t NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CKRISTELIJK- HISTORISCH PROEFNUMMER. Eerste Jaargang. 16 Augustus 188 VERSCHIJNT ELKEN F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES BERICHT. Tot onze verrassing is van de gelegenheid, om in dit proefnr. ie adverteeren, zóóveel gebruik gemaakt, •lat we verplicht zijn een courant van 6 pagina's te geven. De gewone grootte is 4 lagina's. Natuurlijk gebeurt dit altijd nietslechts lan, als we in hetzelfde geval als nu met le advertentien verkeeren, kan dit plaats lebben. DE UITGEVERS. De redactie van «de Zeeuw» biedt U in dit proefnummer haar eerste artikel ter kennismaking aan. Vooraf zij u medegedeeld, dat de red. van «het Zuiden», in overleg met den uit gever van het «Nieuws-en Advertentieblad voor Noord- en Zuid-Beveland» besloten heeft, de uitgaaf van beide bladen te staken en een nieuw blad van de christelijke his torische richting voor Zeeland uit te geven. Of eraan zulk een blad behoefte bestaat? Wie zal het in deze dagen van algemeenen af\al en doorvloeiing van beginselen ont kennen Wij beleven een zeer ernstigen tijd, waarin illes er op aangelegd wordt den invloed van het christendom uit school en kerk, uit huisgezin en maatschappij te weren. Diep, zeer diephebben de beginselen van de fransche Omwenteling der vorige eeuw in ons land wortel geschoten. Het iberalisme, de vrucht van den revolutio nairen boom, heeft wel den strijd tegen 1 t christendom durven aanbinden, doch het s niet bij machte geweest den steeds bree der wordenden stroom van socialisme en communisme te keeren, die ons goede land dreigt te verwoesten. Welke kwade dingen men van onze voor vaderen vertellen moge, de God van Neder- 'and, de Vader van onzen Heere Jezus Chris ms, werd er toch als zoodanig geëerd. De Oranje's waren sterk door 't geloof in de genadige mogendheid des Heeren. De Bijbel had eene plaats in huisgezin en school. In de vaderlandsche kerken predikte men veral het Evangelie voor verloren zondaren. Is het nog zoo Die vraag schijnt eene bespotting 1 Of weet gij dan niet, hoe het liberalisme ch van dit alles heelt meester gemaakt feerlands volk, van zijn God afgeweken, af het beginsel der ware vrijheid prijs oor de dwaze vryheid der Revolutie. Voor t-ene wijle opgericht en met Oranje her- eenigd, zonk het weldra in de oude zonden terug en luider klonken de tonen van het oude vrijheidslied»Laat ons hunne banden verscheuren en hunne touwen van ons werpen." Het liberalisme, meester in 'tland, wist den naam van onzen gezegenden Heiland tot contrabande op de school te verlagen. Weldra drong het dien naam ook uit werk plaatsen en kerkgebouwen, uit rechtszalen en regeeringskringeu weg. Geholpen door eenzijdig voorlichtende nieuwsbladen, wist het ook in ons goede Zeeland velen te misleidenzoodat zelfs menigeen onzer vrienden uitsluitend in de regeerkracht van het liberalisme gelooft. Maar dat zegt U de oorlog met Atjeh anders, die al 300 miljoen gekost heeft. En dat weten de peperduie schoolgebouwen en overvolle gevangenissen en hooge be lastingen U beter te vertellen. Reeds lang zeiden wij, dat alleen terug keer tot den God van Nederland ons redden kan uit onze maatschappelijke ellenden; maar voor deze stem was en is nog het suffend ongeloof der negentiende eeuw doof. Nu het socialisme, het eigen geestes kind van het liberalisme steeds dreigen der 't hoofd opsteekt, nu blijkt elk ander wapen dan het Woord van God, om dit monster van eigen teelt te vernietigen machteloos. Ons aller traagheid verhoogde het gevaar van den vloek, dien deze zonde medeuracht. Niemand onzer gaat vrij uit in den twist, dien God met Nederland, ook met Zeeland heeft. Het liberalisme is schuldig wegens aanranding der ware vrijheid. Wij zijn schul dig wegens oppervlakkigheid en traagheid, waardoor wij ons door zulk een Pers lieten voorlichten. 't Is onder den indruk van den ernst der tij den-en met de bede om kracht, dat de redactie besloot tot de uitgaaf van dit blad. Onze beginselen kent gij eenigszins uit het bovenstaande. Moogt gij ze beter nog leeren kennen bij latere bestendige ken nismaking. In dienst van de antirevolutionaire, of wilt gij christelijke historische rich ting hopen wij deze beginselen ingang te mogen zien vinden bij onze lezers. Wij wenschen zoo mogelijk een hoofd artikel of kleinere artikelen te leveren over de dingen van den dag. Voorts „een bui- tenlandsch overzicht en een zoo juist mo gelijk beknopt verslag van de zittingen der Eerste en Tweede Kamer. Wij zullen zor- gen voor eene wekelijksche opgave der oesterbeurs en der graanprijzen, enz. en voorts allerlei zaken, op gebied van land bouw en nijverheid bespreken, waarbij de belangen der Zeeuwen betrokken zijn. Wij wenschen zoo ^pnze vrienden ons helpen, ons blad zoo in te richten, dat de bewoners van elk deel van Zeeland, zoo van Walcheren als van Tholen, van Schou- als van Bevelaud, en van Zeeuwsch Vlaan deren, daarin zij het maar iets vinden wat hunne streek betreft. «De Zeeuw» staat niet in betrekking tot eenige kerkelijke partij. «De Zeeuw» wenscht Zeeuw te zijn met de Zeeuwen Zullen onze pogingen kunnen slagen Met Gods hulp zeker. Maar die God gebruikt menschen als zijne werktuigen. Daarom doen wij een beroep op de voort varendheid onzer correspondentenop de medewerking van vrienden in verschillende streken van Zeelandop den steun uwer aanbeveling van ons blad bij anderenop uw eigen abonnement en op uwe adver tentien. Immers wat baat ons een groot getal medewerkers, wanneer gij u niet op ons blad abonneert? Wat beteekent een blad met abonné's zonder advertentien Die zich op ons blad abonneert, die werkt mede tot de verspreiding onzer be ginselen. Velen zelfs onzer vrienden le zen uitsluitend liberalistische bladen. Geen enkel blad onzer richting komt hen ooit in handen. Daardoor krijgen zij een eenzijdige, dus onware voorstelling van vele gebeurtenissen Menigeen adverteert ook alleen in bladen van andere kleur. Zal ons blad een Zeeuwsch blad zijn, dan moet het ook uwe adverten ties mogen ronddragen. De prijs is laag gesteld. Gij vindt die hier boven opgegeven. Helpt ons ook met de inzending van alle berichten, die de Zeeuwsche aangelegen heden betreffen. Zoo kunnen »de Zeeuw" en de Zeeuwen elkander aangenaam zijn. En zoo trede «de Zeeuw» zijnen eersten jaargang in. Worde zijn tred vast op den hem gestelden weg. Vinde hij een grooten kring van welwillende lezers. De redactie is zich hare zwakheid bewust. Doch hare hulpe is van Hem, die hemel en aarde gemaakt heeft. Goes, Augustus 1886. J. BIJYSE. MAANDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,65 Enkele nommers-0,0272 1.1 UITGAVE VAN G. M. Klemkerkte Goes EN van 1 5 regels 25 cent. iedere regel meer 5 cent; Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1886 | | pagina 1