Kerk- ei» Schoolnieuws. Landbouw Berichten. Gemengde Berichten. Provinciale Berichten. van rijkswege f14,000 vergoed ot bij dragen wordt, doet weinig ter zake, want •t moet uit de beurzen der belastingschul den komen. Uit onze gemeente moet er is in elk geval nog f26,000 komen, het- ielk verminderd zijnde met ongeveer OOOO schoolgeld toch altijd nog eene uit- faaf blijft van f20,000. Merken we daarbij op, dat de hoofdelijae omslag f22000 be- 'tfrïiagt, dan besluiten we daaruit, dat we .'ij na geen hoofdelijken omslag zouden heh- oen, indien de gebruikers van het onderwijs betaalden, wat het kost. Bijna onze geheele hoofdelijke omslag wordt dus een soort be- "eeling voor degenen, die van het staats- ïderwijs gebruik maken. Rijken zoowel armen. Dat voor min en onvermogenden •uppleerd of betaald wordt, wie zal dat aken? Maar dat gegoeden zich laten be- deelen vinden we wel wat erg. Dat valt vooral in 't oog bij het middelbaar onder wijs en bij de meisjesschool. De kosten van 'tmiddelb. onderw. bedragen bijna 120.000 en daar wordt ongeveer 12500 schoolgeld betaald. Staat of gemeente moet dus f17500 bijpassen. En voor wie is dat? Niet voor de armen of minvermogenden, die maken van dat onderwijs geen gebruik. Dat is alleen voor hoogere burgers. Als nu de H. B. School 80 leerlingen telt, dan ontvangt dus iedere leerling een toelage van ruim f200 per jaar of 4 gld. pei week, ook uit de beurs van hen, die van het mid delbaar onderwijs geen gebruik kunnen maken. Op de meisjesschool wordt aan traktement f2700 uitbetaald. Daarbij de kosten voor schoolbehoeften, onderhoud van gebouwen enz, dan komen we op ruim f3000. Deze school wordt door ongeveer 25 meisjes bezocht. Ieder meisje kost dus jaar lijks aan onderricht ruim f120 waar- un Üe ouders niet meer dan '/j hoog- tens V4 betalen. Iedere jonge juffronw, die aar onderwijs geniet, ontvangt dus eene ledeeling van bijna f100 in 't jaar of 12 jer week. Zoe zien we, waar ons geld ilijflt. Niemand zal zeggen, dat we te ruim gerekend hebben, want er is niet eens bij geteld de rente der kapitalen benoodigd tot het bouwen der scholen. Zekere Donato uit Parijs, een dokter, die magnetiseeren kan, heelt in Holland ook zijne kunsten getoond. Hij neemt de jongeheeren en dames bij de hand,j kijkt ze aan en krijgt hen zoo in zijne macht. Hij laat hen zwemmen, schaatsenrijden, vechten, springen, wielrijden, enz., zonder dat zij het weten of willen. Hit laat hen zweeten en kou hebben, enz., tot groot ver maak van de toeschouwers, die geen mede lijden hebben met deze slachtoffers. In den Haag, waar hij zijn kunsten beproefde, was hem vriendelijk verzocht heen te gaan, en nu trof hem ondanks zijn verzet in de dagbladen te Amsterdam hetzelfde lot. De burgemeester bewoog het Bestuur vor. den Sta(i.ssc.vr^Dv!ju g hem de.i toegang te weigeren. Nu zal Donato zijn voorstelling in eene andere zaal geven. Uit de Tweede Kamer. De Tweede Kamer is weer bijeen geweest, hoofdzakelijk om een vraag en een ant woord te hooren. De vraag (in de Tweede Kamer noemt men dat eene interpellatie) was van den heer Schepel, liberaal lid voor Appingadam. Het antwoord was natuurlijk van den minister. Zulk eene vraag, in de Tweede Kamer interpellatie geheeten, dient in den regel minder om den minister wat te vragen, dan wel om hem wat te zeggen. De heer Schepel 4 had dan ook heel wat te zeggen. Hij ver telde aan den minister (wat deze trouwens zelf ook wel wist) dat er bij het station Sauwerd, op de spoorweglij n Groningen- 1 Delfzijl, aanhoudend ongelukken gebeuren, 1 zelfs een paar malen met doodelij ken afloop. Nu hebben zij daar in Sauwerd (zegt de heer Schepel, en 'tis ook zoo) een man, die aan het spoor van alles doen moet. Hij geeft kaartjes, hij ontvangt bestellingenhij wisselt, hij seint, hij telegrafeert, kortom, die eene man is van alles. Nu zei de heer Schepel dat die ongelukken daar van daan kwamen, dat er te Sauwerd maar één man is, die alles doen moet en nu vroeg hij wat de minister er van wist. De heer v. Baar, roomsch-lid voor Eind hoven, voegde daar bij dat er in Brabant en Limburg ook nog al eens ongelukken gebeuren. Die laatste spreker kreeg geen antwoord van den minister, omdat hij niet zooals de heer Schepel «geïnterpelleerd» had. Maai de heer Schepel kreeg ten antwoord, dat die beambte te Sauwerd veel te ijverig was e»i dat er personeel genoeg was daar. Ieder begrijpt dat de heer Schepel van dit antwoord slecht gediend was. Hij zei het den minister dan ook nog eens goed, en dreigde hem met eene motie, dat wil zeggen hij beloofde hem, dat hij de lieele Tweede Kamer hare afkeuring zou laten uitspreken over 's ministers weinige belang stelling in Sauwerd. Dat hielp. De minister beloofde dat hij met den Raad van Toezicht over spoorwe gen zou spreken, of er te Sauwerd hulp noodig was. En toen was de heer Schepel tevreê. Hiermeè liep deze vraag, ook wel interpellatie geheeten, af, en de Kamer ging tot Dinsdag a. s. uiteen. Mr. J. P. v. Outeren te Rotterdam, is benoemd tot substituut-officier der justitie te Zieriksee. Of de socialisten, eens baas geworden in ons vaderland, zuiver naar het recht zou den regeeren? Het jaar 1789 geeft er geen hoop op. En hun eigen gedrag in onzen tijd kan ons ook niet gerust doen zijn. Het ge rucht gaat namelijk dat de meeste of alle leden van het gerechtshof in den Haag, die Domela Nieuwenhuis moesten vonnissen, vóór de uitspraak ongeteekende brieven ont vingen, met bedreigingen, indien de beklaagde niet vrijgesproken werd. Veel geloot in Nieuwenhuis' onschuld spreekt uit deze bedreigingen niet. Het is voor de burgers- socialisten geene aanbeveling, als zij op die wijze de rechtspraak wenschen te leiden. Gelukkig dat in ons vrije Nederland nog eene rechtspraak is, die niet van socialisten vrees of gereformeerdenhaat afhankelijk is delijk genoeg uitkomen. Immers de liberale partij kan, ruim gerekend, hier hoogstens 15 a 20stemmen uitbrengen, en nu hun can- didaat 5 stemmen boven de volstrekte meerderheidhoe werden hunne stouts.e verwachtingen nog overtroffen Nu vraagt zeker ieder belangstellende: van waar is hun toch hulp komen opdagen en het antwoord moet zijn, dat sommigen, die zich voor streng orthodox uitgeven, den candidaat der rechterzijde niet »antirevolu- onair genoeg» vonden, en meenden daarvan geen beter bewijs te kunnen leveren, dan door naar het kamp der liberalen over te loopen. Men spreekt wel eens van een monsterverbond» maar hoe moet men het noemen, wanneer Multatuli en Datheen hand aan hand gaan? Zieriksee. Aan den zeedijk, ten westen van het havenhoofd, is een val gekomen, die van boven 30 en van onderen 50 M. breed is. Krachtige pegingen worden aangewend tot herstelling der zeewering op het bedreigde punt. De schade bedaaagt, naar men meent f35000. De inzinking is grooter dan men eerst gevreesd had. Op het oogenblik is men met de herstelling een belangrijk eind ge vorderd. Jongstleden Zondag is te Vlissingen het badseizoen gesloten. Dat Vlissingen als badplaats vooruitgaat blijkt weer hieruit, dat in dit seizoen 7507 zeebaden werden gebruikt, tegen ruim 600 verleden jaar. de dames J. v. Boven van Terneuzen; C. W. Janse, van Schore; E. M. Mazure en M. C. v. Overbeeke, van Groede; A. C. Rijkaard, van Goes; en L. M. v. Vooren, van Eedeen de heeren J. v. d. Berge, van Bruinisse; J. A. Boddaert, van Zuiddorp; H. Crausberg, van Aksel; J. F. Fremouv, van Oostburg; en D. L. Gassen van Ossenisse. Gisteren werden geëxamineerd 2 vrouw, candid, en 6 mann. Afgewezen werden 4 rnann. cand. Toegelaten de dames: J. P. Hector, van Seiooskerke en H. C. Schmitt, van Middelburg, en de heeren A. C. Geluk, van Poortvliet en P. Knegl, van Middelburg. Het examen wordt heden voortgezet. WISSENKERKE. Naar wij vernemen, werkt de aanhoudende droogte op het ver voer der suikerbieten zeer nadeelig, dewijl ze zich, aangevoerd ter bestemder plaats, in meer of minder rottenden toestand bevinden. - Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij den landbouwer Jacs. Meu- lenberg op de door hem bewoonde hofstede onder de gemeente Wissenkerke een appel boom voor de 2e maal van dit jaar bloeit. Het zelfde is het geval met twee appel- booinen die het jongste voorjaar pas ge plant zijn bij den heer J. Molhoek, te lerseke Kloetinge, Oct. 1886. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat alhier in de hoveniering van den heer W. Mijnsbergen voor de tweede maal rijpe aardbeien zijn getrokken, terwijl nog vele planten in bloei staan en nog vrucht beloven. Reisavonturen van een Varken. Op een avond der vorige week reedeen sneltrein het spoorwegstation van de duitsche plaats Wals binnen, toen een varken, dat uit een veewagen was ontsnapt, eensklaps tusschen de rails sprong. Ieder dacht dat het dier dood was, want de trein reed over hem heen, en toen dit geschied was, kon men er niets meer van bespeuren. Toen eindelijk de trein stil stond bleek dat het dier nog in den trein was en leefde. Als door een wonder was het op de asch-schuif van de locomotief geslingerd, en was daar stilletjes blijven liggen. Toen de trein stilstond kwam het dier er ongedeerd uit, en werd door den eigenaar meegenomen, natuurlijk om werkelijk dood gemaakt te worden. Bij het binnenkomen te Ter-Neuzen van de Engelsche stoomboot James, kapt. Jackson, van Bilbao, liep bet stoomschip op eene in den mond der haven liggende tjalk, bevaren door F. Sponselé. Het bakboords zwaard en ander buitenwerk der tjalk, die ledig was, werd zwaar beschadigd, zoomede veel ontzet en gebroken, zoodat men de schade op minstens f400 a f440 begroot Een der bedienden van het Hotel du Passage aan de Prins Hendrikdade, te Am sterdam, die in den nacht van 27 Septem ber 11. door een viertal beschonken personen mishandeld werden, is naar Jmen zegt aan de gevolgen van het doorgestane overleden. De daders zijn bekend. Te Nieuwe Pekela (Groningen) is een tweejarig kindje in een pot met kokende lijm gevallen. De kleine is aan de vreeselijke brandwonden, onder de hevigste pijnen, bezweken. Als een staaltje, om te bewijzen, dat de inenting tegen de hondsdolheid nog niet algemeen goed werkt, nemen wij het vol gende bericht uit de N. R. Crt over. ,Den 25sten Februari 11. werd een kind, Mathieu Videau te Villenave-d'Ornon (Frankrijk) door een hondje gebeten, dat later bleek dol te zijn geweest. De ouders begaven zich met het kind naar Parijs om het naar de methode ran den hoogleeraar Pasteur te laten inenten. Negen malen werd de door Pasteur verkregen stof op het kind overgebracht. Den 8steQ Maart kwa men de ouders met het kind in hun plaatsje terug, en er openbaarde zich in den toestand van den kleine geen enkel ongunstig verschijn sel, totdat hij den 23 September op éénmaal weigerde iets te eten. Den daarop volgenden nacht bracht hij kalm door, maar den 24stec wilde hij geen drinken tot zich nemen. Weldra volgden rillingen, de oogen lagen diep in het hoofd, en de stem die klankrijk was, was schor geworden. Kortom, de verschijnselen van dol heid kwamen voor den dag, en het kind over leed onder hevige pijnen den 25 September, pre cies zeven maanden nadat het gebeten was. Het had twee dagen lang niets willen drinken." Men ziet het, zij hebben nog niet geheel ongelijk, die niet zoo dadelijk metPasteurs geneeswijze dwepen, ook al zijn er velen door hem genezen. GOES. De Chr. gerefi Zangvereeniging «Halleluja» alhier heeft het directeurschap opgedragen aan den heer P. de Jonge Jz. KAPPELLE. Maandagavond is bij den heer van Dam, Secretaris alhier, een bran dende hanglamp naar beneden, op de tafel gevallen. Snel verspreidde zich de petro leum over de tafel en den vloer en zette beide in vlam. De heer van Dam slaagde er echter spoedig in de brandende petroleum te blusschen. De brandschade bedraagt minstens f420 daar een servies en een prachtig tapijt ver nield werden. 's HEERENHOEK. Een door velen ge waardeerde verbetering ondergaat thans de straat in onze gemeente. Gaf de afrij door hare schuinte voor (rij- en voertuigen, voor al bij winterdag, reden tot vrees voor ge vaar, dit is nu voor het grootste deel weg genomen, wijl dat punt aanmerkelijk lager en vlakker komt te liggen. Ook de waterafloop is tegelijk aanmer kelijk verbeterd. Dinsdagmorgen 1.1. werd van den land bouwer D. de W. onder Hoedekenskerke, een koe in de weide dood gevonden. Uit wendige teekenen van mishandeling of iets dergelijks waren niet te bespeuren. VLISSINGEN. Dinsdagavond ontplofte een petroleumlamp in een woning in de Beursstraat. Er bevonden zich zes kinde ren in de kamer, waar de ontploffing plaats had en de deuren gesloten waren. Eerst door het inslaan der ruiten gelukte het den politieagenten en aan enkele burgers bin nen te komen, waarop de brand, die de zoldering reeds aantastte, spoedig gebluscht werd. BROUWERSHAVEN. Dr. Bybau alhier, is met ingang van 15 Nov. 1886 belast met het onderzoek naar de gezondheid van schepelingen, en wel voor, den tijd van 3 jaren. NIEUWDORP, 7 Oct. Heden morgen kreeg J. V., knecht bij den landbouwer B. Op tH., een slag van een paard. Het paard was licht ongesteld, en hij wilde het om die reden, gelijk dit meer het ge bruik schijnt te zijn een kleine snede in den staart geven. De slag werd hem toegebracht vlak boven 't linkeroog. Gelukkig is zijn toestand niet bedenkelijk. KRABBENDIJKE. De uitslag der stem ming voor een lid van den gemeenteraad is, dat verkozen is C. C. Welleman (liberaal) met 33 van de 54 geldig uitgebrachte stem men. Jan van Lierede candidaat der antirevolutionairen, verkreeg 18 stemmen, B. Weststrate 2 en J. Peman Kakebeeke '1 stem. Het laat zich verklaren, dat de uitslag dezer verkiezing, den liberalen niet weinig tot vreugde verstrekt. De berichtgever aan de Goesche Courant liet dit trouwens dui Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Doeveren en Genderen door C. J. Six Dijk stra te Cadzand. Bedankt voor Rilland-Bath, de Cand. C. J. Six Dijkstra te Cadzand. Voor Seroos- kerke, N. Caro te Krommeniedijk. Chr. Ger. KerY. Beroepen te Weesp, de Cand. J. Tazelaar te Terneuzen. Ds. J. Moll Jbz. te 's Gravenhage, oudste dienstdoende predikant in ons land, herdenkt 14 Oct. a. s. zijn 64 jarigen evan geliedienst. De heer H. H. Dieperink Langereis hoofd der christelijke sehool te Baambrugge, voorheen te Terneuzen, heeft een beroep als predikant bij de gereformeerde gemeente te Paterson, in N. Amerika, aangenomen. Hij hoopt 1 April 1887 derwaarts te ver trekken, en heeft tegen dien datum zijn eervol ontslag als hoofd der christelijke school aangevraagd. In de Synode, welker vergadering Dinsdag 12 October weer geopend zal wor den, zal als lid optreden ds. A. M. Venker, pred. te Brouwershaven, in plaats van ds. C. F. Zeeman, pred. te Zonnemaire. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Oostburg de heer A. Kohier van Groede. Het college van Kerkvoogden en No tabelen te Oostburg, heeft afwijzend beschikt op hetverzoek van den kerkeraad om de perso- neele toelage van den predikant op het vorige bedrag te brengen er. de voorwaarde aan de uitkeering van dat bedrag verbonden, in te trekken. OVEZANDE en DRIEWEGEN. Morgen 10 Oct. hoopt onze beroepen predikant, de WelEw. heer J. Verweij, zijne intreerede te houden, des namiddags te Driewegen, terwijl de bevestiging zal plaats hebben des voormiddags te Ovezande, door zijnen vriend den WelEw. heer IJ. Bootsma predikant te Lunteren. IERSEKE, 5 Oct. '86. In eene heden gehouden ledenvergadering der Vereeniging voor Geref. Schoolonderwijs alhier, word o. m. besloten, het onderwijzend personeel der Chr. School met een onderwijzer te ver meerderen. Ingevolge dit besluit worden nu sollicitanten naar deze betrekking op geroepen. Krabbendijke. Maandagavond is tot lid van het kiescollege gekozen dhr Jan Allewijn. Er wer den '14 biljetten ingeleverd; de verkozene bekwam 11 stemmen B. Dok die te kennen gegeven had een eventueele benoeming niet te zullen aannemen 2 stemmenterwijl 1 briefje van onwaarde moest worden ver klaard, als bevattende den naam van een persoon, die niet in herstemming kwam. De 22e Lijst van de Unie-collecte wijst reeds de som van f98000 aan. Nieuwedorp gaf er aan f27,50. Souburg f 65,50. lerseke f 152,26. Te Middelburg werden den 5 Oct. ge ëxamineerd 16 kandidaten, toegelaten 5 manneljjke en 6 vrouwelijke; te weten:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2