NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1de L WENST iEGRAAF." 1886. No. 2. Dinsdag 5 October. Eerste Jaargang I VERSCHIJNT G. M. Kleinkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Correspondentie. Eene Staatscommissie. Binnenland. >86, Provinciale Berichten. der^ Middelburg en fn. in October, gen rm. 8, 8- 5 8- 8,- 8- öurg rm. 9, 9,- 5 9- 9- 9>~ Middelburg en n. rm. 8, 8- 8- 8.— 8- 8- DIENST en Zierikzee. Spoorweg Goes. r. burg rg. 11,— 3- 3- 3- 3,- rg. 11,— 8- :zee prg. 7,30 7,30 7,30 7,30 6,— 6,30 3,30 Kid. idd. r. dam )rg. pen •rg. 7,- 8,- 8- 8,- 2,30 3,30 u. m. u. m. 1,— 3.30 1,30 4,— Toensd. en Zat. 7,30 2,45 8- 10,30 li ft,- 6,30 3,15 12,30 1- 7,25 7.36 7,43 7,56 8,5 8,13 8,20 8,25 8,35 8,42 9,3 9,13 9,25 9,34 9,45 10,50 11,12 11,20 lartoe de lisjingen T" DE E11W, /ei. J /an 1 - elkén MAANDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers- 0,0272 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Gelijk wij in het laatste nr. van het Nieuws- en Adv.blad meldden, wordt „do Zeeuw" aan de gewezen abonnés daarop, buiten de stad, toegezonden. Zij, die ons eerste nr. niet terugzonden, ontvangen ook dit en het volgend nr. nog. Ter voorkoming van misverstand zij eehter nogmaals er op gewezen dat de abonnementsprijs van „de Zeeuw" is 65 et. per kwartaal, franco per post. Zij, die geen toezending van „de Zeeuw" begeeren, worden verzocht, dit nr. terug te zenden, door „geweigerd" op den band te zetten. Dit laatste ziet natuurlijk enkel op de abonnés van liet vroegere Nieuws- en Advertentieblad. De Uitgever, G. M. KLEM KERK. Zooals we weten is er door de Re geering eene commissie benoemd, die onderzoek moet doen, naar de oorzaken der verachtering van den landbouwenden stand en naar de middelen ter opbeuring. Hoezeer we hopen dat hare werk zaamheden tot het gewenschte einde leiden zullenzijn we toch niet zonder vrees. Gelijk de heeren wel geboerd hebben, te gaan boeren, zal den landbouwers wel niet aangeraden kunnen worden. Evenmin om het voortaan geheel en al en overal te doen naar de re gelen, bijv. door den schoolmeester, Vorsterman van Oyen, aangegeven. Er veel meer uit te halen dan er uitgehaald wordt, zal wel niet gaan tenzij dat zij niet doenwat men al lang weet, dat goed is, na melijk flink mesten, goed bewerken en zuiver houden. 7elen zouden echter met dezen raad het allerbest geholpen zijn wanneer men tegelijk, hetgeen daar voor noodig is, er bijvoegde. Dat is Een rijke oogst hangt daaren boven in de eerste plaats van Hèm af, die alleen regen, droogte en vruchtbaarheid geven kan. Het is God, Die den wasdom geeft. En over het algemeen weten en gelooven dit de landbouwers nog betpr dan de heeren en de Staats- commissiën van onzen tijd. In de laatste jaren nu was over den wasdom niet te klagende Heere gaf nog boven bidden en denken. Over de lage prijzen en de hooge of nog tè hooge pachten was slechts reden van klacht. Nu kan den landbouwers gezegd worden, dat zij te hoog pachten; maar dat weten zij ook al beter dan iemand. En den landeigenaars kan men zeggenj dat zij goedkooper moeten vèrpachton; doch dat de pachters zulks willen en wenschen weten de landeigenaren ook welvelen hunner weten daarenboven, dat zij dan schier geen intrest trekken, daar veel land zeer duur gekocht is. Ten slotte zal de pachtsom wel afhangen van aanbod en vraag. Hebben velen eenmaal hun geld verspeeld, dan zal van zelf de aan vraag minder, en mitsdien het aan bod meerder en goedkooper worden. Middelerwijl den landbouwers sub- sidiën geven uit de Staatskas, geljjk men zulks den rijken doet voor hun ne kinderen die op meisjesscholen of op andere scholen gaan, zal even min worden aangeraden. Invoerrechten op granen die van buiten komen, heffen, zou natuurlijk de prijzen verhoogen. Doch die in voerrechten zouden, bij goede en eerlijke uitrekening, zij betalen, die het meeste brood eten, dat is, de werkende stand. In dat geval nu zal de sociale kwestie nog weer eenige graden klimmen, en moeilijker worden op te lossen. Op verplaatsing van de kwaal zal dit dus uitloopen. Waar nog bijkomt, dat, bij ver- hoóging der graanprijzen, de pach ten natuurlijk niet verminderd zul len wordenen dientengevolge al leen de verpachters daarbij zullen zijn gebaat. Maar er is nog een middel ter verbetering, en wie weet of dat niet zal worden aangeraden. De grond- en andere lasten, die de vermindering van pachtsom on mogelijk maken, zou men kunnen afschaffen. «En de tekorten die daardoor voor den Staat zouden ontstaan Wel, men zou die dekken kunnen door derij ksnormaalscholen en kweek scholen voor het meerendeel of over al op te heffen, alsmede, door de subsidiën voor de meergegoeden, voor de daareven genoemde scholen, aller- wege te doen vervallen. Gewis, dat is nog het beste wat er op uittevinden is want door dat te doen verergert men de zoo gevaar lijke sociale kwestie niet, maar be gint men met nog twee andere kwes- tiën op te lossen. Men helpt namelijk den landbou wenden stand; men helpt den stroom van onderwijzers, van de onderwijzers die men ongelukkig maakt, keeren; en men begint met de rechtmatige grieven der anti-schoolwetpartij weg te nemen. Laten we dus hopen, dat dit het resultaat van de onderzoekingen der Staatscommissie zijn zal Laten we daarbij hopen, dat zij bij haar onderzoek het Woord van God eens zal openslaan, teneinde te zien of soms ook in dat aloude en beproefde Boek de oorzaken der veiachtering en de middelen ter verbetering kunnen gevonden worden. X. Bovenstaand artikel is niet het toegezegde vervolg op «Landbouw belangen.)) Red. GOES, 4 Oct. 1886. Wij lazen dezer dagen een Koninklijk Besluit van 15 Sept. jl. Dat Besluit bevat o. a. eene wijziging van enkele vroegere Koninklijke Besluiten, in verband met de oprichting van Rijks-telegraafkantoren in kleine gemeenten. In het K. B. van 17 Aug. 1870 lezen wij art e. ,,De kosten van instandhouding van een telegraafkantoor, waarvan de dienst met die der Posterijen is vereenigdworden door onzen Minister, voor ieder geval, be paald, doch hoogstens tot een bedrag van f800 'sjaars." Iedere kleine gemeente had dus jaarlijks aan het Rijk uit te keeren eene som door den Minister van Financiën te bepalen. De toenmalige minister koos een middensom. En zoo betaalde iedere gemeente jaarlijks 1600. Maar nu Ieder weeter is geldnood in ons vaderland. Dat weet de minister ook welal noemt hij den toestand bevredigend. De tegenwoordige minister heeft er wat op gevonden; en wat kan hij ook beter doen als de Tweede Kamer alle belastingvoor stellen verwerpt? Daarom een nieuw Koninklijk Besluit, dat van 15 Sept. 1886. Het luidt: «De kosten van instandhouding van een telegraafkantoor in vereeniging met het kantoor der posterijen worden bepaald op f800 'sjaars.» Alzoo het hoogste bedrag ingevoerd en iedere gemeente voor haar telegraafkantoor jaarlijks f200 meer doen bijpassen. Wij komen hierop later terug, doch wagen het voorloopig te betwijfelen of deze poging om de schatkist te helpen, wel slagen zal. Immers een vermeerdering van lasten voor een kleine gemeente van f200 'sjaars is geen kleinigheid. Gevolg hiervan zal zijn dat vele kleine gemeenten, die het niet lijden kunnen, het kantoor zullen opheffen, en wat voordeel biedt deze verhooging den minister dan? Als aanvulling van het bericht in ons blad van Zaterdag 2 Oct. dient, dat de plannen om eene Chr. Zangvereeniging op te richten, zijn afgestuit op de weigering van den heer Poolmeijer, om als directeur op te treden. Recht voor allenSocialistisch Week blad onder redactie van F. Domela Nieu- weuhuis, bracht dezer dagen aan dr. Kuyper het verwijt toe, dat hij niet durfde optreden in eene. socialisten-vergadering; terwijl ds. Westhof den moed gehad had zulks wel te doen. Nu zal men vragenhoe weet Recht voor allen dat Het antwoord hierop geeft de Standaard. Op zekeren avond namelijk meldden zich bij dr. Kuyper twee bestuursleden van een Duitsche socialisten-vereeniging aan, dif hem uitnoodigden het voorbeeld van d, Westhof te volgen. Jj Dr. K. heeft daarop geantwoord: lo. Dat hij goed begreep dat de sociaa democraten zulk eene vergadering wenschtel j om naam te maken en zich te kunnen uj breidenen dat hij zich daartoe niet moe leenen, en 2o. dat dr. K. in geen gevel ze'. mogen luisteren naar de godslasteringen der socialisten. Want zoo zij ooit in zijn bijzijn het heilige mochten aanranden, gelijk zjj zulks ten aanhoore van ds. Westhof gedaan hadden,hij onmiddellijk zou moeten heengaan. Juist dit laatste mag wel in het oog ge houden worden. Die zich tegen de aan randing van het heilige verzet door heen te gaan, toont grooter moed dan hij die blijft zitten. Wjj voor ons verklaren het niet te kunnen begrijpen. Een hond blaft u aan, zoo gij zijn meester aanrandt. Zelfs een barbaar - toornt, wanneer in zijn bijzijn zijn vader r gesmaad wordt. Hoe kan dan een christen er koel onder blijven, wanneer men zijn Vader, Die in de hemelen is, bespot ig ge- 8 Oct. rectie- "ing ïts- het ers 5.) de an- ict. hunnen belang- hunner loote. 1- of TINS- ever soci) oboi NE jns- n he* URG 1 1 1. ■ement iur n de jhter hroot WOLFEKTSDIJK. Donderdag 23 Sep tember, hield de Gemeenteraad alhier eene openbare vergadering. Afwezig de heer J. Kaljemein. De notulen der vorige .''Tg-^ril,^ wt den gelezen door den heer Burgeme- tevens voorzitter; de secretaris, hot aanwezig, was daartoe niet in staat. Op deze notulen werd o. a. aanmerki, gemaakt door de heeren Jacob en Vet sehuure, betreffende een paar zinsneden van beleedigende strekking, die niet waren gesproken. Na enkele mededeelingen werd de Ge meenterekening andermaal ter tafel gebracht, zooals zij in de vorige vergadering met al- gemeene stemmen verworpen was. Spoedig bleek, dat het vervalschte man daat van wijlen C. D. Polderman, in leven deurwaarder, wederom niet aanwezig was, niettegenstaande de voorzitter beloofd hadiplc het te zullen overleggen. De heer Phi^™®-®-"-')' drong er op aan, het stuk te vertoond Spreker zal aantoonen, dat er geknoeid is," doch ten slotte verklaarde de voorzitter, een brief ontvangen te hebben van den heer mr. Van der Bilt, te Middelburg, waaruit na lezing bleek, dat genoemde rechtsgeleerde het bevelschrift had ver scheurd. De heer Philipse meende dat de Burge meester het recht niet had, bewijsstukken, c bjj de rekening behoorende, weg te nemen, c en door andere te doen vervangen, en nog !l minder, die bij een advocaat te brenrgfi te meer, daar de commissie van onderzo, haar rapport aan den Raad had overgeleg Spreker meent, dat het tijd genoeg is, d bewijsstukken naar Middelburg te zenden, aL de rekening door den Raad is goedgekeurd. Te vergeefs trachtte de voorzitter den Raad' over te halen tot het goedkeuren der reke ning. Hij stelde daarbij voor: de f25, met de wethouders voor hun rekening te O 'ke. zaai, Wegens plaatsgebrek in ons vorig nr. wordt dit stuk eerst heden gepl&jë/W mol ~n

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 1