Gemengde Berichten. Schetsen uit den Haag. Verbetering. Overzicht van Verkoopingen enz. Aanbestede Ingezonden S De Herv. Gemeente te Gerkesklooster heeft het voorbeeld van Leiderdorp gevolgd en zich losgemaakt van de synodale orga nisatie. De kerkeraad der N. H. G. te Mid delburg heeft de verkiezing voor gemach tigden in het kies-collegie vernietigd, we gens eene onregelmatigheid. Voorts besloot hij om 's Zondags voor de Vrije Universiteit bij de godsdienstoefeningen te doen collec teeren. VlissingeH, 23 October 1886. Het aange kondigde optreden van den heer N. A. de Gaaij Fortman, vroeger predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, thans geschorst pred. te Amsterdam, had gisterenavond in het lokaal Kuijpers alhier plaats. De zaal was stampvol, zoodat menigeen onverrichter zake moest huiswaarts keeren. Nadat de samenkomst met gebed en gezang geopend was, sprak ds. F. ten behoeve der vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag, naar Exodus 3 vs. 112. Naar aanleiding daarvan besprak ZEerw. de kerkelijke quaestie te Amsterdam in het algemeen en de daarop gevolgde schorsing en de Vrije Universiteit in het bijzonder. Nadat de aanwezigen het laatste vers van Ps. 119 gezongen hadden, eindigde de heer Fortman met gebed en dankzegging. Het volgende treurige voorval is, bij de nadering van den winter, wel waardig vermeld te worden. Een jeugdig meisje te Reenen bekwam de vorige week door het onvoorzichtig aanmaken der kachel, waardoor hare kleederen vlam vatten, zeer gevaarlijke brandwonden. Woensdagavond sloeg de bliksem in een tabaksplanterswoning te Eimeren (Gel- derl.) Aan het voorhuis werd belangrijke schade toegebracht. Een dubbele schoor steen werd geheel verbrijzeld. Meubels werden stuk geslagen, al de ruiten verbrij zeld en de deuren met de kozijnen uitge rukt. De bewoners kwamen met den schrik vrij. Er werd geen brand veroorzaakt. Ook te Steenbergen sloeg Vrijdag de blik sem in een huis, waar de kinderen allen in waren. Het huis brandde geheel af. Niets werd gered en alles was zeer laag verzekerd. Bijna niet om te gelooven is het volgende Eene kat, gedurende 5 a 6 jaien het eigendom van een ingezetene van Deutichem werd in Mei jl. ten geschenke [gegeven aan eene van daar naar Utrecht vertrekkende familie, die het dier meenam naar hare nieuwe woonplaats. Een veertien dagen geleden kwam de kat echter, zoo mager als een geraamte, weer bij haar vroegeren meester terugze had den weg van Utrecht naar Deutichem, een weg zeker wel van -16 uren, teruggevonden. Nogmaals gezegd, 'tis bijna niet om te gelooven! Jongstl. Vrijdag is te Tiel eene vrouw veroordeeld tot 2 weken gevangenisstraf. Zij had namelijk op de weekmarkt boter verkocht voor zuivere roomboter. Toen deze boter, op last der politie, scheikundig werd onderzocht, bleek dat er aardappelen- stroop en vreemde vetten in waren. - Naar men zegt, moet zich het vol gende staaltje van oplichterij te Rijsen hebben voorgedaan. Dezer dagen kwam de vrouw van een polderwerker in een schoenwinkel, om een paar laarzen voor haar man te koopen. Zij verzocht ééne laars, die haar van pas scheen, mee te mogen nemen, opdat haai man die zou aanpassen. Zij zou dan terug komen om de andere laars af te halen en dan te betalen. Later ging zij naar een anderen schoenmaker en deed daar evenzoo maar nu nam zij een laars voor het rech. tei been mee, en bij den eersten een voor het linker. Alzoo had haar man een paai nieu_ we laarzen, zonder dat het haar iets kostte Door de rijkspolitie te Rozendaal is een deserteur van het 1ste regiment infan terie aangehouden, die sedert drie jaren in Afrika de schilderkunst had uitgeoefend. De man had den weg van Spanje naar hier te voet afgelegd. Gedurende het onstuimige weder der laatste dagen, werd in een waterplas te s Grevelduin-Capelle (N.-Brab.het zooge naamde Wiel, het bijzondere terschijnsel waargenomen, dat de visschen aanhoudend boven water kwamen, zoodat men ze zonder moeite kon scheppen. Het water, dat bij onstuimig weder daar altijd van kleur ver andert, was ditmaal bijna vuurrood. Donderdag trouwde in een dorp in de nabijheid van Utrecht een jong paar, van hetwelk de jonge vrouw thans drie vaders verkrijgt. Haar eigen vader vertrok namelijk na haar gebooite naar Oost-Indië. Toen na langen tijd niets meer van hem werd Ver nomen, sprak de rechtbank vermoeden van overlijden uit, waarnade weduwe hertrouwde. Later kwam de eerste man echter levend terug. Met haar schoonvader zal de bruid dus weldra drie vaders hebben. Op de Hoogere Burgerschool te Har- liegen is een leerling, die wat reislustig van aard is, en daarbij op school voortdu rend onoplettend, lui en lastig, wat liern meermalen straf bezorgde, gedurende de drie jaren, die hij op de H. B. S. door bracht. Na de laatste vacantie begon het zelfde leven opnieuw. Herhaalde waar schuwingen. gevoegd bij jnaar-huis-zending gedurende enkele uren, mochten niet baten en toen Vrijdag en Zaterdag 2 en 3 Oct. de leerling zich wederom in drie verschil lende les en, (waaronder bij den directeur zelf), zeer onordelijk had gedragen, besloot de directeur hem, volgens het reglement, gedurende eenigen tijd tot straf van de school te verwijderen, met kennisgeving aan de commissie van toezicht en aan de ouders. De knaap is Maandag oclitend nog van 810 uur thuis geweest en heeft zich daarop per spoor naar Leeuwarden bege ven, van waar hij de wandeling maakte door de provinciën Friesland en Groningen heen, de Pruisische grens over en eindelijk te Bremerhaven dooi zijn vader gesnapt en teruggebracht werd. Zekere W. te Den Haag heelt zijne 3 kinderen onverzorgd achtergelaten. De kinderen zijn in een Gesticht opgenomen. Op Tessel schijnen de menschen bij zonder flink te blijven op hun ouden dag. Zekere Cornelis Koopman, een verpleegde in het gesticht van weldadigheid te Oude- schild, is 87 jaren oud, in het volle bezit zijner zintuigen en nog zoo sterk, dat hij zonder inspanning of vermoeienis een HL. zaad of erwten een goed eind wegdraagt. De oudste Tesselaar, Arie Bremer, die nu de 93 achter den rug heeft, liep 5 jaren geleden nog van Oudeschild naar Oosterend, een afstand van l1/* uur en had daarvan niet den minsten hinder. Nu wordt zijn gang wat onzekerder, ofschoon de oude heer nog rechtop loopt. Zaterdagmiddag ontstond er te Den Haag tusschen twee schippers, die voor el kander met hun vaartuigen niet hadden willen uitwijken, een hevige woordenwisse ling. In woede ontstoken gingen zij el kander te lijf, met dat gevolg, dat den een door den ander met een messteek een ver wonding werd toegebracht, die zijn opne ming in het ziekenhuis noodzakeli'k maakte De dader werd door de politie aangehouden' In het Liesbosch bij Breda is gisteren eene vrouw in bewustelo"zen toestand ge vonden. Na in het gasthuis te Breda te zijn opgenomen, bleek het eene dienstbode te zijn, die drie weken geleden haren dienst aldaar had verlaten en sinds dien lijd rondzwierf. Bij den landbouwer De B., onder Vrouwbuurt (Friesland), is de kokende in houd van een koffietrekpot op een zuigeling van twee maanden terecht gekomen, met het noodlottig gevolg, dat de kleine na hevige pijnen 's nachts bezweken is. Ook al van papier. Spoorwegstaven, wielen en schilderijlijsten worden tegenwoordig van papier gemaakt. Voor de lijsten bestaat het materiaal uit papierpap, lijm, lijnolie en koolzure kalk. Door verhitting maakt men daar een stroop van, die na bekoeling in vormen gegoten en vast gemaakt wordt. Nu heeft men te Breslau (Pruisen) ook al schoorsteenen van papier gemaakt. Deze schoorsteenen, uit saamgeperst papier en kiezelzuur-cement bestaande, zijn (naar men zegt) brandvrij. -- Een vreeselijke daad beging dezer dagen de vrouw van een \leeschhouwer in het plaatsje Fulham aan de Theems. Nadat zij twist gehad had met haar man, verliet zij 's avonds met haar vier knapen van 9, 7, 5 en 3 jaren, en haar zuigeling op den arm liet huis en begaf zich naar de Theems. Onder den uitroep: «wij moeten allen ster ven», stortte zij zich in de rivier, nadat zij de kinderen had toegeroepen dat zij haar volgen zouden. Twee der kleinen gehoor zaamden en sprongen in het water. De twee andere knapen schreiden aan den oever en riepen hun broertjes vruchteloos toe, dat zij er weer uit zouden komen Toen herhaalde de oudste knaap de woorden van zijn moeder en trok zijn 7-jarigeu broeder met zich in de rivier. Alleen aan den laatste gelukte het den oever te bereiken. De overigen verdronken allen. N. R. C. Te Chambéry brak een panter los uit een menagerie. Twee personen zetten hem achterna; een .unner werd door het dier letterlijk in stukken gescheurd, de an der zwaar gewond. Een moordtoorre tl heeft de gemeente Hailuin bij Tourcoing iu het noorden van Frankrijk rrr opschudding gebracht. Tegen 4 uur ues namiddags klom een vrouw uit een venster op straat, gillende«Mijn man hééft my met een mts gestokenVVer- kelyk üad zy een wond aan de rechterzijde, waaruit het bloed hare kleederen doorweekte en op het kind neerviel dat zij op den arm droeg. Na ongeveer vijftig meter afgelegd te hebben, viel zij op den grond. Men snelde naar haai' toe om haar hulp te ver- leenen, toen men een man in doodsangst zag aankomen. «Spreek dan toch!» nep hij onopiroudehjk. Poen hij zag dat zijne vrouw in zwijm viel) en hij de menschen hoorde zeggen dat zy dood was, ging hij in aheryl aan den haal en rende naar de Belgische grens, die op geringen atstand was. Wat toch was er gebeurd De ongeluk kige vrouw en haar man waren dien dag naar het naburige stadje Menin geweest en hadden te veel «gedronken.» Onderweg hadden zij hoogloopende ruzie gekregen. Thuis gekomen werd de woor denwisseling steeds heviger. De vrouw had haar rnan alleen laten binnengaan en was haar kinderen gaan zoekenin plaats van door de deur binnen te komen ging zij door een openstaand venster in huis. üp uit oogerrblik greep de echtgenoot, door de scheldwoorden zijner vrouw buiten zichzelf gebracht, een mes en gaf haar een forschen stoot in de rechterzijde. Hij wilde daarop, verschrikt als hij was door de gevolgen van zijn daad, zijn slachtoffer ter hulp snel len, maar toen hij meende dat zij dood was ging hij op de vlucht. Hij werd gearres teerd te Menin door een agent van politie, die zijn verschrikt gelaat opmerkte. Het slachtoffer was in deerniswaardigen toestand. Het lemmet was zes of zeven cM. in haar zijde gedrongen onder de rechterborst. De commissaris van policie deed onderzoek en hoorde vele getuigen. De echtelieden zijn oorspronkelijk Belgen, hij is 27 jaar en zij 28. Zij hadden twee kinderen. In mijne vorige «Schets» vond ik in hetgeen hier met «Djémilé» gebeurd was aanleiding om een woord te zeggen over de verdorvenheid der kunst, ik schreef «de kunst» en had daarbij, gelijk trouwens bleek, meest de beeldende kunsten op het oog. Dit wil echter niet zeggen, dat ik de kunst in het algemeen, gelijk men haar thans eert, uit een zedelijk oogpunt zou willen vrijspieken. Integendeel, ik acht dat zij in elk harer onderdeelen verre van God, den grooten, den oppermachtigen Kunstenaar, afgeweken en daardoor bevlekt en daarom schuldig is. Het was aanvankelijk mijn p'an niet, geachte lezer, u meermalen met dit onder werp bezig te houden. Mijn eerste opstel zelve heeft mij evenwel tot andere gedachten gebracht en het is nu mijne bedoeling nog eene enkele maal uwe aandacht betreffende deze zaak in te roepen. Men zal toch be grijpen dat «Schetsen uit den Haag» niet zeggen wil, dat steeds en alleen Haagsche toestandeu of merkwaardigheden de stof moeten leveren. Neen, maar hier worden den weiwillenden lezer aangeboden de vruchten der overdenkingen van eenen «Hagenaar», wiens denkbeelden gewassen zijn onder den invloed van Haagschen zonneschijn en Haagsche stormen. Of die vruchten rijp of groen zijn, daarover veile de lezer zijn oordeel. Werd het laatste waar bevonden, welnu dan moet het pluk ken gestaakt tot ze gerijpt zijn. Deze toelichting is niet overbodig en nu worden u, lez -r, weder eenige van die vruch ten aangeboden. Mogen ze u wel smaken Vele malen reeds heeft men er op gewe zen dat het woord van Schiller(-J-) Voorheen(*)was slechts het schoone heilig,» tot eene zeer onjuiste voorstelling leidt, wanneer men gelijk de dichter als gevolg trekking neemt: Nu kan het heilige wel met wat minder toe. Neen, veeleer, en met recht, keeren wij dit woord om en zeggenThans is slechts het heilige schoon. Jezus Christus, het afschijnsel van Gods heerlijkheid, den volmaakten, vlekkeloozen rj-) Uit «de goden van Griekenland.» Dat is, onder de oude Grieken. beelddrager des hemelschen Vaders, ziedaar in één persoon vereenigd alles wat waarachtig schoon, wat waar en goed is; ziedaar het verheven, en aanbiddelijk ideaal, dat de tee- derste snaren van ons gevoel in beweging brengt. Hij is ons schoon, die met Zijn heerlijkheid Het hart, door Hem tot hoog geluk geleid, Met gloed vervulde. Hem, 's vaders onbevlekten evenknie, Brengt onze kleine, zwakke poëzie Eerbiedig hulde. Deze Jezus is Koning ook in het rijk der geesten. Hij is het middelpunt van alle historie, ook van de ontwikkelingsgeschie denis der kunst. En daarom al wat zich «kunst» noemt, dat is, alles wat beweert uiting te zijn vah hetgeen waarlijk schoon is, behoort zich om dat middelpunt saam te trekken, zich voort te bewegen in de rich ting van het middelpunt. Jezus Christus, dat is de eenig waarachtige en betrouw bare toetssteen voor al wat schoon wil heeten. Dus alleen het heilige, niets dan het heilige is schoon. Maar dan vervalt ook vëel, dat tot nu toe schoon moest heeten. Dan is het zeer twijfelachtig, indien op de kunst het snoeimes eens werd toegepast om alle woekerplanten af te snijden, die zich met haar levenssappen voeden en zich dan uitgeven voor hare vertakkingen, of er dan wel veel zou overblijven, dat in Christus en alleen daarom in de waarachtige kunst was, gelijk de rank in den wijnstok. Dit nu zal door menigeen eene onbruik bare, zonderlinge, dweepzieke levens- en kunstbeschouwing genoemd worden. Ik houd het er mee. Lezer, gij ook? NOMEN. We wenschen enkele vergissingen te her stellen uit het verslag van de lezing van ds. Elffers, die niet voor rekening van dezen geachten spreker, maar van den verslagge ver zijn. lo. Da Costa werd niet geboren 16 N >v. maar 14 Jan. 1798. 2o. Niet bij zijn voordracht van de Slag bij N. maar meermalen op zijne collegiën ging hij voor in 't gebed. 3o. In 't verslag staat, dat een van de seminaristen al eens van de Hoogeschool was weggeloopen, en weer naar Utrecht terugkeerde. Dit moet zijn: Er had zich een onder ons geschaard, die van het gif der Lands-Hoogescholen niet gediend wilde zijn, een jaar bij ons toefde, en toen besloot om naar Utrecht over te Woensdag 27 October. Kruiningen, 10 uur 's morgens, aan den Zanddijk; hofstede vanJacs. Nieuwenhuijze: 4 baatgevende Melkkoeien, 2 Kalvers, 3 Var kens, 50 Kippen, 1 Karn en Bol, 1 dubbele Ladder, 1 Boomgaardladder, Melkers- en Zoldergereedschappen, Meubelen, enz. Informatiën bij den heer W. Pe!le te Goes Donderdag 28 October. Heinkenszand, 10 uur's morgens, aan den Stellendijk bij Jacs. van Stee: 485 Canada- en 14 Olmeboomen, door Notaris De Ronde Bresser. Middelburg, 8 uur 's avoi ds, in de Sociëteit de «Vergenoeging», door Notaris Tak: lo. Een Huis en Erf te M. (Lange Gist- straat F 174). 2o. Een Huis en Erf en Tuin (Noordweg R 68b) enz. Vrijdag 29 October. Ierseke, 10 uur s morgens, in den Buren- polder bij de haven, door Notaris Mulock Houwer: 2 Paarden, 1 Rijtuig, 1 Tdbury, Wagens, Karren, Ploegen, Griepen, Hooi, 1 Waterfornuis, enz. Ierseke, 2 uur 's middags, bij J. Hart- hoorn, door Notaris Prins: 30000 aangesla gen Oesterparinen van Jan Wisse. Eenjarige Oesters, 3 soorten van elk 100,000, in den put van Job Bom. En 80 Oesterzeeften. Maandag '1 November. Kapelle, 7 uur 's avonds, in de herberg van C. Markusse, door Notaris Gallis Merens de Wisschen uit bosschen onder Kapelle, Biizelinge, Kloetinge, Wemeldinge, Katlen- dijke; en 5 perceelen Mangels in het Vroonland. Maandag '1 November en volgende dagen. Middelburg, 2 uur 's middags, in het Venduhuis op de Balans D 4, door Deur waarder KouionManufacturen van Emanuel te Tiel (3 maanden crediet). Woensdag 3 No Kruiuingen, 11 uur herberg van De Jonge, Woonhuis en Erf te 74 Aren, sectie G numm taris Lansen Croin. IC vc I Ru Weil 1 1 ei 9 's Heer Artndskorko. in de herberg van De De Ronde Bresser: Nieuwland, sectie G no. Heet. En sectie G no. Heet. En Bouwland kenrzand, A nos. 216, Oude Nieuwland, groot 1, Donderdag 4 Nc Heinkenszand, 10 uur's den Boerendijk, te beginne 772 Olmeboomen, door I Bresser. Gavvege, onder Waarde gens, voor Jac. Weststrat< der De Vos: 176 Boomen Vrijdag 5 Novi Ovezand, in een weidt nendijk, 10 uur 's morgei gerlijk Armbestuur, door 65 Olmeboomen. Maandag 8 Nov Nieuwvliet, 2 uur 's mit berg van Luteijn, door N< te Groede: 3 Hofsteden, e Tuin en ruim 11 Hectai den Nieuwen Havenpolder Biezeiinge (Nieuwkerke gens, voor E. de Jaeghe Gallis Merens: 100 Olme- aan het haventje van Bi hofstede van Van Hootege Woensdag 10 No Serooskerke, '10 uur herberg «de Lindeboom», Bouwland te Serooskerkt Pitteperk, en te Oost-Kape en Weiland aan den straat1 polder. Donderdag 11 Ni Heinkenszand, 10 uur 's Zakschendijk bij C. ltemiji boomen, door Notaris De Vrijdag 29 Oi Borsele, 10 uur 's morg keet, door het bestuur van het calarniteuze watei dijk en den calamiteuzen pi maken van werven en verd van waterschap en polder. Te Borsele van 14 October keet en bij den secretaris wijzing door 't Bestuur oj Maandag 1 Novi Middelburg, 12 uur 's bureele van den Majoor Noordstraat, in gesloten bi papier: Levering van vle pekelspek, beide per K.G. per H.L. in 'tjaar 1887. inzage op 't bureel van 1( Woensdag 3 No Middelburg, kazerne No 's middags: de levering van 't tijdstip der goedkei 1887, voor de menages. Dinsdag 9 Nov Goes, 4 uur 's middags, vet Varken voor het Wee Mijnheer de Redacte Vergun mij een paar uw blad, dat zeker wel oi komen van leden van onzi Ze zijn dezeZou er met steenkolen geen «onheuse! kinderen gedaan kunn Ik heb wel eens hoorei eene handelaar zóó- en C kolen kan bergen in één plaats? Is daar wel toez niet goed zijn, als er ee werd aangesteld, om alle singen, moedwillig of nie De kosten zijn goedkoop is toezicht, waarom niet 1 En ten tweede er is slechte boter, 't Is som; heeft gelegen. Zou nu niet door aangestelde pi kunnen gesorteerd worde soort?Dan kon mm een kin e-—-■■■■■-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2