Kerk- en Schoolnieuws. Landbouw, enz. Gemengde Berichten. In 1881 beliepen zij f285.000 voor 1887 werden zij geraamd op f322.000; onver minderd het onderhoud der gebouwen. De ontvangsten daarentegen verminderen ieder, jaar. In 1881 bedroegen die 1104.000 Voor 1887 worden zij begroot op f86.000. Niet tegenstaande dat wil men de kosten nog verzwaren door aan de Universiteit toete- voegen een eigen auditorium of gehoorzaal. De Amsterdammer, een liberaal orgaan, herinnert ',dat de stad Amsterdam, eene theologische faculteit bekostigt, om voor belastingpenningen van Israeheten, katho lieken, calvinisten en ongeloovigen, prote- stantsche prdikanten te kweeken en zelfs synodale hoogleeraren bezoldigt. Het blad vraagt ot de raadsleden niet beter deden met eens ernstig te overwegen, hoe zij aan deze grove onbillijkheid een eind kunnen maken dan met zoo kinderachtig te verlan gen naar een groot auditorium Men schrift ons uit Wissenkerke, omtrent de oeverafschuiving, die jl. Donder dagavond aan den calamiteuzen Vlietepolder op Noord-Beveland, tusschen dijkpaal 0 en 2 heeft plaats gehad, dat deze aanvankelijk eene lengte had van ruim 200 Meters, maar thans door verdere afschuivingen tot bijna 400 Meters is vergroot. De toestand van den Zeedijk Ls allertreu rigst. Men zal genoodzaakt zijn den Inlaag- dijk gedeeltelijk tot Zeedijk te maken. De kostbare oeververdediging te dier plaatse is zoo goed als te vergeefs geschied! Naar aanleiding van deze oeveraf schuiving meldt men ons nog het volgende: De oppervlakte van den boven laagwater blootvallenden oever die met de afschuiving verdween, heeft, wat den vorm betreft, veel overeenkomst met andere afschuivingen, te weten: bijna kaïafvormig; met den bo dem der karaf' naar den zeedijk gekeerd. Wanneer men zich nu voorstelt, dat de breedte van dien eenigszins bollen bodem bjjna 400 Meters bedraagt wij noe men dit de lengte der atschuiving en de hoogte der flesch 80 Meter, is, bij eene naar die cijfers geëvenredigde diepte, dan is daaruit at te leiden, dat deze afschuiving tot de grootste soort in Zeeland behoort. En de aanleiding? Wij zien met belang stelling het geleerd advies te gemoet dat bij benadering dit vraagpunt beantwoordt. Vergissen wij ons niet, dan was vooral dat punt van den oever een rijpe vrucht van het nieuwe stelsel van oeververdediging in Zeeland. Verbeeld u, weinige jaren geleden, in 1880, is in de onmiddellijke nabijheid een oeverwerk uitgevoerd, waarvan (ie kosten ruim 100,000 gulden bedroegen, in aanslui ting met vroegere oeverwerken en eene flinke dijkverdediging. Nu viel wel niet het oeverwerk van 100,000 gulden weg, maar toch een belangrijk deel er van, te weten, de verbindingswerken met den zeedijk, be nevens een gedeelte der oude oeverwerken en de dijkverdediging op dat punt. Dewijl dus de verbinding van hat oever werk met den zeedijk verbroken is, en het bij laagwater bloot vallend gedeelte van het oeverwerk alleen over eene strook slikken, (of zand?) bewesten de afschuiving te be reiken is, rijst de vraag, «.Wat zal er nog volgen?» Wij hopen, dat de vrees voor algeheel achterloops worden van het oever werk blijken zal ongegrond te zijn geweest. Achter den invaliden zeedijk ligt een inlaagdijk van 1864, die spoedig tot zee dijkshoogte is te brengen, zoodat er voor den polder alsnog geen gevaar bestaat. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Oosterland, door ds. C. J. Montijn te Sint-Philipsland. Bij de stemming voor 4 leden van het Kies-college te Wemeldinge zijn herko zen de aftredenden A. Wabeke, A. Domi- nicus en M. van Oosten, terwijl in de vaca ture van wijlen P. v. d. Schraaf herstem ming moet plaats hebben tusschen J. Domi- nicus en P. Lindenberg. Tot onderwijzer aan de Chischool te Ierseke is benoemd de heer P. Popma te Leeuwarden. Axel 31 Oct. Heden middag sprak ds. J. H. Geselschap voor 't laatst tot de ge meente naar aanleiding van Hebr. 13 8. De kerk kon nauwelijks de schare be vatten, die samengekomen was. De eigen lijke afscheidsrede van zijne gemeente had ZEerw. evenwel verleden Zondagmiddag reeds genomen naar aanleiding van Hab. 2 11. De spreekbeurt, die ds. Nederhoed uit Middelstum voor het L. Commité te Axel zal houdeu. zal niet, zooals vroeger mede gedeeld is, in November '86, maar om re denen, D. V. in Februari '87 plaats hebben. Omtrent het gelaat des aardrijks bericht men ons uit het vierde district dat het er buiten in 't veld, alom kaal en doodsch be gint uit te zien. ondanks we, volgens getui genis van ouden van dagen, in geen 53 jaren zulk schoon najaarweèr hebben gehad. De vruchten, die nu nog te velde worden gezien, bestaan uit enkele stukken suiker bieten, die men echter zoo spoedig moge lijk wegroof't; paardenpeën en geheele vel den met rapen, die men daar alom voor wintervoeder der dieren bestemt, natuurlijk met andere voedersoorten vermengd of af wisselend toegediend. Ook deze vruchten begint men reeds binnen te halen of in te ku.len of te bergen. De graanscheiven, die men in menigte rondom de hofsteden ziet opgelicht, bewij zen voldoende dat men over den afgeloopen oogst niet heeft te klagen, waardoor menige arbeider gedurende den wintertijd zijn be staan zal kunnen vinden. Overigens loopeu de klachten ook hier meest over de lage marktprijzen. Het vee ziet er welvarend uit en vertoeft nog in de weide, ofschoon er niet veel meer te eten valt. Voor de paarden is ook op het veld nog overvloed van werk te verrichten, doordien ploegen, eggen, zaaien en slechten nog aan de orde van den dag is. Op enkele plaatsen spreidt de opkomende wintergerst reeds zijn groen tapiji over den zwarten grond, en velen zijn er die reeds weder, op hope en biddende och dat dit zoo warenun wintertar e aan den grond toevertrouwd hebben of dit nog bezig zijn te doen. De aardappeloogst is hier niet zoo ruim als verleden jaar; toch is de opbrengst be vredigend en de kwaliteit goed te noemen. De prijzen varieëren van 12,50 tot f3,50 per honderd kilo's, de vraag voor België is, door den overvloed aldaar, tot heden nog gering. De grensbewones klagen zeer over het verbod van uitvoer van varkens naar België, daar dit verbod hungroote tnantieële schade berokkent. Te Amsterdam is Zaterdag eene verga dering gehouden van belangstellenden by de oprichting van een paardenstamboek, waai in de statuten werden vastgesteld eener Vereeniging, die zich ten doel stelt het aanleggen, bijhouden en in druk uitgeven van een stamboek en het verbeteren van het paardenras in Nederland. Zaterdag middag is een 20-jarige ververs knecht, toen hy van het stoomschip Rotter dam aan wal wilde stappen, op de loopplank uitgegleden, te water geraakt en verdronken. Pogingen tot redding konden niet baten. Breda is tegenwoordig opgescheept met dieven en roovers, die telkens aan de aan dacht der politie weten te ontsnappen. De hulp der burgers is ingeroepen voor mogelijke aanwijzingen. Die zullen wel gaarne verschaft worden, als men maar kan. Allen wenschen even hard dat aan de ongerustheid een eind kome. Zoo deed zich nabij de stad weder een geval van aanranding op den openbaren weg voor. Dr. Beynen van Breda reed des avonds op den Oosterhoutschen steenweg huiswaarts, toen plotseling twee mannen te voorschijn traden, van wie één naar het paard sprong. De koetsier had echter tegenwoordigheid van geest genoeg om terstond zijwaarts uit te rukken, waardoor hij een der aanranders tegen den grond reed. Nasporingen hebben nog niet tot resultaat geleid. Van hier wordt gemeld aan de Nieuwe Rott. Nog steeds loopen hier ge ruchten, dat de dader of daders zouden zijn ontdekt der in de Willemsstraat plaats gehad hebbende diefstallen. Dienaangaande is echter bij justitie en politie niets bekend. Dit neemt niet weg, dat er voor die geruchten wel eenige grond bestaat. Zoo werd te Oosterhout een Duitscher aangehouden, dien men in het bezit vond van eene revolver en onderscheidene voorwerpen, welke kwaad vermoeden jegens hem alleszins wettigden, waarom hij dan ook naar de gevangenis alhier is overgebracht, en is te Terneuzen iemand gevat, die gisterenavond van Vlis- singen naar hier is getransporteerd. Tot heden evenwel is nog niet gebleken, of dezen beiden gearresteerden personen raedede- plichtigheid aan de genoemde diefstallen kan worden te laste gelegd. Te Triberg in Duitschland brandde in de vorige week de houtzaagmolen van den heer Susset, midden in den nacht tot den grond toe af. De bewoner van het gebouw, de meester knecht lluber verloor met vrouw en vier kinderen het leven bij het onheil, en ook een arbeider vond den dood door het ver nielend vuur. Toen eindelijk hulp aansnelde moest het inwendige van den molen reeds geruimen tijd hebben gebrand want uit alle openingen er van sloegen de vlammen naar buiten. Naar het heet was de arbeider dronken te huis gekomen en had hij nog een pijp gerookt, waardoor het vreeselijk ongeluk voorviel. Aan de zoogenaamde Groninger Punt staat een logement, bewoond door de fa milie Busscher, welke familie zeer geacht wordt door hare algemeen bekende inensch- lievendheid. Zaterdagavond, even na zonsondergang, kwam aan dit logement, per as, een gezel schap van acht personen uit Groningen, voorgevende eene molenas uit Assen te moeten halen; nadat ieder hunner in de gelagkamer een weinigje gebruikt had, ver trokken ze en klommen op den wagen, waarna ze beleefd verzocht werden om te betalen. In plaats van hieraan te voldoen, werden de zoon en dochter van Busscher getrak teerd op eenige slagen. Ook de oude heer Busscher moest het geducht ontgelden. De knuppels en strengen werden van de wa gens losgemaakt en hiermede werden deuren en vensters zoodanig gebeukt, dat 37 glas ruiten werden verbrijzeldzelfs de roeden bleven niet heel. De bewoners verkeerden in doodelijken angst, want het scheen op hun leven gemunt te zijn De zoon en dochter verweerden zich met de uiterste krachtsinspanning en met een moed, die alleen de zucht tot levensbehoud kan schenken. Eindelijk kwam er van alle kauten hulp opdagen. Door een der zoons van Busscher werd eenmaal geschoten. Door het knallen van het schot en het gekerm der familie Busscher kwam ook nog hulp opdahen uit Glimmen welke gewapend was met gewe ren, hooivorken en knuppels, waarna de booswichten, in allerijl de vlucht namen. Terstond werd naar Groningen getelegra- pheerd en toen de onverlaten nabij de stad kwamen, werden ze al opgewacht door eene sterke policiemachf, die hen allen terstond inrekende. Hoe kinderen tot misdaad vervallen kunnen, blijkt uit hetgeen de «Arnh. Crt.» nader meedeelt omtrent 4 kinderen, die onlangs te Arnhem wasch- goederen op een bleek gestolen hebben. De oudste is 16 jaren, een is 11 en twee ande ren nog jonger. Zy hebben geen moeder meer, en hun vader die over de Duitsche grenzen werkzaam is, kwam slechts een maal per week over en kon bij zijn heen gaan slechts 50 cent aan de kinderen ach terlaten, om daarvan de week rond te ko men. De verzoeking moet dan wel sterk zijn geweest. Zij zijn thans naar het huis van arrest op de Beek overgebracht Men schrijft uit Eist aan de Nieuwe Rott. Crt. Naar men beweert, kan een mensch het zonder eten eenen vrij langen tijd uit houden. Dat dit bij een dier ook het ge val kan zijn, bleek onlangs bij den land bouwer G. de Graaf, in het dorp Elder alwaar men! een varken, dat als vermist beschouwd werd, onder eene karvracht strooisel pakte. Veertien dagen later, toen het strooisel werd opgeruimd, kwam het varken, wel eenigszins vermagerd, levend te voorschijn. Van de vermissing was reeds bij de politie aangifte gedaan. Een buitenkansje. Voor omstreeks drie jaren is te New-York een man overleden, Stewart, die zijne vrouw een kapitaaltje van 340 millioen heeft nage laten. Deze vrouw is thans haren man in het graf gevolgd. Kinderen heeft zij niet. Haar vermogen gaat dus over aan neven en nichten. Het bestuur van het Nederl. handelsmu- zeüm te Amsterdam, zal, gedurende dezen winter, eene zaal beschikbaar stellen voor iedsren timmerman, schrijnwerker, enz. die zonder werk is. Deze menschen kunnen dan daar werken en het vervaardigde ver- koopen. Daartoe is noodig grondstof en geld. Voor het laatste zal de publieke wel dadigheid worden ingeroepen. hen Schoolopziener in Drenthe. Een heer treedt de dorpsschool binnen. Onder het zingen van »Piet Hein" zyn de leerlingen aan 't breien. Een «stoere" vrouw in landelijke dracht let op den handenarbeid. Een reusachtige man strijkt op de viool, bij wijze van accompagnement en om te ver hoeden dat de leerlingen «zakken". Na het zinge i van het eerste couplet pauze. De vrouw, dooi- de leerlingen «meesterske» genoemd, geeft in het provinciale dialect eenige wenken en terechtwijzingen aan de breiende leerlin gen. Het hoofd der school, tiaar man, door zijn discipelen inet den oud-vaderlandsctien naam van «meester» aangesproken, legt viool en strijkstok neer. De heer nadert hem en stelt zich voor als de nieuw benoemde schoolopziener van het arrondissement. De meester ant woordt ingoed Hollan Isch«Aangenaam ken nis te maken», wenkt Kees, den primus der hoogste kias, die op den wenk met een stoel komt aandragen. Het heerschap neemt plaats. Het tweede couplet wordt aangeheven, mees ter strijkt. Vervolgens weerpauze, meesterske geeft opnieuw de noodige instructies. Meester strijkt, leerlingen heffen een volgend couplet aan, en zon gaat het bij afwisseling voort. De breiles is afgeloopen, meesterske knikt stemmig tegen het heerschap en verlaat het eenvoudige schoollokaal. Meester noodigt den nieuwen schoolopziener uit om de schriften te bezichtigen, laat een les van het zwarte bord lezen en eindigi met uit het hoofd te rekenen. De schoolopziener, van wiens reken kunde de lijne puntjesal langzijn afgesleten, staat verbaasd over Kees den primus, d.e het volgend voorstel vlug oplost. Een boerin heeft eieren in een mandje. Op de vraag, hoeveel, antwoordt zij«Als er nog zo iveel waren en de helft en een verre: en één, dan had ik er honderd.» Kees zegt: «Nogeens het getal dat is tweemaal, en de helft en een verrel, dat is elf vierde en éen is honderd, dan is elf vierde maal het getal 99 en een vierde 9 en vier vierde of het geheele getal eieren 36.'" De leerlingen verlaten de school de schoolopziener, hoewel hij nog weinig van het onderwijs gezien heeft, toont zich zeer voldaan, maar geeft toch zy n verwondering te kennen, dat het onderwijs in de vrouwe lijke handwerken zich hier ook uitstrekt tot de mannelijke jeugd. De inlichtingen van meester komen hierop neer: De jongens waren niet bestemd voor Breda, Willemsoord, de Polytechnische School, ot de academies; hun toekomstige carrière was schaapherder. Grieksche en Romeinsche dichters hebben de schaapherders bezongen, spelende op de fluit, de Drentsche herders besteden hun tijd nuttiger met breien. En daarom] deden de jongens dat gedeelte van de vrouwelijke handwerken mee. Zyn vrouw gaf dit on derwijs gratis; van een schooljulïer wilden de raadsleden niets weten, al konden zij er een cadeau krygen. Als blijk van waardeering had de Raad hem daarvoor een stuk land in gebruik gegeven, waarop hy tien schapen kon houden. Vrijdag stond te Rotterdam voor de Rechtbank terecht wegens onwilligen man slag, zekere vrouw D. Deze vrouw woonde bij anderen in. Om een driejarig kind bang te maken, dat tegen de grootmoeder «stoute moessie» riep, had vrouw uit een voorkamer een flesch spiritus gehaald en daaruit een hoe veelheid op het schortje gestort, en dit ver volgens, alleen om het kind schrik aan te jagen en een vlammetje te laten zien, in brand gestoken. De gevolgen waren echter dat het schortje in brand vloog en daarmede het kind, het welk vrij ernstig werd verwond en op 31 Aug. overleed. Het feit was gebeurd op 14 Aug., het kind was 5 dagen in het ste delijk ziekenhuis verpleegd en verder t'huis tot het overleef. De beklaagde ontkende het schortje te hebben aangestoken, maar de moeder beves tigde de feiten, er alleen bijvoegende dat de vrouw, die zij sedert lang kende, slechts bedoeld had 't kind bangte maken. Bovendien verklaarden de gehoorde deskundigen, welke het kind behandeld en naderhand geschouwd hadden, dat niet bleek, dat de dood het gevolg was van bloedvergiftiging, door de brandwonden veroorzaakt. Drie maanden hechtenis werd tegen haar geëischt. Zaterdagmiddag is tusschen Slikkerveer en Kinderdijk, van de stoomboot Merwede I een onbekend persoon, als heer gekleed over boord gesprongen en verdronken. Zijm lijk is gevonden. Men vond bij hem eenige kleine voorwerpen, o. a. eene portemonnaie met veertien centen er in. Donderdagmorgen is het kind van een Duitsche vrouw, gehuisvest in een logement in de Raamstraat te Rotterdam, uit het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2