Nieuwe drankwet: soepeler regels, zwaardere eisen VAKVERBOND ALS BUFFER «P Invaliditeitsrenten tussentijds Kruiswoordraadsel kennis van ethiek vereist Grondige Vóór de aanslag was Soustelle in Parijs A nti-poliovaccin houdt Westduitser uit cel BUISMAN MINISTER KRIJGT INVLOED OP VERPLEEGPRIJZEN Krag: nieuwe premier van Denemarken OIVTWERP van dr. Veldkamp naar Tweede Kamer GROTE LIJNEN MORALITEITSEISEN ETHIEK VOLDAAN GEEN DRANKMISBRUIK VERSCHUIVING BORRELMEUBILAIR ROULETTE VERBODEN ANDERHALF JAAR CEL VOOR VERDUISTERING OVERGANGSREGELING POLITIEKE ACTIE OVERVAL GEPLEEGD „ONDER INVLOED" DOET ER EEN SCHEPJE BOVENOP Algerijnen kwamen in beweging - - partijen hielden zich rustig VOORSTEL VAN MINISTER VELDKAMP SCHEURING? VERSTERKING BEATRIX EN IRENE MEE NAAR PERZIË Geen vermogensbelasting op effecten in Indonesië Deportatiebevel tegen Soblen is wettig Marokko lid van I.F.C. Jhr. Verspijck verlaat Roode Kruis ft Zaterdag 1 september 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De ruim tachtig jaar oude Drankwet moet verdwijnen. Met het verpachten van vergunningen zal het over enkele jaren afgelopen zijn. De regeling van de verkoop van sterke drank komt in handen van B. en W. te liggen. Een nieuwe Drank- en Horecawet, waarvoor het ontwerp door minister dr. G. M. J. Veldkamp bij de Tweede Kamer is ingediend, beoogt niet alleen een einde te maken aan het maximumstelsel en het euvel van de zogenaamde vervangers, maar wil tevens het horecabedrijf zelf op hoger plan brengen. Tegelijk met een soepeler regeling voor het verstrekken van gemeentelij ke tap- of slijtvergunningen zullen er aanmerkelijk zwaardere eisen worden gesteld aan het bedrijf, zowel wat be treft de beheerders en bedrijfsleiders als de inrichting van de zaken. De plannen van de minister van sociale zaken en volksgezondheid omvatten zowel de eisen voor de verkoop van sterke drank als die voor de vesti ging. In 1970 zal het hele horecabe drijf moeten voldoen aan de nieuwe eisen. Minister Veldkamp heeft in zijn ont werp slechts de grote lijnen van de nieuwe regeling neergelegd. Deze zet ten het bestaande stelsel geheel opzij. In plaats daarvan komt de bevoegd heid van B. en W. om vergunningen voor het verkopen van sterke drank uit te reiken aan degenen die voldoen aan een aantal eisen. Deze vergunningen gelden voor het pand waarin het bedrijf is gevestigd. Zij kunnen overgaan van vader op zoon, zodat daarmee tevens een einde komt aan de onzekerheid, welke het geldende maximumstelsel van veelal verpachte vergunningen met zich bracht. De combinatie van tapperijen en slijterijen zal ook tot het verleden gaan behoren. De toekomstige ver gunningen gelden óf voor een café of een café-restaurant, waar de drank dus in het bedrijf zelf voor het ge bruik ter plaatse wordt verstrekt, óf voor een slijterij (een winkel waar drank per fles wordt verkocht), waar dus de drank wordt verstrekt voor ge bruik elders dan ter plaatse. Voor de nieuwe eisen, die stellig zwaarder zullen zijn dan de thans gel dende, komen nog allerlei uitvoerings regelingen. In grote trekken zijn zij te verdelen in voorwaarden voor de ves tiging en voor de uitoefening van het bedrijf. De beide vestigingsbesluiten voor de kleinhandel in sterke drank en voor het horecabedrijf komen te vervallen. In de toekomst zal volgens dit ont werp degene, die een tapperij of een slijterij wil gaan beginnen, ervoor moeten zorgen dat hij voldoet aan de vestigingseisen van vakbekwaamheid, kredietwaardigheid en handelskennis, maar hij moet ook voldoen aan zoge naamde moraliteitseisen. Hij moet in de eerste plaats ten minste 25 jaar oud zijn en zijn levens gedrag moet zo zijn dat er geen aan merking op kan wórden gemaakt. Dit geldt niet alleen voor hem, maar ook voor zijn vrouw en zijn kinderen. Ge woon gezegd komt het er op neer dat hij een behoorlijk mens is en een fat soenlijk, ordelijk gezin heeft. Verder behoort hij grondig kennis te hebben van de ethiek" van zijn vak, van zijn verantwoordelijkheid te genover zijn klanten en hij moet ook begrip hebben voor de werking van de drank die hij schenkt. „Nog meer gaat het accent vallen op het sociaal- hygiënische element", aldus heet het in de toelichting. Deze eisen wegen zwaarder dan de vestigingseisen, zo als die voor vele andere takken van bedrijf gelden. Ten slotte komen er ook nog voor schriften voor de inrichting van de zaak. Alle eisen betreffen zowel de be heerder als de bedrijfsleider. Het verkrijgen van een vergunning voor het verstrekken van sterke drank zal dus op een geheel andere leest worden geschoeid. Tot nu toe was er een maximumstelsel. Dat hield in dat er voor een bepaald aantal inwoners een vergunning beschikbaar was. De oude Drankwet van 1881, vrij wel uitsluitend bedoeld om het drank misbruik tegen te gaan, liet de ver gunningen aflopen en wat dit betreft heeft dit stelsel wel aan zijn ver wachtingen voldaan. Het aantal ver gunningen daalde van 32.000 tot 17.000, dat wil zeggen van 78 tot 16 per 10.000 inwoners. Tachtig jaar geleden werd er per iaar Der hoofd der bevol king bijna tien liter jenever gedron ken en nu nauwelijks twee en een half. In het verbruik van bier, dat in de ze periode grote schommelingen heeft vertoond, is in vergelijking met die oude tijden weinig verandering geko men. In ons land wordt per hoofd der bevolking weer biina 24 liter bier per jaar gedronken. Alleen in de jaren dertig cn veertig dronken wij heel wat minder. Het verbruik was in 1949 het laagst, namelijk iets meer dan tien liter. Wijn heeft bij ons over het alge meen niet zoveel aftrek gevonden. Toen de Drankwet van kracht werd was het een drank van de gezeten burger en toen werd er per hoofd der bevolking toch nog ongeveer 214 liter wijn per jaar gedronken. Na vele schommelingen in het verbruik in 1949 weer het laagst met nnc niet een liter genieten de Nederlanders thans nog geen twee liter wijn per hoofd. Van drankmisbruik kon dus moeilijk meer worden gesproken, al gaat het vermoeden dat de laatste tfid binnens huis de fles wat vlotter wordt leegge schonken dan in de café's. Dit wil dus zeggen dat de verkoop door de slijte rijen is toegenomen, tegenover een af neming van het drankverbruik in ca fe's en café-restaurants. erin kan de reden liggen dat met ame het slijterijbedrijf voorstander is van handhaving van het maximumstelsel. Volgens de nieuwe plannen kunnen B. en W. voortaan geen vergunning meer weigeren als de aanvrager die deze vergunning zelf dient te ex ploiteren voldoet aan de gestelde eisen. Wel kunnen B. en W. bijvoor beeld voor een bepaald deel van de gemeente voorschrijven dat daar geen zaak met vergunning mag worden ge vestigd, maar dat is niets nieuws, daar in vele plaatsen in ons land voor sommige wijken eenzelfde regel van kracht is. Voor het overige zal dus het ver strekken van vergunningen soepeler worden. Daartegenover staan dan weer aanmerkelijk zwaardere eisen. Die zijn niet slechts bedoeld om drank misbruik tegen te gaan. Zij zijn er ook wel degelijk op gericht om het niveau van het bedrijf omhoog te brengen. Als voorbeeld daarvan geeft minis ter Veldkamp aan dat principieel geen bepalingen in de te treffen regelingen mogen worden opgenoemen die getui gen van weinig waardering voor het horecabedrijf. Zo komt de bepaling te vervallen dat een lokaliteit waarin een restaurant zijn bedrijf uitoefent, niet het eigendom mag zijn van rijk of ge meente! In de loop der jaren is, ook als gevolg van het soepeler vestigingsbe leid, een verschuiving gekomen in de handel van zwak-alcoholische drank, dat is alle drank die geen sterke drank is en dus minder dan vijftien procent alcohol bevat. In het alge meen is dat bier en wijn, die men niet alleen bij de drankwinkels (slijterij en) kan kopen, maar ook in levens middelenzaken. Daarvoor is nu nog een verlof A nodig, maar de nieuwe regeling kent voor deze dranken geen bijzondere re geling meer. Het onderscheid tussen sterke drank en zwak-alcoholische drank past volgens minister Veld kamp in het algemeen niet bij het verschil in type van de horecabedrij ven. De toekomstige vergunningen om vatten dus alle dranken. zodat na 1970 de gelegenheden waar men al leen een biertje kan krijgen niet meer zullen bestaan. Het verlof A sterft uit en de houders ervan, die straks in aanmerking willen komen voor een vergunning, zullen volledig hebben te voldoen aan de nieuwe eisen. Voor de verkoop van bier en wijn e.d. in bijvoorbeeld levensmiddelenza ken, welke dus in dit ontwerp niet wordt geregeld, komen er wel enkele voorschriften, maar overigens is deze vrij. De gemeenten zullen een belasting mogen heffen op de door B. en W. uitgegeven vergunningen. Het is een soort van omzetbelasting, die wordt geheven van de omzet per jaar. Voor slijterijen zal zij kunnen uiteenlopen van drie tot vijf gulden en voor tap perijen van vijf gulden tot 7,50 gulden, alles per vijftig liter. Voor cantines van ondernemingen en andere dergelijke instellingen komt er een soepele regeling, die ook in handen van B. en W. is gelegd. Het horecabedrijf en de slijterijen zullen onderworpen blijven aan de verbodsbepaling dat er geen andere waren mogen worden verkocht. Bij wijze van service zal een café of een café-restaurant echter wel tabaksar tikelen aan zijn klanten mogen verko pen. In de drankwinkel zal het straks ook zijn toegestaan om „borrelmeu- bilair" te verkopen, dus zoutjes en dergelijke versnaperingen en ook al lerlei andere artikelen die er nu een maal bij behoren zoals kurketrek- kers, openers, viltjes enz. Aan de gemeenten wordt het ten slotte ook overgelaten om het oog te houden op de zedelijkheid. In het ont werp staat dat bij gemeentelijke ver- i Ingezonden mededeling) MULO-DIPLOMA A en B RESA - Hilversum: Bellende Schriftelijke cursus Tel. 45432 AMSTERDAM (ANP) De 39-jari- ge administrateur W. H. D. uit Hilver sum, die in Belgische speelhuizen een verduisterd bedrag van 45.500 gulden had verspeeld, is door de Amsterdam se rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf van anderhalf jaar met af trek. De gedupeerde, een aannemer uit Soest, had om een dreigend faillisse ment te voorkomen geld geleend om zijn crediteuren te betalen. Hij gaf daartoe 48.000 gulden aan zijn admini- stratuer, die echter slechts 2.500 gulden aan de schuldeisers' betaalde. De offi cier van justitie had tegen dc man twee' jaar gevangenisstraf geëist. jDe 39-jarige D. Mulder uit Groningen is gisternacht bii Moorhausen in Duits land met zijn auto uit de bocht gevlogen en om het leven gekomen. Drie mede- linzittender, werden gewond. ordening kan worden verboden dat zich in een café vrouwen bevinden zonder toestemming van de burge meester. En B. en W. worden voorts gemachtigd een vergunning in te trekken als er sprake is van mis standen. Speelautomaten zijn volgens het ontwerp niet verboden. Muziek is ook vrij, maar voor dansen is een ge meentelijke toestemming nodig. In automaten is de verkoop van sterke drank in kleine flesjes toegestaan, mits aan enkele voorwaarden is vol daan. De roulette komt in het ontwerp niet voor. Deze blijft dus verboden. Tussen het tijdstip waarop dit ont werp kracht van wet verkrijgt en 1 januari 1970 zal er een overgangsre geling zijn. In die jaren zullen dan degenen wier vergunningen aflopen, de gelegenheid hebben zich op te wer ken naar de nieuwe situatie of het bedrijf te verlaten. In vakkringen verwacht men in eer ste aanleg reeds meteen een aanmer kelijke daling van de waarde van de thans nog geldende vergunningen, waarvan de meeste rechtstreeks vast zitten aan kredietregelingen. Vooral brouwerijen en distilleerderijen heb ben voor vele miljoenen guldens aan kredieten uitstaan in het 'horecabe drijf. Het ligt niet in de bedoeling van de regering om voor de waardevermin dering van de aflopende vergunnin gen een schadeloosstelling te geven, daar deze immers door de overheid kosteloos zijn verstrekt. Van onze correspondent PARIJS De kranten schonken gisteren veel aandacht aan geruchten volgens welke Jacques Soustelle op 21 augustus, daags voor de aanslag op De Gaulle, in Parijs zou zijn geweest. Soustelle moet op die dag inderdaad in Parijs zijn gezien. Men merkte hierbij op dat ook al zou hij door de politie zijn gezien, men hem vrij zou moeten hebben laten rondlopen, daar er tegen hem geen arrestatiebevel is uitgevaardigd noch een gerechtelijk onderzoek gaande is. Wel wordt op het ogenblik onderzocht of de politieke acti viteit van Soustelle een gel-echtelijk on derzoek rechtvaardigt. Indien een onder zoek gewenst wordt geacht en Soustelle niet zou ingaan op een oproep om voor de rechter van instructie te verschijnen, kan er een voorgeleidingsbevel worden uitgevaardigd. De aanwezigheid van Soustelle op 21 augustus in Parijs wettigt twee veronder stellingen: 1 dat hiij op de hoogte is geweest van de voorbereidingen van de aanslag op De Gaulle, iets wat men overigens weigert te aanvaarden omdat Soustelle en Bidault zich herhaaldelijk tegen een dergelijke aanslag hebben uitgesproken; 2 dat hij door de leiders van de O.A.S.-Frankrijk is uitgenodigd om naar Parijs te komen zonder dat men hem op de hoogte heeft gesteld van de voorgenomen aanslag, doah met de be doeling een beroep op hem te doen een politieke actie te ondernemen indien de aanslag zou zijn geslaagd. Soustelle is inmiddels weer uit Frank rijk verdwenen. (Ingezonden mededeling) Van onze correspondent BONN. Ondanks een stevige roofoverval is in Frankfurt aan de Main dezer dagen een pas afgestu deerde bouwkundig ingenieur, Egon K., er met een voorwaardelijke straf afgekomen. De rechters gin gen er op voorstel van een psychia ter van uit dat de ingenieur de overval had gepleegd onder invloed van een vaccin tegen kinderverlam ming, dat zijn persoonlijkheid kor te tijd geheel zou hebben gewijzigd. Het vaccm, dat de laatste maanden via suikerklontjes reeds door honderd duizenden Duitsers is ingenomen, heeft in de Bondsrepubliek volgens medici uitermate veel succes. Het aantal kinderverlammingsverschijn- selen is namelijk zienderogen afgeno men. Ook de 22-jarige Egon K. slikte op 17 mei zijn suikérklontje met anti- poliostof dapper naar binnen. Hij stond juist voor zijn laatste examen, waar voor hij hard had geblokt. Hij hoopte zich spoedig bouwkundig ingenieur te noemen. Tot bezinning De rustige, bleke, voortreffelijke leerling van de Frankfurter hoge school ging drie dagen later, op 20 mei, 's morgens heel vroeg weer aan de studie, bezocht 's avonds een paar vrienden, dronk in een café een glas wijn en drie glazen bier en kwam in gesprek met een 56-jarige man die prat ging op een portefeuille met driedui zend mark. Egon K. ging naar zijn ouderlijk huis en trok een oude jas aan. Hij wachtte in een donkere hoek van de Van onze correspondent PARIJS Profiterend van de groeiende ontevredenheid en woede onder de bevolking van Algiers heeft zich te Algiers een derde macht ge plaatst tussen de strijdende partijen: het links georiënteerde vak verbond, dat gisteravond in feite de overwinnaar van de dag was. Niet alleen slaagde het erin het volk zodanig in beweging te brengen, dat Ben Bella noch zijn tegenstanders zich aan een gewapend conflict waagden, maar tevens bewoog het de politie om de arabieren, die het land wilden ontvluchten, het vertrek te beletten. In zekere zin werd de dag van gis teren daardoor een anticlimax. De troepen vart het Algerijnse bevrij dingsleger, die door het politieke bu reau naar Algiers waren gestuurd om Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Er komt een tussentijdse regeling voor de nood zakelijke verhoging van de inva liditeitsrenten. Minister dr. G. M. J. Veldkamp stelt voor: een bruto uitkering van 3.900 gulden per jaar voor degenen die voor tachtig pro cent en meer invalide zijn, en van 3.168 gulden voor een invaliditeit van 65 tot 80 procent. Deze uitkeringen zullen volgens het thans bij de Tweede Kamer inge diende plan welvaartsvast zijn, dat wil zeggen dat zij de pensioenen van de a.o.w. en a.w.w. zullen volgen. De premie voor deze beide wetten alsook de ziekenfondspremie zullen op deze uitkeringen worden ingehouden, Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Om in het belang van de gezondheidszorg de zieken huistarieven te kunnen beteugelen heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, het parlement machti ging gevraagd deze tarieven voor lopig te bevriezen en dan noodzake lijke verhogingen goed te keuren. De kosten van verpleging in zieken huizen zijn in tien jaar tijds gestegen van ongeveer negen tot meer dan 31 gulden per dag. Hierover om advies gevraagd, heeft de S.E.R. laten we ten dat er zo spoedig mogelijk con trole op moest komen, nu de Frijsop- drijvings- en Hamsterwet is ingetrok ken en de nieuwe Prijzenwet de mi nister van economische zaken slechts de bevoegdheid geeft tot tijdelijk in grijpen in de vrije prijsvorming. De ze controle wil minister Veldkamp gaan uitoefenen aan de hand van een wet ziekenhuistarieven, waarvoor het ontwerp nu tegelijk met dat voor een ziekenfondswet bij de Tweede Kamer is ingediend. Intussen is een stichting tot stand gekomen, waarin de ziekenfondsen en de ziekenhuizen overleg kunnen ple gen over de tarieven, opdat zij advies kunnen uitbrengen aan de minister. De fondsen zullen geen verpleegprij- zen mogen betalen die niet door de Ziekenfondsraad zijn goedgekeurd. De minister kan verhoogde of nieuwe ta rieven afkeuren en verlagen, maar niet lager stellen dan de tot dusver berekende prijzen. Deze gevoegdheid geldt voor alle tarieven, dus ook voor die, welke voor particuliere patiënten gelden. In het algemeen mag worden ver wacht dat als een ziekenhuis met een ziekenfonds tot overeenstemming is gekomen en de Ziekenfondsraad het eens is met de prijs, de minister van zijn bevoegdheid geen gebruik zal ma ken. In de praktijk kan dit een indi- -ecte rem op de verhoging van de -erpleegprijzen betekenen. Deze voorgestelde prijsbeheersing geldt slechts voor de ziekenhuistarie ven. dus niet voor die van herstel lingsoorden, rusthuizen e.d. nadat daarvan met ingang van 1 ja nuari 1963 702 gulden per jaar, bij wijze van invaliditeitsaftrek, in min dering is gebracht. Daardoor vallen de premies voor deze rentetrekkers wat lager uit. De regeling voor de kinderbijsla gen blijft onveranderd. Wel zullen de ze bijslagen verhoogd worden met het oog op de huurverhoging, namelijk met een cent per kind en per dag voor de eerste drie kinderen en met twee cent voor elk volgend kind. Jongere invaliden zullen een kor ting van tien procent op de voorge stelde uitkeringen moeten ondergaan voor elk jaar dat zij jonger dan 23 jaar zijn. Verder behoren de rente trekkers gewoon belasting ook van deze inkomsten te betalen. Omdat het hier een tussentijdse re geling betreft, namelijk in afwachting van het tot stand komen van de al gemene wet op de arbeidsongeschikt heid, heeft minister Veldkamp de op zet zo eenvoudig mogelijk gehouden. Dit is de reden waarom er thans twee in plaats van de bestaande drie klassen van invaliditeit zijn voorge steld. De regeling beperkt zich tot de (80.000) trekkers van invaliditeitsren ten, dat zijn dus degenen die zijn ver zekerd op grond van de thans geldende invaliditeitswet, en degenen die, omdat zij voor meer dan twee derden invalide zijn, een rente genieten ingevolge die wet. De interimregeling komt voorts nog te gelden voor twee andere groepjes, namelijk voor degenen die onder de mijnwerkersinvaliditeitswet vallen en de invaliden die wegens het deelne men aan een pensioenregeling als be doeld in artikel 39 van de invalidi teitswet niet in de verzekering van die wet zijn opgenomen. Niet onder de voorgestelde interim regeling vallen zij, die 65 jaar en ouder zijn en dus A.O.W.-pensioen hebben, buitenslands wonenden, ge huwde vrouwen die geen kostwinster zijn en tenslotte allen die een over- heidspensioen genieten. De procentue le bijslag van 290 procent, welke in validen gehuwde vrouwen-niet-kost- wlnncrs ontvangen, zal met het oog op de huurverhoging 1 september worden verhoogd tot 320 procent. Het peil van deze tussentijdse re geling is afgestemd op het loon van een ongeschoolde arbeider, dit in overeenstemming met een desbetref fend advies van de Sociaal-Economi sche Raad en van de Sociale Verze keringsraad. Dit loon is gesteld op 4.870 gulden per jaar (ruim 93.50 per week), gerekend naar het loonpeil van 30 september a.s. De komende huurcompensatie is daarin al ver werkt. Daar het hier uitsluitend gaat om de trekkers van invaliditeitsrenten, wier invaliditeit dus groter is dan twee-derden is in tegenstelling tot de toekomstige definitieve wet die voor ziet in uitkeringen wegens invaliditeit van een kwart en hoger is de mi nister bij het instellen van invalidi- teitsklassen afgeweken van het advies van de SER, die een meer verfijnde indeling had voorgesteld. In deze indeling zouden er voor zwaardere Invaliden drie klassen moe ten komen, maar de minister heeft eenvoudigheidshalve volstaan met twee klassen. De uitkeringen voor deze beide klassen worden berekend naar het percentage invaliditeit, op de hier boven aangeduide grondslag van 4.870 gulden per jaar. het gezag van het bureau te herstel len, vergenoegden er zich mee, stra tegische punten buiten het gebied van de verzetsgroep Algiers te bezetten en de enkele eenheden, die reeds het gebied waren binnengevallen, keer den ijlings naar hun uitgangspunten terug. Zij hielden, zich te Tiaret,.- Re- lizane, Birine en Sidi-Aissa gereed om bij een eerste teken opnieuw op te rukken. Aan de andere kant werden uit Ti- zi-Ouzou haastig enkele eenheden van de verzetsgroep Kabylië naar Algiers gedirigeerd om het garnizoen daar te versterken. In de andere delen van Algerije, in de gebieden van de ver zetsgroepen Aurès en Constantine bleef het volmaakt rustig. Er wer den daar geen troepenbewegingen ge signaleerd. Het schijnt evenwel, dat er in deze verzetsgroepen, die Ben Bella steu nen, een scheuring is ontstaan. Zo zouden de troepen van Constantine en enkele onderdelen van de verzets groep Oran geweigerd hebben het be vel van Ben Bella om naar Algiers op te rukken, uit te voeren. Zo stonden gisterochtend beide par tijen tegenover elkaar, als twee wor stelaars, die elkaar met het tonen van de biceps wilden intimideren. Verder dan een poging tot intimida tie kwam het niet. Verslaggevers, die in de nacht van donderdag op vrijdag naar Inkermann waren gereisd om de intocht van de troepen van Boume- dienne gade te slaan, keerden teleur gesteld terug met de mededeling, dat het aan de grenzen volkomen rustig was en dat men geen enkele troepen beweging had kunnen constateren. De dreiging van een burgeroorlog en de geruchten over de opmars van „broederstammen" hadden de bevol king van Algiers en van andere ste den dermate buiten zichzelf gebracht, dat zij niet alleen tot spontane beto gingen kwam, maar gretig gehoor gaf aan de oproep van het vakverbond om een massale betoging in Algiers te houden. Toen gisteren in het begin van de middag de eerste betogers op straat verschenen, sloten alle zaken hun deu ren. Spoedig kregen dc betogers van alle kanten versterking. Met vracht wagens en auto's werden ze naar het centrum van Algiers gebracht, waar om drie uur een menigte van vele duizenden beurtelings tegen het poli tieke bureau en tegen de militaire leiders van Algiers betoogden met bekende kreten als „Wij hebben er genoeg van", „Wij willen werk en eten", „Geen burgeroorlog", „Weg met de militairen". „Weg met de dic tators". Het politieke bureau en de militaire leiders van Algiers probeerden zich beurtelings met felle oproepen van deze betoging meester te maken. Het volk, dat weigert partij te kiezen, en dat inderdaad meer dan genoeg heeft van de twisten tussen de leiders, Het zieh niet overhalen en volgde uitslui tend de vakbondsleiders. De betoging, die geen bepaalde rou te volgde, doch die zich overal tege lijkertijd ii Algiers manifesteerde, begon tegen zeven uur te verflauwen en de leiders van het links-georiën-- teerde vakverbond konden op een ge slaagde dag terugzien. Zij maakten in de loop van de avond bekend, dat zij een onbeperkte staking zouden afkon digen, indien het tot een botsing tus sen de twee partijen zou komen. Hun succes was volledig, omdat zij 's ochtends reeds de politie ertoe had weten te bewegen te beletten dat de arabische arbeiders, die in de ha ven en op het vliegveld op transport gelegenheid wachtten, zouden vertrek ken. DEN HAAG De prinsessen Beatrix en Irene zullen koningin Juliana en prins Bernhard vergezellen op hun reis naar Perzië. Het staatsbezoek zal duren van 18 tot 25 oktober. straat met een doek voor zijn mond zijn slachtoffer, de man met de dikke portefeuille, op. Egon K. overviel de man. sloeg hem echter niet, maar pro beerde wel de portefeuille te bemach tigen. „Toen daarna de man om hulp riep, kwam ik tot bezinning en rende weg", vertelde Egon voor de rechtbank. Bezeten De officier van justitie eiste ander half jaar gevangenisstraf, maar de rechters luisterden met grote aandacht naar de psychiater die zei dat het heel goed mogelijk was dat Egon onder examenpsychose en algemene uitput ting „neuro-allergisch" op het vaccin en de alcohol had gereageerd. „Zijn persoonlijkheid veranderde en hij deed een daad die hem in feite vreemd was", aldus de psychiater. Daarnaast stonden de beste getuige nissen van hoogleraren alsmede het feit dat Egon uit een goed milieu stamde, nimmer dwaze dingen had ge daan en van zijn studie bezeten was. Weliswaar zei een andere arts dat 250.000 personen die de anti-poliostof ook hadden geslikt geen nadelige ge volgen hiervan hadden ondervonden, maar de rechters beschouwden des ondanks het vaccin als een mogelijke oorzaak van het plegen van de misdaad en lieten het daarop bij acht maan den voorwaardelijk. Egon K. heeft inmiddels zijn laat ste examen afgelegd en is bouwkundig ingenieur. KOPENHAGEN Het bestuur van dt Deense sociaal-democratische par tij heeft de minister van buitenlandse zaken Jens Otto Krag (47) aangewezen als opvolger van de zieke premier Vig- go Kampmann. De aftredende premier, die vier maanden geleden door een hartaanval werd getroffen, kreeg enkele dagen na dat hij op zijn ministerie was terugge keerd opnieuw een hartaanval. Hij voelt zich thans niet meer in staat zijn werk voort te zetten. De nieuwe minister-president, die met een bekende Deense actrice is ge huwd, heeft internationale bekendheid gekregen door zijn onderhandelingen over toetreding van Denemarken tot de E.E.G. De voorzitter van de sociaal-demo cratische partij in het parlement, Per Hakkerup, zal hem als minister van buitenlandse zaken opvolgen. AMSTERDAM. Op het effectenbe zit van hier te lande wonende Neder landers dat in Indonesië berust, zal voorlopig geen vermogensbelasting wor den geheven. Dit geldt ook voor de reeds betaalbaar gestelde coupons en dividendbewijzen. De ontheffing geldt alleen als over deze effecten niet op enigerlei wijze kan worden beschikt en daarvan evenmin inkomsten kunnen wor den getrokken. Aldus luidt een' brief van de staatsse cretaris van financiëen aan de belas tingdienst. Koffie... gezelligheid. En BUISMAN doet er een schepje bovenop. Een schepje BUISMAN bovenop de koffie maakt de smaak nog rijker. Dat is een oude wijsheid, die veel jonge, gezellige huisvrouwen meekregen. koffiebus be*f?£v: HOE U UW KOFFIE 00K ZET... HET BUISMAN SMAAKT ZE BETER! (OOK POEDERKOFFIE) LONDEN (Reuter, AP) Het Brit se hooggerechtshof heeft gisteren be paald dat het deportatiebevel dat is uitgevaardigd tegen de spion Robert Soblen wettig is. De vorige week was een lagere rechtbank tot een gelijk» uitspraak gekomen. De advocaten van de 61-jarige psy chiater hebben verklaard dat zij geeü gebruik zullen maken van de mogelijk heid om in beroep te gaan bij het Ho gerhuis. Soblen zal zich nu rechtstreeks wenden tot de Britse minister van bin nenlandse zaken. Hij heeft in de gevan genis van Brixton een twintig pagina's tellend memorandum samengesteld, dat hij de minister zal laten voorleggen. WASHINGTON (UPI) Marokko is lid geworden van de International Finance Corporation met een inschrijving van 388.000. Daarmee is het aantal leden-landen toegenomen tot 65 met een totaal ingeschreven kapitaal van 96,99 miljoen. In juni sloot Syrië zich bij de I.F.C. aan met een inschrijving van S 72.000, In juli volgde Tunesië met 133.000. Horizontaal: 1. gaping, leemte; 5. metaal; 8. muziekdrama; 12. pul; 14. schatten; 16. schoon jongeling; 18. luehtvormige stof; 20. fijn netwerk; 22. alleenzang; 23. traagheid; 26. pas; 27. dicht; 28. levenslucht; 29. overschot; 31. roem; 32. soort stof; 34. gang v.e. baard; 36. lichte bedwelming; 38. de on bekende; 39. veerkracht; 41. vogel; 42. hoogste punt; 43. voorzetsel; 45. genoe gen; 47. vorderen; 49. deftig; 50. han delwijze; 51. regel; 52. fraai insekt; 54. tenslotte; 56. afkorting; 58. lidwoord; 59. DEN HAAG Met een druk bezoch te receptie op het kantoor van het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag heeft gisteren een van de twee directeuren, jhr. G. M. Verspijck afscheid genomen. Hij gaat 1 september met pensioen. De heer Verspijck is 23 jaar lang aan het Rode Kruis verbonden geweest. Van 1946 af was hij directeur. Voor de vele diensten die hij de ver eniging in de loop van de tijd heeft be wezen, kreeg hij uit handen van de se cretaris-generaal van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, mr. J. H. Klatte, de regeringsmedaille van het Nederlandsche Roode Kruis, de hoogste onderscheiding die de organisa tie kent. Voor de heer Verspijck zal geen nieuwe directeur in de plaats komen. Zijn mededirecteur, de heer A. van Emden, zal met ingang van 1 septem ber directeur-generaal worden. De heer Verspijck zal zich helemaal uit het Rode Kruis terugtrekken. Voor hem zal nu zijn hobby zijn werk wor den: hij gaat kunstgeschiedenis stude ren. deel v.e. schoen: 61. een der twaalf stammen; 62. afk. titel: 63. vruchtbare plek; 65. aarden; 67. opgeld; 69. vaas. kruik; 70. deel v.d. hals; 72. spier, streng; 74. loofboom; 76. heilige stier; 78. scheepstrap; 80. voorteken; 81. be paalde reeks; 83. halm; 84. pauwendans; 86. werkend middel; 88. hinderen; 89. uitbijten; 90. grote kraakbenige vis; 91. bergketen langs de Stilie Oceaan. Verticaal: 1. overijling; 2. sierplant; 3. rivier in Italië; 4. touw om iets vast te zetten; 5. afk. in veilingannonces; 6. stel; 7. afkorting; 8. familielid; 9. ziekte; 10. ingang; 11. grond; 13. Egyptische godin; 15. oorlogsgod; 17. stekel; 18. gerief; 19. tegenvaller; 21. rangtelwoord; 24. zelfkant; 25. loofboom- 28. de Noordse goden; 30. bloeiwijze; 33. punctueel; 35. corpus; 37. gat; 38. familielid; 40. naderen; 42. tiende deei v. opbrengst; 44. hengselvat; 45. schelle kreet; 46. aanzien; 47. garnizoensplaats- 48. kloosterlinge; 53. kleine stroom- 55 balk in wapenteken; 57. vergrootglas- 59. germaanse godin v. onderwereld' 60. diagonaal geweven stof; 62. dwalen: 64. marmeren knikker; 65. dochter van Laban; 66. ontkenning; 68. een zekere 69. rijst in de aar; 71. ogenblik; 73. selderie; 75. hoeveelheid; 77. overleve ring; 79. woede; 80. stookplaats; 82. naaldboom; 85. grote bonte 87. afkorting; 88. afk. titel papegaai; OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. gedachtenis; 8 opera; ^and; eer; 12. koerier; 15. demon, 16. alk, 17. ellende; 18. gewis; oo' fw archief; 25. dra; 26. pacht; f- Astffirte; 31. iep; 33. burgerstand; 35. error; 36. aanlokkelijk. a 1' gw?: 2- alver'< 3- til fa i5' ,o0dom: 6- Mecenas; 7. nadruk; 10. idool; 13 innig; 14. roe; 15. dog; 17. ei; 19. waoht; 20. af; 21. rapport; 22. lot; 23. fa a„ent™; 25- duivel: 27. cobra: 29. strak; 30. actie; 32. egel; 34. dok.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 6