Tweede Kamer. Kerk- en Sclioolnieuws. Landbouw, enz. Rechtszaken. Gemengde Berichten. derneming der Nord Deutsche Lloyd te Bremen door de Belgische regeering linan- ciëel wordt gesteund, ziet de P, O. Co. afkeurenswaardige achteruitzettingvan daar haar besluit. Velen onzer lezers zullen zich nog wel weten te herinneren, met welk eene alge- meene feestvreugde de verschijning van het eerste stoomschip van die Maatschappij (s/s «Sutley» in Augustus 1882 te Antwerpen werd begroet. Ook op de aldaar gehouden tentoonstelling heeft die Maatschappij de modellen harer even schoone als groote stoomschepen nog ter bezichtiging doen stellen. De belangen van de P. O. Co. worden, zoowel te Antwerpen als te Parijs, waargenomen door het huis Best Sc Co., daar die firma sedert verscheidene jaren ook een kantoor te Vlissingen heeft gevestigd, ware het inderdaad te hopen, dat juist haar eigen belaug drijfveer mocht worden, om de Vlissingsche havens met de stoomschepen der P. O. Co te verrijken, hetwelk in derdaad een recht moedgevend levensteeken voor de toekomst zon zijn. Indien de Maatschappij »de Schelde» er in kon slagen de stoomschepen der P. O Co. naar Vlissingen te brengen, het gunstige keerpunt in de geschiedenis der Vlissingsche havenwerken zou o. i. zijn aangebroken. Deze opmerkingen vloeiden ons uit de pen, naar aanleiding der thans loopende «011 dit's,» dat Vlissingen voor het volgende jaar tot aanlegplaats voor de transatlantische booten zou zjjn of worden gekozen. Ter vergadering van de leden van de sociëteit «de Unie» te Vlissingen op Maan dagavond gehouden, zijn de voorstellen van het bestuur aangenomen met '/s meerder heid van de uitgebrachte stemme 1. Dien tengevolge zal nu eeist in 1889 tot ontbin ding der Sociëteit worden overgegaan. Zóó althans hoopt men nü Te 's Heerenhoek zijn in drie huisge zinnen de mazelen uitgebroken, onder auderen in dat van den hoofdonderwijzer, waardoor de openbare gemeenteschool is gesloten. Heden sloeg te Stavenisse door den hevigen wind een geladen hoogaards om, waarin drie personen gezeten waren. Twee hunner werden door den veerschipper gered, doch de derde was, helaas! reeds verdronken Heiukenszand. Dinsdagavond, na afloop van den Goeschen marktdag, had P. IC. hier het ongeluk dat de buikriem van zijn paard brak, tengevolge waarvan de kar, waarin 2 mannen en 2 vrouwen zaten achterover kapte, zoodat de vrouwen zeer onzacht ken nis maakten met de beslijkte harde keien. Een fleschje terpentijn, dat door den schok brak, kwam gr otendeels in het aangezicht en oogen van een der vrouwen terecht. Voor het overige zijn ze met den schrik vrijgekomen. Ellewoutsdijk. Daar de prijzen van het varkensvleesch hier zoo duur blijven, en geen geld voor de varkens er naar besteed wordt, heeft zich een ingezetene, J. S., vo ogeno men zijn varkens, vier in getal, te slachten en tegen verminderden prijs uit te verkoopen. Hij heeft er thans een geslacht, dat een gewicht had van 262 Kilo schoonhet spek was ruim 13'A Nederlandschen duim dik. Te Biervliet is in den nacht van Zondag op Maandag eene Hofstede afgebrand. Het vee kwam grootendeels daarbij om, onder anderen 7 paarden en 5 koeien. Een koe werd, ofschoon met verzengde haren, gered. Al het graan in de schuur en het gedorschte graan op de pijzei werd een prooi der vlammen. Te Leiden werd tot lid van den ge" meenteraad (vac. Donner) gekozen de heer mr. N. L. V. B. Wichers (lib.) met 577 stemmen tegen 430 op den lieer C. W. Wustenhoff (antir. en kath.) In de N. R. C. van Dinsdag 11. lazen wij het bericht, dat volgens een te Vlissingen verspreid gerucht, plannen aanhangig zouden zijn en onderhandelingen gevoerd worden in zake de oprichting van een vrachtgoede rendienst tusschen Vlissingen en Engeland (Londen?) v. v., aan welke mededeeling de opmerkiug wordt toegevoegd, dat bedoeld gerucht nog bevestiging vereischt. Het laat ste nu gelooven wij volgaarne en o. i. ware het dan ook beter geweest, bijaldien bewust nieuws in de pen van den berichtgever der N. R. C. ware gebjeven. Aan onze lezers het oordeel. Zeer ge- ruimen tijd geleden werd door een Belgisch handelskantoor een dergelijk plan aanhan gig gemaakt, dat echter door gebrek aan overeenstemming tusschen belanghebbende partijen moet zijn opgegeven. Op dit oogen- blik althans, moet er zelfs niet het minste of geringste vooruitzicht bestaan, dat op eene hervatting van die onderhandelingen doet hopen. Bij een ter plaatse ingesteld onderzoek is ons dan ook gebleken, dat dit gerucht zelfs niet eens te Vlissingen verspreid is, doch daar alleen bekend in een zeer be perkten kring, waar men bij de niet tot standkoming van dien dienst eeni0 belang schijnt te hebben. Ons komt het dan ook voor, dat men juist door verspreiding van «dit gerucht» eens poolshoogte heeft willen nemen. Bij de voortzetting der Indische begroo ting op Dinsdag jl. heeft de heer Keuche- nius in een doorwrochte, van veel studie en zaakkennis getuigende rede den minister van koloniën gepolst over zijne plannen no pens de ontginning van het Ombiliën-kolen- veld op het eiland Sumatra. Hij herinnerde aan zijn vroegere motie ten opzichte van de Biliton-mijnen, waarin hij er op aan drong de ontginning daarvan bij de wet te regelen. Een dergelijke motie stelde spr. nu voor ten aanzien der Ombiliën-kolen- velden. Want de minister heeft in de Staatscourant medegedeeld dat de ontginning daarvan gedeeltehjk zal uitbesteed worden. Gaat dit door, dan zal deze belangrijke zaak weer voor 75 jaar aan de beoordeeling der Wetgevende Macht zijn onttrokken. Dit zou zelfs in strijd met hetgeen de regeering vroeger beloofd, zelfs voorgesteld heeft. De motie, aldus luidende: »De Kamer, van oordeel dat de door de Regeering aangekondigde uitbesteding ter ontginning van hot Ombiliën-steenkolenveld in de Padangsche bovenlanden vooruitloopt op haar verklaard voornemen om de regelen omtrent de ontginning in Indië te doen stellen bij de wet en uit dien hoofde reeds af keuring verdiengaat over tot de orde van den dag," kwam Woensdag in behandeling. De gecursiveerde woorden stelde de heer Ruijs nit Maastricht voor te schrappen. Na tuurlijk zou daardoor de motie krachteloos geworden zijn. Toch waren nog al enkele leden uit alle partijen het met den heer Keuchenius eens. Dit bleek uit de ver schillende moties, die voorgesteld werden. De heer Cremer wenschte, dat de regeering de uitbesteding nader zou overwegen. Deze motie was wel wat al te eerbiedig voorge steld. Immers, als de Koning een door de Tweede Kamer verworpen wetsvoorstel te rugkrijgt, dan is er het verzoete bij dat Z. M. dit wetsvoorstel in nadere overweging neme. Dit is dan een bedekte uitspraak: «Wij willen die wet niet.» Maar tot een miuister in deze deemoedige houding te naderen, is onnoodig en gaat te ver. De heer Lohman had aan de motie Keuchenius gaarne toegevoegd gezien het verlangen dat in geen geval de onteigening der mijnen zou plaats hebben, zonder me dewerking der Wetgevende Macht. Daarom stelde hij in dien geest een motie voor. In een lange, door zaakkennis bezielde rede toonde de heer Keuchenius aan, welke de nadeelige gevolgen van eene uitbreiding zullen zijn, zooals de minister die toezegt, en drong in 't belang van het land er op aan, dat het Rijk de exploitatiekosten van deze kolenvelden voor zijne rekening neme of bevordere. Wel vond in de zitting van gisteren de minister een verdediger in den heer Verniers v. d. Loeff, doch door al deze motiën raakte de minister zoozeer in het gedrang, dat hij aan den heer Cremer wet telijke regeling van den spoorwegaanleg in meergenoemd kolenveld toezegde en eindelijk, op aandrang van de heeren Lohman en Keuchenius, de uitgeschreven uitbesteding vervallen verklaarde. De heer v. Dedem uit Zwolle, zijne ooren nauwelijks kunnende gelooven over dezen gelukkigen uitslag der motie Keuchenius, vroeg dienaangaande den minister nog even een inlichting, die de minister verstrekte. Onze vrienden konden daarop gerust hunne moties intrekken. Doch de heer Keuchenius niet, voor nog even de tweeslachtigheid der regeering te hebben betreurd als eene ramp voor het land. In de zaak der Ombiliën-kolenvelden was deze dubbelhartigheid dan ook weer schrik barend gebleken. De regeering had in 1883 wettelijke regeling beloofd tegen dat de ontbinding verwacht werd, of althans kwam, diende zij hare voorstellen in dien geest in. Door de ontbinding vervielen die voorstellen en zal de regeering ze nu weêr indienen1 Neen, zij diende ze niet in. En toen de heer K. dit in zijn eerste rede van Maandag jl. laakte, zei de minister heel onnoozel, dat hij immers eenmaal de voorstellen gedaan had. Over zulk soort uitvluchten doet men maar liefst het zwijgen toe. De spoorweg Tjitjalengka Tjilatjap is heden aan de orde geweest, met het amen dement v. Dedem om die lijn te wijzigen. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Schore en Vlake, B. Bollée, kandidaatte Rilland-Bath, dezelfde dit is thans het 20e beroep dat hier in de ruim 4 jarige vacature is uitgebracht. Bedankt voor Oostburg, door .1. G. Ver- hoeff, te Bsdegrave; Bij de jongste stemming voor 4 leden van het kiescollege zijn de aftredenden A. Zuidweg, C. van Burg, .1. Walraven en C. Akkerman te Rilland-Bath herkozen. De heer J. E. Sloover heeft bedankt voor zijne benoeming tot ouderling der N. II. G. te Goes. In plaats van den ouderling P. Wil- lemse en den diaken Js Walraven zijn te Ritihem gekozen Corns. Jongepier en Js. Jobse. De aftredende leden wenschten niet weder in aanmerking te kom ;n. Tliolen. Bij de laatstleden Zaterdag ge houden stemming, uitgeschreven door kerk voogden der Hervormde Gemeemte, waren 222 personen opgekomen. Een getal van 112 verklaarde zich tegen, een getal van 102 voor de door kerkvoog den gevraagde machtiging ter losmaking van gelden op het grootboek. Kerkvoogden zullen dus langs eenen an deren weg zich de middelen moeten ver schaffen noodig voor den pastoriebouw. Voor de vacature in de kerkvoogdij wer den met groote meerderheid de candidaten der gereformeerden gekozen. Bjj de nieuwe verkiezing van 21 leden voor het kiescollege bij de N. H. G. te Mid delburg zjjn de 21 kandidaten van Evan gelie en Belijdenis gekozen, met 478 stem men tegen 362 op die van Trouw aan Evangelie en Belijdenis. De ouders, die hunne kinderen bij ds. Vlug lieten doopen, zijn van hun lidmaat schap der N. H. K. vervallen verklaard. Het bekende adres aan de «geschor- ten» is door 7000 personen geteekend. Sluis. 17 Nov. 1886. Tot Ouderlingen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier werden Vrijdag j. 1. herkozen de aftredende broeders J. Sanders en J. Noest, terwijl in de plaats van den Heer P. Evers benoemd, werd de heer F. van Overbeeke. Nog werden als diaken herkozen de af tredende broeders, J. C. Stern en J. du Burck, terwijl in de plaats van broeder J. A. Dorrenboom, die bedankt had, gekozen werd de heer Izaak Sanders, die deze be noeming heeft aangenomen. De heer Van 't Lindenhout directeur der weesinrichting te Neerbosch, heeft een gift ontvangen, groot f 1000, voor den bouw van het achtste weeshuis. Bij het examen middelbaar onderwijs zijn o. a. toegelatenvoor aardrijkskunde de heer Landmail van Zierikzeevoor boek houden de heeren Fisscher en Koning van Middelburg. rrr r.-yKiavTTMfrryi«rvTra.fttiT. r Trurwtwiwd Zieriksee 18 Nov. Uit Schouwen en Duiveland wordt ons het volgende gemeld: Een juist overzicht te geven van de op brengst der producten is nog niet wel mogelijk, doordat het meerendeel nog on- gedorschen is. De quantiteit zoowel als de qualiteit der Tarwe kan zeer goed worden genoemd. Minder is dit het geval met de Wintergerst. Over het algemeen is deze tegengevallen en de marktprijs er voor in aanmerking geno men, zal dit product niet zeer beloonend zijn. Zomergerst en Haver zijn vrij goed te noemen. De verbouwing van Chevaliergerst is sedert een paar jaar zeer toegenomen. De mee ning dat zij minder beschot geeft dan de gewone Zomergerst is wellicht waar, doch hier staat tegenover, dat men zekerlijk fl per Hectol. meer kan bedingen, doordat het gewicht 6 tot 9 kilo meer bedraagt. Zij verlangt echter goeden, krachtigen grond. Over de Erwten en Paardeboonen kan even..Is in de laatste jaren niet geroemd worden. De meeste opbrengst geven als gewoonlijk de vroeg gezaaide. Witte en Bruineboonen zijn uitmuntend, vooral wat de qualiteit betreft. De hoeveelheid Vlas was vrij voldoende. De prijs varieerde van f315 tot f370 per Hectare. De Aardappelen zijn niet groot van stuk waardoor het beschot tegenvalt. De prijs maakt dit echter goed. De opbrengst der Beetwortelen was bene den het middelmatige. Wanneer tusschen den fabriekant en den verbouwer geene betere condities worden getroffen, zullen velen de bietenteelt opgeven. Het Hooigewin is best geweest, ook de opbrengst der Mangelwortelen was zeer be- viedigend, zoodat een goede wintervoorraad beschikbaar is. Fortuyn en V. d. Stadt zijn wegens het verspreiden van oproerige geschriften ieder veroordeeld tot 6 maanden tuchthuisstraf Hiervan gaan volgenshetnieuwe Strafwetboek 70 dagen af, die zij voorloopig «gezeten» hadden. De dochter van B. op 'tH. te Nieuwe- dorp, is Dinsdag avond, omstreeks half 5, toen zij van een bezoek aan hare grootmoeder te Borssele terugkeerde, halverwege door een kerel aangehouden, die haar om een pepermuntje vroeg, en haar an den inhoud van haar geldbeursje beroofde. Driewegen. Over het op 30 October verdwijnen van den koopman P. L. zweeft nog altijd een geheimzinnig duister. Aan gissingen ontbreekt het niet. Velen gelooven dat hij zich tengevolge van finan- ciëele omstandigheden heeft verdronken. Anderen denken dat hij de wijk heeft ge nomen naar Amerika. Het laatste is voor de zoo zeer geschokte familie dan nog ver reweg het verkieselijkste dan toch bestaat er hoop, dat hij eerlang van zich zal doen hooren. De mazelen zijn in zooverre in onze gemeente geweken, dat de school op Maan dag den 15 November weer is geopend geworden. Aan een veehouder in onze gemeente is voor acht stuks vet rundvee de hooge som van f1800 geboden. Naar men verneemt is te Biggekerke op de hofstede van |J. K., terwijl de boer afwezig was, de dienstbode op eene schande lijke wijze mishandeld. Het is te hopen dat de bedrijver vnn dit schandaal gevonden en gestraft worde. Een schipper, die aan duizelingen leed, is eergisterenavond, te Rotterdam toen hij zich wilde wasschen, van zjjn schuit te water geraakt en verdronken. Een eerwaardig grijsaard, zekere Meulendjjks, is deze week te Mierloo gestor ven. Hij was de oudste bewoner, oud 95 jaar en oud-soldaat onder Napoleon, Wel lington en koning Willem II. Hij streed o. a. in Rusland (1812); bij Lützen en Bautzen (1813) en bij Quatrebras Wa terloo (1815). Woensdagmiddag reed te Breda de omnibus van Brela op Terheijden den overweg over op 'toogenblik dat een loco motief, die aan het rangeeren was, voor- bijsnelde. Geen van beide meer kunnende stoppen, liep de locomotief op de omnibus. Zes passagiers werden min of meer gevaarlijk gewond. Een verloor bijna den geheelen neus en een ander was onmiddellijk dood. Men had de afsluitboomen niet gesloten. Eenige Engelschen in Amerika zullen een inschrijving openen voor de oprichting van een standbeeld voor koningin Victoria het beeld zal 40 meter hooger zijn dan het beroemde vrijheidsbeeld. Een ding is zeker het is er nog niet Het Schoolblad berekent dat 94 on derwijzers van de kweekscholen tot nog toe buiten betrekking zijn. In den Belgischen Sen heeft de min.Beer- naert verklaard dat de minister van justitie 757 verzoekschriften heeft ont,rangen om gratie ten behoeve van de ter zake der gebeurtenissen in de maand Maart veroor deelde personen. Aan 468 personen is gra tie toegestaan Een Leidsch sigarenmaker, Pothos ge naamd, is eergisteren middag uit de gevan genis te Antwerpen ontsnapt. Hij droeg het kostuum der gevangenis. De gendar mes zoeken den vluchteling, die tot 1 jaar en 8 maanden gevangenis wegens diefstal veroordeeld was. Hij heeft zich van een touw bediend om over den muur te klimmen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2