NIEÜWSBLA D VOOR ZEELAND. k CHRISTELIJK- HISTORISCH cipèdjf akt Mwnr uren. chelde 1886. No. 5. Zaterdag 16 October. Eerste Jaargang. Kachel UIZEN BOUWKUiv J d loopende OORHANDEN VERSCHIJNT F, P. D huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE*'; nailleerde a k waterketels A C H T K K Patronen. G. Bergervo en en Standers, Turfbakken onze Regeering doen? LOOG 12 ceiif EP 14, SOD/ WITTE SUIKÏ medegedeeld 26, BRUINE 241 0ns komen,altijd -CROCOLAAD iVwftnurc tp helineden 1 T Co., I0NGE Jz., GOES. Buitenland. Binnenland. gelezen, terwijl no^ laar een gewensclite ent inlichtingen gerj DE UITGVERS. en F. J. PETERS. tionsweg, Middels -cé vraagd 1 Exempl. geboden -i 3 Borsele. Brieven fi ime sorteering elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers- 0,02'/j UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. illende grootten, lende voorwerp curreerende prijzen. Bij dit nummer bekoort een bijvoegsel. 1/ II 1 li Fen vorige maal deelden wij iets mede, I\00kt0estellevan het complot dat te Weenen ontdekt en illende grootten, gelukkig verijdeld werd. Er blijkt eenaan- - ag op z#er groote schaal beraamd te zijn ;eweest. Niets meer of minder schijnt nen beoogd te hebben dan de groote kei- erstad eens even in de lucht te laten liegen. De kleine aanslaagjes, waarbij het maar ■en enkel persoon gold, ot slechts een klei- pn omtrek, begonnen te vervelen nu zou I een plaats hebben, waarvan de weMd itragen zou, en die ware hij gelukt een allervreeselijkste verwoesting zou (hcoben aangericht. De aanslag heeft echter, Gode zij lof! ït mogen gelukken. Weenens inwoners zijn aan een ontzettend gevaar ontsnapt. Thans is de vraag, die zich aan ons op dringt Wat zal onze regeering doen, om p volk, voor zulke vreeselijke complotten j vrijwaren, en te voorkomen dat straks jnCet dezelfde geschiedenis van ons wordt TOm« tor oore van de wartKzj Jol 7CGIlt Q6 OOïigeéring waar het geldt, weer nieuwe berichten waakzaamheid onzer Re- ons land en zijne inwoners te behoeden voor die vreeselijke -wj ziekten van cholera en pokken, die elders zonder vanille..zoovee[ slachtoffers eischen, en, waar zij MMERMANS, heerschen, niet zoo spoedig kunnen verdre- DSTRAAT, Middelbv Ven worden' 3MC s van 't maatknippé" s LEEBLINGEN wc voldoend onderwij melde zich spoedig ai gsgebou w SPA NJA. Middelburg. meer UITGEBREIDHE. ortzetten en tot ui te. nm. d., u. m 3.31 4- Woensd. en u. m. 1- ïM 7,30 8,- 10,30 11,- 6,— 6,30 Maar wat zal zij nu doen, om tegen deze besmettelijke ziekte, de aanslagkoorts, ons :oedej land te beschermen Wij achten ijl io ziekte van niet minder ernstigen aard, (Arbehoedmiddelen tegen haar zijn drin- end noodzakelijk. Hier inzonderheid geldt V vinir vaut mieux que guérir (De ziekte oorkomen is beter dan haar te genezen.) Te heer is het nemen van voorbehoedmidde- plicht, omdat, helaas ook bij een deel "Ün ons volk aanleg voor deze ziekte bestaat. Waren die troebelen in Amsterdam on langs niet voorgevallen, dan zou men nog kunnen zeggen: 'tZal hier zoon vaart niet nemen. Het Nederlandscche volk is kalm, phlegmatisch en daarom geen zorg ■j voor den tijd.» Maar nu zal zelfs de meest onverbeterlijke optimist (dat is een man die nooit gevaar ziet) zijn waan moeten laten varen en met de werkelijkheid gaan rekenen. Heeft een poos geleden een onzer Ministers (toen er van belasting-ontdui king sprake was) gezegd, dat hij nog aan de eerlijkheid der Nederlanders geloofde, (welk geloof aan menigeen wel wat. gewaagd tfüiwam) wij kunnen ons nu niet voor stellen, dat de Raad der Kroon, deswege cjeinterpelleerd in de Staten-Generaal de verklaring zal afleggen: Mijne Heeren maakt u niet ongerust; voor ons volk be- hoett ge geen zorg te koesteren; laat het maar aan ons over. Integendeel, ons dunkt, dat gelijk de meeste staatslieden dat streven en woelen der volken, (waarvar. Weenen nn weer be ivijs gat) met zorg gadeslaan ook onze Regeering zich afvraagtWat te doen, °Pdat straks geen soortgelijke, of nog er- 8er tooneelen zich hier vertoor.en Immers eene Regeering heeft over veel macht en invloed te beschikken. De Re geering kan wetten maken, waarin zij de vrijheid des Nederlandschen volks besnoeit, zoodat er maar weinig kan gebeuren of aanstonds is het: «Kip, ik heb je.» Zij kan de politie en het leger versterken, zoodat aanstonds op de opstandelingeu kan gevuurd worden. Zij kan zelfs nog wel meer doen. Maar wij zouden wel willen vragen Is dit liberaal, om ons zulk een dwang buis aan te' trekken (De groote liberaal Thorbecke zei wel eens het tegendeel Hebben we daartoe nu jaren achtereen het lied van den vooruitgang hooren zingen, om nu de liberale geest in ons is ontwaakt, door zoo achterlijke maatregelen te worden aan banden gelegd Neen, ook wij erkennen, dat in buiten gewone omstandigheden buitengewone maatregelen noodig zijn, en dat de jRegee- ring desnoods met geweld de orde moet handhaven, opdat ons lieve vaderland niet de prooi worde van oproer en anarchie (re- geeringloosheid.) Maar, als een regeering nu niets anders kan doen dan boeien aanleggen, dan is het met een aldus geregeerd volk treurig ge steld. Dan zijn we weer op eens uit den nieuwen tijd naar de middeleeuwen terug- voerd. De regeering kan nog iets anders doen. Ze moet zorgen, dat ons volk die begin selen worden ingeprent, waardoor men zulke noodlottige verschijnselen (openbaringen van den menschelijken geest) tegengaat niet alleen, maar ook voorkomt. Let eens op deze tegenstelling: Terwijl vroeger het christendom de macht was, die het volksleven beheerschte, zoekt men thans dat christendom te verwijderen en de volkeren der toekomst van tegenover gesteld beginsel te doordringen. Terwijl vroeger het geloof aan de onster felijkheid, en aan den almachtigen Schep per, Wetgever en Richter der wereld het volksgeloof was, gaat het streven van onzen tijd daarnaar uit, dat geloot weg te nemen; en den mensch te leeren zich niet meer te bekommeren om het hier namaals, maar om al zijne vermogens in dienst te stellen van het zichtbare. Zoo ontstaat er dan eene geheel andere levensopvatting. En het is juist die levens opvatting, die den socialisten doet zeggen: «Wij zijn het volmaakt met u eens; hier op aarde moeten wij zorgen, dat wij het goed hebben. Aan een voortleven na den dood gelooven wij niet meer. Maar waarom moet gij dan zooveel hebben, en wij niets Waarom gij geld in overvloed en, wij nau welijks het noodige Waarom zoudt gij in eer en aanzien, en wij ongeëerd ons leven slijten? Waarom gij invloeden macht, en wij machteloos? Wilt gij ons nu niet goedschiks een gelijk deel geven als gij zeiven bezit, dan zullen wij het ons met geweld verschaffen.» Zoo xedeneeren de socialisten, en van hun standpunt hebben ze volkomen gelijk. Huldigt men de moderne levensopvatting, dan moet men niet terugdeinzen voor de consekwenties van het socialisme. Ge moogt er van daag of morgen nog wat tegen sp ',rtelen, overmorgen komt ge er van zelf. Beginselen zijn machtiger dan gij die ze draagten de logica, die er in schuilt, treft u, ondanks u zeiven. Onzes inziens moet de Regeering wat beter helpen zal dan uitzonderingswetten en politie juist de beginselen des Christendoms helpen verbrei den, althans niet aan de uitbreiding daar van in den weg staan. Niet langer moet om ons nu slechts bij één punt te bepalen de neutrale school, d. i. de school zonder godsdienst, de plaats zjjn, waar de Nederlandsche jeugd wordt gevormd, voor de taak, die zij in dit leven heeft te vervullen. De christelijke School moet weder de volksschool worden. Het moet den kinde ren worden ingeprent, ook op de school, dat dit leven de voorbereiding is-voor een hier namaals. Niet alleen moet het hoofd gevuld worden met kennis, maar ook het hart gevormd, en daarin de gevoelens van eerbied en ontzag voor den Almachtige en Zijne gebeden worden geprent, waardoor van zelf eene geheel andere opvatting van het leven ontstaat, dan die thans, helaas! door maar al te velen wordt gehuldigd. Doet men dit niet, helpt men niet paal en perk stellen aan de verbreiding dier verderfelijke leerstellingen, die thans het christendom moeten vervangen, dan zul len de beste wetten en het uitnemendste leger ons niet baten. Dan zal ons volk met al zijn vooruitgang op stoffeiijk en wetenschappelijk gebied steeds rijp voor den ondergang zijn, omdat met het christendom ook de overtuiging en de zedelijke kracht zijn te loor gegaan, die het voor ondergang hadden kunnen behoeden en tot nieuwen bloei doen terugkeeren. Men zegt dat de onttroonde Vorst van Boelgarye, zoo hij weer gekozen werd, gaarne weer Vorst zou worden. Of het waar is betwijfelen wij, want hij heeft bij Schaffhausen een landgoed gekocht voor 500,000 frs.het behoorde aan een Rus. De verkiezingen in Bulgarije hebben tot uitkomst gehad dat -bijna enkel vrienden van de Regeering gekozen zijn. Te Sofia hadden ongeregeldheden plaats, doch er werd niet gemoord. De plattelandsbevol king, die de bedoelingen van Rusland en Kaulbars niet schijnt te kennen, heeft bij groepen hare instemming met den Russischen gezant betuigd. Dez; verklaarde dat Rusland met Bulga rije in vrede verlangt te leven, en ook met Oostenrijk. Wij willen het hopen. Te Parijs zou dezer dagen een nieuw blad uitkomen. Daartoe liepen een der tigtal personen met een aanplakbiljet op een bord. Daar stond op, dat het blad spoedig zou verschijnen. Op het biljet was een beest, een hydra geteekend. De kop was die van Bismarck. Een Fransch sol daat met het gezicht van den Franschen van minister van oorlog, steekt met zijne bajo net- naar den kop, terwijl een Russisch soldaat het beest zijn staart wil a'snijden. De politie zag dat, hield de personen aant en ontnam hun die aanplakbiljetten. Goes, 13 October 1886. De geldleening voor deze gemeente is door Burgemeester en Wethouders toegewezen aan de volgende hoogste inschrijvers: Van de Vegte Van Reede te Zwolle 40 aarideelen tegen 4012,OB»"/,f 40506,25 Mr. C. De Witt Hamer 2 aandeelen tegen 1010,621/2=: 20*21,25 Fransen Van de Putte Zoon 20 aand. tegen 1010= 20200, De Kanter Hordijk 40 aandeelen tegen 1010 40400, Van Heel Co. 2 aandee len tegen ƒ1006 2012, Samen 104 aandeelen 105139,50 Dat is 139,50 boven de benoodigde som, en daar er maar 104 aandeelen van 1000 zijn uit te geven om f 105,000 te bekomen, geeft dit de gemeente een voordeel van ƒ1139,50. De Unie, «Een school met den Bijbel» vergaderde gisteren in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Ruim twee- houderd personen waren aanwezig, waaronder zes-en-zeventig afgevaardigden. Het jaarver slag over 1885 werd vastgesteld en goed gekeurd. Onder de mededeelingen door den voorzitter gedaan was ook deze, dat de ter mijn voor het inleveren van de prijsvraag was verlengd. Uit de mededeelingen van den secretaris bleek, dat de Uniecollecte dit jaar als voortreffelijk geslaagd kan worden beschouwd; behalve de reeds verantwoorde giften tot een bedrag van ruim f 100,000 zijn nog ongeveer f6000 te verwachten. Ook de penningmeester kon een blijmoe- digen toon aanslaan bij het verstrekken zijner inlichtingen. De Minister van binnenlandsche zaken heeft aan de geneeskundige inspecteurs een opgaaf verzocht van alle geneeskundigen in hunne provincie. Men denkt dat de minister plan heeft, door subsidiën te geven aanl gemeenten waar geen dokter is, in de behoefte te helpen voorzien. Dat er op het hedendaagsche Onder wijs zoo Hooger, als Middelbaar en Lager hee wat aan te merken valt, is bekend. Vee lal kwamen echter de klachten uit den boezem van het «niet-denkend deel» der natie. Toch hoort men af en toe nog wel eens eene klacht van de mannen der overzijde. Zoo zal dezer dagen een adres aan den Minister gezonden worden. Dat adres is opgesteld en geteekend door rectoren van gymnasiums, de bloem der denkende libe ralen. Zij vragen daarin aan den Minister Vermindering van het aantal lesuren voor de leerlingen; en minder hooge opvoering van het onderwijs in 't Grieksch, Hoog- duitsch en de wiskunde. Eere dien rectoren! Wij juichen hun adres toe, doch wagen de bescheiden vraag Waarom niet vroeger deze dingen onder de oogen gezien Het pleit niet voor de denk kracht van het «denkend deel.» Enfinanti-revolutionairen als Groen, Van Loon en Esser krijgen na hun dood nog gelijk. Het is niet om den partijstrijd leven dig te houden, maar de liberalen hebben in zake onderwijs nog heel wat van hunne eigene fouten te herstellen! Bij de justitie is een aanklacht inge diend tegen den heer Rienstra te Veere, wegens een ingezonden stuk in de M. O. waarin hij minder vleiende onthullingen doet uit het familieleven van den veroordeelde J,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 1