Binnenland. Provinciale Berichten. Kerk- en Schoolni euws. Gemengde Berichten. Laatste en Telegrafische Berichten. Overzicht van Verkoopingen enz. bommen en dynamiet bij zich. Onder eene spoorwegbrug hadden zij al 5 KG. van dit jaatste goed neergelegd. Het plan was, op Keizers verjaardag, de openbare gebouwen in brand te steken en dan onder de ver schrikte menigte ontplofbare bommen te ■werpen. Verstandsverbijstering. Volgens sommigen lijdt de Keizer van Rusland daaraan. Hij loopt dag en nacht door zijne vertrekken op en neer, en peinst at hij met Bulgarije doen moet. Arme Joden. it mogen wij wel uitroepen als wij lezen, ze gehaat worden in Rusland en Oosten- Wee het christenvolk dat den jood liefheeft om zijner vaderen wilSpanje het ondervonden, aer dagen is weer gebleken, dat de nhaat de wereld nog niet uit is. In eie namelijk hadden de christenen een verspreid, waarin zij elkander opriepen tegen Joden-Nieuwjaarsdag de Joden te noorden en te plunderen. In den brief ,crd gelogen, dat de Keizer te Weenen het plan goedgekeurd had. De brief was voorzien van een valsch, nagemaakt rijks zegel. Gelukkig wera het bedrog ontdekt en de dader gegrepen. Gevaarlijke menschen. Dat zijn de slavenhandelaars. Den stroo iers is het om dierlijk vleesch, den slaven halers om menschelijk vleesch te doen. Maar is de slavernij dan niet afgeschaft Op papier; in de wet zeker, maar feitelijk staat zij nog op vele onzer Oost-Indische landen. Zoo ligt nabij Java het eiland Lombok, an daar vertrok dezer dagen een schip gevuld met knapen en meisjes, die naar Singapore gebracht werden. Een Neder- andsch oorlogschip bij het eiland Madoera vond dat slavenschip en rekende het in. Jammer slechts dat niet bewezen kon wor den of de meegenomen kinderen voor slaaf verkocht waren. Zoo kwam dan ook de slavenhaler vrij. Konden de kinderen dat dan niet zeggen Och ja, lezerdat konden zij wel. Maar over 't algemeen durven deze vrijgemaakten dat nietwant op het eiland Lombok een eiland dat door de Nederlandsche Re- geericg geregeerd wordt, bestaat bij de in boorlingen het gebruik, de teruggekeerde slaven eenvoudig te dooden. Hoe noodig is het toch dat vele zende- ngen daarheen gezonden worden, en er een Christendom gebracht worde, dat door geen Nederlandsche Regeering wordt tegen gewerkt of bemoeilijkt! GOES. De heer P. de Jonge Jz. heeft -■ r Je benoeming tot directeur der Chr. ef. Zangvereen. «Halleluja» bedankt. V Nu de schoone herfstdagen voorbij en de koude ons den naderenden er aankondigt, komen ons meermalen ;hten ter oore, die wijzen op de bij- ere vruchtbaarheid en warmte van den gmer. Zoo werd ons heden, uit den van den heer van Asperen Vervenne I er, een tak van een perenboom getoond, raan voor de tweede maal bloesem geko- i is. De vele gevallenvan dien aard, zijn bewijzen voor de laatste warme en .chtbare dagen van dit jaargetijde. De wakkere directeur der Heldringge stichten, üs. H. Pierson, die bij zijnzwaren en moeilijken arbeid ook nog rusteloos voor de pers arbeidt en door zijn «Bode der Heldringgestichten »en«Getuigen en Redden kampt tegen de ontucht, in haar verschil lende vormen, deelt in het laatste nr. van den achtsten jaargang van «G. en R» ,mede, dat hij het blad onder een anderen naam zal uitgeven. Hij belooft daarbij een andere wijze van bestrijding der ontucht, dewijl hij verschei dene gegevens heeft, die dit noodzakelijk maken. Dit bericht herinnert aan hetgeen enkele maanden geleden gemeld werd, dat n. 1. mannen zich hadden vereenigd met Joel, om de toestanden in onze grootere en te onderzoeken, evenals de redacteur de Engelsche courant "Pall Malh .,c' gedaan heeft, en door welk onderzoek zulke hartverscheurende dingen openbaar zijn geworden. Of zouden die in ons land onmogelijk zijn Ho* ware te wenscbenEén staaltje b. v. hoe het ook in ons land toegaat, deelt de «Bode der Heldringgestichten» mede. «Nog slechts weinige dagen geleden,» «zoo mint de Bode,» werd op Steenbeek (een der gestichten te Zetten) gebracht een buiten- landsche vrouw, die geen woord van de taal van ons land verstond. Door bedrog was zij gelokt in een slecht huis in een onzer groote steden. Zij was er geheel onkundig van, waar zij zich bevond, en werd er bijna 8 maanden opgesloten en gedwongen zich te onderwerpen aan al wat men van haar eischte. Al dien tijd bewoog zij, zooals men wel zegt, hemel en aarde, om uit die slavernij verlost te worden, en het is niet dan onder zeer bijzondere omstandigheden, dat eindelijk iemaud naar haar luisterde en haar hielp.» En als «de Bode» vraagt«Wie zal zeggen hoe lang deze toestanden nog, ik zeg niet geduld, maar gewettigd worden?» wie zal dan het antwoord geven Moge het Ds. Pierson en zijn trouwen helpers gelukken, de duisternis, die al deze dingen omgeeft, te verdrijven, door het licht, het volle dag licht er op te doen vallen. -Middeleeuwsch recht. Te Yenendaal heeft eene bloedige vecht partij plaats gehad tusschen enkele jongens uit dit dorp en uit het naburige Eist. Aanleiding was jaloezie der «Veneudalers,» wijl eenige Venendaalsche meisjes enkele vrienden uit Eist hadden doen overkomen. Sommige vechtersbazen werden gevaarlijk gewond, terwijl een der meisjes de vinger bijna geheei werd afgesneden. Vrijwillige achteruitstelling. Een korporaal der jagers in Den daag werd de vorige week gedegradeerd, dewijl een jager hem beschuldigde dat hij geld van hem geleend had. Nadat de order daartoe was gegeven, kwam echter de jager vertellen, dat hij onwaarheid gesproken had, en wel op verzoek van den gedegra deerde zei ven. Een nieuw onderzoek is thans bevolen. Iedere ketter heeft zijn letter. De redactie van de Maas- en Scheldebode heeft aan Domela Nleuwenhuis de vraag gedaan, waarom hij het aanzienlijk vermo gen, dat hij onlangs door erfenis verkreeg, niet, volgens zijne leer, ter beschikking stelde van de socialistische maatschappij, maar het integendeel op voorzichtige wijze had belegd. In Recht voor Allen antwoordt Domela Nieuwenhuis met eene verwijzing naar Lukas XII, vs. 13 en 14. Ook aan Jezus werd verzocht door iemand, dat Hij aan diens broeder zeggen zou de erfenis met hem te deelen. Jezus antwoordde «Mensch, wie heeft mij tot rechter of scheidsman over u aangesteld?" De redactie van de Maas- en Scheldebode nu, is ook niet tot rechter of scheidsman aangesteld, zegt D. N. Men zou zoo zeggen met zulke ont wijkende antwoorden moet D. N. bij zijne volgelingen wel alle vertrouwen verliezen. De heer Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, lid der Eerste Kamer, heeft zich naar uit Vlissingen gemeld wordt naar Berlijn begeven, en pogingen aangewend om de aansluiting te verkrijgen van de lijn Vlis singenQueensboro. Er is veel kans van slagen. Toch rekene niemand er op, dat in de eerste maanden daarvan voordeel kan getrokken worden, aangezien de winterdienst reeds is vastgesteld. Bruinisse en Sirjansland zullen waarschijn lijk weldra door een telefoon verbonden worden. Te Billaud zijn de pokken uitgebroken in een kudde schapen. Als eene bijzonderheid deelen wij mede dat te Middelburg iemand betovergrootmoe der is geworden. De bet-overgrootmoeder, de overgrootmoeder, de grootmoedei', de moeder en de dochter zijn allen nog in leven. Heur leeftijden zijn 88, 61, 38, 17 jaar, terwijl de laatste haar leeftijd nog slechts bij enkele dagen rekent. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zeven huizen, ds. J. H. Gunning, te Bennebroek. Te Middelburg verkregen nog de vol gende heeren de acte van onderwijzer. C. M. J. Moggré, van Terneuzen; P. Molhoek, van Schore; J. de Rijke, van Oud- Vosmeer; E. P. Schiller, van Hulst en J. P. Wefjen, van Middelburg. Westkapelle, 0 Oct. Heden avcnd werd alhier door stemgerechtigde manslidmaten een notabele gekozen, daar wegens het over lijden van den heer N. Verhulst, in dat collegie eene plaats open was. Hoewel de liberalen alle krachten inspanden, leden zij toch de nederlaag, en werd de candidaat der orthodoxen, Willem Boelse Wz. gekozen. De gemeente Westkapelle begint lang zamerhand te beseffen wat hare roeping en plicht is, en ziet ineer en meer in dat zij nu lang genoeg door «het denkend deel» der natie is onderdrukt geworden. OVEZAJNDE eu DRIEWEGEN. Gisteren, Zondagmorgen, werd te Ovezande onze beroepen leeraar ds. Verweij, door zijnen vriend, ds. IJ. Bootsma van Lunteren be vestigd naar aanleiding van Joh. 6 14. Des namiddags te Driewegen, verbond zich onze nieuwe leeraar aan zijne gemeen ten, sprekende over Ex. 17 15b. Een groote schare vulde beide malen het kerkgebouw. Zaterdagmiddag is het dochterje van de Wed. v. d. R. te Goes, terwijl zij met an dere kinderen spelende w; s, in een looiers- kuil gevallen. In bewusteloozen toestand werd zij op het hulpgeschrei der anderen gelukkig nog tijdig gered. Te Vlissingen kwamen twee militairen bij een verkooper van gemaakte kleeding, koch ten daar een burgerpak, verkleedden zich, lieten hun soldatenpak daar en gingen er van door. Vrijdag jl. werden zij te Ant werpen gevat. Zij hadden eene groote som gelds bij zich en zullen dus binnen kort wegens desertie, enz., moeten terecht staan. Goedkoope aardappelen. In Groningen en Friesland verkoopen de boeren hunne aardappelen voor 70 en 80 cent de hectoliter (mud.) Daarbij komt, dat zij nog een overmaat moeten geven van 7 cM. hoogte op het halve mud. Dit. heet de aardappelmaat. Het zal wel meest voor de siroopfabrieken zijn; toch blijft het te betreuren, dat de landbouwer aldaar zijne aardappelen zoo goedkoop van de hand moet doen. - Op de te Almkerk gehouden paarden markt waren Vrijdag aanwezig pl. m. 800, meestal l'/a jarige paarden, van f 160 tot f 250. De handel was tamelijk levendig. In den laatsten tijd werden te Breda herhaaldelijk fraaie of vreemdsoortige honden vermist. Als middel om ze te vangen, zou den, volgens de N. Bredasche en Oosterli. Ct., de vangers vermoedelijk landloopers onder aan de binnenzijde van hun pan talon stukjes vleesch hangen, waarvan de lucht de honden lokt. Ondeugend voegt de Tijd bij dit bericht do volgende opmer king: In aanmerking genomen de vele on gemuilbande honden, die te Amsterdam rondzwerven en bijten waar en wie het hun lust, bevelen wij der bevoegde autoriteit dit middeltje ten dringendste aan. 'tZou tevens ter controle kunnen dienen, of de agenten, die nachtdienst hebben, niet staande een dutje doen, daar de honden in dat geval met het vleesch aan den haal zullen gaan. -- Een belooning van 10.000 mark is uitgeloofd voor het wedervinder. van Gravin Hermann von Arnim, die zich in een aan val van zwaarmoedigheid verwijderd heeft uit Schwarzwald Courort Platte, nabij Baden- Baden en tot dusver niet is teruggevonden. Schuldeischers. Den vroegeren onderkoning van Egypte overkwam de vorige week het ongemak, toen hij te Parijs gelogeerd was, dat er onverwacht beslag op zijn inboedel gelegd werd. Zijn schuldeischer, een Syriër, had 10000 francs van hem te vorderen. De hooge schuldenaar bracht het geld bij de rechtbank. Een vreeselijk uiteinde. In een stadje aan de Wolga is een kun stenmaker op een noodlottige wijze omge komen. Hij was namelijk iederen avond gewoon, over 30 soldaten met opgeheven bajonetten heen te springen. Vrijdag zou hij den sprong weêr doenhij nam zijn sprong te kort en viel op de bajonetten, die hem door hoofd en hals drongen. Hij was onmiddellijk een lijk. Onvoorzichtig. Te Delhi in Britsch-Indië had iemand de onvoorzichtigheid een varken aan een pilaar van de moskee vast te binden. Dit wekte den toorn der vrome Mahomedanen er ontstond een gevecht, waarin velen sneu velden. Men zal zich herinneren, dat dezer dagen te Maastricht een protestantse!] kind, in een roomsch klooster gebracht, vermist werd. Men kon maar niet uitvinden wat er van dat kind geworden was. De pro- testantsche kerkeraden in Limburg schreven om hulp aan den minister, met het geluk kige gevolg dat bet protestantsche meisje thans aan hare moeder, die te Esschen in Pruisen woont, is teruggegeven. Zeven jaar geleden keerde een jong tuinmansknecht, die te Weenen een paar honderd gulden had weten overjte sparen, naar zijn geboorteplaats terug, toen hij onder weg in een herberg met twee personen kennis maakte, wien hij vertelde dat hij aardig wat geld bij zich had. Hij wan delde met die twee mannen verder, en kort daarna vond men in een greppel het naakte lijk van den man, die klaarblijkelijk besto len en vermoord was. Algemeen werden de twee mannen Most- nar en Cokan als de moordenaars beschouwd, maar er was geen bewijs, dus beiden bleven op vrije voeten. Een paar weken geleden, had het acht jarig dochtertje van Mostnar, toen het in de school kwam, een gouden ring aan den vinger. Die ring was blijkbaar van een volwassen persoon afkomstig, en zoo wijd, dat het kind, om het sieraad te kunnen vasthouden, een lapje linnen tusschen vin ger en ring had gestopt. Den schoolmees ter viel dit op, en hij vroeg waar het meisje den ring van daan had, waarop het kind vertelde, dat zij dien in vaders latafel ge vonden had. De onderwijzer, die het ge beurde met den tui anansknecht nog niet vergeten was, kreeg achterdocht en gaf de zaak aan. De moordenaars zijn op deze aanwijzing gevat. Zij bekenden hunne misdaad. Te Auxerre heeft een eigenaardig too- neel plaats gehad. De eenentwintigjarige dochter van den heer Gallet, Burgemees ter van Englény, was, gelijk zij elk jaar placht te doen, gaan logeeren in een kloos ter van Augustijner nonnen aldaar, waar zij school had gegaan. Ditmaal echter kwam ze niet weer tehuis, maar schreef zij een brief, waarin zij verklaarde, het besluit te hebben genomen, «om zich aan God te wijden.» De ouders kwamen hun kind opeischen, maar mochten haar niet eens zien. Daarna moldde de heer Gallet zich nogmaals aan, vergezeld van zijn .broe der, burgemeester van Chassy, en eenige andere verwanten. Nu beweerden de zus ters, dat liet meisje niet in het klooster was; de heer Gallet, ten einde van zijn geduld, schoof de dames ter zijde, en drong haar ondanks binnen. Een van het gezel schap wierp de deuren wijd open, waarop wel tweehonderd menschen, ondanks het verzet van de zusters en van den heer Gallet zeiven, binnenstoven, al roepende: «het meisje weerom!» Alle hoeken en gaten werden doorzocht,, deuren openge- trapt, vensters verbrijzeld enz. Ten laatste werd de gezochte gevonden. Als door een tooverslag werd alles rustig. De heer Gallet stapte met zijn dochter in een rijtuig en reed onder daverende toejuichingen der tot zeker wel 1500 personen aangegroeide me nigte heen. Dit voorval herrinnert onwillekeurig aan een bekend taferee! uit van Lummel's «Smidsgezel.» De heer Meulenberg te Middelburg, is geslaagd voor het tweede gedeelte van het examen voor candidaat-notaris. Zaterdagavond werd aan den Rijswijk- schen weg, bij Rijswijk, een strooper door een rijks-veldwachter op heeteriaad betrapt. De strooper, die een schot wilde lossen op den veldwachter, trof een jongeling, die zich in de Jonmiddellijke nabijheid bevond. De ongelukkige werd ernstig gekwetst en naar 's Gravenhage vervoerd. De dader is in hechtenis. Dinsdag 12 October. Kruiningeii, in het koffiehuis van De Jonge, 's middags 5 uur, door Deurwaarder De Vos: Manufacturen van Emanuel te Tiel. Middelburg, Venduhuis, door den heer Hondius: Meubelen,Kachels en Vuurhaarden. Goes, half 2 's namiddags, op 3 maanden, voor de Z.-B. Vereeniging tot Verbetering van het Paardenras, door Deurwaarder De Vos: een Hengst, 7 jaar oud.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2