inder- ;en jes. che Bool ;rzaak: CHRISTELIJK- NIEUW SBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. no. 6 7. j* 1886. No. 4. Dinsdag 12 October. Eerste Jaargang. lagazijn. :n in Ondertaille rerjassen, itrokken en?: >r$tstraat s, WJONHUIS, t-Veteeniging 1AND e MUdelburg IT VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Correspondentie. Schetsen uit den Haag. Buitenland. I ij scour ant gratis.) >gM- naar ROTTERDAM fr's morg. 9.30 uur PERDAM naar GOEI [r's morg. 4,uur Rotterdam bij dei LANG K op *t Ha BOUWMAN ei BOS, brertie. Rotterdam Nieuwi ikkeiburg. d te ioop der bste standen vai CE, zier geschikt voo 'DEI, waaraan hie behoefe bestaat. Des verkoojer 'A der koop rpotheek er op houdei MOLHOEK, te lerseh van den Dam, G 2.) a deposit», 't zij in eens I opvorderbaur, tegen ver- Ie bedragende thans 2 pet tot Crediet-verleening it lóOO tot f60,000. [MC JB53 van 't maatknippen, kun LEERLINGEN wordei voldoeud onderwijs word elde zich spoedig aan ii SPANJAARD bgebouw (fiddelburg. LjSDEEL te koop. Te be 7ESTSTRATE, te Wol iccuraat schrijft, wenscht besteden aan hetbijhou- f eik ander schrijfwerk, 5R dezes, te Goes. •V elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,02Vj UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent. iedere regel meer 5 cent; Familieberichten van 1 meer 10 cent 5 regels 50 cent, iedere regel GOES, 11 October 1886. In de inschrijving der Geldleening groot f105,000 ad 4%, verdeeld in aandeelen van f1000, uitgeschreven door de Gemeente Goes, ter conversie van vroegere leeningen en verkrijging der fondsen benoodigd voor de Gasfabriek, is door 11 inschrijvers deel genomen, t. w. Ingeschreven bedrag. Tegen een stor ting per aan deel van Van der Vegte Van Reeden te Zwolle Mr. C. de Witt Hamer Goes De Kanter Hordijk Fransen Van de Putte Zoon Van Heel Co. J. Lu(jk Roozendaal Van Heel Co. Goes id. id. id. Van der Bilt La Motthe Risseeuw id voor het Gasthuis te Goes Burgerlek Armbestuür te Goes I. D. Fransen Van de Putte Fransen Van de Putte Zoon J. M. Pilaar 'lus ingeschreven tot een bedrag van zijnde ruim 4 maal het benoodigde kapitaal. De "toewijzing zal binnen 8 dagen door Burgemeester en f 40.000 - 2.000 - 40.000 - 20.000 - 10.000 -105.000 - 5.000 - 20.000 - 2.000 - 10.000 - 2 000 - 40.000 - 28.000 - 15.000 - 85.000 - 7.000 f431.000 Wethouders worden gedaan f 1012.65 -1010.62 Va -1010. -1010. -1006, -1005.30 -1005.20 -1005. -1002.50 -1000.55 -1000.= Gelijk wij in de Torlge nrs. meldden, zullen wij de abonnés op het vroegere NIEUWS- en ADVERTENTIEBLA D, die on» de hun toegezonden nrs. van „de Zeeuw" niet terugzonden, als inteekenaren op dit blad beschouwen. Ook nemen wij de vrijheid aan enkele erkende voorstanders dor Christelijk-histori- sche richting enkele nrs. te zenden, teneinde zoo dit mogelijk warehun steun door een ahdfenement te verzoeken. We zullen dit ook deze week nog doen, met verzoek aan hen, die ons blad niet wenschen te ontvangen, dat zij dan de ex. terugzenden met vermelding geweigerd op de adres-strook. En ieder, die ons namen weet op te geven van personen, aan wie met hoop op goed gevolg een uominer van „de Zeeuw" kan gezonden worden, zal ons zeer verplichten, en aan de verbreiding der Chr. Historische beginselen in onze provincie bevorderlijk zijn. DE UITGEVERS. Men is hier wel wat voorbarig geweest. Djémilé, de beruchte maagd, op hoog bevel uit de «galerie» te Scheveningen verwijderd uit het oogpunt van zedelijkheid, prijkt nu, na de rechterlijke vrijspraak, in volle glorie voor zekere winkelramen in onze goede stad Den Haagnatuurlijk tot innig genot van zeker soort «heeren» en straatjongens, die zich vergapen aan de beschouwing van een miskend kunstgewrocht, neen, van eene naakte vrouwenfiguur. Ik zei voorbarig, en met reden. Het gaat niet aan, den tentoonstelier van der gelijke schilderijen voor den rechter te dagen in een stad waar zulke voorstellingen helaas maar al te zeer gewenscht zijn. Het ge zegde van Damas, den schrijver der Haagsche omtrekken«Wanneer de kunst mij moest maken tot een vlegel, dan zou ik de kunst amputeeren»(*), wordt op het gebied der beeldende kunsten nog in de verste verte niet nagezegd. En durft men volhouden, dat het de kunst tot eer verstrekt, dat men zich niet schaamt over hetgeen den eersten mensch na de eerste zonde oogenblikkelijk tot schaamte was, zijne naaktheid? Durft men de kunst van zedeloosheid vrijpleiten, waar men de kunstenaars die schoone vor men. zegt men die onteerende naaktheid zeg ik, leert afzien van modellen in de gedaante van vrouwen, die het brood der schande eten Ja. dat durft meu't is bedroevend! Als onze Heiland den tempel der kunst, die men nog wel goddelijk noemt, eens kwam reinigen, hoe de geeselslagen het ontieg gedierte uitdrijven zouden Het behoeft mijns inziens geen betoog, dat de kunst door het Woord Gods in menig opzicht geoordeeld is. Waar de heilige God voor de eerste zondaren schor ten van bladeren maakte, staat het de kunst niet vrij, door lichtzinnige ontbloo tingen den grooten Meester te bedroeven, te onteeren, in het axngezicht te slaan en waar de kunst de uitdrukking heet van al wat hoog en verheffend is, móet zij noodzakelijk geheiligd zijn of zij is het spoor ten eenenmale bijster. Fn onloo chenbaar is het, dat in onze bedorven maat schappij de zedelijkheid hooger eischen stelt dan eene bedekking als die van het eerste menschenpaar. Maar bij hen, die den Christus niet meer als Koning erkennen om niet eens te spreken van de velen, die zich Christusbe lijders noemen kunnen deze dingen er wel door. Met hun beginsel van zedelijk heid kan dat wel rijmen. Wat een ding moet zoo'n beginsel wel zijn Doch om terug te komen op Djémilé. Als men in Den Haag wil gaan opruimen, dan ga men eens naar het Mauritshuis. Mij dunkt, dat ligt voor de hand. De liefheb- Aan het adres van den heer F. Netscher, ber in dubbelen zin kan daar in een hoekje hoe zedig van de zaal, waar men «de kindermoord te Bethlehem» vindt, een tafreeltje vinden, dat hem zeker voldoen zal. Men verzuime niet de catalogus er bij op te slaan. (-J-) Ba! Nomen. Recht van vergadering. Uit de lijdensdagen der eerste afgeschei denen is bekend, dat eene vergadering uit meer dan 19 personen bestaande, uiteenge dreven kon worden. De wet van 1855 bracht daarin verbetering. Van toen af konden dergelijke vergaderingen niet meer belet worden. Thans maken de socialisten eene beperking van dit echt Hollandsche recht, naar 's minis ters Heemskerk's meening, noodzakelijk. Hij stelt voor o. a. dat voortaan het houden van vergaderingen in de open lucht voor onbepaalden tijd kan worden belet. Wij zullen afwachten wat de Tweede Kamer en met name onze vrienden, daarover zullen beslissen. Toch is en blijft deze be paling, eens wet geworden, voor het goed recht van alle burgers gevaarlijk. Vooral in onze] dagen, waarin zelfs door enkelen onzer vrienden geleeraard wordt,, dat de Staat zijne macht mag gebruiken, zelfs om in te grijpen in kerkelijke zaken. Vóór de wet van 1855 werd Prof. Brum- melkamp met zijne vrienden, door den veldwachter van Loosdrecht uit een schip gejaagd, waar hij avondmaal bediende. Maar nu zou zelfs na deze gelukkige wet nog eene herhaling van dergelijke schrei ende feiten mogelijk kunren worden, wan neer er in de toekomst maar een minister opstaat, die eene vergadering als der eerste afgescheidenen, die vreedzaam samenkwa men, om God op hunne wijze te dienen, een voudig gevaarlijk voor de orde verklaart en zoo noodig met de bajonet uiteendrijft. Ook zelfs van ons onzijdig standpunt uit gezien, schijnt ons deze maatregel toe een teruggang tot den treurigen Spaansc'nen tijd te zijn. Wij dingen natuurlijk niets af op de noodzakelijkheid van dit wetje met het oog op de staatsgevaarlijke vergaderingen der socialisten. Zeer zal het ons dan ook ver blijden, zoo de minister dit door ons en anderen aangewezen voetangeltje weet te vermijden. t\ Een goed woord van een tegenstander. Het doet ons altijd goed, als wij van li beralen lezen, die de waarheid onder de oogen durven zien. Zulk een oprecht libe raal is het Zondagsblad. Hoor hoe het klaagt „De Nedevlandsche onderwijzersstand ondervindt de nadeelige gevolgen, die eene onverstandige be scherming noodzakelijk mede brengt." „Toen de jongste wet op het Lager Onderwijs tot stand kwam, meende ieder te moeten juichen. De kunstmatige ouderwijzersteelt werd ondoordacht bevorderd. Overal verrezen er normaalscholen, die rijp en groen tot zich trokken om hun tering achtig bestaan door een schijn van leven tc rekken, „De noodlottige gevolgen komen thans aan het licht. Alom in den lande klachten, dat de uitslag hij de onderwijzers-examens steeds treuriger wordt. En de opgaven der bladen van ondorwijzers, die te weinig traktement genoten zijn veranderd in mededeelingen over het groote aantal sollici tanten, die naar elke onderwij zershetrekking me dedingen vijftig a zestig waaruit een platte- (-J-) Zie catalogus no. 190. landsgemeentebestunr te kiezen heeft is geen zeld zaamheid. Daarenboven komt nog de noodwendig- invloed dien vraag en aanbod op de prijten uitc- oefenen. „De berichten van tractementsverhoogingea, die voor enkele jaren voortdurend de ronde deden zijn veranderd in mededeelingen van tractements, verlaging. „Voorzeker, de kunstmatige onderwijzersteelt in Nede-land is eene leerzame bladzijde uit de jongste geschiedenis van de bescherming." 't; ■el i.— Een hard vriend. Dat is de Keizer van Rusland voor Bulgarije. Hij verzekert telkens, dat hij geen plan heeft, den Bulgaren eenigszins in hunne rechten te kort te doentoch zendthij zijn on- verstandigen zaakgelastigde Kaulbars, die stad en land omreist om de Bulgaren voor zijn meester in te nemen. Deze storen zich overigens aan Kaulbars niet veel. De ver kiezingen hebben waarschijnlijk gisteren plaats gehad, tegen zijn schreeuwen in. Overal ontmoet de Rus koude, verbitterde gemoederen. Namens 500 personen te, Sistova werd hem aangezegd, dat zij niéV van hem gediend waren, doch hij weigerde de gezanten te ontvangen. Verdeel en heersch. Dat doen de Jezuiten. Dat willen ook de Engelschen. Eerst hebben zjj Oostenrijk gevleid dat het zich tegen Rusland zou stellen, in schijn om Bulgarije te helpen, doch eigenlijk wil Engeland verbod dér drie Keizerrijken (Rusland, Oostenrijk, Duitschland) verbreken. Nu deze vlieger niet opgaat, nu begint Engeland vriendschap te sluiten met alle man, die maar iets tegen Rusland heeft. Met Turkije, Ruslands ouden vijand, wordt een verbond gesloten. Over China, Ruslands grooten mededinger in Azië wordt gedacht. Toch zal dit alles Engeland geen voordeel aanbrengen. Turken en Chi- neezen zijn al even ongeoefend en zwak, om tegen de Russen iets te ondernemen. Engeland zal dus wijselijk, bij al wat Rusland 1 doet, zich stilhouden of althans maar zeer inde verte blaffen. Met een kluitje in het riet. Er is een voorstel van de conservatieve regeering in Engeland ingekomen om den Ieren hunne langverlangd e home rule, dat wil zeggen, de gelegenheid om door land- genooten geregeerd te worden, te schenken. Maar dat ontwerp is eeu kluitje. De li beralen (de Engelsche liberalen gelijken veel op onze antirevolutionairen) wilden hun eene regeering geven, die zelf wetten maakte en in de hoofdstad van Ierland zetelde. En juist deze schoone bepaling, de eenige die Ierland bevredigen kan, is in het conservatieve ontwerp weggelaten. De Ieren krijgen volgens dat, vier Nation^ Raden, uit de vier provinciën van Iériant. maar de wetten blijven hun gesteld dooi de Engelschen. Wij vreezen dat de verstandige Ieren, met dit kluitje zich niet in het riet zullen laten sturen. Woelige mannen. De politie te Weenen heeft een twintigtal anarchisten, dat zijn mannen, die alle bestaan de regeeringen willen omverwerpen,ontdekt en gevangen genomen. Zij hadden veel dolken O A. C. doet .eelde J. le en wee ver -en 'de )00 3n. >e- 3n ;n n n r il

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 1