Binnenland. Kerk- en Sclioolnieuws. Landbouw, enz. Ingezonden Stukken. Nu is weer een opstand uitgebroken, door de Russen aangestookt. Het regentschap beraamde krachtige pogingen tot demping van den opstand. Het Transvaalsche Volk, des plagens moede, verbrak in Gods kracht Engelands ketenen. Van het liulgaarsche volk schijnt derge lijke krachtsbetooning niet te verwachten, en Rusland maakt er gebruik van. Een Drankwet. Over het voornemen der Belgische regee ring tot het indienen eener wet tot beteuge ling van het drankmisbruik spraken wij reeds. Nu is een wet altijd een zeer onzeker mid del om het drankmisbruik te keeren. Zedelijke middelen zijn de beste. Toch zal niemand deze wet onnoodig vinden, als hij weet, dat er in België één drankwinkel op 10 gezin nen bestaat. Brussel met de voorsteden saam heeft het schrikbarende getal van 8099 her bergen. Er wordt in België jaarlijks per hoofd 253 liters bier en sterke dranken ge dronken. Geruchten. Wij deelden vroeger al eens mede, op gezag van de groote bladen, dat keizer Wilhelm ziekelijk was. Dit schijnt niet zoo heel erg te zijn geweest. Nu wordt weer aan de N. R. G. gemeld dat des keizers kleinzoon, Wilhelm, de zoon van den kroon prins, lijdende is aan een ontsteking tusschen neus en linker oor, waarvan doofheid een gevolg is, maar waarvan men ook ernstiger gevaar ducht. Hij heeft zijn kwaal uit de mazelen gehouden, waardoor hij een jaar geleden werd aangetast. In hoever het waar is, zal later moeten blijken. Roes, 8 Oct. Ook hier werd weder be wezen hoe gevaarlijk het genot van gloeiende briquetten is. Een zoontje en een dochter tje van den winkelier de Raad speelden gisterenavond in de kamer waar zulk een stoof stond, terwijl de deuren gesloten waren. Toen de moeder met 4 een dezer kinderen naar achter wilde gaan, vielen beide kin deren onverwachts in zwijm. Geneeskun dige hulp werd ingeroepen. Toen men een uur lang in de open lucht met de kinde ren was bezig geweest, slaagde men er in de sluimerende levensgeesten weêr op te wekken. Weineldinge. Vrijdagavond vond de land bouwer C. Oudeman een zijner melkkoeien dood in een put in de weide. Hoe het beest in dien put geraakt was, is onbekend. Vrijdagavond had hier tusschen eenige heeren van de liberale richting in da her berg bij C. Daane, een samenspreking plaats over een op te richten kiesvereeni- ging en een te stellen kandidaat voor de aanstaande verkiezing van een lid van den gemeenteraad. Een commissie tot. het op stellen van de statuten dier kiesvereeniging is benoemd. Met 11 stemmen werd de heer J. Kole tot kandidaat geproclameerd. De hh. L. de Leeuw en C. Dommicus bekwa men respectievelijk 7 en 1 stemmen. Krabbendijbe 8 Nov. Vrijdag namiddag 4 uur werd hier eene vergadering van den gemeenteraad gehouden. Nadat het nieuw benoemde raadslid, de heer Welleman, de vereischte eeden had afgelegd, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Hierop werd overgegaan tot benoeming vau een Wethouder. Bij de opening der briefjes bleek, dat waren uitge bracht op G. Zuidweg 4 stemmen en C. C. Welleman 1 stem, terwijl 2 briefjes in blanco waren ingeleverd. Vervolgens had de ver kiezing plaat.' voor een ambtenaar van den burgerlijken stand. G. Zuidweg verkreeg 4 stemmen, C. C. eileman en K. Nieu- wenhuise 1 stem; 1 biljet was in blanco. Tot beide betrekkingen werd alzoo met vol strekte meerderheid van stemmen gekozen den heer Gommert Zuidweg, die deze benoe mingen aannam. Eindelijk werd besloten, om aan J. A. Krijger, wegens aan de gemeente bewezen diensten gedurende de ongesteldheid van den bode, een gratificatie toe te kennen van f 4. Na afloop der raads-vergadering bleef het college van Burgemeester en Wethou- houders nog even samen. In deze verga dering werd onder meer besloten 1. in de Noordschans voorloopig slechts 1 lantaarn te plaatsen, in plaats van 4, zooals oorspronkelijk het plan was, doch er nog 3 op het dorp aan te brengen, als 1 bij de Hervormde Kerk, 1 op liet Wegeling en 1 aan den Noord weg. 2. den heer Stroosnijder te Kruiningen te belasten met het geven van onderwijs aan ge Openbare School gedurende de ongesteld heid van dhr. Lij baart. Zterikzee 6 Nov. Voor de verkiezing van één hoofdingeland voor het Waterschap Schouwen hebben slechts 76 van de 543 stembevoegden van hun recht gebruik ge maakt. Bij de opening op heden bleek dat van die 76 stemmen waren uitgebracht: 54 op den Heer Ch. Groeneveld de Kater te Noord- gouwe. 18 op den heer M Hoogenboom Jz., en op den heer J. Hoogenboom. 3 waren blanco,zoodat eerstgenoemde verkozen is. Het plaatsen van een kraagstukje tot verdediging van den steden rand in den val bij Borrendamme, waarvoor reeds rijs- materialcn zijn aangevoerd, werd heden be steed aan den aannemer P. Vink te Noord- gouwe, voor f2715. Met het aanbrengen van een binnenb.irm, tegen den overgehaal- den dijk, hetwelk eveneens besteed werd aan J. Hogerheide te Zierikzee, voor f299 is deze week begonnen. Binnen eenige da gen zal het rijsbpslag waarmede de dijk verdedigd wordt geheel met steen bezet en dus voltooid zijn. W. Souburg. Jl. Zaterdag morgen, had een jongen het ongeluk, met 2 vingers der rechterhand tusschen de zaag te komen van de houtzaag-machine van de Gebr. Husson, nabij W. Souburg. Voor het behoud dei- vingers is weinig hoop. Domburg, 6 November 1886. Het bou wen van eene villa alhier, voor dr. Mezger, is opgedragen aau den heer C. Maters te Vlissingen, door wien voor dat werk het laagste was ingeschreven, en wal voor de som van f35,760. Wissenkerke, 6 November 1886. Aan den zeedijk van de Vlietepolder, ter plaatse van de oeverafschuiving, is in de verloopen week geen noemensvaardige verandering gekomen. Dank zij het gunstige weder. Men liet dan ook geene poging onbeproefd om de ramp zooveel mogelijk voor uitbreiding te vrijwaren. Tot de deze week uitgevoerde voorzorgs maatregelen mag vooral genoemd, het zet ten van een rijzen zinkstuk van 2600 M2. over de bij laag water bloot vallende strook slikken. Dat zinkstuk treedt dus tijdelijk in de plaats voor de verbinding van het kostbare oeverwerk met den vasten wal. Hierdoor is dus de vrees voor algeheel achterloops worden van het oeverwerk, zoo niet geheel opgeheven, dan toch belangrijk verminderd. Voorts is men begonnen met den over gebleven grond van den invaliden zeedijk binnenwaarts te vervoeren en te verwerken tot aanleg van een dijkje dat den inlaagdijk van 1864 met den zeedijk, even beoosten de atschuiving verbinden zal. Dat zijn de voorloopige werkzaamheden welke bij onder- handsche overeenkomst, als bij urgentie meestal plaats vindt, werden aanbesteed. Belangrijke wei-ken zullen bij openbare aanbestedingen zeer waarschijnlijk nog vol gen, en wij meenen dat, zonder verdere uitbreiding der ramp, de kosten der be teugeling, en verdere voorzieningswerken aan dat oevervak allicht de kapitale som van 100000 gulden weder zullen over schreden. Hoewel wij het eene ramp blijveu noe men, vergeten wij toch daarbij niet op deze lichtzijde betoog te vestigen, dat de nade rende winter voor onze en aangrenzende gemeente, met minder kommer wordt te gemoet gegaan, en de wensch en bede door menige huismoeder geslaakt«De Heere zal het voorzien,» in vervulling trad bij deze onverwachte uitkomst. Het wetsontwerp, waarbij o. a. de belasting op het gedistilleerd weer met 3 cents per liter werd verhoogd, is aange nomen. Dit wetsvoorstel was niet ingediend om het drankmisbruik tegen te gaan, maar om de kwijnende Schatkist te helpen. Nu vraagt een inzender in de Amster dammer, waarom er bij de behandeling van dit wetje 31 kamerleden afwezig waren en onder deze nog al de heer Heldt, zonder eeni ge opgaaf van redenen. Hij vraagt of Heldt niet had moeten zorgen dat hij er bij was, om de belangen van den werkman te ver dedigen. De vraag is gegrond. Immers de heer Heldt werd indertijd voor Sneek afgevaar digd als werkmansvriend bij uitnemendheid. Hij heeft dus indirect een lastbrief als pleiter voor de werklieden aanvaard. Of hij nu in zijn zorg voor het recht der ar beiders al zooveel gedaan heeft als Elout, Keuchenius en de Savornin Lohman, mogen wij gerust betwijfelen. In ieder geval is het bij de verhooging van den jenever-accijns niet Heldt. maar Lohman geweest, die reeds i i 1884 pro testeerde tegen een belasting die den min deren man drukt, terwijl men de belastin gen die de meer gegoeden treffen zouden, afgestemd had. Getrouw aan dit protest stemde de heer Lohman tegen artikel 1 van dit wetje. Niet dat een werkman zijne twee borrels toekomen, zooals wel eens gezegd werd. Het ging hier alleen om het i echt, en de gelegenheid om dit te doen uitkomen heeft de heer Heldt laten voor bijgaan. Ds. Dijkstra te Iloogeveen vertrekt weldra naar zijn nieuwe standplaats: Hilversum. Van Dr. Vos te Amsterdam, scriba van het Glass. Bastuur te Amsterdam ontving hij een schrijven, dat zijn beroep goedge keurd was. Tegelijk waarschuwde Dr. Vos hem dat hij niet in de lokalen der «geschor sten» mag optreden. Ons blad heeft geen ruimte om die heele briefwisseling over te nemen, wij deelen alleen hei feit inede. Ds. Dijkstra heeft hierop geantwoord dat dit verbod niet in zijn be roepsbrief stond en dat Dr. Vos ook op mo derne predikers die in lokalen hier en daar prediken behoorde te letten, wanneer hij het op gereformeerden doet. Dr. Vos antwoordde daarop dat zulks niet kon, wijl er nog nooit eene aanklacht tegen hen is ingedienddat de «geschorsten» vele ge reformeerden als Ohristusverloochenaars voor stelt en dat ds. Dijkstra geen goed oordeel in deze zaak kan vellen, zoolang hij alleen oordeelt naar de «napoleontische legerberich- ten van den «generaal» van 't leger.» (Hier bedoelt de schrijver zeker dr. Kuvper mede.) Ds. Dijkstra, deze onbroederlijke beschnldiging latende voor hetgeen zij is, heeft daarop nog nvaals geantwoord. In zijn antwoord wijst hij er op dat het iemand die zelf wel eens kerk rechtelijke zonden bedreet weinig past tegenover anderen met zulk een geweld op te treden dat wie zelf nalatig is om mo dernen te weren uit de kerk te A. wel een zachter toon kon aanslaan tegen hen, die zich met de geschorste broeders een gevoelen, en spreekt ten slotte den wensch uit, dat er zelfverloochening en verootmoe diging kwame, opdat men nog tijdig van den doolweg terugkeere. In sommige bladen liep het gerucht dat er hoop bestond dat Vlissingen weer eene kans kreeg om havenstation te worden voor de Duitsche poststoomschepen. De Middelburgsche Courant sprak dit bericht tegen. Wij zijn geneigd deze tegensprekin- gen gegrond te verklaren. In Duitschland namelijk onder politieke personen, die het weten kunnen, is van het heele plan niets bekend. Een der Berlijnsche bladen zegt dat bevestiging der geruchten noodig schijnt. Te Leeuwarden stond dezer dagen te recht zekere Nijland, gepensioneerd tamboer. Deze man was gehuwd te Assen, doch deed te Leeuwarden aanzoek om de hand eener naarstige keukenmeid. Hij las haar dikwijls brieven voor zoogenaamd van zijn oudersenan- dere bloedverwanten, die met hun aanstaand familielid hoogelijk waren ingenomen. Om het huwelijk te vergemakkelijken vroeg hij f100 van haar ter leen. Hij kreeg ze, verliet Leeuwarden, nam zijn intrek weder te Assen bij zijn wettige vrouw en liet zijn aanstaande zitten. Deswege werd de man veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Door de politie te Dordrecht is Vrijdag aangehouden zekere H. H. N., een 42-jarig venter met schrijfpapier, van Appeldoorn afkomstig, die in h -t Algemeen Politieblad was gesignaleerd, als hebbende nog drie vonnissen ten zijnen laste, wegens dronken schap en geweld tegen een bedienend be ambte in functie. Te Bleskensgraaf heeft een koe het bewijs geleverd dat op lichten veenachtigen grond ook wel zwaar vee kan gemest wor den. Zij woog namelijk 1068 pond. C. G. K. Beroepen te Hillegom, ds. W. Groeneveld, te Bruinisse. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Arnemuiden, F. Fortuin te Ba- rendrecht. Men chrijft ons uit WalcherenMen is steeds op vele plaatsen bezig met het rooien van koe- en paardewortels. Zoo levert de uitkomst daarvan tot veler genoegen een flink beschot op. Onder de gemeente Nieuw- en St Jooslund worden onder de zoogenaamde Flakkeesche gele, wortelen gerooid, die het gewicht van 2 kilo te boven gaan. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. EEN OPMERKING. «.Goed rond, goed Zeeuwschzegt ons oude spreekwoord, dat helaas maar al te weinig meer den toets kan doorstaan; dit ondervindt men het best, zoo men hoort spreken of ziet schrijven woorden, waar het harte geheel mede in strijd isalthans indien men het ingezonden stuk getiteld: de nieuwe wet op de zondagrust geplaatst in no. 259. der \1 nlil. Crt goed leest, dan zal ieder wel erkennen dat bedoeld sJirijven zich zeiven oordeelt. In de tweede zinsnede toch leest men «En was het nu een waarachtig streven, om den Zondag te eerbiedigen dan juich ik zulks ten zeerste toemen late de koffie huizen des Zaterdags avonds om elf ure sluiten om ze maandagmorgen naar verkie zing te openen, en dan wil ik de eerste zijn die daaraan mijn steun wil verleenen.« Dit is het zelfde alsof iemand die voor zeer godsdienstig bekend staat, doch als de ker missen er zijn, er zulk groot gebruik van maakt, dat hij er zelfs door velen openbaar over wordt berispt, en alsdan zal zeggen welnu laat ze de kermis afschaffen, dan zal ik de eerste zijn die dit besluit toejuich. Neen, zoo spreekt niemand die in zijn hart er van overtuigd is en wien het ernst is geworden, dat iiij in alles te doen heeft met een heilig God. Eu wil nu de schrijver van boven bedoeld stuk de eerste zijn, die den Zondag uit Christelijke beginselen wil eerbiedigen, hij sluite terstond van af Zaterdag avond tot Maandag morgen zijn eigen koffiehuis, daar hem toch niemand hierin kan verhinderen, dan eerst toont hij te meenen wat hij schrijft. Ik zou nog veel meer over bedoeld stuk kunnen schrijven doch mag van de Redactie niet vergen dat zij mij alleen al de plaats ruimte afstaat, ik moet ook anderen schrij vers itts gunnen. Met de opname dezer regels verplicht u zeer Een vriend der waarheid. Mijnheer de Redacteur! De heer Heldt, lid der Tweede Kamer, heeft Zaterdagavond in Middelburg gespro ken. In de Midd. O. was zijne komst niet alleen door advertentiëu, maar ook dooreen afzonderlijk bericht aangekondigd met ge- noegzainen ophef. Natuurlijk had ik reeds meermalen van den heer Heldt gehoord, maai- was nooit in de gelegenheid geweest hem te hooren spreken. Daarom had ik mij voorgenomen naar het Schuttershof te gaan uit belangstelling in het onderwerp: arbeids wetgeving, maar ook uit nieuwsgierigheid naar den spreker. Welnu ik ben er ge weest en indien mij ooit een spreker is tegengevallen, dan is het de heer Heldt. De heer Heldt is iemand die zich zelf heeft gevormd en van ik meen, kastenmaker is opgeklommen tot lid der Tweede Kamer. Zoo iemand, zou men zeggen, moet buiten gewone gaven beziiten. Dat had ik vroeger zoo gedacht; hetgeen ik echter nu en dan van hem had gelezen, had mijne voorstelling gewijzigd, doch na hem gehoord te hebben, kon ik niet anders zeggen dan: het is mij tegengevallen. Tegengevallen in dubbel op zicht én om den inhoud én om de manier van voordracht. Om den inhoud. Deze was inderdaad (het aanhoudend wederkeerende woord van den heer H.) zeer alledaagsch. Heeft men een weinig gezond verstand en leest men geregeld een of ander blad, dan kan het niet anders of men moet feiten en toestanden kennen, juist zooals de spreker ze ons voor stelde. Dat er arbeiders zijn, die te lang werken; dat eene getrouwde vrouw met kinderen genoeg in hare huishouding te doen heeft en niet haar arbeid buitenshuis mag zoeken, dat er patroons zijn, die mtsbruik maken van het groote aanbod van werk kracht (hij heeft er echter niet te veel kwaad van gezegdhij is nu lid der Tweede Kamer;) dat er goede patroons zijn, enz., dat weet, ik durt zeggen, een ieder. Dat er een wetboek op den arbeid noodig is, ieder kan weten dat Dr. Kuyper reeds voor een tiental jaren de noodzakelijkheid daarvan aantoonde. Er volgde dan ook geen debat hoe zou het mogelijk geweest zijn na zulk eene inleiding, bestaande uit gemeenplaatsen. Ook de wijze van voordracht stelde mij te leur. Zelden, of laat ik gerust zeggen, nooit hoorde ik een spreker, die meer vermoeide. Dat het wemelde van uitdrukkingen die taalkundig fout zijn, bijv. zangeressen en andere kunstenmakers; dat woorden ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2