10 CHRISTELIJK- NIEUW SBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. I ES. GOES. ES. Tarwe. 1886. No. 3. Zaterdag 9 October. Eerste Jaargam ligranen n ndertailles Dkken enz. ststraat. Co., 08 Liters, - 16,00. ico Goes VERSCHIJNT G. M. Klemkeik, te Goes 1 F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Correspondentie. Landbouw-crisis. Buitenland Binnenland. -J 7 4 - 3S. sr Baal f 16,00. - 15,00. - 16,00. r Bushel - 14,50. - 8,00. ►er Baal - 17,00. '7- ents per pakje te 11 maten, zijnde 1. fGEBREIDHEID, en tot uiterst DE EUW, elken MAANDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,0272 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; Familieberichten van '1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Gelijk wij in liet laatste nr. van het Nieuws- en A<lv.Wad meldden, wordt „de Zeeuw" aan de gewezen ahonnés daarop, buiten de stad, toegezonden. Zij, die ons -eerste nr. niet terugzonden, ontvangen ook dit en het volgend nr. nog. Ter voorkoming van misverstand zij eehter nogmaals er op gewezen dat de abonnementsprijs van „de Zeeuw" is 65 et. per kwartaal, franco per post. Zij, die geen toezending van „de Zeeuw" begeeren, worden verzocht, dit nr. terngte zenden, door „geweigerd" op den band te zetten. Dit laatste ziet natuurlijk enkel op de abonnés van het vroegere Nieuws- en Advertentieblad. De Uitgever, G. M. KLEMKERK. Een inzender uit Friesland maakt in deStandaard eenige ook voorons, Zeeuwen, misschien lezenswaardige opmerkingen Hij zegt dat Friesland 333,000 hectaren groot is en iedere hectare vroeger f 100 afwierp, zoodat de boerenstand 33 miljoen in de provincie bracht. Daar profiteerden natuurlijk velen van. Om niet te spreken van kruide niers, bakkers, slagers, enz., maar van arbeiders, die door eene bewer king van 330000 hectaren grond, volop brood hebben. Wanneer nu een |zoo nuttige en uitgebreide arbeid voordeel oplevert, dan neemt het werk toe. Maar als het nu geen voordeel meer oplevert? Er is al veel arbeid van vroeger door de grondeigenaars boeren op geruimd, omdat zij erop verspeelden. Heeft b. v. een stuk land eene waarde van f2000 per hectare en het wordt door den arbeid 25 pCt ver beterd, dan is dat land f500 meer waard geworden. Heeft nu die ver betering f350 gekost aan arbeid en gereedschap, dan blijft er toch nog f150 winst. Maar nu is dat stuk land b. v. maar f1000 waard, en het Jverbetert met 25 percent, dan is de waarde met f250 verhoogd; en de onkosten waren f300 dus wordt op dat stuk land f50 verspeeld. Hieruit is te verklaren, hoe het komt, dat boer en arbeiders thans van elkander ver vreemden. De boer kan geen arbeid meer doen verrichten, want hij ver liest er op, en hij moet de rente van zijne hypotheek a 5% op den dag af kunnen voldoen. Vele werkgevers zijn nu werkvra- gers geworden. Niet in staat de zware renten op te brengen, werden zij door hunne schuldeischers uitgekleed en naakt p den dijk gezet. s inzender weet een middel ter oetering, en dat is renteverlaging. o boerenstand is der maatschappij tot nog toe van onberekenbaar nut geweest. De aanzienlijke stand ver- leene hypotheken a 3 percent in plaats van tegen v ij f. Zij alleen als mannen van 't vak, kunnen aan de vele arbeiders die om werk bedelen, werk geven. Het land wordt tegenwoordig verkocht voor lageren prijs dan het waard is. Die nu Va overwaarde wil van de voor te schie ten som, die kan er maar enkelen helpen. De heeren moeten zich met Va overwaarde willen vergenoegen. Een soliede geldbelegging zou het zijn, wanneer aan ons, grondbezit- tertjes, het geld zoodanig werd ver strekt. Want wanneer er geld voor ons beschikbaar werd gesteld tegen 3, of 37* of 3'A pCt., bij een over waaide van 7* gerekend naar huur waarde a 4 pCt., dan kregen de panden van zelt eenige meerdere waarde, omdat het grondbezit dafl- niet meer door het kapitaal werd onmogelijk gemaakt; en daar dan het werk van den arbeider weer voordeel voor ons werd, werd ook verbetering van den bodem bij ons weer lust en leuze. Een dwaling. De Middelburgsche Courant, haar vrees voor de socialisten uitsprekende, noemt deze mannen in één adem met «zekere kerke lijke pariij, die de leer verkondigt, dat men zich tegen een gestelde macht kan en mag verzetten.» Nu, wij laten het haar zeggen. Ons komt het voor, dat zij over eenige jaren om het uitspreken van deze over grootmoederachtige vrees zich zal hebben te schamen. Wij vestigen slechts de aandacht op ééne dwaling der Middelburgsche; namelijk als zou die zekere kerkelijke partij opstand tegen de gestelde machten prediken. Wij vragen aan de MiddelburgscheWaar en wanneer heeft die «kerkelijke» partij zulks gedaan? De redactie is in de eerste plaats aan zichzelve verplicht, eene beschuldiging als deze, tegen een partij, waartoe bekwame rechtsgeleerden en predikanten behooren, te staven of in te trekken. Standbeelden. Zij, die met alles in den mensch eindigen, richten gaarne standbeelden op voor den mensch. Zij die, in alles wat geschiedt en gedaan wordt, de hand des Heeren zien en daarom met alles in Hem eindigen, richten, naar de voorbeelden in de H. Schrift, hunne gedenksteenen den Heere op. Nog niet pluis. In Engeland is men niets op zijn gemak over de aanmatigingen van Rusland in Bul garije. De kanselier der Engelsche schat kist heeft gezegd dat de oplossing van het Oostersche vraagstuk nu weer voor langen tijd is uitgesteld. Vorst Alexander was al zoo ver op stap, en zienu wordt hij van het staatstooneel verwijderd. De vrijheid van Bulgarije, en ook die van Servië en Roemenië, loopen meer dan ooit gevaar. Oostenrijk is verplicht een wakend oog te houden. De verzekering door den Oosten- rijkschen minister van Binnenlandsche Zaken in het Hongaarsche Parlement gegeven, doet hopen, dat het zulks doen zal. Groote woorden. Het clericale ministerie in ~eg bij zijn optreden in 1884 eene zware taak, het moest aan de geldverspilling in zake onderwijs een einde maken. Dit deed het, misschien wel niet overal met verstand, maar de uitgaven voor onderwijs verminderden dan toch aanmerkelijk en het onderwijs bleef voldoende. De liberale schepen van Namen, Rouve- aux, nam het dezer dagen in een schrijven aan den Koning, voor de Belgsche onder wijzers ophjj deed dat in een vorm, die de Regeering aanleiding gaf hem te ont slaan. Deze daad deed een storm opgaan door het liberale België. Op volksvergade ringen werd wraak geroepen; in hoogere kringen protesteerde men; de Pers vooral was gebelgd. Zeven duizend leden van liberale vereeni- gingen kwamen te Namen bijeen om Rou- veaux te beklagen en te (bewierooken. Mag men groote woorden voor daden nemen, dan staan er in België vreeselijke dingen te ge'ueu.eu. verheeld u: Er is geschreeuwd: W89 hun, dien rampzaligen lasteraars! Mijn sjerp krijgen zij niet dan door geweld Wij duizenden zweren onze geplunderde scholen te zullen herstellen 1 Leve de een dracht! Leven de liberalen 1 Weg met het ministerie 1» Wij zouden aan het rillen gaan, zoo wij niet wisten, dat woorden en daden twee, en soms, o zoo ver van elkander zijn. Een kanon. Te Antwerpen is het grootste kanon in geladen, dat ooit bij Krupp gemaakt werd. Het is 14 Meter lang en weegt ruim 120 kilo. Het is bestemd voor een Italiaansch oorlogschip. Dat het in Spanje nog niet zuiver is, blijkt uit het jongste soldatenoproer. En dat de koningin-regentes doet wat zij kan om allen te bevredigen, is ook gebleken. Het ministérie eischte ter dood brenging van de veroordeelde oproerlingen, waaronder een generaal en een luitenant, maar de koningin eischte gevangenisstraf. Het ministerie hield vol. Zij ook. Met tranen in de oogen eischte zij dat men het leven der veroordeelden sparen zou. Het ministerie gaf eindelijk toe, doch vroeg zijn ontslag. De gelukkige gene raal Villacampa zeide: «Nu ben ik voortaan trouw aan de) koningin.» Vele republiekei- nen kwamen de Koningin bedanken. Gevaarlijke menschen. Dat zijn de stroopers. Op de Hollandsch- Belgische grens in den polder Hazegras heeft Zaterdagnacht een bloedig gevecht tusschen stroopers en veldwachters plaats gehad. Een veldwachter, Rombaut, ging met zijn 3 zoons en twee soldaten in de duinen op den loer liggen. Eindelijk kwamen de stroopers,- met hun drieën. Rombaut liet hen tot op korten afstand naderen en liep op hen toe. Tegelijk losten de stroopers hunne geweren op de Romhauts, en ontsnapten. Den vol genden dag heeft de justitie te Knokke een bekenden wilddief en ouden kennis der jus titie, Lapierre genaamd, in zijn woning ge vangen genomen. Hij was door een ge weerschot getroffen en wees twee boeren uit Raamskapelle, als medeplichtigen aan. De gebroeders Rombaut zijn niet gevaarlijk gewond. Eene menigte hagelkorrels is hunI echter in het lichaam gedrongen, zoodatf f hunne genezing langdurig en pijnlijke* j zen kan. Vorst Alexander van Battenberg, i. wezen vorst van Bulgarije, kreeg vajj uitgeverfirma's, een aanbod om zij. varingen in dat land te boek te i Een van die aanbiedingen was zoo kelijk, dat de Vorst, naar men denk zal toestemmen. De Vorst is nog wi jong (geboren 1858) om nu reeds ge schriften uit te geven. Het moet wel e staan Dij hem, dat hij den Bulgaarsi - troon niet weer beklimmen zal. Zierikzee 29 Sept. We leven weer in tijd der begrootingen. De begrooting onzc Gemeente voor 1887 bedraagt in ontvangt en uitgaaf f113658.475 De voornaamste posten zijn geraamd als volgt: Ontvangsten: Inkomsten van gemeente-eigendommen en bezittingenf 23463,44 Opcenten op 's Rijks directe belastingen*'"."'. - 14551,0 Hoofdelijke Omslag - 22000,— Schoolgelden (Middelbaar on- 11 derwijs)- 2450,- Schoolgelden (Lager on derwijs) 3450,- Hondenhelasting - 450,- Vergunningsrechten (Drank wet) - 1600,- Uitkeering door het Rijk, vervangende die van de 4/s gedeelten] van de op brengst der rijksbelas ting op het personeel - 16795.0J Vergoeding door het Rjjk voor de kosten van het lager onderwijs - 5389,5° Rijksbijdrage in de kosten der Hoogere Burgerschool - 8500, Verkoop van Zelkasch - 5000, Uitgaven: Voor openbare werken: 1°. Gewoon onderhoud f 16126,14' 2°. Aanleg of vernieuwing - 1922,25 Kosten voor Middelbaar Onderwijs- 19713, Kosten van uitgraven en af leveren van Zelkasch - 2000, Aankoop van inschrijving op de Grootboeken -der Nat. Schuld - 2743,35 Kosten lager onder w. -20789,66 Eene dergelijke begrooting kan allerle' gewaarwordingen by ons opwekken er geeft aanleiding tot verschillende overden kingen en beschouwingen. We willen enkele zaken hierbij opmerken. Onze gemeente, ruim 7000 zielen tellende, geeft voor onderwijs jaarlijks uit f 40,000, zegge veertig duizend gulden, d. i. ruim '/a van de geheele begrooting. De opmerking, dat .en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 1