Kerk- en Sclioolnieuvvs. Landbouw, enz. Gemengde Berichten. Te Middelburg zijn de altredende leden der Kamer voor Koophandel en Fabrieken, de hh. J. Luteijn, J. A. Tak, H. P. den Bouwmeester, F. G. Sprenger, J. P. Fokker en J. J. H. Doorenbos, herkozen. Wolfertsdijk. Een timmermansknecht, vrouw en kindje zullen binnen enkele dagen vertrekken naar Amerika. De vorige week vertrokken reeds de ouders met gezin der vrouw uit Kats hen vooruit. Alhier is éen geval van mazelen voor het eerst voorgekomen. -Te Krabbendijke werd van morgen weder aangifte gedaan van een geval diphtheritis (besmettelijke keelziekte.) Donderdag morgen is te Ierseke een aak, die te zwaar geladen was, in de kade gezonken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Op Maandag 29 Nov. a. s. zal te Ierseke eene herbesteding plaats hebben voor den aldaar te bouwen toren. De heer J. Z. Risch, veearts teCort- gene, is benoemd te Varseveld. Men schrijft ons uit Kolijnsplaat dat de mazelen-epidemie zich aldaar niet zoo sterk uitbreidt als aanvankelijk gevreesd werd, en dat deze ziekte van bizonder goedgun- stigen aard is. Het aantal sollicitanten voor de be_ trekking van directeur der tram Breskens_ Maldeghem, is thans geklommen tot 318 De verplaatsing van de klerken bij de Rijks-telegraaf W. v. Hoboken van Rotterdam naar Brouwershaven, en H. C. Vlaander van Brouwershaven naar Rotter dam is ingetrokken. Men schrijft ons nader uit Stavenisse omtrent het ongeluk van 18 November. «De hoogaarts die gisteren morgen om streeks half negen in de nabijheid van 'tveer door hevigen wind omsloeg was geladen met klompen, herkomstig van Grauw er. bestemd nam' Prinsland, Eenige werklui die hiervan ooggetuige waren, stelden onmiddellijk hiervan den veer schipper Cs. Boomsluiter in kennis, die direct met behulp van zijn knecht en 3 schippers van Clinge, die wegens het noodweer in het Keeten hier binnen lagen, alles in 't werk stelde om de in nood verkeerenden te red den, en de voldoening smaakte, twee der drie opvarenden van een anders wissen dood te behouden. De een, schipper Kindt, 63 jaar oud, als zetschipper op dit vaartuig geplaatst, is een prooi der golven geworden. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. De beide geredden zijn de gebroeders Stoppelaere, oud 17 en 14 jaar. Een van hen dreef, een plank vasthebbende, half be wusteloos ro id, de ander had een gedeelte van 't vaartuig vast. Zij werden liefderijk opgenomen bij genoemden veerschipper, waar zij van al het noodige werden voorzien. Alle eer en lof dan ook aan die moedige lui die hun eigen leven waagden om dat van anderen te redden. Een gedeelte der lading is opgevischt en hier geborgen. Het vaartuigje is wrak. Tnsschen Tholen en Gorishoek is weder een groot tjalkschip gezonkenhet was met pulp geladen van de firma Withouck te Bergen op Zoom. Tot bouwkundige aan het waterscliap Bruinisse is benoemd de heer G. Bolier Gz. te Scherpenisse. De benoemde stond No. 3 op de voordracht. Gisteren vierde de wed. Knappert, sedert 1845 bewoonster van het Zuiderhofje te Haarlem, haar honderdsten verjaardag. Zij geniet nog eene zeer goede gezondheid, en als bewijs van haar onverzwakt geheugen mag wel bijgebracht worden, dat zij nog een tamelijk lang gedicht geheel uit het hoofd kan opzeggen. Te Eindhoven en andere plaatsen van Noord-Brabant hebben Donderdag hevige onweders gewoed, vergezeld van zware hagelsteenen. Het kruis, enz. van den toren te Acht werd beschadigd. Dwaasheden op schoolgebied. Ie. Te Hengeloo is een vergadering ge houden, waarin een besluit is aangenomen, verklarende dat de oprichting eener school voor uitgebreid lager onderwijs aldaar eene levensbehoefte is. 2e. Te Beesd had de hoofdonderwijzer Mieras zijn hulponder wijzer Udo gelast het wooidje «God» uit een schoolliedje te verwijderen. De heer Udo hing dit aan de groote klok. Sinds dien tijd kon hij bij sommigen geen goed meer doen. Burgemeester deed een voor stel, namens den schoolopziener, Udo als verder onbruikbaar te ontslaan. Tegelijk kwam een adres van zeer vele ingezetenen van alle richtingen in,om Udo te handhaven en integendeel Mieras aan te zeggen dat hij te veel was. In dien geest besliste dan ook de Raad met algemeene stemmen. 3e. Te Raalte werd voor een school van 18 leerlingen, op hooger bevel gebouwd, een hoofdonderwijzer benoemd en door een eerewacht plechtig binnengehaald. De school was versierd en er was ook een eerepoort. 4e. Te Veendam is een openbare school waar volgens verklaring der voorstanders gemiddeld 8 leerlingen schoolgaan. Thans gaan er 11. Na een langdurige bespreking in den Raad kwam men tot de slotsom dat de gemeente geen belang heeft bij het bestaan? Neen bij de opheffing der school. De school blijft dus; niettegenstaande er in de buurt nog een school voor deze '11 kin deren beschikbaar is. Uit Leiderdorp wordt aan het Vad. geschrevenDe noodkerk door de Gerefor meerden alhier opgericht, is dezer dagen reeds onder dak gekomen en maakt een niet ongunstigen indruk. Van hout opge trokken, met dubbele wanden, 22 M. lang en 14 M. breed, biedt ze ruimte voor 7 a 800 personen. Tien ijzeren kerkrame imet een rondlicht boren de deur, alles afkomstig van een oude, afgebroken kerk te Hazers- woude, geven haar tevens een min of meer kerkelijk aanzien. Daar het gebouw echter maar voor noodkerk moet dienen, zoo is het er niet op gemaakt om vele jaren te kunnen blijven staan; fundeering ontbreekt dan ook. Banken worden er niet in getim merd; alleen stoelen zullen er in geplaatst worden, en met een groote offervaardigheid worden deze nu al door dezen en genen aangeboden. Gisteren werd het kerkge bouw door ds. Vlug ingewijd. Ds. J. H. Feringa te Bunnik, beroe pen pred. te Wemeldinge, heeft in hooger beroep bij het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland approbatie van den aannemings- brief gevraagd. Zijn verzoek is afgewezen, zoodat ZEerw. niet naar Wemeldinge gaat, tenzij hij op nieuw beroepen worde. St. innaland. Door kerkvoogden is in hunne vergadering op 18 Nov. besloten om eene geheel nieuwe pastorie te bouwen op dezelfde plaats waar de oude staat. Nota belen zullen deze week opgeroepen worden om ook over deze plannen hunne gevoelens uit te spreken. Het beroepen van een predikant zal hierdoor eenigen tijd uitge steld worden. 's-Gravenpoldcr. Alhier is een vereeni- ging opgericht voor In- en Uitwendige Zendingonder leiding van ds. P. van den Nieuwenhuijze. Ruim twee jaar geleden werd een dergelijke vereeniging opgeheven, door gebrek aan medewerking. Bij het examen middelbaar onderwijs handteekenen te Amsterdam slaagde Vrijdag o. a. de heer J. van Boven, van Rilland. Men schrijft ons uit RitthemDe werk zaamheden op hel land nemen langzamer hand een einde, zoodat vele arbeiders in Walcheren eene niet gewenschte rust zullen kunnen genieten. Op onze gemeente echter zijn de dijkwerkers en daglooners er beter aan toe door de vele herstellingen, welke aan den zeedijk, de Zuidwatering, moeten plaats hebben. De zaaiing van het winterkoren ging, dank zij het prachtige najaarsweder, uit stekend. Overal komt het schoone graan te voorschijn, hoewel het op sommige plaatsen wel wat in overvloedige mate schijnt uit gestrooid te ziju, waardoor het veel te dik staat. In de laatste dagen is er nog al eene tamelijke hoeveelheid «winterwater» geval len, dat wel voldoende zal zijn tot drenking van het vee, dat binnenkort naar zijne winterkwartier zal moeten verhuizen. Te Vechel is een vrouw door een stoomtram, waarvan zij wilde afspringen, aangereden en eenige uren daarna bezwe ken. Zij laat een man met elf kinderen na. Voorwaar een dubbele ramp. Mevrouw Bulkley, de hoofddaderes van de bekende kinderontvoering te Apel doorn, en als zoodanig tot gevangenisstral veroordeeld, werd met hut oog op hare zwakke gezondheid ontslagen. De minister had liaai' eerst eene verklaring doen tee kenen, dat zij geen pogingen meer zou aanwenden, hare kleinkinderen te zien en den heer Hoek te bemoeilijken. Dezer da gen vroeg zij aan den minister, van deze afgedwongen verklaring te worden ontslagen. De minister heeft echter op dit verzoek afwijzend beschikt. Zij heeft zich thans tot de Tweede Kamer gewend. Te Deventer brachten bij inzet en verhooging drie boerenerven, te zamen groot ruim 54 hectaren, gelegen onder Diepenveen, de som van 134,369 op, behalve de daarop staande hoornen. 1886 is een echt Vrijdagsjaar; 't be gon op een Vrijdag en 't eindigt op een Vrijdag en telt niet minder dan 53 Vrij dagen. Vier maanden hadden ieder vijf Vrijdagen, en vijf maansveranderiugen vie len op Vrijdag. De langste dag was een Vrijdag, en de kortste zal ook een Vrijdag zijn. (Maasbode.) De Christenen houden rust op Zondag de Grieken op Maandag; de Perzen op Dinsdagde Assyriërs op Woensdag de Egyptenaren op Donderdag; de Turken op Vrijdagde Joden op Zaterdag; de luiaards iederen dag. (Mb.) - Een voorbijganger wierp een gulden in de pet van een bedelaar, die een bordje met blinderop voor zijn borst had hangen. Ziende dat de bedelaar een uitdrukking van vreugde op het gelaat kreeg, zeide hij ver baasd: «kerel, ben jij niet blind?» «Och neen, mijnheer,» was 't gevatte antwoord, «men heeft mij thuis een verkeerd bordje omgehangen. Ik ben eigenlijk doof-stom (Mb.) Er woont een brutale dief te Wes tervoort, gelijk blijkt uit het volgende, dat wij aan de N R. C. ontleenen. Vrijdagnacht heeft daar een brutale dief stal plaats gehad bij den hervormden pre dikant W. De dief heeft het raam dei- mangelkamer weten te openen met behulp van een zwaar mes of beitel, en kon toen door eene niet van sluiting voorziene deur in de gang komen. Hij heeft zich vervol gens in de woonkamer begeven, waarvan de deur openstond. Het zorgvuldigst is de schrijftafel van mevrouw onderzocht en uit een werkdoosje, dat in een gesloten laadje stond heeft men vingerhoed, schaar en ko kertjes, garenwindertjes en priempjes, alles van goud, weggenomen. Uit andere laadjes werden o. a 8 of 10 rijksdaalders ontvreemd. Ook een zilveren horloge en dito ketting, dat boven de schrijftafel hing, werd ont vreemd. Van een penanttafeltje werden vervolgens eenige sigaren, en uit een huis- houdkas een halve worst weggenomen. Hoewel de deuren dezer kast en van eene andere kast waarin nog enkele kostbaar heden waren, des ochtends wijd open ston den, is uit deze kasten verder weinig ge roofd. Het tafelzilver schijnt men over het hoofd gezien te hebben, maar twee in een suikermandje stekende lepeltjes waren ver dwenen, en van eenen in den gang staan- den kapsUk eene demi-saison en eene reis deken. Ook ten huize van den burgemeester schijnt men beproefd te hebben diefstal te plegen. Omstreeks twee uur in den nacht ontwaakte de burgemeester door het gebas zijner honden, en van ochtend vond hij een raam opgeschoven in het achterste deel zij ner woning. De pastoor hoorde van nacht het gewel dig gebas van den werf hond van den be woner eener kleine villa, waar heden ochtend bleek dat men mede gepoogd had ramen op te schuiven. Na of wellicht vóór den geslaagden dief stal, heeft de verder naar den kant van Arnhem wonende brievengaarder, gewekt door het geblaf van zijnen huishond, door het ontsteken van licht een dief of dieven verdreven omstreeks 3 uur; zoomede was de bewoner eener villa nog iets verderop mede door een hond gewaarschuwd dat er onraad was, zoodat hij met zijn geweer naar buiten ging. De politie doet al het mogelijke om den dief te ontdekken. in een plaatsje in de nabijheid van Munchen, kwam onlangs een jongen, die veel kiespijn had, bij een barbier. Deze raadde hem aan een bloedzuiger toe te passen, en bracht er dan ook een aan het tandvleesch van den lijder. Eenige oogen- blikken later bemerkte hij dat het dier verdwenen was. Tegelijk begon de jongen te schreeuwen van de pijn in de maag, zoodat de barbier begon te vreezen dat de bloedzuiger was ingeslikt. De barbier ijlde om een geneesheer, en om nog een ge neesheer, maar hun wonderolie kon den bloedzuiger niet verwijderen. De barbier^ ten einde raad, bood den jongen aan op zijn kosten naar Munchen te gaan en een professor te raadplegen. Doch vooraf wilde hij hem nog eens onderzoeken. En wat bleek nu? De bloedzuiger was den jongen tusschen de kleeren gevallen en had hem gelukkig slechts aan den buitenkant in de maag geprikt. De onnoozele kiespijnlijder had vergeten te zeggen of' hij uitwendig of inwendig pijn gevoelde. Een landbouwer, ongeveer in kenne- lijken staat, had te;: New-Castle gelogeerd en miste den laatsten trein. Hij keerde naar de herberg terug en zou zijn kamer nog maar weer voor een nachtje betrekken. Hij ging er heen met een brandende kaars, die echter onderweg viel en hem in den donker zette. Hij sukkelde daarom in den donker voort en trad naar zijn meening de juiste kamer binnen. Hij begaf zich te bed en vond daar een slaapkameraad, die, naar hij bemerken kon, het nog al koud had, en hoe hij hem ook aanstootte, niet wakker te krijgen was en ook niet wilde opschuiven, zoodat hij hem eindelijk een duw gaf dat hij uit het bed rolde. Verbeeld u de ont zetting van den landbouwer, toen hij den volgenden morgen wakker werd, en daar eenige mensehen met een doodkist binnen kwamen, die toen zij hem zagen, op de vlucht gingen. De man had in eene verkeerde kamer geslapen. De koude man, dien hjj uit het bed geduwd had, was een lijk geweest. In en om Berlijn is eene ziekte onder de ganzen uitgebroken. De arme dieren worden p'otseling ziek, leggen zich op de zijde en sterven. De handel in dit artikel staat hierdoor stil. Nog altijd heerschen te Buda-Pest, waar de cholera zoo hevig woedde, th ins de pokken. De laatstvorige week waren er 305 nieuwe aangetasten en 83 dooden. De geheele Gotthardspoorweg zal van dubbel spoor worden voorzien. De directie heeft op zich genomen, dit werk binnen een tijdvak van 12 jaren ten uitvoer te brengen. Binnen de eerste 5 jaren zullen alle groote tunnels op de breedte voor dubbel spoor worden gebracht, daarna volgen de afdee- liogen, waarop het grootste verkeer plaats heeft. Behalve voor het eerste jaar, dat Va millioen voor den aanleg vordert, bedra gen de kosten voor ieder jaar 1 millioen fr. Te Hoey (België) is Vrijdagnacht het Koninklijk Atheneum afgebrand, benevens de gemeentelijke kostschool, waarin zich 150 kostleerlingen bevonden. Slechts de muren bleven staan. De leerlingen werden allen bijtijds gered en in een naburig kasteel op- genorhen. De schade bed raait fr. 400000. Ook te Antwerpen heeft een vreeselijke brand gewoed in eene jalousieënfabriek, die geheel is uitgebrand. De schade bedraagt 60.000 francs. Omtrent den te Mierloo plaats gehad hebbenden kindermoord worden afgrijselijke bijzonderheden medegedeeld. Zoo zou de ongehuwde moeder bekend hebben, dat het kind, waarvan zij bevallen is, heeft geleefd, dat zij het vooraf met zorg het doopsel heeft toegediend en toen in een linnen lap gewonden, dezen daarna met petroleum heeft begoten en vervolgens aan haren mees ter, die volgens haar de vader van het kind is, heeft overgegeven, en dat hjj het daarna, met haar medeweten, in den bakoven heeft verbrand. De vermoedelijke vader van het kind blijft echter elke medeplichtigheid aan de gepleegde misdaad ontkennen. Het is intusschen bewezen, dat de oven op den dag van den moord zoo hard was gestookt, dat het geheele baksel verbrand is Verschil lende brooden zijn in beslag genomen, ten einde als overtuigingsstukken dienst te doen de moeder bevindt zich thans te Roermond in hechtenis. Een jager uit Alkmaar heeft te Eg- mond-aan-Zee een arend met een vlucht van 1,80 M. geschoten. Zaterdag werden te Vlissingen geheel opgesteld, de bruggen, welke op de Maat schappij De Schelde voor de buitenhaven vervaardigd zijn, in tegenwoordigheid der directie van den Waterstaat, beproefd met eene belasting van ruim 50,000 kilo ijzer en bleek daarbij, dat de toegestane door buiging van 30 mM. aanzienlijk daar be neden bleef. Merlatti is reeds zijn zeven-en-twin tigsten vastendag ingetreden hij is dus al over de helft van den tijd dien hij aange nomen heeft te vasten. Hij is zichtbaar verzwakt en de geneesheeren sporen hem aan de verdere proefneming te laten varen, maar hij verklaart te willen volhouden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2