A» Openbare Verkooping 90.000 puik aangeslagen oude Oesterpannen, Openbare Verkooping LE1DSCHE KAAS Bolle, Cohen en Koster. Overzicht van Verkoopingen enz. Ingezonden Stukken. Graanmarkten. Veemarkt. Burgerlijke Stand. Laatste en Telegrafische berichten. TWEEDE KAMER. j ADVERTENTIEN. op Vrijdag 3 December 1886, krachtens art. 1223. B. W. op Woensdag 22 Decemb. 1886, verdere Timmering en Erve, De Landbouwers-inspan enz. publiek worden verkocht. C. W. WUSTENHOFF. te LEIDEN. G. M. Klemkerk. Aan boord van het stoomschip «Vera», dat van Astrakan de Wolga opstoomde, is door het springen van een lamp brand in de kajuit ontstaan, die zoo snel toenam, dat ■weldra het geheele schip in vlam stond. Alle pogingen der equipage tot blussclnng bleven vruchteloos. Daar de passagiers allen te bed lagen, ontstond er bij het vernemen van den brand aan boord eene ware paniek. Eenigen liepen naar het dek, anderen spron gen overboord en velen kwamen in de vlammen om. Toen de gezagvoerder zag, dat de brand niet te blusschen was, hield hij af naar land, om het schip op strand te zetten en te beproeven het leven der 4UU zich aan boord bevindende personen te ree - den. Onder het naar den wal stoomen spron gen er nog een aantal passagiers overboord. Eindelijk liep het schip op het strand, doch het was daar zoo diep dat de passagiers niet aan land konden komen, zoodat er velen verdronken. De «Vera» brandde tot de wateren af en meer dan 100 personen kwamen in de vlammen om. In het ge heel verloren meer dan '200 personen bij deze ramp het leven. Dinsdag 23 November. Nieuwvliec, 2 uur 'sm'.ddags, in de her berg van Luteijn, door Notaris Hammacher te Groede: 3 Hofsteden, een Woonhuis met Tuin en ruim 11 Hectaren Bouwland in den Nieuwen Havenpolder. (Herveiling.) Woensdag '24 November. Borsele, 10 uur 's morgens, op de hofstede, vroeger van J. C. de Jonge, door Aij de Wit- 70000 Metselsteenen, Kozijnen, Deuren, Ankers, Duimen, Hangen, Geeselsteen en Paard enz. en op 's Heerenhoek: Meubelen, Waschtobben, Kachels, enz., Rundvee en Varkens. Inlichtingen geelt de heer P ile te Goes. 0. en W. Souburg, 1 uur namiddag, door Notaris Verhulst, lo. 1,24 hectare Weiland aan den Abeelschen Zandweg; '2o. 85,30 aren Weiland aan het Aardappelweegje; 3o. 45,90 aren Bouwland daar aclitei 4o. 67,40 aren Dito aan den Donkeren Weg; 5o. 90,80 aren Dito achter 4o.; 6o. 95,85 aren Weiland aan den Vlissing- schen Rijweg; 7o. 79,90aren Dito tegen perceel 6. (Te pachten bij inschrijving) Borsele een Hofstede, thans in pacht bij A. Bruinooge, in den Hollen Polder, met 57 hectaren Gronds, en 18 hectaren Binnen-en Zeedijk, ln^chrij- vingsbiljetten inleveren bij de hh. Bevier de Fouw te Goes, of J. A. Zip te Middelburg voor ot op 1 December. Donderdag 25 November. Nisse, 10 uur 's morgens, op een weide aan den Grintweg van 's Gravenpolder naar Nisse, door Notaris Paardekooper60 Olmen en 14 Esschen. 's-Heer Arendskerke, aan het Schooier.is dijkje, voor J. Trimpe Burger, door Notas-i De Ronde Bresser: 43 Canada-boomen. Vrijdag 26 November. Middelburg, 10 uur 's morgens, aan de houtzagerij van Albertz Co door Notaris TakHoutwaren, als Ribhout, Delen, Bad- dings, Platen, Latten, Schalen, Achterdelen, Afbraak. Heinkenszand, aan den Haagdijk, 10 uur 's morgens, voor Mr. Buteux, door Notaris De Ronde Bresser: 300 Canada-boomen. Krabbendijke, 12 uur 's middags, door Notaris Liebert, op de hofsteden van Kolff en de Kok: 111 Olmen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie CHRISTELIJK-HISTORISCH OF REVO LUTIONAIR? (Slot.) Ziet, dat is niet Christelijk-historiseh en niet naar «de eeuwige beginselen van Gods Woord», wanneer men, gelijk Dr. Bronsveld, schrijft: Wat moet men zeggen van man nen, die, terwijl zij deze belofte (om de verordeningen na te komen) met een ja ik, van ganscher harte 1» luide afleggen, in bun hart zich reeds hebben voorgeno men, die kerkelijke verordeningen met voeten te treden.» Immers naar «de eeuwige beginselen van Gods Woord» kunnen en mogen wij niet over «hun hart», over het hart onzer me debroeders oordeelen. Daarbij komt, dat bijv. een Dr. Kuyper, die eerst alles behalve «gereformeerd» was, dit bij het doen dier belofte wel niet in zijn hart kan hebben voorgenomen. En toen, om nog iemand te noemen, ür. Rutgers die belofte deed, waren de Ver ordeningen nog niet zooals zij thans zijn. Waarheid is, dat althans vóör eenige jaren schier niemand in die verordeningen zoo te huis was, ze van voren zoo aan de veror deningen Gods getoetst had, dat er aanlei ding en behoefte kón zijn,om in het «.hart» voor te nemen, haar met voeten te treden. En Christelijk-historiseh, ja naar de eeuwige beginselen van Gods Woord is het, dat Dr. Bronsveld de waarheid zegt, dat hij de zaken zóó voorstelt, als ze waren en zijn. Op de boven aangehaalde woorden nu laat Dr. Bronsveld volgen: «.Een eerlijk hart begrijpt niet, hoe men zulk een handelwijze nog verdedigen durft.» Doch Dr. B. zal het wel schuldig blijven te bewijzen, dat de «handelwijze der mannen» was, gelijk hij ze durft voorstellen; dat men namelijk, met't afleggen der belofte reeds in zijn «hart» voornam, om ze «met voe ten te treden.» Eene handelwijze, gelijk hij ze voorstelt, verdedigt, zoover mij bekend is, niemand. Maar wel verdedigen, gelukkig velen eene handelwijze in den geest van de Wijzen uit het Oosteneene handelwijze, waarbij de Ver ordeningen Gods gaan en staan voor en boven de verordeningen van menschen. Het tegendeel te verdedigen is onderst boven keering der Christelijk-historische beginselenach ja, dat is zich te vergrijpen aan de eeuwige beginselen van Gods Woord; en daarom zulk een veeg teeken voor de Christelijke-historische partij. Ik neem hier de onmiddellijk volgende woorden van Dr. Bronsveld over en zeg op mijn beurt «Dit onheilig spel met ernstige beloften» (aan den Heere en Zijne gemeente gedaan) «zal geweldig afbreuk doen aan den waar heidszin en de goede trouw onder duizen den in den lande.» Het niet hoog en heilig houden der be loften aan God en aan Zijne gemeente ge daan, moet en zal de meest ontzettende gevol gen hebben. En hierover loopt in dengrond net verschil en de strijd. Het gaat om de vraagof men de beloften aan God gedaan, niet houden moet, zelfs met verzaking van de vlak daartegenover- staande beloften, ter ongelukkiger ure aan menschen gedaan Zij nu, die hierop «neen» antwoorden, stellen God beneden de menschen; de men schen bóven God. Hen voor «oproer»makers te schelden, die hunne «beloften» aan menschen gedaan «niet nakomen»niet nakomen, omdat zij onvereenigbaar zijn met de beloften aan God gedaan of met de gehoorzaamheid aan God verschuldigd, is niets minder dan zich- zelven schuldig maken aan «oproer» tegen over den Allerhoogste. Het is onderstboven- keering der ons heilige beginselen. Daar nu behoorden alle Christelijk-historische Chris tenen tegen op te komen. Ook Dr. Bronsveld. Gave God, dat ook Dr. B. met zijn wel- versnedene pen en niet onbelangrijken in vloed, ja dat allen, die zich bezig houden met het volk voor te lichten, er toch eens aan begonnen, om, met al de gaven, door den Heere hun geschonken, in het licht te stellen, dat met de eeuwige beginselen van Godes heilig Woord deze twee dingen on vereenigbaar zijn en mitsdien door haar ver oordeeld worden, namelijk het zeggen: «ja ik, van ganscher harte», in betrekking tot verordeningen, waaronder er zijn, die vier kant tegen de Verordeningen Gods indrui- schen. Zulke verbintenissen aan te gaan moest immers een ieder onmogelijk zijn. Maar onvereenigbaar met de eeuwige be ginselen van Gods Woord, dies geoordeeld, is evenzeer het houden, het «nakomen» van het: «ja ik, van ganscher hartein onkun de, of wetens en willens eenmaal uitgesproken voor zoover namelijk de Verorde ningen van God daardoor zouden worden overtreden. En wel op grond daaavan, dat God lief te hebben en te gehoorzamen, naar Wet en Evangelie, geen oogenblik mag worden nagelaten. Heilig overtuigd, dat dit Christelijk-his toriseh is, en dat het tegenovergestelde, de grondslagen, de eerste beginselen, de kracht en den zegen onzer Christelijk-histori sche partij, rooft, heb ik vrijheid en roeping gevonden, deze regelen, onder opzien tot den Heere, in «De Zeeuw» ter overweging aan het Christelijk publiek aan te bieden. Is mijne beschouwing evenwel niet naar de «eeuwige beginselen van Gods Woord», dan zal men mij een zeer grooten dienst bewij zen door dit aan te toonen. De Waarheid bovenal! Middelburg, 19 Nov. 1886. A. LITTOOY. Per Telegraaf. Rotterdam, 22 November 1886. Alle artikelen uitgezonderd Paarde- boonen en Haver 20 cents lager. Nieuwe Tarwe (beste) 17,af ,30 id. (mindere) -5,90 - 6,90 Rogge-4,50 - 5,40 Nieuwe Win tergast -3,80 - 4,80 Nieuwe Zomergerst -3,60 - 4,50 Nieuwe Haver. - 2,50 - 3,50 Paardeboonen -5,40 - 6,15 Duivenboonen -6,80 - 7, Nieuwe Blauwe Erwten -7,80 - 8,55 Bruine Boonen -8,80 -10.30 Witte - 7,80 - 9,05 Kanariezaad. - 8,55 -10,30 Koolzaad -7,55 - 8,05 Axel, 2 0 November 1886. Jarige Tarwe f f NieuweTarwe f 8.50 f 8,75. Rogge f 6,75 a f 6,90. Wintergerst f7,40 a f 7,60. Zomergerst f 7,25 A f 7,40 Haver f6,50 a fKook- Erwten f8,50 a f9,00, Paardenboonen f7,75 Alles per 100 kilo. Rotterdam, 22 Nov. 1886. Er waren aan de markt 244 Runderen, prijs 65, 60 en 55 cents. 46 Kalveren, 90 en 80 cents. 1301 Schapen, 60 en 50 cents, 691 Varkens, 20, 19 en 18 cents. Lichte 20 cents. Alles per Kilo. Van 19 22 November, '86. Goes. OndertrouwdJohannes van de Wijngaard 32 j. jm. en Josina Glasina de Brandt 21 j. jd. GehuwdGeene. Geboren: Pieter z. v. M. Geene en P. Jeremiasse. Jacob z.v. J. Zandee en C. J. van Strien. Overleden Cornelis 1 j. z v. J. Bakker en K. Karreman,Johanna Pieternella 2 j. d. v. K. Scheffers en C. Hollemans. Ja cob Jan lj.z. v. G. de Kok en J. J. Reijerse. Jans Antoinetta 1 j.en Maria Helena 10 j.d. v. D. Th. van de Vijver en M. Louwerse. Van 18 21 Nov, '86. Middelburg. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: M. D. Wessels jm. 26 j. met C. M. Frelier jd 20 j. F. K. van Esbroek jm. 25 j. met D. Petersen jd. 22 j. P. Grijspaardt jm. 27 j. met C. C. Barbier jd. 24 j. W. Zwigtman jm. 26 j. met M. Moens jd. 26 j. Bevallen: M. Moens geb. Meijers d. E. van Belsen geb. Meeuwse z. E. Janse geb. Koster d. J. M. Huijsman geb. Akkermans d. D. F. P. Weisselt geb. Dhaenens d. A Kaat geb. Gabriëlse z. Geboren Een onechte zoon. OverledenP. W van Sluis, 10 m. d. J. Brouwer, 14 m. d. M. Timmerman, 5 w. d. M. J. Pellekorn, 70 j. wed van P. Jobse. De Tweede Kamer vernieuwde heden hare afdeelingen. Tot voorzitters dier af- dee.ingen werden gekozen de heeren De Geer, De Bruyn Kops, v. d. Loeff, A. Mackay en Gleichmanzoodat de Centale Sectie (dat zijn de voorzitters der afdeelingen met den voorzitter der Kamer) nu uit 4 liberalen e.i 2 antirevolutionairen is samengesteld. In het wetsontwerp betrekkelijk de ver bruiksbelasting voor de gemeente Veere, is tengevolge eener wijziging, door de regeering gemaakt, de 50 cents belasting per 100 Kilo op de rogge vervangen door een plaat selijken accijns op het gedistilleerd van 6 op f 12 te brengen. Het aldus gewijzigd wetsontwerp wordt aangenomen met 56 tegen 6 stemmen. Axel. Het muziekgezelschap «Concordia» is opgericht. Vrijdagavond is het Reglement vastgesteld en Zaterdagavond hebben zich ongeveer 30 werkende leden aangemeld. Bij de vaststelling van het Reglement had het volgende plaats. Bij een der artikelen werd een amende ment voorgesteld om des Zondags noch hier noch elders muziekuitvoeringen door het muziekgezelschap te laten geven. Het Bestuur ontried dat amendement, omdat het niet van zins was uitvoeringen op Zondag toe te staan. Maar toen de voorsteller op aanneming van zijn amende ment bleef aandringen, kwam het in stem ming, maar werd met 10 tegen 6 stemmen verworpen. En het alles afdoende was, dat van de 6 bestuursleden, die tegenwoordig waren er 5 tegen het amendement stemden. Heden overleed tot onze diepe droef heid, na eene langdurige ongesteldheid, onze geliefde Echtgenoote, Moeder en Grootmoe der, Mejuffrouw MARIA JACOBA KLITTEN- BERG, in den gezegenden ouderdom van 77 jaren, na een gelukkige Echtvereeniging van 55 jaren. Middelburg, 21 Nov. 1886. A. J. DE WAGEMAKER. Kinderen en Kleinkinderen. Nog diep bedroefd over het verlies van 14 dezerzoo werd ons ouderhart gisteren opnieuw gewond do»r het overlij den van onze jongste dochter JANS AN TOINETTA, oud bijna 15 maanden, terwijl ook heden onze oudste dochter MARIA HELENA, oud bijna elf jaren, door den dood van onze zijde werd ontrukt. God sterke ons in deze zoo zware be proeving. Goes, 21/22 November 1886. D. T. v. d. VIJVER. M. v. d. VIJVER— Louwerse. .lien, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen den heer L. J. EIJBAARD, in leven geneesheer te Krabbendijke, gelieven daar van ten spoedigste opgave of betaling te doen aan den uitvoerder van den uitersten wil des overledenen. M. NOORDIJKE, Gemeente-Secretaris en Ontvanger te Krabbendijke. ■nLllen, die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan JACOB POORT- VLIET, Landbouwer, gemeente Wissenkerke, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris C. J. HUVERS, te Colijnsplaat, vóór den 15den December 1886. des middags te 1 uur, in de herberg bij Harthoorn te lerseke, van: liggende in den overvloeienden put van C. POELMAN te lerseke, op perceel 55b. Aanwijzing geschiedt door Johs. Hoog- strate te lerseke. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De Notaris HUVERS zal des avonds te 6 ure, in het logement «de Patrijs» te Kolijnsplaat, volgens plaatselijk gebruik, publiek verkoopen aan de Voorstraat te Kolijnsplaat, wijk C,, no. 5, kadaster Sectie A, nos. 236, 940] en 941, groot 4 A. 7 c.A. Bewoond door den eigenaar P. VENDEVILLE. Nadere inlichtingen geeft de Notaris. op de hofstede van JACOB POORTVLIET, in de gemeente Wissenkerke, zal op nader te bepalen dag in het begin der maand Febru ari 1887, NOTARIS HUVERS. PUIKE in voorraad, bij Firma Gebr. DEN HOUTER, Bestellingen van bovengenoemde firma's, worden zonder eenige prijs verhooging spoedig uitgevoerd, zonder dat men het bedrag eerst overmaakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 3