Tweede Kamer. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Landbouv Ingezonden kan zoo'n courantenschrijver niet schelen, als hij maar zijn zetters en drukkers kan laten ploeteren als hij «bij eene hoogstbas angrijke gebeurtenis plotseling (op Zondag natuurlijk) een bulletin zou willen uitgeven.» Zou willen.y> De wil van den courantenschrijver op den Zondag boven Eene Zondagswet zou onbillijk kunnen zijn. ZekerElke wet. Maar zij moet ontegenzeggelijk onbillijk zjjn tegenover de Israëlieten, zegt de Mid- delburgsche, en zij herinnert aan «de ver plichting van den Staat om ook voor de belangen der minderheid te zorgen.» Hoe lief is hier de courantenschrijver voor de kleine joodsche minderheid Was hij ooit zoo lief voor de kamermm- darheid in zake de schoolkwestie? De Joden, die in Palestina en niet in Nederland thuis behooren, hadden het in de verstrooiing nergens beter dan in dat christelijk, zondagvierend Nederland. Het lust ons niet al de drogredenen te besprekén, welke tegen de voorgestelde niet alleen, maar tegen elke zondagswet worden aangevoerd. Iemand d.e kerkklokstonen geraas noemt, die schandelijk verwrongen bijbelsche historie op het tooneel wil zien, behoeft geen we derlegging. 't Is voldoende te wijzen op zijne onbe schaamdheid. GOES., De mazelen breiden zich hier sterk uit. Er zijn meer dan 70 gevallen bekend. Middelburg, 4 Nov. Voor de betrekking van Directeur van den Stoomtram Breskens- Maldeghem hebben zich naar men verneemt reeds nu een 140 tal sollicitanten aangemeld. Het stoomschip «Prins Hendrik» van de stoomvaartmaatschappij «Nederland» is, volgens op 1 November uit Aden ontvangen dépêche, ter reede aldaar aangevaren door het Engelsche stoomschip «Hubbuck» en onmiddellijk daarna gezonken. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De aan varing geschiedde aan stuurboordszijde, waar het schip vreeselijk geleden heeft. Schoon voor lichting van het stoomschip goede voor uitzichten bestaan, blijkt het hoogst nood zakelijk, daarmede terstond aan te vangen. Het stoomschip «Hubbuck» moet niet veel belangrijke schade hebben beloopen. Beide schepen waren op de t'huisreis; de «Prins Hendrik» van Batavia naar Amsterdam en de «Hubbuck» Sydney naar Londen. Het stoomschip «Prins Hendrik» werd in 1874 op de werven van John Elder Co. te Glasgow gebouwd. Dinsdagmorgen had te Vlissingen de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer E, W. Fa- britius, commissaris bij liet Nederl. loodswe zen aldaar. De lijkkist was door de Nederl. driekleur gedekt. Aan de plechtigheid werd o. a. deelgenomen door de inspecteurs en ontvangers van het Nederlandsche en het Belgische loodswezenzoomede door het loodspersoneel van beide instellingen, verge- ze.d va* hunne banieren. De overledene bereikte den leeftijd van 54 jaren, was vroeger gezagvoerder op eene der stoom schepen van de Maatschappij «Nederland», doch om gezondheidsredenen tot aanvraag van zijn ontslag genoopt. Eerst op 1 Mei 11. verwisselde hij zijne betrekking van loods- commissaris te Terschelling met die in zijne tegenwoordige standplaats, doch niettemin leerde het Nederlandsche loodspersoneel te Vlissingen hem als hun chef waardeeren en hoogachten. De stoomtram van Middelburg had Woensdagmiddag vertraging, doordien een vlampijp defect geraakt was. Daar er echter een machine in reserve gereed was, behoefde de dienst maar met een trein vertraagd te worden. Arnemuiden. Tot veler genoegen werd in de vorige week het orgel in de kerk aldaar wederom aan de gemeente hersteld overge dragen. Sedert geruimen tijd was het defect en tot den dienst ongeschikt, doch nu door den heer J. Matena van Middelburg weder in orde gebracht. KAPELLE. Cornelis Karelse, knecht bij den landbouwer J. Oele alhier, had heden morgen het ongeluk, toen hij op het land gekomen zijnde, zijne paarden voor den ploeg wilde aanspannen, van een dezer die ren een slag te ontvangen, met het onge. lukkig gevolg, dat hij levenloos ter aarde viel DRIEWEGEN. Tengevolge van het lieer- schen der mazelen in onze gemeente, is de school moeten gesloten wordengelukkig zijn ze tot hiertoe nog al niet van kwaad- aardigen aard. - Een geacht ingezetene onzer gemeente, de koopman P. L., verliet Zaterdag 30 Oct. j. 1. des morgens zijne vrouw en kinderen, en is tot heden niet teruggekomen. Alle na- sporingen zijn tot hiertoe te vergeefs geschied. Wie schetst de droefheid der wan hopende vrouw met hare twee kinderen, zijne bejaarde moeder en verdere familie, die te vergeefs uitzien, 't Is te hopen dat er eenig licht over deze duistere zaak opga STAVENISSE. Voor de geriefelijkheid van het reizend publiek zal aan den Pro vincialen Steiger alhier, een loodsje worden gebouwd beoosten de wisselplaats, tusschen de dijkpalen 62 en 63, ten einde voor wacht kamer der passagiers te dienen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat hier bijna dagelijks vijf stoombooten pas- seeren, kan men wel begrijpen dat aan zoo'n verbetering behoefte is, daar 't veer huis ook nog al op een afstand van den Steiger verwijderd is. Men schrijft ons uit Breskens: De stoomtram geeft hier voorloopig aan sommige ingezetenen niet veel stof' tot blijdschap. Behalve dat over dag de paarden nog niet goedj ingelicht zijn omtrent liet schuldeloos gefluit van de stoompijp der locomotief, zoodat vele van die dieren bij aankomst van den tram schrikken of op den loop gaan; maar ook des nachts, bij de duisternis en de onbekendheid met het terrein, ondervinden sommigen het ongerief van de rails. Een met beer geladen wagen, heden mid dernacht (3 Nov.) het dorp uitrijdende, ge raakte van de chaussee (steenweg) met de rechter zij wielen tusschen de rails in het zand. De wielen stuitten tegen een dwars- igger, zoodat de paarden, naderhand door nog drie andere geholpen, zelfs bij buiten sporige inspanning den wagen niet konden vooruitkrijgen. Eerst ten 4 ure, nadat met behulp van een kelderwind de wagen ge licht en door ondergeschoven balken weer in beweging gebracht was, konden zij de reis naar Middelburg (Vlaanderen) vervolgen. Vlissingen. De gemeenteraad heeft het voorstel tot overname der Duinwaterleiding door de gemeente met elf tegen vier stem men verworpen. Gisteren morgen is de remmerconduc teur v. d. Z. te Hilversum, der Holl. Spoor, tusschen Ruurloo en Zutphen onder den trein geraakt, met het treurig gevolg dat hem de beide beeneri zijn afgereden. Nabij het station Vorden brak giste ren van een zandtrein een der koppelstan gen, waardoor een der conducteurs onder de wielen geraaktehet been werd hem beneden de knie afgereden. Gisterenavond zonk op de Maas te Rotterdam door den golfslag een schuitje, waarop een man, vrouw en dochter woon den: de vrouw verdronk, de anderen wer den gered, doch de man moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Men schrijft ons uit Kampen: Nog steeds bestaat hier voor de jongelui van het instructie-bataillon »het verplicht kerkgaan". Nu, men mag dit afkeuren en roepen: »de Staat mag zich niet met den godsdipnst bemoeien", daar staat tegenover: als de jon gelui van het I. B., in zake het kerkgaan zelf mochten beslissen, dan zou er, eene en kele uitzondering daargelaten, niet veel van terechtkomen. Kampen heefL, boven alle andere garni zoensplaatsen het voorrecht? een atzonderlijk predikant te bezitten voor de militairen. Het wenschelijke daarvan is wellicht te verdedigen. Eene andere vraag is het echter, of het te verdedigen is, dat een predikant voor het instructie-bataillon, meest uit jongelui bestaande, modern is; en zij, die zich aan geven als «gereformeerd" of sNederlandsch hervormd" gedwongen worden de laffe en zielverdervende prediking van den heer Ds. Hoek bij te wonen? We maken hiervan melding opdat geloo- vige ouders, voor zooverre zij tot de N. H. K. behooren, zouden weten aan welk ge vaar zij hunne kinderen blootstellen, indien zij hen naar het instructie-bataillon zenden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in een voltallige zitting met 19 tegen 18 stemmen verworpen het voorstel van B. en W. om aan de Vereeniging »Rotterdamsche Schouwburg" 2 ton uit de gemeentekas te leenen. Arnhem, 4 Nov. '86. De heer J. A. van Basten Batenburg, burgemeester van Lich tenvoorde en lid der Staten van Gelderland is heden morgen in de Statenvergadering plotseling aan een beroerte overlaten. De zitting der Staten is dientengevolge geschorst tot Dinsdagmiddag 2 uur. Dr. Stark te Amsteldijk deelt in de Amsterdammer mede ten bate van kies- pijnlijders, dat er een middel ontdekt is om heusch zonder pijn den lijder eene kies te trekken. De geringe hoeveelheid van 30 milligram zoutzure cocaïne in een wei nig water opgelost en op de plaats gebraeht waar de kies moet getrokken worden, maakt die plek op een verrassende wijze gevoel loos, en, zonder dat de lijder het voelt is hij de kies kwijt. Het gevaarlijke lachgas wordt door deze uilvinding overbodig. Gisteren is een heer met zijn dochter in den trein van Luik naar Maastricht door een medereiziger een portemonnaie met fr. 160, 2 spoorwegkaartjes en den sleutel van zijn reiskoffer ontstolen. Men heeft den vermoedelijken dader zien loopen. Leiden een dreigbrief tot een bewoner van de Breestraat hadden gericht, onderschei denlijk tot 8 maanden en 2 jaar gevan genisstraf. Het wetsvoorstel bevattende nadere be palingen omtrent den accijns op het gedis tilleerd was gisteren aan de orde. De tccijns was voor twee jaren tijdelijk van 157 op f60 georacht. De minister stelde nu voor dezen tijdelijken maatregel blijvend te maken. Met één stem meerderheid ging de verhoo ging er door. Onder de tegenstanders waien4 antirevolutionairen, de lieeren Keuchenius, de Geer, Seret en Lohman. Reeds in 1884 had de heer Lohman helder aangetoond de onrechtvaardigheid om de tekorten in de Schatkist op de lagere volksklasse te ver halen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 37 tegen 20 stemmen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Axel, C. P. N. Pikaar te Overschie; te Hoek bij Terneuzen J. van den Bergen te Cortgeue. Bedankt: voor Alkmarijp, door E. Loen, te Grijpskerkevoor 's Heerhendrikskinderen, door L. J. van Rhijn, te Vlaardingen. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Hindelopen, door J. Fokkin- ga te Edam. De 25ste lijst der jaarcollekte voor de scholen met den Bijbel wijst aan f104,492. Hierop komt voor: Biervliet f8, en Oud- Vosmeer f6,10. Heden had te Leiderdorp de verkie zing plaats van een predikant bij de her vormde gemeente. Het classicaal bestuur had met 3 gemachtigden het drietal opge maakt. Het kiescollege te Leiderdorp be staat uit slechts één lid de overigen blijven hun geliefden leeraar, ds. Viug, getrouw. Heinkenszand. Op Zondag 28 November hoopt ds. I. C. Y. Bussing de Vries van zijne gem. afscheid te nemen. Meliskerke, 3 Nov. 1886. Hedenmorgen, dankdag, trad ds. Klaarhamer van Middel burg. voor de Gemeente in de Herv. kerk op, en sprak in eene boeiende en trelfende rede naar aanleiding van Ps. 50 23. Een groote schare van hier en elders samenge komen, kon nauwelijks het kerkgebouw bevatten. De collecte bij die gelegenheid voor de Vrije Universiteit gehouden, be droeg f 15,07. Oostburg 4 Nov. 1886. Onlangs werd door 5 moderne heeren een circulaire ge richt aan de stemgerechtigden voor het kiescollege der Ned. Herv. Kerk. In deze circulaire wordt gezegd: «Verder zal men u weder eene ledige kerk en een arme diaconie in 't verschiet stellen. Men (de orthodoxe partij) heeft niets in 't verschiet gesteld; maar op Hervormings dag is het de gewoonte eene collecte in de kerk alhier te houden ten voordeele van de weesinrichting te Neerbosch. Deze collecte brengt gewoonlijk op de som van f40. "Welnu, Zondag in de beurt van een «ver draagzaam» predikant bedroeg de weezen- collecte f3,85. Een collecte voor het zelfde doel gehouden op den zelfden dag in eene bijeenkomst in de Chr. Bewaarschool bedroeg f22,75. De heeren Wirtz c. s., gedaagden in de luchtballonnetjeszaak, zijn heden door het Kantongerecht te Goes, overeenkomstig den eisch van den Ambtenaar van het O. M. vrijgesproken. Le rechtbank td 's-Graxenhage veroor- eelde heden de twee werklieden die te Bij een twist tusschen de ouders kreeg een kind in de Govert Flinkstraat te Am sterdam een ketel kokende soep, door den vader naar de moeder geworpen, op 't lichaam en ontving daardoor gevaarlijke brand wonden. Prof. Veth schreef in «Eigen Haard» een belangrijk artikel over de mijn van Salida op Sumatra's Westkust, waarvan de rijkdom aan goud en zilver bij oordeelkun dige ontginning rijke winsten belooft. Twee maal heeft de O. I. Compagnie de ontgin ning beproefd. De geschiedenis van die pogingen, door den heer Veth medegedeeld, toont aan, dat het mislukken eenvoudig te wijten is aan gebrek aan kennis en hulp middelen. In de laatste jaren hebben de onderzoekingen aangetoond, dat de mijn zeer rijk is, vooral aan zilver (vroeger zocht men meer naar goud) en de moeite dei- ontgin ning zeker zal loonen. Een grappenmaker te Ofen heeft onlangs de drukst bezochte straat aldaar op en neer gewandeld met een mopshond die een tournure droeg. Het diertje droeg het uitstekende kleedii.gstuk met evenveel statie als de nuffigste dame. Het wekte bij de heeren niet weinig gelach, en groote erger nis bij de dames, die zich zoo snel zij kon den uit de voeten maakten. In den tuin eener woning aan de Bezeinbrug te Utrecht is op een kippenhok een slang gevonden van een meter lengte. Men heeft 't dier naar 't Zoölogisch Kabi net aldaar overgebracht. Men wist niet, waar het van daan gekomen was. Maandag-a vond werd te Hoofddorp (gem. Haarlemmermeer) tjjding gedaan, dat op den hoofdweg het lijk lag van een mans persoon. Dadelijk werden maatregelen ge nomen, en een voerman vertrok al spoedig met paard en wagen, vergezeld van belang stellenden, orn het lijk te halen. Nadat de doodgraver drie kwartier ge wacht had om het lijk in ontvangst te nemen, kwam het bericht dat het was weggeloopen en aan den hoek Sloterweg bjj M. een hartversterking zat te gebruiken. Te Woensel is een man, die het paard van zijn buurman, dat met de kar op hol was gegaan, wilde tegenhouden, door een der burries van den wagen met zulk een kracht tegen de borst gestooten, dat hij bewusteloos werd weggedragen en korten tijd later een lijk was. Dat de Russische lotelingen al even vies van den «dienst» zijn als de Neder landsche,blijkt uit het feit,dat velen in den Kau- kasus (gebergte in het Zuiden van Rusland) naar de bosschen gevlucht zijn om de loting te ontloopen. Ook meldt een Russisch blad dat in de laatste 3 maanden twaalf duizend Russische staatsgevangenen uit Moscou naar Siberië zijn overgebracht. Er is een Atghaansch regiment te Makkar (Afghanistan) door een stam opstan delingen aangevallen en vernietigd. De opstand schijnt het gevolg te zjjn van te hooge belas tingen. HULL, 4 November. Terwijl de stoom boot Cortage Nova, van Newcastle, heden namiddag bezig was te lossen, sprong met een hevige ontploffing de stoomketel. Zes mannen werden gedood, waarvan een op het dak van een hoog pakhuis geslingerd werd. Tusschen de twintig en dertig man nen werden gewond; aan het behoud van sommigen hunner wordt gewanhoopt. N. R. C. Een talrijke rooverbende verscheen in de buurt van Salonika, overviel eenige kooplieden en plunderde hen. Daarna stak zij een Turksch dorp in brand en vermoord de zeven vrouwen. De eigenares van een koffiehuis te Parijs, de 42-jarige mme. Loyson, is ver moord. Men vond haar met een prop in den mond in de biljartkamer en geworgd door een servet. De man van mme. Loyson was uit de stad. De moordenaar, die nog niet ontdekt is, had na den moord de kas geplunderd en de juweelen van zijn slacht offer meegenomen. Men houdt den koffie huisknecht Rose voor den schuldige. De Oostenrijksche vice-consul is op zijn vriendschappijke reis naar Sofia (Bul- garij) door roovers aangevallen en bestolen. Gelukkig voor de de boosdoeners ges Een van de is zeer ongesteld, kuur niet opgeven. Een tweede ooi-zaal gang in den landbouw het verval van de "Wie kent niet dei die cultuur, en terer aanzien was. Die van vrucht wisseling weerga tot heden, ste gezocht. In de eerste meekrap om goed te flink bewerkten, maar masten grond. Zoodri voorafgegane gewas verwijderd, was de grond het eerst in d gen, bij herhaling eg$ om ten laatste diep. dergrondsploeg, den g. Zoo werd de grond gekruimeld en de i werd zuiver gehouden na 2 of 3 jaar in den weest, werd ze gedol weder ten gevolge dat natuurlijke rust had een werd gewerkt, er de eerstvolgende gewa: droegen. Waar men met dit gewas kon eene j hofstede wel in blijven. De wetenschap had gebracht dat ze na tal de meekrap een zeer had gevonden. De werd om van de gec stoffen te bereiden, w alizarine(k)eurstof)die ui fabrieken werd getro bleek dat de meekrap rent niet bestand wa meekrap daalden en dt gewas, dat men niet kon verbouwen. Voor den landbouw verloren. De slag dien was te groot geweest, men thans naar een vruchtwisseling. Enk gen nu een gedeelte staan voor kunstweiden dit zeer juist was itigez weiden toch moest vee en daardoor kon meer maakt, iets waaraan op groote behoefte bestond had meerdere productie verkreeg betere oogsten deelte grond, dat rust men minder werk had aan den overigen grond en men had een vrucht nuttig voor het land Jammer, dat slechts dit in toepassing brach ren hoorden wjj er teg meende, voor een 7 jai de aanleg te veel gel voordeelen (want niem over spraken ontkende verbeterden, en dat de den aanleg veel opbrac eigenaar geven, die bij de pacht niet verhooging Een ander beweerde dat de kunstweiden alleen koeien moesten worden beurs van zijn vrouw derde zeiVader en groi tijd op de door mij gevo ik doe het dus ook zon Wat het eerste bezv wij erkennen, dat de ligt, zeker redenen gaf doen gelden, maar wij dat zulks zal veranderen zwaren achten wij even tegendeel wij tellen ze oorzaken van den achti landbouw. EEN ZILVEREI Wissenkerke, 2 Nov. de Christelijke School dag- Z(j mocht ondank haar 25-jarig bestaan v was de grondtoon aller werd het feest met de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2