K LUEN. fCADE, behoorende bij DE ZEEUW van Zaterdag 16 October 1886. derd \andeelen tent, IAH3CHE. RCHA. >UW igensmeer Ie, Goes. kkersbuil. V NY. Goes. ïmeertraan 1- LIS Middelburg Vloerzeil, BIJ |Az. Goes. l WISSE. Landbouwbelangen, i Rechtszaken. Landbouwberichten. Ingezonden Stukken. Overzicht van Verkoopingen enz. L Stoomboot „TELEGRAAF." October. STOOMBOOTDIENST fc», Vt v7^ vier uren. I DER WOUDE. i ,RECH ZOON. F.C.Gerlwgs. IFF Co. Co. EN. EMA ALMA. E BANKVER- AS Co. |Co. cent, s g B 8 «.S Sj: N C3 Sn" tt OD i— 1>* 11 11 .2." o o 8 Ij <o dr W E> echts met water len daarna met |es ZATERDAGS res bij den Uit- Jent. •j er bij a 40 cent. |Cent. |in, tegen concur-/ 1 den gebr Ittent di Ie fijnste f Ijze heeft gewone Istelt hem in staat rrentie te brengen, met gebruiks- i D E L B U R G. I koop 'itgever dezes te In een vorig artikel beloofden wij U, ge achte lezersmede te deelen waarom wij van de werkzaamheden der Staatscommissie, die benoemd is, om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken der verachtering van landbouw en veeteelt, en middelen te beramen om in dien toestand verandering te brengen, weinig heil voor den land bouw verwachten. Wij willen trachten met Gods hulp U in het kort onze ge dachten mede te deelen. Wij moeten U daarbij in de eerste plaats wijzen op de vele oorzaken van dien achteruitgang. Aangezien het getal van die oorzaken zeer groot is, zullen wij slechts de allervoor naamste aanhalen. Het spreekwoord «Wat vader en grootvader deden, moet ik ook doen» is door de landbouweis ge durende tal van jaren toegepast. «Vader was boer, ik moet ook boer worden,» zei de zoon. Hoeveel kinderen de boer ook had, ze werden op een enkele uitzondering na allen boer. Moest de landeigenaar, in het begin dezer eeuw,_moeite doen om een Hinken pachter voor zijne gronden te be komen, in het midden dezer eeuw werd deze toestand geheel anders. De aanbie dingen der pachters werden ruimer, en de pachtprijzen werden hooger. Toen in 4850 en daarop volgende jaren voor den landbouw een zeer gunstige en voor- deelige tijd aanbrak (waartoe de ongeluk kige staatkundige toestand in gansch Europa zeker veel had bijgedragen), toen moest ieder een boer worden. Het was niet genoeg dat alle kinderen der landbouwers zich in vaders bedrijf be kwaamden, om op lateren leeftijd het be roep van vader of grootvader te kunnen voortzetten neen,; nu moest ieder, die geld had om boer te worden, zich op het landbouwbedrijf toeleggen. Het was als het ware eene ziekte geworden. Die geen boer was, kon geen geld verdienen. Wij zagen den schoenmaker zijne leest wegwerpenom met een klein kapitaal en zeer weinig capaciteiten, zich mede op de boerderij toe te leggen. De slachter, die uitmuntend geschikt was, om het goedkoop ingekochte vleesch duur aan den man te brengen, meende nog vei liger te gaan, met aan de boerderij te gaan doen. Fluks mes en schede opgeruimd, eene boerderij gepacht, en spoedig zou hij rijk zijn! Vele ambachtslieden, die een goed bestaan hadden, ruimden dit op en zochten in het behouwen van den grond hun geluk. Maar ook uit den gegoeden stand, zelfs uit de hoogste standen, kwamen jongelui, om zich met de oude gevestigde landbouwers en hun kroost te meten. Was er ergens een jongeheer, die te dom was om zich in de studie te bekwamen, hij was altijd nog knap genoeg om boer te wordenNa een of meerdere jaren bij een boer op de boer derij in de leer te zijn geweest, pachtte vader een hofstede voor den adellijken zoon en fluks zag papa een gedeelte van den inhoud van zijne geldbeurs rentegevend geplaatst. Al deze omstandigheden hij el kander" genomen, deden deze het getal pachten zeer toenemen. De aanbiedingen van de landbouwers aan de grondeigenaars werden zoo ruim, dat zij nu niet behoefden te zoeken naar pachters, maar verlegen •werden met het groot getal aanbiedingen. Dat de prijzen nu werden opgevoerd, wie Uwer kent deze geschiedenis niet Het valt niet te ontkennen, dat de grond meer gaf dan 50 jaar te voren. De jaren van '(30 waren jaren, die met gouden letteren in de geschiedenis van den landbouw zullen geboekstaafd blijven. De koopprijzen stegen, boven evenredigheid van de pachtprijzen. Iedereen wilde grondbezitter worden, want daar waren grootere percenten te behalen, dan door eenige andere wijze van geldbe legging. Dat het grondbezit nu gedeeltelijk in handen kwam van personen, die enkel vroegen naar hooge rente, is gemakkelijk te begrijpen. De vraag was nu niet meer: «Bezit die pachter bekwaamheden, om mijne gronden te bebouwen?» Neen, bij velen was het: «die de hoogste pacht biedt, is mijn man.» Dat vele oude, bekwame land bouwers, daardoor de plaats moesten in ruimen voor een schoenmaker, een smid, een slachter, of voor dezen of genen rijken jongen heerenboer, de geschiedenis is daar om het te bewijzen. Dat de beurzen der grondeigenaars gevuld werden, is zeker;' maar even zeker is 't dat de toestand van den grond achteruitging, en dat deze (on natuurlijke) concurrentie pachtprijzen in het leven riep, die, onder gewone omstandig heden, door niemand, wie hij ook mocht zijn, konden worden opgebracht. Dit bleek ras toen de voor den landbouw minder gunstige jaren na 1870 aanbraken. Maar nog meer kwam dit uit, toen zich bij minder ruime opbrengst een verlaagde markt vertoonde. Het voor den landbouw, met het oog op de ongunstige weersgesteldheid, zeer na- deelig jaar 4879, en evenzoo dat van 1884, deden velen de oogen opengaan. Men stond voor tekorten, en wel voor zulke groote, dat ondergang daarvan het gevolg moest wezen. Wat was de eerste eisch? Verla ging van pachtprijzen! Dit ging evenwel zoo op eens niet. Die voor hooge prijzen gepacht hadden zaten gedurende hun pacht- termijn vast, en moest men opnieuw inpach- ten, dan kwam terstond de verpachter met de redeneering: «het zal wel spoedig over gaan; het zal zoo lang niet duren; de toe stand zal wel beter worden» enz. De b>er woonde nu eenmaal, men ging zoo spoedig niet heen, en hij pachtte op nieuw in tegen ietwat lageren prijs, dan in den vorigen pachttermijn, maa toch nog voor veel te hoog een prijs om boven het betalen der pacht, uit de hofstede met zich en de zijnen te kunnen leven. Wordt vervolgd.) 's Gravenhage. Gisteren stonden hier terecht de gebroeders De M., beschuldigd dat zij aan J. N. te Ierseke door geweld eene handtei kening hadden afgeperst op eene schuldbekentenis. De eisch is 9 maan den gevangenisstraf. Ook werd P. J. te Veere, wegens poging tot moord op M. G. gepleegd, veroordeeld tot 7 jaren gevan genisstraf. Tot aanvulling van een vorig bericht dient, dat in den tuin van den heer v. Asperen Vervenne te Goes een takje, niet alleen met bloesem, maar ook met et n voor de tweede maal gerijpte vrucht gevonden is. Wij ontvingen ook nog berichten over nieuw geplukte rijpe aardbeien; wij zullen ze niet plaatsen, dewijl er reeds be richten van dergelijken aard in vorige nummers waren meegedeeld. Alles wijst terug naar den vruchtbaren nazomer van 1886. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) DE WAARHEID EN DE MENSCH. Hij, die de waarheid liefheeft, en in alles waar wenscht te zijn, wil gaarne de waar heid hooren. Hij, die de waarheid niet lief heeft, en haar mitsdien niet wenscht te betrachten, wil van haar liefst niets hooren. Hij, die de waarheid liefheeft, maarniet met zijn gansche hart, hij, die uitzonderin gen maakt, hoort haar gaarne, uitgeno men voor zoover ze betrekking beeft op die uitzonderingen. Het hooren van de waarheden, die hij uitzondert en niet betrachtbaart hem onrust en pijn in het geweten. Wil hij vóór, en bij, en na bet hooren dier waarheden die uitzonderingen behouden, dan is hij vergramd op de tolken dier waar heden want dezen komen hem verstoren in eene rust (een valscbe), waarin hij blij ven wil. REVOLUTIE EN CHPISTELIJK- HISTORISCH. Mee te leven, in den zin van zich op de hoogte te houden, is goed. Mee te doen leven in dézen zin is de roeping der pers. Hij nu, die meeleeft, weet, dat zeer velen het tegenwoordig niet eens zijn over hetgeen behoort tot de revolutionairen tot de Chris- telijk-historische beginselen. De een acht revolutionair wat de ander Christelijk-histo- risch noemt. Niet vreemd, niet verontrustend zou dit wezen, indien alleen de vijanden des Kruises het hierover met ons niet eens waren dezen toch noemden altijd revolutionair, wat bij ons Christelijk-historisch heet. Doch verschil hierover is er thans niet slechts met onze aloude tegenstanders; maar ook onderling. «Nu ja, maar dan toch alleen op kerke lijk gebied.» Vlei u niet, en 'pleister niet met looze kalk, lezer 1 Peil de wonde. Op kerkelijk gebied kwam het verschil slechts het eerst althans het meest, aan het licht. Maar de beginselen, die het verschil doen ontstaan, werken, na korter of langer tijd, door, op elk levensterrein. Want zij zijn een, dus altijd dezelfde op elk levensgebied. Zooals gezegd is, beginselen werken door, zij staan naar verwezenlijking, naar toe passing. Waar er dus verschil is van beginselen daar blijven de conflicten niet uit, ja daar ontstaan ze op verschillend levensterrein. Wat niet eens geestes is, gaat, waar zulks kan en mag, op den duur uiteen; terwijl zij, die dezelfde beginselen zijn toegedaan, hoe langer hoe meer naar vereeniging zullen staan, vooral op het gebied, waar die be ginselen zich het krachtigst doen gelden en liet meest zich ontvouwen. Dewijl deze dingen alzoo zijn, is het goed, bij het schier onbegrijpelijk misverstand dat er tegenwoordig heerscht in betrekking tot hetgeen metterdaad revolutionair en Chris- telijk-historisch is, te worden ingelicht en j elkander, zoo mogelijk, goed te verstaan. Hij, die de waarheid met zijn gansche hart lief heeft, lief heeft zonder uitzonde ringen, kan en zal niet anders dan daarmee vréde nemen, en daartoe in staat, zal hij er ook het zijne toe bijdragen. (Wordt vervolgd.) Zaterdag 46 October. Kortgene, 2 uur 's middags, in het huis, onder aan den Spuidijk bij de kerk, door Notaris Roelof: eenig Huisraad, 4 Kabinet, 4 Latafel, Stoelen, 2 Leuningstoelen, Spie gel, 2 compleete Veerenbedden, Dekens, Kleederen, Linnengoed, enz. Maandag 48 October. Krabbendijke, 's middags 5 uur, in de herberg van Krijger, door DeurWaarder De Vos: Mauufacturen. Dinsdag 49 October. Rilland, in de herberg van Koetse, te 5 uur 's middags, door Deurwaarder De Vos: Manufacturen. Woensdag 20 October. Roes, 40 uur 's voormiddags, door Deur waarder de Vo<een Vendutie in de Prins van Oranje. Kruiningen, half 44 's morgens, in de herberg van C. de Jonge, voor Jacs. Nieu- wenhuize Hz., door notaris Lansen Croin: verkoop een Hofstede (Woonhuis, Bakkeet, Schuur, Tuin, enz.), Bouw- en Weiland. Daarna een Woonhuis en Erve met Tuin. Informatiën bij den heer Pelle te Goes. Kruiningen, 44 uur 's morgens, op het Marktplein, door Notaris Prins200 Kolders, 200 Vloerdelen, Stellingtouwen, oude blauwe Dakpannen, Ribben, Deuren, enz. Donderdag 24 October. Ierseke, half 44 uur 's morgens, in de herberg van Harthoorn, voor Jac. Nieuwen- hnijze Hz., door Notaris J. Lansen Croin: 3 Woonhuizen en Erven, sectie D nummers 4426, 4427 en 4428, samen groot 4,02 A., bewoond door Nieuwenhuijse en Boonman. Heinkenszand, 10 uur s morgens, aan den Zakschendijk bij B. de Keijzer: 224 Cana- da-boomen, en aan den Hofsteedschendjjk 340. door Notaris De Ronde Bresser. Middelburg, 's avonds 8 uur, boven de Sociëteit «De Vergenoeging», op de Groote Markt, door Notaris Verhulstlo. Een Pak huis met Bovenwoning, Lange Lombard straat, C 60. 2o. Een Pakhuis idem C 72. 3o. Een Huis en Erve, Nieuwstraat, H 44. 4o. Een Heerenhuis met Tuin, Brakstraat, O 259 en 260. 5o. Een Huis, vroeger Lo gementen. Koffiehuis, Dam. G 400. 6o. Een Huis, Heerenstraat, H 428. Te zien 20 en 24 October. Donderdag 24 en 28 October, 4 en 44 Nov. Heinkenszand en 's Heerenhoek, 40 uur 's morgens, voor de erven A. W. Remijn, door notaris De Ronde Bresser: 4000 Ca nada- en 4200 Olmeboomen. Vrijdag 22 October. Middelburg. 40 uur 's morgens, aan de stoom-houtzaagmolen «De Nijverheid», op den Schoorsteen vegerssingeldoor Notaris Verhulst: verkoop van gezaagde en onge zaagde Houtwaren: vuren en greenen Bat. tens en Ribben, Delen, Schalen, Juffers, enz_ Driewegen, 44 uur 's voormiddags, door Notaris Lansen Croin, in de herberg van van Boven, voor Jacs. Nieuwenhuijse, 4,497 Hectare Bouwland, in Langemaire te Drie wegen Woensdag 27 October. Kruiningen, 40 uur 's morgens, aan den Zanddijk; hofstede van Jacs. Nieuwenhuijze: 4 baatgevende Melkkoeien, 2 Kalvers, 3 Var kens, 50 Kippen, 4 Kam en Bol, 4 dubbele Ladder, 4 Boomgaardladder, Melkers- en Zoldergereedschappen, Meubelen, enz. Informatiën bij den heer W. Pelle te Goes. Donderdag 28 October. Heinkenszand, 40 uur's morgens, aan den Stellendijk bij Jacs. van Stee; 485 Canada- en 44 Olmeboomen, door Notaris De Ronde Bresser. Donderdag 4 November. Heinkenszand, 10 uur 's voormiddags, aan den Boerendijk te beginnen, bjj C. Remijn 772 Olmeboomen, door Notaris de Ronde Bresser. van Rotterdam Zond. 47 's mor. 6, Didsd. 19 7, Dond. 21 d 8, van Antwerpen Zond. 17 's mor, 7,30 Dinsd. 19 7,30 Dond. 21 3, STOOMBOOTDIENST tusschen Middelburg en Zierikzee. Correspondentie Zierikzee Spoorweg Goes. October. Van Middelburg Zond. 17 's mid. 2,30 Maan. 48 2,30 Dinsd. 19 2,30 Woen.20 2,30 Dond. 21 2,30 Vrijd. 22 's mor.10, Zat. 23 8,- Van Zierikzee Zond. 17 'smor. 7,30 Maan. 18 Dinsd. 19 Woen.20 Dond. 24 Vrijd. 22 7,30 7,30 7,30 6,- 6,30 Vrijd. 22 's mid. 3,- Zat. 23 42,- tusschen Viissingen, Middelburg en Rotterdam. Uren van vertrek in October. Van Van Van Rotterd. Vlisaingen Middelb. naar raar naar Middelb. Rotterd. Rotterd. en Vliaiingen Zaterdag 46 v. 8,— V. 9,- v. 8, Maandag 18 8,— 9, - 8, Dinsdag 49 8,- 9,- 8, Donderd. 21 8, 9, 8, Zaterdag 23 8, 9, 8, Snelpersdruk G. M. Klemkerk Goes,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 5