iutsjes. CHRISTELIJK- NIEUW SBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. ORGELS, n Emanuël EN, <1 LAKE. 1886. No. 14. Dinsdag 16 November. Eerste Jaargang. lag azijn van Orgels, ienst HENST VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Buitenland. Binnenland. ÏES, IG. JIME KEUZE 115. MENTEN worden ;arantie geleverd. ;ht op hare uit sctie LANDA (21/,cents en aftrek, ruim rabat. KS 6 en 9, nam. 3 u. nam. 12 en 4.36. IlSt. 7,15 en nm. 1.15. llijk na aankomst en 5.36 u. nam. naar het Spoor- ENST en Zierikzee. Spoorweg Goes, r. in Zierikzee 13 'smid.12, 1.15 's mor. 9,30 1.16 7,— n.17 7,30 118 6,30 19 6,30 iddelburg en November. Van Van Rotterd. Nfiddelb. naar naar MiddtU. ïotterd. •n Vlisaingen 8,45 8,15 8,15 8,15 8,15 v. 8,— 8, 8,- 8, 8, 7,25 7,86 7,48 7,66 8,5 8,13 8,20 8,25 8,35 8,42 9,3 9,13 9,25 9,34 9,45 10,50 11,12 11,20 toe de gingen DE EUW, elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,027a UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Suiker. Onze schoone, eens zoo schatrijke Oost heelt in vroeger jaren ons een schat van winsten in den schoot ge worpen, die niet te berekenen is. Het- moet gezegd worden, dat Ne derland voor zijne koloniën zoo goed als niets deed, toen daar de miljoenen uit het door God zoo rijk gezegende Java ons letterlijk toevloeiden. Helaas, Nederland en Java zijn schromelijk achteruitgegaan. Stoffe lijk en zedelijk zijn moederland en koloniën, sinds de God van Neder land niet meer geteld werd, uitge gleden van de hoogte waarop der vaderen God hen gebracht had. Om van den Atjeh-oorlog niet te spreken, trof Indië de laatste jaren slag op slag. Aardbevingen, verdeeld heden, misgewas, ziekten aan men- schen en dieren en planten, kortom alle denkbare rampen kwamen het oogenblik verhaastenwaarop de Indische baten in tekoiten moesten overgaan. Met vei mindering van inkomsten ging de verhooging van druk gepaard. Om maar van Indië te kunnen trek ken, werd elk gaatje doorzocht, waar maar geld te halen vielen de Ne- derlandsche regeering zag niet, dat de veerkracht daardoor inzonk en de lust om de rijksdaalders in eenige onderneming te stekenbij velen verminderde. Daar kwam de daling der koffie-, thee- en suikerprijzen bij, gelijken tred houdende met die van de graanprijzen in Nederland; en onderwijl bleef het uitvoerrecht op de suiker zwaar, de marktprijs laag; de kosten van voortbrenging en verwerking van de suiker bleven hoog, evenals het tarief voor het spoorwegvervoer, terwijl jde andere middelen van verkeer te gebrekkig zijn om ze met voordeel te gebruiken. Nu kwam er voor de suiker nog wat bij. In ons opstel over Landbouwbe langen wezen wij er reeds op, dat de daling der graanprijzen en andere omstandigheden de boeren er toe brachten om naar andere bronnen van bestaan te zoeken. Zij gingen zich toeleggen op de teelt van sui kerbieten. Algemeen verrezen de beetwortel-suikerfabrieken. De Staat legde deze suikerbereiding geen hin derpalen in den weg. Geen drukkende belastingen ot heffingen drukten haar. De b i e t- suiker kon nu veel goedkooper ge leverd worden dan de r i e tsuiker, zoodat de invoer van deze laatste verminderde en de marktprijs daalde. Nu geeft de suikerteelt den Staat volgens dr. Bruinsma een jaarlijksch voordeel van 10 miljoen gulden. Daarom is de regeering niet heel happig om delasten, waaronder de suikervoortbrenging in Indië zucht, te verminderen. Maar nu heeft zij er een ander middel op gevonden. Zij heeft in het jongste suikerwetje voorgesteld de suikerondernemers in Indië kapitaal voor te schieten, om te kunnen voortgaan met de suiker teelt. Velen toch hebben den aan plant gestaakt of hun geld terug genomen of verminderd, terwijl na tuurlijk niemand aan uitbreiding zijner zaak denkt. Men vertrouwt zijn geld niet dat men in de onder neming steekt. Wellicht zullen zij 't dan met het Staatsgeld wel willen probeeren. 01 nu het Staatsgeld de veerkracht aanbrengt of verhoogt, mag betwij feld worden. De voorstanders der openbare scholen, in sommige plaat sen die van Staatsgeld genieten, kunnen nog niet eens zonder ge meentehulp jaarlijks de beste leer lingen hunner scholen beloonen. Voor volksonderwijs geven zij o zoo weinig uit eigen beurs uit. Ook in zaken, de kerkgenootschappen be treffende, komt het zoo vaak uit, dat Staatshulp de veerkracht verlamt. De voorstanders van Christelijk onderwijs en de Christelijke ge reformeerden in hunne zorg voor de kerken zijn zonder Staatsgeld in mildheid en veerkracht steeds vooruit-, althans niet achteruit gaande. Dit tusschen haakjes. Maar de minister zal zorgen dat de veerkracht niet sterft, door na melijk het staatskapitaal uit te keeren tegen 6 percent en eerste hypotheek Voorwaar een harde, daardoor een hard, geldschieter. Weet namelijk dat de Staat tegen 872 percent zoo veel geld kan krijgen als hij wil. Dus 6 372 27a percent winst geniet de Staat van eene leening aan zijne koloniën, ja wij mogen wel zeggen zooveel winst geniet de vader van een leening aan zijne eigene, door z ij n schuld aan lager wal geraakte kinderen Is het te verdedigen De minister meent van ja. Hij zegt er heel on- noozel van dat het hem niet te doen is om de schatkist te vullen, maar (lacht niet vrienden!) om de lui te prikkelen dat zij voor de aflossing zorgen. Dus i n het belang van de schul denaars, buiten het belang van den Staat. Zoo de Nederlandsche Staat niet al zijn best deed om do Mohameda- nen te vrind te houden, zouden wij geneigd zijn te zeggen, dat deze Christelijke Staat Joodsch is ge worden. Of de maatregel dan ook de goed keuring der Kamer zal kunnen weg dragen, valt te betwijfelen. Een der liberale bladen zei zeer terecht, dat de kwijnende suiker-nijverheid niet is te redden dan door opheffing van drukkende lasten. Gebrek aan kapi taal doet wel een suikerfabriek be zwijken evenals gebrek aan adem den mensch sterven doet. Maar ge lijk nu niemand aangegeven wordt, als van gebrek aan adem gestorven te zijn, zoo mag ook de dood der suiker-industrie niet aan geldgebrek geweten worden. Aan het tekort aan adem gaat eene ziekte vooraf; evenzoo is ook het verstijven van het ondernemings-kapitaal geen op zich zelf staand feit, maar het gevolg van de vele lasten, die de rietsuiker drukken. Londen. De Socialistenbond heeft besloten aanstaanden Zondag een nieuwe samenkomst te zullen houden van werklieden met of zonder werk, teneinde te protesteeren tegen de minachtende houding, door de regeering tegenover den handwerksstand aangenomen. Eenige leden zullen den minister Salisbury gaan vragen ot hjj nog langer het honger lijden der werkloozen onverschillig kan aan zien. Bulgarije. De koning van Denemarken heeft bericht, dat zijn zoon Waldemir de benoeming tot Vorst niet mag aannemen. Rusland schijnt het oog te hebben op een prins van Montenegro. Frankrijk. In het Zuiden hebben vreese- ljjk3 overstroomingen plaats. De Durance staat 50 centimeter hooger dan bij de over- stiooming in 1843. De dijken zijn doorge broken. Men vreest den spoorweg naar Marseille niet te zullen kunnen behouden. Gelukkig is er nog niemand bij de ramp omgekomen. Italië. Evenals het zuiden van Frankrijk wordt thans ook het noorden van Italië door het water geteisterd. Zoowel de Po als de Etsch zijn buiten hun oevers getreden. Uit Genua wordt gemeld, dat bij Aibenga een brug instortte, waardoor een goederentrein in het water viel en vijf personen het leven verloren. Ook de streek tusschen Marengo en Alessandria staat, door het buiten hare oevers treden der Eormide, geheel onderwater. Zutfensche Crt.) Als voorbeeld van lage verkiezings-prac- tijken deelt men mede, dat bij de laatste verkiezing te Sneek, toen de antirevoluti onair Brantsen in herstemming kwam met den vrijmetselaar Van Diggelen, den kiezers in Sneek door de liberale bladen is aange raden, Van Diggelen te stemmen, want dat Brantsen ook vrijmetselaar was. Na de verkiezing heeft de heer Brantsen verklaard geen vrijmetselaar te zijn en het ook nooit geweest te zijn. Deze verklaring kwam nadat de leugen weder dienst gedaan had. Het is geen nieuws meer voor ons, maar het kan geen kwaad het nog eens te herhalen. Van een strijd voor beginse len bij verkiezingen kennen de liberalen niets. De schoonste proeve van bezieling leveren de toongevers wanneer zjj den tegenstander met een leugentje kunnen on schadelijk maken. Waarlijk, de liberale partij vliegt maar achteruit I Onder veel uitstekends in de rede van mr. Keuchenius in de Kamerzitting van Vrjjdag, komt ook voor zjjne mededeeling dat er in Indie ambtenaren zjjn, «die door hunne hartstochtelijkheid en de weinige edele middelen die zij tot bereiking hunner oogmerken soms aanwenden, niet toonen dat het lot der bevolking de eenige drijfveer is hunner handelingen,» gelijk blijkt uit het re- geeringsverslag. Inzonderheid wijst hij op den heer Lankier, die wel eens overgeplaatst moest worden wegens laakbare handelingen. De heer Keuchenius zegt van hem: «Later is evenwel die ambtenaar wederom in 's lands dienst getreden. Ik weet niet ot hij door den tegenwoordigen Gouverneur- Generaal is benoemd tot adsistent-resident van Buitenzorg, dan wel of de Gouverneur- Generaal hem daar gevonden heeft, maar dat die ambtenaar toen ook nog weinig be antwoordde aan datgene, wat men van een ambtenaar, hoofd van gewestelijk of plaat selijk bestuur, te recht mag vorderen, bljjkt uit de eerste verklaring, waarmede de rjj der bij die gedrukte stukken overgelegde verklaringen aanvangt. Daar lezen wjj dat de genoemde adsistent-resident, niet tevre den met een door een inlandschen getuige gegeven antwoord, hem gevraagd heeft: «Zjjt gij bevreesd voor den Tjamat en voor den landheer of diens zoon (toewan Ketjil)? Denkt gij dat uw landheer God of de Gouver neur-Generaal is?» De getuige antwoordde: «Ik ben niet bevreesd voor den Tjamat, noch voor den landheer of diens zoonmaar ik durf geen leugentaal spreken, want vóór dat ik sprak heeft u m(j beëedigd». «Daarop z,eide de heer adsistent-resident(hier wordt net in het Hollandsch medegedeeld; dat mag ik toch wel zeggenin de ongedrukte stukken, in het rapport van den officier van justitie, vindt men die woorden ook in het Maleisch teruggegeven.) Jouw eed, daar veeg ik mijn meê af. De bliksem mag je treffenDaarop ontsloeg de heer adsistent-resident mfj uit mijne betrekking van mandoor van de kampong in Tjiomas, omdat ik niet bekennen wilde.» Die adsistent-resident, met zulke antece denten achter zich, is niettemin kort daarna benoemd geworden tot resident van Bali, waar nij in gedurige aanraking komen moest met ons dikwijls vijandige en ons gezag bestokende vorsten en hoofden, en later nog eens bevorderd tot resident van Bagelen. Wenscht de Regeering eerbied in te boezemen voor het gezag, en dan ook de drukpers te bewegen om dat gezag te eeren en haar lof toe te zwaaien, dan behoort z\j ook ta zorgen dat hare ambtenaren zich waardiger gedragen, dan de ambtenaar, van wien hier sprake was, gedaan heeft.» De heer A. Schimmslpenninck v. d. Oye, antirevolutionair afgevaardigde voor Goes, heeft in eene korte, doch merkwaar dige rede, waarop wij Vrijdag a. s. terug komen gewezen op de onwettigheid van een besluit van den Gouverneur-Generaal, waar bij inlandsche hulpzendelingen |of helpers

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 1