Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Namens de overleden naaimoeder in het weeshuis te Zieriksee, mej. Tieleman, ontving het burgerweeshuis te Middelburg een legaat van f200. De Gemeenteraad van Stavenisse heett ds. Fijnvandraat toegestaan op de openbare school na schooltijd godsdienstonderwijs te geven. Naar aan de Nieuwe Rot ter d. gemeld wordt is het tjalkschip «De Vrouw Jannetje», schipper J. Van Houten, van St.-Maartensdijk, geladen met 700 heet. aardappelen, komende van Oud-Vosmeer en bestemd naar Haar lem, Zaterdagmiddag vóór de haven van Stavenisse lek geworden. Nauwelijks binnen genoemde haven zijnde, zonk het schip, zoodat de vijf opvarenden nog juist bij tijds aan wal konden stappen, alwaar zij bij den veerman C. Boomsluiter liefderijk werden opgenomen. Bij laag water zal men trachten de lading te bergen. Naar men zegt, is het schip wel, maar de lading niet geassureerd Men schrijft ons uit Zaamslag: Er ge beuren hier thans zaken die duidelijk toonen dat het ontzag voor Gods wet en de vrees voor Zijn straf meer en meer uit het hart wordt verwijderd. Verleden week toch wer den bij twee landbouwers onder deze ge meente uit wraakzucht des nachts de moeren van de wielen der wagens weggenomen, met het kennelijke doel, om daardoor ongelukken teweeg te brengen. Het is bij het vervoeren der suikerbieten de gewoonte, om des avonds de wagens vol geladen te laten staan, om dan des morgens vroeg de geladene wagens weg te voeren. De knecht van J. v. d. R. reed dan ook des morgens vroeg met den volgeladen wagen heen. Doch nauwelijks was hij eenigen tijd voortgereden of het wiel liep van den wagenas, en de wagen stortte omver, zoodat het slechts door eene bijzondere besturing Gods was, dat de man niet verongelukte. Bij denzelfden landbouwer J. v. d. R. was ook des nachts kennelijk uit wraak zucht al het ijzerwerk dat maar los was, van de Waleploegen op het land weggenomen. Toen dus zijn knechts kwamen om des middags hun werk te beginnen, konden zij onverrichter zake huiswaarts keeren. 't Is te wenschen dat de plegers van zulke bal dadigheden ontdekt worden en hunne billijke straf zullen ontvangen! Veere. In de vergadering van den ge meenteraad, gehouden 27 Oct., werd de gemeentebegrooting voor 1887 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 9058,23. Onder de uitgaven zijn begrepen voor de jaarwedden van het Gemeentebestuur f 1450voor het openbaar onderwijs f2100; uitkeering aan de gem. Vrouwepolder f600. Onder de inkomsten: belasting op het gemaal f1719; op het gedistilleerd f216; inkomstenbelasting f 1600. Bjj 't examen Middelbaar Onderwijs Handteekenen en Perspectief, zijn o. a. ge slaagd de heeren Vermeulen van Middelburg, en Ochtman van Zieriksee. Met 4 tegen 3 stemmen heeft de Ge meenteraad van Hulst verworpen het voorstel om subsinie te verleenen voor een stoomtram naar Walsoorden, in verbinding met den stoombootdienst op Vlake, die aan 't spoor wegnet (Roosendaal-Vlissingen) aansluit. Breskens 26 October. Heden morgen had hier een begin van brand plaats, die, ondanks den hevigen wind, geen voortgang had; de bewoners, een broer en zuster, waren voor bezigheden uit. Door het tijdig optreden der buren bleef de brand tot het beddegoed beperkt. Het verlies, hoe betrekkelijk gering ook, is voor de bewoners groot genoeg, daar zij van de publieke weldadigheid moeten leven. Bij het uitgaan der school had nog een ongeluk plaats, dat echter nog al bevredigend zal afloopen. Een jongen van 10 jaar had de onvoorzichtigheid op den dissel te kruipen van een wagen, die echter aan een voermanswagen was aangekoppeld, met het gevolg dat hij er af viel en de wagen hem aan eene zijde aanreed. Bij het gemeentebestuur van Zieriksee is ingekomen een verzoek van de heeren D. Q. Mulock Houwer te Zieriksee en C. A. Hummelink te Vlaardingen, om voorloopige concessie voor den aanleg eener drinkwater leiding in de gemeente Zieriksee met gelde- lijken steun der gemeente gedurende tien jaren. Bij Koninklijk besluit van 24 September 188t-, (Staatsblad No. 769) zijn wijzigingen en aanvullingen bepaald voor het tarief van haven- en schutgeld op het kanaal van Walcheren, vastgesteld bij Kon. besluit van 8 October 1883, (Staatsblad No. 139,) en bij Koninklijk besluit van dezelfde dag- teekening (Staatsblad No. 170) als boven voor het tarief van haven- schut- en brug gelden op het kanaal van Ter Neuzen, vastgesteld bij Kon. besluit van 1 October 1880 (Staatsblad No. 177.) Belanghebbenden worden op bovenaan gehaalde Koninklijke besluiten opmerkzaam gemaakt. Bij prov. bl. No. 140, zijn verbod-bepa lingen tegen het vangen, dooden en vervolgen van de bonte kraai, de roek, de kauw, kerkkauw. torenkauw, toren ha, de huis- en ruigmusch, de boom-, berg- of veldmusch, voor zooveel hel voormalig 4e district betreft, opgeheven van 26 October tot 31 Maart 1887. Men schrijft ons uit Aardenburg De werkzaamheden aan den Tramweg Breskens-Maldeghem vorderen voortdurend met den meest gewenschten spoed, waartoe het bijzonder schoone najaarsweder zeker niet weinig bijdraagt. Het is, de tijd des jaars in aanmerking genomen, voor mensch en dier, nog een lust, in de openlucht te mogen arbeiden, hetgeen nu zonder hinder van warmte of koude geschieden kan hier van wordt nog alom geprofiteerd. Aan de Westzijde dezer gemeente liggen de rails reeds tot nabij de Kaai- of Water poort op de ruggen der dwarsliggers men gaat gehidelijk voort, die daarop voor goed te bevestigen, en alsdan voor voldoende af watering der baan en van den straatweg te zorgen. Ook aan de oostzijde van deze plaats is men thans druk aan den gang met het omploegen, uitgraven en verder in orde brengen van den ijzeren weg, die welhaast het stoompaard dragen zal. Hier toe werken eene menigte arbeiders, die onvermoeid bezig zijn met het in ordf brengen van al wat daartoe gevorderd wordt. In gelijke evenredigheid houdt het aanvoeren van allerlei materialen, nu meest van de zijde van Sluis, steeds aan, en arri- veeren hier dagelijks ongeloofelijk zwaar beladen wagens waartoe de wegen zich mede uitnemend leenen. Even druk gaat het vervoer der suiker bieten nog steeds in omgekeerde richting; van alle zijden worden die wortels, tot bij deze gemeente, uit het land aangebracht, hier op groote wagens overgeladen en ver volgens naar de plaats huuner bestemming heengevoerd. Axel, 26 October 1886. Op de jaarmarkt waren heden aangevoerd 9 paarden, 62 stuks hoornvee, 17 «chapen en 10 varkens. Aan premiën werden toegekend. Voor 't groot te getal paarden, door één eigenaar aangevoerd, prijs f 4, aan Ph. J. van Dix hoorn. Voor 't grootste getal hoornvee, prijs f 4, aan J. Wolfert. Voor 't grootste aantal schapen, prijs f2, aan F. Volckaert. Voor 't grootste aantal varkens, prijs f2, aan A. de Meij. Voor 't schoonste veulen van 1 3 jaar, eerste prijs f4, aan C. Scheele; tweede prijs f2,50 aan A. van O. Kruijsse. Voor de schoonste baatgevende of kalf- dragende koe eerste prijs f 4, aan C. Scheele; tweede prijs 13, aan P. van Hoeve. Voor de schoonste kalfdragende vaars, eerste prijs f4, aan .1. Wolfert. Voor 't schoonste 2jarig rund, eerste prijs 13, aan P. Boënnetweede prijs f 2, aan Ph. J. van Dixhoorn. Voor den sehoonsten springstier, prijs f5, aan J. Verstraten. Voor 't vetste stuk hoornvee, prijs f 5, aan J. Cappon. De handel was zeer gering. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Oostburg. Ds. Verhoef!" te Bo degraven, Ds. Klaarhamer te Montfoort, Ds. Klomp te 's Gravenland. Beroepen te Vlissingen, dr. J. Th. de Visser, te Almeloote 's Heer Hendriks kinderen, L. J. v. Rhijn Jr., te Vlaardingen te Colijnsplaat, W. J. J. v. Troostenburg de Bruin, te Berkel en Rodenrijste Oost burg J. G. VerhoefT te Bodegraven. Bedankt: voor Schoondijke, door J. Mijs, te Ettenvoor Schore en Vlake door E. Loen, te Grijpskerke. 'sHeer Hendrikskinderen 28 October. Gis teren avond werd het lokaal, dat de Zon- dagschoolvereen. «Samuel», alhier heeft laten bouwen, om des Zondags met hare ruim 60 kinderen in te kunnen vergaderen, het geen tot nu toe op een dorschvloer en in eene stookplaats van twee ingezetenen ge schiedde, door haar plechtig ingewijd. Te ongeveer half zeven vereenigden zich de onderwijzers en de leerlingen, benevens vele belangstellenden zoowel van hier als van Goes in het tamelijk ruime gezellig voorkomen hebbende lokaal Nadat de kin deren een feestlied gezongen hadden, en de vergadering met gebed was geopend, heette de voorzitter de aanwezigen welkom, en schetste in korte trekken de geschiedenis der vereen. «Samuel» tot op heden waarbij de penningmeester nog een woordje voegde over de financiën. De kinderen werden onthaald op c, ocolademelk en krentebroodjes, die zij zich goed lieten smaken. De zangvereen. «Looft den Heer» uit Goes, deed nu en dan een zangstuk hooren, terwijl Ds. Chr. L. Laan en de heer de Schipper van Goes een kort woord spraken. Toen de kinderen, die ook bij tusschenpoozen feestliederen deden hooren, een afcheidslied gezongen hadden, werd de vergadering met dankzegging gesloten. OOSTBURG. De Heer B. de Die Sr., heeft zijn ambt als ouderling der Ned. Herv. Gemeente nedergelegd, wijl hij niet wenscht mede te werken, om den kerkeraad, wat het geestelijk bestuur betreft onder het ge zag te brengen van een college dat slechts voor de stoffelijke belangen der gemeente heeft te waken. Men herinnere zich het besluit van kerk voogden en notabelen, waarbij de personeele piel age alleen zoude worden uitgekeerd, zoo de te beroepen predikant schriftelijk verklaarde zich in alles aan de Synodale reglementen te zullen onderwerpen. -- Tot onderwijzer aan de Chr. School te Terneuzen, is benoemd in de plaats van den heer A. Hagens, die naar Utrecht ver trok, de heer C. Moggré tot dusver als kweekeling aan genoemde school werkzaam. De spreekbeurt, die ds. Nederhoed uit Middelstum voor het L. Comité a.hier zal houden, zal niet, zooals vroeger medegedeeld is, in November '86, maar om redenen, D,V, in Februari '87 plaats hebben. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft gis teren den schilder uit Middelburg, die in de vo rige week wegens diefstal met geweldpleging terechtstond, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf Voor het Kantongerecht te Goes werd heden behandeld de zaak der luchtballons. Gedaagden waren de heeren J. C. Wirtz, B. M. den Boer, J. Donner en J. Snoep. Zij waren beschuldigd van dezen zomer te Kloetinge te hebben opgelaten luchtballons gevuld met ontvlambare stoffen. Daar ech ter uit de verklaringen der getuigen bleek, dat het feit wel heeft plaats gehad, maar niet bewezen kon worden dat gedaagden zich daaraan schuldig hadden gemaakt, ja zelfs drie hunner slechts toeschouwers waren geweest, requireerde de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie voor alle vier vrijspraak, de kosten te dragen door den Staat. Uit spraak keden over 8 dagen. In N. Brabant zijn de menschen nog al eens gelukkig in het vinden. Te Alfen namelijk zijn bij het sloopen vin het huis van een landbouwer in een muur een groot aantal oude munten ter waarde van f500 gevonden. Zij waren in een pot bewuard. O ik te Ginneken heeft een boer 85 zilveren munten gevonden uit de eerste helft der 17de eeuw. Daarbij zijn er 32, die grooter zijn dan een rijksdaalder en een waarde van f3 aan zilver hebben. Eergisteren avond drongen twee be delaars binnen bij de vrouw van den wis selwachter B., in de Achterstraat te Hoorn, en vroegen eenige ondersteuning. Niet te vreden met hetgeen hun werdj gegeven, pakten zij de alleenwonende vrouw aan, beletten haar te schreeuwen, bonden haar aan den stoel vast en wisten zic.i meester te maken van 20 gulden, waarna zjj zich verwijderden. Toen de man 's avonds thuis kwam, vond hij zijne vrouw in onmacht. Bij het zeer laag aflaten van het kanaal voor het af loopen van een ponton zijn de arme bewoners aan J het oesters visschen gegaan. Voor l'/j cent het stuk at men dezer dagen te [Vlissingen oesters. De milicien te Groningen die zichjeen lid van zijn wijsvinger af hakte, om afgekeurd te kunnen worden, is nu toch goedgekeurd en zal weldra wegens opzettelijke zelfver minking terecht staan. Gisteren middag is te 's Hage een jeugdig dochtertje van een winkelier door een tramwagen over het hoofdje gereden. Zij was terstond een lijk. Gisteren middag is te Haarlem de groote bleekerij met het woonhuis van den heer Snijders geheel uitgebrand. De brand was aangekomen op den droogzolder waar de wasch in te innige aanraking met de kachel was gekomen. Een voerman te Den Haag, die aan 't station van den Rijnspoorweg eergisteren een vracht steenen, per spoor aangevoerd, had ingeladen, reed met zijn wagen over de rails, op t oogenblik dat er juist een trein aankwam. Gelukkig ontsnapte de man aan het gevaar, maar de wagen werd door de locomotief aangereden, als 't ware verbrijzeld, en het paard gekwetst. Te VVanneperveen verdween dezer dagen onverwacht de jachtopziener Kiel. Men wist niet wat er van hem geworden was. Dat hij vermoord was, was duidelijk, want men vond de ledige schuit. Nu is echter ook het lijk gevonden. De vermoe delijke dader werd in hechtenis genomen en bekende zijne misdaad. Volgens zijn bekentenis heeft naar aan de Asser courant medegedeeld wordt, 't feit zich als volgt toegedragen. (lij had zicii een fuik toegeëigend en deze Donderdag jl. uitgezet. Toen hij deze in den vroegen morgen van Vrijdag wilde lich ten, had Kiel hem op heeterdaad betrapt en pogingen gedaan hem de fuik af te nemen. Om den diefstal te bedekken had hij zioh hiertegen verzet en een| boom gegrepen, waarmee hij den veldwachter tegen de borst gestooten had, die hierdoor uit zijn rank vaartuigje in 't diepe meer getuimeld was. Hij zag hoe Kiel spoedig met den dood worstelde, hij had hem kunnen redden, maar vrees voor 't ontdekken van den eenvoudigen diefstal weerhield hem enKiel verdronk voor zijn oogen. Hoe nu ook dit feit te verbergen. Hij nam het lijk in zijn bootje en liet het ver van de plaats waar de moord plaats had in de diepe Geulakkerwijde op den bodem zinken en spoedde zich naar huis, waar hij dadelijk alles aan zijn vader meedeelde, die nu nog niet door de justitie is gehoord. Na herhaaldelijk te hebben ontkend, kwam hij ten slotte totbekentenis en wees der politie de plaats aan waar hij 'tlijk had laten zinken. Het lyk werd daar gevonden en later geschouwd. Frederik Schipper is een gespierd jonkman van middelmatige grootte, met een vrij gunstig uiterlijk. Hij was tot hiertoe van onbesproken levensgedrag, en de steun zijner ouders, die grootendeels met visschen hun brood verdienen. Uiterlijke teekenen van geweld zijn aan het lijk niet waar tejnemen. Het horloge op het lijk wees kwart voor vieren. Bij het ophalen er van in zijne tegenwoordigheid, Dinsdag morgen, gaf Schipper geen uiterlijke ontroering te kennen. Overigens toont hij bij de bezoeken van dezen en genen gansch niet ongevoelig te zijn. Hij openbaart zulks door tranen en een Jhartelijken handdruk. Een zacht en welmeenend woord van den burgemeester heeft hem dan ook misschien te eerder tot bekentei.is gebracht. Zijn slachtoffer, Hen drik Kiel, was een geacht man vol dienst ijver, 40 jaar, gehuwd en vader van drie kinderen. Wie niet slim is moet sterkzijn. Een agent van politie wees te Rotter dam een man terecht, die van den Schie- damschendijk komende de Soetensteeg wilde inrijden met een handwagen, wat verbo den was. «Waarom mag ik er niet inrijden vroeg de man. «Omdat het verboden is,» antwoordde de agent. »Nou, maar terug ga ik niet,» en hjj nam den handwagen op zijn nek en sjouwde hem zoo de Soetensteeg door tot op de Soetenbrug. Vad. Maandagnacht, omstreeks twaalf uur stond het huis van een van de bewoners van de Prinsengracht te Amsterdam als op stelten. Alle huisgenooten gilden en riepen om hulp, want de dienstbode, die naar haar kamertje was gegaan, kwam ontdaan van schrik en om hulp roepende naar beneden uitroepende dat er 'n kerel in haar bed lag. 't Was een zwarte vent met een zwaren baard en zij had hem eerst ontdekt toen ze de beddelakens wilde openslaan. Toen was ze zoo snel mogelijk naar beneden ge komen. Mijnheer greep ijling uit een kast in zijn slaapkamer een sabel hij was vroeger bij de schutterij geweest en klom daarmeê gewapend, vastberaden de trap op naar het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2