NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1886. No. 15. Zaterdag 20 November. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Landbouwbelangen. Buitenland. Binnenland DE ZEEÏIW, elken MAANDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers- 0,027» UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. WÊ^B^ Zij die zich met 1 Janu- ari op ons blad abonneeren, ontvangen de in dit kwartaal nog ver schijnende nummers gratis. Vervolg.) Een nog grootere oorzaak van achteruit gang is de meerdere behoefte van ieder lid der Maatschappij, en dus ook der land bouwers. Stellen wij b. v. een tegenwoordig landbouwer in zijne levenswijze tegenover een boer van voor 50 of 60 jaren, hoeveel zou de tegenwoordige landbouwer dan met zijn gezin niet meer noodig hebben dan vroeger? Letten wij er op, dat onze voor ouders eenvoudige lui waren, die zeer weinig behoeften haddendie dapper medewerkten op den akker en in de schuur, en zien wij dan nu eens naar den tegen woordigen land bouwer. Enkele uitzonderingen daar gelaten, zijn de meesten geen boeren meer. Reed men vroeger met een eenvoudigen wagen naar de markt, als het marktdag was, thans is er bijna geene enkele van die wagens meer te vinden. Het zijn tentwagens, til bury's enz., de eene al mooier dan de andere. Dit alles kost geld, al was het alleen aan belasting en onderhoud. Zoo ging het in het eene, zoo ging het ook in het andere. De boerenzonen leeren niet werken zooals onze voorvaderen dit deden; vandaar dat dan ook bij de meeste tegenwoordige landbouwers, de zoogenaamde werkader gesprongen is. Dat de weelde van den landbouwer tot achteruitgang moest leiden, spreekt van zelf Wat de weelde betreft, wijzen wij in de eerste plaats op het huisraad. Het voorgeslacht van den tegenwoordigen landbouwer, was, vooral op dit gebied, zeer zuinig. In geen enkele woning was opschik. Er was eenvoudigheid, gepaard aan netheid en zindelijkheid. Thans heeft de boerin een pronkkamer, haar heiligheid, versierd met nieuw-modische meubelen, pendule, prachtige vloerkleeden en karpetten enz. Dat alles kost geld, veel geld. Wel lieten de goede jaren dit toe, maar zou het niet beter zijn geweest, zoo de dubbeltjes aan al dat moois vermorst, waren bespaard? W ij houden ons overtuigd, dat, zoo er in de goede jaren, door de landbouwers meer gespaard was, men nu die gespaarde duitjes dubbel aangenaam zou vinden. Maar men heeft toen de tering niet naar de nering gezet. Nog eene andere, en wel een der ge wichtigste oorzaken der achteruitgang van den landbouw meenen wij ten slotte te moeten noemen. In tjjden van voorspoed is de mensch zoo spoedig zjjn Schepper en Wel doener vergeten. Ook hier meenen wij dit op te merken. Toen onze voorvaderendoor de omstandigheden in nood verkeerden, was het terstond tot den God der Vaderen heen, maar wanneer dan de Heer hunne ge beden had verhoord, dan bleven zij God dankbaar voor Zijne weldaden, en toonden hunne dankbaarheid, door een ten minste uitwendig vroom leven. Toen de voorspoed kwam en de Heer onze God overal met Zijne hand zegen uitstrooide, toen vergat men dat Hij gaf Het was reeds spoedig dat doe ik, ik, mensch, heb dit zoo gedaan, maar de gedachte was niet, de Heer gebruikte mij als een middel om mijne hand en mijn hoofd te doen dienen, ten zegen van mij zeiven en anderen. De tijdgeest met zijn ongeluk aanbrengende leer, deed der va deren God vergeten, en maakte van den mensch zeiven een god. Vele landbouwers, hoe lang ze ook getrouw gebleven waren aan dien God, bezweken voor den geest des tijds en weken af van den Gever aller goede gaven. Hoe menige graankorrel werd aan de aar de toevertrouwd, zonder opzien tot Hem, die ontwikkeling, regen en zonneschijn moest geven, {om dien graankorrel 30 voudig met voordeel te doen wederkeeren, in den zak van den zaaier. Hoe menige tarwe- schoot werd binnengezameld, zonder een danklied aan den milden Zegenaar. De overvloed was daar, doch God werd verge ten. Had men nu bij verandering van toe stand, toen de achteruitgang kwam, naar der Vaderen God gezocht, de Heer zou ge holpen hebben. Maar men was nu geheel van Hem af geweken. Aan terugkeeren tot Hem dachten maar o, zoo weinigen. Allerhande hulp middelen om het geweten te stillen werden aangegrepen. Een ontzettend middel was voor velen de sterke drank. Bjj spel en beker werd hulp gezocht om den toestand te vergeten, in plaats van God te bidden om de noodige wijsheidom licht in deze droeve omstandigheden, om kracht om te dragen wat hij ons zond, en om uitredding nit den druk. Zie, daar had het heen gemoeten. Maar, nog eens, God werd vergeten. De mensch daarentegen werd vergood, bij hem werd hulp gezocht en van hem werd hulp verwacht. (Wordt vervólgd). In België staan de twee partijen liberalen en clericalen altijd scherp tegen elkander over. Jongstleden Woensdag werd het adres van antwoord op de Troonrede met 66 tegen 26 stemmen aangenomen. De tegenstem mers waren de overgeblevenen uit de zoo gedunde liberale partij, Alvorens te stemmen, viel de beer Bara, (lib.) den minister aan over diens regeeringsbeleid en zijne partijdige uitvoering der schoolwet. Doch de minister liet hem geen kamp, en wees hem op vele verbeteringen die onder het clericale minis terie waren aangebracht. Dat Bulgarije spoedig een nieuwen Vorst hebben zal, laat zich vermoeden. De groote mogendheden hebben namelijk hunne goedkeuring verleend aan de kandidatuur van den Vorst van Mingrelië, echter onder voorwaarde, dat generaal Kaulbars spoedig worde teruggeroepen. Deze laatste dringt nog maar altijd op afzetting van het re gentschap aan. Goes. Met het oog op de mazelen-epidemie in deze gemeente zijn de openbare scholen en 2 bewaarscholen gesloten. De christe lijke school en bewaarschool zijn nog niet gesloten. Het aantal gevallen heeft zich reeds tot 433 uitgebreid. Hersteld 65. Door den schrijver der «Brieven uit de Hofstad» in de Midd. Ct. wordt het volgende meegedeeld omtrent de plannen van den heer Heemskerk betrekkelijk het kiesrecht. De bedoeling is om door de Grond wet zelve algemeen stemrecht uit te sluiten. De herhaalde verknipping van het land in districten wil men vermijden door een vast ledental aan te nemen: honderd voor de Tweede en vijftig voor de Eerste Kamer. De leden der Tweede Kamer zouden gekozen worden in zes-en-zeventig enkelvoudige en vijf meervoudige districtende laatste zouden tot hoofdplaatsen hebben de 5 steden met boven de 50000 zielen. De heeren Mees, v. Dedem en v. Gennep hebben voorgesteld o.{ a. een wij ziging der wet op de in- en uitvoerrechten in indië, met de strekking om het uitvoer recht op de suiker daaruit te lichten. De Amsterdammereen liberaal blad voegt aan deze mededeeling toe: «Het rechlstreeksch belang der voorge stelde regeling is grootmaar voor de toekomst van Nederland als koloniale mogendheid is het eveneens van groot gewicht, dat eindelijk iets gebeurt waar door in Indië het geschokte vertrouwen op onze Vertegenwoordiging eenigszins kan worden hersteld. De regeering heeft niet anders gedaan dan Indië van Nederland vervreemden. (Wij onderstrepen.) De Kamer kan thans in betere richting werken. Alleen zal het noodig zijn, dat zij bij de afschaffing van het uitvoerrecht op suiker duidelijk doe nitkomen, dat ten spoedigste eene wet dient te volgen, welke aan het uit voerrecht op alle producten voorgoed een einde maken zal.» Vele niet-liberalen zullen het in deze met de liberale Amsterdammer een3 zijn. Indië uit te zuigen, om de zonden van het moe derland, is onverantwoordelijk wreed en on christelijk. De antirevolutionaire Kiesvereeniging «Nederland en Oranje» te Arnhem, besloot bij de tusschentijdsche aftreding van het liberale kamerlid van der Sleyden geen can- didaat te stellen. De roomsche kiesveree niging heeft dit voorbeeld gevolgd. Zij geeft als reden op, dat het moeite te ver geefs zou zijn na het besluit van «N. en O.» Terwijl «N. en O.» geleid werd door de overweging dat de kandidaten van de vorige verkiezing (de h. h. Brantsen en v. Lijnden) voor de kandidatuur bedankt hadden; en dat de gekozene toch in Juni '87 weer moet aftreden, en het dus den onkost niet waard is. Wij zullen het geldelijk bezwaar ook niet licht tellen, maar de Standaard heeft onzes inziens groot gelijk è.ls zij zegt Als gij eerst aan de kiezers zegt, dat het op één stem aankomt, en gij laat dan over eenige weken den liberalen kandidaat on bestreden de Kamer inglijden, wat blijft er dan over van den ernst van uw zeggen: dat het op ééne stem aankomt? In den Ned. Spectator leest men lieden in «'t Pluksel» Onze sociaal-democraten beweren altijd, dat niemand iets voor het volk kan doen, of hij moet sociaal-democraat zijn. Nu brachten zij onlangs hulde aan 't geen Multatuli volgens hen voor het volk deed. Beleefde vraag: Houden zij M. vooreen sociaal-democraat? De heer Domela Nieuwenhuis zal hen dan wel beter inlichten; die weet er alles van. Het nommer van het Rott. Nieuvsbl. Zaterdag avond verschenen, kan alreeds van antwoord dienen. Het bevat de volgende advertentie Om misverstand uit den weg te ruimen verklaar ik, dat de meeningen der sociaal democraten over demiddelen ter verbetering van den treurigen toestand, waarin een zeer groot gedeelte der bevolking van Europa verkeert, mij voorkomen in hoofdzaak on juist te zijn. Multatuli. Nieder-Ingelheim (Rijnhessen), 12 Nov. 1886, yiissingen. De beide nieuwe loodsen- sociëteiten aan den Zee-boulevard (de Bel gische en de Hollandsche) werden dezer dagen verrast door een geschenk, haar door een oud-stadgenoot, thans te Philadelphia woonachtig, gezonden. De beide geschenken zijn gelijk aan elkan der. Ieder kreeg namelijk een massief zil veren presenteerblaadje met schenkkan en beker. Uit Vlissingen meldt men ons Het vuur der tweedracht is hier welig aan het tieren in de zoogenaamde heeren- societeit «de Unie». Eenige maanden gele den werd door de militaire leden van die sociëteit het voorstel gedaan, tot verminde ring hunner contributie of aan hen ook het recht te verleenen tot stemming over de toelating van personen, die zich als leden wenschten te doen voorhangen. Bij meerderheid van stemmen wees men dat voorstel alstoen van de hand, hetwelk ten gevolge had, dat de militaire leden in de sociëteit van de Nederlandsche loodden, op den zeeboulevard alhier, een veilige wijk gingen zoeken. Men moest hen daar nu eenmaal noode dulden, dank zij het feit, dat de Inspecteur van het Nederl. Loodswe zen voor de militaire leden der Sociëteit par tij koos. Dit duurde echter niet lang, want tot groote blijdschap van de Nederl. loodsen troffen partijen onderfing een schikking. Nu heeft zich echter een jongmench als lid der Sociteit doen voorhangendien men deballoteerde, wijl hij zich hangende het punt in geschil, minder fraaie uitdrukkin gen tegenover de burgerleden moet hebben veroorloofd. Na die beslissing heeft het bestuur andermaal collectief ontslag genomen. Tegen Maandag avond, 15 dezer was eene vergadering saamgeroepen, waar het warm beloofde toe te gaan. Het is inderdaad vermakelijk om te zien, hoe de liberale heeren, rondom de vaan «Unie» geschaard nog twist en tweedracht zoo lief hebben, om er zelfs het rustig ge bruik van hun «bittertje» aan op te offeren. Het gehalte der leden beslist ten deze veel 1 Sedert Antwerpen gekozen is tot aan legplaats voor de door de Duitsche regeering gesubsidieerde transatlantische stoomvaart lijnen, heeft de Peninsular and Oriental Steam Navigation Company te Londen nog geen harer stoomschepen ter inneming van lading naar Antwerpen gezonden. Naar wij vernemen, moet deze groote en voorname Maatschappij dan ook besloten hebben, dit voortaan niet meer te doen, niettegenstaan de hare agenten te Antwerpen haar nog voortdurend ruim voldoende lading kunnen aanbieden. In de welwillendheid, waarmede de on-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 1