NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1886. No. 8. Dinsdag 26 October. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIES: G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. De Grondwet en de Wet gevende Macht. Buitenland. Binnenland. Kerk- en Schoolnieuws. DE EUW, UITGAVE VAN ELKEN MAANDAG- EN VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 EN Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nommers - 0,02'A meer 10 cent. In de Grondwet, waarnaar alle Neder landers geregeerd worden, staat, (zie artikel 104) dat de Koning de wetgevende macht deelt met de Staten-Generaal. Dit wil zeggen dat niet de Koning alleen de wetten voor ons maakt, maar dat ook de Tweede en Eerste Kamer daartoe mee werken. De vraag, in hoever nu dit artikel naar revolutie riekt, laten wij voorshands rusten. Daar komen wij later op. Hetzij ons voor 't oogenblik genoeg, te weten dat door Wetgevende Macht ook de Tweede Kamer verstaan wordt. Nu zou men zoo zeggen, een Lichaam, dat wetten maakt, zal zelf ook de wetten houden. Er is ook in Nederland «eene schare die de wet niet kent,» maar dit geeft aan de schare, die de wet maakt, nooit het recht tegen die wet te zondigen. En dit laatste nu doet de Tweede Kamer zeker al sinds jaren. Want in artikel 77 der Grondwet lezen wij «Het getal van de leden der Tweede Kamer wordt bepaald naar de bevolking, en wel één lid op de 45000 zielen.» Dit staat er niet alleen duidelijk, maar ook is de Tweede Kamer daaraan dikwijls door mannen als Lohman en Keuchenius herinnerd. Nu telt de Tweede Kamer 86 leden, en ons land telt 4 millioen en nog eens 300 duizend zielen. Deel ik nu 4,300,000 door 45000, dan krijg ik tot uitkomst 96. Er moesten dus 96 leden zijn. Er zijn er dus 10 te kort. Wiens schuld is dat? Antwoord: der liberalen. Zij toch hebben altijd geweigerd de Kamer op het grond wettig getal te brengen. Voorstellen daartoe als van Keuchenins, v. d. Hoop, Lohman en minister Heemskerk werden door de liberalen steeds verworpen. En zoo zondigt dus de Tweede Kamer, en met name de liberale partij, nog dagelijks tegen artikel 77 der Grondwet. Een gewichtig werk is dat der Grond- Wetsherziening De heeren willen dat doorzetten met eene Kamer die volgens de Grondwet zelve 10 leden te weinig telt. Een nieuwe Wet geven met een on voltallige Wetgevende macht. En daar ziet mem nu de onzinnigheid en de onbillijkheid niet van in. Of liever men ziet het wel in, maar men doet er niets aan. Men zou bij de stembus eens geslagen kunnen worden 1 Is het te verwonderen dat de Socialist zich dood ergert aan zulk eene laatdun kendheid; en dat van een partij, die eens zoo vaderlijk beloven kon, maar nu zoo niets afschuift! Die liberaal genoeg is, alles voor zichzelven te houden, maar de 10 open zetels in de Tweede Kamer aan anderen niet gunt! Hier toch wordt zelfs de liberalistische leus van ieder 't zijne verloochend! den op den Heer Van Wassenaar en Van Stirum (en niet op den R. C. Smeele) gekozen zouden zijn geworden Van Stirum en Smeele! Hadden zij op den Heer Van Wassenaar alleen gestemd, dan zouden even eens gekozen zijn geworden Van Stirum en Mr. Smeele Alzoo zouden, had men den raad van Dr. II. en niet dien van het Centraal Co mité gevolgd, uit de stembus zijn gekomen een liberaal en een Roomsche, terwijl ook de tweede antirevolutionair (Van Wassenaar) het lot van den eerste (Donnerj zou hebben moeten volgen. Dat is nu niet de slotsom van een betoog, maar de uitkomst van eene becijfering. Is die becijfering juist en wij zouden niet weten wat er tegen in Te brengen is dan behoort ook door de «Roeper» te wor den toegegeven en openlijk erkend, dat zij, en niet het Centraal Comité dwaalde, toen zij opkwam tegen het uitbrengen van anti revolutionaire stemmen op een Roomschen candidaat. Dit is Christenplicht en wordt door het belang der zaak, die ook zij ver dedigt, gevorderd. Bladen spreken veelal te spoedig en oordeelen te eenzijdig. Wellicht is dit onvermijdelijk. Maar zij behooren dan ook te ijveriger te zijn, om gepleegde dwalingen te herstellen. Wellicht kan die becijfering van «de Oranjevaan» ook dit gelukkig gevolg hebben, dat voortaan som mige bladen wat voorzichtiger worden in hun oordeel. Afdoend. »De Oranjevaan'' becijfert, in zijn no. van 16 October j.l., op heldere en keurige wijze, dat, zoo bij de laatste herstemming te Lei den, de anti-revolutionairen overeenkomstig het advies van Dr. Bronsveld, gestemd had- ,*4 Gevaarlijk. De Standaard wees er dezer dagen op, hoe gevaarlijk het is, de Grondwet te her zien met een Kamer, waaraan 10 leden ontbreken. Om eens een voorbeeld te noemen. Er wordt in de Grondwet ook gesproken over Troonopvolging. Hierover handelen de artikelen 12 tot 25. Had nu de Koning, zooals b. v. de ko ning van Pruisen, vele zonen en kleinzonen, zelfs achterkleinzonen, dan was, menschelijk gesproken, het gevaar nog niet zoo groot. Maar nu heeft de Koning slechts één eenig kind, eene dochter. Ziedaar zijn heele geslacht. Nu spreken die artikelen 12 tot 25 van de Grondwet ook van de mannelijke en vrouwelijke bloedverwanten des Konings. Vooral in de 19e eeuw, eene eeuw waarin de zonde van zelfzucht, ook in vorstenhar- ten schrikbarend is toegenomen, zou het toch mogelijk kunnen zijn dat een dezer bloedverwanten met de troonopvolging van een ander niet tevreden was, en liever zelf opvolgde. Zoo iets kan toch in deze eeuw of de volgende plaats hebben En als de Grondwet in 1887 door de Tweede Ka mer, met haar onvolledig samenstel, ge wijzigd - eens tegen zulk een Vorst zei: «Neen man, niet gij moet opvolgen, maar die ot die. Zie maar, hier staat het in mijn artikelen.» Is het dan zoo onmogelijk dat zulk een Vorst dan zegt«Maar, o, ongrondwettige Grondwetheb ik mij dan aan U te storen Gij zijt indertijd gemaakt door eene Kamer die naar Uw eigen oordeel onvolledig was. Gij hebt dus niets te zeggen.» Zeg zelf, lezeris de behandeling der Grondwetsherziening met eene Kamer waarin 10 leden te weinig zijn niet een waagstuk, waarover het rechtsgevoel van het nageslacht eens lachen, indien maar niet toornen zal? De Keizer van Duitschland is van zijne reis naar den Elzas te Berlijn teruggekeerd. Bij de gebreken des ouderdoms de Vorst is 89 jaren ond paart zich eene onge neeslijke kwaal aan de blaas. Hij heeft weinig eetlust en valt bij elke buitengewone inspanning in flauwten. De kroonprins be vindt zich naar men zegt, om gewichtige staatkundige redenen op het oogenblik in Italië. Gevaar schijnt er dus niet te zijn. In Italië, evenals in alle roomsche landen waar de liberalen heer en meester zijn, heeft de regeering een afkeer van de kerk.Er is eene wet gemaakt, die vergunt dat de geeste lijke broeders en zusters slechts één jaar mogen school houden, Dientengevolge zijn verscheidene van deze bijzondere scholen gesloten, 'tls opmerkelijk dat juist waar de Paus woont, de minste vrijgevigheid jegens de katholieken gevonden wordt. Hoe dichter bij Rome, hoe slechter christenen De Keizer van Rusland lijdt aan eene soort van krankzinnigheid in den lichten graad. Hij denkt altijd dat hij bedreigd wordt. Dezer dagen had een van zijne ad judanten zijn jas losgemaakt. Onverwacht trad de Czaar binnen. De adjudant schrikt op, dat hij in zulk eene ongepaste houding door den Czaar gezien wordt. Hij wil zijn jas toeknoopen en gaat zoo den Keizer te gemoet. De Keizer, meenende dat zijn ad judant een aanslag op zijn leven in denzin heeft, neemt een revolver en schiet hem op de plaats dood. Oostenrijk heeft zijn besten staatsman verloren. De groote graaf von Beust is gisteren morgen in zijn kasteel Altenburg bij Weenen, overleden. Zeer gewichtige diensten heeft deze bekwame leider zijner partij den lande bewezen. Zijn gemis zal ook buiten Oostenrijk gevoeld worden. Te Parijs is bericht ontvangen uit Tanger, een zeehaven in Marokko (Afrika), volgens hetwelk verschillende stammen in de provincie Chazonia in opstand zijn ge komen. Er zijn 7 lieden gedood en 10 gewond. Roes, 25 October 1886. Gisterenmiddag kwam alhier de persoon van v. d. H. met zijne dochter van Kwadendamme, om zijn reis voort te zetten naar Rotterdam. Ter wijl hij in het koffiehuis van de Wed. J. Rijk op den trein wachtte, werd hij eens klaps ongesteld en bleef op de plaats dood. Zijn lijk is naar het gasthuis overgebracht. Brouwershaven. Ruim 20 jaar geleden verloor een Amerikaansch fregat hier op de reede, zijn anker. Het was een dichtslaand anker, zeer zwaar en van veel waarde. De kapitein loofde vier honderd gulden uit, aan wie het hem terugbezorgde. Zulk een voor den kapitein zwaar verlies stemde menigeen tot hartelijke deelneming. Men beijverde zich in bijzondere mate om aan de zee haar prooi te ontnemen. Maar hoe men ook vischte, het was alles vergeefsche ijver. Dezer dagen wierp hier de Engelsche schoener Londonhaar anker uit, en raakte vast in het bewuste anker van den Amerikaan. Een nabijzijnde bla zer kwam hulp bieden, en verloste de schoener. Wijl de schoener afdreef, wierp men een tweede anker uit, en dit kwam er weêr in terecht. De kapitein was nu genoodzaakt zijn anker in den steek te laten. De blazer ging door met lichten, brak eerst nog eens zijn tuig, en had eindelijk het genoegen met behulp van nog een visschersvaartuig, de drenkelingen aan wal te brengen. Naar de VI. C. verneemt, zal de eerste van de in aanbouw zijnde drie nieuwe mail booten, ten behoeve van den dagdienst der maatschappij Zeeland, omstreeks het midden van November worden te water gelaten. De opening van den dagdienst zal vermoe delijk plaats hebben op 1 Juni 1887. Wij maakten kennis met het proef nummer van het Geïllustreerde Volksblad voor Nederland, uitgever D. van Sijn, te Rotterdam. Dit nummer zal met genoegen ontvangen worden. Pipier en druk laten niets te wenschen over, en de plaatjes zijn aantrek kelijk. De schrijvers weten den volkstoon goed te treffen. Het blad verschijnt een maal per week en kost slechts 50 cent. De werkman, die christelijke lectuur be geert, zal hier veel vinden, dat hem aan trekt. Er is ook een rubriek in voor het jonge volkje, zoodat wij dit blad gerust aan alle christelijke huisgezinnen kunnen aanbevelen. Het gerucht loopt dat de Minister van Justitie binnenkort een wetsontwerp tot be vordering van de Zondagsrust bij de Tweede Kamer zal indienen. Tusschen1 16 en 18 dezer zijn zeven kolonisten ontv ucht uit de Rijksgestichten Veenhuizen en Ommerschans. De surnumerair der posterijen J. M' van den Driessen Mareeuw, wordt op zijn verzoek, met ingang van 1 Nov. overge plaatst van het postkantoor te Zierikzee naar het postkantoor te Vucht. Bij de rijkstelegraaf zijn verplaatst de klerken 2e kl. W. Van Hoboken, van Rotterdam naar Brouwershaven en H. C. Vlaander, van Brouwershaven naar Rotterdam. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Wommels c. a. J. Noë, ontvanger derzelfde middelen te Breskens c.a. Naar wij vernemen zal de firma H- C. A. Thieme te Nijmegen optreden als Uitgever van de Geschriften over Sociale Vragen, door de „Liberale Unie" te verspreiden. Uit een mededeeling in de N. R. C. blijkt dat de boekhandelaars, die kisten met boeken naar Indië verzenden, die boeken naar Antwerpen sturen, omdat de handel der Belgen met de Nederlandsche Koloniën minder bezwarend is dan die der Nederlan ders. Als het waar is, dan hebben de be woners van Nederl. Indië niet te vergeefs geklaagd- dat het moederland hen zoo stief moederlijk behandelt. Ned. Herv. Kerk. 11 Bedankt voor Oost-Kapelle door W. Koel man, te Maasland.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 1