NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1886. No. 6. Dinsdag 19 October. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Landbouwbelangen, li Buitenland. Binnenland. elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers- 0,02>/s UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Zoodra dau nu de pachtboer bemerk te, dat hij ook bij de iets lagere pacht niet behoorlijk leven kon, moest de grond het ontgelden. Nu werd de grond, bij minder goede behandeling, uitgeput. Het moest immers ergens van daan komen? Mijnheer wilde de pachtsom niet verminderen. De markt werd al lager, bij vermeerderde concur rentie. Dan moest de grond het maar ontgelden. Aan mijnheer dan de schuld dat zijn eigendom in waarde verminderde. Ziedaar eene redeneering, die, hoe droevig ook te noemen, in het groot werd toegepast, en de gevolgen heb ben zich niet laten wachten. Wilt gij enkele bewijzen daarvan? Ziet dan naar de akkers. Door eene veel te drukke en te kort op elkan der volgende teelt van witte gewas sen moest de grond slecht worden. Wit en wit was vroeger streng ver boden, maar nu, om maar eeri goede pacht te maken, alles geoorloofd was, nu vroeg men niet of de akkers bij zulk eene wijze van vruchtwisseling een loonend gewas zouden voort brengen. Neen, wat het meeste vrucht op leverde, dat zaaide men. Ziet naar de wijze van verbou wing van suikerbieten. Het ellendige voorschottenstelsel, door fabrikanten in het leven geroepen, ten einde maar veel akkers tegen een lagen prijs met suikerbieten te bezaaien, hoevelen hebben van dat voorschot gebruik gemaakt en den grond be zaaid met suikerbieten, De grond, bij herhaling gedwongen suikerbie ten voort te brengenkon niet geschikt blijven voor die cultuur. Op de dwaaste wijze ging men met het bewerken van den grond te werk. Men hield er geene rekening mede dat wilde men een gewas oog sten, men niet alleen moet zor gen voor goede bewerking van den grond, maar óok en in de eerste plaats voor goede en doelmatige vruchtwisseling. üe verstandige landbouwer kwam zeer spoedig te voorschijn. En al is het dan ook, dat hij met vele bezwaren en teleurstellingen heeft moeten kampen; al is het dat zijne inkomsten ook veel zijn verminderd hij is staande gebleven. Nog is hij boer. Velen zijn evejvwel in den strijd gebleven, en wie Weet hoe weinigen dien strijd ten einde toe zullen vol houden. Dit echter is zeker; Zij, die meenden dat het boeren dan toch maar iets was, dat iedereen, en dus zij zeiven in de eerste plaats gemakkelijk konden doen, die meenden dat men nooit te dom was om boer te wezen, zij juist zijn allereerst opgeruimd. Het ging er mee als bij een on weder. De damp kring was te drukkend. De donder heeft gerold. Er moest zuivering plaats hebben. Zij heeft plaats' ge had, ja zij heeft nog plaats. Nog is de onweersbui niet over. Nog worden velen door den bliksem getroffen. Wanneer deze wolken zullen overgedreven zijn, dan zal de lucht gezuiverd zijn. en de overge blevenen zullen dankbaar wezen, dat er voor een onnatuurlijke warmte, een aangename luchtstroom is in de plaats gekomën. Reeds thans doen zich de gevol gen van den lust om gronden te bebouwen, gevoelen. Wanneer in de jaren van '70 eene hofstede was te pachten, dan was het getal aan biedingen soms 30; thans moet de grondeigenaar na herhaald adver- teeren zijne keus tusschen 2 of3 lief hebbers verdeelen. De eenmaal ge vestigde landbouwers ondervinden ook reeds, wanneer ze opnieuw iffoe- ten inpachten, dat er verandering is, want de eigenaar is dankbaar, dat hij een geschikten boer heeft. Over verhuizing, om slechts een paar gulden hooger pacht, denkt de grond bezitter niet weer. De onnatuurlijk opgeschroefde pachtprijzen, die door niets waren gewettigd, zijn dus een der groote oorzaken van den ach teruitgang van den landbouw geweest. De nieuwe Bulgaarsche Kamer telt het buitensporig aantal van 590 leden. Hiervan zijn 420 aaogangers der regee ring en 41 vrienden der Russen. Veel zal deze nieuwe Kamer vooreerst niet uitrich ten. Het is zelfs niet onmogelijk dat tot hare voornaamste werkzaamheden zal be- hoorennaar huis te gaanwant Rusland heeft de verkiezingen nietig verklaard. De partijen beschuldigen elkander wederzijds van ongeoorloofde inmenging. Tot de keuze van eenen nieuwen Vorst zal het voorloo- pig nog niet komen. De nieuwe Vorst zou, ook al werd hij gekozen, toch het best doen met te bedankenwant geen andere Vorst zal den Bulgaarschen troon innemen dan hij dien de grootste der Groote Mogend heden daartoe zullen aanwijzen. Kaulbars. Over dezen wonderlijken regeeringsreizi- ger laten de Russische bladen zich lang niet malsch uit. Volgens deze toch heeft hij zich onmogelijk gemaakt door openbaar zich door de Bulgaren te doen tegenspre ken en uitlachen. Daarbij komt, dat hij op zijne rondreis bijna overal «achter't net vischte.» Niemand was van hem gediend; en of de Russische staatkunde op den duur door hem naar wensch gediend zal zijn, moet de toekomst leeren. Kaulbars zal naar Rusland worden teruggeroepen. De beruchte Louise Michel, een on derwijzeres, die te Parijs in de bloedige dagen der Commune van 1871, zooveel on heil stichtte, en die om hare eigen dwaas heden nog al eens in de gevangenis terecht kwam; maar ook door de dwaasheden der Fransche regeering nog al eens ontslagen werd, bevindt zich thans weêr in de ge vangenis. Dezer dagen ontving zij bericht dat zij woer vrij is. Hiertegen heeft zij zich hef tig verzet. Zij is in geen geval bereid de martelaarskroon, die zij meent, zich verwor ven te hebben, af te leggen. Wat de Fran sche regeering doen zal is nog niet bekend. De Russische troonopvolger, Grootvorst Nicolaas, lijdt aan een longaandoening, wel licht door het vochtige klimaat te Peters hof veroorzaakt. In het Joodsche hospitaal te Warschau (Rusland) heeft zich een geval van Siberi sche pest voorgedaan. In de speelzaal te Monte-Carlo heeft weer een hevig tooneel plaats gehad. Eerst werd er gescholden, daarna werden vuist slagen uitgedeeld. Eindelijk kwamen de mes sen en de revolvers aan het woord. Er viel ook een doode. Toen het gevecht uit v/as, gingen spelers en speelsters weèr aan den arbeid: het spel, alsof er niets gebeurd ware; terwijl het lijk werd weggedragen. Welk een heidendom, en dat in een christenland - Een moordenaar veroordeeld en be- ■'Aerookt. De heer Gustaaf van der Smissen, lid der Kamer van Afgevaardigden in België, (hier zon men zeggen: lid der Tweede Kamer), steunpilaar der Brusselsche «onafhanke- lijken», die niets meer zijn dan vermomde clericalen, heeft in het voorjaar zijne vrouw lafhartig doodgeschoten. Het Hof van Brabant veroordeelde hem daarvoor tot 15 jaren tuchthuisstraf. Op hoop van beterschap kwam hij in hooger beroep en stond nu terecht voor het Hof van Henegouwen. Zijn advocaat deed al het mogelijke om de jury te overtuigen dat Yan der Smissen een eerlijk en goedwillig man was, en dat hij wel zijn vrouw vermoordde, maar dat hij zulks deed in een vlaag van waanzin, veroorzaakt door de verregaande liederlijk heid zijner vrouw. Hij dankte den Recht vaardige, (ba, welk eene taal!) die dit slachtoffer onbewust gebruikt had, om de wereld van een slecht wezen als mevrouw Van der Smissen te zuiveren. Gelukkig dat de jury er anders over dacht. Zij veroordeelde den moordenaar afgevaardigde tot 10 jaren tuchthuisstraf. Onderwijl schreeuwde het volk luide: «Leve Van der Smissen!» De president liet de zaal ontruimen. Eere zulk een juryl Schande over een volk, dat openbaar voor de gewetenloosheid partij trekt Wij denken hier aan Salomo's gulden woord«Die den goddelooze rechtvaardigt, is den Heere een gruwel.» Dat niet alle liberalen meezingen in het kerkelijk koor, blijkt uit een opstel van Mr. Heineken in de Vragen des Tijds, waarin hij o. a. zegt ,,Het schjjnt dat het onzen tijd is voor behouden de fouten van Willem I te zien herhalen. Ook thans meent men zich te versterken door partij kiezen voor een sy nodaal bestuur, dat zelf nooit eenige inwen dige kracht heeft gehad. Wanneer de geschiedenis van het kerke lijk conflict onpartijdig zal worden beschre ven, dan zal de oorzaak van het uitbreken der onlusten in de Hervormde kerk gevon den worden in den oogluikenden steun dien de regeeringen aan de Synodalen hebben verleend om dezelfde reden waarom Willem I de Synode tegen de afscheiding heeft in bescherming genomen. Heeft dit aan Willem I geen voordeel opgeleverd, het is nu reeds te voorspellen dat een geheim of openlijk bondgenootschap tusschen het Staatsgezag en de Synodale besturen niets dan nadeel aan den Staat kan berokkenen, en aan eene bevredigende regeling van de geldelijke verhouding tusschen den Staat en de kerkgenootschappen in den weg zal staan. WOLFERTSDIJK. In de op Donderdag gehouden raadsvergadering waren alle leden present. De notulen werden goedgekeurd. Uit de mededeeling hleek dat de heeren O. van Damme en M. Machielse waren herbenoemd tot zetters der Directe Belastingen dat de Minister afwijzend heeft beschikt op het verzoek tot verkrijging van vergoe ding in de kosten van het telephoon dat voor het timmerwerk niemand heeft ingeschreven, hoewel behoorlijk door aan plakking den ingezetenen is kennis gegeven. Later heeft de timmerman A. Servaas zich aangemeld om het werk onderhands aan te nemen voor f37,65 hetwelk hem ge- gund wordt. De begrooting der gemeente voor 1887 werd in behandeling genomen. Daarin werd de post van den gemeente-opzichter ad. f30 behouden. De jaarwedde 'van den telephoonhouder en diens vervanger werd van Memorie op f100.teruggebracht evenals die van de bestelster van Memorie op f10. zooals vroeger. De onvoorziene uitgaven werden dienten gevolge met dit bedrag verminderd zooals de bedoeling in vorige vergadering was. Vooraf werd op voorstel van den heer Philipse besloten een bestelgeld te heffen van 10 cent per telegram voor die bestemd zijn in den kring van het dorp, en thans gratis worden besteld. Spreker) zag gaarne dat alle burgers daarvoor evenveel betaal den en niet zooals nu de een 40 a 50 cent en de ander nietshij beschouwde dat het was als bij de Posterij daarbij wordt voor iederen brief van dezelfde wicht door allen evenveel betaald. De heeren Jacob en Ver- schuure gaven! de voorkeur om van alle telegrammen iets voor de Gemeente te be talen. De voorzitter verklaarde dit niet te mogen op grond van een Koninklijk besluit zoodat niet meer dan 10 cent van een tele gram mag worden gevraagd in den kring waar zij thans gratis worden besteld. Daar toe werd besloten te beginnen met 1 Ja nuari 4887. Nadat de voorzitter en de Secretaris hadden verklaard dat niet meer dan 150 telegrammen in het jaar jworden besteld, werd een post in de ontvangsten uitgetrok ken van f 15. Vervolgens werd de Memoriepost, uitge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 1