1 Kerk- en Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Overzichl van Verkoopingeu enz. Aanbestedinge Afloop Aanbesfedi Burgerlijke Stai trokken van verkochte onbruikbaai gewor den en andere goederen, gebracht op 25, Deze post werd noodig geacht om de opbrengst van verkocht breigoed uit de scholen te boeken. Verder besloot de Raad van af 1 Januari het breiwerk aan de kinderen gratis te geven, zoodat in het vervolg ieder kind allicht met een paar kousen, een slaapmuts of borstrok kan worden verrast. De heer Jacob wenscht dat alles zooveel mogelijk worde aanbesteed, waaronder ook het schoonhouden van het Gemeentehuis. De Burgemeester en de Wethouders ver klaarden daaraan gevolg te zullen geven. De begrooting werd geraamd op 13713,63s in ontvang en uitgaaf, en aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die van de beide Wet houders. Werd overgelegd eene aanbeveling van het Burgerl. Armbestuur, waarop waren ge plaatst de heeren Jan Op 't Hof en P. Goet- heer, tot voorziening der vacature van wijlen den heer van Strien. De Voorzitter stelde voor een lid van het Armbestuur heden te benoemen, doch op voorstel van den heer Verschuure werd deze benoeming aangehouden tot eene nadere vergadering. Spreker was van oordeel dat 3 leden te weinig is en er minstens 5 moeten zijn, zoodat hij voorstelt het reglement op het Armbestuur in dien geest te wijzigen. De Voorzitter wilde dit voorstel in overwe ging nemen en daarover in de eerstvolgende vergadering doen besluiten, doch stelde voor thans een lid te benoemen. Dit voorstel werd mét 4 tegen 3 stemmen verworpen. Vervolgens werd een brief gelezen van Geil. Staten, welke na de uitreiking van de convocatiebiljetten was ingekomen, over het niet vaststellen der gemeenterekening in de beide laatste vergaderingen. De Voorzitter drong andermaal op goedkeuring aan en trachtte te vergeefs de heeren Philipse, Jacob en Verschuure uit te lokken tot het doen van een voorstel daar omtrent. Ten slotte gaf de Voorzitter de keus aan de raadslede lo. weigeren mede te werken tot het vaststellen; 2o. goed te keuren zooals zij daar lag, en 3o. vast te steller, behoudens de posten waarop aan merkingen door den Raad zijn gemaakt. Van zelf kwam weder het bewuste mandaat van den deurwaarder ter sprake en de dok- terswoning. De Voorzitter verklaarde niets anders meer tot inlichting te kunnen geven, behalve dat hij van de ƒ500 reeds 400 heeft uitbetaald. De kelder was waarschijn lijk niet goed, daar er veel water in staat, doch de dokter scheen er geen last van te hebben omdat hij er niet over klaagt, hoewel die kelder onbruikbaar is. Spreker vond dezen tijd niet geraden daaraan te beginnen, doordien er te weinig water in den grond is en alzoo moeielijk de lekken kunnen worden opgespoord. De heer Verschuure vraagt naar het proces-verbaal van aanbe steding; dit was volgens zeggen van tien Secretaris bij den heer Inspecteur der regis tratie, zoodat geen inzage kon worden ver leend. Een onderzoek naar de boete voor te late oplevering moest alzoo achterwege blijven. Ten slotte werd de rekening gewijzigd vastgesteld met weglating van enkele posten, waarop de meerderheid van den Raad aan merking had gemaakt. AMSTERDAM, 17 October. Burger Janssen van Middelburg, voormalig kapitein van het Nederlandsche leger en laatstelijk ontslagen cipier van eene gevangenis, trad heden als spreker in het Volkspark op met eene rede, getiteld: „Schilderijen en ver nissen met de politieke kwast". In die rede wees hij op z. i. onhoudbare toestanden der maatschappij, op z. i. dikwijls zonder linge rechtspleging en gratie verleenen aan al of niet misdadigers, om daarna tot aan sluiting aan de socialistische partij op te wekken, ten einde door een groot verbond op de regeering invloed uit te oefenen en dusdoende stem in het kapittel te krijgen. Aan het slot der vergadering deelde Jansen mede, dat hij, nu het verboden was de roode vlag in optocht rond te voeren, een lied had vervaardigd en daarom eene wijs had gemaakt, gemakkelijk aan te leeren, en op straat als marsch te zingen. In een der loodsen op het stationsplein van den spoorweg te Ter Neuzen, waarin zich ruim 100 schap :n bevonden ter ver zending naar Londen, werd Vrijdagmorgen vroeg weder brand ontdekt, en wel op vier verschillende punten, hetgeen aan kwaad willigheid doet denken. Eenige werklieden hebben het vuur nog tijdig kunnen blusschen. Te Hellevoetsluis klaagt men over het onvoldoende politietoezicht in deze gemeen te. Niet omdat de policie niet waakzaam genoeg is, maar omdat er te weinig per soneel is. Het volgende voorval zou ons 1 bijna nopen er ook zoo over te denken. De visscher Gerrit de Ruijter, des mor gens aan boord komende van zijn vaartuig, dat als gewoonlijk bij de andere vaartuigen in de haven, westzijde, lag, bevond dat zijn vischwant en opgerold zeil op verscheidene plaatsen opzettelijk met een mes of ander snijdend werktuig doorgesneden en overal gehavend waren, en alzoo voor verdei- gebruik ongeschikt gemaakt. Blijkbaar is die daad gepleegd uit broodnijd of uit wraak. De verontwaarding daarover is hier al gemeen, te meer daar De Ruijter niet alleen voor zich zelf, maar tevens voor zijn moe der, eene weduwe, het brood moet verdienen. WISSENKERKE, Eben-Haëzer. Lnetor et Emerge. 1861—1886. Zoo de Heere wil en wij leven hopen wij den 2en November het 25 jarig bestaan on zer Christelijke School te gedenken. Mocht men bij de stichting, wegens de hulp dia verleend werd. boven de schooldeur schrijven: Eben-Haëzer! ook nu, na eene vierde eeuw, mogen wij door Gods genade verheugd schrijven: »Tot hiertoe heeft de Heere geholpen» Bange oogenblikken zijn doorleefd, vooral in Januari 1881, toen de particuliere ver- eeniging, die de school gesticht had, wegens finantiëele bezwaren haar mandaat neder- legde en overdroeg aan den Kerkeraad dezer Gemeente, die,hoewel finantiëel onvermogend zich van die vereerende taak heeft gekweten, daarin gesteund primitief door de Hoofd- vereenigmg voor Ghr. Nat, Schoolonderwijs en de vele vrienden en vriendinnen te Amsterdam; ook uit Rotterdam, 's Ilage Utrecht, Arnhem en andere plaatsen werd h.tlp verschaft. Gode alleen van dat alles de eerel Behalve dat de ouders die zulks verlangden in de gelegenheid gesteld waren hunne kinderen Chr. Ond. te doen genieten, was op financieel gebied de Geineente-kas jaar lijks plusminus door deze school een duizend gulden gebaat, en derhalve over deze vijf en twintig jaren vijf en twintig duizend gulden. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat er f 40,006 is uitgegeven, waarvan f 25,000 uit deze meer en meer verarmende Gemeente, en door de Hoofdvereeniging eene jaarlijksclie subsidie van f 200 en twee particu liere giften ieder van f 300, is er bij benade ringvan de vrienden en vriendinnen in Neder land buiten de lemeente bijgedragen f 9400. Het leeuwenaandeel daarvan heeft heeft de Hoofdstad des Rijks verstrekt. Het is hier de plaats niet om gedetailleerd van al de hulp ons bewezenmelding te maken, wij hopen zulks meer in bijzonder heden op ons feest te vermelden, maar bij voorbaat is het mij eene behoefte aan allen, die ons in deze 25 jaren gesteund hebben, bij deze gelegenheid hartelijken dank te betuigen. Mocht de Kerkeraad zich bij ons Jubilé mogen verheugen, dat de schuldenlast, die nog op de school drukt, was, weggenomen, dan zouden wij voorzeker een nieuw tijdperk met nieuwe hope ingaan. Wissenkerke, den 18 Oct. 1886. Namens den Kerkeraad, C. D. van NOPPEN, Oud-Penn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Loosdrecht, J. v. d. Ber ge, te Kortgene. Bedanktvoor Zevenhuizen, J. H. Gunning, te Bennebroek. Chr. Ger. Kerk. Aangenomennaar Weesp, J. A. Tazelaar, Cand. te Terneuzen. KAMPERLAND. Dezer dagen herdacht, de heer E. de Smit, Hulpprediker en Godsdienstonderwijzer te Kamperland in eene namiddagbeurt den dag, waarop hij voor 25 jaren zijnen werkkring aanvaardde. Wanneer wij in aanmerking nemen dat ZEd. op bijna 51 jarigen leeftijd daarmede aanving, mogt hij immers op 's Heeren kennelijken bijstand wijzen, waardoor ZEd.'s stoutste verwachtingen zeer verre overtrof fen zijn. De kleine Christelijke Gereformeerde gemeente te lleinkenszand leed jongstleden Zaterdag een groot verlies door het afsterven van hai en geliefden leeraar, ds.C. SteketeeAz. Hij diende de jkerk sinds 1850 met al de toewijding van zijn hart, eerst te Andijk en later sinds 1877 te Heinkenszand. Twee ouderlingen der N. II. Gemeente te Rotterdam zijn door het Klassicaal Be stuur geschorst, omdat zij geweigerd hebbe bij het H. Avondmaal tegenwoordig te zijn, dat be liend werd door moderne predikanten. Zekere Arous, te Haarlem werd Vrijdag op heeterdaad betrapt, terwijl hij een kan toor aan het Spaarne binnensloop en een zakje, waarin ongeveer f40 aan dubbeltjes, ontvreemdde. Pieter Roggeveen, te Hillegersberg, vierde den 1 Oct. jl. zooals den lezers bekend is zijn tionderdsten verjaardag, in dat voorrecht deelde op den 10 dezer ook een oud moedertje, de weduwe C. de Neve, te Lekkerkerk. Haar lotgenoot zond haar een brief met gelukwenschen. Zij antwoordde daarop met een brief van dank betuiging. Er had ook eene wederzijdsche wisseling van purtretten plaats. Het volgende akelige voorval had Vrij dagavond in den Haag, de koninklijke re sidentie, plaats: Een rnan, wiens vrouw in gezegende omstandigheden verkeert, had heftige woor den met h lar en dreigde haar met moord. Eerst had zij zich verborgen, maar hij ach tervolgde haar, met een mes gewapend, waarop zij de straat op ijlde. De buren schoten te lnilp en wilden den woesteling tot bedaren brengen, doch dit gelukte niet zoo spoedig en men was dus verplicht de hulp der politie in te roepen. Een agent wilde den woestaard aangrijpen, toen hij zich met een breekijzer gewapend had tegen hen, die hem zijn mes wilden ontnemen; de politie-dienaar ontving een zoodanigen slag met 't breekijzer op de handen, dat 't bloed er langs stroomde. Nu ook zijner zijds gebruik makende van zjjn wapen een stok bracht de politie-agent zijn tegenpartij een lorschen slag toe, waardoor hij bewusteloos neerviel; de man werd toen zekerheidshalve nog geboeid op een wagen naar het hoofdcommissariaat van politie gebracht Lezenswaardig is het volgende uit de N. Rott. Courant Om rieten daken tegen brand te bescher men, bestrijke men het dak met een meng sel, bestaande uit 7/io klei, Vio zanci, '/ïopaar- demest en Vio ongebluschte kaik, onder toevoeging van zooveel water dat het de dikte van cement verkrijgt, zoodat het met een truffel, liefst 1 cM. dik, over het riet gestreken kan worden. De kosten zijn zóó gering, dat deze niemand behoeven af te schrikken eene oppervlakte dak van 160 vierk. meter slechts f4 hetwelk nog verminderd wordt, indien de eigenaar eenige der opgenoemde zelfstandigheden om niet heeft, gelijk bij een boer doorgaans het geval is. Het stoomschip Noord Holland, dat op 14 dezer van Rotterdam vertrok naar Java, met troepen aan boord, is onderweg door een hevigen storm overvallen en in zeer ontredderden toestand te Southampton teruggekeerd. Het verloor een boot, een hut, een stuk der verschansing en het stuur- toestel. De reis zal toch voortgezet worden. De heer S., gemeente-ontvanger te Mierloo, kwam Woensdagavond laat vaneen bezoek te huis. Het vonder willende pas- seeren, raakte hij door de duisternis misleid, te water. Eerst den volgenden morgen vond men zijn lijk. Een bekend veehandelaar te Haarlem heeft eene vleeschhouwerij opgericht, waar door men in de gelegenheid is gesteld prima qualiteit rund- en kalfsvleesch te verkrijgen tegen veel mindere prijzen, dan bij de ge wone vleeschhouwers. Dit is een gevolg van de halsstarrigheid waarmede de slagers weigeren hunne prijzen in overeenstemming te brengen met de lage veeprijzen. Te Zevenbergen is de huisvrouw van den wegwerker v. G. plotseling van schrik dood gebleven, omdat zij een harer kinderen miste en dacht dat het een ongeluk had gekregen. Het kind had zich echter onder de tafel verscholen. Woensdag is te Goënga een boeren woning met toebehooren afgebrand, kort nadat twee mannen, die daar in het hooi hadden geslapen, de woning hadden ver laten. Tegen deze personen heeft men verdenking opgevat. Naar men verneemt, was alles tegen brandschade verzekerd. Te Wageningen werd gedurende de laatste dagen door arbeiders, onder toezie .t van de politie, gezocht naar een kistje met geld, hetwelk vermoedelijk in de nabijheid van liet kerkhof zou verborgen zijn door Regeling, den dader van den in het vorige jaar op den klompenmaker Jansen gepleeg- den moord. Uit Nieuw-Amsterdam wordt aan de N. R. C. gemeld De jonge ongehuwde vrouw uit het na burige Dalerveen, die voor eenige dagen het kind, waarvan zij heimelijk bevallen was, had verduisterd, en die na hare arres tatie aan de politie is ontvlucht, is na zes dagen zoeken eindelijk opgespoord te Schoo- nebeek, waar zij weder in arrest is geno men. Zij moet reeds eene volledige beken tenis hebben afgelegd, waaruit gebleken is, dat zij het kind dadelijk na de geboorte in den grond heeft gestopt. Men leest in de .Nieuwe Rott Courant. «De «égeuts» van Parijs voeren jaarlijks honderd duizenden kubieke meters vuile stoffen uit de wereldstad naar de Seine. De plaatsen aan de rivier, waar deze be- standdeelen worden uitgestort, bevinden zich voornamelijk tusschen Clichy en St. Dénis. De lichtere deelen worden door den stroom mede naar zee gevoerd, doch de zwaardere vormen in de rivier banken van grooter, omvang. Onlangs heeft het ge meentebestuur van Parijs de opruiming dier banken aanbesteed, terwijl de levering van de daarvoor benoodigde werktuigen is op gedragen aan den heer Thomas Figee, den eigenaar van de werf Conrad te Haarlem. Deze werktuigen bestaan uit baggermachi nes, transportvaartuigen en een drij venden elevator van zeer grooten omvang. Het laatstgenoemde werktuig toch zal in staat zijn om per werkdag van 12 uur eene hoe veelheid van 2000 M. vaste stof te lossen en op den daar ter plaatse 10 meter ho<->- gen oever uit te storten.» In de laatste 4 weken werden te Pest 677 personen door cholera aangetast, waar van 206 met doodelijken afloop. De rein heid in deze hoofdstad van Hongarije laat nog veel te wenschen over. Een belangrijke geneeswijze der cho lera wordt thans in het barakken-hospitaal teBuda-Pest door dr. Bela Angyan in toe passing gebracht met een toestel, dat door professor Cantani uitgevonden werd bij ge legenheid van de cholera-epidemie in 1884. De behandeling bestaat daarin, dat den choleralijder van uit de buikstreek een liter gedesinfecteerd water onder de huid gespoten, en dit dan door een matige drukking in het bloed gedreven wordt. De cholera ont neemt namelijk aan het bloed het water gehalte, dat niet vernieuwd kan worden, omdat bij choleralijders de maag weigert dienst te doen. Door deze behandeling heeft dr. Augyan zieken weder tot bewustzijn ge bracht, die reeds geheel bewusteloos en blauw waren. N. R. C. Twee moordenaars. Galeoto (de moordenaar van een bisschop te Madrid), is ter dood veroordeeld. Hij zal echter eerst nog 10000 francs aan de familie als schadevergoeding moeten uit- keeren. Over Van der Smissen, zie Buitenland. Te Chicago loopen 8000 werkstakers. In het geheel loopen 20000 man thans zonder werk, daar bijna de helft van de werklieden uit de spekzouterijen is wegge zonden, dewijl de andere helft het werk gestaakt had. Er hebben injééne fabriek vechtpartijen plaats gehad tusschen de werk lieden, die den arbeid wilden hervatten en anderen, die hun zulks wilden beletten. Op het eiland Tasmanië (Australië) zijn nieuwe goudmijnen ontdekt, die veel rijker zijn dan de reeds ontdekte. De bo venste laag deed men door middel van dy namiet springen, en vond toen eenig korre lig goud; maar in de anderen vond men eene laag die wel voor 3 jaar werk biedt. Woensdag 20 October. Goes, 10 uur 's voormiddags, door Deur waarder de Vo': een Vendutie in de Prins van Oranje. KruiningeH, half 11 's morgens, in de herberg van C. de Jonge, voor Jacs. Nieu- wenliuize Hz., door notaris Lansen Croin: verkoop een Hofstede (Woonhuis, Bakkeet, Schuur, Tuin, enz.), Bouw- en Weiland. Daarna een Woonhuis en Erve met Tuin. Informatiën bij den heer Pelle te Goes. Kruiningen, 11 uur 's morgens, op het Marktplein, door Notaris Prins200 Kolders, 200 Vloerdelen, Stellingtouwen, oude blauwe Dakpannen, Ribben, Deuren, enz. Donderdag 21 Octi Ierseke, half 11 uur 's n herberg van Harthoorn, voor huijze Hzdoor Notaris J. 3 Woonhuizen en Erven, sec 1326, 1127 en 1128, samen bewoond door Nieuwenhuijse Heinkenszand, 10 uur 's mo Zakschendijk bij B. de Keijzi •da-boomeri, en aunden Hofsteec door Notaris De Ronde Bressf Middelburg, 's avonds 8 i S iëteit «De Vergenoeging», M'.rkt, door Notaris Verhuist: hAs met Bovenwoning, Lar straat, C 60. 2o. Een Pak hu 3o. Een Huis en Erve, Nieuv 4o. Een Heerenhuis met Tui O 259 en 260. 5o. Een Hui gement en Koffiehuis, Dam, G Huis, Heerenstraat, H 128. 21 October. Donderdag 21 en 28 October, Heinkenszand en 's Hoeren' *3morgens, voor de erven A, door notaris De Ronde Bress nada- en 1200 Olmeboomen. Vrijdag 22 Octobe Middelburg. 10 uur 's mm Stoom-houtzaagmolen «De Ni den Schoorsteenvegerssingel Verhulst: verkoop van gezaa zaagde Houtwaren: vuren en tens en Ribben, Delen, Schaler Woensdag 20 Octol Goes, 2 uur 's middags, d< 'over de strafgevangenis aldaar J enoadigdheden voor het on gevangenen. Voorwaarden lig ju cipier. Vrijdag 22 Octobei Burgh, 11 uur 's voormidda meentehuis, door het Bestuur ring van den calamiteuzen Bui landpolder: het maken van oeververdediging tusschen de ra aan d -n polder. Bestek en voc t gemeentehuis te Burgh. An hiedt door 't Dijkbestuur op van 10 tot 12 uren. Vrijdag 29 October Borsele, 10 uur 's morgens, i keet, door het bestuur dei- van het calamiteuze waterscha dijk en den calamiteuzen polder f naken van werven en verdedigi ran waterschap en polder. (Ram. Te Borsele van 14 October at te aect en bij den secretaris-ontvi wjjzing door 't Bestuur op 22 Maandag 1 Novembe Middelburg, 12 uur 's voori it eele van den Majoor, ka oordstraat, in gesloten biljette papierLevering van vleesch pekelspek, beide per K.G., en per H.L. in 'tjaar 1887. Vooi inzage op 't bureel van 10 tot Zaterdag had te Middelbi besteding plaats van het doen lingen aan sluisdeuren van het Zuid-Beveland. Hoogste inschr heer F. van Beers te Hans f10999. Laagste inschrijver Bruggeman te Hansweert voor ming f10500.) Naar de M. C. meldt is van den dienst van het militaii levering gegund van: het witi U. Tuijnman voor f0,16, het J. Meijer voor f0,49, kruidenie de wed. J. C. Dekker: rijst v gort f0,12, zout f0,13, groene izijn f0,07 en boter f 1,16, de aan A. Jobse voor f2,96, schai -,25 en kachelkolen voor f 6 L. Burrinck, allen te Middelbu Van 14 18 Octob Goes. Ondertrouwd: Geem Gehuwd: Geene. Geboren: Johannes Adolphn z; v. I. D. Fransen van de Pi Borel Anna Catharina d. Poel en J. Bal.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2