Kerk- en Schoolnieuws. Landbouw Berichten. Rechtzaken. Gemengde Berichten. temen en het goed slot met dit bedrag te /erhoogen. Ook het voorstel om de rekening goed ta keuren, behalve de uitgaven, waartegen bij de commissie in den Raad bezwaren bestaan, werd niet gewenscht. De dokters woning, in Februari geheel afbetaald, was op het oogenblik niet afgewerkt. Allen volhardden in hun vroeger genomen besluit, en keurden de rekening niet goed. De voorzitter verklaarde daarna, toch de rekening met bijlagen, aan Ged. Staten te zullen opzenden. Vervolgens werd de begrooting voor 1887 in behandeling genomendaaruit bleek dat de lasten van begrafenisrechten, zegel en legesgelden en hoofdelijken omslag, mer kelijk waren gestegen. Door aangebrachte wijzigingen van den Raad werden deze verminderd ot geheel geschrapt. Van zelf werden de uitgaven merkelijk verminderd, zoodat de post ambtenaar van den Burgerlijken stand met f 70,werd verminderddie van de jaarwedde van den klerk ter secretarie ad f 100,werd op nihil gebracht, zooals in 1888 voor 1884 heeft plaats gehad. De jaarwedde van den Gemeentebode werd teruggebracht op de zelfde som als voor enkele jaren, cn daardoor i 30,bezuinigd, ook werd de belooning van den schatter der dranklokalen met f 15,verminderd. Enkele posten werden op memorie gebracht, zoodat de Raad, indien noodig daarop goedkeuring kan verleenen. De jaarwedde van den telefoonhouder en diens vervanger werd van flOO.op me morie gebracht, evenals die van de bestelst® van telegrammen en dit gezamenlijk be drag gevoegd bij den post onvoorziene uit gaven. De meerderheid van den Raad was van oordeel dat de telefoon meer een par ticuliere zaak was, en niet geheel ten laste 'fier gemeente mag komen te meer, daar andere gemeenten, bijv. 's-Heer-Arendskerke, daarvan gratis profiteeren. Aangenomen werd het voorstel van den heer Philipse, om den minister eenige vergoeding te vra gen, zooals te Kolijnspjaut en andere plaatsen werd gegeven. Over de jaarwedde van den opzichter over de gemeente-eigendommen en wegen ad f30,staakten de stemmen. Er is name lijk gebleken, dat de omschrijving van op genomen verbeteringen veel te wenschen overlaat, en daardoor hoogstens één of twee inschrijvers daarvan gebruik maken. IERSEKE, 4 Oct. 1888. Met het doel om de kinderen van de kermis te houden, en hun een beter genot te bereiden dan de kermis geven kan, maken heden de leer lingen der Christelijke School onder begelei ding van het onderwijzend personeel en eenige vrienden der Chr. School een rijtoer door Z.-Beveland. In acht rijtuigen gezeten, wordt de tocht gemaakt van Ierseke langs Kruiningen, Schore, Biezelinge, Kapelle en Kloetinge naar Goes. In het koffiehuis "De Prins van Oranje» wordt rust gehouden, en zullen de kinderen ge- tracteei'd worden. Daarna wordt de terug tocht gemaakt naar Ierseke. Des avonds ten 7 ure, hoopt ds. John van Tilburg in de Chr. Ger. Kerk op te treden, om zijn waarschuwend woord tegen de kermis te doen hooren. De kermissen beginnen uit den tijd te raken. Zelfs de tegenstander erkent dit. We vertrouwen dan ook dat niet alleen de voor- maar ook de tegenstanders der chris telijke school te Ierseke, dit vreedzaam protest onzer vrienden tegen de kermis zullen loven. Red. Gisteren is een begin van brand ont- _an in het paardenspel, staande op de paardenmarkt alhier. De stallen zijn geheel uitgebrand, zoodat de schade nog al aan zienlijk is. De Godsdienstoefening in de Hei-v. Kerk werd geschorst. 'g HEEiiENIIOEK, 1 Oct. Zekere H. alhier, bezig zijnde met het plukken van appelen onder Borsele, had het ongelukdoor het breken van een tak uit den boom te vallen. Hij was eenigen tijd bewusteloos. Zijn been schijnt erg bezeerd te zijn. KRABBEXDIJKE. Door den heer Commis saris des Konings in deze provincie, zijn tot z.ers voor 's Rijks Directe belastingen in Ge gemeente benoemd, de HH. C. C. felleman en A. de Kok Jz., terwijl door burgemeester en Wethouders tot Onder- jrandmeester is aangesteld dhr. M. Tollenaar. BROUWERSHAVEN, Sept. '86. «Des eenen dood, Des anderen brood.» Het vergaan van een schip, hoe groot een ramp ook, is voor menigeen van winst gevende gevolgen. Geen wonder dan, dat "~rhebbers van het «strandjutten» het mee een teeken van slechte tijden achten, als zandbank of klip geen schip verschalkt. En de mistroostige uitroep «er blijft ook nimmer een schip meer» is volstrekt niet zeldzaam. Niet, dat men iemands ongeluk wenscht, doch men heeft het oog op een vet kluifje. Zulk een vet kluifje is de Thomas Sorby in 1876 op de zandbank «Be Vaster vergaan. Onmiddellijk na het stranden van dit, vooral met tin beladen, stoomschip, staken de «strandjutters» een aardig duitje met het aan wal brengen van een en ander in den zak. Daarna schoof het schip meer en meer onder het zand. Eu thans begint de mijn opnieuw productief te worden. Dynamiet en de stoomschelpzuiger Nautilus hebben hun krachten beproefd op het wrak, en zie 273 blokken tin zijn te voorschijn ge bracht. En nog is men er niet. De'; hooge zee noodzaakt echter voor tijd en wijle, het werk te staken. ZIERIKZEE, 2 Oct. Heden namiddag brandden op het hofsteedje, de zoogenaamde «Miere», even buiten de poort gelegen, twee strooklampen af, die in de nabijheid der schuur stonden. Aan de richting van den wind, en niet minder aan de ijverige pogin gen der brandweer is het middellij kerwijze te danken, dat de schuur gespaard bleef. Zonder iets te kort te willen doen aan den loffelijken ijver van de overige manschap pen, was het vooral het personeel van spuit no. 4 dat zich verdienstelijk maakte, daar deze spuit het eerst water gaf. Nauwelijks was zij op de plaats des onheils aanwezig, of men zag een flinke waterstraal midden in de vlammen, die weldra in enkel rook overgingen. De oorzaak van dezen brand, die zulke ernstige gevolgen had kunnen hebben, is onbekend. VLISSINGEN, 2 Oct. De heer Koppejan heeft zijn ontslag genomen als lid van den raad alhier. De nieuwe straat van de Marinebrug tot de Sluiswachterswoning ontving de naam van Joost de Moorstraat. TEERE. Alhier loopt het gerucht, dat de heer Wijnmalen, burgemeester dezer gemeente, voorloopig benoemd is, tot direc teur der Stoomtram Breskens Maldeghem tegen 1 Nov. a. s. De Gemeenteraad van Oostburg heeft het voormalige R. C. Kerkgebouw aangekocht voor de som van f 2000. Voor ongeveer een gelijk bedrag hoopt men dit tot koren beurs in te richten. Wanneer men in aanmerking neemt dat het groot aantal bezoekers der markt steeds aan weer en wind is blootgesteld, en de tram voor een te leggen wissel ook een deel der ruimte vraagt, kan men niet an ders dan dezen maatregel to juichen, welke zeker zal bijdragen om den bloei der markt nog meer te verhoogen. AXEL, Op uitnoodiging van het Lokaal Comitéeen school met den Bijbel, zal D. V. in November als spreker optreden, de heer ds. J. Nederhoed uit Middelstum. Men is alhier bezig met de oprichting van een muziekgezelschap. Inteekenbiljetten om aanvrage voor giften zijn aan alle inge zetenen gezonden. Alleen dan, wanneer er waarborg voor zedelijkheid en eerbiediging voor den Zondag gegeven wordt, zullen er giften van alle zijden inkomen. Beroepen Ned. Herv. Kerk. Te Oost-kapelle, W. Koelman te Maasland. Te Colijnsplaat, J. v. d. Berge, te Cortgene. Aangenomen Nieuw-Helvoet, J. C.Y.Bussinkde Vries, te Heinkenszand. Bedankt: Oosterland, C. J. S. Dijkstra, cand. te Kadzand. Bedankt Chr. Ger. Kerk. Voor Westzaan, J. P. Tazelaar, candt. te Terneuzen. De Synodus Contracta, rechtspre" kende in hooger beroep, heeft, zooals te verwachten was, bevestigd de uitspraak van het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland met wijziging van de schuldigverklaring ter zake van verstoring der goede orde, en heeft de 75 leden van den Amsterdamschen Kerkeraad ontzet uit hun kerkelijke ambten en bedieningen. Onder de veroordeelden zijn de heeren predikanten v. Son, v. Schelven, v. Loon, de Gaay Fortman Ken arssen. Allen zijn bij de gelieele Synode in hooger beroep ge komen. GOES. Na een kortstondig verblijf in ons midden, trad tie emeritis-predikant, ouderling der C. G. Gemeente alhier, ds. H. W. .1. v. Baaien voor de gemeente op, om een laatste woord tot haar te richten. Z.Eerw. deed dit naar aanleiding van Ef- 4 vs. 11 tot 16. Hij deed naar aanleiding van dezen tekst uitkomen, hoe God als een goed huisvader voor al zijne kinderen zorgt en aan de Gemeente herders en leeraars geeft. Hij drong er ernstig op aan, dat de Gemeente het voorrecht zou waardeeren, haar eigen leeraar te bezitten; sprak ver volgens nog een kort woord tot zijn ambt genoot en vriend, ds. D. de Pree en den kerkeraad, die in den heer v. Baaien een trouwe hulp en een degelijken medewerker verliest. MIDDELBURG. Naar wij vernemen heeft het bestuur der Chr. Jong.ver. Rom. 116a alhier besloten gedurende den winter lezin gen te doen houden, die voor Begun- stigeis en Begunstigsters gratis toegankelijk zullen zijn, terwijl een klein getal kaarten verkrijgbaar zal worden gesteld a f 0,10. Het is te wenschen dat deze poging der Jong.ver. gewaardeerd zal worden en steun moge vinden bij het publiek, opdat zij zich niet genoodzaakt moge zien op dit besluit terug te komen. De oudste dienstdoende predikant in het Nederl. Herv. Kerkgenootschap, is ds. J. Moll Jz. Zondag 17 Oct. a.s., zal het 64 jaren geleden zijn dat ZEerw. in de bediening des Woords bevestigd werd. St. ANNALAND. Aangenomen het beroep naar Blaauwkapel bij Utrecht, door ds. P. A. J. Noordink alhier. Den 31 October hoopt hij hier zijn afscheid te prediken. Ook wordt nog van iiier gemeld dat het 300 jaren is geleden, dat de eerste predikant in de gemeente zich vestigde. Hij heette Matthias van den Broecke, die zijn intrede hier predikte op den 1 October 1516. Achtereenvolgens zijn hier 20 predikanten werkzaam geweest, waaronder ook de wel bekende J. Schaip, die hier van 16 Aug. 1778, tot 26 Nov. 1780 arbeidde, en die den 16 Mei 1779, de nieuw berijmde psalmen alhier heeft ingevoerd, met een leerrede over Pred. 7 vs 10. De psalmen die gezongen werden waren 47 vs. 1, 4, 5. 100 geheel 33 vs. 12, 150 geheel. De gemeente St. Annaland is nooit langer dan een jaar vacant geweest. H. H. Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente van Oostburg hebben besloten de personeele toelage van den te beroepen predikant met flOO te vermin deren, en deze verminderde toelage slechts dan uit te keeren, zoo de beroepen predi kant schriftelijk verklaart, zich in alles aan de Synodale reglementen te zu.len houden. Naar w(j vernemen heeft de kerkeraad genoemd college verzocht de personeele toe lage weder op minstens het vorige bedrag te brengen en de daaraan verbondene bepa lingen in te trekken. Men meldt ons uit het Oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland Overal is men druk bezig, met het rooien der aardappelen; de meesten zullen deze week wel binnen zijn gehaald. Over het algemeen valt het beschot niet mede. Door de vele droogte in den nazomer is de knol slecht uitgegroeid en zijn er daarom minder groote eetaardappelen, maar vele zoogenaam de poters. De prijzen zijn daardoor stijgende en de handel op het platteland levendig. Voor goede soorten werd dezer dagen reeds f 2,50 per Hectoliter betaald. Voor de aardappelverbouwers is dit een goede zaak, want had de markt bij deze opbrengst laag moeten blijven, dan zou ook dit ge was een slechte belooning zijn geweest. Uit Walcheren schrijft men ons: De handel in blaauwe aardappelen blijft hier stil. Door den te hoogen vraagprijs, wordt voor Holland niets gekocht. Voor den kleinhandel en eigen provisie wordt f2,25 a f2,50 besteed. Over het algemeen verwacht men geen hoogere prijzen. - Bij den landbouwer D. K. te Veere, zijn twee pompoenen te zien, waarvan de eene 50 K. G., en de andere 47 K. G. weegt. St. ANNALAND. Den 18 Sept. zijn door onze beurtschippers vervoerd naar Rotter dam 895 Hectoliters Witte en Bruine Boo- nen en den 25 Sept. 1500. Zij waren het meest door de schippers zeiven gekocht, de Witte voor f9 gl. de Hectoliter en de Bruine iets hooger. De Boonen leveren een goed beschot op en zijn zeer goed van kwaliteit. Aardappelen zijn hier tot heden ruim 6000 mudden verkocht, meest voor Am sterdam, de hoogste prijzen die hier besteed zijn waren voor de Blauwe en Wolkam mers f2,50 de 70 Kilog. Het beschot is minder dan verleden jaar, en nu de prijzen zoo duur zijn is de opbrengst niet minder. De rechtbank te 's Hage behandelde Maandag de vervolging tegen ds. Vlug te Leiderdorp, naar aanleiding dei' kerkelijke geschillen aldaar. Hem werd ten laste ge legd, op 25 Juli te L. met geweld de godsdienstoefening te hebben belet, waarin ds. Wildeboer, als ringpredikant moest voor gaan, nadat ds. Vlug c. s. zich van de Synode hadden losgemaakt. Getuige Wildeboer gaf een omslachtig verhaal, maar kon niet zeggen dat ds. Vlug het volk had opgeruid of den preekstoel met geweld had ingenomen. Getuige Parmentier (waarnemend burge meester te L.) meende dat er niets zou ge beurd zijn zoo beschuldigde niet kerkwaarts gegaan was. Sommiger getuigenis datds. Vlug gezegd had: «geen psalmzingen op straat; straks zullen wij 't in de kerk doen,» werd door twee getuigen weersproken, die volhielden dat integendeel ds. Vlug de kerkgangers tot kalmte had aangemaand. Beklaagde hield zijn onschuld vol en be weerde dat de kerkvoogdij hem den toegang tot de kerk niet ontzegd had. Toch eischte de subst. officier 45 dagen gevangenisstraf en f8 boete. Mr. C. A. Vaillant verdedigde bekl. Hij toonde aan dat de beroering op 25 Juli in het kerkgebouw te Leiderdorp niet verwekt was door bekl., en dat de wanorde in elk geval de godsdienstoefening niet had belet Hij wees er op, dat Ds. Wildeboer niet was de gewilde man en door zijne zenuwachtige houding het zijne heeft bijgedragen tot het verwekken der opge .vondenheid. Ook de proclamatie van den burgemeester en de politiemaatregelen droegen daartoe bij. Verder toonde hij hij aan dat er te L. de eigenlijke godsdienstoefening op 25 Juli niet was, en dus deze niet konde verstoord worden. Als een pastoor de mis komt be dienen in eene protestantsche kerk, kan men toch niet zeggen dat de wanorde, daardoor verwekt, verstoring der godsdienst oefening was. Ds. Wildeboer was dien Zondag te L. niet op zijn plaats. Vandaar wanorde. De burgemeester had met de Synode, en de Synode had met het kerk gebouw niets te maken. Ook de president kerkvoogd ging buiten zijn boekje. Pleiter verdedigde de stelling dat de kerkeraad wat betreft daden van beheer, onafhankelijk is van Synodale besluiten. Men heeft ds. Vlug c. s. voorgesteld als beeldenstormers. Pleiter betreurt deze neiging wijl zij in dagen van troebelen als de onze tot ver bittering leidt. De rechtbank voede deze neiging niet. De uitspraak is bepaald op heden. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede, dat de fruithandelaar J. Sinke, te Heinkenszand, bij het trekken van appelen, een pomperanje gevonden heeft, vertoonende drie appelen aaneengegroeid. - Het Weekblad «Be Amsterdammers, onder redactie van J. de Koo en Justus van Maurik Jr. is in zijn nr. van Zondag 3 October begonnen met de belangrijkste ge beurtenissen der afgeloopen weekin beeld te brengen, en stelt zich voor dit iedere week te doen, aan de hand van onze beste tee kenaars. De eerste plaat geeft een schets van he> feest, bij gelegenheid van het onthullen van Huig de Groot's standbeeld te Delft. Het Stadhuis te Delft, en het standbeeld van Huig zijn borstbeeld, benevens dat zijner beroemde echtgenootehet slot Loevenstein. en het oogenblik van de onthulling zelve, benevens het portret van den feestredenaar Mr. W. H. de Beaufort, komen er op voor Uil Oostergoo meldt men Bij het plaatsen van eenen meiboom op een in aanbouw zijnd huis, is het in Fries land gewoonte de timmerlui te ont halen op sterken drank. De wed. O. B. Veenstra te Kollum heeft de vrijheid ge nomen van deze verkeerde gewoonte af te wjjken en twintig werklieden onthaald op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 2