I 1 1 Tweede Kamer. Kerk- en Scliooinieuws. Landbouw, enz. Gemengde Berichten. avond te voren in hetzelfde lokaal ontstaan, na afloop van een bal der Werkmansvereeni- ging te lissingen toen kon inen op viei punten der zaal kloppartijen waarnemen. Die vraag wekte natuurlijk in niet geringe mate den lachlust van het publiek op. Schoon de vereeniging tot volksvoordrach ten zich ditmaal in een talrijk opgekomen pu bliek mocht verheugen, en de spreekbeurt dus niet door algeheele afwezigheid van het publiek behnetde te worden opgeheven, zooals verleden jaar het geval was, bij de optreding van den heer Louman, toch mag die Vereeniging geenszins de voldoening smaken, dat het meerendeel der hoorders ook maar eenigszins voldaan huiswaarts keerde. De kennismaking met den heer Heldt bracht althans hier menigeen de vraag op de lippen, hoe de liberale partij in het algemeen en de Middelh. Courant in het bijzonder, dien heer zooveel lot kan toe zwaaien. De heer lleldt is volstrekt geen redenaar, wordt gedurende zijne toespraak koud noch warm en ziet zich voortdurend genoodzaakt zijne woorden te herstellen. Kortom, hij weet het publiek niet te boeien. Niettegenstaande het vele gebrekkige, dat den heer Heldt als publiek persoon en redenaar kenmerkt, durfde de Aliddelb. Courant, zoodra dej heer Heldt door de liberale partij te Sneek op liet schild was o-eheven, er op smalenden toon op wijzen, dat de anti-revolutionaire partij het met «hun Kater» niet durtden wagen, om hem te Sneek tegenover Heldt candidaat te stellen. Vlissingen. Met de stoomschepen der Stoomvaart-Maatschappij «Zeeland» werden gedurende de maand October 5544 passa giers vervoerd, namelijkvan Londen naai Vlissingen 2485 en van Vlissingen naar Londen 3059 welk cijfer bijna gelijk is, aan dat der in October 1885 over de lijn vervoerde passagiers. Het goederen-vervoer verkeert daarentegen in minder gunstigen toestand en het is inderdaad te hopen, dat daarin spoedig eenige verbetering kan worden gebracht. Vooral het quantum der van Engeland komende vrachtgoederen is luttel en over schrijdt tegenwoordig zelden 5 a 6 ton per dao-. Bijna alle groote stoomvaart-maat schappijen, zoowel in het bi tl n en- als bui tenland, zagen zich door den gedrukten handelstoestand achtereenvolgens lot belang rijke vermindering harer vrachtprijzen ver plicht. De Maatschappij «Zeeland» daaren tegen schijnt tot dien maatregel met te kunnen besluiten en toch yreezen wij, dat dit het eenige middel is, waardoor het goederen-vervoer kan worden uitgebreid. Als eene zeldzaamheid wordt gemeld dat bij den heer Stroo, Karoter Seisweg bij Middelburg is gegroeid en te bezichtigen een zoogenaamde monster-pompoen T dit reusachtig lichaam heeft eene afmeting van 1,93 meter bij een gewicht van 67 kilo. Hoofdplaat. Een kapelaan, die in dezen omtrek zonder akte op de jacht was ge gaan werd door eenen beambte gesnapt. Naar' men zegt wilde hij het direct met een looi van f10 afmaken; doch de trouwe beambte weigerde dit met verontwaardiging, nam het evenwel in het proces-verbaal op. En voor beide, voor de verbodene jacht en voor de verbodene fooi, zal de kapelaan zich nu weldra voor de rechtbank te Mid delburg hebben te verantwoorden. Westerschelde. Naar een ooggetuige ons mededeelde, was er op de Stoomboot van Neuzen naar Vlissingen Woensdag 1. 1. eene zeer groote ontsteltenis. Aan éen der veeren lagen voor de koeien die er op moesten, twee planken uit. Nadat de beesten geladen waren, moesten de passagiers opstappen. Onder dezen was een aime koopman, met een handwagen, en geladen met potten, pannen, citroenen en sinaasap pelen. Terwijl hij er op zou rijden, ging opeens de Boot aan het achteruitslaan, en tengevolge daarvan de planken van elkaar, de kar met al wat er op was naar de diepte, en de man hing met zijne beenen er door in de meest gevaarlijke positie. Allen waren ontsteld, enkelen riepen «man neem een sprong» en inderdaad, hij had die kracht en tegenwoordigheid van geest, hij wipte zich op de plank, die nog even t e boot raakte, en redde alzoo zijn leven. Dood wit stond hij daar, ging daarna op raad van anderen naar beneden, en lag loen moedeloos over zijn verlies in een hoek neer. Hij was, zoo zeide hij, nu doodarm door dat hij alles daar in éen oogenblik had verloren, wat hij bezat. De overige passa- giers nu weerspraken dit. /ij zeiden «het is geheel buiten uwe schuld. Gij moet alles terug eischen.» Daarvoor kieeg hij eindelijk ooren, en zal nu, naar men zegt zijne aanspraken, desnoods door getuigen bekrachtigd, doen gelden. In de Sl. Ct. zijn opgenomen de sta tuten der naamlooze vennootschap: Maat schappij tot teelt van en handel in schelp dieren de «.Oostersehelde», gevestigd te Wemeldinge, thans te vestigen te Goes. Zij wordt aangegaan voor 20 jaren en 6 maanden, die gerekend worden aan te vangen 1 Jan. 1881, en te zullen eindigen 30 Juni 1901. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f72000, verdeeld in 36 volgestorte aandee- len van t 2000. Als bestuur treden voor de eerste maal op J. Donner als voorzitter, C. Oranje Lz. als secretaris-penningmeester, en B. M. den Boer, J. P. Boshotf, A. Pot, A. Hirdes en G. K. Engelvaart als commissarissen. Naar het zich laat aanzien aldus schrijft men uit Biezelinge aan de iV. II. Ct. dreigt, zoowel hier als te Kapelle de wisschenteelt, die eertijds velen ruime win sten gaf, geheel te verloopen. Het gewas is zóó slecht, dat menig stuk land niet zoo veel opbrengt, als het arbeidsloon bedraagt. In 1860 werden te Kapelle eenige perceelen, waarvoor nu nog geen f1000 zal worden besomd, verpacht voor f 4900. Gisteren was de Indische feegrooting aan de orde. Er waren alleen vrienden van den minister van Koloniën aan 't woord. Onder hen was er echter meer dan een waarvan de minister zeggen kon: «Een vriend die mij mijn feilen toont.» De heer v. Dedem was lang niet op zijn gemak over den ongelukkigen toestand in Indië. De bewindvoerders daar, zijn allen ambtenaars; het wordt tijd dat er eens practische mannen die geen ambtenaar zijn, benoemd worden. Hij wees op de verkeerde spoorwegpolitiek der regeering en op vele misbruiken wat betreft de koffiecultuur. De heer v. Gennep, eveneens een Indische specialiteit, besprak de geldkwestie, en gaf den raad dat ludië zich zelf moet bedruipen (een zeer ondankbare raad aan eene kolonie, die vóór jaren honderd miljoenen in de Nedeilandsche schatkist gebracht heeft). Hij wees op de gedwongen heerendiensten in sommige streken van Sumatra, en op vele andere dingen. O. a. zei hij, dat een Engelsche compagnie in 't Noorden van Borneo iu enkele jaren meer heeft gedaan tot ontwikkeling van het land dan wij in een halve eeuw. Hij laakte de vervolging van de Javabode en het Indisch- Vaderland, twee Indische bladen. Deheeren majoors Rooseboom en Ivielstra behandelden de krijgszaken in Indië. De minister van Koloniën deed in zijn antwoord aan de verschillende sprekers uit komen, wat de heerendiensten betreft, dat hij is voor geleidelijke afschaffing; en dat de gouverneur-generaal wel degelijk recht had de genoemde Indische dagbladen te vervol gen. Een drukkerij, die geschriften ver spreidt die nadeelig zijn voor rust en orde, levert door haar bestaan gevaar op. Over eene goede kustverdediging op Java, volgens den heer Kielstra eene onmogelijkheid, had de minister nog geen bepaalde gedachte. Hij zal de inlichtingen van deskundigen dien aangaande afwachten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Middelburg. G. Klaarhamer, te Montfoort; te Zoutelande, J. v. d. Bergen, te Kortgenete Meliskerke, E. Eisma, te Bennekomte Oosterland, B. Bollé, kandidaat. Bedankt voor Vlissingen, door dr. J. Th. de Visser, te Almeloo.voor Dussen, en voor Hien en Dodewaard, door ds. C. C. Schot Cz., te Tolen; voor O. Loosdrecht, door ds. J. v. d. Bergen, te Kortgene; voor Wadenooyen, door dr. C. P. Heringa, te Renesse. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Leeuwarden, ds. D. Pont, te Vlissingen. Meliskerke, 10 Nov. Sedert 31 Juli 1875 is de Hervormde Gemeenie alhier vacant. Na 22 beroepen te vergeefs gedaan te hebben, is het 23ste heden uitgebracht op ds. E. Eisma, predikant te Bennekom (gem. Ede.) Tot lid van de Commissie van Toezicht op het beheer van de Kerkelijke Goederen bij de N. H. G. te Goes, is met 96 stemmen gekozen de heer J. Adam (aftr. lid.) De heer W. Cense had 55 stemmen. 's Heerenhoek. Als leden van het kies- college werden gekozen dehh. Abr. Polderdijk en N. Pols (aftr.), en J. op 't Hof (vacature P. v. Dalen.) En als notabelen, de hh. Abr. Polderdijk (aftr.), en N. Pols (vacature P. v. Dalen.) Bij de herstemming voor een lid van het kiescollege te Wemeldinge, is J. Dominicus gekozen met 59 stemmen, terwijl P. Linden berg 58 stemmen bekwam, en één blanco briefje was ingeleverd. Kruiningen. |De Kerk der Neder). Hervorm de gem. alhier, ofschoon al eenige honderden jaren oud, (men denkt dat ze in de elfde of twaalfde eeuw gebouwd is,) was echter nooit afgewerkter ontbi ak nog altijd aan, dat er geen plafond in was, hetgeen haar niet alleen ontsierde, maar haar ook minder geschikt maakte voor den dienst, want het was er 's winters fel koud. In dezen zomer heeft men de handen ineengeslagen om het ontbrekende te vol tooien; nu het plafond klaar is, is beide: sieraad en doelmatigheid zoo zeer bevorderd, dat het niet meer dezelfde kerk schijnt. Terwijl het dak der kerk grootendeels vernieuwd is, zal nu eerstdaags het gebouw ook door Belgische kroonlampen verlicht worden. De milddadigheid der gemeente leden heeft hiervoor gezorgd. Ter zelfd t tijd is ook de spits van den toren der gemeente in een nieuw gewaad gestoken. En, alsof alles moet samenloopen, is nu ook de kerk der Chr. Ger. Gemeente belangrijk verbe terd Dat een en ander in veel handenarbeid voorzien heeft, behoeft niet gezegd. Ds. J. H. Geselschap van Aksel naar Kampen beroepen, werd Zondagjl. doorzijn vader, ds. W. J. Geselschap, van Amsterdam, tn de gemeente te Kampen bevestigd, naar Ezechiël 317. De nieuwe leeraar sprak voor het eerst des avonds, naar Gal. 1:11. Deze laatste tekst was ook ter zelfder ure de iutreètekst van ds. Dijkstra, den nieuwen dominé te Hilversum. Tholen. Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier, hebben beslote i de oude pastorie af te breken, en in derzei ver plaats twee nieuwe predikantswoningen te bouwen. Daar hiertoe gelden van het groot boek moeten worden losgemaakt en eene kleine leening gesloten, waartoe volgens het plaatselijk reglement op het beheer de goedkeuring der stemgerechtigden noodig is, zijn deze tegen Zaterdag den 13den Nov. tot eene stemming hierover opgeroepen. De Kerkelijke Commis ie te Leiden, heeft het gebruik van de Pieterskerk toe gestaan voor eene fe leiden bidstond voor de Vrije Universiteit te Amsterdam. Dit is een waardeerbare daad, waarover de Haagsche Kerkeraad die eens voor dergelijken bidstond de Kloosterkerk weigerde, zeker nadenken zal. Toch gaf de Leidsche Commissie nog niet van al te groote mild heid blijk, door bij hare gunst te bedingen, dat geen der leeraren die tot de Gerefor meerde Kerkorde zijn teruggekeerd, in de Pieterskerk optreden. Onder de laatste soort leeraren zijn vroegere achtenswaardige, knap pe studenten der Leidsche hoogeschool, o. a. de doctoren Rutgers, Kuyper en v. d Bergh. Te meer stuit deze voorwaarde als men weet, dat bij feestvieringen der Leidsche hoogeschool, het optreden van moderne hoogleeraars iu de Pieterskerk nooit be let werd. Te Amsterdam heeft zich een Com missie gevormd, om de Hervormde gemeente leden uit te noodigen zich tot de vijf ge schorste predikanten te wenden, met het verzoek om, indien de Synode bij eindbe slissing hun verbieden mocht langer het Evangelie te prediken, met de Apostelen hierop te antwoorden, dat zij niet kunnen nalaten te spreken in den naam van den Heere, van wien zij den last om zijn Woord te bedienen ontvangen hebben. Sluis, 11 Nor. 1886. Den 7den November jl. was het 10 jaar geleden, dat Mej. C. L. Kabboord optrad als Hoofd der Chr. Bewaarschool alhier, terwijl deze inrichting tevens eerlang haar 15en geboortedag vie ren zal. Het Bestuur heeft gemeend deze beide herinneringsdagen niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, maar hen integendeel aan belangstellenden in herinnering te moeten brengen. Toen nu Maandag jl. Mej. Kabboord van een vacantiereisje alhier terugkeerde, had het Bestuur het genoegen haar namens 91 ouders, vrienden en óud-leerlingcn een ge schenk te kunnen aanbieden, bestaande in eene fraaie pendule met coupes, met bij gevoegd album bevattende de namen der gevers. In een korte toespraak uitte de Voor zitter, de heer J. Sanders den wensch, dat Mej. Kabboord nog lang aan onze Bewaar school verbonden mocht blijven, terwijl hij haar tevens namens het Bestuur meedeelde, dat hare jaarwedde met een pei-soneele toelage van 25 gulden was verhoogd, als blijk van tevredenheid en waardeering. Den volgenden dag werd ook op de school met de kleinen feest gevierd, waarbij dezen natuurlijk werden onthaald. W. K. Post en J. M. Smedink, kweeke- lingen der Prins Willemschool te 's Hage, verkregen gisteren acte als ouderwijzer. Zij zullen aan genoemde school werkzaam blijven, eerstgenoemde ter vervanging van der. heer J. Buijse, die naar Goes vertrok. Men schrijft ons uit St. Annaland. De aardappelen zijn in onze gemeente bijna opgeruimd en wat prijs en schot be treft bevredigend uitgevallen. Met de Uien gaat het tot heden niet zoo voordeelig deze worden hier veel verbouwd om reden dat in onze gemeente meer dan 200 kleine landbouwers zonder paarden worden ge vonden. De prijs van dit gewas is thans f 1, de 60 kilog. zoo zij hier door de schippers gekocht worden. Deze prijs is te gering om hier mede goed uit te komen. Door deze kleine landbouwers wordt op allerlei wijze beproefd de bemesting van hun land te vergemakkelijken. De een houdt een kalf, de ander een os of koe, en weer anderen houden het met konijnen, wat konijnen betreft is wel meldenswaar dig dat men deze naar men berekend 4000 stuks in onze gemeente zijn. Er is hier zelfs iemand die 500 van die beestjes in zijn bezit heeft. Men heeft in onze ge meente ook 2 opkoopers, poeliers die weke lijks met hun hondekarren naar Antwer pen i ijden en dan ze daar op de markt aanbieden. De prijzen die thans besteed worden zijn 25'/. a 30 cent de kilog. levend gewicht; schoon gemaakt is dit hetzelfde voor de 5 ons. Op de jaar-, paarden- en veemarkt te lerneuzen werden premien toegewezen aan H. Woltert Dz. te Terneuzen vjjf, voorden sehoonsten springstier, voor de beste baat- gevende of kalfdragende koe le pr., voor het schoonste rund, voor h t vteste stuk rundvee en voor het grootste getal aange voerd rundvee; aan J- P. Scheele te Ter- neuzen drie, voor het schoonste ruinpaard le pr., voor het schoonste merriepaard le, en 2e pr.aan M. Verbruggete Hoek drie voor het schoonste ruinpaard 2e pr., voor het grootste getal aangevoerde paarden, en voor het schoonste stuk rundvee uit de kantons Ilufst en Terneuzen 2e pr.; aan P. van 1 atenhove te Zaamslag twee, voor het schoonste stuk rundvee uit de kant rns Hulst en Terneuzen le pr. en voorde beste baat- gevende of kalfdragende koe 2e pr.; verder een aan 1'. Haak le Hoek, voor het schoonste jong paard le pr.; aan wed. J. Be^heijn te Terneuzen voor idem 2e pr aan J. van Boven te Ellewoutsdfk, voor het schoonste stuk rundvee van buiten de kantons le pr. aan IBake te Assenede (Belgie) voor idem 2e pr. en aan A. Thielman te Zaamsla* voor het schoonste kalf. In het rundvee werd nog al tamelijk handel gedreven, terwjjl de varkens vlu" opgeruimd werden. Tevens werd verkocht het bovengenoemde vetste stuk rundvee van den landbouwerH. Wolfert Dz., dat bijna 1000 kilo's woog voor f376 of 800 fr. aan den Veehandelaar P. van Houve te Beir- velde (Belgie). (Af, C,) Te O. IV. Souburg doet zich thans weer in 2 gezinnen de keelziekte voor. Meld den wij j. 1. 30 October van een gezin waar 4 kinderen aangetast en 3 overleden zijn, thans is ook dit laatste kind overleden zoo dat die ouders in korten tijd daardoor kin derloos zijn. De directeur der gevangenis te Leeuwar den ontving voor een zijner kostgangers een brief met het volgende adres: »Den WelEdel Geboren Heer N. N. in de gevan genis te Leeuwarden». Uit de woning van eene onlangs te Amsterdam -verdronken vrouw is een schat te voorschijn gekomen: ƒ1297, die, door eene verpleegde uit t Oude-Vrou wenhuis aan haar te bewaren gegeven, nu onder berus ting van den huismeester zijn gekomen. In het krankzinnigengesticht te Rotter dam bevindt zich een persoon die op 16 November 1826 als patiënt aldaar werd op genomen en alzoo den dag zal beleven, dat hij f afgebroken in dat gestich Te Amsterdam tra< huizen van Zallbommel om de Bommelsche werkliedei wel liberaal maar niet soc kon zijne rede niet vovrtzi ste deel zijner hoorders bl zjjn. Zij hieven onverwat lied» aan. Er was zoovei Voorzitter, de heer Hugei dering niet kon laten dooi Een zonderlinge dief: kanon van 600 pd., dat s van Sebastopol op een dri was opgesteld om het mid digen, is verdwenen. De onbekend gebleven. Uit Aden wordt overeenkomst is getrollerj Hendrik», die nog steeds grond zit, voor 1500 pd. brengen. Van de 16 eerste de zaak van het «Spreng slechts een vrijgesproken, naar gelang van deelnemii veroordeeld tot 2 k 4 ma straf. Maandagmorgen be De B. uit Yerseke, bande waren, met kar en paan gemeente, die, zooals men lastingen uitdrukt, op oi De zeep en suiker, welke bevonden, waren niet bt daarvoor vereischte docun dat de ambtenaren der d uit Goes, die zich te Kap en paard benevens zeep namen, terwijl tegen dt bovendien procesverbaal hetgeen gewoonlijk nog uitloopt. Te Middelburg gaa houders en andere bela adres rond, om bezwaren i het wetsontwerp tot be' Zondagsrust. In dat adr over de bescherming aan •bierhallen» verleend en j de toepassing van Zondag bierhuizen, sociëteiten en tingen den ganschen da zgn. Te Huisen had W vreeselijk ongeluk plaats, nende te Gent, had te J afgeleverd en wilde daan keeren. Waarschjjnljjk door - van sterken dank bed we verhinderen, dat hjj dooi den van zjjn paard, van de kar viel om. Op he slag kwamen eenige in Zij vonden hem liggende een diepe wonde in de zeker een slagaderbreuk een naburige woning vei gevolge van hel vele blo loos. Geneeskundige hu toen de man reeds bezw Wij zouden een k len met mededeelingen een beruchte bordeelhou nestraat te 's Hage, die moord in haar huis gevi ontuchtig leven en dat i werd eertijds veraangeng dochtertje, doch dat dez ouders werd teruggeeis kind niet wilden afstaan in een proces, waarb|j en haar man alles versj zaten, ook het pleegkii huiselijke vrede weg. bloedstorting, eindelijk land verneemt nader or In de beruchte Bagjjr Schapensteeg, woonde h waarvan de vrouw, Kroi misbruik van sterken d: gisteren, kort na den i verschillende buren het en «moordenaar» gehoo die in de bovenkamer, bewoond, konden zien, 1 handeld werd. In liet eerst werd hier geschonken, daar huiseli buurt niet tot de zeldza Omstreeks een uur late de buren vertellen, dat was, de buren kwamen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2