tot het verkrijgen van deugdelijke homoeopa- tische geneesmiddelen; d. het streven naar zoodanige bepalin gen in de Nederl. wetgeving, dat aan de homoepathische geneeswijze gelijke rechten worden toegekend als aan de bij de tegen woordige wet uitsluitend erkende genees kunde. In art. 4, dat gewone leden minstens f 5, en begunstigers minstens fl moeten con- tribueeren. In art. 12: Minstens 20 leden kunnen zich tot een plaatselijke afdeeling vereenigen. In het voorloopig Bestuur heeft uit Zee land de heer H. Merckens, hoofdonderwij zer te Vlissingen, zitting. Voorts ook dr. J. A. Voorhoeve, arts te 's Gravenhage. - De Goesche Courant heeft ons bericht aangaande het verzoek der bewoners van den Oost-singel geheel ten onrechte tegen gesproken. Woensdag morgen toch, dus voor hare tegenspraak in druk verschenen was, werd het verzoek aan de bevoegde Autoriteit overhandigd. Naar onze beschei den meening had zjj dit kunnen onderzoeken en weten. Of wij nu met het verzoek instemmen, laten wij daar. Wij plaatsten alleen het bericht. Er hebben zich 54 sollicitanten aange meld voor de betrekking van bewaarder in de gevangenis alhier. Goes. Sedert vorige opgave werden in deze gemeente 122 nieuwe gevallen van mazelen opgegeven, zoodat het aantal tot 648 is gestegen. Daarvan zijn 233 hersteld. Gis teren en eergisteren stierven weer twee jeugdige lijders, zpodat het aantal aan deze ziekte overleden in 't geheel 12 bedraagt. Door Z. M. is de heer W. van Dijk, commissaris van politie te Goes, tevens be noemd tot commissaris van Rijkspolitie. Uit Brussel wordt aan de «Temps» bericht, dat het voorloopig verdrag van de «Nordd. Lloyd» met de Belgische Regeering, over de keuze van Antwerpen tot aanleg plaats van de Duitsehe booten, met 1 Jan. 1887 voor goed wordt vastgesteld. Te Vlissingen zijn tot leden van de Kamer van Koophandel herkozen de heeren J. Verkuyl Quakkelaar, P. J. Siegers, J. Dommisse Cz., M, Pot en C. Riemens; ge kozen J. van Raalte en J. W. Wilkens. Een nader bericht luidt Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek naar elders van de heeren de Veij Mestdagh en van Duuren Duklh werden gekozen de heersn J. W. Wilkens, Inspecteur der Mij ;«Zeeland» en Jos van Kaalte, directeur der Mij «de Schelde», die resp. 74 en 49 stemmen op zich vereenigden. Het verschil in stemmental tusschen de beide heeren, wil men verklaren als een gevolg van de onlangs door ons medege deelde twisten in de Sociëteit «de Uuie» te Vlissingen. Zoo brengen de liberalisten het systeenm «inpeperen» zelfs op geestverwan ten van onverdacht allooi in toepassing en dat nog wel ten opzichte eener candidatuur voor de K. v. K. F, waarin geen ont wikkeld Vlissinger den heer van Raalte een zetel zal betwisten! Verplaatst met ingang van den 1 Jan. 1887, de heeren A. van Huet en W. C. Haverkorn, commiezen der le klasse van Kruiningen naar Hansweert. Met de tijdelijke waarneming van het kantoor der dir. bel. enz. te Breskens, is belast de heer J. v. Hee, surnumerair in de prov. inspectie Middelburg. Het getal der door mazelen aange tasten neemt ook te Nieuwdorp steeds toe. Ze zijn echter tot heden hier nog niet epidemisch verklaard. Ook te Wemeldinge deed zich het eerste geval van mazelen voor. Ook te Terneuzen breiden zij zich nog steeds uit. Op dit oogenblik zijn er 316 lijders in 189 huisgezinnen. De Christelijke bewarrschool is heden gesloten. Van de 79 kinderen waren er nog 4 aanwezig. De openbare school te St. Laurens is gesloten. Meer dan 30 gezinnen zijn door de ziekte aangetast, Wolfertsdijk. De vacature voor een lid van het Burgerl. Armbestuur alhier bestaat reeds van af 16 September. Zoo als men weet, besloot de meerder heid van den raad in de openb. raadsver gadering van 14 October het bestuur van 3 op 5 leden te brengen. De belangen van genoemd Armbestuur worden sedert het bestaan der vacature ga- heel toevertrouwd aan de 2 resteerende leden. Met het oog op den naderenden winter was het wenschelijk dat de heer Burgemees ter spoedig vergadering kon beleggen om in de bestaande behoeften te voorzien. Heinkenszand. Jl. maandag deed zich hier de merkwaardige bijzonderheid voor dat bij den zelfden landbouwer (C. van Damme) de 50ste koe werd geslacht op dezelfde hofstede, door denzelfden slager (J. M. Bek) welke laatste juist zijn 73sten jaardag vierde. Ierseke. In den Joop dezer week zjjn in deze gemeente aan de hoeken der straten naambordjes aangebracht. Zij zien er recht fraai uit en doen den vervaardiger alle eer aan. Jammer maar, dat nog zoovele straten niet in overeenstemming zijn met de mooie naambordjes. Vele wegen toch zijn bij regen achtig weder zoo vuil en onbegaanbaar, dat zij den naam van straat niet verdienen, 't Is te hopen, dat weldra door bestrating der bedoelde wegen eene gewenschte ver betering tot stand kome. Bij A. Br., landbouwer onder de gemeente 's-Heerenhoek is den 25 sten Nov. een varken geslacht, dat schoon aan den haak zes honderd een en veertig halve kilo's woog. Te Vlissingen moet voorden gemeen teraad her stemd worden tusschen de heeren Koppejan die 66 en Rekkers die 63 stem men op zich vereenigden. Te Terneuzen is een 70 jarige vrouw van een trap gevallen, waardoor zij erg gekneusd werd en een rib brak.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 1