Uit de Tweede Kamer. Provinciale Berichten. Kerk- en Schoolnieuws. Gemengde Berichten. De heer Hoogewaard te Middelburg heeft bedankt voor de betrekking hem in Japan aangeboden. Armenzorg. Thans is door den directeur der weesin richting te Neerbosch voor goed besloten, dat de eerste weezen in het begin van het volgende jaar naar Amerika zullen vertrekken, ten einde zich aldaar in de llollandsche nederzetting Oranje City te gaan vestigen, Ook bestaat bij den heer Van't Lindenhout het voornemen, voor zijne weezenemigratie in de nieuwe kolonie Pipertone, in de na bijheid van die plaats gelegen, gronden aan te koopen, die voor een geringen prijs ver krijgbaar zijn gesteld. De Engelsche visschers worden al brutaler. Weer zijn zij aan het rooven ge weest. Ditmaal trof het de schuit van de wed. Dijkhuizen te Scheveningen schipper Pronk. Zij hadden 26 netten en reep afgehakt Het belangrijkste van de zitting van Dins dag was, dat besloten werd, den volgenden dag dadelijk het voorstel te behandelen van 11 leden, tot het benoemen van eene com missie die onderzoek zal doen omtrent deze twee vragen: a. In hoever is het noodig de wet op den kinderarbeid uit te breiden? b. Welke is de toestand van fabrieken en werkplaatsen hier te lande, met het oog op de veiligheid, de gezondheid en het welzijn der werklieden? Den volgenden dag (Woensdag) kwam dit voorstel ter sprake. De heer Schaepman, roomsch-lid voor Breda, was in beginsel vóór het voorstel, maar hij geloofde niet dat de commissie tijd en kracht zou hebben voor zulk onderzoek. Bovendien is het niet goed de leden een geheelen winter van het eigenlijke werk, dat in Februari begint, namelijk de Grond wetsherziening, af te houden, en hen alleen aan den kinderarbeid te laten denken. Eveneens was vóór het voorstel de heer Lokman, de bekende afgevaardigde voor Goes. Hij wees op het voorloopig verslag over de wet op den kinderarbeid, opgemaakt ook door leden der antirevolutionaire partij. De heer Goeman Borgesius, een der liberalen die nu aan herziening van die wet op den kinderarbeid dacht, had toen gezegd, dat dit verslag ellendig was. En wat hij toen ellendig vond, stelt hij nu voor, daardoor kregen de antirevolutionaire verdedigers van dat verslag, de heeren Fabius en Godin de Beaufort, nu van den heer Borgesius gelijk. De heer Lohman zei dat hij weinig hoopte van het voorgestelde onderzoek, om dat de Kamer geen vertrouwen genoeg bij het volk geniet om op juiste, onpartijdige inlichtingen te kunnen rekenen. Bovendien ontbreken aan deze Kamer tien leden, volgens de Grondwet, en telt zij niet genoeg deskundigen. Spreker weet een beter middel, om het doel te bereiken, namelijk dat de werklieden zeiven uit hunnen kring een collegie kozen en zoo de Kamer voorlichtten. De werklieden kunnen over de volksbe langen, waar zij zeiven in leven, best een oordeel vellen. De heer Lohman betreurde het dat de tafel om te gaan stemmen al klaar stond, anders zou hij gezegd hebben Neem ook enkele bekwame mannen buiten de Kamer in de commissie op. Nog twee liberalen voerden het woord. De heer Sanders, die tege-i het voorstel was en de heer Willink, die in een onderzoek geen heil zag, maar er voor zou stemmen opdat men hem niet verdenken zou dat hij er bang voor was. Het vooritel werd daarop aangenomen met 68 tegen 3 stem men Tegen de heeren Keuchenius, Sanders en v. Pallandt. Daarna werd bij stemming de commissie benoemd die uit 5 leden der liberale partij en 4 der rechterzijde bestaat. De antirevolutionairen Beelaerts en v. Alphen behooren tot deze laatsten. Voor zitter van die commissie is de] heer Verniers v. d. Loeff. De zitting van Donderdag was spoedig afgeloopen. Er viel eene verandering te bespreken, die noodig was in artikel 71 der schutterij wet, waarin gesproken wordt over arrest, aan schutters op te leggen De Kamer besliste dien aangaande, dat voortaan de auditeur-militair altijd, bij dage en bij nachte, de woning der gevonnisde schutters mag binnentreden, onverschillig of de betrokken personen er op gesteld zijn of niet. Wel had de heer De Vos dit een inbreuk op de huisvrijheid genoemd en daarom een wijziging voorgesteld, maar deze werd ver worpen, en het wetsvoorstel met bijna algemeene stemmen aangenomen. MIDDELBURG, II Oct 1886. In den af geloopen nacht, ongeveer 3 ure ontlaste zich boven Walcheren een hevig onweder. Te Meliskerke en te Gapinge sloeg de blik sem in de torenspits en havende het dak der kerk, en te Zoutelande in den molen, waar door een begin van brand onstond. Onder de gemeente Aagtekerke werd een paard van A. van der Meulen in de weide door den bliksem getroffen, en des morgens dood in een sloot gevonden. De gemeenteraad van Middelburg heeft den prijs van het gas verlaagd tot 81/» ct. per kubieken meter. VLISSINGEN. Morgen zal van de werf der Kon. Maatschapp.j «De Schelde» de nieuwe groote Jponton voor de buitenhaven alhier worden te water gelaten. Te Vlissingen zal misschien op de duinen een hotel van den tweeden rang gebouwd worden, niet ver van het groote badhotel, welk laatste tevens vergroot zal worden, ZIE GKZEE, 14 Oct. 1886. Omtrent den dijkval aan het district Borren lamme kun nen wij het volgende melden. Door het aanwenden van gepaste middelen is het tot heden mogen gelukken om ondanks het ruwe en stormachtige weder ook van den afgeloopen nacht de vergrooting van den val te breidelen. Een goed deel is reeds onder profiel gebracht en voorzien van rijsbeslag, met bazalt bezet, terwijl nog niet onder profiel gebrachte punten met nood- beslag zijn bedekt. Zoo het weder het eenigzins toelaat moet, naar wij vernemen, het plan bestaan, om in deze of de volgende week door helmduiking of grondboring, voor zooveel mogelijk, den actueelen toestand en de aard van den vooroever te leeren kennen. In verband daarmede zou dan het Dag. Best. van het Waterschap Schouwen zich beraden, wat zal moeten gedaan worden om den vooroever zooveel mogelijk te ver zekeren. Vooral het gedeelte, oostelijk van den val in de richting van het Westhaven hoofd zal sterk moeten verdedigd worden, omdat uit de peilingen ook blijkt dat de oeververplaatsing, als oorzaak van den te- genwoordigen dijkval, zich in die richting voornamelijk heeft geopenbaard. BROUWERSHAVEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag 14 tOct., woedde bier en in de omstreken, den ganschen nacht door, een hevig onweder. De gevol gen bleven niet uit. Toen de knecht van den heer 0. v. S. des morgens in de wei kwam vond hij twee paarden dood; een van twee jaren, beboerende aan den heer C. "V. S. en één van een jaar, j behoorende aan diens zwager, de beesten lagen vlak achter elkander. In de Osse sloeg de bliksem in twee telegraafpalen. Gisteren avond omstreeks half zeven ontstond er door een onbekende oorzaak brand in de werkplaats van J. De Roo, wagenmaker te Serooskerke (Schouwen) Het aangrenzende woonhuis is door de spoedige hulp der brandweer gespaard ge bleven. De wagenmakerij is geheel uitge brand. De andere woningen daarnaast bleven gespaard. De rijkstelegraafkabel in de Zand- kreek is gestoord. De gemeenschap met Kortqene is daardoor verbroken. Waarschijn lijk is de kabel Zondagmorgen j 1. meege sleurd door twee schippers die hun vaartuig op het anker lieten slepen. Door het leggen van een hulplijn is voor loopig de correspondentie met Kortgene weer mogelijk. Men onderzoekt of de oude kabel nog hersteld kan worden, maar waarschijnlijk zal een nieuwe moeten worden gelegd. WOLFERTSDIJK. In de zitting van den Gemeenteraad, waarvan wij maandag uit voeriger verslag geven, werden de posten voor den gemeente-opzichter, den telefoon houder en de bestelster behouden of hersteld. Het voorstel Philipse tot heffing van be stelgeld a 10 cent voor telegrammen in het dorp werd aangenomen. De gewijzigde gemeente-rekening werd vastgesteld. De benoeming van een lid in het Burgerlijk Armbestuuj werd uitgesteld. KRABBENDIJKE. De gemeenteraad be sloot. in zijne vergadering van 27 Augus tus j. 1. tot het heffen van 30 opcenten ten behoeve der gemeente op de hoofdsom der personeele belasting. (Tot hiertoe werden 25 opcenten geheven.) Deze week ontving het gemeente-bestuur het bericht, dat bij Koninklijk Besluit dd. 28 September no. 22 aan deze heffing de vereischte goedkeuring is verleend. KiTS 15 Oct. Met de zinkwerken aan den calamateusen Leendert Abrahampolder vordert men goed. Bij goed weder hoopt men a. s. maandag het 6e stuk te zinken. Daarmede zal de eerste helft van dit kost bare werk zijn verricht. Te Kats komen op dit oogenblik 16 gevallen van mazelen voor. De ziekte is gelukkig niet kwaadaardig. Te Kolijnsplaat bleef deze ziekte tot nu toe tot een geval beperkt. NIEUW- en St. JOOSTLAND. Onder de kinderen alhier heersehen de mazelen epi demisch. Tot dus verre hebben wij geluk kig nog geen sterfgeval te betreuren. Aardenburg 13 October. Gisteren avond hield de Cluistelijke Meisjes- en Naaiveree- niSing, «Onze verwachting is van den Heere» alhier, haar eerste jaarvergadering. Het was een gezellig samenzijn. Deze Vereeniging, ten vorigen jare opge richt, vervaardigt nuttige kleedingstukken voor de kinderen der zondagscholen alhier en te Sint Kruis, die onder ééo beheer staan van wege de Evangelische Vereeniging voor Zeeland. OOSTBURG, 13 October. J. 1 Zaterdag ontving P. Waatjes, weduwnaar oud 49 jaar, en knecht bij den Landbouwer J. Mabesoone onder Oostburg, een slag van een jong paard, tengevolge waarvan ltij den Dinsdag daarop volgende overleed. Woensdag namiddag viel een inwoner van Oostburg, J. Leysenaar, terwijl hij bezig was appelen te plukken, van een hooge ladder. Met ontwrichten schouder en in wendig gekneusd, werd hij in bewusteloozen toestand in huis gebracht. ZUIDZANDE.Dinsdag 12 October her dachten de heer A. J. Risseeuw, oud-burge meester, en zijne echtgenoote S. Kotvis den dag, waarop zij voor 50 jaren in het huwelijk werden verbonden. Namens de burgerij, werd het gouden echtpaar een prachtig geschenk aangeboden, bestaande uit een zilveren ketel met dito komfoor. Des avonds bracht het muziek hun eene serenade. Merkwaardig mag het genoemd worden, dat de heer J. Kotvis, landbouwer onder Zuid- zande en broeder van bovengenoemde echt genoote, en M. de Hullu eveneens dit jaar hun gouden bruiloft gevierd hebben. 's HEER-HENDRIKSKINDEREN. Het zon dagsschoollokaal alhier, zal, D. V. op Woens dag 27 October worden ingewijd. Ds. Chr. L. Laan van Goes, zal als spreker optreden, terwijljde Zangvereeniging «Looft den Heer» van Goes, eenige nummers ten beste geven zal. ELLEWOUTSDIJK, ll. Maandag zijn hier) in een kreekje tegen de zeewering aan; twee kolosale bruinvisschen gevangen, waarvan een de lengte had van 1.40 M. de andere was iets kleiner. De goederenloods van het station te Terneuzen, gevuld met wolhooi. stroo en jenever, is afgebrand. De oorzaak is onbe kend. Op dezelfde plaats is twee jaren ge leden een gebouw van gelijke bestemming afgebrand. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Middelburg: G. Klaarhamer te Montfoort, Vonk te Dalfsen, Verhoef te Bodegraven en Hulsebos te Zuidwolde. Viertal te Viissingen II. Feykes te Baambrugge, J. Th. de Visser te Almelo, J. van tier Veen te Rossum en H. J. ter Haar Romeny te Marrum. Drietal te Rotterdam Gangel te Aalten v. Griethuijzen te Burgwerd, en Winckel te Oudewater. Beroepen te Schore, A.Loen,te Grijpskerke te Oosterland C. J. Montijn, te St. Filipsland. Bedankt voor Colijnsplaat door J. v. d. Berge te Cortgene. Ghr. Ger. Kerk. Bedankt voor Veenwoudsterwal door J. P. Tazelaar, cand. te Terneuzen. Wemeldinge. Het Classicaal bestuur van Goes heeft het beroep van Ds. J. H. Fe- ringa te Bunnik, naar deze gemeente ver nietigd, op grond dat Ds. Feringa, die deze roeping had aangenomen, niet reglementair heeft gehandeld. Gisteren ontving het bestuur der Chr. School te Zaamslag het verblijdend bericht, dat de heer D. de R(jcke zijne benoeming als hoofdonderwijzer alhier heeft aangenomen, en met 1 December in functie wenscht te treden. Reeds is er volgens de 22ste lijst der Unie collecte f 100,000 gecollecteerd; 'sHeer- Abtskerke gaf daarvan f 11,02. De collecte voor de School met den bijbel te Aardenburg, met St Kruis, bracht dit jaar de som van f48,50 op. Hiervan droeg Aardenburg f 43,63 en St. Kruis en omstreken f4,87 bij. Deze giften werden tot heden, om geldi ge redenen, nog niet door den correspondent der Unie verantwoord. Spoedig zal de opgave alsnu ook in de Standaard op een der laatste lijsten te vin den zijn. Den 30en October a. s. zal het 50 jaar geleden zijn dat Us. J. P. Hasebroek, sedert 1 Mei 1883 em-pred. te Amsterdam, zijn eeraarsambt in de Ned. Herv. kerk aan vaardde. Achtereenvolgens was ZEerw. pre dikant te Heilo, Middelburg en Amsterdam Woensdag is te Goes verkiezing ge weest voor leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk. Bij de opening der bus bleek, dat herkozen zijn de heeren A. Tim merman, C Harinck, W. de Beste, N. Ver- venne, C. Marinusse, J. Brouwer, E. Sloover gekozen is de heer J. Sieketee; terwijl aan staanden woensdag herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. Plazier, M. A. Quist, A. den Hartog en Jan Pijke. De stemming voor ouderlingen en di aken door het kiescollege te Middelburg heeft eergisteren plaats gehad Herkozen werden de aftredende ouderlingen L. J. de Kok, J. v. d. Toorn, H. B. Wijtman, A. Gideonse, A. B. Crucq, C. J. Luijk en G. P. Wattez; en de aftredende diaken J. A. v. Nederveen Gekozen de diakenen C. de Broekert, J. P. de Wagenmaker, J. P. Ackerinan. J. J. Dockheer, P. J. Haayman Jen G. Jonk, allen kandidaten van de oude kiesvereeniging Evangelie en Belijdenis. Te Oostburg werden gekozen de H. H. J. Otto Risseeuw, Mr. F. J. Hennequin, Iz. v. Houte en L. Theri Mz. allen candi- daten der moderne partij. Wij feliciteeren de Ned. Herv. Gemeente te Oostburg met deze keuze en met de.i in het verschiet zjjnden verdraagzamen do- miné e kerkeraad, die ook predikers van andere richting op den kansel zullen toela ten Wij zullen dan wellicht ook het ge noegen hebben binnen kort een gerefor meerd predikant te hooren (1 Omtrent den bij 's Gravenhage gepleegden moordaanslag, door ons niet juist meegedeeld, vernamen wij nader, dat de dader een bekend strooper niet door den veld wachter betrapt werd. maar dat hij den jongen man reeds geschoten had, toen de veldwachter aankwam. De getroffene is buiten levensgevaar. Hij had op hem ge schoten, dewijl hij meende dat hij een der drie personen was, die hern in den Haag beleedigd hadden. Hij vergiste zich echter in den persoon en schoot den verkeerde. Hij heeft de misdaad bekend. Een hartverscheurende ramp had in den voormiddag van Maandag den llden October np het Wad plaats. Vijf arbeiders uit de gemeente Warffum, n. 1. F. Postema, J. Kluin, Chr. de Haan, J. Bos en G. v. d. Ploeg, benevens een zoon van eerstgenoemde, hadden zich naar de Noord polderzijl bege ven, van waar de voogd van het eiland Rottumeroog hen met een flinke boot zou komen afhalen. Wegens de wilde buien, die er woeien, had de voogd zijn vertrek naar het eiland uitgesteld, hetgeen de ar beiders deed denken, dat hij niet meer zou komen, waarop zij, steunende op de erva ring van F. Postema, die tallooze malen over het Wad was gekomen, besloten zeiven de reis te ondernemen. Met eene boot, kleiner dan die, waarmede de voogd hen zou afhalen, staken zij van wal. Luidens de berichten van andere lieden hadden zij, naar de zwaarte der boot, te veel zeil bij gezet. Door eene rukvlaag werd liet v "- tuig op zijde gegooid, met het nood' gevolg, dat allen te waterraakten. J. verdween onmiddelijk de overigen traclu. zich wel te redden, doch slechts «een hun ner gelukte het door zwemmen de boot te bereiken, waaraan hij zich geruimen tijd wist vast te klampen. Het was de zoon van F. Postema, die zijn vader in de golven zag verdwijnen zonder hem te kunnen hel-- pen. De vijf arbeiders, allen vaders van gezinnen, hebben er het leven bij verloren. De jongen, die zich met moeite geruimen tijd aan de boot had welen vast te houden, werd eindelijk uit zijn benarden toestand gered door den bankenzetter, die, nadat de hagelbui over was en hij het zeil niet meer zag, vermoedde dat de boot moest vergaan zijn, en zoo spoedig mogelijk daarheen koers zette om te redden wat nog te redden was; helaas, slechts één van de zes opva renden. (P. G. C.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2