Binnenland. Provinciale Berichten. Kerk- en Schoolnieuvvs. Aan de monding van den Tjiliwong bij Batavia, wierp op den middag van 7 Sept. j. 1. een kaaiman of krokodil een bootje om, waarin 3 mannen zaten. Twee van iien redden zich op liet omgekantelde vaartuigdoch de 3e werd door het mon ster mee naar de diepte genomen. Be be manning van de stoomboot Marie, die daar juist voorbij stoomde, heeft het niet mogen gelukken hem te redden. Te Dublin zijn biljetten aangeplakt, waarin tot verjaging der Joden uit Ierland wordt opgewekt, aangezien zij de kleine winkeliers concurrentie aandoen en niet deelnemen aan liefdadige werken. «Wij moeten de Joden evenmin dulden als men dat in Rusland doet,heet het o. a. GOES, 21 Oct. De aanbesteding op Woens dag 20 Oct. jl. van de volgende artikelen benoodigd over 1887 voor de strafgevangenis te Goes, heeft tot uitslag gehad dat is aangenomen door J. den Herder te Goes: Koggebrood, 9 ets., Tarwebrood, 13 ct., Wittebrood, 15 ct. p. Kilo. Door P. de Dreu te Goes: Ligslroo, 20 gulden de 500 Kilo. Groene Zeep, f4,35 per 15 Kilo, Soda, f0,07, Goit, f O/lö'A Zout, '13 ct., Peper 99 ct., Cichorei, 18 ct., Koffieboonen, 90 ct. alles per Kilo. Voorts: Azijn, f0,09 per Liter, Zand, fl per H. L., en Takkebossen, f 0,15 per bos. Door Jan Visser te Wilhelininadorp: Aardappelen, voor f2,05 per 50 K. G. Door K. 11. Olree te Middelburg Erwten, f0,15 per K. G. Door M. de Dreu te Goes: Groenten a f0,07 per K. G., en Zoete Melk a f0,075 per Liter. Door J. Bannet te Goes Rundvleesch a 72 cent, en ltundvet a 50 cent per K. G. Door Mej. de Wed. M. v. d. Reit: Ruhrkolen, 10,81 per '100 K. G., Lange- turf, 11,25 per 100 Stuks, en Korteturf, fü,69 per 100 Stuks. De bemoeiingen van het comité in zake het herhalingsonderwijs, alhier, zijn goed geslaagd. Nagenoeg alle kinderen, die, vol gens opgaat van de hooiden der scholen, in tie termen vallen om dat onderwijs te kunnen volgen, zullen daarvan gebruik maken. Maandag j. 1. kwam de Staatscommissie tot het doen van onderzoek naar den toe stand van den landbouw in ons land, en tot het doen van voorstellen aangaande de middelen, die de Regeering kan aanwenden tot verbetering, te 's Gravenhage bijeen. De minister van Waterstaat, enz., opende deze vergadering; zijne rede werd beant woord door den Voorzitter der commissie, den heer Sickesz, lid der Eerste Kamer. Spreker gaf zoo wat den loop aan dien liet onderzoek nemen zou, en wees daartoe op den landbouw zeiven; op het landbouwbe drijf en op den grond en zijne-producten. Dit is de eerste stap. Of de tweede stap even gelukkig was, kunnen wij niet be- oordeelen. De Staatscommissie heeft namelijk besloten niet in het-openbaar te vergaderen. Het kan echter zijne goede zijde hebben. Menigeen, d e in 't openbaar gehoord wordt, spreekt zich niet zoo vrij uit als wanneer hij zoo „onder ons" zijne meeningen kan zeggen. Bij de Woensdag gehouden herstem ming is tot lid der Tweede Kamer te Sneek gekozen Mr. P. J. G. van Diggelen, liberaal, met 2086 stemmen. Mr. W. G. baron Brant- sen Van de Zijp, kandidaat der anti-revo lutionairen en katholieken, kreeg 1977 stemmen. Onze vrienden hebben zich dus weder te vergeefs ingespannen. Toch houden zij moed Van Diggelen zal nu zijne bekften moeten nakomen. De man van de Loge gaat eene gewichtige toekomst te gemoet. Aan hem de taak, de verdoolde socialisten tot hunne liberalistische vaders terug te brengen; al gemeen stemrecht met onveranderd behoud te verzoenen. Wij hopen belangstellend toe te zien KRABBEND1JKE, 22 Oct. '86. Maardag 18 dezer werd hier eene verga dering van den gemeenteraad gehouden, die door 6 leden werd bijgewoond. Nadat de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd waren en eenige mededeelingen waren gedaan, werd overge gaan tot het onderzoeken van den geloofs brief en verder ingediende stukken van het nieuwbenoemde raadslid, dhr. C. C. Wel- leman, en werd met algemeene stemmen tot diens toelating besloten. Vervolgens werd overgegaan tot benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van dhr. Zandee. Door het Arm bestuur waren daartoe aanbevolen de bh. Jan van Liere en B. Weststrate. Bij 3e stemming werd benoemd B. Weststrate met 3 stemmen. De HH. Jan van Liere, J. Sinke en J. Allewijn verkregen ieder één stem. Daarna werd goedgekeurd de door gemeld Armbestuur ingediende begrooting voor 1887, bedragende de raming zoo der ontvangsten als uitgaven f534,001/.,. Eindelijk werd overgegaan tot het vast stellen der gemeente-begrootirig voor 1887. Alle door Burgemeester en Wethouders voorgedragen posten worden goedgekeurd, ééne slechts uitgezonderd. Onder afdeeling 3 van hoofdstuk 5 der uitgaven was voor Memorie uitgetrokken een artikel 5 «Aan koop eener nieuwe brandspuit». Met 4 tegen 2 stemmen (die van de IIH. de Kok en Sonke) werd echter besloten geene nieuwe brand- bluschmiddelen aan te schaffen. De begroo ting werd vastgesteld op een eind cijfer van f41111,03. De kosten voor het onderwijs zijn geraamd op f3296,98 de hoofdelijke omslag is uitgetrokken met f3600 of f100 meer dan verleden jaar, tengevolge van vermindering der opbrengst van havengelden. MEUVVBOKP, 18 Oct. '86. Heden avond tusschen zeven en acht uur viel bakker C. S. op zijn terugreis van 't Sloe, waarheen hij met zijn broodkar was geweest, een minder aangename verrassing ten deel. Gekomen een eindweegs voorbij de hoeve van den landb. V. O., zag hij op den dijk, waar hij langs moest, een hem vreemd verschijnsel. Willende weten, wat dit was, ging hij er op af. Naderbij ge komen, zag hij drie hem onbekende mannen in boerenkleeding en in gebukte houding. Twee er van lieten zich alstoen van den dijk rollen. Een dezer rolde tot vlak voor de voeten van genoemden C. S. Deze be hield echter zijne tegenwoordigheid van geest, pakte hem beet, en gaf hem met zijn stok zulk een flink pak slaag, dat hij vooreerst niet kon opstaan. De anderen lieten hun makker in den steek, zoodat C. S. zijn weg verder ongestoord kon vervolgen. Van het gebeurde is door hem aangifte bij de politie gedaan. HEEVKENSZAÜÏD, 20 Oct. 18S6. Heden werd het stoffelijk overschot van den geliefden leeraar der Chr. Ger. Gem., den WelEerw, Heer C. Steketee Az. op plechtige wijze ter aarde besteld. Te '10 ure vergaderden de dragers, vele leden, catechesanten en belangstellenden in het kerkgebouw, waar Ds. D. de Pree uit Goes een toespraak hield, naar aanleiding van de eerste verzen uit Luk. 12. Nadat deze vergadering was gesloten met dank zegging en het zingen van Ps. 144 2, verlieten zij de plaats der samenkomst om de rouwkoets, die intusschen vóór de kerk was gekomen, tot het sterfhuis te volgen. Half 12 uur werd het lijk geplaatst in den daarvoor bestemden wagen, waarachtereen aanzienlijke schare blijk gaf van liefde en achting voor den zoo plotseling ontslapen dienaar des Heeren. Bij de geopende groeve werd het woord gevoerd door de WelEerw. Heeren H. Elfiers van Woltertsdijk en D. de Pree uit Goes. Beiden deden krachtig uitkomen den God zaligen en voorbeeldigen wandel, de toewij ding des harten aan den dienst van Gol en liet loon dat hem als getrouwen dienst knecht van Jezus ten deel is gevallen in de rust, die er overblijft voor het volk des Heeren. Zeker stemden allen in met het geen ds. de Pree aanbeval, om als graf schrift te plaatsen: Zalig zijn de dooden, die in den Heere sterven, van nu aan. Ja. zegt de Geest, opdat zij rusten mogen van hunnen arbeid en hunne werken volgen hen na.» Komt, vervolgde spreker, laat ons den fleere loven en danken, biddend onze hoof den opwaarts heffen tot Hem, die Hein- kenszand zulk een getrouwen dienaar schonk. Vervolgens wekte hij op, hier niet te staan als ongeloovigen, maar zingende te getuigen, dat hemel en aarde het hoorden, van de goedertierenheid des Heeren, met den dich ter van Ps. 89 2: Maar 't vrome volk in u verheugd, Zal huppelen van zielevreugd, enz. De oudste ouderling, de heerC. de Schip per, dankte namens familie en den kerkeraad allen, die hadden medegewerkt tot zulk een ongedachte eer en belangstelling nu onder vonden, inzonderheid de predikanten, voor de uitnemende leiding, gegeven aan het ge- wichtvolle van dezen onvergetelijken dag. Onderscheidene gemeenten had ds Steketee bediend, waar zijn naam, zoomede onder ons, in gezegend aandenken zal blijven. Aan hem is bevestigd: «Die Mij eeren, zal fk eeren.» AARDEXBüItG, 21 October 1886. Het werk aan den tramweg van Breskens naar Maldeghem met een zijtak naai'Sluis, gaat over de geheele lengte flink vooruit. Met liet aanvoeren van materiëel gaat men steeds voort; hiermede verdient menig voerman tegenwoordig een zeer goed loon. Reeds zijn langs den zijkant van den weg, voor een groot gedeelte de dwarsliggers en rails nedergelegd, dit is ook het geval met de rails, wat betreft den zijtak Draaibrug- Sluis. Met het leggen van den weg is men reeds gevorderd tot voorbij de herberg «de Liter», halfweg Oostburg-Draaibrug; aan laatstge noemd gehucht wordt met voortvarendheid gearbeid, aan de onlangs aanbestede wonin gen, die reeds, wat het metselwerk betreft, ruim een Meter boven den grond zijn ver rezen, terwijl ook daar nog steeds wordt voortgegaan met het aanvoeren van allerlei bouwmaterialen. Voorts wordt de eene zijde des wegs van Draaibrug tot Aardenburg, met een wale- ploeg met 3 paarden bespannen, gescheurd, en daarna de losgewoelde grond op eene gemakkelijke wijze op de noodige diepte uitgegraven en de uitkomende specie aan de overzijde van den straatweg, op den zoo- genaamden Zomerweg gestort en geëffend. Later zal de aanwezige ruimte tusschen de rails met grove grint en rivierzand worden aangevuld. Het vervoer van beetwortelen door deze gemeente, meest naar Sluis, waar zij wor den ingescheept, houdt nog steeds aan. Jl. Dinsdagavond trok door de ge meente Aardenburg een gezelschap Zigeu ners, mannen, vrouwen en kinderen, te zamen ongeveer 25 personen sterk komende uit België, richting Sluis, werden zij door de marechaussees wederom in de richting Maldeghem over de grenzen naar België teruggeleid. Van weelde was ook bij dezen troep "■een sprake, kennelijk leden zij honger en gebrek en waren zeer gediend met eenige brooden, die hun door een paar menschenvrienden werden uitgereikt. De marechausséas, uit Zuidzande te Sluis ontboden, om den half naakten troep van daar uitgeleide te doen, hadden dien weg in minder dan 3 kwartier afgelegd. Uit Zaamslag meldt men aan sommige bladen, dat er eene Mosselbank is ontdekt aan 't begin van het Hellegat. Er is veel werken de bank belooft veel winst. Onder talrijke blijken van hartelijke belangstelling en vereering heeft de ge meente-ontvanger van Ter-Neuzen, de heer J. Sturm, zijn 25jarig ambtsfeest gevierd. Bij die gelegenheid kregen o. a. ook de armen een extra-bedeeling. VEERE. Woensdagavond, ongeveer 10 ure, werden de ingezetenen dezer gemeente verontrust door liet luiden der biandklok. Op de boerderij van J. V. was brand ont staan in de schuur, die weldra met het aangelegen woonhuis in lichtelaaie vlam stond. Spoedig rukten de brandspuiten van Veere en Vrouwepolder aan, doch dezen konden niet beletten, dat alles een prooi der vlammen werdook drie kalveren en twee geiten kwamen om. Donderdagmorgen werd in de weide van de Wed. de V. onder Vrouwepolder eene koe dood gevondenwaarschijnlijk den vorigen avond doorliet hemelvuur getroffen. Uit N. en St. Joostland wordt ons ge meld dat de mazelen aldaar epidemisch zijn verklaard, en daarom de school is gesloten. In vijftig huisgezinnen moet die ziekte thans heerschen. Sluis, 21 Oct. Gisteren arriveerde alhier een lading spoorstaven bestemd voor den tram weg Breskens-Maldeghem. Binnen kort zal dus een aanvang worden gemaakt met den aanleg van den zijtak Draaibrug-Sluis, waar toe de voorbereidende werkzaamheden, het verplaatsen der telegraafpalen, reeds zijn vol bracht. Nog altijd is liet onbeslist welke richting de tram door deze gomeente zal nemen, om dat tegen het oorspronkelijke plan bezwaren zijn gerezen, die nog niet uit den weg ge ruimd zijn. Het vervoeren van suikerbieten is thans in vollen gang. Dagelijks worden duizenden KG. naar Belgie verscheept, hetgeen aan vele handen werk verschaft, en deze anders voo stille stad eene buitengewone levendig heid aanbrengt. Deze levendigheid werd deze week nog vermeerderd door het bezoek van een sierlijk stoomjacht uit België, een voor deze gemeen te ongewone verschijning. Naar het Vaderland verneemt liep Zeterdagmiddag met goed gevoig van de werf der Kon. Maatsch. «de Schelde» te Vlissingen te water een der aanlegpontons, in aanbouw voor het Departement van Wa terstaat en ten dienste der werken van uit breiding aan de Buitenhaven voor den in hot volgende jaar aan te vangen dagdienst der stoomvaartmaatschappij «Zeeland». De telegraafkabel in de Zandkreek die den lüen October is gebroken, werd den 20 d. a. v. hersteld door inlassohing van ruim 300 M. nieuw kabeleind. De gemeen schap met Kortgene was vosrloopig door een hulpdraad in orde gemaakt. De Commissaris des Konings is voor nemens a. s. Maandag, en Dinsdag op Noord- Beveland te vertoeven. Des Maandags zal Kortgene en Wissekerke worden bezocht. ZExc. zal te Kolijnsplaat overnachten, en vandaar Dinsdags over Kats naar Middelburg terugkeeren Naar wij vernemen zullen weldra de postpakketten voor Noord-Beveland niet meer over Middelburg, maar over Goes worden verzonden. Ook zullen de postboden op dat eiland van handwagens worden voorzien. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Hien en Doodewaard, dr. C. C. Schot, te Tholen; te Schoondijke, J. Mijs te Etten. Bedanktvoor Ter Iiaple, door E. Loen, te Grijpskerke. Chr. Ger. Kerk. Beroepen: Te Hindeloopen, J. Fok kin ga, te Edam. Bij de j. 1. Woensdag gehouden her stemming voor twee leden van het kiescol lege bij de Ned. Herv. Gemeente te Goes, verkregen de heeren: J. l'lazier Jr., 104, M. A. Quist, 103, A. den Hartog 87 en J. Pijke 85 stemmen, zoodat de heeren J. Plazier Jr. en M. A. Quist als zoodanig zijn gekozen. Door eenige leden der Ned. Herv. Gein. te Goes is eene Kiesvereeniging opge richt onder de zinspreuk „Gods Woord zij onze kracht." Er is een reglement vastgesteld en een voorloopig bestuur gekozen. Dr. E. H. van Leeuwen, vroeger pre dikant te Vlissingen, thans te Zutfen, is door de Synode tot kerkelijk Hoogleeraar te Utrecht benoemd. Hij heeft de benoeming aangenomen. Ruim 102 duizend gulden is al ver meld als offervaardig protest van de vrien den van christelijk onderwijs tegen de libe rale schoolwet. Deze wet van den schran- deren liberaal Kappeyne dreigde onze christelijke scholen met tien ondergang. Maar wat men ten kwade dacht, dacht God ten goede. Dit is nu reeds de 8ste jaarcollecte. Handel en landbouw kwijnen, maar de christelijke vrijgevigheid kwijnt, Gode zij dank! niet. Deze offervaardigheid is beschamend. Mochten ook in Zeeland de harten en beurzen al meer geopend worden voor het hooge gewicht van het christelijk school onderwijs. Onder de uniegiften komt er een voor van A. de M. te Driewegen t5. En voorts onder de nagiften Camperland f6. Vlis singen f7,35, Axel f 7,50 en Terneuzen f 18,10. Aan G. Pattison is, met ingang van 1 April 1887, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend al leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg. Bij het te Amsterdam gehouden exa men voor middelbaar onderwijs in het hand- teekenen zijn geslaagd de heeren A. F. C De Graaf Jz. van Zierikzee en J. F. Hondius geb. te Middelburg. Gisteren vond te Amsterdam in de Schotsche kerk het 6e jaarfeest der Vrije Universiteit plaats. Er was eene talrijke schare tegenwoordig. Prof. J Woltjer, af tredend rector, hield een rede over kritiek en overlevering, waaain hij betoogde, op letterkundig gebied, hoe ook bij hoogeron derwijs niet twijfel, maar geloofuitganspunt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2