Verplicht verzekerden krijg en meer rechten Shakespeare blijft een strijdpunt BITTERE WOORDEN IN NIEUW-GUINEARAAD Jk struikelde gewoon tegen de buit aan'' Broers wilden nooit scheiden van Europa ZIEKENFONDS ONDER WETTELIJKE REGELING OM TE VOORKOMEN... Tekenen van doodvonnis Zweedse naam duikt op WEINIG AAN ELKAAR TE VERTELLEN Verzetstrijder' Tepy krijgt anderhalf jaar Meerderheid in Tweede Kamer voor akkoord Zaterdag 1 september 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Fraude bij Euromast Advocaten plegen „sabotage" VAKANTIE VOOR KORDATE ZWITSER, DIE SCHILDERIJENDIEVEN GREEP Pensioen wegens ontluistering griffiersambt Justitieel onderzoek naar verkiezing in Huissen KIEKJES KIJKEN NA 23 JAAR Mij ARRESTATIE NA VERKRACHTING Stedelijk museum Schietklaar Utrechtse raad achter singelplan Droogte bedreigt Zuid-Frankrijk Protest in Hongkong tegen Euromarkt Amerika kocht grote posten goud terug UIT DE KERKEN Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De ziekenfondsen in ons land zullen eindelijk, na twintig jaar bezettingsrecht, onder een wettelijke regeling komen. Minister dr. G. M. J. Veldkamp (sociale zaken en volks gezondheid) heeft een ontwerp voor een ziekenfondswet bij de Tweede Kamer ingediend. Dit omvangrijke plan, dat het hele ziekenfondswezen omvat, laat tal van bestaande toestanden ongewijzigd, omdat de minister de gegroeide praktijk in het algemeen beschouwt als bij uitstek geschikt voor ons land. De verplicht verzekerden zullen er van merken als er een wet komt, waar tot nu toe een besluit gold. Het ontwerp behelst echter ook een aantal ingrijpende wijzigingen op het terrein van de organisatie van het ziekenfondswezen. De belangrijkste daarvan betreffen de vrijheid van oprichting van nieuwe fondsen en uitbreiding van bes-taande, het in voeren van de mogelijkheid van beroep op beslissingen van de fondsen, het verbod van het ex ploiteren van eigen bedrijven en po liklinieken door de fondsen, het hef fen van een premie naar draagkracht voor de vrijwillige verzekering en ten slotte een drastische beperking in de samenstelling en de taak van de zie kenfondsraad. VRIJE KEUZE Veel blijft zoals het was. De vrije keuze, zowel van een fonds als van een arts, blijft gehandhaafd. De ver plichte verzekering, de bejaardenver zekering en de vrijwillige verzekering behouden hun karakter zowel wat be treft de organisatie als de geneeskun dige hulp en de verstrekkingen. In de verhouding tussen de fondsen en de medewerkers artsen, tandart sen, apothekers, ziekenhuizen en an dere instellingen komt geen veran dering. Het is voorts niet het plan de ambtenaren, voor wie een afzon derlijke regeling bestaat, onder de ziekenfondsen te brengen. -De vrijheid van oprichting van nieuwe ziekenfondsen en de moge lijkheid van uitbreiding van de werkgebieden van bestaande fond sen zal vnlvens het ontwerp met on beperkt zijn. Er zullen voorschriften komen oodat enige redelijke zeker heid wordt verkregen dat er behoor lijk levenskrachtige nieuwe fondsen worden gesticht. Verder wil minister Veldkamp voorkomen dat bestaande fondsen ..oneerlijke concurrentie" gaan voeren of buiten hun gebied met ondoelmatig kleine, dus te dure groepen verzekerden gaan werken. IN BEROEP Minister Veldkamp wil met deze wettelijke regeling ook een zieken- fondsrecht vestigen. De verplicht verzekerden zullen het recht verkrij gen in beroep te gaan tegen beslis singen van een fonds betreffende het vaststellen van premie-s, de verstrek kingen e.d. Dit beroep kan worden aangetekend in twee instanties: bij de Ziekenfondsraad en bij de Raden van Beroep. Voor de vrijwillig verzekerden en ROTTERDAM. De recherche van het politiebureau Oostervantstraat heeft vier personeelsleden van de N.V. Euromast gearresteerd. Zij worden er van verdacht toegangskaartjes (ander halve gulden per stuk) tweemaal te hebben verkocht. Toen deze week bij de Euromast werd ontdekt, dat enkele kaartjes tweemaal waren verkocht, werden enige leden van het personeel onder vraagd. Dit gesprek was voor de di rectie aanleiding de recherche in de zaak te mengen. Het onderzoek verkeert nog slechts in het beginstadium. Het is niet on waarschijnlijk, dat nóg enkele aanhou dingen zullen worden verricht. LONDEN Literair Enge land staat weer op zijn kop. Opnieuw is er een serieus plan op stapel gezet om het graf van Shakespeare te openen. De herdenking van de vierhonderd ste geboortedag van de schrij ver zou volgens drie deskundi gen „een geschikte gelegen heid" zijn de strijd over het auteursrecht van Shakespeare te beslechten. Zij hopen in het graf manu scripten te vinden die bevestigen dat hij terecht aan de top der wereldliteratuur verkeert en niet, zoals tegenstanders zeggen, ge profiteerd heeft van de pen van filosoof-essayist Francis Bacon. De laatste opvatting wordt met hartstocht verdedigd door het Ba- con-genootschap. Een van zijn theorieën is, dat Shakespeare na zijn veertiende jaar nooit meer enig onderwijs heeft genoten en dus onvo'doende kennis bezat om die klassiek geworden werken te schrijven Geld Als een vooraanstaand jurist Christmas Humprey, Ronald Duncan en de toneelschrijver Francis Carr de benodigde 2.5 miljoen gulden bij elkaar krijgen om des schrijvers geboortedag waardig te kunnen vieren, dan zal ook diens graf worden ge opend. De initiatiefnemers wijzen er op, dat van zijn hand geen ma nuscripten na zijn dood zijn ge vonden. Zij geloven dat, toen ge bruikelijk. de stukken mee bet graf ingingen. Een bijzonderheid is dat Sha kespeare zelf zijn grafschrift d'chtte en onder meer schreef: ..Vervloekt zij hij die mijn been deren beroert." de aangeslotenen bij de bejaardenver- zekering staat beroep open bij de burgerlijke rechter, maar zij kunnen ook de tussenkomst van de Zieken fondsraad inroepen. Dit laatste be hoeft niet tot een bindende beslis sing te leiden, maar de minister ver wacht hiervan in vele gevallen toch wel een bevredigende oplossing. Voor -geschillen tussen de fondsen en de ziekenfondsraad of met de minister is beroep op de Kroon mogelijk. OP EIGEN TERREIN De ziekenfondsen zullen volgens het voorstel van minister Veldkamp op hun „eigen" terrein moeten blij ven. Het algemeen belang, zo zegt hij, stelt grenzen aan hun activiteiten en dan denkt hij aan optiekzaken en poliklinieken van sommige fondsen. Dit wil dus, zeggen dat volgens dit standpunt de fondsen geen eigen in richtingen mogen hebben en evenmin -geneeskundige voorzieningen ter hand mogen nemen. Hieronder vallen ook fondsapotheken en tandheelkundi ge centra. Afwijkingen van deze al gemene regel zijn in bijzondere ge vallen wel toegestaan, maar alleen dan als het erom gaat de reed-s op 1 januari 1962 bestaande zaken te be houden. Voor de vrijwillig verzekerden komt er een premie naar draagkracht op grond van een indeling in inkomens klassen. Kinderen beneden zestien jaar blijven premievrij. VEREVENINGSKAS Het de premie naar «draagkracht denkt minister Veldkamp het pro bleem van de vrijwillige verzekering bevredigend op te lossen. Hij verwijst hierbij naar een advies van de Zie kenfondsraad van mei 1939. Voor het vaststellen van de premies en de in komensklassen zal de minister advies inwinnen bij de ziekenfondsen en de Ziekenfondsraad. Een ingrijpende verandering is voorts dat er voor de financiering van de vrijwillige verzekering een vereveningskas zal moeten komen, zo als de fondsen er ook al lang een heb ben voor de verplichte verzekering. De redenering hierbij is dat de totale pre mie-opbrengst van deze verzekering bij alle fondsen te zamen voldoende moet zijn. om de kosten te dekken en «dat dan wegens het uiteenlopende kos- tenpeil en het uiteenlopende aantal kin deren een deel van de fondsen moet bijdragen in de dekking van de tekor ten van andere fondsen. STOK De verrekening zal moeten gebeu ren door een orgaan dat de zieken fondsen zelf moeten stichten en dat door de Ziekenfondsraad zal worden opgericht als de fondsen er niet toe overgaan. Minister Veldkamp heeft daarvoor dus een stok achter de deur. Voor de vrijwillig verzekerden bete kent dit alles, dat bij verwezenlijking van dit voorstel belangrijke verschui vingen in de premiedruk zullen ont staan. Velen zullen wat minder behoe ven te betalen, maar daartegenover zullen vele anderen belangrijk hogere premies moeten opbrengen. De bedoe- ling van minister Veldkamp is hier mee een „sociaal billijke kostenver deling" tot stand te brengen. STRIKTE SCHEIDING Dan is er de principiële verandering in de samenstelling van de Zieken fondsraad, die zich volgens het voor stel niet langer zal mogen bemoeien met de volksgezondheid welke vol gens minister Veldkamp uitsluitend thuisbehoort bij de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. De Ziekenfonds raad zal zich dienen te beperken tot de zaken van het ziekenfondswezen, het adviseren van de regering op dit terrein en het beheren van de alge mene kas (het vereveningsfonds) van de ver-plichte verzekering. Minister Veldka-mp, die blijkens de uitvoerige toelichting op dit onderdeel van zijn plannen nogal zwaar tilt aan deze strikte scheiding van volksgezond heid en ziekenfondswezen, ziet de Zie- kenfondsraad-nieuwe-stijl als een pu bliekrechtelijke aangelegenheid, daar de verzekerden verplicht zijn hun bij dragen te leveren werkgevers en werknemers ieder voor de helft en de fond-sen werkzaam zijn als uitvoe ringsorganen van de Ziektewet. In de nieuwe raad behoren volgens minister Veldkamp dus vertegenwoor digers van werkgevers en werkne mers en voorts Kroonleden zitting te hebben. Wat de laatsten betreft denkt de minister dan wel aan de benoeming van vooraanstaande figuren uit de we- reld van de volksgezondheid. ALLE BEGRIP Als dit doorgaat zullen de fondsen zelf, de artsen, de apothekers en de vertegenwoordigers van de ziekenhui zen uit de Ziekenfondsraad verdwijnen. Minister Veldkamp zegt er alle begrip voor te hebben dat dit plan bij deze groepen op ernstige bezwaren zal stui ten en daarom stelt hij voor deze groepen te doen vertegenwoordigen in een tweetal afzonderlijke commissies onder de Sociaal-Economische Raad. Overigens geeft de minister nadruk kelijk te kennen dat met name de volksgezondheid-saspecten van het zie kenfondswezen zijns inziens niet pri mair thuisbehoren bij de Ziekenfonds raad en dat het belang van de volks gezondheid er niet mee is gediend dat verschillende colleges over dezelfde onderwerpen naast .en vaak onafhan kelijk van elkaar móeten adviseren. GEEN BEHOEFTE Dan zijn er ten slotte nog twee on dergeschikte formele veranderingen, namelijk het vervallen van de ver plichting tot -het voeren van het pre- dicaat Algemeen Ziekenfonds en het schrappen van artikel 4,1 van de Ziek tewet, dat bepaalt dat ziekengeld wordt onthouden aan degenen die zich niet bij een fpnds verzekert. Aan dit voorschrift is geen behoefte meer. Van onze correspondent PARIJS. Het team van mr. Tixier-Vignancour slaagt er nog al tijd in om, gebruik makend van alle middelen die de Franse wet ver schaft, het proces tegen de daders van de aanslag op De Gaulle van het vorig jaar te blokkeren. Gisteren duurden de juridische scher mutselingen onverminderd voort en te gen het einde van de dag trokken alle verdedigers, behalve mr. Frangais-Mar- tin, de aan de Villemandy toege voegde verdediger, zich terug op grond van een futiliteit. De enige aanwezige advocaat vroeg daarop aan de presi dent de zitting te schorsen. De president hekelde in bijzonder scherpe woorden de houding van de ver dedigers en excuseerde zich tegenover de jury over deze meer dan schande lijke rechtsgang. Hij verzocht daarna de deken van advocaten van Parijs om alle verdedigers ambtshalve aan de be klaagden toe te voegen. UTRECHT. De griffier van de Utrechtse rechtbank, mr. A. vanLaer, heeft gistermorgen zijn functie neer gelegd, hoewel hij de pensioengerech tigde leeftijd nog niet heeft bereikt. Hij motiveerde dit besluit door te wij zen op de ontluistering van het grif fiersambt in de laatste jaren als ge volg van een landelijke reorganisatie. Mr. Van Laer doelde hierbij op het verschuiven van het personeelsbeleid van de griffie naar het departement van justitie. Zowel mr. Van Laer als zijn ambtgenoot in Haarlem protesteer de indertijd tegen dit ministerieel be sluit met een rekest aan het parle ment. Dit rekest heeft geen gevolgen gehad. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De Kroon heeft het raadsbesluit van Huissen vernietigd, dat de twaalf onlangs gekozen nieuwe raadsleden wilde toelaten. Het raads besluit wordt in strijd met de wet geacht. Uit een onderzoek van de officier van justitie en de procureur-generaal te Arnhem bleek, dat er vreemd is om gesprongen met de volmach-tstemmen tijdens de laatste raadsverkiezingen in Huissen. Vele formulieren bleken niet te zijn goedgekeurd door de secretarie en on der talrijke andere formulieren ontbra ken de handtekeningen van degenen, die volmacht moesten geven. Of er stonden valse onder. De resultaten van de stemming wer den daardoor scheefgetrokken. De oude raad van Huissen moet nu volgens de Kieswet nog eenmaal bijeenkomen om te besluiten of de twaalf nieuw-gekoze- en toch kunnen worden toegelaten. Onafhankelijk daarvan zal de justitie een verder onderzoek instellen naar de strafrechtelijke kant van de onregel matigheden. (Ingezonden mededeling) Uw zorgen voor morgen bij DE OLVEH geborgen. Een met tien ton staal geladen truck met oplegger reed gistermor gen pardoes van het Pieterman viaduct in Zwijndrecht. De chauf feur was, om een botsing te voor komen, naar rechts uitgeweken. Hij schoot over een halve meter hoge stoep en stortte acht meter omlaag. De chauffeur bracht het er beter af dan zijn wagen. Hij bleef onge deerd. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. De Zwitserse politie man H. R. Wyss heeft door zijn kor date ingrijpen in de nacht van 3 op 4 augustus voorgoed zijn naam verbonden aan de snelle oplossing van de gerucht makende schilderijendiefstal uit het huis van de heer Loudon in Bloemendaal. Gistermiddag kwam de breedgeschou derde Zwitser, wiens rang Landja- ger eerste klasse overeenkomt met de Nederlandse rang van hoofdagent, samen met zijn echtgenote op Schip hol aan. De familie Wyss blijft een week in ons land als gast van de gemeente Bloe mendaal en van de maatschappij, waar bij de kostbare schilderijen waren ver zekerd. Als gastheer treedt de corps chef van Bloemendaal, hoofdinspecteur J. Voerman, op. Wat er over zijn komst naar Neder land te zeggen viel? Eigenlijk niet an ders dan dat hij erg blij met de uitno diging was. Voorlopig hadden mijn vrouw en ik ons beslist geen reis naar het buitenland kunnen veroorloven, zo zei hij. Over de bewuste nacht, die min of meer de grote dag van zijn loopbaan is geworden, vertelde de 32-jarige poli tieman het volgende: We hadden 's mid dags de telexmelding van Interpol ge kregen. Er werden drie mannen ge zocht wegens de diefstal en we kregen onder meer het nummer van de auto op. 's Avonds was ik gewoon op patrouille in de buurt van het station in Inter- HOLLANDIA In de Nieuw-Guinearaad is gisteren nu met bitterheid, dan met weemoed gesproken, toen daar het wetsontwerp inzake het Nederlands-Indonesische akkoord werd besproken. Nicolaas Jouwe was zeer bitter. De Papoea, zo zei hij, wordt van daag verzocht zijn doodvonnis te te kenen, zonder dat hem is gevraagd of hij zich schuldig voelt. Hij raadde de leden aan de overeenkomst niet te aanvaarden. Marcus Kaisiepo was weemoedig. „De Nederlanders hebben de Papoea's een wandelstok voor de weg naar zelfbe schikking gegeven. Ik hoop dat die stok niet zal breken", zei hij Toch was het volgens hem „beter te baden in vuil water dan in bloed". Hij gaf de leden de raad zich bij het akkoord neer te leggen. Gasten Nicolaas Tanggahma vond het moei lijk verteerbaar dat pas Papoea's als adviseurs bij de Nederlands-Indonesi sche besprekingen werden betrokken toen het akkoord in feite al in kannen en kruiken was. Hij zei dat het snelle vertrek van de Nederlanders tegen de wil was van de Papoea's, Hij hoopte dat zij eens zouden terug keren: niet als Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Amsterdamse zedenpolitie heeft gistermorgen vroeg in samenwerking met de recherche van het bureau Warmoesstraat de man ach terhaald, die zes weken geleden betrok ken is geweest bij de mishandeling en verkrachting van een 32-jarige vrouw in de woning van de souteneur Bob D. in de Fagelstraat. Het bleek de 23-jarige kelner Freek H. te zijn. De politie trof hem om streeks vijf uur aan in een café op de Nieuwendijk, Hij is in het hoofdbureau heer des huizes, maar als gewaardeerde Eleëzer Bonay was vol vertrouwen. De Papoea's kunnen onder het nieuwe bestuur gerust met eisen te voorschijn komen. Als deze eisen rechtvaardig zijn twijfel ik er niet aan of ze zullen wor den ingewilligd, zei hij. Mr. J. O. de Rijke vond dat de Pa poea's nu al geen vrije keus meer had den. „Leden die zouden willen tegen stemmen kunnen dat niet meer doen. Het pistool gluurt al om de hoek", al dus mr. De Rijke. De Biakse onderwijzer Moru zag de toekomst somber in. „De prauw van de Papoea's is slechts zwak. Zij kan niet op tegen de zware tegenwind, die uit de Oeral en van de Himalaya komt". Hedenmorgen zou de regeringsge machtigde antwoorden. Na de bespre king in tweede termijn, zal over het ak koord worden gestemd. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. In een sfeer van ge heimzinnigheid, die in Amsterdam heerst rond de benoeming van een opvolger van jhr. W. Sandberg, directeur van het stede lijk museum, is weer een nieuwe naam opgedoken. Uit Zweden komt het bericht, dat de directeur van het museum voor moderne kunsten in Stockholm, de heer Pontus Huiten voor een eventuele opvol ging zou zijn benaderd. De heer Sandberg, die bij het kiezen van de eventuele gegadigden (achter de opgesloten. Hij komt nog niet in de ar- schermen) een adviserende rol vervult, Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Beiden zaten gister middag aan een tafel bezaaid met foto's: Boleslaw en Alex Rütkowski. Bedachtzaam bekeken zij de familie kiekjes. Soms spraken zij zoals 23 jaar geleden toen zij elkaar voor het laatst zagen in hun geboortedorp in het Pools. Soms verwijlde Boleslaws blik op de ingelijste onderscheidingen aan de muur, die meer vertelden dan de broers zeiden over de zes jaar dat zij zonder dat zij het van elkaar wisten vochten onder dezelfde commandant: generaal Anders; en voor hetzelfde doel: de be vrijding van Polen. Na de oorlog werd beiden vestiging in Amerika aangeboden. Boleslaw wei gerde: „Ik bleef liever in de buurt van Polen"; Alex weigerde ook; „Ik wilde niet scheiden van Europa". ZELFDE IDEALEN Beiden vestigden zich in Nederland zonder het van elkaar te weten en gis teren zaten zij daar in Dordrecht in de kamer van Boleslaw. Over die jaren van scheiding hadden zij elkaar weinig te vertellen. Ze hadden gevochten voor de zelfde idealen, hadden dezelfde beslis singen genomen. Boleslaw werd in 1939 naar Siberië gevoerd, ontvluchtte, vocht onder Engels commando in Perzië, Irak, Palestina, Egypte, Italië, vertel-de een beetje bitter; „Al die jaren hebben we gevochten voor de bevrijding van Polen. We hebben er niets, niets mee bereikt. Integendeel. Mijn vader is in de oorlog naar Duits land gevoerd en omgekomen bij een bombardement van Keulen. Eén van mijn broers heeft nooit de kans gehad terug te komen uit Rusland. Hij zit er nóg. 44 Boleslaw (rechts) en Alex Rüt kowski, die elkaar dood waanden, zagen elkaar gisteren terug in Dordrecht. Mijn moeder zit in Polen. Ze woont bij mijn enige zuster." „En", vervolgt hij met een hoofdknik naar zijn broer, „wij dachten dat Alex dood was". ONDERSCHEIDINGEN Alex was, toen Warschau viel, met een groep partisanen naar Zwitserland ge vlucht. Vandaar was hij met een Poolse generaal naar Engelad gebracht. Hij maakte de landing in Normandië mee en trok met de geallieerde legers op tot Berlijn. „En ik dacht", viel hij in, „dat ik de enige van de familie was, die de oorlog had overleefd". Toen zijn blik de onderscheidingen trof zei hij: „Ik heb er ook een heleboel ge had. Ik heb ze verkocht. Ze waren de moeite van het meeslepen niet waard." chieven van de politie voor. De vrouw die destijds het slachtoffer is geworden van een „avondje uit" met Freek en drie andere kornuiten, is in de loop van de middag nogmaals door de zedenpolitie gehoord. De arrestant zal maandag verder aan de tand wor den gevoeld. Inval In het kader van de justitiële be strijding van de openlijke prostitutie op de wallen heeft de recherche gister nacht ook nog een inval gedaan in een bordeel aan de Oude Zijds Achterburg wal. De 21-jarige „waardin" van het huis en tevens hoofdbewoonster, T. J. v. d. V. werd in arrest genomen. Zij wordt vervolgd wegens het gelegenheid ge ven tot -het plegen van ontucht. Haar kamers waren onder meer verhuurd aan drie andere prostituees, onder wie een Duitse. De Duitse vrouw is over gegeven aan de vreemdelingendienst, die haar,over de grens zal zetten. bevestigde ons gisteravond, dat hij inder daad met Pontus Hulten over deze kwes tie heeft gesproken. „Maar dat gebeurt op een basis van oriëntatie ook met an deren", zei hij. De heer Sandberg zal zijn directeurs functie met ingang van 1 januari 1963 neerleggen. laken. Plotseling passeerde een auto mij met een kalm gangetje. Ik kon het kentekennummer lezen en het flitste door mij heen: dat was de gezochte wagen. Ik had niets anders dan een fiets ter beschikking en reed er zo hard als ik maar kon achteraan. Vijfhonderd me ter verder had ik geluk. De auto moest stoppen voor een andere wagen, die van rechts uit een zijweg kwam. Ik kon de auto van de dieven net in halen en gooide mijn fiets ervoor. Ik vroeg naar de paspoorten en herkende het signalement van de mannen. Ach terin was nog een plaats vrij. Ik stapte in en beval hen naar het politiebureau te rijden. Voor een technische controle, voegde ik er aan toe. Intussen hield ik zonder dat ze het merkten mijn revolver schietklaar on der bereik. Toen we voor het bureau stopten, rende een van de mannen hatd weg. Ik besloot hem te laten lopen en dwong de overigen met mijn revolver naar binnen. De vluchteling hadden we binnen een uur te pakken. Het liep allemaal prach tig. Ik was gewoon tegen de „buit" aan gestruikeld. In Nederland zullen de heer en me vrouw Wyss een druk maar vredig pro gramma te verwerken krijgen. Aller eerst worden hun de diensten van de politie in Bloemendaal getoond. Verder zullen zij onder meer de pier in Sche- veningen, het Vredespaleis, Madurodam, de B.P.M. in Rotterdam, de kaasmarkt in Alkmaar en de Amsterdamse grach ten bezoeken. Ook zullen zij de geleider van de, in Zwitserland beroemd gewor den speurhond Cas ontmoeten. HOLLANDIA (ANP, UPI). Te vreden lachend keerden de 71 leden van de groep-Tepy gisteren naar de gevangenis terug, nadat zij door de landrechter mr. C. S. Brandenburg tot gevangenisstraffen variërend van één tot anderhalf jaar waren veroordeeld. Zij waren meer dan voldaan, omdat zij aannemen dat zij onder Indonesisch bewind nog veel plezier van de propagandisti sche waarde van deze vonnissen kunnen hebben. Mr, Brandenburg bepaalde overi gens, dat de straffen pas zullen in gaan op 9 mei volgend jaar, dus na dat de Indonesiërs het bewind hebben overgenomen. Tot dat moment zullen de gevangenen in voorarrest blijven zitten, „als tenminste na 1 oktober de Uno niet anders beschikt". Speldjes Alle verdachten werden beschuldigd van poging tot omverwerping van het gezag, het vormen van een verboden vereniging en diefstal van wapens. De leider van de groep, de vijftigjarige Roeland Tepy, ging in de rechtszaal uitdagend op de voorste rij zitten, ge- flankeerd door zijn zoons Alfred, Al- bert en Willem. Tepy en zijn zoons hadden de onder grondse beweging gevormd, die dit voorjaar in Nieuw-Guinea wapens stal. Tien leden van de groep deden in april een poging de marinekazerne in Holland-ia te overvallen. Er ont- stond een schietpartij en kort daarna werden tientallen arrestaties ver richt. De verdachten, Indonesiërs, Chine zen, Indische Nederlanders en Pa poea's, droegen allen rood-witte speld jes, die ze in de gevangenis hadden gemaakt. Ze werden onmiddellijk door de politie afgenomen, waarop de dag vaarding in razendsnel tempo werd voorgelezen. Toen dat was gebeurd, stond de groep als één man op om grif en volmondig schuld te bekennen. Van de leider-s kreeg Tepy ander half jaar met aftrek. acht andere vooraanstaande leden kregen een jaar en drie maanden en de overigen wer den tot een jaar met aftrek veroor deeld. UTRECHT. De raad van Utrecht is akkoord gegaan met een voorstel van B. en W. een ringweg rondom de binnenstad aan te leggen en sommige singels die binnen deze cirkel komen te vallen, te dempen. Wethouder Derks zei bij de behan deling van het voorstel dat het de be doeling is de Catharijnesingel te dem pen, maar dat het college, gezien de aandrang uit de raad, bereid is alsnog na te gaan of een uitweg kan worden gevonden. In ieder geval zal de Weerd- singel, van Kleine Singel af, via het politiebureau Catharijnesingel tot aan de Willemsbrug worden gedempt. De mogelijkheid bestaat nog, dat het ver volg van deze singel tot aan de Bleek- straat open kan blijven. De kosten van het verkeersplein zijn, mét de bouw van een tweede tun nel bij de Bleekstraat. op 162 miljoen gulden geraamd. De plannen zijn ont worpen door de Rotterdamse stede- bouwkundige ir. J. A. Kuiper. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG In de loöp van gistermiddag was het in parlemen taire kringen een welhaast uitge maakte zaak dat de overgrote meer derheid van de Tweede Kamer de overeenkomst met Indonesië inzake Nieuw-Guinea zal goedkeuren. Gistermiddag hebben namelijk de vijf afdelingen van de Tweede Kamer in enkele uren tijds ieder voor zich hun aandeel geleverd voor het voor lopig verslag over het Nieuw-Guinea- akkoord. Daarna zijn de griffiers naar stig aan het uitwerken gegaan, om alles gereed te hebben voor de verga dering van de commissie van rap porteurs die tegen vanmiddag een uur is bijeengeroepen om het voorlopig verslag vast te stellen. Het is dus in ieder geval in de loop van maandag gereed. Intussen zal de regering wel een gestencilde proef hebben ontvangen, zodat reeds tijdens het weekeinde aan de memorie van antwoord begonnen zal kunnen wor den. Waarschijnlijk zal deze dinsdag avond al gereed zijn en dan heeft de Kamer woensdag nog juist gelegen heid om het eindverslag vast te stel len, zodat dan alles gereed is voor het openbare debat op donderdag 6 sep tember, in de vergaderzaal van de Eerste Kamer. Van onze correspondent PARIJS. Het zuiden van Frankrijk heeft ernstiger dan ooit te lijden van de droogte die catastrofaal dreigt te wor den voor enkele oogsten en voor de vee teelt. Het staat reeds vast, dat de graanoogst veertig tot 45 procent lager zal z'jn dan die van het vorige jaar. Ook de ta- bak, de druiven en de knolgewassen heb ben ernstig onder de droogte te lijden. Het vee vindt bijna nergens meer vers voedsel. Op vele plaatsen heeft men de wintervoorraad reeds moeten aanspreken. In de bergen zijn vele me ren opgedroogd, waardoor de boeren hun vee naar de dalen of naar hoge gelegen gedeelten hebben moeten bren gen. Op sommige plaatsen, waar in de wijde omtrek geen water meer te vin den was, hebben hefschroefvliegtuigen water voor de meertjes aangevoerd. Door de droogte zijn de akkers zo hard geworden, dat ze niet meer be werkt en ingezaaid kunnen worden voor de winter. Men verwacht dat als gevolg hiervan de prijzen van de landbouw- en veeteelt produkten binnenkort sterk zul len stijgen. Voorraad iets verminderd NEW YORK De Amerikaanse goud voorraad is de afgelopen week met 50 miljoen gedaald na drie weken onver anderd te zijn gebleven. De voorraad vertegenwoordigt nu een waarde van 16.098 miljard, dat is 792 miljoen minder dan een jaar geleden. Gedurende het tweede kwartaal zijn de Amerikaanse reserves verminderd met 101,8 miljoen. Het buitenland kocht voor een waarde van 391,5 miljoen aan goud maar de Verenigde Staten konden voor 289,6 miljoen terugkopen van landen die dollars nodig hadden ter aanvulling van hun betalingsbalans. Zo kon voor 190 miljoen aan goud van Canada worden gekocht, voor 60 mil joen van Argentinië, voor 35 miljoen van Zwitserland en voor 4.6 miljoen van Congo. Engeland blijft de zwaarste belaster van de Amerikaanse goudvoorraad. In het tweede kwartaal kocht het voor 150 miljoen van de Verenigde Staten. Andere grote goudkopers waren in die periode: Spanje met 59 miljoen, België met 35 miljoen, Frankrijk met 97.5 miljoen. Oostenrijk met 16,9 miljoen en Libanon met 10,5 miljoen. Ned. herv. kerk: Bedankt voor Lage Zwaluwe: A. Vink te Vriezenveen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7