NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. CMRISTELIJK- HISTORISCH 1886. No. 9. Zaterdag 30 October. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT elken MAANDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers- 0,02'/2 G. M. Klemkerk, te Goes EN F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Buitenland. Binnenland. Provinciale Berichten. f- DE Eli YV, UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 cent. iedere regel meer 5 cent; Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. C Slecht gelezen De Goesche Courant neemt uit de Arn- hemsche o. a. de volgende regels over: «Als een Gouvernement de doodstraf heeft afgeschaft, mag, volgens de Standaard, bij oproer de overheid geen gebruik ma ken van geweld om het gezag te hand haven.» Dan worden daaraan eenige beschouwin gen vastgeknoopt, die wij niet behoeven te weerleggen, als wij kunnen laten zien, dat de boven aangehaalde zinsnede op eene onwaarheid steunt. De Standaard toch schreef het volgende Wreede Barmhartigheden. Het Liberalisme is tegen de doodstraf. Een moordenaar, die in koelen bloede zijn hand aan zijn naaste sloeg, zelf door lu t zwaard der gerechtigheid doen vallen, dat mag niet. Daar is een menschenleven te veel waard voor, Herboren en vernieuwd moet ge ook zulk eeu aan de maatschappij trachten terug te geven. Vroeger ging zulk een baarbaarschheid nog, maar onze eeuw is te teergevoelig voor het schavot. En metterdaad, zoo worden dan ook eenige menschenlevens gespaard. Allicht een klein dozijn in een tiental jaren. En immiddels predikt het Liberalisme de verlichting. En dit verlichting daalt af tot in de laagste volksklasse. Zoo hel zelfs wordt het licht bij die klasse, dat het socialistische stra len uitwerpt. En nu komt er een oploop en de troepen moeten aanrukken. En bittere satyre gij, die in tien jaren tijds er een tiental schul digen gespaard hadt, boekt straks het wreed bericht op uw historieblad van tachtig onschul dig en in één ommezien gedood en gewond. Wat staat hier nu? Dat door de liberalen de doodstraf is af geschaft uit barmhartigheid, ja maar eene wreede. Want wat zeiden zij Geen doodstraf meer voor vadermoorders of bloedvergieters of gifmengsters. Dat is niet beschaafd. Zet ze liever gevangen, misschien maakt gij er nog een goed man van. Hoe medelijdend, niet waar? Maar nu komt er een oploop te Am sterdam. En die zelfde vrienden die de moordenaars in 't leven lieten, laten nu toe, dat men onschuldigen doodschiet. In tien jaren tijds misschien 10 menschenlevens gespaard, om er dezen zomer 80 om koud te helpen. Want, dat weet ieder, onder de gesneu velden waren maar weinig socialisten En nu zegt De Standaard zeer terecht, dat het vonnissen aan de scherprechters verboden, doch aan de miliciens bevolen werd. De Arnhemsche had dus niet deze ge volgtrekking mogen maken. Had zij beter gelezen, dan zou zij de gevolgtrekking boven het stukje zelf opgemerkt hebben. «De barmhartigheden der goddeloozen zijn wreed.» Wie weet, zoo de doodstraf niet afge schaft ware, en het Gouvernement het volk ware voorgegaan in eerbiediging van Gods Wet, of de uitspattingen dei- verschenen Oogstmaand misschien niet wa ren achtergebleven. Zondag a. s. wordt de vergadering der Bul- gaarsche Sobranje geopend. De d ïbbel har tige eerste minister onder Vorst Alexander (Karaveloff) is achtergebleven. De regeering vroeg aan de verschillende consuls, de ver gadering te wi'.len bijwonen. Zij hoopt dat Oostenrijk, Engeland ea Italië daaraan zullen voldoen. Zij zullen aan de Mogendheden een voordracht aanbieden van Rusland gevallige kandidaten. Het schijnt dat de nieuwe Vorst uit Denemarken, Mecklenburg ot Oldenburg zal moeten komen. De Russische zaakgelastigde Kaulbars staat op een niet te besten voet met den Turk- schen Gadban Effendi. Hij loopt wel wat hard naar Gadban's zin, en ontkent nog altijd de wettigheid der Sobranje. In Frankrijk werd de schoolwet aange nomen die evenals de Nederlandsche, het merkteeken draagt van zuivere hedendaag- sclie liber Jiteit, dat wil zeggen, de gods- dienstlooze school, door de minderheid be geerd, wordt ook daar, gelijk hier, door allen onderhouden. Ernstige waarschuwingen hebben ook in Frankrijk niet gebaat. Toen daar dooreen der voornaamste afgevaardigden gezegd werd dat velen nu op eigen kosten een bijzondere school zullen oplichten, wijl zij God meer gehoorzamen moeten dan de menschen stond daar een grijsaard op die onder toe juiching der radicalen hem toeriep: «Wat is dat, God? Er is geen God.» De bijna 80jarige Engelsche Staatsman Gladstone, de vrome liberaal (de Engelsche liberalen komen nagenoeg overeen met de Nederlandsche anti-revolutionairen) is nog steeds om dezen tijd des jaars houthakker. Laatstleden Zaterdag in den tuin van zijn kasteel Harwarden bezig met omhakken van een boom, trof hij bij ongeluk een wespen nest. Woedend vlogen de diertjes op hem aan en staken hem zoo geweldig, dat hij er nu nog de pijn van lijdt. Hoe het op den 9 November a. s. te Lon den zal afloopen is zeer onzeker. De Lon- densche socialisten, vergezeld van veertig duizend werkloozen, zullen dien dag een grooten optocht houden. De Londensche politie heeft haar verbodsbrief al afgezonden. De socialisten echter verstouten zich. Men bereidt zich voor op ongelukken. BRUSSEL, 28 October. Jules Guillery, de candidaat der vereenigde liberalen is met 4062 stemmen tot afgevaardigde ge kozen, ter vervanging van Van der Smissen. De socialist Anseele vereenigde 1014 stem men op zich. De elericale partij had geen candidaat gêsteld. Anseele is naar de ge vangenis te Gent teruggekeerd, om zijn straf verder te ondergaan. De minister had hem met het oog op zijne kandidatuur een paar dagen „vrijaf" gegeven. Goes, 20 Oct. Naar wij vernemen her denkt aanstaanden Maandag de heer Wierts v. Coehoorn zijn dertigjarige loopbaan bij de posterijen. In 1856 in dienst getreden, dootliep hij alle rangen fot hij in 1879 tot directeur van het postkantoor alhier be noemd werd. Wij wenschen den uitne- menden directeur geluken hopen dat stad en eiland van zijnen ijver nog vele jaren mogen gediend worden. De Staatscourant van Woensdag be vat de goedgekeurde wijziging in de akte van oprichting der Oestermaatschappij Ka- pelle te Kapelle. In het Vrijmetselaars-Weekblad schrijft iemand dat het een ramp zou zijn als het gekozen lid der Tweede Kamer, Van Dig gelen, Grootmeester van de Vrijmetselaars- Orde bleef, omdat vrijmetselarij en poli tiek met elkander niets te maken hebben. Wij voor ons weigeren voorshands dit te gelooven. Mannen die meestal in het don ker werken; wier daden veelal met den valen sluier van den nacht bedekt zijn, kun nen ons vertrouwen niet spoedig wekken. Bovendien liggen de berichten aangaande hunne vroegere raadgevingen in zake Grond wetsherziening nog te versch in ons geheugen. Het schrikbeeld van de «teekenplank» is nog niet uitgewischt. Toch willen wij het hopen. Naar men verneemt zal de heer Do- inela Nieuwenhuisde bekende hoofdman der socialisten, door het Kamerlid v. Houten voor den Hoogen Raad verdedigd worden. De zaak tegen de heeren Fortuijn en Van de Stad» zal 5 November voor de rechtbank .e Amsterdam behandeld worden. De heer I. viri Dalsen te Scherpenisse heeft een zeer verdienstelijk schrijven inge zonden aan de redactie der Zierikzeesche Nieuwsbode, teneinde de laagheid naar ver dienste te brandmerken van sommige lieden, die elkaar in publieke liberale bladen op de hoogte trachten te stellen van het vroegere bedrijf van onzen oud-stadgenoot Oosterling. Wij ontleenen er het volgende aan: „Om evenwel aan het verlangen van den heer Hobbel te voldoen, geef ik hem de verzekering, dat voor zoover ik met hem bekend ben, hij geen dronkaard is, want hij is afschaffer uit begin sel. Ook weet ik niet, dat hij om een of ander misdrijf gevangenisstraf ondergaan heeft, ofwel, dat hij om bedelarij in Ommerschans vertoefd heeft. Verder is mij ook niet bekend, dat hij uit een kwaad beginsel iemands goeden naam heeft zoeken weg te nemen en zulks publiek in couranten heeft trachten tc doen; want voor zoover mij hekend is, is hij niet argelistig en boos, maar heeft zeer veel goede hoedanigheden.*» Aan deze mededeeling doet de weten schap dat O. eens uienwieder was en wel eens «preekte» in geen geval schade. Wij weerstaan het spiritisme waar wij kunnen, maar veroordeelen niet minder het ellendig streven om ten aanhoore van het publiek, een spiritist, die maatschappelijk in beteren doen geraakt is, in zijn goeden naam aan te tasten. Den heer v. Dalsen onze hulde voor zijn gepast woord. Te Zieriksee overleed Maandag Mr. C. v. d. Lek de Clercq, oud-lid der Eerste Kamer voor Zeeland. Z. M. de Koning heeft benoemd in Zeeland: tot heemraad van het waterschap Schouwen C. J. van den Bout; in den Kleinen Molenpolder tot dijkgraaf J. Sturm en tot plaatsvervangend dijkgraaf J. Leunis Czn.tot raad in het bestuur van het waterschap Walcheren A. de Nood Jz.tot gezworen van den Jacobapolder J. Wisse. 's Gravenkage, 28 Oct. 1886. Men voor spelt den minister van justitie geen lang politiek leven meer. Of dit waar is, laten wij in het midden. Als het waar is, zullen wij van zijne laatste werkzaamheden ge noegen kunnen hebben. Wij worden zoo de Tweede Kamer haar niet afstemt ge zegend met eene nieuwe Zondagswet, tot bevordering der Zondagsrust. De drank winkels mogen dan pas te 12 uren openge zet worden. Alle werkzaamheden aan den publieken weg zijn verboden.'t Is eene zwakke poging om het volk van Nederland tot der Vaderen God te doen terugkeeren en als zoodanig begroeten wij deze nieuwe wet met vreugde. Rij de weesinrichting te Neerbosch zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met den bouw van het achtste weeshuis, en zoodra dit gebouw gereed is, zullen weder 200 weezen worden opgenomen, zoodat dan voortaan 1074 kinderen in de inrichting vrrpleegd kunnen worden. Goes. De onbezoldigde rijksveldwachter J. J., maakte Dinsdag j. I. proces-verbaal tegen een 13 jarigen knaap F. C., dien hij op heeter daad betrapte, bezig een sigaren pijpje te ontvreemden ten nadeele van een koopman in snuisterijen, enz. op de Groote Markt. De knaap schijnt bij de justitie niet onbekend te zijn. Kapelle. Maandag stonden aan een brug over het kanaal eenige wagens aan de losplaats, toen de paarden van den land bouwer O. op eens begonnen te steigeren. Paarden en wagen raakten daardoor in het kanaal. Gelukkig kwamen de paarden spoe dig, en de wagen langzaam weer op het droge. Een waarschuwing om de paarden niet onbeheerd op de losplaats te la'.en staan. Ierseke. In eene schuur alhier ontstond een begin van brand die door de hulp der buren gelukkig tot een huurrijtuig be perkt bleef. De officier van justitie aan de rechtbank te Middelburg, heeft op de plaats van den brand te Ierseke Dinsdagmorgen een lang durig onderzoek ingesteld. Er waren name lijk eenige vermoedens omtrent de oorzaak gerezen. Er is echter niemand gearresteerd. In den loop der maand November of December zal te Ierseke Ds. H. Pierson van Zetten eene spreekbeurt vervullen van wege het locaal comité der UnieEen school met den Bijbel. Op de oesterbank alhier (op het «Noorden» of zoogenaamde «kerkhof») voer heden schipper W. d. R. met zjjn aak de hoogaars van M. P. zoodanig aan, dat eerstgenoemde onmiddellijk zonk. De op varenden konden zich nog goed redden, zoodat zij er met den schrik en een nat pak zijn afgekomen. Door het opkorren der kleine oesters van de zomerperceelen, alsmede door het korren der groote oesters, maar inzonderheid door het vervaren der pannen heerscht hier thans buitengewone drukte. Ofschoon er veel schippers te Ierseke zijn, weet men er tegenwoordig niet genoeg te krijgen, waar door velen bevreesd zijn, dat zij de pannen niet op tijd (1 Dec van de perceelen zullen verwijderd hebben. De pachters zouden daardoor f100 boete beloopen. Ellewoutsdijk. Bij den heer P. J. Spruit, is een mangelwortel gerooid, die een gewicht had van 477» Kilogram. Onder deze gemeente zijn de mazelen uitgebroken, doch zij schijnen niet van «kwaden» aard te zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 1