NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. CMRISTELIJK- HISTORISCH 1886. No. 13. Zaterdag 13 November Eerste Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Buifenland. Binnenland DE EliW, elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers- 0,02y2 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; Familieberichten van I 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Gelijke Rechten Naar aanleiding van de voorgestelde zon dagstoet doet het Handelsblad eenige vragen «Indien de minister zoozeer begaan is met het lot dergenen, op wie het een pijnleken indruk zou maken, zoo zij des Zondags door anderen werkzaamheden zouden zien of hooren verrichten, waarom is zijn excellentie dan niet even begaan met het lot van hem, die boven, naast of on der iemand woont, die des Zondags van zjjn woning een kerk maakt, door er van 's morgens vroeg tot 's avonds laat psalmen te zingen en een kamerorgel te bespelen «Zou, indien men aan de eene partij het werken op Zondag verbiedt, de andere partij niet genoodzaakt moeten worden het houden van godsdienstoefeningen bin nenshuis, indien die voor de buren hoor baar zijn, achterwege te laten? «Hebben de liberalen en de orthodoxen niet dezelfde rechten in Nederland? «Welnu, heeft de regeering dan het recht den liberalen het werken op Zondag te verbie den, enkel en alleen omdat de orthodoxen behoefte gevoelen aan het waarnemen hunner godsdienstoefeningen «Is het met onze vrijheid zoover geko men dat het Nederlandsche volk moet dansen naar de pijpen van eenige anti revolutionairen?» Gelijke rechten? Immers neen! Vooreerst zij even opgemerkt dat geen orthodoxe van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zal zitten psalmzingen en orgelspelen, daar hij gewoon is minstens eenmaal, vaak twee- of driemaal op den Zondag ter kerk te gaan. Maakt hij nu gebruik van zijn recht om in zijn eigen huis heel kalm te zingen en muziek te maken, dan staat dit zijn recht volstrekt niet gelijk met dat van den stadgenoot die een danshuis houdt en bal geeft lot laat in den nacht. Als hij t'huis zingt en muziek maakt, matigt hij zich nog volstrekt niet zoo veel aan als mu- ziekvereenigingen en vereenigingen voor volksvermaak, die met hoornmuziek langs de publieke straat optochten houden, en matinees en soirees geven, waarvan het ru moer wel twintig huizen ver klinkt. Die lieden, welke het Handelsblad «libe ralen» noemt, hebben het recht om zelfs voor de deur van den stijfsten orthodoxe kermis te houden op Zondag. Zij hebben het recht om duizende conducteurs, machi nisten, stokers, koetsiers, kellners enz., enz. voor hun genoegen te laten werken, zwoe gen en draven. Zulk een recht hebben de orthodoxen niet! Die «liberalen» hebben het recht voor hunne kinderen op staatskosten, geheel of grqotendeels allerlei inrichtingen van onder wijs te stichten; en zij leggen den ortho doxen gelijken onderhoudsplicht dier inrich tingen op. Zoover is het met onze vrijheid gekomen dat het Nederlandsche volk moet dansen naar het pijpen van «liberalen», joden en jodengenooten. rV Y Esn Zondagswerkje. De Middelburgsche Courant is, als de nieuwe Zondagswet er komt (immers ook als de bestaande wordt gehandhaafd?) erg bang voor «doodelijke verveling.» De voorstanders der geroemde en geprezen liberale beginselen willen dat het volk, de heele natie knap zal zijn. Van allerlei kundig heden en wetenschappen moet het volk wat weten. Maar helaas, de meeste menschen, verreweg de meesten, hebben in de week geen tijd om de verkregen kennis te onder houden, uit te breiden en toe te passen, er van te profiteeren. Nu moet voor iemand, die het aardsche boven het hemelsche stelt, een Zondag een heerlijke dag zijn om te lezen, te cijferen, te teekenen, te knutselen. Hoe kan een welmeenend liberaal er toe komen, zoo'n heerlijken vrijen dag te gaan verdartelen in een drank-, dans- of speelhuis Ons dunkt de slechts half opengesneden afleveringen van tal van wetenschappelijke en onderhoudende werken, de stapels kamer verslagen, welke natuurlijk ieder politiek ontwikkeld liberaal leest, en alle libera len zijn politiek ontwikkeld dat alles moet hem haast beletten t'huis zijn kopje of glaasje leeg te drinken. Dat een liberaal redacteur, die een heele week politiseert en recenseert, het op Zon dag best buiten bladen en brochures kan stellen begrijpen we. Maar gelukkig zijn er niet zóóveel redacteurs in de wereld, dat er voor hen aparte vermakelijkheden moeten geschapen worden. Voor 't geval echter dat de redactie der Middelburgsche zich op een Zondag verve len mocht, hebben we een werkje voor haar. Ieder beschaafd mensch behoort wat te weten van wiskunde, van 't metrieke stel sel, en ook wat van de voornaamste bestand- deelen eener stoommachine. Genoemde re dactie leze nu in haar eigen blad van 6 November de beschrijving van het stoom schip Dives eens na, en trachte zich eens een denkbeeld te maken van assen met een decimeter van 12 duim, alsmede van lens- voedingpompen. Wil zij zich ook eens een uitstapje ver oorloven op'tgebied van Engelschegewichten, dan vrage zij eens aan een bevoegd schrij ver wat bij verkorting voor ponden de voor keur verdient: haar 1. b. s. of lbs. Wéér wat gevorderd. Wij beginnen met Bulgarije, in de hoop dat het ons spoedig ge,beuren moge, de le zers met de aangelegenheden van dit doorRus- land geplaagde land niet meer te vermoeien.De Bulgaren hebben namelijk een nieuwen Vorst gekozen, en wel prins Waldemar van De nemarken. Deze vorst heelt zeer hooge en aanzienlijke verwanten: zijn vader is de koning van Denemarken; zijn broeder die van Griekenland; zijn eene zwager de En gelsche kroonprins, zijn andere de keizer van Rusland zelf. Zijn vrouw is een prinses van Orleans. Het aanvankelijk antwoord van den be noemde voorspelt een bedankje. Het regent schap denkt af te treden. Clericaal. Wat clericalen zijn, dat J weten maar weinigen. Maar wie het zijn, is genoeg bekend. In België waar nog erger dan in ons land de paiLijhaat op den troon zit, noemt men alles wat niet denkt als de li beralen, clericaal. Zoo is er ook een clericaal ministerie. Wij wezen reeds menigmaal op de werkkracht en degelijkheid van dat zoogenaamde clericale ministerie. Het had wat te ruimen toen het in 1884 aan de regeering kwam. En ook thans weer dringt het eerbied af door zijn flink ijverig optreden in de sociale kwesties. In de troonrede van Woensdag werd de indiening van een stel wet-ontwerpen aangekondigd, die op verbe tering van het lot der arbeiders zijn aangelegd. Wat een verschil met ons land. Bij ons zijn de liberalen baa*. en wat ziet men daar? Een liberaal man als Goeman Borge-ius die nog in dezen zomer sprak, dat er zelfs geen enquête (onderzoek) noodig was. En een liberale partij, die dan toch eindelijk aan een onderzoek is begonnen, {nadat een clericaal dr Kuijper, reels in '1875 op een Wetboek op den arbeid heeft aangedron gen. Üok hier is hetde clericalen in België zijn de liberalen in Nederland ver vooruit. Hollands liberalisme reist met de nachtschuit. In de Vereenigde Staten heeft het den republikeinen niet kunnen gelukken de de mocraten te overvleugelen. Er zijn nu 167 vertegenwoordigers die tot de partij der democraten behooren154 republikeinen en 3 «-arbeiders.» De arbeiders brachten bij een jongste verkiezing voor een major te New-York 70000 stemmen uit op hun kandidaat. Dit heeft hen zoo verrast, dat zij plan hebben in 1888 bij de presidents-keuze weer met dien kandidaat te zullen aankomen. De reddende hand, door den minister van Koloniën uitgestoken om de bedreigde Indische suikernij verheid te redden, wordt niet met dankbaarheid gegrepen. In Ne derland heeft men vrij algemeen betoogd dat die credietjes a 6 pCt. niet helpen maar ook de Indische belanghebbenden spraken zich reeds uit. Zoo is door de heeren W. Suermondt en N. D. van den Bergh te Soerabaya aan de Tweede Kamer een telegraphische petitie gezonden van den volgenden inhoud «Daartoe aangezocht en gemachtigd door alle vereenigingen van suikerfabrikanten, geven ondergeteekenden eerbiedig te kennen het volgende: in strijd met Koninklijke toe zegging in Troonrede worden algemeene belangen geenszins gebaat door ingediende suiker wet; voortbestaan der suikerindustrie alleen mogelijk door ontheffing van alle fi-cale en andere lasten, niet door maatre gelen, thans voorgesteld. Verzoeken eer biedig behandeling op te schorten, tot be zwaren dezerzijds ter kenni-se der Kamer kunnen worden gebracht Dat adres is voor kennisgeving aange nomen. Zooals men weet, zegt het Vad, zijn de wetsontwerpen reeds in de afdeelingen on derzocht. Zij zijn, naar wij vernemen, al gemeen ongunstig ontvangen. Goes. De mazelen zijn nog niet geweken. Het aantal aangetasten bedraagt reeds '180 waarvan een met doodelijken afloop. Ge lukkig is de ziekte niet van kwaadaardigen aard. Hetzelfde kan gezegd worden van de gemeente Kats. Op de aanbeveling voor de betrekking van directeur der gasfabriek alhier waren geplaatst de heeren G. J. Wolters, adj. dir. te Zwolle; R. G. Zijlstra, adj. opzich ter te Utrecht; en H. de Liefde, directenr der gasfabriek te Goes. Benoemd werd met 8 stemmen de heer Wolters; de heer de Liefde verkreeg 4 stemmen. Te Kapelle heeft zich bij eene koe een geval van besmettelijk miltvuur voor gedaan. Zaterdagavond is bij aankomst der spoorboot te Zierïkzee een wagen met bri- quetten in de «kiai» gevallen, met mede neming van den kapitein, die gelukkig met den schrik en een nat pak vrij kwam. Te Zieriksee heeft de gemeenteraad den prijs van het gas op 9 cent per kubieken meter gebracht. De gemeentebegrooting werd vastgesteld op f 113658,477s, 's Heerenlioek. Dinsdag had alhier de zoon van O. M. N. het ongeluk met den tentwagen omver te slaan de wagen werd erg beschadigd; al de glazen werden ver brijzeld. Gelukkig kwamen de inzittende personen met den schrik vrij zonder eeuig letsel te bekomen. Breskens 9 Nov. Heden morgen omstreeks 7 uur kwam een faëton vanYzendijke naar Breskens gereden waarin benevens de voer man, twee dames gezeten waren, en een heer die met de Boot mee moest. Tegelijk kwam van de Kaai aangestoomd de loco motief van den tram met eenige zandwa- gens, bestemd voor de rails te Schoondijke. Aan de Witte brug tusschen den Kruisdijk en Breskens, is een zeer gevaarlijke «draai» van den weg. Door den mist te laat ge waarschuwd, raakten faëton en locomotief tegen elkaar. De jeugdige voerman kon het paard niet beteugelen, waarop een werk man die daar passeerde de strengen lossneed. De passagiers kwamen met den schrik vrjj. Het rijtuig werd, nogal beschadigd, naar eene naburige hofstede gebracht. De uitslag van de gemeenteraadsverkie zing te Wemeldinge is, dat gekozen werd de heer C. Dominicus met 39 van de 66 stemmen. De heer J. Kole bnkwam 47 stemmen. De spreekbeurt, van Ds. Pierson te Ierseke is bepaald op 6 Januari a. s. Men schrijft ons uit Vlissingen: J. 1. Maandagavond trad te Vlissingen in de zaal vanjden heer Kuypers als spreker op, de heer B. H. Heldt, lid der Tweede Kamer en redacteur van de Werkmansbodedaartoe uitgenoodigd door de aldaar bestaande ver- eeniging voor volksvoordrachten en volks vermaken. Na door den vooorzitter dier vereeniging welkom te zijn geheeten, be kwam de lieer Heldt het woord, die in het eerste gedeelte zijner toespraak wees, op de vele en velerlei belemmeringen, die in vroeger tijd aan den arbeid en de arbeiders in het algemeen in den weg werden gelegd, terwijl hij zich, aan het tweede deel zijner toespraak gekomen, ten doel stelde, aan te toonen, welke middelen hem in den tegen- woordigen tijd het doeltreffendst toeschenen, om het lot d werklieden te verbeteren, daaraan toevoegende eene aanmaning tot rust en ordelievendheid aan het adres der werklieden zelve. Die aanmaning nu bljjkt althans te Vlissingen niet overbodig, zoodat dan ook den heer Heldt werd gevraagd, of diens advies tot rust en ordelievendheid wellicht zinspeelde op het tumult, op den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 1